Leidse begroting 1951 geeft oorlopig tekort van ƒ924.551.— Maar B. en W. hopen op inzicht bij Ged. Staten EN DE MEESTER-GEMASKERDE Leiden op de plaatsnaar de klappen vallen Tweede Kamer bespreekt regeling Loterijwezen Sterke beperking werkzaamheid Lotisico r~ Radio-programma ..e Jaargang I .F.1DSCH DAGBLAD Donderdag 23 November 1950 Tweede Blad No 27160 De Leidse gemeentebegroting voor is dan uitgekomen. Reden tot hen geeft deze allerminst. traditie der laatste jaren getrouw. de wethouder van financiën de D v d. Kwaak, daarbij een toe- te! gegeven. Wij ontlenen daaraan volgende Als motlo zou voor 1951 moeten 'en: „Wjj hebben vertrouwen in e ondememing en zullen volhou- i te slagen." drie tijdelijke jaren inzake de re- {ussen Rijk en Gemeenten (1948, li '50) zijn om; waarbij 1948 het ■jaar was. Het Gemeentefonds (da- -i uit 1920) was omgevormd om de -enten aan de nodige finantiën te - De commissie Oud stelde voor van alle belastingen in dit fonds jten, waaruit de gemeenten dan i»n putten naaf mate van behoef- «n grootte. varen drie uitkeringen: de alge- de belasting-uitkering en zo no de bijzondere. In 1948 waren voor J-n de cijfers resp. f, 1.920.000, '600 en f 172.000. regeling was op zich zelve gun- E: waren gemeenten, die in één de oude schuld konden afdoen. Ir Leiden kwam van 1948 tot en met slechts met de hakken over de sloot, t bedeeld als het was. werd strikt de hand gehouden de raming der begroting en (meevallers voor één keer (als zijnde erstandsuitkering op de onderne- •sbelasting f. 652.000) zijn aange- om het tekort ontstaan in de ja- 1«4 t/m 1947 te verminderen. tekort was eind 1947 f. 3.225 000 ii nu nog f.1.060.000. r. Gemeentefonds heeft zeer goede achter de rug en de verwachting dat na deze 3 jaren een nieuwe en definitieve vaststelling zou volgen aanzien van de regeling tussen Rijk Gemeenten Dit is echter niet ge- 1 de tijdelijke regeling is met 2 verlengd met de boodschap er bij over 1951 5 pet. meer zou worden rekt op de algemene uitkering, d.i. "000 Rijk gaf te kennen, dat het Ge- tefonds wel sterk genoeg is. doch zelf het geld voor de Gemeenten (moeten reserveren. Hetgeen teleur- jni en funest is voor een gemeente i leiden. meer redenen en met meer grond In 1948 moeten wij aldus de wet ter thans de belangen van Leiden .eiken. Bij geldkwesties houdt nu mal alle gemoedelijkheid op. uitgaven zijn de laatste 3 jaren iï 'stegen, meestal door invloeden -bulten af. Als bv. de 2 x 5 pet sa ter-hoging en de technische salaris- tening. Zij vragen f. 850.000, onder dosten eisen f 432.000 meer. resten aflossing f. 983 000 meer ondersteu- van armlastigen en geesteskran- iken f. 350.000 meer. Samen meer if. 2.615 000. Hiertegenover staan slechts drie ont- I vangst.posten van het Rijk: meer aan I onderaemingsbelasfing f. 411.000. meer 'aan alg. uitkering f.375.000, meer aan bijz uitkering f. 26.000 samen f. 812.000. Leiden heeft lang niet gekregen, wat het moest hebben, gezien de buiten-in vloeden. Het Rijk heeft voor herziening bijz. uitkeringen uitgetrokken f14 miïlioen In Juni jl heeft de wethouder dan ook reeds besprekingen gevoerd. Hij heeft, gedaan, wat hij niet nalaten kon- de belangen van Leiden bepleiten. Zijn indruk is een goede. Een herder scheert wel zijn schapen, maar vilt ze niet en de wethouder meent, dat Ged. Staten dit wel hebben begrepen. Er ls nog recht in Den Haag. De Leidse begroting voor 1951 is zeer critisch opgemaakt, doch er is een te kort van f. 924.551! De wethouder hoopt, dat zijn argu menten niet geteld, maar wel gewogen zullen worden. Het college van B. en W. zal zich schrap zetten en de onbillijk heden aantonen. Leiden zit al jaren in de hoek. waar de eerste en hardste klappen vallen! Eerste taak is door overleg en krach tig optreden van deze plaats af te komen. Van noodljjdcndhcid is geen sprake. Over enkele maanden moet ook deze begr -cing sluiten. Veel tact, overleg en overredings kracht zullen nodig zijn om Leiden op een voorzieningspeil te brengen, dat re delijk is. Een zuinig beheer in het ver leden mag de noodzakelijke voorzienin gen in de toekomst niet verhinderen. Met deze knoop, die waard is, ont knoopt te worden, hebben wij in de eer ste maanden te maken, aldus eindigde wethouder v. d. Kwaak. Deze gang van zaken is wel een slech te beloning voor de zuinigheid - betracht in de jaren 1939. '40 en '41 om de zelf standigheid :.e bewaren en niet nood lijdend te worden. Was toen b.v. het spoorwegplan uitgevoerd, dan zou er nu geen vuïsje aan de lucht zijn! a BEG ELEIDJ X GS BRIEF In een uitvoerige begeleidingsbrief bij de begroting, cic een zelfde beeld geeft als het betoog van de wethouder, zeg gen B. en W o.a. nog: Het spreekt vanzelf, dat ons College de onderhavige begroting ernstig beeft getoetst. Ook bij herhaald onderzoek is duidelijk gebleken, dat niet alleen voor verlaging van dit bedrag geen mogelijk heid bestaat, doch dat zelfs het budget ook thans aan noodzakelijke behoeften nog niet tegemoet kan komen. Indien met deze behoeften rekening ware ge houden, zou het tekort zeker nog veel groter omvang hebben aangenomen.Wan- neer men bedenkt, dat het onvermijde lijk is. dat belangrijke bedragen worden bscehikbaar gesteld voor investeringen, waarbij wij. om de voornaamste te noe men, denken aan de bouw of de ver nieuwing van bruggen (toegangsbrug Z.W., Mareplan c.a.), de uitbreiding van de riooiwaterzuiveringsinrichting en de rioolgemalen, de aansluiting van de Rijndijkstraat op de centrale riolering, ce restauratie van het Gravensteen, öc aanleg en verbetering van sportvelden de verbouwing van het slachthuis (schaftlokaal e.dte, de verbouwing van de hulpwerf, de riolering van de Lange- brug de verbetering van de spoorweg overgang aan de Lammenschansweg, de vernieuwing van walmuren, de verbete ring van de vaarweg naar de Lichtfa brieken. de verbouwing van het gebouw SteenschuurLangebrug ten behoeve van de dienst van sociale zaken, van de volkscreaietbank en het bureau van de sociale raad, de bouw van verschil lende scholen, dan zal het duidelijk zijn, dat met het voor 1951 uitgetrokken be drag voor investeringen ad f. 139 00 slechts een kleine fractie kan worden uitgevoerd van datgene, wat aan de orde zou moeten komen. Daar komt nog bij. dat het bedrag voor onvoorziene uitgaven ad f 100.000 -. gezien het onstabiele karakter van het huidige tijdsgewricht, zeker aan de lage kant is en de gemeente niet in staat stelt om daaruit andere kosten te dek ken dan die. welke voortvloeien uit ae normale, in de loop van het jaar opko mende, behoeften. B. en W. merken nog op. dat juist door het feit. dat in 1948 de bijzondere uitkering voor de gemeente slechts op het geringe bedrag van f. 172.000.— is vastgesteld, Leiden in een extra nade lige positie verkeert. Immers de gemeen te heeft daar door sedert 1948 slechts een verhoging van deze uitkering met f. 43 000.zijnde 25 kunnen ver krijgen terwijl een gemeente met een dergelijke uitkering in 1948 van bijvoor beeld f 1.000 000.als basisuitkering voor 1951 deze uitkering automatisch met. 25 of f. 250 000.ziet verhoogd. De inkomsten uit de NV. Leidsche DumwatermaatschapDij in 1948 bedra- foo 241.389 25 (bij een raming van f. 235.000—), terwijl deze voor 1951 op f. 240 000.— kunnen worden geraamd. Indien de gemeente nimmer de beschik king zou hebben gehad over deze In komsten. zou de bijzondere uitkering in 1948 als compensatie voor het gemis daarvan, circa f. 240 000.— meer hebben kunnen bed-agen. met het gevolg, dat deze voor 1951 automatisch nog eens weer met. 25 derhalve met f. 60.000.— zou zijn verhooe.i. Nu deze gemeente die inkomsten we] heeft ontgaat haar deze styeing van uitkering Immers de uit kering van de Duinwatermaatschappij kan voor 1951 niet hoger worden ge raamd dan over 1948 werd ontvangen Nog sterker spreekt deze merkwaardige r.guur ten aanzien van de Lichtfabrie ken. Zo ontving de gemeente van deze be drijven als winct in totaal 1948 f. 1.226.065.60 (bij een raming van f. 1.270 087.voor dat dienstjaar), ter wijl de raming voor 1951 bedraagt f. 1.197.031.Ware in de plaats van de winst van deze bedrijven een bij zondere uitkering genoten, dan zou een toeneming van de bijzondere uitkering met 25 van f. 1 270.087.— of f 317.522 In de rede hebben gelegen, terwij] In werkelijkheid de winst f. 73.056.— of bijna 6 lager moest worden geraamd. Daar komt nog bij. dat de winst van deze'bedrijven onder invloed staat van de grote investeringen welke In deze bedrijven noodzakelijk zijn, zomede van de nieuwe contracten, welke met de buitengemeenten zijn of zullen worden gesloten. Het zal dan ook zeker geen verbazing wekken, wanneer wij de verwachting uitspreken, dat de grote lasten, o.a. van de nieuwe investeringen, het in ae naaste toekomst onmogelijk maken de winsten van deze bedrijven op de hui dige hoogte te handhaven. De gemeente heeft aan deze, beslist noodzakelijke, in vesteringen gaarne haar medewerking verleend. Het was haar zuivere plicht. Doch het gaat te ver, als zij voor de door haar ontplooide initiatieven en voor de zorgen, welke zij deswege op zich neemt, zou worden gestraft met een ondragelijke financiële positie op grond van een noodvoorziening. De dienst 1948 sluit met een werkelijk batig slot van f. 110.731 31 en de dienst 1949 met een vermoedelijk werkelijk ba ng slot van f. 349.655 54 welke saldi moeten worden aangewend voor extra afschrijving op oude tekorten doch deze cijfers zijn niet geschikt om zonder meer tot een gunstig oordeel althans voor de gemeente Leiden, omtrent de wet noodvoorziehing gemeente-fin an- clën te mogen besluiten. In de eerste plaats is het cijfer over 1949 geflatteerd door de extra-ontvangst van bedragen, welke op zich zelf staan en waarop slechts éénmaal kan worden gerekend, doch in de tweede plaats is een batig saldo niet meer dan volkomen normaal. CIJFERS. De gewone begroting geeft een eind cijfer aan inkomsten van f. 17.251 450, aan uitgaven van f. 18.176.001. Nadelig saldo f. 924.551. De kapitaaldienst geeft een eindcijfer van f. 6.790.584. Voor de bedrijven zijn de eindcijfers: Gasfabriek: f. 4.874 588. Nadelig saldo f. 10.608 Elcctriclteit: f. 11086 040. Winst f. 1.207.639. Gestichten: f 1.625.000. Nadelig saldo f. 27.013. Openb. Slachthuis: f 357.725. Nadelig saldo f. 41.350. Gem. Grondbedrijf: f. 124.584. Nadelig saldo f. 97.936. Gem. Reinigingsdienst: f. 563.283. Na delig saldo f. 464500. Gem. Ontsmettingsdienst: f. 21.925. Nadelig saldo f. 13550. Gem. Volkscredietbank: f. 104 423. Nadelig saldo f. 9.980. Gem. Werkplaats: f. 127 494. Nadelig saldo f. 56.500. Gem. Dienst voor socia.e zaken: ten laste der gemeente f. 1.160.443. Dienst v. Gemeentewerken f. 2.775.615. Gem. Financieringsfonds: f. 1.606.609. Uit de cijfers van onderdelen lichten wij nog het volgende: Aan salarissen voor algemeen beheer wordt uitgegeven f. 565.879; voor de Accountantsdienst f. 54.649, waarvan f. 31.950 voor rekening der Gem. Be drijven. Aan leges wordt ontvangen f 57.000. De politie kost f. 35 782 De Leidsche Duinwater Mij brengt een bate van f. 240.000. Het liggeld voor vaartuigen zal op brengen f. 8.600 .in 1948 f. 9526), het havengeld f 20.400. de markt een bate van f 19.000, het bruggeld f. 7.500 de straatbelasting f. 288 000. Het salaris van onderwijskrachten voor het Openb. L.O. bedraagt f. 479.100, voor vakonderwijzers f. 12.350, dat bij het uitgebreid Openb. LO. f. 124.205. dat bij het Openb. Buitengewoon L.O. f. 63.030, dat bij het Openb Vl.O f 57.664. Bij het M O. onderwijs de salarissen f. 363 827,bij het Hoger Onderwijs f. 168.263. Wat de* belastingen betreft, de in komsten worden geraamd op f. 2.071.727 Te weten oa. grondbelasting f 447.600, pers. belasting f 285 100, onderwijsbe- lasting f. 1.002.000, hondenbelasting f. 28.000, vermakelijkheidsbelasting f. 285 000. 12 December komt de begroting in de secties, zodat tegen Nieuwjaar het sectiev^vslag met antwoorden van B. en W. is te verwachten. 22 Januari begint de behandeling der begroting in de Raad. Voorlopig geen voetbalpools (Van onze parlementaire Redacteur). Terwijl op de publieke tribune enige tientallen belanghebbenden toeluister den, behandelde gisteren een matig op gekomen en vrij lusteloze Tweede Ka mer het W.O. tot „wijziging van de Lo- terijwet - 1905 en vaststelling van enige met het loterijwezen verband houdende bepalingen. In hoofdzaak komen dc voorstellen neer op een verbieden van elke vorm van loterij, behalve van de Staats loterij en kleine weldadigheidsloterijen, waarvoor toestemming vereist is van de betrokken autoriteiten. Loterijen en premieleningen, die volgens de wet van 1925 nog mochten worden worden voortgezet, mogen geen voortgang meer hebben. Haar afwikkeling dient volgens bepaalde regelen te geschieden, zo nodig door een Uquidateur van Rijkswege. Slechts die vóór 1905 wettig waren toegestaan, hebben ook nu nog permissie. In de praktijk is dit alleen Lotisico. M.a.w.: het is verboden, onverschillig voor welk doel en op welke wijze, invloed toe te kennen aan of gebruik te ma ken van de uitslag der betrekkingen van de Staatsloterij, Lotisico mag dus tUlLLETON WttllPS KHEIM Het kostbare deposito ichijnlljk leek het, alsof alles was, bij zijn vroegere meer oppervlakkige (teen en toch leek het Dutley toe, ;üj zic'n bewust werd van een ver- te;"ing. Het leek hem of er een ze- rusteloosheid heerste, speciaal on- de afdelingschefs, een gebrek aan op de producten, die hem getoond en. Hij kwam bij een jonge ploeg- 'te die nadenkend in een kuip met ,~;tof stond te turen, waarin hij •t een thermometer had laten zak- lag op het gezicht van de jon- 1 een uitdrukking, die hem ver- Wat probeer je te doen?", vroeg hij. Ir% onmogelijke, vrees ik," was het antwoord. „Maar we moeten proberen." WWaarom het onmogelijke?" - ••■oegbaas schudde zenuwachtig het 0° wilt mij wel exuseren, meneer, 'r in deze afdeling mogen we geen beantwoorden." seek weer op zijn thermometer weg. Dutley's gids gaf uitleg, •wet toevallig, wat er aan de hand fflijnheer," zei hij. „Ze spraken er i^riTond in het laboratorium over. i1* Jongeman zou u natuurlijk geant- fcmf 1en« als hij geweten had, wie at. Er zitten in die kuip twintig C ,°'aemlcaliën en het wil niet te zoals het meet. Het zal nooit - tomen. Er zal alleen slecht mate- uakomen, of het. zal verknoeid Ik geloof, dat we mynheer -ason nu wel zullen aantreffen, als mi zag djn wagen een geleden binnen rijden. 1 iaSndoor kantoren tot zij mü*? in het privé-kantoor gela- '•froen. Parkinson stond met een teïte v^rbaasde uitdrukking op zijn •oi op om Dutley te verwelkomen. 5 eerste indruk was, dat zijn be- - otn de een of andere reden niet fftom „-as dacht, dat je ons zoudt laten 2;lj wanneer je hier heen zoudt ko- hij op. „Grace verwacht- r, J? bÜ ons zou logeren." a'< z-oals lk de meeste dingen -sgeroig van een plotselinge op- a e Dutley uit, „voelde een •■aandrang cm hier heen te komen tete* gisteravond de nachttrein. Ik S Grace een bezoek gaan jR* mag." ►n o Zicn in een fauteuil neerval- I JiiL .pteerde een sigaret. I&?le£ws?''' vrce3 hü- Parkinson schoof de papie ren met cijfers, die hij bestudeerd had, opzij. „Geen goed nieuws in ieder geval." „Ik heb me afgevraagd g-rappig. I hoe de dingen je soms plotseling door het hoofd kunnen schieten," merkte Dutley op met een beetje vage blik uit het raam kijkend, „wat ter wereld die arme oude Rentoul er toe gebracht had, die avond zo laat te blijven." Parkinson staarde zijn bezoeker scherp aan, maar deze zat blijkbaar vol aan dacht naar de rij vrachtwagens cp de fabriekswerf te kijken. „Ongelukkig t-oeval, veronderstel ik," gromde hij,.„voor hem en voor ons. Was misschien geïnteresseerd in het een of andere experiment. Hij was hier vaak op alle mogelijke en onmogelijke uren." Dutley schudde het hoefd met het opgetogen gezicht van een. kind, dat in staat is een ouder mens te corrigeren. „Oh, neen, dat was hij niet," ver- klaarde hy. „Ik heb hier en daar eens navraag gedaan Hij was een man van zeer vaste gewoonten. Verliet ae fa- briek iedere avond gewoonlijk tussen zes j en zeven uur." i Er viel een korte stilte. Het was dui- j j delijk, dat Matthew Parkinson niet ge- j heel - zichzelf was. Zijn gezicht was be- i I trokken. Hij trilde, alsof hij door een i aanval van woede overvallen werd. „Waar voor de drommel heb je dat vandaan?", vroeg hy. j „Ik weet niet meer, wie het was," ant- woordde Dutley onverschillig, „iemand, waar ik mee gesproken heb. Het was echter eigenaardig," vervolgde hij, ter- 1 wijl hij met een nieuwe sigaret naden- kend op de tafel tikte," dat teen ik1 hier vanmorgen aankwam, ik van geen sterveling antwoord op enige vraag, welke ook. kon krijigen. Natuurlijk vol komen juist, zolang zij dachten, dat ik een vreemde was. Maar ik was toch genoodzaakt ze er aan te herinneren, wie ik was, namelijk de president- commissaris." Parkinson haalde zwaar adem. Weer keek hij de jongeman strak aan. Toen j begon hij zacht te lachen, maar het I klonk onplezierig. „Wel, ik geloof, dat je het wel mis zult hebben betreffende Rentoul," zei j hy. „Je hebt waarschijnlijk met iemand gesproken, die er niets vanaf wist. Oh, ja, dat is waar ook. ben je nog op Scotland Yard geweest?" „Ik ben er gisteren geweest," zei Dutley. „Ik heb de Adjunct-Commissa ris gesproken en de inspecteur, die de zaak in handen heeft. Ik moet zegigen, dat ze niet erg trots schenen op hun prestaties." „Dat zal waar zijn," gromde Parkin son. „Het leek me allemaal een hopeloze boel," ging Dutley verdrietig voort. „Onze formule kan hun niets sefhe- len. Ze hebben alleen maar belangstel ling voor de man met de revolver. De commissaris had het maar voortdurend over het percentage van onopgeloste moorden. Nogal een koelbloedige ma- nier om het op te nemen, zou ik zeg- gen, waar wij regelrecht op weg zijn naar het bankroet". „Ze hebben je zeker niets verteld, wat Jo niet reeds wist, hè?" „Niets. Die inspecteur scheen nog de meest menselijke van het tweetal te zijn en hij scheen te denken, dat wij zelf maar achter de formule aan moes ten gaan, als we die wilden hebben." „Ik zou denken, dat het een, twee, drie, daar ga je, voor de inspecteur zou zijn, als zyn chefs wisten, dat hij der gelijke praatjes verkocht," merkte Par kinson op. „Ik zou wel eens villen weten, waar voor we hen eigenlijk betalen?" gTojnde Dutley. „Oh. er was nog iets. Hij daoht, dat sommige leden van de bende tenminste, amateurs zouden zijn." „Des te schandaliger dat zij niet ln staat zijn die lui te vinden." Dutley leunde wat meer achterover in zijn stoel. „Ik zou er niet te streng over oor delen," merkte hij op. „Amateurs zijn bijvoorbeeld bij verschillende sporten zeer goed. Denk er maar eens aan, dat zij verleden jaar de beroepscricketers geslagen hebben. Er is nog een voor deel, dat deze bende zou gehad hebben, als zij inderdaad geen beroepsmensen geweest zijn zij zouden misschien een betere gelegenheid hebben gehad om de situatie hier op te nemen." „Ik ben beu van al ale theorieën," verklaarde Parkinson ongeduldig. „Ik heb nog nooit van mijn leven zoveel onnut gepraat gehoord, als van diè twee politiemensen beide keren, dat ik op Scotland Yard ben geweest." (Wordt vervolgd) 65» „Ziezo", dacht Joris Goedbloeü, terwijl hij in de laatste aflevering van dit verhaal luchtig over de landwegen wandelde, „dit heb ik er aardig afge bracht, mag ik wel zeggen! Welk een vermoeiende tijd heb ik mee gemaakt! Een zware schat te dragen, en de ver antwoording te dragen voor de kleine PandaEn dan al die gewetens! Panda's geweten en zelfs hst myne I nog.... ach ja, maar nu heb ik rier- I gens meer last van! Hoe zorge'.oos kan ik thans genieten van de schone natuur I en het blij gefluit der vogelijnen En ook Panda, die verend in 's Ko- nings auto met al zijn schatten naar de stad toe reed, was natuurlijk zeer vol daan. „Dat is een hele rijkdom, die ik te dragen heb!" dacht hij tevreden. „Wat een verantwoording! Maar wel een vreemd persoon, die Joris Goed- bloedom alles zo-maar weg te gooien Ik vraag me af, of ik nu een geschikt paleis zal kunnen kopen, want ik ben nu heel rijk!" Daar ging hij! En Joris wandelde over de wegen en dacht: „Hoe gelukkig gevoel ik mij, nu mijn enige zorg is waar ik een boterham zou kunnen krijgen! En zo, met luchtige, zwierige tred, wandelde Joris Goedbloed dit verhaal... UIT!!! Wij vrezen echter, dat hij nog wel eens terug zal komen. En wij zijn ook benieuwd, wat Panda overkomt nu hij millionair geworden is. Vandaar dan ook, dat wij nu het verhaal gaan ver tellen van: Panda en de Meester-bediende niet meer volgens de Staatsloterij spe len; zij wordt in haar werkzaamheden sterk beperkt. De Staatsloterij zelve mag zo nodig worden uitgebreid tot ten hoogste vier loterijen per jaar van ten hoogste vier series ad. 21000 loten elk. Niet minder dan acht sprekers kwa men op de katheder, om hun mening over de voorstellen te geven, waarbij de bekende principiële tegenstellingen over de al of niet toelaatbaarheid van lote rijen weer eens aan het licht braden. De heren Hofstra (Arb.) en Bachg (Kath.) waren voor het W. O., evenals de heren Ritmeester (VVD) en Weiter (Nat. Kath.), die zelfs de mogelijkheid van een gokje nog wilden verruimen. Tegen waren de heren v. d. Wetering (C.H.), Terpstra AJt.), Hoogcarspel (Comm.) en v. Dis (St. Ger.) De A.R, spreker diende een amende ment in, om de Staatsloterij te beper ken tot drie loterijen per jaar van elk drie- series van 21000 loten. Naast de principiële gezichtspunten be spraken de afgevaardigden ook de be langen der nu te verbieden loterijbedrij- ven en der loterij-debitanten. Sommigen braken een lans voor voetbalpools en wedden bij windhondenrennen. Minister Struycken van Justitie wees erop, dat deze beide vormen van kans spel verboden blijven, evenals de bui tenlandse voetbalpools, waarop het tot stand komen van de Benelux van geen invloed zal zijm Zou echter een zekere behoefte blijken, en de druk vanbui- VERENIGING VAN INDISCHE JURISTEN. Te Den Haag is opgericht de Vereni ging van Indische juristen, die zich ten doel stelt de belangen der juristen en studenten Indisch Recht te behartigen door o.m. te streven naar een redelijke inpassing der academici in het arbeids proces hier te lande en elders. Zij be oogt voorts een heroriëntering op ge lijkwaardig academisch niveau voor de doctorandi en studenten Indische Recht. Het secretariaat is gevestigd: Laan van Nieuw Oosteinde 26, Voorburg, te lefoon 772587. De bond ter behartiging van de be langen van juristen Indisch Recht is in bovengenoemde vereniging opgegaan. tenaf door clandestiene handel te groot worden, dan zou het niet on mogelijk zyn, dat er Ned. voetbalpools z.ouden worden toegelaten, echter on der zeer beperkende bepalingen en met geringe winstkansen. De liquidatie der nu te verbieden loteriibedrijven zal met de nog nodige soepelheid geschieden. Minister Lieftinck van Financiën ging in grote trekken de geschiedenis onzer wetgeving op loterijgebied na en legde uit. hoe hij in 1945 de voorlopige orga nisatie der Staatsloterij had hersteld. Daarbij waren, zo verweet men hem in het voorlopig verslag, tienduizenden mensen brodeloos gemaakt. En nu bij de openbare behandeling noemde men nog een aantal van 8500 personen, cie ernstig gedupeerd zouden zijn Maar in het jaar 1945—1946 genoten de verko pers van staatsloten totaal 6 k 700.000 gulden provisie, dat ls per hoofd onge veer 80 gulden per jaar. De 225 hoofd agentschappen en enige honderden agenten toucheerden natuurlijk het leeuwendeel, zodat er voor de subagen ten hoofdzakelijk kappers en sigaren winkels niet veel overbleef. Betrekkelijk weinigen vonden dan ook hun hoofdberoep in de loten-verkoop. Thans zijn van hen 170 benoemd tot col lecteur en evenzoveel tot hoofddebitant van de Staatsloterij. De overigen kre gen een vergoeding van f.400.ineens. Spr. is bereid om ook nog een plaats in de verkooporganisatie van de Staats loterij in te ruimen aan gedupeerden, die in nood verkeren en van behoor lijke standing zyn. De „brief jesbedrijven" kregen een ver goeding van totaal f. 300.000, hetgeen niet onredelijk was. Op de aandrang uit de Kamer verklaarde de minister zich bereid om nog f. 200.000 uit te keren, niet. uit onverplichte liberaliteit, doch omdat hun samenwerking met de Staats loterij winst heeft opgeleverd. Het amendement-Terpstra ried spr. af. De mogelijkheid van 4 loterijen van 4 series is bedoeld om voor langere tijd, zonder wetswijziging, expansie van de Staatsloterij mogelijk te maken naar de behoefte blijkt, en om clandestiene loterijen te weren. Hierna werd gepliceerd. De stemmingen over amendement en wetsontwerp zouden vandaag geschie den. Bij de aanvang herdachten praeses Kortenhorst namens de Kamer en mi nister Lieftinck namens de regering de verscheiden oud-minister prof. G. v. d. Leeuw. Een negental agenda-punten, voorna melijk naturalisatie-voorstellen, werd zonder discussie goedgekeurd. VOOR VRIJDAG 24 NOVEMBER Hilversum I (402 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: morgengebed en liturgische kalender: 7.30: sluiting: 9.00: nieuws; 9.10: voor de huls vrouw; 9.30: waterstanden; 9 35: schoolradio; 10.05: populair concert; 10.50: gram.muzlek; 11.00: voor de zieken; 11.45: gram.muzlek: 12.00: angelus; 12.03: Metropole-orkest; (12.30—12.33; land- en tulnbouwmededellngen)12.50: reportage; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: actualiteiten; 13.25: lunchconcert; 13.45: voor de vrouw; 14.00: gevarieerd program ma. 14.45: gram.muzlek; 15.00: school radio; 15.30: zang en plano; 16.00: voor de zieken; 16.30: sluiting; 18 00: regerings uitzending: prof. dr C. C. Berg: „Voor Ir.dlë en Indonesië"; 18.10: gram.muzlek; 18.18- katholiek signaal, Benelux en West- Indisch commentaar; 18.30: Promenade or kest en soliste; 18-52: actualiteiten; 19.00: nieuws; 19.15: regeringsuitzending: „ver klaring en toelichting"; 19.35: Promenade orkest en soliste; 19.48: katholiek signaal en politiek overzicht; 20.00: nieuws; 20 0o: radfoschaakwedstrijd NoorwegenNeder land; 20.05: de gewone maD zegt er 't zijne van; 20.12: gram.muzlek; 20.15c Concert gebouworkest. groot koor en solisten. In de pauze (21.0021.30) feestklanken; 22.00: gevarieerde muziek; 22.30; Nederlandse amusementsmuziek; 22.45: avondgebed en liturgische kalender. 23.00: nieuws; 23.15: commentaar wereldschaaktournool; 23.20 24.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: sluiting; 9.00: nieuws en weerberichten; 9.12: voor de hulsvrouw, 9.22: gram.muz.; VPRO 10.00: „thuis", causerie; 10.05: mor genwijding; VARA 10.20 gram.muziek: 10.30: voor de zieken; 11.00: voor de vrouw; 11.15: bariton en plano; 11.35: radlofeullle- ton; AVRO 12.00: orkestconcert; 12.30: land- en tulnbouwmededellngen: 12.33: sportpraatje; 13.00: nieuws; 13.15: AVRO- allerlel; 13.20: dansorkest: 14.00: voor de vrouw: 14.20: sopraan, tenor en piano; 14 50: gram.muzlek; 15.00; boekbespreking: 15.15: gram.muzlek: VARA 16.00: muzikale causerie; 16.30: sluiting; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties: 18.45: „denk om de bocht"; 19.00: kinderkoor; 19.15- prljzen- praatje: VPRO „wat met de kerk?", cause rie; 19.50: berichten; 20.00: nieuws; 20.05: boêkbespreking: 20.15: planovoordracht; 20.35: „de godsdienst en het moderne leven", causerie; VARA 21.00: verzockpro- gramma; 21.40; „de ducdalf"; 22.00: bui tenlands weekoverzicht: 22.15: gram.muz.; VPRO 22.40: „vandaag", causerie; 22 45: avondwijding; VARA 23.00: nieuws; 23.15: „huwelijk van a tot z", causerie; 23.30 24.00: gram muziek. H|n 3 distributienet 7.05: gram 10.00: Ménage en Muslque; 10.50: vertrek v. d. Koningin der Nederlanden v. h. Victoria-station: 11.05: kamermuziek; 11.35: fragm uit „Alda"; 12.00: gram.: 12.32: omr. ork.; 13.15: gram.; 14.45: Ray Ventura; 15.15: planorecital; 15.45: sere nade van Mozart; 18.00: v. d. soldaten; 19.30: filmmuziek: 20.00: fllmrevue: 20.15: omr. symph. ork.; 22.15: jazzcommentaar; 22.45: opera- en Belcanto. Lijn 4 distributienet 7.15: Ponjour le Monde; 7.25: Est ce vral? Est ce faux; 9.00: kookpraatje: 9.10: gram.; 10.10: verz.- progr.; 11.00: orgel; 11.30: ork. Welr; 12,00: lichte muziek; 12.30: ork- Delhez; 13.00: gram.; 13.30: v. d. arbeiders; 14.10: gram.; 14.40: The Montmartre Players; 15.00: Ménage en Muslque; 15.30: Sted. ork. van Odense; 16.20: v. d. kinderen: 18.00: amusementsmuziek: 18.30: Footlight Fa vourites: 19.15: amusementsorkest; 20.00: omr. ork.; 21.15: verz.pr.; 21.45: Le Pêle Mêle; 22.00: kamermuz.; 22.30: Bonsolr lea Amis; 23.20: ork. Stapleton. AGENDA DONDERDAG: Ontspanningszaal Endegeest: Tentoonstel ling van patiëntenwerkstukken 2.30—5 en 7.30930 uur nam. Remonstr. Kerk: Kerk en Vrede. Sprekers dr M. v. d. Voet en dr J. de Graaf, 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sacrum" Eén-acter-programma. 8 uur nam. Steenschuur 6: Splr. Ver. „Harmonla", 8 uur nam. Vliet 8" Bazaar t.b.v. Kleuterschool Lorentzkade 2—5.30 en 710 uur nam. VRIJDAG: Vliet 8: Bazaar t.b.v. Kleuterschool Lorentzkade 25.30 en 710 uur nam. ZATERDAG: Vliet 8 Bazaar t.b.v. Kleuterschool Lorentzkade 25.30 en 710 uur nam. Schouwburg: Eénacter programma Kon. Ver. „Lltterls Sacrum". 8 uur nam, ZONDAG. Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweging. 11 uur voorm. DAGELIJKS: Unlversltelts bibliotheek: Balzac-ten- toonstelling. Werkdagen 9.3012.30 en 25 uur (t/m. 2 December). LakenhalSchilderijententoonstelling „Van Fantin tot Picasso" 10—5 en 8—9.30 uur nam. (beh. Zaterdagavond); Zondags 15 uur nam. (tot 26 November). BIOSCOPEN. Trianon „De Forsyte sage*- (18 Jaar). Zondag 2.15, 4.30, 'i en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uui Rex „De grote samenzwering" (14 Jr), Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uurj overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Je kunt *t toch niet meene men" (alle leeft.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. (Dinsdagavond gereserveerd voor K. en O.). Lldo „De vlam en de pijl" (14 Jr). Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uut. Luxor „De dijk ls dicht" (14 Jr). Zon dag 2.30, 4.45. 7 en 9,15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 18 Nov. 13 uur tot Zaterdag 25 Nov. 8 uur waargenomen door Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven- Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274,

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5