Hel rode Peking Ier commissie der V.N. zitting van politieke en Veiligheidsraad ChineesNoord-Koreaans offensief wordt voortgezet WEERBERICHT Socialistische winst in Beieren 89ste Jaargang DINSDAG 28 NOVEMBER 1950 No. 27164 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 'Amerikanen verder terug getrokken r De Amerikaanse troepen, die een ïtfare strijd voeren in sneeuw en bij «n ijzige koude, zyn gisteren nog meer terug geweken voor het hevige communistische tegenoffensief in Noordwest-Korea. De vijfentwintigste divisie trok zich ruim 6 km terug ten Zuiden van Oensan om de communistische bedrei ging van de flank van de tweede di visie rechts van haar het hoofd te bie- CflL "De 24ste divisie, aan het andere em oe van het Noordwestelijk front, trok rei terug uit de sleutelstad Tsjongd- De" ge'nele dag werden verbitterde ge vechten geleverd tussen Taetsjon en Tofcisjon, waarbij de twee Amerikaan- je divisies het gat, dat aan de Ooste lijke zijd? van het bijna 100 km brede opmarsfront door de instorting van de Zuid-Kor eaanse linie was ontstaan, poogden te didhten. Naar verluidt, zijn eenheden van de 27ste brigade van het Britse Geme nebest, die in reserve gehóuden wa ren, in ijltempo op weg om de Ame rikaanse eerste cavaleriedivisie bij te staan in het versperren van de we gen ten Zuiden van Toktsjon. De bevelhebber van het achtste Ame rikaanse leger, generaal Walton Wal ker, heeft de troepen bevel gegeven de linie van het gebied van Toktsjon naar Satsjang te houden om de zwakke ver binding bussen zijn leger in het Wes ten en het tiende korps, dat in het Oosten opdringt, te beschermen. De Amerikaanse mariniers, die af zonderlijk naar de Mandsjoerüsc grens oprukken in het gebied van het Tsjoisin-reservoir, hebben bevel gekregen naar het Westen te zwen ken, terwijl venvacht wordt, dat een heden van het tiende korps hetzelf de zullen doen om de communisten in de rug aan te vallen. Chinese en Noord-Koreaanse strijd krachten, wier sterkte op 80.000 man wordt geraamd, zijn bij het aanbreken van de dag, een nieuwe hevige aanval o;er de gehele lengte van de Noord oostelijke linie der V.N. begonnen. De aar va i is vooral op het gebied van toktsjon gericht, waar Zondag het front der VN. instortte Hoewel speer-I punten ongeveer 20 km ten Zuidoosten van de stad worden gemeld, zouden de Zuid-Koreanen zich hei-groeperen en te veer stellen. Andere communist isohe eenheden hebben gepoogd een wig te drijven tus sen de Amerikaanse 25ste en tweede divisie ter linkerzijde. Vooruitgeschoven eenheden van deze divisies werden ln het gebied van Koedjangdong, 23 km ten Zuid-Oosten van Oensan, onder de voet gelopen. Een bataljon werd omsingeld. Een voorgenomen ravi tail lering van uit de luoht moest worden afgelast, omdat de communisten het gebied, waar dit zou geschieden, hadden bezet. Een stafofficier te Tokio verklaarde, dat er enige onzekerheid bestond over het lot van Toktsjon, bijna 100 kan ten Noord-Westen van Pjongjang. Hij meende, dat de plaats nog in handen eer VN. was. Een woordvoerder van generaal Mac j Arthur verzekerde, dat de opmars naar j de-Juice weliswaar tot staan was ge bracht, maar niet het offensief zelf. De Jaloe is op sommige plaatsen reeds zo danig dichtgevroren, dat troepen en voertuigen er over kunnen. Frankrijk èn Engeland zijn opnieuw overeengekomen de Amerikaanse re ge- 1 ring met klem te wijzen op de wense lijkheid, hun gezamenlijk voorstel voor het vormen van een gedemilitariseerde zone aan de grens tussen Mandsjoerije en Korea ernstig in overweging te ne men. In tegenstelling tot vroegere be richten zouden de V. St. er niet geheel afwijzend tegenover staan. Engeland en Frankrijk staan echter niet gunstig tegenover de idee vaneen .^bufferstaat", welke, aldus wordt ver nomen, haar oorsprong vond in Chi nese kringen te Peking. In regeringskringen in Frankrijk en Engeland, zo gelooft men te Parijs, is men van mening, dat. generaal Mac Arthurs jongste offensief, van diplo matiek standpunt bezien, zeer ongele gen kwam. COMMUNIQUÉ VAN MAC ARTHUR Generaal Mac Arthur meldt in een persoonlijk communiqué, dat thans meer dan 200.000 Chinese communisti sche manschappen in Noord-Korea tegen de strijdkrachten der V.N. zijn ingezet. „Dit heeft onze sterke verwachting, dat de inmenging der Chinezen slechts van symbolische aard is en dat daar om de oorlog in Korea door de opmars van onze troepen naar de internatio nale grens tot, een spoedig einde kan worden gebracht, de bodem ingesla gen". West-Duitse economische maatregelen TER SANERING VAN DE SITUATIE. De West-Duitse minister van econo mische zaken, Erhard, heeft een aantal beperkende maatregelen voor de invoer, alsmede talrijke maatrege len ter bevordering van de uit voer bekend gemaakt, die door de Bondsregering zullen worden genomen in het kader van een programma ter verbetering van de betalingsbalans. De vraag naar importartikelen, in het bij zonder luxe-goederen, zal verminderd worden door de heffing van een speciale omzetbelasting op met-noodzakelijke verbmiksgoederen. Verder zal de vrije Jnvoerlyst in zoverre worden herzien, dat luxe-goederen voortaan niet meer onder de geliberaliseerde invoer zulien vallen. De omvang van de liberalisatie zal echter ten volle gehandhaafd wor den op 60 van de totale invoer. Te vens zullen de maatstaven voor de ver strekking van invoervergunningen wor den verzwaard en zal voor de invoer in sterkere mate de roterende rembours- crediet financiering worden toegepast Het programma van de Bondsrege ring houdt de verzekering in, dat van December af weer begonnen zal worden met het verstrekken van invocivergun ningen in het kader van de contingen ten, waarin de lopende handelsovereen komsten met andere landen voorzien De regering rekent er op. dat de gecon- tingenteerde invoer binnen zes maan den weer normaal zal geschieden. Nog onbewust van de verantwoorde lijke taak, welke hem in de toekomst wacht, vermaakt kroonprins Carl Gus- taaf van Zweden, evenals zovele jon getjes van zijn leeftijd, zich met zijn speelgoed. Het scheppen van kapitaal is een van de voornaamste economische doeleinden, en om kapitaalvorming aan te moedi gen zal ds bestaande beperking van di videnduitkeringen tot 6 worden af geschaft Ook zullen er maatregelen v/orden getroffen cm inflatie te voorko men en zal de binnenlandse handel op zodanige wijze worden geleid, dat de behoefte aan importgoede.en vermin dert en het sparen en de vorming van een Duitse kapitaalmarkt wordt bevor- I öerd. De West-Duitse regering doet op I de andere landen, die aan de Europese j betalingsunie deelnemen, een beroep om Duitsland te helpen zijn uitvoer te ver groten. Ds suggestie om de wisselkoers van de Deutsche Mark te verlagen wijst zy van de hand ONGEREGELDHEDEN TE WITZIESHOEK (Zuid-Afrika). Vier politie-agenten en verscheidene naturellen zijn gisteren om het leven gekomen bij een ba sing in het natu rellen-district van Wltzieshoek. 6 politie mannen liepen verwondingen op De politie in de omringend? distric ten heeft, opdracht gekregen z'eh naar het bewust? district te begeven De mees te Europeanen hebben het geb:ed ver laten. De toedroclr van het gebeurde is als volgt: De Zuidafrikaanss regering heeft bepaald dat het vee der inboorlingen mos1 worden .uitgedund" ooi at de wei degronden slechts worden gebruikt door gezonde r'mderen Hiertegen was verzet gerezen. Er moesten nu dagvaardingen worden uitgereikt aan vier naturellen, die zouden worden gehoord i.v.m. deze reToring?ma a trezel Een majoor van de politie reed. ver gezeld door twee andere officieren en 36 bered°n mansch^open uit. om de dagvaardingen aan de betrokkenen uit te reiken. Zij stuitten on een zeshonderd inboorlingen De matoor vroeg hun lei ders te «mreken. waarop hem werd m°- 'dègedesH da1 dez? er nie' waren. Hij deelde daarop mede dat hun bijeen komst Onwettig was en gaf hen tien mi nuten om uiteen te gaan. Dit, werd ge weigerd Daarrro gaf de majoor zijn po litiemannen op^racVr naar voren té gaan. waaron de Afrikaners met ge weren hakbijlen knotsen en stenen aan vielen. D° maloor eaf nu zijn mannen bevel te vu-en. h"lzeen me' acht s'°nguns ge schiedde Het gevecht duurde een half uur. waarna de Afrikaners zich op na burig? heuvels terug trokken. Prins Bernhard on Malta gearriveerd Prins Bernhard is op Malta aange- j kom er.. Hij werd op het vliegveld be groet door de gouverneur van het eiland. Sir Gerald Creasy Morgen is hij de gust van de Hertog van Edin burgh en Prinses Elisabeth. Er zijn nog rechters in. Palermo Onze Romeinse correspondent meldt: D3 wet in Italië schrijft voor, dat ieder ambtenaar, bediende of werkman in geval vaa ontslag buiten zijn of haar i schuld een bedrag ontvangt gelijk aan zoveel maanden loon als hij of zij jaren in de bewuste betrekking werkzaam is geweest. Een wet, waaT men de Italia nen om benijden kan maar zij kan aan leiding geven tot moeilijkheden. Eeniga tijd geleden ontsloeg de ge meente Palermo een zeker aantal straat vegers en natuurlijk hadden ook deze gemeentewerklieden reoht op de bijzon dere uitkering. Rijk is de Siciliaanse hoofdstad niet, zij staat als de meeste Italiaanse gemeenten zwaar in het krijt bij de staat. Er was dus geen geld en de ontslagen werklui mo°sten wachten. Ten slotte brachten zij de zaak voor het gerecht en de gemeente werd ver oordeeld tot onmiddellijke kwijting van het verschuldigde Pluk eens veren van een kikvors! D? rechtbank wist er raad op. Gisteren verscheen een deur waarder in het raadhuis e>n legde beslag op een z-ker aantal meubelen, d.w.z. op de armstoelen van de wethouders en de plechtige ouderwetse fauteuil, waarin Palermo's burgemeester de gemeenteraad voorzit Kroonluchters tapijten, tafels enwat verder de raadzaal siert werden eveneens rpgetekend om, indien niet onmiddellijk het vonnis ten uitvoer wordt gelegd, in publieke veiling te worden verkocht BOESMAN VLOOG BOVEN AFRIKA» Landing tussen palmen en cactussen. De Nederlandse ballonvaarder J. Boes man heeft voor het eerst, in de geschie denis een vaart met een ballon gemaakt boven Afrika. Hij steeg te Algiers op in tegenwoordigheid van naar schatting 20.000 personen. De ballon werd door de wind naar de Middenlandse zee gedre ven. Gedurende een half uur voer Boes man over deze zee. daarbij steeds hoogte winnend. Door een op grotere hoogte heersende landwaarts gerichte wind werd de ballon vervolgens naar het land gedreven. Na een voorspoedige vaart van in totaal uur. landde Boesman tussen palmen en metershoge cactussen in een citroenentuin aan de voet van het Bouzega gebergte. HET DEBAT OVER ENG ELAND'S BUTTENL. POLITIEK. De Britse minister-president Attlee zal voor de opening van hel Lagerhuis debat over de buitenlandse politiek de leden van de Labourfractie vragen een .verenigd front" te vormen. Zoals bekend is, hebben 80 Labour- leden aangedrongen op een Brits initia tief tot een viermogendhedenconferen- tie, terwijl dertig leden willen, dat aan de opmars van de Verenigde Naties in Korea een limiet-lijn zal worden gesteld. Winston Churchill, de oppositieleider, zal in het debat de voornaamste spreker van de conservatieve fractie zijn. Hij zal erop aandringen, dat de deur niet zal worden gesloten voor de mogelijk heid van nieuwe besprekingen met de Sovjet-Unie. Amerikanen beperken Tsjechisch luchtverkeer over hun zone PROCES TEGEN HOGE R.EL GEESTELIJKEN IN PRAAG. Te Praag is een proces begonnen tegen een aantal hoge RK geestelijken. In de acte van beschadiging wordt een felle aanval op de RK geestelijkheid gedaan. Zij hadden altijd aan de zijde der verdrukkers en uitbuiters gestaan Volgens de tenlastelegging maakt „de actie van het Tsjechoslowaakse episco paat" desl uit van een grootscheepse samenzwering van de imperialistische Mogendheden. het Vaticaan en de mis dadige fascistische Titokliek tegen de volksdemocratieën". Een der beschuldigden erkende volle dig schuld en een tweede werd tijdens ast verhoor eveneens daartoe gebracht. NEDERLANDS-DUITSE BESPREKÏN - GEN OVER SOCIALE ZEKERHEID Vandaag zijn te Den Haag op net Ministerie van Sociale Zaken bespiekm- ?-n begonnen tussen vertegenwoordi- Efrs van de Nederlandse en de West- D~:$e regering om te geraken tot een J^aerkerigheidsregeling in zake de raciale zekerheid. OPKLARINGEN De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re- en een krachtige tot harde Zuid westelijke wind. Morgen overdag wisse lende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige tot ma nge Westelijke wind en iets minder ^cht (Opgemaakt te 10 uur). 29 NOVEMBER op: 8.22 uur- onder: 16.34 uur. *j3an op: 20.25 uur; onder: 12.41 uur. Roog water te Katwijk te 5.54 en 18.08 uur. nummer bestaat uit acht pagina's. De Amerikaanse regering heeft in een nota aan de Tsjechoslowaakse autori teiten meegedeeld, dat de Tsjechoslo waakse vliegdienst op Zuerich en Rome niet meer over de Amerikaanse zone van Duitsland mag worden gevlogen. De dienst op Amsterdam en Brussel, die driemaal per week over de Ameri kaanse zone werd gevlogen, most wor den beperkt tot tweemaal en die op Londen mag nog maar zesmaal per week gevlogen worden in plaats van zeven. Deze maatregel is genomen, omdat de Tsjecho-Slowaakse Luchtvaartmaat schappij door het grote aantal extra- vluchten. om de te Sheffield gestrande deelnemers aan het vredescongres naar Warschau over te brengen, de Ameri kaanse licentie voor luchtverkeer over de Amerikaanse zone hebben over schreden. John Mc Cloy, de Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, deelde de Tsjechoslowaakse regering mede dat nog meer beperkende maatregelen zullen worden genomen om het luchtruim boven de Amerikaanse zone van Duits land te beschermen, tenzij hij een on middellijke en bevredigende uiteenzet ting krijgt van de reden voor dit schan delik in de wind slaan van aanvaarde internationale gebruiken McCloy noemt meer dan 50 vluchten van Tsjechoslowaakse vliegtuigen tus sen Praag en Brussel op 14 November, (toen het wereldvredescongres van Shef field naar Warschau werd verplaatst), welke, zo verklaart hij, wei-den gemaakt boven de Amerikaanse zone zonder dat hiervan via diplomatieke weg kennis werd gegeven. ..Extra-vluchten" waren ook gemaakt op 13 15 en 16 November. McClov geeft vervolgens een aantal voorschriften die de Tsjechoslowaakse luchtlijnen moeten nakomen; 0. m. noemt hij sDeciale corridors waarbin nen de Tsjechoslowaakse vliegtuigen moeten blijven boven de Amerikaanse zone. Voor vluchten die buiten het vlieg-onster van de Tsjechoslowaakse luchtlijnen vallen, moe* speciale ver gunning worden aangevraagd bij de Amerikaanse ambassade te Praag. De betrokken instanties moeten vóór elke vlucht van een Tsiechoslowaaks vlieg tuig worden verwittigd. BELGIË EN HET PLAN SCHUMAN. Ondervraagd door het blad .La Lan- terne" over het plan Schuman. heeft de Belgische minister van buitenlandse handel. Meurice. verklaard dat de Bel gische regering haar houding ter zake nog niet heeft bepaald, daar men te Parijs nog niet verder is dan de eerste fase. n.l die van besprekingen onder de afvaardigingen. Pas nadat deze fase achter de rug zal zijn. zal de Belgische regering over een werkdocument kunnen beschikken. Meurice legde de nadruk op he; be lang van het plan Schuman voo" de twee Belgiscshe basisindustrieën- n.l steenkolen en staal. Trots meeste stemmen niet de grootste afvaardiging Bij de verkiezingen voor het parle ment van de staat Beleren hebben de socialisten ten slotte toch de meeste stemmen behaald. zy behaalden 2 586.689 stommen en de christen-democraten 2.526.780 Beieren is overwegend katholiek. De christen-democraten waren voorheen de sterkste party. De verdere stemmenverdeling is als volgt: Beierse partij «separatistisch, rechts) 1 656 512; Vluchtelingenblok 1 135.759, Vrye democraten (liberalen) 652 139, Party voor economisch herstel 260.188; Communisten 178.693; Duits blok (rechts nationalistisch) 82.010; overige partijen 84.000 Omrekening in percentages geeft het volgende beeld: ("Tussen haakjes de per centages van de federale algemene ver kiezingen van Augustus 1949). Sociaal-democraten 28 <22 8)christen democraten 27.4 <29,2); Beierse party 17,8 '20.91; vluchtelingenblok 12.3 vrye democraten (liberalen) 7,1 <8.5); econ wederopbouw 2.8 <14,4); commu nisten 1.9 (4.1); andere partyen 2,7 De zetelverdeling in het nieuwe Beier se Darlement van 204 leden is volgens officiële cyfers als volgt: Christen-democraten 64 zetels; soci aal-democraten 63 zetels; Beierse par tij 39 zetels: vluchtelingenblok 26 ze tels; vrye democraten (liberalen) 1- zetels. Tengevolge van het systeem van gecombineerde directe en evenredige vertegenwoordiging hebben de soci aal-democraten. hoewel zij de meeste stemmen behaalden, niet het grootste aantal zetels. De zetelverdeling in het vorige parle ment van 180 leden was: christen-de mocraten 100 ze:els. sociaal-democraten 54. vrije democraten 10. economische wederopbouwparty 12. onafhankelyken en splintergroepen 4. De vorige week hadden de verkiezin gen in Wuerttemberg-Baden en Hessen, evenals Beieren in de Amerikaanse zone. tot gevolg, dat de sociaal-democrati sche party de grootste partij werd in de ene en een absolute meerderheid verkreeg ln de andere staat. Geallieerde waarnemers zijn van me ning dat de sociaal-democratische over winningen in de drie staten een ern stige terugslag betekenen voor een be spoediging van een Westduitse bijdrage tot de Westelijke defensie. De grotere steun voor de socialisten, aldus de waarnemers, is gedeeltelyk toe te schryven aan goedkeuring van de voorwaardeiyke herbewapeningspolitlek der socialisten, maar ook aan toenemen de ontevredenheid over de economische en sociale politiek van dr Adenauers rechtse coalitie-regering. Naar schatting 80% van het aantal kiesgerechtigden heeft zyn stem uitge bracht. SCHUMACHER BLIJFT ALGE MENE VERKIEZINGEN EISEN Schumacher heeft verklaard, dat hy nieuwe verkiezingen voor het. Westduit se parlement zou blyven eisen. Hy zei. dat hy niet in het algemeen gekant, was tegen een gemeenschappelijke Europese defensie, maar met dr Adenauer van mening verschilde over de wyze, waarop West-Duitsland zyn aandeel zou moeten bijdragen. Dr Adenauer verklaarde, dat de winst' der socialisten voornamelyk toe te schrij ven was aan de verliezen der commu nisten. De persdienst van de christelyk-de- mocratische party heeft verklaard, dat de uitslagen „geen aanleiding geven tot wijziging van de politiek van de bonds regering". Korea en Formosa samen gevoegd Do Chinese communistische afge vaardigden zijn gisteren uitgenodigd deel te nemen aan het debat van de politieke commissie der Verenigde Na ties over de klacht betreffende „Ame rikaanse agressie" tegen Formosa. Een uur na aanvang der zitting ver schenen zij. Wysjlnsky, de Sovjetrusslsche minis ter van buitenlandse zaken, heette hen welkom als de „wettige vertegenwoordi gers van China" en verklaarde in een .requisitoir" tegen de Verenigde Staten, dat deze op bevel van Truman vloot en luchtmacht naar Formosa hebben ge zonden en het eiland op onwettige wyze hebben bezets Formosa, aldus Wysjinsky. is een in tegraal deel van China en ik zal het daarom niet langer by de Japanse naam Formosa noemen, doch met de Chinese naam Taiwan. Wysjinsky stelde een resolutie voor, waarin de algemene vergadering en de Veiligheidsraad verzocht, wordt de nood zakelijke stappen te nemen om onmid- deliyk een eind te maken aan „deze Amerikaanse agressie". John Foster Dulles, de Amerikaanse afgevaardigde, verklaarde in antwoord, dat het gehele Amerikaanse militaire personeel op Formosa 44 man telde, on der wie 19 officieren en militaire atta- ché's by de Amerikaanse diplomatieke missie op Formosa,. Dit is ongeveer evenveel als het aantal Sovjetrussische militaire at-taohé's te Washington". Dulles verklaarde voorts, dat de ge beurtenissen de wijsheid van de actie om Formosa te beschermen hadden be wezen Het zou ongewenst zyn geweest, indien de troepen der VN in hun flank dezelfde troepen hadden gevonden, die thans in Korea tegen hen streden. Wat betreft de beweringen omtrent schendingen van het Mandsjoeryse luchtruim zei Dulles, dat van de 83 ge vallen. die de Sovjets hadden genoemd, slechts 22 betrekking hadden op bom bardementen, Alle aangeduide bombar dementen waren uitgevoerd op bruggen, waarover communistische troepen wa ren getrokken, die vochten tegen de troepen der V.N.! NOODWEER IN DE VER. STATEN NEEMT AF. De stormen en sneeuwval, die aan ten minste 226 personen in de Verenigde Staten het leven hebben gekost en voor millioenen schade hebben aangericht, j waren gisteren practisch gaan liggen. De staten aan de Noord-Oost-kust worden echter thans door overstromin- gen bedreigd, daar de hevige regens de rivieren hebben doen wassen De regen heeft New York een dienst J bewezen daar de reservoirs van deze wa- terarme stad 125 milliard liter water 1 hebben ontvangen. Tengevolge van hevige stormen, re gens en zware sneeuwval zijn in de Verenigde Staten van Noord Amerika meer dan 200 personen om het leven gekomen. Vele steden en dorpen wer den zwaar geteisterd. Duizenden ge zinnen v/erden dakloos. De wegen waren onbegaanbaar en het telefoon- en telegraafverkeer ligt stil. De Tele- foto toont enige landhuisjes in Atlantic City, die door het water van hun fundamenten werden weggespoeld en elders terechtkwamen. De tragedie is, zo verklaarde hy. dat een derde mogendheid poogt de goede betrekkingen tussen het volk van China en de VS te vernietigen. ,,De regering van Rusland is historisch vyandig te genover China en tracht thans ten koste van China profyt te behalen", aldus Dulles, die voorspelde, dat ,.de vriendschap tussen de VS en China zou biyvèn bestaan". Vertegenwoordifers van de Chinese volksrepubliek woonden gisteravond voor de eerste maal ook een bijeen-* komst van dc Veiligheidsraad by. Ales Bebler, de Joegoslavische afge vaardigde, opende de bijeenkomst en verklaarde, dat hij zowel de kwestie Ko rea als „de klacht, betreffende gewapen de invasie op Formosa" bp de agenda had geplaatst. Hij zei, dat deze proble men krachtens hun aard verband met elkaar hielden en dat ook de meeste be langhebbende partyen deze kwesties meb elkaar in verband brachten. Jacob Malik, de Sovjet-afgevaardigde, verklaarde onmiddellyk, dat het onjuist was zowel Korea als Formosa op de agenda te plaatsen. De Sovjet-Unie had verzocht, dat de huidige bijeenkomst de kwestie Formosa zou bespreken en Beb ler had Korea op eigen verantwoorde lijkheid op de agenda geplaatst. Bebler. die het in verband brengen van beide kwesties verdedigde, zei, dat de bespreking van het Koreaanse vraag stuk was verzocht door de V.S. Maliks stelling zou de uitsluiting van de Chi nese volksrepubliek van alle besprekin gen over Korea betekenen. De Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin, verklaarde, dat de Veilig heidsraad, en niet de gasten, moest be slissen, hoe hy zyn problemen wilde be handelen. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) steun de Austin, Hij verklaarde, dat het dui delijk was. dat de regering van Peking „actief steun geeft aan de Noord-Ko reaanse aanvallers". De raad wilde niet alleen een einde aan de oorlog ln Ko rea maken, maar ook het uitbreken van een nieuwe oorlog in de buurt voor komen. Na een debat van twee-en-een-half uur over de procedure verwierp de raad met zeven stemmen tegen één bij drie onthoudingen het Sovjet-voorstel om de kwestie-Korea niet op de agenda te plaatsen. De agenda werd daarop voor aange nomen verklaard, waarbij Korea en Formosa gezamcnlyk zulen worden be handeld. Uitgesproken maar niet voltrokken doodstraffen in België (Van onze Brusselse correspondent) Dezer dagen heeft de Belgische minis ter van Justitie de heer Moeyersoen, in een rede voor de Senaat als zijn mening te kennen gegeven dat België thans het probleem van de bestraffing der poli tieke delinquenten in een sfeer van zelf beheersing en zonder agitatie moet kun nen oplossen. Er zyn op het ogenblik nog 3000 politieke delinquenten opgeslo ten. waaronder 1056 personen, die ter dood werden veroordeeld doch nog niet geëxecuteerd. Wat deze laatsten betreft ben ik van oordeel, aldus de minister, dat zij ook niet meer geëxecuteerd die nen te worden. De tijd is gekomen, om tot de traditie van niet-uitvoering van de doodstraf terug te keren. Het druist in tegen de Westerse opvattingen men sen ter dood te brengen. Bovendien-is er al een verschrikkeiyke les gegeven. Van de 1298 ter dood veroordeelden, wer den er in België" 242 geëxecuteerd, in Nederland slechts 30, terwijl daar slechts 123 doodvonnissen werden uitgesproken, en in dat land was men aldus de mi nister, vooral aanvankelijk zeer streng. In Frankrijk waren er 7130 doodvon nissen en 308 executies. Aan de Koninklijke Prins zal een uit eenzetting worden voorgelegd waarin betoogd wordt, dat niet meer tot execu ties moet worden overgegaan, al bestaat er geen reden, verder nog toegevendheid te betrachten ten aanzien van ter dood veroordeelden, die zich aan verraad en andere laaghartige misdaden hebben schuldig gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1