Linie aan de Tsjongtsjon geheel door de Amerikanen prijs gegeven Bevin noemt de situatie zeer ernstig WEERBERICHT Korea en de Chinese agressie in Veiligheidsraad Acheson: De vrede is in ernstig gevaar 89ste Jaargang DONDERDAG 30 NOVEMBER 1930 No. 27166 LEIDSCH Mi DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1 Leiden Giro no. 57055 Aan de rand van de afgrond Laat ons eerlijk bekennen, dat de catiri&eling in het Verre Oosten een lodanige verslechtering heeft onder- tan. dat het ergste denkbaar is gewor- iflil Totdusver was de situatie niet zonder «raar te noemen, doch de jongste ge- hijlijkïieden hebben wel zo ongeveer .-ens van het mogelijke om een oor- li met China te vermijden, bereikt. Uit het feit, dat destijds de Chinese troepen werden teruggenomen uit de ri.-ijd, werd vrij algemeen opgemaakt, ca' iiet Peking slechts te doen was om e:n symbolisch gebaar. M.a.w. dat voor at de bedoeling te doen uitkomen, dat Caina zeer geïnteresseerd was in Korea, ix'a niet er op uit was. om direct deel te nemen aan de strijd! In <üt licht Êoeten wij dan ook o.i het jongste of fensief van McArthur bekijken, ock al 53s zijn uitlating van „thuis zijn met Kerst-mis" wei bijzonder aan de opti mistische kant. om niet te zeggen mis- plaatst, want zelfs bij een slagen zou toch voldoende bezetting achter ge- bten moeten zijn Na aanvankelijk succes, is dit offen- van McArthur hopeloos mislukt, doordat de Ohin-ezen grote troepen machten in het vuur hebben geworpen, vaardoor de legers der V.N. blij mogen fjjji wanneer zij er zonder omsingeling of vernietiging uit te voorschijn komen. De laatste twijfel aan een officiële ceelneming van Peking aan de strijd in Korea is opgeheven; zelfs het smoesje van „vrijwilligers" is niet langer houd baar. Peking heeft openlijk partij gekozen b een strijd, buiten zijn grenzen ge veerd en is dientengevolge niet minder fohuldig aan agressie dan destijds de Noord-Koreanen, zelfs meer, waar het jrners, gelijk gezegd zijn troepen bui tenslands voert. De Verenigde Staten, die zich in Juni cVderpen als paladijnen voor de V.N., «en geste, die deed zien, dat het haar bittere ernst was, blijken niet van zins een schrede terug te doen en zo is ter zitting van de Veiligheidsraad de r»are beschuldiging van agressie tegen Peking uitgebracht! dit juist, waar voor het eerst de stem van Peking ter V.N zou worden beluisterd. Men had Immers het rode uitgenodigd om zich te doen ho ren inzake Formosa. Weliswaar verbond de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Joegoslaviër Be tter, Formosa met Korea, hetgeen door d« Raad werd aanvaard na verzet van Moskou, doch dit kon slechts worden toegejuicht, want zodoende kon Peking In béide gevallen zijn stem doen ho ren. Welnu, Peking heeft zich doen ho ren! En dit cp een wijze, die zelfs het geluld, dat Moskou pleegt te deen klin ken, verre overtreft. Het weigerde te rpreken over Korea, maar deed over Formosa een aanval op Amerika, waar bij de taal van Wysjinsky eenvoudig verbleekt Op de meest onbarmhartige wijze verden de rollen compleet omgekeerd en werd Amerika beschuldigd van êgressie, terwijl op de Amerikaanse be- twuldigingen inzake Korea slechts zeer tijdeling werd ingegaan. Men mag zloh afvragen, wat het rode China met deze houding wil demon streren. Handelt het geheel voor eigen rekening of heeft Moskou het daartoe fedxeven? Het antwoord op deze vraag rai zeer belangwekkend kunnen zijn, toch wie geeft daaromtrent enige ze kerheid? .Maar hoe het ook zij, de beschuldi ging van agressie is tegen Peking uit bracht. en de Veiligheidsraad zal zich diarover moeten uitspreken Hoe voor- rihtig men de kwestie ook zal bena rren en dat zal zeker geschieden, vsnt de gevaren van een derde wereld vlag worden niet over het hoofd ge- r:en men zal een antwoord moeten «Ten en zonder een Chinese tegemoet- ^rning zaJ de V.N er moeilijk aan Pinnen ontkomen, om deze agressie tenslotte te aanvaarden. En al zal bij een veroordeling van Ctuna—Peking de Sovjet-Unie onge- wpld wel een veto doen uitbrengen, verandert aan de situatie weinig ■neer, daar dan het geval in de alge mene vergadering te berde zal worden gebracht, waar geen veto geldt.... Men kan zich niet ontrukken aan de geaachte dat daar in het Verre Oosten minder dan een partijtje poker rdt gespeeld met oorlog als inzet. Inr.erdaad we leven in een ver baasde wereld, die het schijnt toe te op eigen vernietiging Want men zal moeilijk kunnen vol- nOUfrn Hof j J fen, dat Peking door de aangeno- houding enige svmpathle kan ver- voor zijn toelating tot de V.N China 5 Van het nat*onalistl3Che pe wereld staat aan de rand van de «grond! Al'.evredesgebral ten spijt van dege- •a. aie de agressoren zijn. VEEL WIND. Maf? verwacht tot morgenavond: haVd tot krachtige, aan de kust dfinu eP lan§s de Waddeneilanden tij- stormachtige Westelijke wind. ^fWe"end zwaar bewolkt met plaat je eukele buien Weinig verandering temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 1 December. ?.on op: 8.25 uur; onder: 16.33 uur. waan op: 23.02 uur; onder: 13.16 uur «oogwater te Katwijk te 7.14 en 19.37 uur. Nog geen beslissing nummer bestaat uit 10 pagina's. De Veiligheidsraad heeft gisteravond een boodsohap aangehoord, waarin de Noord-Koreaanse regering de Ameri kaanse strijdkrachten beschuldigt van wreedheden en „beestachtige represaille maatregelen" in Korea. De Sovjet-afgevaardigde, Jacob Malik, verzocht het telegram van de Noord- Koreaanse minister van buitenlandse zaken te laten voorlezen, alvorens men tot andere zaken overging. Daar geen der leden bezwaar maakte vond dit plaats. De leider van de delegatie der Chinese volksrepubliek. Woe hsioe-tsjoean, nam niet plaats aan de raadstafel Hij had volgens een functionnaris van de V. N. medegedeeld, dat hij deze plaats weer zou innemen, wanneer de raad zijn be schuldiging van Amerikaanse agressie in Formosa weer zou behandelen. Ben Limb, de minister van buiten landse zaken van Zuid-Korea, noemde het. Chinese ingrijpen in Noord-Korea „duidelijke, ongewettigde agressie". „Ik beschuldig het Chinese commu nistische regiem van misdadige, moed willige, woeste, onuitgelokte agressie tegen de republiek Korea" aldus Limb. „Ik beschuldig het er van de vrede van de wereld in gevaar te brengen. Ik cis, dat het communis tische regiem zijn troepen zonder ver wijl terugtrekt." Het woord was dan aan de vertegen woordiger van het nationalistische Chi na, dr Tsiang „Ik heb het niet mogelijk geacht", aldus deze. ..dat een Chinees, zelfs niet een Chinees communist, zich zo door zijn meester voor de gek zou hebben kunnen laten houden, ais blijk baar met deze vertegenwoordiger van Peking is geschied". Woe heeft gesproken over een Ame rikaans imperialisme, doch de Verenigde Staten oezetter nog geen vierkante me ter Chinees gebied en zij beheersen geen enkele Chinese haven Er bestaat geen land ter wereld, dat zich zoveel Chinees grondgebied heeft toegeëigend, als Rusland, zowel het tsaristische, als het bolsjewistische Rusland. Geen der 53 landen, die steun hebben verleend aan de actie der Verenigde Na ties in Korea, heeft er ooit aan gedacht Korea te gebruiken als basis voor agres sieve doeleinden Geen enkel land denkt erover China van Korea uit aan te vallen", aldus dr Tsiang. De vertegenwoordiger van Frankrijk, Jean Chauvel. deed een beroep op de Veiligheidsraad spoedig te beslissen over de z.g. zes-mogendhedenresolutie, waar- In een beroep wordt gedaan op het com munistische China en zijn troepen uit Korea weg te trekken en waarin verze keringen worden gegeven, dat de Ver enigde Naties de wettige Chinese en Ko reaanse belangen in de Noord-Ko reaanse grenszone zuilen eerbiedigen.. Warren Austin (V. S.) zelde dat de vertegenwoordiger van Peking was uit genodigd voor de Veiligheidsraad te ver schijnen om inlichtingen te verschaffen en „licht te schenken in bepaalde duis tere zaken", „doch Woe hsioe-tsjoean heeft zich bepaald tot het geven van een verwrongen voorstelling van zaken, tot lasteringen, en tot het uiten, van halve waarheden en grote en kleine vol slagen leugens Woe is zeer ver gegaan om aan te to nen dat „zijn hand tegen die van alle andere is" Hij moet ervoor oppassen niet naar huis te gaan met de handen van allen tegen hem opgeheven. De Verenigde Naties zullen niet toe staan dat militaire acties tegen haar strijdkrachten worden ondernomen, log zich niet uitbreidt. „Tenuitvoerleg ging van deze resolutie kan de oorlogs dreiging afwenden, welke thans boven Azië hangt", verklaarde hij. De vertegenwoordiger der Sovjet-unie, Jacob Malik, besloot het debat. Hfj ver klaarde dat. de Ver. Staten het leeuwen deel van de strijdmacht der Ver. Na ties op Korea hadden gevormd. „De kleine door de Philippijnen Turkije en andere vazalstaten gezonden afdelingen zijn slechts symbolische eenheden, die niet op een militair doelmatige wijze kunnen worden aangewend. De Verenigde Staten willen geen vreedzame oplossing van het Koreaanse vraagstuk", aldus de vertegenwoordiger der Sovjet-unie, die verder nog zeide dat het de plicht is van de Veiligheids raad China te verdedigen en van de Verenigde Staten te eisen dat zij hun strijdkrachten „uit Formosa en uit an dere delen van China zullen terug trek ken, opdat een einde kan komen aan het Amerikaanse ingrijpen in Chinese zaken". Malik zeide, dat nij heden een reso lutie bij de Veiligheidsraad zou indienen en dat hij de Chinese resolutie van Woe zou steunen. CONGRES VAN DUITSE SOCIALISTEN Aan het einde van een tweedaags con gres te Berlijn heeft de West-Duitse sociaal-democratische partij een verkla ring uitgegeven, waarin zij protesteert tegen de „voortdurende en ondraaglijke" inmenging door de Westelijke geallieer den in de Duitse binnenlandse oolitiek De partij eist wederom nieuwe ver kiezingen in West-Duitsiand Deze zijn nodig voor een beslissing over de her bewapening, aldus de verklaring Verder wordt geëist, dat de bezettings- kosten worden verlaagd en „elk overbo dig toezicht" afgeschaft De sociaal-democraten, zo wordt ver klaard zullen niet actief deelnemen aan het werk der huidige Europese bewegin gen. Op het congres is een commissie van 12 leden voor de buitenlandse politiek gevormd. Een Amerikaanse woordvoerder heeft te Berlijn verklaard: ..In de afgelopen vijf jaar hebben de Duitsers .n de Amerikaanse zone acht milliard mar* aan bezettingskosten betaald In die zelfde periode hebben de 'Amerikaansp belastingbetalers 17 milliard moeien op brengen om Duitsland econonvsoh op de been te houden. Als de sociaal-de mocraten dat ondraaglijke bemoeiing met binnenlandse aangelegenheden noe men, kan ik slechts zeggen, dat ik ver baasd ben". Omsingelingsgevaar blijft Het achtste Amerikaanse legerkorps heeft zijn linie langs de Tsjongtsjon geheel prijs gegeven. Nieuwe, onge veer dertig kilometer Zuidelijker lig gende stellingen, zijn ingenomen. De verbonden troepen zijn in allerijl opnieuw geformeerd om het hoofd te kunnen bieden aan de aanval der Chi nese communistische troepen op de ge allieerde rechterflank, tussen Koenoeri (door de communisten bezet) en het ongeveer dertig kilometer Zuidelijker gelegen Soentsjon. Deze, ten Zuid-Wes ten van Tcktsjon uitgevoerde Chinese stoot, dreigde gisteravond laat de ge hele Westelijke frontlinie der verbon denen te doorbreken. Uit de schaars binnen sijpelende frontberiehten blijkt echter, dat de communistische druk op de geallieerde rechterflank hedennacht is afgenomen. Het achtste Amerikaanse leger Is thans in Oost-Korea geheel van het NIEUWE PLANNEN NODIG. Senator Millard Tydings, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommis sie voor gewapende diensten, heeft na een besloten conferentie met funeti- onnarissen van het ministerie van Defensie, verklaard, dat „de massale invasie van honderdduizenden ge oefende Chinese manschappen in Ko rea" een volkomen nieuw oorlogsplan nodig maakte. Volgens de senator hadden function- narissen van het ministerie in een be spreking met de commissie de situatie in Korea „zeer ernstig" 'genoemd. Tydings gaf bedektelijk te kennen, dat. nieuwe oorlogsplannen werden op gesteld. Hij veronderstelde, dat voor lopige plannen een eventueel gebruik van de atoombom in Korea omv&tten, doch later verklaarde hij te veronder stellen, dat elke mogelijke militaire strategie werd overwogen. De senator verklaarde, dat zijn com missie een aantal mogelijkheden voor ogen was gesteld, zoals het beschikbaar tiende legerkorps afgesneden. De om- sWnen van meer manschappen en ge- singelingstactiek der Chinese commu- ,ctiut om de communistische bedreiging nistische strijdkrachten vormt nog in Korea het hoofd te bieden, het te- steeds het grootste gevaar voor hetrugTaHen op een gemakkelijker te ver- achtste Amerikaanse leger. In een hei van ontploffende bommen en granaten komen tienduizenden Chi nezen onder hoorngeschal en ge schreeuw van de heuvels afstormen. De geallieerde convooien hebben bij de terugtocht met guerillastrijders te kampen, die achter de linies als het ware uit de grond opduiken Zij heb ben alle drie wegen naar Soentsjon versperd en verder naar het Noorden contact gemaakt met vooruitgeschoven Chinese eenheden. Bericht wordt, dat de Amerikaanse mariniers; die uit het gebied van het Tsjosin-reservoir naar liet Westen willen, zijn afgesneden. Zij moeten het opnemen tegen naar schatting drie Chinese divisies. d.edigen linie of het bombarderen van Mandsjoerije. De senator zeide, dat volgens een door hem getrokken con clusie er nog een andere mogelijkheid zou kunnen zijn en wel de volledige evacuatie van de strijdkrachten der V.N. uit Korea en het bewaren van deze strijdmacht en de bijbehorende uitrusting voor gebruik elders of op een later tijdstip. INSTRUCTIES VAN MAC ARTHUR AAN AMERIKANEN IN TOKIO. Generaal MacArthur heeft instructies uitgevaardigd betreffende voorzorgs- maategelen bij luchtaanvallen aan Amerikanen in Tokio. Zij ontvingen een gestencild document van 6 pagina's, waarin hun verteld wordt, wat zij moe ten doen als de stad van uit de lucht wordt aangevallen. De instructies gel den ook voor gevallenen als aardbevin gen en branden. De hevige stormen, die over een deel van de Verenigde Staten woedden richtten op vele plaatsen ernstige schade aan. Dit is wat er overbleef van een garage In Laurel Springs, toen de ontketende natuurkrachten waren uitgeraasd. De windvlagen hadden een snelheid van meer dan 90 k.m. per uur, en ruk ten het gehele gebouw van de funda menten. Spoedig antwoord van Moskou Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft aan het be gin van het tweedaagse Lagerhuisdebat over de buitenlandse politiek de verze kering gegeven „dat de doelstellingen van generaal MacArthur niets meer en niets min der zyn dan de doelstellingen van de Verenigde Naties". Bevin zeide erop te vertrouwen, dat voor het Chinese probleem een oplos sing kan worden gevonden. Hij vroeg „bestaat er een Russisch-Chinese samenzwering op een schaal, die dc gehele wereld omvat?" „Ik weet het antwoord niet". Volgende week zullen de S'erenigde Staten. Frankrijk en Engeland te Fa- rijs besprekingen voeren over de de tails van het Westelijke antwoord op het Russische voorstel, tot een bijeen koms van de ministers van buiten landse zaken der „grote vier", zo zeide Bevin. Over de kwestie van een Duitse bij drage tot de verdediging van West- Europa verklaarde Bevin te geloven, dat Generaal MacArthur heeft bij het aanbreken van de dag jisteren, alle te terwül zij evenmin voor bedreigingen zijner beschikking staande jagers en i lin'nf a ïv» n 11' J rr.-\ zullen wijken. Austin verzocht de Veiligheidsraad tenslotte de „fantastische beschuldiging, dat de Verenigde Staten Formosa zou den hebben aangevallen' terzijde te leg gen en voorts voort te gaan mer de be handeling van de zes-mogendheden-re- solut.ie, welke slechts ten doel heeft spoedig een einde te maken aan ae strijd liohte bommenwerpers in de strijd ge worpen. Ook in de nacht zelf he-bbsn de vliegtuigen der verbonden troepen ondanks de koude en bewolking, de vijand voortdurend aangevallen. Aan beide zijden worden zware ver liezen aan mensen en materiaal gele den. Men verwacht, dat de komende 24 uur zal blijken of de Chinezen er in zullen slagen het gehele achtste Ame- In Korea en te verzekeren dat de oor- rikaanse leger in hun greep te krijgen. De vulkaan Etna op het eiland Sicilië in Italië, is voor het eerst sinds 22 jaar weer ernstig in werking getreden. Uit een aantal kraters stroomt de gloeiende lava met een snelheid van 45 meter per uur. Een inwoner uit M/'/o, beschermt zich tegen de gloeiende hitte, welke door de afkoelende lava uitgestraald wordt, door zijn jas voor het gezicht te houden. DE VOOROORLOGSE SCHULDEN VAN DUITSLAND. Volgens een memorandum van Duitse deskundigen belopen de vooroorlogse schulden van het Duitse rijk 3 846 mil- lioen mark, welk bedrag bij toepassing van de goudclausule nog ongeveer 2 mil liard mark hoger zou worden. Of de bondsrepubliek de vooroorlogse schulden tot dit bedrag zal erkennen. 1 nnzfritriiik on uit een onrloe te I staat nog niet vast De besprekingen Amerikaanse volk wen.ri zijn ihierover zijn nog gaande. I vrijheid gebaseerde instelling*n Dank zij de communistische dreiging! De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heef' in een radiorede de Sovjet-Unie er van beschuldigd er op uit te zijn hulp en bemoediging te verlenen aan aanvallers en het werk van de V.N. te vernietigen. Acheson verklaarde voorts, dat hel experiment van de V.N. in Ko'ea uit naam van het internationale recht en moraal ondanks ..het uitdagerde ge- ófag" van de Sovjet-Unie, voortgang had gevonden. Over de keer, die de gebeurtenissen in Korea hebben genomen, zei hij indien ooit een periode niet alleen de krach", maar óok het. karakter van ons 'olk op Te D-.-oef stelde, is dit een dergruiike pe riode. „Alle hulpbronnen, die ons tri oe- cchikkir.g staan, van wijsheid. geweten karakter de be-'e tradities van ons volk tn onze diepste brornen van geloof moeten ens leiden bij het vervuilen var .e verantwoordelijkheid die de geschie denis on- volk heeft opgelegd" Achcscns toespraak zou aanvankelijk gehouden ziin oor dp nationale raad van Christelijke kerken in de V S. te Cleveland in Ohio, maar dit werd in ver band met de crisis in Korea afer.last. Acheson verklaarde vervolgens, dat hii niet van nian was gcwee«t de da gelijkse ontwikkelingen te bespreken, .maar thans is er oen ernstige toe stand ontstaan, welkp ernstig ecvaa' "«or de Tvrr-ldvrode Inhoudt" 'Tii noemde h«l Noordelijk offensief in Korea ..d«T tweede schokkende daad van agressie". ..Dit is ni«t zonder meer een nieuwe fase in de Ko,-paanse veldtocht dit i-- een nieuwe onoiteelokte agressieve daad zelfs nog immoreler dan de eerste", al- dt,c Acheson. Hij zei. dat pr geen twijfel had kun nen bestaan bli de Chinese communis tische autoritp'fen over de bedoelingen van de strijdkrachten der V.N. „Her- haalt'el'ik. en van het begin van ae actie af. is duidelijk gemaakt, dat de enie^ missie van de ririjdkraphten der V.N was. de aanvallers t<wug te slaan er het volk van Korea zin onafhankelijk heid terug te geven" voegde hij e- aan toe. ..Het ingrijpen der Chinese commu nisten hi Korea" vervolgde Acheson heeft een toestand van ongekend ee vaar voor de wereld'Tede geschapen H<-t internationale communism*- is er Lskeren vreedzame wijze te handhaven, doch hei heeft getoond er zo nodig voor te zullen vechten De wereld, die het optreden dei Chi nese communisten In Korea en te Lake Success gade slaat, vraagt zich af: „zul len de Chinese communisten vnor hun eizen belangen opkomen, of zuilen zij zich voor het karretje van inderen la ten spannen?" Acheson deed vervolgens een beroep op het gehele Amerikaanse vclk om zich eensgezind -achter een „strategie van ce vrijheid" te scharen Deze „strategie van .Ie vrijheid" bestaat uit de volgende zes bestanddelen: steunverlening aan de verenigde organisatie, aan het opbou wen van regionale oresnisaties en aan hei i>i snel tempo uitbreiden van de Amerikaanse kracht, in samenwerking met de bondgenoten: voorts economi sche samenwerking, bereidheid tot on derhandelen en een krachtig vast hou den aan ae fundamentele beginselen en doeleinden van de Amerikaanse maat schappij die op basis van een "natio nale en niet van ren partijpolitiek moet worden nagestreefd „Niemand'*, vervolgde Acheson „kan waarborgen, dat er geen oorlog komt. D-* huidige crisis draagt een nuilon- gewoon p-nstip karakter. Het Is slechts gedeeltelijk aan ons om Ie beslissen of de rede zal zegevieren. Wij moeten het beste honen en oogen dit zo goed mogriiik te bevorderen, terwijl wij ons Inmiddels op het ergste voorbereiden" Acheson deed een beroep op Ge Chi nese cc^mun-sten om hun volk niet in een oorlog te drijven. ..hetgeen r.och in hrt belcng van China, noch van het Chinese volk zou zijn" .Dit is net uur van beslissing voer het Chinese com- munl.stische bewind", ve-klaardt hij. .Op hetzelfde ogenblik" vervolgde Acheron „d3t de vertegenwoordigers ier .Chjre.ee communistische regering te Lake Success zijn verschenen, heeft Pe king ziin „sluier van voorwendsels" la ten zakken". „Zij die de Sovjet-Unie beheersen", besloot hij, „cn d" internationale com munistisch? beweging, hebben thans duidelijk laten zien wat de kern van hun streven is: zü willen de macht, welke zy over de binnen hun bereik zijnde volken en gebieden uitoefenen, tot e'kc prijs behouden en zij zullen om dit te bereiken, voqr geen enkel middel, hoe meedogenloos ook terug deinzen. Het vijandige streven der Sovjet-Unie zou op zichzélf nog niet zo'n e-nstige bedreiging vormen De combinatie van ait streven met de Sovjet-Russische militaire macht betekent evenwel eer. 7e°r ernst ge bedreigine voor de vrije ooilanden en hun instellingen Wij moeter. op I dit gevaar niet onderschatten"". de verdediging van West-Europa alleen verzekerd kan worden door de nauwste samenwerking tussen alle Noordatlanti- sche mogendheden. Engeland kan het Franse voorstel voor een Europees leger niet aanvaar den, doch het zal zich niet verzetten als de continentale landen een derge lijk leger willen vormen. Engeland wil eerst een geïntegreerde Atlantische strijdmacht onder één opperbevelheb ber en pas na de totstandkoming daarvan, de vorming van een Duits contingent. Toen MacArthurs oproep tot de Noord-Koreanen om de wapens neer te leggen niet was opgevolgd, zo zeide Be vin, waren de verbonden troepen ge noodzaakt de strfjd voort te zetten om in opdracht van de Verenigde Naties vrede en orde in geheel Korea te vesti gen. „Het was noodzakelijk de leiding van de operaties grotendeels aan de be velhebber over te laten, mits deze in ge vallen, waarin zyn plannen politieke kwesties raakten, passend overleg pleeg de. Dit is ook gebeurd". Bevin achtte het thans nodig, dafi eerst de militaire toestand werd gesta biliseerd om vervolgens naar een poli tieke regeling te streven. Hy zeide da motieven der Chinezen voor hun actie in Korea niet te kennen. „Indien de Chinezen echter een al gemene oorlog willen vermijden en de minste tekenen tonen van bereidheid om mee te werken bij het vinden van een vreedzame regeling, zal, naar mijn mening, een oplossing worden gevon den". De houding van de Britse regering ten. opzichte van het Sovjet-voorstel voor een viermogendhedenconferentie ,4s niet' een van blinde aanvaarding, dooh van constructieve benadering van het pro bleem". „In de huidige wereldsituatie is het noodzakelijk, dat de vrije landen zich niet laten afhouden van hun eer ste taak. de versterking van hun sociale, economische en militaire verdediging". De Britse regering is bereid deel te ne men aan iedere wel voorbereide bespre king, die een redelijk vooruitzicht biedt op beëindiging van de gespannen toe stand en op een duurzame vriendschap tussen het Westen en de Sovjet-unie, aldus Bevin. Tenslotte zeide Bevin, dat er de ern stigste bezorgdheid bestond over de wereldvrede. DE OPPOSITIE AAN 'T WOORD. Eden, de plaatsvervangende leider van de conservatieve fractie, vroeg om een „snelle, duideiyke beslissing" om de Koreaanse landengte ten Noorden van Pjongjang te versterken en te houden. Eden. die in de oorlog Brits minister van buitenlandse zaken was, drong erop aan, dat de Westelijken de agenda voor de door de Sovjet-unie voorgestelde vler-mo|endhedenconf eren tie zouden stellen De agenda zou onder meer Oos tenrijk en de paramilitaire organisaties in Oost- en West-Duitsland moeten be vatten. Engeland kon volgens Eden op het ogenblik geen steun verlenen aan China's toelating tot dc Verenigde Naties. De voorbereidingen voor de Weste lijke defensie moeten meu de grootst mogelijke energie worden getroffen, zo zeide Eden, die een aanzienlijk voordeel zag in de vorming van een Westelijke strijdmacht met een Duitse bijdrage. Hij was tegen benoeming van een Europese minister van defensie Onder de huidige omstandigheden, al dus Eden. zöu een West-Europese strijd macht, in de geest van het Franse voorstel, een aanvulling moeten zijn van het Atlantische leger. De Franse opvatting van een Euro pees leger, binnen de Atlantische orga nisatie en onder één opperbevelhebber, schijnt er een te zijn die niet direct moet worden verworpen aldus f.aen Clement Davies, leider der liberalen, verklaarde, dat het indrukwekkendste gedeelte van Bevins rede dat was waar in hij zei. dat Frankrijk, de V S. en Engeland het Sovletrusslsche aanbod voor besprekingen over Duitsland niet hadden afgewezen. Hij meende dat er zo spoedig moge lijk een bijeenkomst op het hoogste ni veau moest komen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1