Uitgelezen gezelschap bij Staatsdiner in Claridges Schitterende statie-rit naar Guildhall Vorstelijk Paar bij de Nederlanders Alle overdaad was geweerd! WEERBERICHT Ontroerende Koninklijke ivoorden in Guildhall Omstandigheden vergroten drang naar eenheid" 59ste Jaargang DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950' No. 27160 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no. 57055 Intieme sfeer tijdens luisterrijke receptie in „Middle Temple Hall" Onze Londense correspondent telefoneerde ons: Hel Staatsdiner in de langwerpige ballroom van Claridges Hotel door onze vorstin gisteravond aangeboden aan de Engelse Koninklijke familie, verd gekenmerkt door een sfeer van intimiteit. Dat begon al voor het hotel, waar in de smalle straat een enthousiaste menigte met moeite door zwaarlijvige bobbies in bedwang werd ge- honden. Daar arriveerden tegen acht uur ministers, diplomaten en andere pro- minenten. Onder de genodigden bevonden zich Churchill. Eden en Soebandrio. de Indonesische ambassadeur in Londen. Gejuich en hand geklap begroette HM. en de Prins, die uit de auto stapten voor het in aii Oranje gloed gezette en met Nederlandse en Engelse vlaggen ver sierde hotel. Ook binnen heerste er de intüniteit die Claridges zo geliefd maakt bij orstelijke personen die zich daar bij tijd en wijle even plegen terug trekken uit de openbaarheid. door Oranjeschijnwerpers verlicht was, de belangstelling van duizenden. Om halfelf begat men zich naar Fleetstreet, waar de Engelse regering op haar beurt ons Koninklijk paar een luisterrijke receptie aanbood in de door een smal steegje te bereiken Middle Temple Hall. welke tot ver na middernacht duurde. Dez? antieke, geheel met donker eiken betimmerde zaal met een prachtig ge welf, waar de wapenschilden en schil derstukken en de wapenuitrustingen een sublieme sfeer verspreidden, verzamelde zich een uitgelezen gezelschap Ook deze hall. die niet overmatig groot is. leverde een zekere intimiteit op. In de vloer liggen nog dezelfde planken, waarop eens Shakespeare zelf zonder podium meespeelde in de pre mière van zijn „Driekoningen-Avond". Veel van het houtwerk is afkomstig van de Armada. Om elf uur kwamen Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de door schijn- llllllllillllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Koningin Elisabeth was gelukkig MET ROOS „HAPPINESS" IN DE HAND! Koningin Elisabeth verliet Cla ridges na het diner met in de hand één der rode rozen, die dienden als tafelversiering. Zij was vol bewondering voor deze roos, genaamd Happiness, die Koningin Juliana had uitgekozen. Toen Koningin Elisabeth aankwam bij Middle Temple Hall voor de regeringsreceptie, had zij de rode trekroos nog steeds in de hand. Tot Koningin Juliana zei de En gelse Vorstin, dat zij de Neder landse livreien, die iets kleurrijker zijn dan de Engelse, bijzonder had kunnen waarderen. De bloemen die gisteravond ln Claridges prijkten, zijn vanmorgen vroeg over enige Londense zieken huizen verdeeld. Van intimiteit getuigde ook het in lanttil beperkts aanzattenden in de zaal. D? rechte tafel, waar de gasten tegen over elkaar omheen zaten, gaf even eens een huiselijk cachet. Het was een aatsdiner. maar het overdadige was gsweerdDit verhoogde de schoonheid, «tte het geheel droeg. Kort voor het begin van de maaltijd kregen wij gelegenheid de tafel te zien. Zeldzaam mooi was het donkere diepe rood van de 4500 rozen van een soort dat niet geurt in de sierlijk bewerkte zilveren bokalen of uitgestrooid over het camast. De bloemengroepen werden af- sisseld met gouden kandelaars. Meer dan 100 kaarsen verspreidden een zachte clans. Het tafelzilver droeg het wapen van Koning Stadhouder Willem III. De ekenhouten stoelen waren modern Spe ciale zetels voor de vorstelijke personen saren achterwege gelaten. 30 Nederlandse lakeien in livrei van blauw en goud stonden al gereed, één lakei voor elke twee gasten. De 64 genodigden maakten hun op- ïachting by het Koninklijk Paar in een met anjers versierde rotonde. Onze Koningin droeg in het haar een fonke lende diadeem en was gekleed in een licht zeegroen satijnen avondtoilet met een cape van witte struisveren. De Prins *as in rok. Na de begroeting stelde men zich op achter de stoelen, tot de Engelse en Nederlandse Koninklijke families hun plaatsen hadden inge nomen. .Van de rechterzijde van Koningin Juliana zaten Koning George en Prinses Margaret, aan haar linkerzijde - Hertog van Gloucester, de Princess Royal en premier Attlee. Aan de rechterzijde van Prins Bernhard, die tegenover de Koningin was gezeten, raten Koningin Elisabeth, de Graaf van Athlone. de Hertogin van Glou cester en minister Stikker, aan de linkerzijde van de Prins Prinses Eli sabeth, de Hertog van Beaufort en Prinses Alice, Gravin van Athlone. Het diner, dat uit zes gangen bestond, duurde ruim twee uur. Het septet van de Marinierskapel on- Gijsbert Nieuwland, speelde Engelse Nederlandse muziek, o.a. een pot- urri van Hollandse liederen van Ju lius Röntgen De gehele avond trok Claridges, dat HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL Geschenken van Koninklijk Paar Talrijke geschenken heeft het Necler- Mi Koninklijk paar meegenomen aar Engeland. Behalve de metershoge puilen van Delfts aardewerk, die ten föchenke zijn gegeven aan het Engelse koningspaar, schonken Koningin Julia- en Prins Bernhard aan Koningin een antieke Louis Seize commode Chinese lakpanden. De vereierin- op de commode zijn aangebracht goudlak, rocdiak en satijnhout en een stuk Nederlands werk. Prinses Elisabeth kreeg een stel zilveren fasan- die bedoeld zijn als tafelornamen- en Prinses Margaret een bijou. Voor de kleine Prins Charles was toegebracht een speelgoedpaard op •en, vervaardigd van pluizige wol en doorzien van een leren hoofdstel, zadel $%beugel. Een kleiner paard in Wïelfóe uitvoering kreeg het jongste Pnnsesje. geschenk aan Koningin Mary ekent een welkome aanvulling van uitgebreide verzameling Chinees ge- stukken, die zij in de loop der h-ren heeft verzameld. :i,||,|llllllllllllllllllllllllllll|l||||l|ll|||!lll|l|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht tot morgenavond' wisselende bewolking met in de Weste rs provincies enkele verspreide buien, ae« althans nog tot in de middag droog weer. Meest matige 5 uit Zuidelijke richtingen. Weinig sndering in temperatuur. (Opge- te 10 uur). 24 NOVEMBER. ^•7 op: 8.14 uur; onder: 16 39 uur. {«aan op: 15.57 uur; onder: 8.27 uur ater te Katwijk te 3.02 en 15.14 u. nummer bestaat uit tien pagina's. werpers verlichte Temple Hall aan. die in de oorlog door bombardementen zwaar beschadigd werd Ongeveer 500 personen waren aanw'ezig. De hall was' met bloemen versierd waaronder het Oranje de boventoon voerde. De heer en mevrouw Bevin ontvingen als gastheer en gastvrouw de gasten boven aan de trap op de galerij met eiken panelen. Toen het Koninklijk paar de hall be- i trad blies een heraut een fanfare en vormden de gasten twee rijen, waar het paar tussen dooi schreed naar een met bloemen bedekt podium. Het korps van de Ierse garde speelde het Nederlandse en het Engelse volkslied Daarna wer den de gasten uitgenodigd de andere kamers in het prachtige gebouw te be zoeken. Het vorstelijk gezelschap trok zich met een aantal speciaal uitgekozen gasten in de rookkamer terug om ver versingen tot zich te nemen. De uiterst vermoeiende, maar tot intense voldoening stemmende hoofd- dag van het Koninklijk bezoek was hiermee ten einde. Vol belangstelling volgde Prinses Elizabeth het voorbijtrekken van dc stoet, toen Koningin Juliana en Prins Bernhard zich gisteren naar de Guildhall begaven. Dc kleine Prins Charles genoot niet minder van liet bijzondere schouwspel. Nog geen beslissingen te Straatsburg Te Straatsburg zet de Raad van Euro- pa haar werkzaamheden onverdroten voort. Tal van sprekers volgen elkaar op. Tot besluiten is het nog niet gekomen. De Nederl. afgevaardigde mej. dr Klompé, deed een ernstig beroep te trachten vooruitgang te maken op de enige weg. die naar haar inzicht thans voor de Raad van Europa open ligt. ..Laat ons niet vergeten dat de jeugd van Europa naar ons opziet en vraagt om een vreedzame toekomst. Ik weet, dat velen buiten de Assemblée eisen, dat wy verder zullen gaan dan naar onze overtuiging mogelijk is. doch '.aten wij me; ernst en eerlijke overtuiging de weg vervolgen, die thans voor ons open staat en de wereld tonen, dat wij het uiterste doen om eenheid voor Europa e verkrijgen" zo besloot dr Klompé haar rede. die een krachtig applaus oogst'e In een helder betoog zeide de rap- portrice van de belangrijkste commissie der Assemblée dar de discussies de on mogelijkheid hadden aangetoond de Raad voort te stuwen in de richting van een volledige federatie Er was volgens baar daarom geen andere weg open, dan die van de speciale overeenkomsten, Deze nieuwe eenheid is nog heel jong, cn tastend, en het is moeilijk nu te voorspellen, welke van haar vormen la ter herziening zal behoeven. Toeh is dc ontwikkeling naar zowel Europese als wereld-vereniging onontkenbaar en on ontkoombaar. Londen is een democratische federatie „Getuigenis" van Koningin Juliana (Van onze speciale verslaggever). Gisteren was het eigenlijk de belang rijkste dag van het Koninklijk be zoek, niet alleen voor ons vorstelijk paar, dat een progTamma had af te werken, dat om half elf begon en tot na middernacht duurde, maar even eens voor de Londenaars, die nog een maal onze Vorstin en Haar gemaal in een statierit konden zien, beter dan ty'dens dc intocht in een sche mer. Bovendien was de aandacht dit keer ten volle op ons Koninklijk paar geconcentreerd, toen het zich met klein gevolg naar de Guildhall begaf. Het was guur en grijs, maar niet zo somber als de dag tevoren. Gelukkig bleef het ook nu droog Weer zag men het fascinerende schouwspel van de Household Cavalry, welke de stoet met compacte ruiter- Aan de populariteit van c-nze Vorstin en ook van Prins Bernhard, voor wie men eveneens grote bewondering koes tert, behoefde geen moment te worden getwijfeld. Tijdens de rijtoer, dwars door het drukke oestrum van de stad, waar het drukke verkeer als by toverslag ver dwenen was, drceg onze Koningin een lange donkerbruine bontmantel, met een tope-kleurig fluwelen hoedje, afge zet met fijne bruine en grijze veren. De prins, die links van de Koningin zat, was wederom in Admiraalsuniform. Toen de stoet langs de Mali reed, stond Prinses Elisabeth blootshoofds, met bruine mantel, boven op de tuin muur van haar woning en hield de kleine Prins Charles in de hoogte. Het ventje was opgetogen over de ruiter stoet en wuifde met z'n handje. (Men zie de foto). De Koningin en de Prins wuifden laohend terug. rrv Het bezoek, dat wij brengen, is niet alleen een beleefdheidsbezoek, aldus Koningin Juliana in haar gisteren in Guildhall uitgesproken rede. Wij zyn niet hier alleen om te gedenken, hoe dikwijls in het verleden Groot-Brittan- niè en Nederland samen als vrienden en bondgenoten geleefd hebben (cn om te verzwijgen, hoe vaak wij handgemeen van vele gemeenten. Wy kunnen ons geraakt zijn) en zelfs niet hoe een haar binnenkort voorstellen als zynde wereldramp onze vriendschap bevestigd zelf een wijk van Europa's grootste ha- heeft: want onder landen, die samen venstad, die beide zijden van de Noord- gevcchten en sindsdien zij aan zij ge- zee en Het Kanaal beslaat als een slaan hebben, is dat tegenwoordig van verschillende wijken samen met de ik ben diep dankbaar het vast te stel- andere grote havensteden daar. Ion een onomstotelijk feit. We moesten ons maar gaan wennen Maar ik wilde vooral dc nadruk er aan deze gedachte, die Londens grote op leggen, hoezeer wij elkaar nodig geest zo waardig is. zullen hebben in de toekomst. En zoveel l Wij worden met geweld tot eenheid „bloed, zweet cn tranen" hebben aan gedreven in dit tydperk. Onverschillig ons allen een gezegende erfenis nage- welke krachten het zijn, die dit doen. laten: wij gevoelen dat wy moeten wij moeten het feit constateren, dat dit maken een wereld van eendracht. de lijn is waarlangs de menselijke sa- Alle tegenwoordige omstandigheden menleving zich onwikkelt. vergroten de drang naar deze aan- Groot-Brittannic is voor Nederland -- --meer en meer de concrete vertegen woordiging van de grootheid, die tra ditie bewaart als de oceaan haar golven, omdat Nederland de traditie heeft Ieren Koningin Juliana cn Prins Bernhard op weg naar dc Guildhall, waar de Lord Mayor een lunch aanbood. massa's opende en sloot. Deze cavalcade Leker.de zich in ai haar pracht scherp af tegen de achtergrond van het vale. grijze Lenden. In de smalle straten van de City deed het geheel denken aan een schilderij van een oude meester. Als kleine pop petjes dansten de ruiters op hun zwar te paarden, die moeite hadden hun vu rige draf in te houden. Achter de mili tairen, met het geweer in de houding, stonden veel mensen, evenals voor de ramen van de kantoren. In de bevlagde 1 Fleetstreet, de smalle krantenstraat van Londen, hing men uit de vensters van de redactiebureaux. Op verschillende punten van de route lieten wederom militaire kapels zich horen De Engelsen juichen maar héél zel den: op vele punten trok de stoet dan ook vrijwel geruisloos voorbij, Het pu bliek bleef echter in het geheel niet r onbewogen. Onze Koningin zag er stralend uit. Een eindje verder stond Koningin Mary, die door een verkoudheid, de vor- j stelijke gasten niet kon ontvangen, voor het raam. Met een zakdoek wuifde ock zij De ontvangst en de lunch in Guild hall waren vanzelfsprekend het glans- j punt van de tocht. Want is er één j plaats denkbaar, waar traditie en his torie een groter rol spelen dan in de aloude City van Londen? In lijnrechte tegenstelling met al de persoonlijke traditie, waardoor een plechtigheid als deze gekenmerkt wordt, was de rede van onze Konin gin. Het was méér dan een rede, het was een getuigenis van één, die on danks nood en ellende, gelooft in het leven! Hier werden geen gemeenplaatsen geuit. Hier klonk integendeel een zeldzaam zuiver idealisme, een idea lisme, dat geenszins los staat van de werkelijkheid. Als steeds hield Konin gin .Tuliana het hoofd gericht op het hoofddoel van leven cn geschiedenis. Het was goed dit alles aan te horen staande eenheid. Misschien is het moei lijk voor de mensheid, haar geesteshou ding even vlug te veranderen als de tijd verder gaat. Daarby doet het ons dan goed, ons te realiseren, dat heden ten dage de belangen van vredelievende naties moeten worden gecoördineerd, dat een militaire strijd tussen hen, zo als dit bestond, even ondenkbaar is ge worden als oorlog tussen uw of onze graafschappen of provirfcies. We moeten leren veel oude denkbeelden te beschou wen als verdwijnend en verdwenen: by de minste aanraking vallen ze in elkaar tot stof. Sommige begrippen, die wij al len plachten mee te dragen en op te 1 tuigen met fraaie leuzen, zijn niets dan vermomde nationale zelfzucht. Enige eeuwen lang hebben deze begrippen zo hoog te paard gezeten, maar nu strom- j nelen ze pijnliik verder op zere voeten, want uiteindelijk is bewezen, dat ze al leen maar tot hindernis zijn op de weg naar de wereldvrede. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll Licht ging uit Tijdens de receptie in dc ambassadeurswoning voor Itet personeel der Ambassade en andere geaccrediteerde Neder landers. weigerde plotseling het etectrisch licht, doordat een zekering was doorgeslagen. Het defect kon eerst na tien minuten worden verholpen. Al die tijd stonden de honderden, die wachtten om aan de Ko ningin en de Prins te worden voorgesteld, in het donker. Het enige schijnsel kwam van het onen haardvuur, in de nabijheid waarvan de vorstelijke personen stonden. Zij namen het incident zeer gemoedtijk op. illlllllllllllllllllllllIlllllllllIlllllllllllllllllllillf tijdens een plechtigheid, die zonder dit levende woord van een bewogen vrouw anders een mooi, maar leeg omhulsel zou zyn geweest. Het grootste moment was toen Ko ningin Juliana opstond om deze rede uit te spreken. De aanwezigen verre zen van hun zetel en brachten Haar een spontane ovatie, geheel, buiten het protocol om. hetgeen Haar zicht baar verraste. Haar rede kreeg daar door een nóg indrukwekkender ka rakter dan zij door haar inhoud al had. Herhaaldelijk onderbrak applaus de rede van onze Vorstin, wanneer Zij sprak van de enige uitweg die een be narde wereld overblijft: „eenheid en broederschap" Men had reeds horen zeggen, dat Koningin Juliana de harten der Lon denaars in 24 uur had veroverd. Na Haar woorden in Guildhall, kon men dat als een zekerheid aannemen. Een Engelse mening over Haar toe spraak. die door de luidspreker elk En gels huls kon binnenkomen, was: „Wij zijn geweno een Koninklijke rede als iets formeels te beschouwen, maar dit was ontroerend." En een ander, korter geformuleerd: „It was wonderful...." welke politieke consequenties hebben, die in federale richting wijzen. Mej. Klompé deed een hartstochtelijk beroep op sommige afgevaardigden, die aarzelden op deze nieuwe weg, die de volledige federatie naar de toekomst verschoof. Dit gevoelig persoonlijk woord maakte kennelijk indruk op de vergadering. BESPREKINGEN OVER EEN 1 HERSTEL DER SPAANSE T, MONARCHIE? J De correspondent van de „Manches ter Guardian" te Madrid meent te we ten dat Gil Robles, die thans te Madrid vertoeft, belangrijke besprekingen voert met leden van de Spaanse regering over een herstel van de monarchie in Spanje. De jongste berichten schijnen er op te wijzen dat Franco bereid zou zijn plaats te maken voor don Juan en om zekere burgerlijke vrijheden te herstel len. in ruil voor een onmiddellijke Ame rikaanse hulp en zijn aanblijven in de regering. De correspondent van de „Manchester Guardian" meent bovendien te weten, dat Gil Robles bij de huidige onderhan delingen gesteund wordt door de En gelse en Amerikaanse regeringen, als mede door de Spaanse socialistische party. Koningin zet ambtsbezigheden voort S'MORGENS VÓÓR 10 UUR! Een der apartementen, die in Buckingham Pala» c ter beschik king waren gesteld van Koningin Juliana, doef gedurende het Staats bezoek dienst als werkkamer voor de Koningin. Ondanks het drukke programma dienen dc meest ur gente staatszaken te worden afge handeld. De staatsstukken komen per vliegtuig van ons land naar Londen cn worden per speciale koerier naar Buckingham Palage gebracht. Met mej. mr Teilegen worden de stukken dan behandeld en weer teruggezonden naar ons land. Dit werk geschiedt des och tends vóór tien uur. Ook mr Stik ker besteedt elk beschikbaar uur voor zijn lopende werkzaamheden. Uit de omgeving van dc Koning in vernamen wij, dat de Koningin zeer getroffen is over de wyze, waarop de Engelsen protocol en ongedwongenheid weten te combi neren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll] zien als de golven der oceaan, dat IfS oneindig in deining en in hoogte en diepte der golfslag. Dit betekent vooï Nederland, dat traditie alleen levend is, wanneer dc oceaan van het leven zich er van bedient, niet langer en kortef dan nodig is voor zyn bestendiging. Het aardigste half uur (Van onze speciale verslaggevers). Er wonen ongeveer 50.000 Nederlanders In Londen. Nederlanders van al lerlei leeftijden en van allerlei beroepen: winkt'iers, havenpersoneel, jour nalisten, boekhouders en vele anderen. Vijftienhonderd van hen hebben gis termiddag bij de open plek, waar tot de herfst van 1940 de kerk van de Ned. Herv. Gemeente stond: Austin Friars, in het hartje van de City, de Ko ningin een warme, hartelijke en enth ousiaste ontvangst bereid. Het duurde maar een half uur, maar ongetwijfeld heeft deze huldiging die zich volkomen onttrok aan de koude, preciese sfeer van het protocol, onze Koningin een bijzonder ogenblik in deze vier dagen bezorgd. Zowel Koningin als Prins waren kennelijk geroerd toen al die Nederlan ders haar verwelkomden met het Wilhelmus, dat weerkaatste van de mu ren van de omringende kantoorgebouwen. Maar het Wilhelmus alleen was niet genoeg om al deze Nederlanders uiting te doen geven aan hun aanhan kelijkheid aan het jonge vorstenpaar dat velen van hen nog nooit hadden gezien. En het klonk ook eigenlyk nog „échter Nederlands" toen al die mensen uit volle borst „Waar de blanke top der duinen schittert in de zon negloed" zongen! „Groeten aan de Prinsesjes!" „U VORMT EEN GEMEENSCHAP!" Het was een puur onderling Neder landse aangelegenheid daar op die open plek in Londen. Er werd geen woord Engels gesproken. En overal rondom hingen rood-wit-blauwe en Oranje vlag gen. Kinderen van leden van de Neder landse kolonie zwaaiden met papieren vlaggetjes, en een van hen: Marijke van Dorp. bood de Koningin bloemen aan. Er werd gejuicht en geroepen. Uit alles sprak de sfeer van die groep Nederlanders in Londen, die het proto col niet wilden, maar hun Koningin slechts wilden overtuigen van hun ge negenheid. Dat dit volkomen was geslaagd bleek ook uit de korte speech van de Koningin, de enige redevoering tijdens dit bezoek. De Vorstin zei dat de Hollandse kolonie in Londen eigenlyk een klein dorp is, waar iedereen elkaar kent: „U woont in alle windstreken van deze grote stad, maar U vormt een gemeen- jschap en een voorpost van internatio nale samenwerking", zei zij. Direct daarim klonk uit de menigte de roep: „Leve de Koningin!" welke uitroep n^etecn door dc anderen werd overgenomen. De Koningin en Prins Bernhard had den plaats genomen onder een groot, aan alle kanten open tentzeil. Maar niet alleen zij, en enkele autoriteiten, en de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente waren daar gezeten, maar ook nog der tig leden van de Nederlandse kolonie. Achtereenvolgens werden deze dertig aan de Koningin en Prins Berhard voor gesteld. Met zorg waren zij uit de grote kolonie- gekozen. Er was een aantal ouden van dagen bij. die al een jaar of vijftig in deze wereldstad hebben ge leefd, maar ook jonge mensen, die zich 1 In de tweede wereldoorlog verdienstelijk hebben gemaakt. En over deze hele plechtigheid hing een sfeer, die herinnerde aan het leven van de Nederlanders, die hier in de af gelopen oorlog een toevlucht hadden ge vonden. KOSTER RUS VOORGESTELD. Onder velen werd ook Jan Rus aan de Koninklijke gasten voorgesteld. Er is vrijwel geen Nederlander in Londen, die deze 81-jarige koster van de Ned. Herv. Kerk niet kent. Al meer dan 50 jaar heeft hij die functie bekleed. Nu doet hij dat nog. Nog steeds is hij pen ningmeester van het „Koning Willem* fonds, voor behoeftige Nederlanders in Engeland. En de 91-jarige heer Kat, die aan ons koninklijk paar werd voorgesteld, heeft in een vorige oorlog nog tegen de En gelse troepen gevochten. HARTELIJKHEID EN SFEER. Zo is Austin Friars deze middag de scène van het meest specifiek Neder landse karakter geworden. Wy hebben met een aantal van die Nederlanders gesproken, en allen wa ren even enthousiast over het Ko ninklijk paar. Wég was de sfeer van officiële be leefdheid, van precies voorgeschreven woorden en handelingen en stappen. Hartelijkheid en sfeer kenmerkten dit aardigste halfuur van het Ko ninklijk bezoek. En was het protoeolair, dat, t-oen het Koninklijk paar zich omdraaide om weg te gaan, een stem uit het pu bliek riep: „Groeten aan de Prinses jes", en de Koningin zich lachend omdraaide en „Ja" riep? Met spijt in het hart zagen de Ne derlanders Koningin cn Prins weer vertrekken, maar het was voor hen genoeg geweest om weer tc weten wat het betekent Nederlander te zynl

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1