MATZE L Leidse Raad aanvaardt nieuwe Sladszaal-farieven Autostalling i.— RADIO v. d. BIJL IMPS bedrijfssparen by de Rykspostspaarbank Oude Couranten IS GOEDKOPER!! MANNL. OF YROUWL. ADMINISTRATIEVE KRACHT kL' Radio - L. VAN GEELEN - Gramo Electrische Geschenken in pakken van 5 K.G. Bovenstaand Apparaat en alle andere Erres-modellen in voorraad bij DINSDAG 21 NOVEMBER f Maar na een half jaar zal men nog eens kijken Na-dat de Raad een '.4 uur in geheime Bitting is geweest., kcmt aan de orde het voorstel inzake het va-ststellen van een regeling inzake de Huurprijzen van de zalen der Stadsgehoorzaal. De heer Woudstra (Prot. Chï. P.i, heelt een amendement ingediend tot een tweetal kleine redactie-wijzigingen De heer Goslings (P.Vvd. A.)' wijst er op, hoe men nu al aan vernoging der huurprijzen toe is bij uitvoering van het kleinste eerste plan,' Weliswaar zijn vele verdere kosten overbodig geworden, doch vele verenigingen van sc-ciaal en cultureel belang dreigen toch gedupeerd te worden. Spr. vraagt: hoe is de ver gelijking met elders en hoe berekent de gemeente de kosten. Voorts waagt spr. nadere toelichtingen inzake de tege moetkomingen. Hoe is dit gedacht? Kan te dezen niet een lijst worden opgesteld? De heer Geertsema (V.V.D.) oordeelt de tarieven wel redelijk, trots de ver hoging, maar er zijn toch enige bezwa ren. B,v. de foyer is hinderlijk in vele gevallen voor gebruikers der grote zaal. Deze is nu te huren voor de halve prijs, Doch hoe is dat bedoeld? En dan de repetities. Ook daar wordt de halve prijs gerekend. Dat lijkt hem te hoog. Hij zou f. 30 in dit geval voldoende achten. Voor culturele verenigingen lijken de prijzen liem te hoog. Hij zou gaarne voor deze een verminderd tarief zien op gelijk niveau. Desnoods met in schakeling van de culturele adviescom missie. Principieel is spr. tegen het ge- van van subsidies. Culturele belangen moeten bevorderd worden zonder sub sidies. Zijn de decors en requisieten zodanig dat de verenigingen geen verdere kos ten zullen behoeven te maken? De heer Boesaard (C.P.N.), wijst op de protesten uit amat'eurskringen, waar bij hij zich aansluit. De grote zaal is voor hen onbruikbaar geworden. En toch vertegenwoordigen zij grote, be langrijke volksgroep, die zo cultureel ernstig zullen worden gesohaad- Spr. vraagt of voor amateurgezelsohappen geen lagere tarieven vast te leggen zijn. De heer v. Stralen zegt, dat- zijn partij natuurlijk de culturele belangen in het oog houdt, dodh tevens het gemeente belang. K. O b.v. wordt gesubsidi eerd, maar aal nu hoger worden belast! (Politiek van rechter broekzak, linker broekzak). Zijn er cijfers te geven in zake de exploitatie voor en na de restauratie? Daarmede dient ernstig te worden gerekend. De heer De Kier (Prot. Chr. P.) vraagt, cf het wel redelijk is als men in Sept. heeft gehuurd en er dan ge zegd wordt: het aal iets duurder wor den; dat men vlak voor de uitvoering hoort: het is meer dan het dubbele! Had niet gewacht kunnen worden tot de prijzen waren vastgesteld en is er reden voor schadeloosstelling aan deze verenigingen? De heer v. Weizen (CP.N.) sluit zich aan bij hen. die aandrongen op lagere tarieven voor culturele verenigingen, anders komt het culturele leven in het gedrang. Ook al kunnen B. en W. daar aan tegemoet komen, het echter geheel in eigen hand houdend. Bovendien, het onderscheid tussen cultuur en amuse ment is Zeer subtiel. Zie b.v. de perso neelsverenigingen. De heer Woudstra (Prot. Chr. P.) oordeelt ook in het voorstel te weinig differentiaties. Hij ziet echter ook geen kans direct deze precies aan te geven. Maar het voorstel van B. en W, geeft deze eveneens te vaag, waardoor grcte willekeur z.i. niet uitgesloten is te ach ten. De heer De Hcsson (K.V.P.) noemt de prijzen van vroeger belachelijk laag, dcch nu voor vele verenigingen te hoog. Terwijl zij elders niet terecht kunnen. En hoe moet het dan na de verdere verbouwingen? Spr. stelt diverse vragen over detail punten als contróle, extra-podium, to neelinrichting, het „overlopen" etc. Voor beroepsmensen is deze verhoging ook een gevoelige hap uit hun inko mens. Minder gebruik zou de exploita tie zeer benadelen. Spr. stelt voer aan hen, die beroepshalve de stadszaal ge bruiken, een reductie te geven van 30%, indien voor eigen rekening en risico wordt opgetreden. De heer Knol (Prot. Chr. P.) vreest, dat deze regeling een bron van veel ergernis zal worden. Voor verfraaiing mag men z.i. wel iets meer vragen, niet voer onderhoud, zoals hier geschied. Wethouder Jongeleen heeft het ver wonderd, gezien het teruggaan in het knus-verleden door velen dat men niet heeft teruggegrepen op de oude rom mel toestand, toen daarvoor vaak veel te hoog werd betaald terwijl de huren te laag waren. Destijds had het college niet de moed om in te grijpen, waar door vele verenigingen te laag hebben betaald. Nergens was men zo goedkoop als hier. Bijna nooit betaalden Leidse verenigingen de volle prijs! Hij erkent zeker de waarde van-een goed en bloei end stadsleven. In vele gevallen was. de grote zaal te groot en moest worden betaald voor al lerlei bijkomstigheden Spr. stelt zijner zijds de vraag: hoe zal het moeten gaan bij nieuwbouw van 2 tot 2>/2 miltóoen? Deze eerste étappe smaakt naar meer! Hy wijst er op. hoe ook bij deze prijzen er nog geld bij moet. Gezien de vele verbeteringen is het toch logisch, dat er wat meer huur wordt gevraagd En is dit niet op te vragen met één dubbeltje extra op de entrée? Nu komen er vaste prijzen en wordt gebroken met- een willekeurig systeem, .waardoor van de gemeente dienst werd geplukt. Met zeer bescheiden mate zal het college de gelegenheid tot reductie toepassen, doch precies formuleren kan ook hij nieL Men moet in deze B. en W. vertrouwen Schenken. Repetities als deze nodig zijn kan men houden voor 5 uur, dat scheelt aanmerkelijk. Ten aanzien van de verenigingen, die reeds gebruik maakten, is men zo cou lant mogelijk opgetreden door haar zelf gelegenheid te bieden, het contract te verbreken als de kosten te hoog wer den geoordeeld. De prijzen elders zijn nog veel hoger! En waarom dan reduc tie voor beroepsgezelschappen, niet voor culturele verenigingen? Spr. wijst het voorstel de Hosson dan ook af. Het amendement Woudstra nemen B. en W. over. De heer Geertsema stelt voor de ta rieven voor het houden van repetities te verlagen en wel in een tweetal amen dementen Men leze in de 3e alinea van sub B: de helft van het verschii tussen de huurprijs van grote zaal foyer en de huurprijs der grote zaal In de le alinea sub B: in plaats van de helft van het avondtarief een vijfde en in plaats van de helft 1/4 van het middagtarief. Voorts stelt hij voor: voor plaatselijke verenigingen van cultureel belang geldt een verminderd tarief, nader vast t-e stellen door de raad. De heer A. v. Dijk (KVP) meent, dat de realiteit dringt, het voorstel te aan vaarden zo als het is, al is het jammer. Incidentele voorstellen zijn echter nu niet t-e accepteren. Hij bepleit^ liever een kleine subsidie voor culturele vereni gingen. Na de replieken wordt de zitting even geschorst om het college gelegenheid te geven zich te beraden. Na de heropening dringt wethouder Jongeleen aan eerst ervaring op te doen b.v. over een half jaar verder te zien, hoe het dan Is gegaan. Speciaal ten aanzien van de voorstellen van de heer Geertsema, kan men dan ook beter oor delen. De kwestie De Kier wil het college onder ogen zien. zonder zich echter re willen binden. liet amendement de Hosson wordt te ruggenomen. De amendementen Geertsema worden verworpen. Het eerste met 2111 stem men. Voor de heren de Hossan, v. Weerlee, Schüller, v. Iterson, Zondervan, Geert sema, Plena, Lardee en de 3 communis ten. Het. tweede met 1715 stemmen. Mede stemmen nog voor de heren v, Stralen, Elsgesst, v. d. Burg en mevr. Goudswaert. Het derde met 31—1 stem. Voor al leen de voorsteller. Het voorstel van B. en W. wordt z.h. st. aangenomen. De heer Geertsema en Lardee "willen geacht worden te hebben tegengestemd. Het voorstel inzake verpachting der buffetten in de Stadszaal wordt zh,st. aangenomen. Bij het voorstel om gelden beschik baar te stellen voor inrichting van een zaal ten O van de Boerhaavezaal in de v.m. Sted. Werkinrichting zegt ae heer Stolp «Prot. Chr. P.) dat er zijn nood zakelijke en gewenste uitgaven. Hij meent, dat hier van het laatste sprake is. De voorzitter zegt, dat reeds van meerdere zijden, gezien de weinig be schikbare ruimte, aangedrongen is op gebiuik van deze zaal doch zij was niet bruikbaar in de huidige staat. Daarin wil dit voorstel voorzien. De zaal wordt verhuurd, zodat meer dan de rente dei onkosten zal inkomen. Conform wordt dan besloten. Bij het voorstel inzake het bouwen van 39 woningen in de Meerburgerpol der vraagt de heer v. Iterson of het de bedoeling is het gehele plan uit te \oeren? De heer A. v. Dijk dankt voor dit voo.'stel namens de grote gezinnen Wethouder Jongeleen zegt, dat de be doeling is het gehele plan uit te voe ren mits voldoende bouwvolume wordt toegestaan in 1951. Z.h.st. wordt het voorstel aangenomen. Bij het voorstel tot aankoop van gasgej'sers ten behoeve van de wonin gen der Woningbouwver. De Eendracht en Ons Belang zegt de heer v. Iterson (gesteund door de heer De Hosson) en de C, v. O. W. tegengestemd te hebben omdat de middenstand niet werd ge kend Dit bezwaar is echter opgeheven en daarom zal hjj meegaan. Hij vraagt echter toezegging van een rapport over 2 jaar. De heer Geertsema steunt de opmer kingen wat de middenstand betreft. De heer Goslings ziet niet in wat mis daan is aan de middenstand waar er anders niet veel van terecht zou zijn gekomen. Zo is het bovendien gewoon te geworden. De heer Knetsch (Prot. Chr. P.) vraagt of 15 jaar niet te ruim is geno men voor de geysers. Wethouder Jongeleen wijst er op, dat, wat elders overal gebeurt, hier niet in goede aarde schijnt te vallen. Nu wor den honderden geysers geplaatst tegen anders slechts een enkele. 15 jaar is niet te ruim genomen. Tegen een rapport van 2 jaar is geen bezwaar. Z.h.st. wordt het voorstel aangeno men, nadat wethouder v. d. Kwaak nog een opmerking van de heer A. v. Dyk heeft beantwoord inzake de aankoop van Geysers door de Lichtfabrieken. Bij het voorstel tot vernieuwing van de warmwateri.nstailatle in het Gem, Badhuis zou de heer v. Iterson liever oen ketel willen voor gebruik van cokes daar wij daarvan een grote voorraad hebben en nootjeskolen schaars worden, ook al is gebruik van nootjeskolen mis schien voordeliger. Hij vraagt- aanhou den voor nader onderzoek. Wethouder Jongeleen heeft- bezwaar tegen aanhouden. Of er gebrek aan norttjeskolen komt, weet spr, niet. (Ge roep: is er al!) Rijksgebouwen passen deze methode ook toe. De cokes dei- Lichtfabrieken is niet geschikt en bo vendien tot einde Maart al verkocht. Technisch is dit voorstel verantwoord, stoken met cokes niet, het zou ook meer personeelvragen. Gebruik van cokes zou bovendien duurdef komen. De heer A. v. Dijk veroordeelt, dat de gemeente anthraciet wil gebruiken, ter wijl wordt gezegd dat er tekort is. De wethouder zegt dan na een paar woorden te hebben gewisseld met wet houder Menken, dit punt tot volgende zitting te willen aanhouden. DE GENEESK. EN GEZONDHEIDS DIENST. Tegen het aanvankelijk voornemen in komt dan het laatste agendapunt be treffende de Gem. Geneesk. en Gezond heidsdienst toch nog in behandeling. De heer Goslings betuigt zfjn waarde ring voor deze basis van reorganisatie die na amper overleg tot stand is ge komen. Deze coördinatie van part. Initiatief en openbare lichaam is toe te juichen. Meer wil hij er nu niets over zeggen. De heer Kortmann (KVP) sluit zich daarbij aan. Spr. looft dit uitgebreide iapport als compromis tussen wat be zwaarlijk is en wat mogelijk blijkt. Slechts een zinsnede van het rapport vindt hij minder gelukkig en kwetsend en hij geeft daarop zijn vis e. Bij de begroting zal hij op deze dienst terugkomen. De heer Woudstra wil accoord gaan met het voorstel zelf, doch dit wil niet zeggen dat hij het rapport volledig on derschrijft, al heeft hij waardering voor liet verrichte werk. De heer v. Weizen sluit zich daarbij aan. Wethouder Menken meent, dat de gewraakte zinsnede niet bedeelt te kwetsen. Spr. verdedigt dit samengaan van part. initiatief en de openbare diensten waar het eerste te kort schiet. Spr. wijst speciaal op de prachtige uitbreiding van het werk der Kruisverenigingen. Gaarne ziet spr. een terugkomen op deze materie bij de begroting tegemoet, waar gehuldigd wordt het streven van: Jat,en we samen doen. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen Alle andere agenda-punten gingen onder de hamer door. De voorzitter deelt dan mede, dat de publieke telefooncellen vermoedelijk in 1951 in gebruik zullen worden ge steld. De heer v. Iterson heeft ervaren, dat de weg naar het Legermuseum wel zeer slecht is en mevr. Vijlbrief wijst op de slechte toestanden in de Hermanstraat. Het laatste is reeds in onderzoek. Tegen 7 uur volgt dan sluiting. GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOFEN. Theosofie door alle tijden. Het onderwerp cp de openbare bij eenkomst van Zondagmorgen was „Theo sofie door alle tijden'.' Een der vele misvattingen omtrent theosofie is deze, •dat zU op één lijn zon kunnen worden gesteld met de vele stromingen, die het leven van onze tijd kenmerken. Dit is, geheel onjuist. De theosofie als zodanig is niet iets nieuws. Wie de moeite wil nemen, zij het maar oppervlakkig, ken nis te nemen van de uitingen van het menselijk denken door alle tijden, zal bemerken dat dit een achtergrond heeft, die zich zelf steeds gelijk blijft n.l. een zedelijk-wijsgerig stelsel, da- alle menselijke kennis c-mvat. Het os staan van dit stelsel blijkt uit de Te-" gelijkende studie der wijsgerige én godsdienstige stelsels, voor zoverre ia de wereldgeschiedenis bekend zijn t deze stelsels ontdaan van de droesem die de loop der tijden er op heelt dóen afzetten, wijzen op één gemeenscha*»- pelijk centrum de aloude wijshé'd der eeuwen. D&ze is in haar oorsox>a- kelijke reinheid en volle omvang ntn". mer geheel aan de massa's gegeven, d* ontwikkeling van de mensheid brên-/ eohter mede. dat- fragmenten er van door grote mensenvrienden, wijzen en heiligen, bij tijd en .wijle worden open baar gemaakt in een vorm, die voor het bijzondere tijdsgewricht het meo- passend is. De jongste verkondiging i$ neergelegd in de Theosofische Bevra ging van 1875. De theosofie is dus niét iets nieuws, nooh naar inhoud, noch naar naam. Haar kernleer is die de- wezemlijke en wederkerige saamhorig heid van de ganse Kosmos, als gerob van de alomaanwezigheid van een god' delijk beginsel, b\j wijlen actief, bij wij. ien rustend, zich periodiek manifeste rend in Universa, die elkaar volgen als dag op nacht. Dit leerstuk levert het uitgangspunt voor een universele zede- leer, niet berustend op geboden of emo ties. doch gedragen door een kosmische realiteit. Ieder mens is een deel van het grote geheel, schraagt het en wordt er door gedragen: één algemene band verbindt alle wezens in universele broe- dersc'nap. Alle grote wereldleraren heb ben de mensheid hierop gewezen en haar de verwezenlijking ervan als hoogste taak voorgehouden, Zij ls even eens de basis van de toegepaste theo sofie. Hierdoor is de theosofie in en voor en door alle tijden. VRIJDENKERS-VER „DE DAGERAAD". Zondagmorgen hield Willem van Iependaal een lezing voor „De Dage raad", afd. Leiden. Voor een aandachtig gehoor van c.a. 200 bezoekers sprak de heer v. Iependaal op humoristische en boeiende wijze over „Waarzegsters, Kaartlegsters en klopgeesten". Hij be gon zijn betoog met er op te wijzen, dat velen nog vast zitten aan het bij geloof. De priesters der oudheid tracht ten reeds uit hart en nieren hunner offerdieren de toekomst te ontsluieren. Wij zijn er als 't ware erfelijk mee belast. De oude Grieken en Romeinen kenden wel een voortbestaan der gees ten, maar het was de christelijke leer die begon te spreken van een zalig en heerlijk leven in een hiernamaals. Was het een wonder dat deze leer vooral vat kreeg op de stoffelijk minder bedeelden in hun slechte sociale positie, die gin gen hopen op een beter leven na dit leven? Het spiritisme spreekt van de geest, maar komt niet los van het materialis tische want men probeert zelfs de gees ten te fotograferen, De mens wil in zijn angst voor de dood individueel blijven voortbestaan en zoekt naar een troost leer. Alleen zij die vrij van geest zijn zoeken geen compensatie in het ont- sluimeren van de toekomst met welke middelen ook. Nadat nog enkele vragen stellers van repliek gediend waren, werd deze druk bezochte vergadering gesloten. Drie nieuwe, practische mogelijkheden van Om werknemers van bedrijven en instellingen de ge legenheid te geven, zonder onnodig tijdverlies en geloop naar het postkantoor, te sparen, heeft de RPS de volgende systemen van bedrijfssparen ingevoerd: De RPS verstrekt spaarbankzegels van ƒ1.- en 2.50, die de werknemers hij een collega uit het personeel (geheel buiten de loonadministratie om) kunnen kopen. De zegels worden op een spaarkaart geplakt; de volle kaart wordt als één inleg op het spaar bankboekje bijgeschreven. De werknemer kan de loonadministratie verzoeken, een gedeelte van het loon in spaarbankzegels uit te betalen. Een derde mogelijkheid is, dat de werknemer de werkgever machtigt, een zeker spaarbedrag op het loon in te houden. De benodigde formulieren worden door de RPS kosteloos verstrekt. Alle inlichtingen bij de RijkspostspaarbankAmsterdam-ZTel92211 Droogscheerapparaten Infraphil bestralingslampen Verlichte maasballen Boekleeslamp j es Naaimachinelampjes Strijkijzers Waterkokers Theelichtjes Wand- en Bureaulampen H. DE NIE, Nieuwe Rijn 57 b.d. Hcoigr. Telefoon 21155 aangeboden. GARAGE W. C. A. Kerkhof Narmstraat IA, Leiden Telefoon 25555 afgehaald aan ons Bureau Witte Singel 1, Leiden Prima Koffie Prima Thee 62 - Thee Biskwie 250 gr. 200 gram® Snoepjes Speculaas, 250 gram Prima Jam 1 kg. beker Appelstroop Sucade, 100 gram Krenten 250 gram Sultane Rozijnen 250 gr. Abrikozen, 100 gr. 45-65 Snippers, 100 gram Gepelde Amandelen 100 gram Gepelde Hazelnoten per 100 gram 2 Staven Zeep Sacharine Doosje Advocaat p. fles Vermouth orig. 2 fl. 1.50 65 ct. 32 ct. 31 ct. 32 ct 37 ct. 32 ct. 45 ct. 48 ct. 45 ct -75 ct. 20 Ct. 55 ct. 50 ct. 45 ct. 10 ct f2.25 I f2.50 HOGEWOERD 115 MORSSTRAAT 50 BIJVERDIENSTE Colporteurs (trices) gevraagd voor nieuw werk. Br. 151759 „Bolrek", Kon. pl 1, A'dam Chem. Analyste 15 jaar lab. practijk. bacter. geschoold, zoekt werkkring, voorkeur bij rijk of gemeente. Moet wel haar tegenw. baan per 3 mnd. opzeggen. Brieven Bur. van dit Blad no 1010a Bjj de POLITIE te OEGSTGEEST kan geplaatst worden een Diploma typen vereist. Enige kennis der moderne talen strekt tot aanbeveling. Sollicitaties te richten aan de Burgemeester van Oegstgeest. GEVRAAGD Gevraagd werkster, In ge zin zonder kinderen- Brieven Bur. v, d. Blad No. ,985 k. Gevraagd per 1 Dec, of la ter. gestoffeerde zlt-slaa.pka- mer(t.1e), door heer, b. b. h. h. Liefst orngev. Leidse Buurt Oegstgeest. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 1014 k. Gevraagd Jong meisje, in de huishouding, voor 4 halve en twee hele dasen per week. Mevr. Koning, Rijnmond 20. Katwiik aan Zee. AANGEBODEN H L\v schoenen stuk? Wat een geluk dat „Cowboy" be staat. Die weet raad! Knel lende schoenen? Wü kunnen Uw schoenen vergroten en verbreden! Modelschoenmake- rii .Cowboy", Nieuwe Riin 79. Telef. 23402. Leiden. H „Het Ringenhiils". Gespe cialiseerd ln gouden verlo vingsringen. Grote keuze zil veren en verzilverde artikelen. Atelier voor reparaties aan goud. zilver, horloges. Ook graveerwerk. Spoedig en bil lijk. Hoogste prilzen oud goud. Morsstraat. 9, Tel. 24920 R Verlovingsringen „De Goed kopere Zaak" maar betere waar G«"d zilver, horloges. Od graveren 'kan gewacht worden Oud goud Inkoop. Eicen atelier voor alle repara- tiën Uurwerken S v d Wa ter. Haarlemmerstraat 185. Lelden Telet. 24469 DIVFRSFN H Gcün. Loge v. Theosofen. Wosnsda-g 8 u. n.m. precies. Steenschuur 6. Onderwerp De lagere en de ware mensch. Toegang vrii. Gelijk een Stradivarius zijn alle Erres radio's - zelfs in de lagere prijsklassen - in edele hout soorten uitgevoerdI Waarom? Om dat alleen hout het geluid ten volle tot zijn recht doet komen. De klank rijkdom, daar komt het op aan Luister maar even naar 'n Erres radio, U hoort direct het verschil Uit 'n Erres haalt U alles wat de ae ther U biedt tot in de fijnste nuances. Vraag een Erres handelaar alle ge wenste gegevens, beluister de Erres en ook U kiest zo'n „fijnbesnaard" instrumentl model KY S09 475.' 'n van der Heem product yn Erres radiogeen toestel doch een fijnbesnaard instrument! R. S. STOKVIS ZONEN N.V. HAARLEMMERSTRAAT 55 t.o. Rex - TELEFOON 20593 ^"ancSgs mm* ERRES artikelen zijn verkrijgbaar bij Commandeurslaan 33 Katwijk aan den Rijn Telefoon 2844

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6