ABdüsïroOP qwj». de beste Bezoek aan graf van „Onbekende Soldaat" „Wij staan er met de luchtvaart goed op!" Herinneringen Minister antwoordt Kamer inzake begroting economische zaken Met een enkel woord Voor een goede Sint Chocoladeletters „Turboprops" voorlopig alleen op korte trajecten WOENSDAG 22 NOVEMBER Eerste officiële plicht: Kranslegging door Koningin Juliana (Van onze speciale verslaggevers té Londen). Nauwelijks waren H.M, de Koningin cn Prins Bernhard in Buckingham Palace aangekomen, of hun eerste plicht riep hen reeds. In gesloten auto's begaven onze Vorstin en Haar gevolg zich om half vijf naar de Wést minster Abdey, om een krans te leg gen op het graf van de onbekende soldaat. Deze aloude Abdy is wel de meest historische plek yan Engeland. Hier vinden sinds de oudste tijden niet alleen de Engelse vorsten hun laatste rustplaats, doch allen, die schitterden op het gebied van staat kunde, wetenschap en cultuur. Maar de ereplaats-kreeg de onbeken de soldaat uit de eerste wereldoorlog. Zqdra men de kathedraal betreedt, bevindt men zich in het voorschip reeds "bij de plek van deze gesneuvelde, waar van men verder niets afweet, dan dat hy voor Engeland is gevallen. I^et graf wordt aangeduid door een 5wart marmeren plaat, van -een gouden inscriptie voorzien. Een eenvoudig kruis staat er voor en vier kandelabers met "grote kaarsen markeren de hoeken. Het graf :s omlijst door klaprozen,-het symbool van de Vlaamse slagvelden, KRANS VAN LAURIERBLADEN. Kóningin Juliana Werd bij de deur van de kerk opgewacht door de deken en andere geestelijken van de Abdy, in rood en paars gestoken. Langzaam wandelde Zij, gevolgd door Prins Bernhard, minister Stikker en onze ambassadeur, naar het graf, waarop Zij een grote krans van laurierbladen legde, voorzien van linten met de Ne derlandse kleuren en de initialen J. en B. De kranslegjgin.g werd ook bijgéwoond door de Kings Sch-olars, de in zwarte toga's gehulde leerlingen van de be roemde Westminster School, die sinds de tijd van Koningin Elizabeth hun medewerking verlenen aan de eredien sten van de Abdy. Nadat dekranslegging was verricht, nam de Koningin aandachtig het prachtige interieur van de kerk in zich cp, daarbijtoegelicht door de deken. Vérvolgens zetten onze Vorstin "en Prins Bernhard hun handtekening in het boek van de hoge bezoekers. Dat was het moment waarop de persfoto grafen' hadden gewacht. Zo'fel was het licht van dé lampen, dat dè Koningin esn ogenblik verblind werd en evén moest wachten voor zij de pen op pa pier kon zetten. „ZIJN ZE ALLEMAAL BRAAF?" Vlak bij de ingang van de kerk be vonden zlah aardige jongetjes, alle in grijze pullover en kniekousen, Het wa ren de leerlingen van de kerkkoren- school. Deze ongedwongen groep trok van zelfsprekend de aandacht van Koningin Juliana, die aan de leider vroeg:' „Zijn ze allemaal braaf?" „Helemaal niet, Majesteit," luidde on der algemeen gelach het antwoord! De Koningin en de Prins stonden voor de kerk later nog een ogenblik stil bij de verlichte vitrine met het boek, waar in de namen van de burgerslachtoffers van de „Blitz" staan vermeld, en dat elke dag op een andere pagina wordt opengeslagen. Ook bezichtigden zij de gedenkplaat ter ere van president Roo sevelt. Wilhelmus aan Dover's pier a (Van onze speciale verslaggever). Als men 's avonds weer in zyn hotel in Londen zit en de indrukken van de aankomst van ons Koninklijk paar nog. eens in gedachten beleeft, dan zijn er wel enkele dingen, die zich sterk op de voorgrond dringen. Daartoe behoort niet alleen het jon getje van een jaar of veertien, dat Franky heet, en parmantig in ziin ma- trozenuniform langs de rijen matrozen van de erewacht liep. voordat Konin gin en Prins waren aangekomen. En ook niet de man van de Britse rail ways. die aan de kade klaar stond met een parapluie om de koningin voer een eventuele regenbui te beschermen, en die ons op hoopvolle toon vroeg Denkt u dat ik hier een lintje voor krijg??". Maar wel is daar het telkens weer terugkomende beeld van de „Jacob van Heemskerck"-, die in vage omlijningen achter in de haven van Dover lang zaam zichtbaar werd en vlak voor zil aan de kade meerde de boeg precies op ons gericht had. zodat we door de regenslier ten de kostelijke slanke con touren van de kruiser konden zien. Evenals even later, toen het schip biina gemeerd lag en nog slechts de rijk versierde statieloper moest worden bevestigd tussen wal en schip. Konin gin Juliana was toen bened'endeks.. Met een brede glimlach van vriend schap begroetten elkaar aan het. einde van cle loopbrug de broer van de En gelse koning, de Duke of Gloucester, en de Prins der Nederlanden, om kort daarna benedendeks te gaan. Het duurde enkele minuten voor zii, nu voorafgegaan door de Koningin en de commandant van de „Heemskerck". ka pitein ter zee Waning. weer naar bo ven kwamen. En om althans het eer ste deel van het officiële programma volkomen volgens protocol te laten verlopen, zetteh" de Nederlandse gasten van het Britse koninklijke huis om klokke één uur voet op Engels grond gebied. En de volgende herinnering is die van de inwoners van Dover, die al uren op het station hadden gewacht, dat zii slechts met een van tevoren aange vraagde pas hadden mogen betreden, en die bij het eerste verschijnen van de Koningin in een spontaan applaus losbarstten. Maar géén van de herinneringen is 7Ó sterk als die van het ene moment, toen zelfs de talloze radio-reporters om ons heen stil werden: het ogen blik, kort na één uur. toen de band van de Royal Navy het Wilhelmus inzette. Het Wilhelmus, dat nergens heter geklonken leek te hebben Jan aan die kille winderige pier van Dover met een uitzicht over de grauwe, en na de afgelopen nacht nog vrii woelige, zee. Wij zullen de sfeer daarvan niet licht vergeten Jlllllllllllllllllllllllllllllllllilllinillllllllllillllllllllllllllllllllllll Wederzijdse hoge onder scheidingen Koning George VI heeft Ko ningin Juliana de „Royal Victoria Chain" en Prins Bernhard de ver sierselen van „Knight Grand Cross of the Victorian Order" verleend. Koningin Juliana heeft Koningin Elisabeth en Prinses Elisabeth, her togin van Edinburgh, benoemd tot Grootkruis in de Orde van de Ne derlandse Leeuw en de Hertog van Gloucester, de broeder des Konings, tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje. De Royal Victorian Chain, die in 1902 door Koning Eduard VII is in gesteld, wordt slechts bij bijzondere gelegenheden verleend. Behalve aan Koning George, Ko ningin Elisabeth en andere leden van de Britse Koninklijke familie is de ketep- verleend aan de Nizam van Haiderabad, de Sjah van Per- zië en de Aartsbisschop van Can terbury. De Royal Victoria Order is door Koningin Victoria in 1896 gesticht. Koningin Juliana heeft In het St. James Palace de burgemeester van Westminster de versierselen overhandigd van Officier in de Orde van Oranje-Nassau en de ge meentesecretaris Sir Patrick Mor* ris, die van Ridder in deze orde. illllllllllllll'.lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GEEN „PRIX DE ROME" TOEGEKEND. Zilveren ere-penning voor ir R. D. Bleeker. Aan de 30-jarige ir R. D. Bleeker uit Den Haag Is door dr N. R. A, Vroom, hoofd af deling. Kunstzaken van het De partement van O. K. en Wde zilveren erepenning toegekend als winnaar van de wedstrijd om de z.g. Prix de Rome voor de schone bouwkunst" Zijiï schets ontwerpen van een ontvangst- en "con gresgebouw vooi de Nederlandse rege ring voor officiële ontvangsten, het hou den van feesten en recepties en voor vergaderingen wettigden volgens de-jury niet de uitreiking van de hoogste" on derscheiding (Prix de.Rome), maar wer den beter geacht,, dan die van de .tweede deelnemer aan deze wedstrijd, Investeringen mogen pas in mefc 111111 óf meer in dezelfde rich- I «li tlVlC £*"nJ5n-^P rfannari van Ha Ttfllioonc laatste plaats verminderd worden t>e minister van Economische Zaken heeft zijn antwoord ingezonden op het -voorlopig verslag'1 der Tweede Kamér over de begroting van zijn-département voor 1951. Wij ontlenen hieraan het vol gende: Het vraagstuk van de eventuele ver lenging van de arbeidsduur maakt deel uit van'de problemen, waarover het ad vies van de Sociaal-Economische Raad is gevraagd. De Regering zal haar defi nitieve standpunt eerst bepalen, nadat zij van dit advies heeft kennis genomen. Handhaving van het. monetair even wicht' bij vergrote militaire inspanning, brengt onafwendbaar met zich mede. dat ofwel bij een als gegeven veronder steld peil van consumptie en investe ring de produotie een evenredige toene ming moet vertonen, ofwel de consump tieve uitgaven dienovereenkomstig moe ten verminderen, ofwel de uitgaven voor investeringsdoeleinden dieho vereerl kom- stig moeten afnemen. In de practijk zal wel een deel, doch niet het' geheel door próduotievergrotirig kunnen worden op gevangen. De minister onderschrijft uit de 'aard der zaak ten volle de mening van vele leden, die de eerste weg de beste achten. Eén van de eerste plichten, waarvan ons Koninklijk Paar zich kweet na de glorieuze rit naar Buckingham Palace was een kranslegging op het graf van de onbekende soldaat in de West- minster Abdij Indien dè productieverhoging on verhoopt ontoereikend mocht blijken, mogen de investeringen slechts in het uiterste geval voor vermindering in aanmerking komen. De Nederlandse Regering heeft aan leiding gevonden het initiatief te nemen om op breed terrein naar integratie te streven langs de verticale weg, waarbij alle aspecten der vrijmaking van het handelsverkeer gelijktijdig en in ver band onder het oog zouden kunnen wor den gezien., waardoor de kans op verder gaande liberalisatie groter zou kunnen worden. Dit Initiatief heèft zijn neer slag gevonden in het zgn, plan-Stikker, terwijl tevens voorbereidingen zijn ge troffen om binnen dit kader een sy steem voor de integratie van de Euro pese landbouw te ontwikkelen. Het plan-Stikker is inmiddels door de OEEC in studie genomen, gecombineerd ting gaande plannen van de Italiaanse minister van Financiën. Pella. en Frankqjk's minister van Financiën,- Petsche. Van groot belang voor de Neder landse ;positie in de Europese Beta- -lings-Unie zijn de economische be trekkingen met West'-Duiteland. Het verheugt de minister te kunnen mede delen, dat voor de afwikkeling van het saldo per ultimo Juni 1950 een bevre digende aflossingsregeling in het ka der van de EBU is getroffen. Onder de nodige reserve kan een glo bale indruk van de kostprijsverhoudin gen verkregen worden-aan de hand van een internationale vergelijking van de arbeidskosten. Uit een dergelijke verge-: lijking valt op te maken, dat de arbeids kosten in de Nederlandse industrie in vergelijking met voor de oorlog ongun stiger zün komen te- liggen ten opzichte van Engeland en van Duitsland Ten opzichte van België geeft een ver- gelijking van de arbeidskosten In de in- I dustrie een gunstiger beeld te zien, Hierbij mag evenwel niet uit het oog worden verloren, dat in het basisjaar I waarvan moest' Worden uitgegaan, de lo- j nen in België uitzonderlijk laag waren.. Een globale vergelijking van de to tale productiekosten van de landbouw in verschillende Europese landen valt In het algemeen gunstig uit voor Ne derland. Het wetsontwerp noodregeling kinder bijslag kleine zelfstandigen moet niet worden gezien als een maatregel van middenstandspolitiek. Dit ontwerp be oogt niet meer te- zijn dan een sociale maatregel Voor die zelfstandigen, die in het voorlopig-verslag uiterste minimum lijders zijn genoemd. I Termen om te bevorderen, dat een bedrag uit. de tegenwaarderekening van de Marshall-hulp aan de credict- verlening van de middenstand wordt dienstbaar gemaakt, ziet de minister voorshands niet. Departementale naams verandering (Vdn. onze parlementaire redacteur). In dè gisteren gehouden, vergadering der Eerste Kamer werd de wettelijke svqorziening naar aanleiding van de ftaaïrtsverandering' van het Ministerie .van Overzeese Gebiedsdelen in .Ministe rie van Uniezaken en Overzese Rijks delen" (Muor) zonder discussie en s.hst. goedgekeurd. Volgende week behandelt de Kamer de (oude) begrotingen van Oorlog en Marine. ...zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akker s abdijsiroop dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. 100.000 gulden viel op No. 8523 De honderdduizend is gevallen op lot no. 8523 in de 511de staatsloterij, vijfde klasse, derde lijst. BINNENLAND. Gisteravond werd ln de ambtewo ning van de Indoneslsohe Hoge Commis saris te Wassenaar een drukbezochte re ceptie gehouden ter gelegenheid van de tweede conferentie van ministers der Nederlands-Indonesische Unie Onder de belangstellenden waren minister-presi dent dr W. Drees, vele leden van het ka binet en van het Corps Diplomatique, Met ingang van 1 December wordt kapitein ter zee A. Molenaar eervol ont heven van de functie var. commandant van de Onderzeedienst te Rotterdam. Hij Wordt opgevolgd door kapitein ter zee O- de Booy, die te voren deel uitmaakte van de Nederlandse tnlssie bij de staf van de opperbevelhebber der Wèst-Europese strijdkrachten te Fontaineble.au „Bedrljfsvergelljklng als middel tot verhoging van de arbeidsproductiviteit" ls het onderwerp dat behandeld wordt op de Elllclency-dagen 1950, die gisteren en vandaag door het Nederlands Instituut voor Efficiency ln de Utrechtse Stads schouwburg worden gehouden en door de heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T., geopend zijn Op het Merwedekanaal onder Nlg- tevecht liep gistermiddag een sleep zand* schuiten door de harde wind op de wal ln. De 63-Jarige Amsterdamse machinist J. W. van Proóyen, die hielp met het af houden van de sleep, raakte tussen een staaldraad, die hij om zijn middel had geslagen, bekneld. Met een R-ode Kruls- auto uit Weesp werd het slachtoffer naar hét Burgerzlekcnhüis te Amsterdam ver voerd, waar hy bij aankomst bleek te zyn overleden. Douane-ambtenaren hebben 15-pÓO Amerikaanse sigaretten, die met het Nederlandse s.s. „Tromp" de Zaanse haven waren binnengesmokkeld, ln beslag ge nomen. Zeven duizend kwamen bij huls- zoeking by vijf Zaandammers te voör- schyn en .8000 by een nadere inspectie van de kapitelnshut. De kapitein, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, hééft bekend de sigaretten frauduleus te heb ben Ingevoerd. BIJ K. B. is mr J Schaafsma, sub stituut-griffier.. by de Arrondissements rechtbank te Amsterdam, met ingang ven de dag van - vertrek naar de Nederlandse Antillen, benoemd tot lid van het Hof van Jtxstltie ln dat rijksdeel. BUITENLAND. Aan de 13 leden van het kabinet van dr Adenauer, de West-Duitse Bonds kanselier. zyn browning-revolvers ultge- reikt ten behoeve van hun persooniyke verdediging. Een Sovjetrusslsch militair tribu naal heeft onlangs vyf „Amerikaanse spionnen" ter dood veroordeeld, een tot 25 Jaar gevangenisstraf en twee anderen tot leder 15 jaar. Alle acht veroordeelden zyn Duitsers, die ln Oost-Duitsland woonden. Ten gevolge van een botsing tussen een vrachtauto en een autobus by Gua- najusto (centraal-Mexlco) zijn 18 per- sonen gedood en 40 gewond 1 De Sovjet-unie heeft drie niéuwe postzegels uitgegeven ter gelegenheid van I de 75ste verjaardag vaD de vroegere I Sovjet-president Kalinin. De begrotingscommissie der V. N. heeft een lening van 21- mlllioen dollar voor hulp aan vluchtelingen ln Palestina uitgetrokken en 1 mlllioen dollar voor administratiekosten van het herstolbureau voor Korea. Ten gevolge van een botsing tussen een trein met militairen en een trein van de Canadese spoorwegen op 130 kilome ter afstand van Jasper zyn zes militairen om het leven gekomen. Het personeel van belde treinen wordt vermist, De autoriteiten van de Sovjet-zone hebben twee Amerikaanse onderofficie ren, die 7 November gearresteerd werden, toen zij als leden van een Amerikaans- Sovjetrusslsche verblndingsgroep de Sov jetzone binnenkwamen, uitgeleverd. - Tijdens een processie te Glor Ci- lento' by Salerno in Italië, heeft een van de kerktoren losgeraakte steen 2 meisjes van 4 en 9 Jaar gedood Op een byeenkomst van de Franse ministers voor financiën en de strijd krachten, gepresideerd door premier Ple ven, is overeenstemming bereikt over een militaire begroting voor het volgend 'aar ten bedrage van 720 milliard fr„ waar van 220 milliard voor de operaties ln Indo-Chlna. •j 1 Een woordvoerder van de West- Duitse regering heeft verklaard, dat het onjuist is. te SDreken van „een catastro fale kolenposltie" ln West-Dultsland. Op bepaalde gebieden, b.v. bij de spoorwe gen. doet zich het gebrek aan kolen ln het geheel niet voelen. Tot dusverre heeft men ock nog geen enkele fabriek moeten I sluiten. Fraude bij aanleg van banen op Schiphol HOOFDUITVOERDER EN DIRECTEUR VAN AANNEMERSMAATSCHAPPIJ GEARRESTEERD. Het Commando van het district Am sterdam der Rijkspolitie deelt mede: Door de recherche van de Rijkspo litie op de luchthaven Schiphol zijn aangehouden een hoofduitvoerder, be nevens een directeur van 2 aannemers maatschappijen, zulks in verband met een gepleegde fraude bij het aanleggen van start- en rolbanen op die lucht haven. De verdachten zijn voor de Of ficier van Justitie te Haarlem geleid. De omvang van de fraude is nog niet vastgesteld. Het onderzoek wordt voort gezet. STALEN STROP BRAK. Vrouw van kraanschipper gedood. Aan boord van een drij vende kraan, liggende aan de Suma tra- kade te Amsterdam, is een stalen strc-p, waarin een 5 ton wegende boomstam hing, gebroken. De boomstam kwam op het dek van de kraan terecht en maakte een gat, juist boven de woonruimte van de kraanschipper die zich daar met zijn vrouw en vier kinderen bevond. Dé 33- jarige vrouw werd door de ijzeren delen ernstig aan het hoofd en gelaat gewond. In zorgwekkende toestand is zij naar het OJLi.V. Gasthuis overgebracht en daar in de loop van de avond overleden, cliëntele. Menu Staatsbanket Het menu, dat gisteren tijdens het Staatsbanket geserveerd werd, bestond uit de volgende gerechten: Consommé Royal, Filets de Sole Bernhard, Perdreau poële Söest- dyk, Haricots verts au beurre, Pom-- mes rissolées, Salade de Céleris, Soufflé glacé au Juliana, Frian- dises. (Vertaling: Konlnkhjke soep, Ge fileerde tong Bernhard, Gebraden patrijs Soestdijk, Prinsesseboontjes, gebakken aardappelen, sla van sel- derie, schuimijs Juliana, bonbons, etc.). Comité „Westerling's belangen" VOOR MORELE EN FINANCIËLE STEUN. Opgericht is een comité ter beharti- ging van de belangen van Westering, zulks na ruggespraak; met hem Het zal contact houden met de rechtskundig" ad viseur van Westerling, jhr mr 0. a Beelaerts van Blokland. Het doel van het comité is de moge lijkheid te scheppen, dat provincle-ge- wy'ze en daarna plaatsgewyze comités worden samengesteld, die allen het doel nastreven Westerling moreel en even tueel financieel te steunen, totdat hij vrij in ons land met zijn gezin terug kan komen. Binnengekomen gelden zullen worden afgedragen aan het comité. Prof. mr P. S Gerbrandy zal voor de juiste besteding zorg dragen. Het comité bestaat uit: mevr. M, H. gravin van Limburg Stir urn—Hoeuff van Velsen Scheveningen (voorzitster), W. F. C. Weber (secretaris) Daendel- straat ld, 's-Gravenhage, P. C. D van den Bergh (penningmeester) 's-Gra venhage. Algemeen leider voor België: G. W. de Bruyn, Brussel. Optimistische klanken van dr Plesman Australië kan Hollanders gebruiken Met het KLM-lijntoestel uit Djakarta arriveerde gisteravond op Schiphol de president-directeur der KLM, dr A. Ples man, die. verklaarde, succesvolle bespre kingen. gef'Öerd te h.ebben ln'. Amerika, Australië en Indonesië." Nadat dr Plesman de IA.TA. .confe- rentie te San Francisco had bijgewoond, ging de reis naar Los Angelos, waar dr Plesman de nieuwe door de KLM aan gekochte Super-Constellations heeft ge zien. „In Australië" zo zeide dr Plesman „heb ik met de minister-president en andere ministers besprekingen gevoerd, vji. over vluchten in dienst van de landverhuizing, wy hebben een goed in elkaar passend prigramma kunnen sa menstellen. Hem is gebleken, dat immigranten uit Holland in Australië met open armen worden ontvangen. In Australië zijn grote mogelijkhe den. Er wordt gewerkt aan herbebos sing, hydro-clectrische werken, wa penreservering en het openleggen van diverse streken. Er zijn in Australië meer vacatures dan mensen die deze vacante plaatsen kunnen bezetten. Als alles goed gaat zullen wij in 1951 5000 man door de lucht naar Austra lië vervoeren, dat zijn dus 100 vluch ten. Wij houden ons thans bezig met de mogelijkheid deze toestellen van vracht voor de terugreis te verzekeren. Het is ons namelijk niet toegestaan van Australië naar Nederland passa giers mee te nemen". In Indonesië heeft de heer Plesman besprekingen gehad met de minister vav verkeer, Dj-oenda, en hield voor een aan tal luchtvaartautoriteiten in Djakarta een voordracht. „Wat Ik onderweg van de luchtvaart heb gezien" zo zeide hy „stemt mij zeer optimistisch ten aanzien van de toekomst van onze Nederlandse luchtvaart". Geldlening van 4 millioen dollar De Minister van Financiën heeft de voorzitter der Tweede Kamer een,.brief doen toekomen, waarin hij mededeelt, dat hij krachtens de leningwet1946 'in het kader van de E.C.A.-hulp met de Export-Import Bank te Washington, onder datum van 6 October 1950 een overeenkomst heeft gesloten tot net aangaan van een geldlening, groot 4 millioen U.S A. dollars ten laste, van het Koninkrijk der Nederlanden, Deze lening draagt een rente van 2Va per jaar over het opgenomen ge aeelte van de lening, ingaande 30 Juni 1952. „DE ACROBAAT" EN „BOLLE PIET' IN DE VAL. Toen een bewoner van de Tuinfluiter- laan te Den Haag enige dagen geleden thuis kwam trof hij in zijn achtertuin twee mannen aan, die. hem op zijn vraag wat zij er deden vroegen „of er nog stoelen te repareren waren". Z'J hadden aan de voordeur geen gehoor gekregen en waren teen maar achterom gelopen. Het hele verhaal klonk vreemd en teen de heren ve:trokken waren waarschuwde de bewoner een passeren de agent, die de twee mannen voor de zekerheid maar meenam naar het poli tiebureau. Daar bleek, dat het twee oude beken den van de recherche wa:en, n.l. de 57-j. J. A. V. bijgenaamd „De Acrobaat' en de 24-j. P. S. die in de Haagse on derwereld bekend staat als „Bolle Piet". ?.y zjjn beiden rietvlechter van beroep cn hebben al heel wat veroordelingen achter de rug. Over de in de toekomst te gebruiken, toestellen zeide dr Plesman, dat de 5 Super-Constellations, die de KLM in Amerika besteld heeft, m de loop van 19-53 in dienst zullen komen. Men doet in Amerika proefnemingen met zg, tur boprops, vliegtuigen met turbine-moto ren, die met zware- olie worden aange dreven. Dit maakt het vliegen goedko per en sneller.-Dr- Plesman meende ech-, ter, dat het nog jaren zal duren voor dat deze turboprops voor grote trajecten kunnen worden ingeschakeld. In Ame rika doen zy reeds dienst op de kortere trajecten. „Men moet niet denken" aldus dr Plesman, „dat het straalvliegtuig in de allernaaste toekomst algemeen zal worden gebruikt. Dit lijkt mij ook niet logisch. De thans in gebruik zijnde vliegtuigen halen gemiddeld 400 km. per uur. De turbo-props zullen 600 ha len en de straalvliegtuigen gemiddeld 800. Het ligt meer in de lijn der rustige evolutie wanneer wjj trapsgewijze onze toestellen in snelheid doen toenemen". e o Over de Indonesische Luchtvaart maatschappij Garoeda, zeide dr Ples man, dat de maatschappij goed loopt en innig met de KLM samenwerkt. De technische ontwikkeling van het bedrijf, de grondorganisatie, de gebouwen en de .werktuigen functionneren zeer goed en °dt Plesman is er van overtuigd, dat de Garoeda de juiste onderneming is voor het luchtverkeer in Indonesië. Hij besloot met te zeggen: „Mijn reis was succesvol en wij staan er goed op met de luchtvaart". „VACANTIE"-GELD VAN ZWITSERSE HOTELHOUDERSBOND. 50 francs in het handje! De Zwitserse hotelhoudersbond biedt iedere vacantieganger, die uit het bui tenland komt en 14 dagen of langer in een wintersporthotel in Zwitserland ver toeft 50 Zwitserse francs aan. Dit aan bod geldt van 23 December 1950 tot met 28 Februari 1951, Algemene opmars naar Mandsjoerijse grens vordert langzaam De Zuid-Koreaanse kapltool-divisie Is thains tot mander dan 24 km van de be langrijke haven aan de Noordoostkust van Korea-, Tsjortgdjin, gevorderd. Zij ondervond slechts geringe tegenstand van terugtrekkende communistischs troepen. Het onmiddellijke doel van de opmars is de plaats Nanan, 13 km ten Zuid-Westfen van Tsjongdjin Ongeveer 80 km landwaarts naar het Westen heeft de Amerikaanse zevende divisie de omtrek van de stad Hjesan- djin, die zij gisteren binnentrok, bezet. Hjessandjin ligt aam de JaJoe, De Ame rikanen zyn eohter niet van- de stad uit langs de Jaloe verder opgerukt. Links van de zevende divisie probeer» het vijfde regiment mariniers aanslui ting te maken met de zevende divisie. Er zijn patrouilles uitgezonden over een afstand van 11 km langs het reservoir van Tsjosin tot Singhoeng. Aan het andere einde van het fronv, in de sector van het eerste korps ln h« Noord-Westen, wordt melding gemaal» van schermutselingen van patrouilles Ongeveer 240 km achter de front linie der V. N. hebben Noordelijke gu®" rillatroepan. ter sterkte van naar schat ting een divisie, de stad Tsjorwon, spoorwegknooppimi- 160 Ion ten Zuia- Oosten van P long tang aangevallen. een strijd, welke een gehele dag had ge duurd, werd deze afgeslagen. Het Belgische vrijwilligerscorps voor Korea zal op 15 December aa naar Korea vertrekken. Het corps zal ®e* een Belgisch schip, dat thans te An-' werpen" in gereedheid wordt gebracht, ae reis maken. Enkele officieren van het corps SJU reeds per vliegtuig vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2