Koninklijk Paar uit Rotterdam naar Engeland vertrokken Amerikaanse troepen hebben de Mandsjoerijse grens bereikt „Jacob van Heemskerck" lichtte lialftien de ankers j Gisteravond om tien minuten voor nejen scheepten Koningin Juliana eh Prins Bernhard zich te Rotterdam in, aan boord van de luchtverdedigings kruiser Ilr Ms ..Jacob van Heems- kerek". die, geëscorteerd door de torpedobootjagers Hr Ms „Marnix" en Hr Ms .Tjerk Hiddes", het Konink- I ](jk Paar voor hun officieel bezoek aan Engeland naar Dover bracht. weerbericht „Onderhandeling en overleg is de enige weg" Optimistisch over mogelijke resultaten {9ste Jaargang DINSDAG 21 NOVEMBER 1950 No. 27158 LEIDSCH „ecteur: J. W. Henny Eófdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 e a Rpeds voor half acht. hadden velen Ln 'plaatsje gezocht langs de Parkha- ktn De kou kon hen niet deren- Af en Jfce kwam wel een zacht maantje van lichter de wolken, doch de wind op de Wde was allerminst zacht. J Omstreeks kwart over acht kwamen ■reeds verschillende leden van het ge- Irolg aan de Parkhaven per auto aan; Korte tild daarna arriveerde per auto "n; p J. Oud, burgemeester van Rot- Büdam. Aanboord van de Jacob van Heems- ftyck" bevond zich de „cinque ports [senior pilot" D. Manguv, de Engelse liocds die het schip de haven van Dover Wj binnenloodsen, 's Middags was hu l;;il boord van de kruiser benoemd tot ■Officier in de Orde van Oranje Nas- Isau. De versierselen werden hem over- Ikandigd door vice-admiraal N. A. Rost ■nn Tonningen, chef van het Militaire "Bais van de Koningin. Ter ere van het Koninklijk Paar ston- ■ftn als valreepgasten vier luitenants ter zee tweede klasse opgesteld. Om tien minuten voor negen arriveer den Koningin Juliana en Prins Bern- Ihxd. De Koningin droeg een turquoise Ircbe, een toque van dezelfde kleur met I een veer en een korte bontmantel. De |P;Ids was in aamiraalsuniform. De Koningin en de Prins werden aan Itoord ontvangen door de commandant Ivan de oorlogsbodem, kapitein ter zee IC. J. W. van Waning. Vervolgens be- Igaven de Koningin en de Prins en hun ■gevolg zich naar de voor hen in ge- Ijffdheid gebrachte hutten, waar de le lden-van het gevolg hun opwachting ■Raakten. Om half tien lichtte de ..Jacob van ■Heemskerck" de ankers en langzaam I voer het schip in de richting van de ■Nieuwe Waterwég. De torpedobootja- Igers Hr Ms „Marnix" en Hr Ms „Tjerk Hiddes" lagen aan de Parkkade bij de I ingang van de parkhaven en toen de 1 .Jacob van Heemskerck" de rivier op- I ging in de richting van Hoek van Hol- I land, voeren zij het schip achterna. I De reis van Koningin Juliana en Prins Bernhard was begonnen! GRAUWE, DREIGENDE HEMEL Onze Londense correspondent telefo- £f?rae hedenmorgen: Met angst en beven keken de Londe- I naars na een nacht van regen en wind vanmorgen naar de grauwe dreigende hemel. Het weerbericht belooft weinig goeds. |h het Kanaal woel. een zware storm. 1 De Jacob van Heemskerck tornde nog I op tegen metershoge golven. Twee van |de torpedobootjagers, die het Neder ige oorlogsschip tegemoet kwamen, 1 Minden zich gisteravond door een ko- I hnde zee een weg om te zoeken naar hS wrak van een Amerikaans jacht- I vliegtuig dat In het water was gestort. I Gisteren, na een hele middag zon, kek het het er even op dat er aan het I Ure en natte weer van de vorige week feu einde zou komen, maar toen des I avonds de schijnwerpers, welke de.gevels I grote gebouwen in gloed zetten, Ptoef brandden, kletterde het weer hard «p waagde niemand zich buiten. Geheel verlaten stond Buckingham Mlace Sn gouden glans. Verschillende I schildersknechts waren gisteren nog I koortsachtig bezig verfkwasten uit te [-meren op de hoge hekken van het pa- pi Aan de bovenkant van de spijlen was verguldsel aangebracht 4000 rode I Jhlsmeerse rozen voor het diner in Cla- I nd?es staan achter slot en grendel in I ku koele kamer van het hotel. Zfj dra- I kleine labels met de veelzeggende I baam Happines" (Geluk). Ook amvësr- I er gisteren nog een grote hoeveel heid anjers en orchideën het. geschenk '3n HM. de Koningin voor de zieken- huizen. VERTROUWEN IN KONINKLIJK HUIS I i>e ',Tirnes" verwelkomt ons Konink- III n3ar in Mn hoofdartikel, waarin een I bj wordt getrokken tussen Enge- I «ua en Nederland. Beide kleine landen. I me een grote rol in de geschiedenis heb- I T*rP5peela' Nooit is garneenschap- JKji'k belang groter geweest dan thans! J? oe donkerste uren, die de Europese I Jhe'd in eeuwen heeft gekend, werd het Nederlandse volk in zfjn onver schrokken verzet gesteund door de in spiratie en het voorbeeld van zijn Ko ninklijke familie. Koningin Juliana mag er van verze kerd zün dat elke toejuiching, welke haar begroet, een eerbewijs is, zowel voor haar persoon als voor het dap pere, nijvere en kameraadschappelijke Nederlandse volk. De Daily Telegraph zegt. dat er thans in Nederland geen spoor mee over is van vroegere vijandschap en dat het zelfs ook geneigd is Britse blunders in het Verre Oosten te vergeven. De ervaring heeft de Nederlanders ge leerd dat er geen veiligheid is in neu traliteit of isolement. Meer dan w\j bereid om mee te wer ken aan een Verenigd Europa, is Ne derland vaster dan enig ander con tinentaal land besloten om zich tot de dood toe te verzetten tegen elke com munistische poging tot verovering van het Westen. In Nederland en zijn Ko ninklijk Huis hebben wjj vertrouwen, verzekert het blad. Trygve Lie's vredesplan aanvaard De algemene vergadering der V. N. heeft het 20-jarenplan van Trygve Lie voor het. verkrijgen van vrede via de V, N. aanvaard, nadat de secretaris generaal de van Russische zijde geuite beschuldiging, dat het was ingegeven door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, had tegengesproken. Met algemene stemmen werd besloten een beroep te doen op de economische en sociale raad om verslag uit te bren gen over de noodzakelijke maatregelen voor landhervorming in economisch minder ontwikkelde landen. Ook be sloot men met algemene stemmen een onderzoek in te stellen naar de belas tingpositie van minder ontwikkelde lan den ten einde „de last van pachters en kleine en middelgrote boeren" te ver lichten. Aan de economische en sociale raad werd verzocht aanbevelingen te doenr die als basis moeten dienen voor het bevorderen door de regering van de productie van landbouwwerktuigen en uitrusting in minder ontwikkelde land den. PERIODE VAN SEMI-MOBILISATIE IN DE V. S. Frank Pace, de Amerikaanse minister voor het leger, heeft in een toespraak voor de economische club te Chicago gezegd, dat de Verenigde Staten een periode van semi-rnobilisatie ingaan in verband met ,,het gevaar van de zijde van het internationale communisme". ..Deze periode zal moeilijk en kost baar zijn, maar zij is een redelijke ver zekeringspremie tegen een nieuwe we reldoorlog". aldus de minister. Chinezen geen vrijwilligers Volgens een bericht van het radio station van de New York Times hebben Amerikaanse troepen van de zevende divisie de Mandsjoerijse grens bereikt aan het Noordoostelijk front. Volgens berichten van het tiende le gercorps trokken de troepen de plaats Hjesandjin binnen, ruim 30 km. ten Noorden van Kapsan. Deze laatste stad werd Zondag veroverd en is vrijwel ge heel verwoest. Hjesandjin wordt door de Jaloe in tweeën verdeeld. Toen men het Zuiden Hjkë deel binnen trok, was er in het ge heel geen communistische tegenstand meer. DE CHINESE TROEPEN IN KOREA De woordvoerder van het. hoofdkwar tier der V. N, heeft verklaard, dat het 38ste Chinese communistische leger als zodanig op 20 October Korea is binnen gerukt en dat geen enkele soldaat van de drie divisies, waaruit dit leger be staat, een vrijwilliger is. De woordvoerder gaf voor de eerste maal officiële inlichtingen over de mede delingen van de 150 tot dusver gevan gen genomen Chinezen. Het 38ste leger, dat oorspronkelijk te Tsjangtsjoen, in centraal Mandsjoerije in garnizoen lag, was per trein naar Moekden overge bracht. Haar drie infanteriedivisies en haar speciale eenheden ontvingen daar win- ter kleding. Hier werd medegedeeld, dat het leger naar Korea gezonden zou wor den „om de Koreanen te helpen bij het verjagen van de Amerikaanse overwel digers". Er werd opdracht gegeven in Korea geen Chinees te spreken en alle documenten over China te vernietigen. Deze eenheden zijn via een houten bruggetje over de Jaloe getrokken. Van dat punt af liepen de wegen van de drie divisies uiteen. Een begaf zich naar NU EN DAN BUIEN. He Bilt verwacht tot morgenavond; rf» w6. e bewolking met vooral in dan k ^elft van het land nu en I rati.. ,n en ongeveer dezelfde tempe- hef i j vandaaS- In het Noorden van i aanvankelijk nog harde, overi- 7i.ij *rachtige tot matige wind tussen a en West. (Opgemaakt te 10 uur). 22 NOVEMBER. op; 811 uur; onder; 16 41 uur. San OP*. 15.20 uur; ouder: 5 58 uur. 14$ uurater te KaUvi-lk te 152 en nummer bestaat uit zes pagina's gische grondstoffen. Verwarring te Straatsburg blijft De algemene commissie van de assem blee van de Raad van Europa heeft met de nodige twee-derde meerderheid besloten de assemblee morgen een motie voor te leggen, waarin de vorming van „gespecialiseerde gezagsorganen", zoals het plan-Schuman. wordt bepleit. Het voorstel, dat door mej; Klompè, de rapportrice van de commissie, was ingediend en waarin op de federatief- gezinde landen een beroep wordt ge daan om onmiddellijk te beginnen met het samenbundelen van de defensie in eèn Europees leger en de buitenlandse zaken onder een hoge commissie voor buitenlandse betrekkingen, kwam er minder goed af. De commissie weigerde het voorstel betreffende de hoge commissie te aan vaarden en besloot de kwestie van de defensie tot vandaag uit te stellen, wan neer Duncan Sandys rapport zal uit brengen over het werk van de subcom missie voor defensiekwesties. Terwijl de algemene commissie in het „gebouw van Europa" vergaderde, be gon aan de overzijde van de straat in de voormalige keizerlijke tuinen de verga dering van „de Europese raad van waakzaamheid" met welkomstredevoe ringen van Straatsburgse gemeentelijke functionnarissen. De deelnemers, wie demonstratie be doeld is om de officiële afgevaardigden naar de Raad van Europa tot spoed te manen, willen een onmiddelijke fede ratie van de daartoe bereid zijnde Euro pese mogendheden onder een boven nationaal gezagsorgaan. Drie andere niet-officiële Europese bewegingen houden ook vergaderingen en een vierde orgaan is gevormd om de verrichtingen van de drie te coördine ren. Vertegenwoordigers van de Britse Labourpartij en vertegenwoordigers der socialisten in de meeste landen, die in de Europese assemblee te Straatsburg vertegenwoordigd zijn, hebben een voorstel ondertekend tot het voeren van besprekingen met de Verenigde Staten over aankopen in het groot van strate- Kanggje, en van daar naar Kaetsjong bij Andjoe. waar zij op de strijdkrachten van de V. N. stuitte. De gehele reis, die 15 dagen duurde, werd uitsluitend 's nachts en dikwijls door de velden af gelegd. In ieder geval was het verboden grote wegen te gebruiken. Elke com pagnie was vergezeld van een Koreaanse gids. TROEPENBEWEGING DER CHINESE NATIONALISTEN. In verband met aanhoudende geruch ten, als zouden Chinese nationalistische troepen zich met bestemming voor Korea hebben'Ingescheept, heeft een woordvoerder van het nationalistische leger bevestigd, dat eenheden Zaterdag de marineluchtbasis van Kaoh Sioeng hebben verlaten, maar hij gaf geen aanwijzing over de bestemming van deze strijdkrachten. In officieuze militaire kringen wordt vernomen, dat het hier contingenten van het 19de leger zou betreffen, onder bevel van generaal Tang sjotsjih. Men meent dat deze troepen, waarvan het aantal niet wordt bekendgemaakt, naar Quemoy worden vervoerd, het eiland, dat nog steeds in de handen van de na tionalisten Is, terwijl d° andere eilan den, op minder dan 10 k.m. van het continentale China, door de Chinese communisten zijn bezet. Mr. Roem op Unieconferentie: Minister van Maarseveen voorzitter Bij de opening der Unie-ccnf eren tie te Den Haag, waren aanwezig de vol tallige delegaties van Nederland en In donesië, de Indonesiscf.ae vertegenwoor digers te Parijs, Brussel, Stockholm en de plaatsvervangend Hoge Commissaris in Nederland. Voorts enige leden van stemmen, die niet accoord gaan met datgene, wat ten uitvoer wordt-ge bracht. Daarnaast hoort men dikwijls stem men uit kringen uit beide landen, die bij de andere partij een gevoel van wantrouwen opwekken, dat de goede verhouding in gevaar kan brengen. Dit alles Is een consequentie van het wezen van een democratische staat, slechts voor ons alleen, maar ook voor onze onderlinge verhouding. Wij spreken de hoop uit, dat deze ministerconferentie eveneens zal gaan in de richting van de opbouw van ons land en van onze samenwerking.'» Na deze redevoering werd Minister Van Maarseveen op voorstel van de In- donsische delegatie benoemd tot voor zitter van de conferentie, terwijl mr Roem tot vice-voorzitter werd benoemd. Hierna werd de vergadering gesloten. Vandaag wordt de eerste werkverga dering gehouden, waarin de agenda de finitief zal worden vastgesteld. WORDT OPLOSSING NIEUW GUINEA KWESTIE UITGE STELD? Onze parlementaire modewerker meldt; Uit enige passages van de redevoerin gen meenden wij te mogen opmaken, KLOOF TUSSEN JOEGO-SLAVIË EN DE SOVJET-UNIE NIET MEER TE OVERBRUGGEN. Milovan Djilas, hoofd van de Joego slavische propagandadienst en lid van het politieke bureau van de communis tische partij, heeft in een artikel in ..Borba". het orgaan van de communis tische partij, verklaard, dat de ideolo gische kloof tussen Joego-Slavië en de sovjet-unie zo breed is geworden, dat zij „niet meer te overbruggen is". Dit' is de eerste maal, dat een Joego- slavisch leider zich zo nadrukkelijk heeft uitgelaten over de tegenstelling tussen beide landen. Djilas zei, dat de sovjet-unie „niet meer socialistisch is( maar in de hoogste mate de verwerkelijking van het staats- kapitalisme". het Corps Diplomatique, vele leden van ■de Ministerraad en leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Gene raal. Na de reeds door ons gepubliceerde rede Van dr Drees, sprak de voorzitter van de Indonesische delegatie, mr Roem. Deze zeide o.a.: „Met volle aan dacht volgden wij Uwer Excellentie's gedachten-gang, die ons terugvoerde haar de sfeer van de R.T.C. en ons het gevcei gaf, als waren wij weer ter R.T.C. Indien wij uitgaan van datgene, dat plaats vond voor en tijdens de R.T.C.dan zouden ook wij wellicht woorden bezigen als-u zojuist uitvoerig naar voren heeft gebracht. Wij zullen •deze woorden, die ock ens gevoelen vertolken, derhalve niet herhalen. j Wat de mogelijke resultaten dezer tweede conferentie aangaat, ben ik op timistisch. Indien wij voorlopig de kwestie Nieuw. .Guinea, welke neg veel moeilijkheden oplevert, ter zake stellen, dan. kunnen wij de balans van het eer ste jaar opmaken. Wij zouden van onvoldoende reali teitszin getuigen, indien wy niet zou den denken aan het feit, dat naast de gebeurtenissen, die onze verhou ding verslechterden, er ook belangrij ke gebeurtenissen zijn, die aantonen dat onze verhouding inhoud heeft, nog steeds voortgang kan vinden en groeit tot welzijn van onze volken. Wy waarderen ten zeerste, dat de Nederlandse regering, hoewel zij zich bewust was van de mogelijkheid, dat grote moeilijkheden de verhouding tussen Nederland en Indonesia in ge vaar zouden kunnen brengen, toch voornemens was om met ernst verder te werken op basis van de reeds be reikte overeenkomst. Degenen, die er van op de hoogte zijn en zich de aard van het Indonesisch Nederlandse geschil realiseren, zullen begrijipen, dat de inhoud van de R.T.C.- overeenkomsten materieel de beëindi ging betekent van het geschil tussen beide landen. Het is duidelijk, dat de R.T.C.-over- eenkomst bij uitvoering' moeilijkheden oplevert, die niet alleen op juridisch terrein liggen, maar ock politieke en zelfs psychologische kanten vertoont. U verklaarde, dat zowel in Nederland als in Indonesia vele bezwaren tegen de R.T.C. zijn -gerezen. Ook bij de uit voering van de R.T.C. hoort men vele die aan ieder de gelegenheid laat om zich te uiten, niet slechts om zich pccoord of niet accoord te verklaren, maar ook of zij zulks met een goede of met een niet goede bedoeling doen. Maar, zowel de R.T.C.overecnkoinst als de uitvoering ervan beschouw ik als de kracht en de Inspanning van dat deel van het volk van Nederland en van Indonesia, dat overtuigd en bewust is, dat de weg der onderhan deling en overleg de enige weg is, die moet worden bewandeld. De verhouding NederlandIndonesia hangt in grote mate af van de ont plooiing van de inspanning in beide landen. Zij, die thans in Indonesia de ver antwoorde lijjeheid dragen, vormen een deel van een jonge staat, die zich tet het uiterste inspant om deze staat te organiseren. Het geweldig proces van deze organisatie op bijna ieder gebied vindt neg steeds voortgang. In een democratische staat komen echter ook destructieve krachten naar voren, die eveneens aandacht vragen en geneutraliseerd moeten worden. Wijzelf zijn er van overtuigd, dat de ontwikkeling van ons vaderland in de richting gaat van voorspoed, niet In de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Den Haag is gisteren de conferentie van ministers in het kader der Nederlands- 1ndonesische Unie begonnen Aan de hoofd taf el van links naar. rechts: Sjafroeddin Prawiranegara; Soemitro Djojohadikoesomo; Ir. Djoe- anda; Mr. A. KPringgodigdo; Mr* Mohammed Roem; Dr. W. Drees; Mr\i J. H. van Maarseveen; Dr. P. J. A* Idenburg; Prof. P. Lieftinck; Prof. dr* J. R. M. van den Brink; L. Götzert^ Mr. N. S. Blom en Mr. Th. H. Bot dat er wel eens siprake zou kunnen zijn van een uitstel in de oplossing van iheti N. Guinea-vraagstuk, m.a.w. dat beide partijen erin zouden toestemmen, dat de in de R.T.C.-overeenkomst voorge schreven datum van 27 December waarop dit vraagstuk geregeld zou moe ten zijn, zal worden overschreden. Door topfiguren der delegaties en an dere hoge autoriteiten kregen wij onaa vermoedens bevestigd. De heer Nick Stasinos, uit Inglewood, Californië (Verenigde Staten) heeft in opdracht van het .Geloof het of geloof het niet"-museum te New York een model gebouwd van een vliegende schotel. Het .Vliegtuig" de Experi mental NS-97 genaamd, is aërody namisch verantv/oord, doch voorlopig gaat men nog niet tot vervaardiging over. De aandrijving geschiedt door twee hoofd-straalmotoren midden op de schijf) en 8 straalmotoren aan de bui tenkant van de schijf. Het centrum van de schijf, waar zich de hoofd motoren en de cabine bevinden, blijft in rust; de buitenste rand mei de acht kleinere straalmotoren draait, waar door het vliegtuig zijn vliegvermogen krijgt. Overeenstemming inzake Duitse herbewapening? OP BASIS VAN „GEVECHTSGROEP". Frankrjjk en Amerika zjjn niet meer ver af van een overeenstemming over de herbewapening van Duitsland, al dus is op het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. De deskundigen van het militaire co- mité van de Atlantische raad zouden het er over eens zijn, dat de Duitse mi- I litaire eenheid, die in het Europese le- ger zou worden opgenomen, de omvang zou moeten hebben van een gevechts- groep" en niet van een „divisie", zoals oorspronkelijk in het Amerikaanse voor- stel werd geopperd. I Deze overeenstemming moet nog door de plaatsvervangers te Londen overwo gen en door de ministers van buiten landse zaken van het Atlantisch pact op hun bijeenkomst te Brussel op 15 De cember goedgekeurd worden, voordat zU als definitief kan gelden. De Franse houding heeft een wijzi ging ondergaan sinds de minister van defensie. Jules Moch te New York sprak over het beperken van de deelnemende 1 Duitse eenheden tot bataljonsterkte. Na zijn terugkeer te ParUs droeg de rege ring haar vertegenwoordiger in het At lantisch militair comité op ,in te stem men met de kleinst mogelijke eenheid, die met de militaire doelmatigheid te verenigen is." Tegelijkertijd kreeg de Franse mili taire vertegenwoordiger opdracht de gevechtsgroep" voor te stellen als een geschikte eenheidsgrootte. Een divisie telt 10.000 of 12,000 man, de gevechtsgroep 6.000 man, onder wie ongeveer 4.000 man infanterie met tanks, verkenningsvliegtuigen, artille rie en luchtafweergeschut. ENGELAND EN TIBET. De Britse staatssecretaris voor Bui- icnlandse Zaken, Davies, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de berichten, dat Lhasa, de hoofdstad van Tibet ge vallen zou zijn en dat vredesonderhan delingen tussen de Tibetaanse regering en de Chinese communisten aange knoopt waren „geheel zonder grond" zijn. Engeland had van de. regering van India vernomen, dat Indische agenten gemeld hebben, dat de opmars in Tibet minder snel voortgang maakt, dan aan vankelijk geloofd werd. Op een desbetreffende vraag ant woordde Davies, dat Engeland met de Indische regering onderhandelt over de mogelijkheid tot het verkrijgen van na- derè inlichtingen en over een mogelijk Indo-Brits optreden in deze. Het conservatieve lid Donner vroeg later, of de Britse regering in de Vei ligheidsraad zich tegen annexatie van Tibet door China zal verklaren. Davies antwoordde „neen", Engeland zal Egypte niet ontruimen Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft in antwoord op de Egyptische eis, dat Egypte door de Britse troepen zal worden ontruimd, in het Lagerhuis verklaard, dat Enge land niet voornemens is het Midden- Oosten onverdedigd te laten, Bevin gaf te kennen, dat het Britse beleid ten opzichte van Egypte geen verandering zou ondergaan als gevolg van koning Faroeks troonrede, waarin het vertrek der Britse troepen en ver eniging van de Soedan met Egypte on der de Egyptische kroon werd geëist. Bevin zeidë. dat de Soedan over zijn eigen toekomst moet beslissen. Hij ver klaarde niet te wanhopen aan de mo gelijkheid, dat de kwestie op vriend schappelijke wijze wordt opgelost als da Egyptische minister van buitenlandse zaken volgende week naar Londen komt. De Britse minister wees er op, dat het Brits-Egyptische verdrag van 1936, dat Egypte wil opzeggen, niet voorziet in unilaterale herziening. De plaatsvervangende Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Ibrahim Farrag bey, heeft verklaard dat Egypte zich niet bij het Atlantisch pact zal aansluiten indien dit „gezamenlijke de fensie of het stationneren van buiten landse troepen op Egyptisch grondge bied betekent." GEEN DISCRIMINATIE DER ITALIAANSE SOLISTEN. Naar aanleiding van het verbod tot optreden van Italiaanse operazangers in een viertal grote steden wordt officieel medegedeeld, dat, hoewel er zeer ver schillend geoordeeld wordt over de ar tistieke waarde van de concertvorm, waarin door deze zangers opera-frag menten worden uitgevoerd, het Depar tement van O., K. en W. gemeend heeft zich niet in een dergelijke beoordeling te moeten begeven. Volkomen onjuist en tendentieus is dan ook de bewering, dat het Departement van oordeel zou zijn, dat deze voorstellingen voor de grote steden artistiek niet verantwoord zijn, maar goed genoeg zouden zijn voor ,,de provincie". Het is zonder meer duidelijk, dat het Dep. van O., K. en W. zich een dergelijke discriminatie niet zal veroorloven tegenover de circa 60 steden in oqs land, waar genoemde zan gers zouden optreden. Vóór het optre den over de keuze dezer plaatsen was vólkomen overeenstemming bereikt met het organiserende Concertbureau, zodat de thans geopperde bezwaren wel merk waardig aandoen. Ook mededelingen over een ingrijpen der Italiaanse legatie zijn geheel on juist. Er is geen reden om aan te nemen, dat deze legatie het standpunt van da impressario zou onderschrijven.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1