Sergeant Moore laat zijn woorden in het Grieks vertalen Met de „Dreamliner" door Duitsland Heeft voorgestelde wijziging H.O.-wef practische betekenis voor Technische Hoger Onderwijs! Amerikaanse wapens voor Europa (I) Merkwaardig tafreel in het tank - centrum Vilseck Het begon „aan de wateren" Kruiswoordraadsel zonder zwart 11 Ja, zeggen studenten, RECHTZAKEN maar alleen schadelijke fiste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 18 November 1950 Tweede Blad No 27156 (Speciale ber ichtgeving). I. pat tafreel in Vilseck zal ik niet licht vergeten. Laat ik, om niet in raad- r.ÏD (C spreken, eerst er op wijzen, dat Vilseck een triest Duits dorpje in heuvelland van de Opper Palts is, niet ver van de grens van- Tsjecho- jjoffakije, in de buurt waarvan de Nazi's destijds machtige kazerne-gebouwen Rebben neergezet. Daarheen wil ik u nu voeren. Midden in een leslokaal, gelijk een klein amphitheater met oplopende stond het correcte sergeantje Charles Moore uit Sacramento, Califor- ,}je in zijn beste Amerikaans van tjjd tot tijd een zin sprak betreffende kl richtinstrument van de Chaffee- tank. Rond hem zaten dertig Grieken, -hl Italianen, drie Turken, tien Fransen en vier Noren, officieren en onder- ilficiercn, die beleefd en vriendelijk luisterden naar sergeant Moore's woor- Hm, maar van wie de meesten toch pas een grijns van begrijpen op hun gezicht wanneer de Griekse, Italiaanse en Franse tolken aan de slag gingen. WÊ0-: r Vijf dagen gast van het Amerikaanse Leger Majoor Kastlras, een geduchte jGrie'tse vechter, die vier jaar lang» in |c bergen tegen de communisten in "ti'ie- is geweest, zat daar naast een Italiaan, die zich destijds krachtdadig Tsd verzet tegen de Amerikaanse lan- fciag op Sicilië; een beweeglijk Turks Msnantje vroeg in gebroken Engels riele inlichtingen aan een paar sym- iachieko Noorse kapiteins en terwijl boeiend kijk- en vooral hoorspel |ch in dat. gezellig leslokaal afspeelde, s de Duitse kampfotograaf, een cyni- che, gedesillusioneerde kerel met een [uitgebreide serie herinneringen aan [Rommels veldtocht in Noord-Afrika, Jórjk in de weer om foto's te maken [foor-het archief van dit „Tank Trai ling Center", VIER LETTERS: MD AP Voor ik verder verhaal over het tank- bi trum bij Vilseck, over het bezoek aan De Griekse majoor KaridasAthene (links) en de Turkse luitenant'I. 77 a/- lacoglu, Ankara, voor een Chaffee- tank, welke ze na een zesv/eekse cur sus door en door moeten kennen. andere militaire opleidingsscholen en over de fantastische Amerikaanse „ser vice", moet ik eerst vier létters tè berde brengen, zonder welke dit relaas geen basis zou hebben. Het zijn de letters MD AP. WAPENS VOOR EUROPA. Dc V. S. begrepen, dat zij heel wei nig militaire nut zouden hebben van partners, die wel over de nodige man schappen, doch niet over wapens be schikken en zo tastte Amerika nog maals in zjjn beurs, ditmaal om de Europese landen van de nódige bewa- Uit Leidens grijs verleden (I) De eerste eeuwen J De oorsDrong en oudste geschiedenis |l!-n Leiden ligt verborgen in de nevels (Tan het verleden. Maar in het begin der 9de eeuw blijkt daar op de linker Rijnoever een kieinc nederzetting te bestaan, te- I midden van een wildernis van water fn woud. Lejihen, zo wordt die nederzetting i pnoemd, en volgens prof. Blok bete- bent dat: Aan de wateren. Tfcpasseliiker naam had moeilijk ge iteen kunnen worden Bijna twee ■Karen later, tegen het einde der lOd'e |kw. wordt nogmaals gesproken over f- streek „que vooatur Leythem". die ■Leiden genoemd wordt, en dan blijkt I te öe graaf daar bezittingen heeft. En ■Ver ongeveer een eeuw later blijkt te de abdij van Rijnsburg hier een "Kntai hoeven te bezitten Maar hoe nijvere handen de wilder- Itesen hebben ontgonnen, de huizen I Kbouwd en beveiligd tegen het steeds |vKr opdringende water. daarover |tei?t de historie. I Oude kronieken verhalen hoe gewei- lt!?e stormvloeden in de 9de eeuw het I frater de Rijn opjoegen en wijd en het lage Hollandse land werd terstroomd. Ja. tot in Utrecht toe ■crone het water door. Duizenden men- I jn moeten daarbij om het leven zijn 1 teomen. Maar over de nederzetting I tet de Rijn spreken de kronieken niet. I ''Muurrampen en oorlogsgeweld, daar in rijn ze vol, de oude geschriften. I in de eerste helft der 9de eeuw ver- I uen de gevreesde drakenschepen |Kt Noormannen op deze kusten. -loordwijk, Rijnsburg. Valkenburg Ijlden geplunderd door de woeste zee- tenneen. Hebben de boeren van Ley then 'ook I ifo betaald aan de roofzieke scha- n. Of waren hun hoeven te klein en de begeerte te wekken? ,7 kronieken zwijgen er over. -<iaar het leven is sterker dan na- I l'JJrramp of oorlogsgeweld. Toen ook al. I d» inse looD der llde- misschien al in wJWe eeuw. verrijst op de uiterste li tÏÏ?' van De Waard, daar waar I löe Uimannen weer te zamen I de Burcht. Aanvankelijk mis- I Tr ?Ii°°k bedoeld als veilige wijkplaats I Riin w, bewoners van het dorp aan de i a rste zij bovendien ten voor- ae Rijnovergang. En in 1203 staat óe burcht van Leiden in het kn-w der belangstelling, als de binn!neT,avin Ada toevlucht zoekt V; "aar veilige muren. Om/fb^l is bekend, fcopsf "sy nyet en hadden teten" Ada weldra de sterkte overgeven aan haar oom. een gebeurtenis, waar aan de Latijnse inscriptie boven de voorpoort, de herinnering nog levend houdt. Een pijnliike herinnering, hoe deze ..arx invicta", deze onoverwinne lijke burcht, door honger gedwongen, moest worden ontruimd. Het woord van Melis Stoke waarmee Leiden in het licht der historie treedt. ,sy nyet en hadden teten", is voor ae Lei'cfenaars. voor velen althans, maar al te dikwijls van een pijnlijke juist heid geweest. En wie denkt dan niet aan dat bange jaar uit het begin van de Tachtigjarige Oorlog? Of aan die kommervolle tijden als de lakennering door binnen- of bui tenlandse oorzaken stilstond? Maar naast het woord van Stoke staat dat van Willem van Hillegaers- berch. een woord dat geldt voor de on geveer zeven en een halve eeuw oude historie van de Sleutelstad: - „God bewaer die stede van Leyden MOTIE VAN VERTROUWEN IN DE FINSE REGERING. Het Finse parlement heeft met 102 tegen 89 stemmen een motie van ver trouwen aangenomen in de pro-Russi sche minitser-president Urho Kekkonen en zijn kabinet, waarin de agrarische partij de meerderheid heeft. Vóór de regering stemden de agrari sche partij, de Zweedse volkspartij (de Zweeds sprekende minderheid en de .volksdemocraten, een samensmelting van communisten en linkse socialisten. De sociaal-democraten, die de stakin gen leidden, stemden met de conserva tieven tegen de regering. PIECK NAAR MOSKOU. De Oostduitse president Wilhelm Pieck is uit Berlijn naar de Sovjet-Unie vertrokken voor een medische behande ling van vier weken. AMERIKAANS PROTEST TEGEN RUSSISCHE RADIO-STOORZENDERS I De Verenigde Staten hebben in de so- ciale commissie der VN de Sovjet-Unie er van beschuldigd gebruik te maken van een duizendtal radiostoorzenders. die het geronk van vliegtuigen het ge- -schreeuw van leeuwen en het gehuil van 'Siberische wolven naboo'sen. om debui- I tenlandse uitzendingen te storen. De Russische afgevaardigde ontwoord- de: „Alle staten hebben de plicht en het [recht de nodige maatregelen te nemen om zich te verzetten tegen het psycho- I logisch aspect van de kou-de oorlog, die ten doel heeft het Russisch vredesof fensief te neutraliseren." pening te voorzien. 28 September van het vorige jaar keurde het Congres het besluit goed om de gemeenschap pelijke verdediging van Europa te ver sterken door hiervoor als begin een milliard dollar beschikbaar tc stellen. Aan dit programma voor wederzijdse defensie bijstand MD AP: Mutual Defense Assistance Program is nu een jaar gewerkt. Er werden wapens naar Europa gezonden, kanonnen, tanks, vrachtwagens en wat al niet, maar ook grondstoffen en machines om versoheidens landen in staat, te stellen hun eigen wapenproductie te verhogen. In praktijk komt dit alles hierop neer, dat de legers van Nederland, België, Frankrijk, Noorwegen Italië enz. in het kader van de militaire hulpverlening voor een zeer belangrijk deel een Ame rikaanse uitrusting krijgen In Februari van dit jaar werden de eerste wapens in de Europese havens gelost en wei nige maanden later begonnen in de Amerikaanse zone van West-Duitsland de MDAP-cursussen voor de beroeps officieren en onderofficieren van de landen van het Atlantisch Pact 'plus Griekenland en Turkije;. Deze „MDAP- studenten" leren de Amerikaanse on derwas-methoden en de technische mo gelijkheden van de wapens en na terug keer in eigen land zullen zfj op him beurt de instructeurs zijn. Zo was "dat merkwaardig tafreel in Vilseck, dat ik hierboven vluchtig schil derde, een symptoom van het onder Amerikaanse leiding weerbaar maken van niet-communistisoh Europa. In dit enorme kazerne-complex, ge legen in een eentonig en vrjj droef geestig landschap, waar eens Hitler, Mussolini en Rommel met veel bom barie een Italiaanse divisie inspec teerden, welke een half jaar lang door Duitse instructeurs was getraind en waar nu de rustige tank-specialist kolonel Rothwell H. Brown en zijn helpers de Amerikaanse en andere „studenten" de M-24 (Chaffee-tank) en de M-26 (Generaal Pershing-tank) leren kennen, trof ik geen Nederlan ders aan. Maar leidt hier niet uit af, dat ons land slecht bedeeld zou zijn in het kader van de MDAP-instructie. In totaal zjjn er dit jaar 1650 curus- plaatsen beschikbaar en 500 daarvan worden door onze landgenoten bezet! Dit feit wa-s dan ook de reden, dat de. Amerikaanse legervoorlichtingsdienst enige Nederlandse journalisten vijf da gen lang omringd? met een voor onze begrippen ongelooflijke „service"! j Ditmaal weer eens een kruiswoordraadsel, waarin geen zwarte vakjes i voorkomen, en waarin derhalve de woorden direct achter (of onder) elkaar geplaatst moeten worden. De lengte der gevraagde woorden is derhalve niet J bekend; slechts is bekend, dat de woorden van elke regel of kolom tezamen 12 letters tellen. De volgende woorden moeten in de aangegeven volgorde worden ingevuld: Die overgang van het simpele militaire vliegveld Valkenburg (bij Katwijk) naar de „■Rhein-Main Air Base" (bij Frank fort) was groot. Op Valkenburg, waar ik slechts een paar Fire fly's kon ont dekken, hielden mareohaussée's overigens vrien delijke mensen me degelijk in het oog opdat ik de lens van mijn fo totoestel niet zou openen en de dou ane woelde in mijn koffer op zoek naar ik- weet-niet-wat. Toen de Dakota twee uur later op de Rhein- dijn", dan rich ting Neurenberg, vervolgens naar de Tsjechische grens, dan hon derden kilome ters naarhet Zui den, naar de Al pen, waar we Ne derlandse militai ren temidden van sneeuw en bergen met zware hou witsers bezig za gen en tenslotte naar Heidelberg. Denk niet, dat met deze trein de Amerikaanse „service" uitgeput was, want op de vele plaatsen van bestemming ston den de auto's met neger- of Duitse chauffeurs te wachten. Niet vóór het station, Main Air Base, de tlEven lochen, heren, want de maar op het per- machtigste mili- j. i ron,zodat de gas- taire- en burger- werelc' kr'!9^ le ie zien ten uit Holland luchtbasis van Europa neerstreek, begreep ik binnen enkele minuten wat de Amerikanen onder service- aan-de-pers verstaan. Maj. Deane Dunloy; de sympathiekste Ameri kaan, aie ik ooit ontmoette en die negen Nederlandse journalisten vijf dagen lang door Duitsland zou voe ren, schudde ons de hand en zei „Kiek maar raak". In een soepel ijltempo werden we naar Frank fort en naar de „Dreamliner" ge bracht, welke vijf dagen lang ons tehuis zou zijn. Amerikanen vinden zoiets misschien gewoon, maar tij mannekes uit dé lage landèn met het aanslag-zwaard van P. Liëf- tinck voortdurend boven ons hoofd, werden door deze Diesel-droom- trein sterk geïmponeerd: vier lu xueuze rijtuigen, met eetzaal, was- ka-merse warm en koud water, twaalf man personeel en nog veel meer en dat alles voor twaalf pas sagiers, die ieder over een eigen appartement konden beschikken. Zo daverden we met 120 kilometer- vaart door Duitsland. Van Frank fort Nooderlijk naar Esohwege in Hessen, pal tegen 't „ijzeren gor- vooral geen pas extra zouden be hoeven te lopen. Zo ging het vijf dagen lang. Elke minuut van de dag was volgens schema. De bezoe ken aan de militaire opleidings scholen en het hoofdkwartier van Commander In Chief Thomas Han dy, maar evengoed de cocktails, de shows in de avonduren en de wan deling in de wonderschone Brei- tachklamme, een kloof in de Beier se alpen. De opbouw echter van deze organisatie was niet hoor- of merkbaar. Geen opgewonden tele foongesprekken, geen vermoeiend fètreuzel, geen geschreeuw tegen ondergeschikten, alles even laco niek (en kostbaar) maar voor de journalisten een gevoel van abso lute bewegingsvrijheid. We missen het geld van de Ame rikanen en we kunnen voor tien buitenlanders geen „Dreamliner" laten lopen over ons spoorwegnet, maar van dat tempo, de geor.goni- seérde afwisseling tussen werk en ontspanning en de warme gastvrij heid tegenover 'n willekeurig groep je journalisten valt iets te leren. 1 2. 3 «y 5 7 8 3 IO II 12. 2 3 H 5" 6 7 8 10 I2L Horizontaal: 1. middel om gelijk met opstellen van oorspronkelijke tekst ook een copy te verkrijgen. 2. uithouwing; Bijbelse figuur; wind richting. 3. familielid; nogal erg; plaats in Gel derland. 4. schip voor bepaald soort lading; ge plaveid vlak bij een huis, hoger dan de grond. 5. contact maken; taaie lekkernij; bergplaats, voor- papieren. 6. snoepgoed"; één enkel ogenblik, 7. tijdperk van 1000 jaar; plaats in Gelderland. 8. inhoudsmaat; titel; volksstam, waar naar woestelingen genoemd zijn. 9. bezetenheid; breekbaar; voormalig Indonesisch leger. 10. twee medeklinkers die een rilling aangeven; gunstige lotsbeschikking; getroffen; medeklinker. 11. deel van de dag; het aan bod komen; gesleten plek in kleding. 12. Romeins cijfer; tweetal; versiering; de onbekende. Verticaal: 1. middelste deel; lengtemaat; tijde lijk verschijnsel. 2. oppervlakte; de eerste vliegende mens. 3. kerkelijke richting; eenzame; ant woord betaald. 4. front van rechterskleding; insect; tweeklank; uitroep van afkeer. 5. regelmaat ergens in brengen; tal lozen. 6. voorzetsel; Nederland; wat de va- cantieganger veelal zoekt. 7. toneel zonder woorden; omroep vereniging. 8. jongensnaam; kostbare steensoort. 9. voorgenomen volgorde; woede. 10. traag; verharde huid; stem van be paalde hoogte. 11. slot; stoffelijke herinnering. 12. verdwazing; doden door bepaalde marteling. Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor Woens dagochtend a.s. te 9 uur in het bezit te zijn van onze redactie. Onder de goede oplossingen stellen wjj een =E prjjs van f. 5,en twee pryzen van f. 2,50 beschikbaar, waarnaar uiteraard alleen abonnè's kunnen mededingen. Talloze (G.E.) makzuchtigen Agent G. E. Mak, die zo vriendelijk was ons vorige week van een puzzle te voorzien, kan zich verheugen op een schare van vele honderden, die zijn route door Pleindorp op „Mak"-kelijke grondslag volgden. Geheel overeenkom stig de filosofie van Mak hebben wij deze puzzle wat makkelijk gemaakt, en het gevolg was dat vele honderden puzzelaars ons oplossingen deden toe komen. Velen hebben ons verteld, dat er tal loze oplossingen mogelijk zijn, hetgeen inderdaad het geval is, zoals wij ook al in onze opgave uit lieten komen door te vragen naar „een" inplaats van „de" route die agent Mak kan volgen. Het zou ondoenlijk zijn, alle oplossingen die aan de gestelde voorwaarden voldoen te vermelden. Het zijn er.... ontelbare millioenen! En toch was het voor velen een zware opgave, een van die mil lioenen oplossingen te vinden! Zij, die een oplossing gevonden heb ben, weten voor zichzelf wel dat deze goed was, voor hen die er niet in ge slaagd zijn, geven wij als een van de on telbare mogelijkheden de volgende, aangegeven met de stratennummering zoals die in de opgave voorkwam; 32 33 19 20 21 16 17 18 5 4 3 1 2 6 24 23 22 49 50 51 52 53 54 48 47 46 36 45 44 40 41 42 43 37 38 39 27 26 25 7 10 9 12 11 8 15 14 13 31 28 29 30 34 35 (uitkomende bij de achteruitgang van het politiebureau). De eerste prijs van L 5,is ten deel gevallen aan de Rijkspolitie groep Lisse, Herewég 304 aldaar. Per slot van rekening moeten wij Hermandad dank baar zijn voor zijn medewerking! De prijzen van f. 2,50 gingen naar de veer tienjarige Marjo de Jong, Hogemors- weg 26 te Leiden, en onze trouwe abonné sinds 1909 de heer D. Bootsma, Rijn- en Schiekade 106 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. Mej. dr Marga Klompé, die, gelijk gisteren gemeld, benoemd is tot rap- portrice van de commissie voor alge mene zaken van de V. N. NÈT OF HET HEEL GEWOON WAS... Toen een huis te Hazerswoude onbe woond was brachten verschillende men sen een bezoek aan dit huis. De bezoe kers namen een souvenir mee. zodat tenslotte het zeil, een kast, de vaste wastafel, een spiegel en nog veel meer voorwerpen verdwenen waren. Een van de bezoekers, die zich over de spiegel ontfermd had, stond terecht voor de Haagse politierechter. Op de vraag of hij toestemming had om iets uit het huis mee te nemen antwoordde deze dat een jongens tegen hem had ge zegd, dat hij wel wat uitzoeken kon. De officier vond het maar een vreem- de gang van zaken. Hij was van mening j dat er kwasi-toestemming was gevraagd aan iemand die niets over de inboedel te zeggen had om zich reeds bij voor- j baat te dekken. Conform de eis veroor deelde de politierechter hem tot f. 25, boete subs. 10 dagen hechtenis Tegen een opkoper uit Leiden, die in dezelfde zaak gemoeid was doch het niet nodig vond ter zitting te verschij nen. eiste de officier twee maanden gevangenisstraf. Mede met het oog op verd. met smetteloos strafregister viel deze eis zo zwaar uit. De politierechter veroordeelde hem tot een maand. Naar de zweep gegrepen zonder de rede te hebben uitgeput (Van een onzer redacteuren). Sedert vele jaren worstelt de Tech nische Hogeschool te Delft met het probleem van een hoog percentage „af vallers" gedurende de studie studenten derhalve die wel een hogere technische opleiding aanvatten, doch deze niet vol tooien. Dit percentage kan momenteel op circa 40 worden gesteld. Ook andere Hogescholen en Universiteiten kennen dit verschijnsel, doch in Delft dringt het daardoor ontstane probleem ster ker dan over het algemeen elders, niet in het minst doordat de gemeenschap via de overheid per Delftse student zeer hoge bedragen besteedt aan de oplei ding. Nu de na-oorlogse periode een vrijwel onhoudbare overbevolking op de T.H. te zien heeft gegeven, welke het onderwijs belemmerde in een tijd dat ons land schreeuwde om bekwame technici en daaraan ook thans nog sterke behoefte heeft in verband met de drang naar In dustrialisatie, heeft dit probleem der „afvallers" zich meer en meer toege spitst. In het verleden zijn nimmer effectie ve stappen van enige betekenis geno men. om tot een oplossing van het pro bleem te geraken, al is van studenten zijde een schuchtere poging gedaan, reeds op de middelbare -cholen door voorlichting over de Delftse studie te bereiken dat alleen capabele personen een studie aanvangen. Onlangs is een wetsvoorstel Ingediend tot wijziging van de Hoger Onderwijs wet, waarvan het initiatief is uitge gaan van de Senaat van de Techni sche Hogeschool. Dit voorstel behelst liet stellen van een termijn, waarbin nen de twee propa°deuti,=che examens moeten worden afgelegd, wil men recht verkrijgen op verdere studie. Het voorstel stelt de termijn voor het P. 1 op 2 en die voor het P. 2 op 4 jaar. De bedoeling van dit wetsvoorstel is, een middel te verkrijgen om de ..feest neuzen', de studenten die de studie aan hun laars lappen, en de studenten die blijk geven niet geschikt voor deze stu die te zijn, van de T.H. uit te sluiten, waardoor gehoopt wordt een beter rendement te ver-krijgen. De Delftse Studenten Raad, een or ganisatie waarbinnen bijna alle stu dentenorganisaties vertegenwoordigd zijn en di? daardoor namens circa 90 procent van öe Delftse studenten kan spreken, heeft gistermiddag tijdens een persconferentie tegen deze voor stellen ernstige bedenkingen doen ho ren. In de eerste plaats - Is men er van overtuigd dat dit middel, deze „zweep" achter de studie, een averechtse uit werking zal hebben. Van de 5500 Delftse studenten worden er, naar recente ge gevens. circa 50 per Jaar door deze maatregelen waarop dispensatie kan worden verleend door rector en asseso- jen, zodat het dan een nog geringer aantal zou zijn buitengesloten, het geen een te verwaarlozen percentage uitmaakt, namelijk slechts één procent van het totaal en slechts ruim 2 pro cent van de „afvallers", die men door deze maatregel hoopt te weren. De preventieve pressie, die hierdoor op de studenten wordt uitgeoefend, is te ver waarlozen vergeleken bfl de financiële pressie die meer en meer gaat meespre ken en de zeer sterke pressie, uitge oefend door de strenge voorwaarden ge steld voor het verkrijgen van studiever lof uit de militaire dienst. De schade die er door wordt aange bracht aan de studie ligt voornamelijk in het gevaar, dat de opleiding een te sterke verschoolsing zal gaan vertonen, waardoor de zelfstandige geestelijke vorming in het gedrang komt. Een sterk argument dat ter tafel werd gebracht betrof de principiële omme zwaai, die met het doorvoeren dezer maatregelen wordt gemaakt, namelijk van de vrijheid van het Hoger Onderwijs naar het stellen van voorwaarden, hoe dit onderwijs moet werden genoten en gevolgd. Van studentenzijde werd er sterke cri- tiek op geoefend, dat naar deze dwangmaatregel is gegrepen, terwijl ander aanvaardbaarder middelen nog niet zijn uitgeput, zelfs nog zo goed als niet gehanteerd. Betere voor lichting en persoonlijke adviezen voor en tijdens de studie kunnen zeer veel effect sorteren en positieve resultaten I Radiozender Anno Santo thans gereed „Radio Anno Santo", de zender die door Nederlandse Katholieken aan de Paus werd geschonken ter gelegenheid van diens gouden priesterjubileum, is thans gereed. Keuring en overname zijn reeds geschied en hij staat nu opgesteld in de PhlUps-NBF. fabriek te Hilver sum. Het is een 100 k.w. kortegolfzender, voorzien van een schakelaar, die binnen twee minuten de gehele zender kan om schakelen op. naar keuze, één van de zes tevoren ingestelde vaste frequenties binnen het bereik van 50—'11.4 m. In beginsel komt deze zender overeen met de 40 k.w. korte golfzender, die verle den jaar door H.M. Koningin fee Lpik in gebruik werd gesteld ten behoeve van de Wereldomroep. De expeditie van deze zender zal per spoor geschieden via Duitsland. Daar voor zijn nodig zes zeven grote platte drieassige 20-tons wagens, daar het ge wicht van de zender in totaal 125 ton bedraagt. HET VREDESCONGRES VAN WARSCHAU Gisteren ls de eerste volledige bijeen komst van het vredescongres te War schau gehouden. 5.000 afgevaardigden applaudisseerden een kwartier lang. toen de Franse atoomgeleerde professor Jo- liot Curie verklaarde, dat de Ameri kaanse opvatting van beschaving tot oorlog leidt. Tot het presidium van de conferentie werden o.a. gekozen Thomas Miann, Anna Seghers, Arnold Zwelg, Pietro Nenrü, Pablo Picasso, de Franse abt Boulier, mevrouw Soen-jat-sen en Hew- let Johnson, de „rode deken van Can terbury". Prof. Joliot Curie drong er op aan het voor oorlogsvoorbereidingen be stede geld te gebruiken om de lijdende mensheid te helpen. Van de kosten van een maand oorlog zou de Sahara ge- irrigeerd kunnen worden. Hij pleitte voor een strijd tegen tuberculose en kanker in eenzelfde omvang als het onderzoek op het gebied van atoom wapens. zonder nadelen hebben, in plaats van de dubieuze voordelen tegenover ster ke nadelen van de thans voorgestelde dwangmethode. Voorts werd naar voren gebracht, dat een wijziging van de examenperioden, zoals de Universiteiten die kennen b.v. het geven van 3 of 6 maanden, veel kan uilv;erken. De perioden waarin propae- deutisch examen in Delft wordt afge nomen zjjn zo vastgesteld, dat zakken voor een examen steeds een vol jaar studieverlies betekent. Onder deze om standigheden wordt de voorgestelde dwangmaatregel geheel onaanvaard baar.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5