Algemene vergadering der Y.N. verwerpt diverse Sovjet-vredes-voorstellen Zeer krachtige guerilla-strijd in Korea Koningin Juliana gast van de „Speaker" WEERBERICHT 89ste Jaargang ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 No. 27156 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hënny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Onzekerheid blijft Officieel is nog steeds niet geant woord op de lokstem van Moskou om «n conferentie der grote vier te hou den maar dit staat toch wel vast, dat zonder meer dit. verzoek niet zal wor den aanvaard. Frankrijk staat nog het gunstigst- tegenover het. Kremlin-voor del doch zal onder geen- voorwaarden in zijn eentje er op ingaan. Om zijn iso lement, dat toch reeds bestaat ten aan een ran de Duitse herbewapening nog niet te vergroten! Wanneer Moskou zijn voorstel wil zien aanvaard, dan zal het heel wat water in 'ijn wijn moeten doen. Niet alleen ten opzichte van het standpunt tegen over Duitsland, maar ook in alle andere kwesties, die momenteel de wereld ver beurd houden. De houding ten aan zien van Duitsland doet echter reeds weinig goeds verwachten, want in plaats van de bewapening van de Oost-Duitse politie te trachten te verbloemen het minste, wat men verwachten mooht i wordt door de Oost-Duitse premier Gro- tewohi ronduit gezegd, dat deze nog ver der zal worden vervolmaakt! En Grote- wohl doet zulks niet zonder voorkennis Tan zijn meesters. Dat maakt het op zich zelf voor de Westelijken reeds vrijwel onmogelijk, om op het voorstel in te gaan. Het zal op zijn minst aanleiding worden nog scherper te formuleren, onder welke condities men aan de groene tafel plaats zal willen nemen. Zodoende blijft het beeld - van het ogenblik in wezen onveranderd. Het geen wil zeggen; slecht Heden nieuwe „vredesbesprekingen" De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft met grote meer derheid een Sovjetrussische resolutie verworpen, welke was ingediend on der de naam „het wegnemen van de bedreiging van een nieuwe oorlog" Cn die een weergave was van het „be roep om de vrede na te streven"', dat werd uitgevaardigd door het onder auspiciën der communisten te Stock holm gehouden vredescongres. De algemene vergadering verwierp hangende vraagstukken van bijzonder belang. China, zou door de regering te Peking in de raad moeten zijn vertegenwoor digd. Na het indienen der Russische reso lutie heeft Tryg-ve Lie opnieuw bij de algemene vergadering gepleit voor pe- i riodieke bijeenkomsten van de Veilig heidsraad, die zouden moeten worden bijgewoond door de ministers van Bui tenlandse Zaken of door de hoofden der versohillende staten. Ook beval hij wederom een snelle re- geling van het vraagstuk' der Chinese j vertegenwoordiging aan. __a,_.wI Lie's uit tien punten bestaand „vre- voorts een Sovjetnussfsdh voorstel, dat desprogramma" zal vermoedelijk heden Boven wezen we al op Frankrijk's iso lement inzake de Duitse herbewapening. Inderdaad, in dit opzicht staat Frank rijk alleen tegenover alle andere deel genoten aan het Noord-Atlantisch pact. De houding van Parijs was in eerste in stantie dan ook veel te stroef om een Impasse te voorkomen, Dientengevolge zal Marianne grote moeite hebben, om ij te draaien, waartoe het toch zal moe ten komen. Engeland heeft overigens wel bijzon der duidelijk doen uitkomen, dat het lijnrecht tegenover de Franse plannen staat door de onomwonden verklaring, dat het niet zal deelnemen aan een z.g. Europese staat en aan een Europees le ger onder één opperbevelhebber. En nu mene men vooral niet, dat alleen La bour er zo over denkt, ook bij een con servatieve regering zou het niet ainders zijn. Want. voor Engeland blijft nu en altijd op de voorgrond staan: het Ge menebest. En dat is te begrijpen, van Engeland's standpunt uit bekeken. De kracht van het Britse rijk blijft gedegen in een samengaan met alle leden van het, Gemenebest, die echter een zoda nige zelfstandigheid genieten, dat Lon- den geen beslissingen kan nemen zonder hun toestemming, behalve dan voor zich zelf. Maar dat het zodoende zloh niet vil distancleren van dit Gemenebest, spreekt een te duidelijke taal om het nog verder toe te lichten. Europa mag dat betreuren, het is nu eenmaal zo en niet anders. Aan het Trans-Atlantisoh pact blijft Engeland evenwel zijn volle medewer king verlenen en daarmede moet men tevreden zijn. Te meer, waar zodoende immers een macht wordt gebouwd, die een vereniging van Europa alleen te boven gaat. De duidelijke Engelse uitspraak, die feitelijk geen element van verrassing in zich bergt, is voor de Raad van Europa een geduchte handicap en werpt als van zeif direct de twistvraag op, of men nu ai dan niet moet doorzetten. Men ver- gete in dit verband ook vooral riet. dat Scandinavië achter Engeland staat! Wij verwachten dan ook, dat, het te Straatsburg, waar deze Raad van Euro pa Juist weer bijeenkomt, tot harde woordenwisseling zal komen. Te meer, waar een aantal volbloed idealisten tot iedere prijs zal willen doorzetten. Politiek begrip voor de werkelijkheid Is nooit de sterkste zijde van een der gelijke categorie geweest De eenheid van Europa verdient zeker te worden nagestreefd, doch in een tem po, dat deze in feite te bereiken valt en daarvan kan voorlopig, hoe spijtig men het mag vinden, geen sprake zijn. «Ook de houding van West-Duitsland blijft nog altijd een open vraag, Ook al heeft de Bondsdag' met kleine meerder heid de besluiten van Straatsburg aan vaard. Ongunstig in dit opzicht is on getwijfeld, dat tengevolge van de im passe onder de leden van het Trans-At lantisch pact nog geen enkel verdoek tot de West-Duitse regering is gericht om deel te nemen aan de verdediging van Europa, zonder welke uitnodiging Ade nauer moeilijk verdere stappen kan on dernemen. De Franse halsstarrigheid vertraagt reeds de Europese bewapening, maar speelt bovendien de opositie in West- Duitsland, die zich verzet tegen deelne- min?, geducht in de kaart. Het is een zware verantwoordelijkheid, die Frank- rijk hiermede op zich laadt. voorzag in het verbod van de atoom- bccn en waarin was bepaald dat het eerste land, dat van atomisc-he wapens gebruik zou maken, als een „natie van oorlogsmisdadigerszou worden be schouwd. Met zeer grote meerderheid van stem men werd een Russisch voorstel ver worpen, strekkend tct het sluiten van een verdrag tussen de vijf grote mo gendheden, „cm de vrede te verster ken" en tot het verminderen in 1951 van de bewapeningen van alle landen met een derde. De assemblee keurde met 49 stemmen voor, geen tegen en zeven onthoudin gen een resolutie g-oed, waarin oorlogs propaganda wordt veroordeeld. Ook werd een Joegoslavisch voorstel met 19 tegen vijf (het Russische blok) en één enthouding (India) aangenomen, waar in is bepaald dat elk in oorlog ver kerend land zich bereid moet verklaren het vuren binnen 24 uur te staken, hi- dian de tegenpartij zien hiertoe evsr- eens verbindt. Door de Sovjetrussische delegatie was een voorstel ingediend, waarin een om schrijving van het begrip „aanval" was gegeven, overeenkomstig de destijds ter zake door de voormalige Russische volkscommissaris van Buitenlandse Za ken, Litwincff, voor de Volkenbond ge geven definitie. De assemblee besloot met 45 stemmen voor, vijif tegen (het Sovjet-blok) en drie onthoudingen een ander Joegosla- visdh voorstel, voorziend in het sticLi- ten van een permanente „commissie van goede diensten", die tot taak zou krijgen regelend op te treden bij inter nationale geschillen, naar de „kleine algemene vergadering" te verwijzen. Tenslotte keurde de algemene verga dering, met slechts de stemmen van hét Sovjet-blok tegen, een resolutie goed, waarin op alle leden .der Verenig de Naties een beroep wordt gedaan in te stemmen met controle op de atoom- energie, op basis van het daartoe inge diende Amerikaanse plan. oor de assemlbee worden besproken. Het is het plan waarmede hij, in het afgelopen voorjaar en minder dan een maand voor het uitbreken van de Ko reaanse oorlog. Moskou, Londen, Wash ington en Parijs heeft afgereisd. De Duitse herbewapening De plaatsvervangers van ds Raad van het Atlantisch Pact zijn te Londen bij eengeweest over de kwestie der Duitse herbewapening. Voorzitter Spofford stelde voor, de kwestie van de Duitse bijdrage aan de West-Europese defensie in drie delen te verdelen 1. Het zuiver militaire aspect, dat door de militaire commissie van het At lantisch Pact zal worden besproken. Deze commissie komt tegen het eind van de volgende week te Londen bijeen en 27 November in gecombineerde zit ting met de plaatsvervangers. 2. Het administratieve en organisato rische aspect van de vorming van Duitse eenheden. In dit verband zullen de plaatsvervangers de mogelijke maatre gelen in West-Duitsland overwegen voor deze vorming en de vraag bespreken, of de betrekkingen met Duitsland in deze over de geallieerde hoge commis sie of over een speciaal orgaan van de Atlantische-pactorganisatie moeten lo- pen. 3.' De politieke aspecten van het vraagstuk, waaronder de mogelijkheid van de inschakeling van Europese po litieke instellingen bii de kwestie van de Duitse herbewapening. Er is een commissie aangewezen, die deze punten nader zal bezien. De 9ovjet-Unie heeft bij de algemene vergadering der Verenigde Natie-s haar eigen versie van het door secretaris generaal Tïygve Lie opgestelde plan, cm in twintig jaar tijscis wereldvrede te be reiken, ingediend. In een uit zes pun ten bestaande resolutie stelt zij voor Vier Chinese voorwaarden? Volgens functionnarissen van de Ame rikaanse geheime dienst bestaat er een ..opDercommando" van de communisti sche guerillastrijders, dat het bevel voert over een groot gebied in de ach terhoede Hetaantal dezer strijders zou ongeveer 20.000 man bedragen, groten deels Noord-Koreaanse soldaten onder leiding van een Noord-Koreaanse gene raal, die naar het Zuiden ontsnapten, toen de strijdkrachten der VIN. in Sep tember hun snelle opmars naar het Noorden maakten. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger te Washington stamt het gros van de 60.000 Chinese commu nistische manschappen in Noord-Korea van geregelde communistische eenheden, die thans onder een oppercommando in Korea strijden. Tussen 25 en 30 October waren drie eenheden van Mands.ioerije uit Korea binnengekomen, namelijk de 54sfe 55ste en 56ste ..vredebewarings- eenheden", vermoedelijk als vrijwilligers bijeengebracht, aldus deze woordvoerder. Daarna was de versterking voorname- 'iik gekomen van cerezelde communis tische divisie forma ties: Men gelooft, dat oo het ogenblik onseveer 12 van derge lijke eenheden op divisiebasis zijn geor ganiseerd. Aan de Mandsjoerijse zijde van de grens bevinden zich tussen de 200.000 en 400 000 geregelde Chinese manschappen, aldus deze woordvoerder. Alle communistische manschappen in Noord-Korea, zowel Chinese als Noord- Koreaanse opereerden onder een enkel hoofdkwartier- De Amerikaanse autoriteiten hadden kunnen vaststelier)dat de Chinese corn- dat de Veiligheidsraad periodiek bijeen mu-msten na^ zal komen., om te beraadslagen over val in Noord-Korea teruggetrokken wa ren. omdat zij bevoorradingsmoeilijkhe den hadden, vooral ten gevolge van de hevige koude aldus deze woordvoerder. De eerste zogenaamde Chinese vrij- willigerseenheden kwamen Korea bin nen nagenoeg zonder tanks en met een ..zeer beperkte" steun van artillerie. De Zuid-Koieaanse regering heeft De algemene vergadering der V. N. verklaard, dat zij communistische pian- heeft met 50 tegen nul stemmen by zes j ren had ontdekt om met guerillastrij De status van Libye 1 APRIL A.S. VRIJ! onthoudingen een resolutie van de spe ciale politieke commissie aanvaard, waarin verzocht wordt om de instelling van een voorlopige regering in Libye met 1 April 1951. De vergadering verwierp een Sovjet russische resolutie, waarin verzocht werd om terugtrekken van alle buiten landse troepen uit Libye cn ontmante ling van militaire bases. Het door de vergadering aangenomen plan voorziet ook in een geleidelijke overdracht van bevoegdheden van de besturende mogendheden Engeland en Frankrijk aan de nieuwe voorlopige re gering, hetgeen 1 Januari 1952 voltooid zou moeten zijn. De vergadering besloot ook, dat Li bye, wanneer het eenmaal een onafhan kelijke staat is geworden, als lid tot de V, N. moet worden toegelaten. öers te trachten Seoel, de Zuiri-Ko- reaanse hoofdstad, te veroveren. Gemeld wordt, dat Amerikaanse troe pen in het gebied van Pjongjang een commandopost der guerillastrijders heb ben veroverd. Vernomen wordt, dat van dit hoofdkwartier uit 8 000 man worden gedirigeerd. De guerilla beweging voornamelijk gericht tegen bevoo-radingsroutes schijnt in twee hoofdgroepen verdeeld te' zijn. De ene groep opereert in een gebied van 145 km. lengte dwars over Korea, ten Noorden van de 38ste breed tegraad en ten Zuiden van de huidige linie der verbonden troepen. De andere opereert in het Zuiden, met liet gebied van Taegoe als uitgangsbasis. In totaal ongeveer 70.000 man Ame rikaanse en Zuid-Koreaanse troepen en minstens 10.00 Turkse en Phiiippijnse troepen zijn ingezet tegen deze guerilla strijders. De Zuid-Koreaanse minister van bin nenlandse zaken verklaarde nog, dat de politie van, 1 October tot 5 November 434 gevechten met guerillastrijders in Zuid-Korea had geleverd, waarbij 163 polltie-agenten werden gedood, 216 ern stig gewond en 334 lichtgewond. Van de guerillastrijders waren 4969 man ge dood en 7.416 gevangen genomen. In het gehele gebied achter de front linies is de guerilla-activiteit zo toege nomen. dat het in het geheel niet raad zaam is s nachts over de bergwegen te leizen en dat overdag slechts wordt ge reisd in grote coavooien. Gisteren veroverden guerillastrijders Kapjong, 65 km ten Noord-Oosten van Seoel, verdreven de Zuid-Koreaanse po litie en staken de stad in brand. De politie heroverde de stad na een gevecht van drie uur. Dergelijke gebeurtenissen doen zich in geheel Korea voor, aldus de minister. De Zuid-Koreaanse minister heeft meegedeeld, dat men zelfs op regerings departementen communistische cellen heeft ontdekt. 55.909 personen zijn ge arresteerd op beschuldiging van com munistische activiteit of collaboratie. 12.377, verdacht van kleine overtredin gen, zijn aan civiele rechtbanken over geleverd, 1.267 zullen wegens ernst:ge overtredingen voor militaire rechtban ken komen en 612 zullen als oorlogsmis dadigers door V.N.-autoriteiten worden berecht. 26.300 gevangenen, die zich hebben overgegeven, zijn gezuiverd en vrijgelaten. CHINESE VOORWAARDEN. Van een zfjde, welke in nauwe ver binding staat met de Sovjet-Russische delegatie bij tie Verenigde Naties werd vernomen, dat de Chinese communisti sche autoriteiten bereid zouden zijn zich op vier volgende voorwaarden niet meer met de gang van zaken in Korea in te laten: 1. Het stichten van een „buffer-zone" ten Zuiden van de Koreaans-Mandsoe- Üise grens, die onder bestuur van de huidige Noord-Koreaanse autoriteiten zou moeten komen. 2. Het terugtrekken van de zevende Amerikaanse vloot uit de wateren rond om Formosa. 3. Een herroeping door de Amerikaan se regering van haar erkenning van gener issimus Tsjang kai-sjek op For mosa 4. Een concrete verklaring van dc Amerikaanse regering, dat zij geen bij stand meer zal geven aan het bewind van Tsjang kai-sjek. Het was niet mogelijk na te gaan of deze voorwaarden van de regering te Peking zelf of in feite van het Krem lin afkomstig zcuden Zijn. Uit dezelfde bron komt nog het be richt dat „van betrouwbare zijde" werd vernomen, dat de Amerikaanse regering bereid zou zijn de Chinese communisti sche regering het stichten van een buf ferzone ten zuiden van de Jaloe, t-e/" diepte van ongeveer vijftig kilometer, die -door een commissie der Verenigde Naties zou moeten worden bestuurd, voor te stellen. Koningin Georgine van Liechtenstein heeft het leven geschonken aan een dochtertje, wier naam Norberta Eliza beth is. Dit is de eerste vrouwelijke nakomeling van het Liechtensteinse Vorstenpaar, dat reeds drie zonen heeft, n,L de Prinsen Adam Pius Philip Erasmus en-Nicolaas. Vorst Franz Joseph van Leichtenstèin met zijn drie zoons op bezoek bij de gelukkige moeder. Kardinaal Mindszenty verliest spraak en geheugen In een rapport, gepubliceerd door heb staatssecretariaat van het Vaticaan, wordt medegedeeld dat de door de com* munisten tot levenslange gevangenis straf veroordeelde Hongaarse primaat kardinaal Jozef Mindszenty zijn spraalc en zijn geheugen geheel heeft verloren. In het rapport wordt ook nog mede gedeeld dat de kardinaal zich thans in een kliniek te Boedapest bevindt, waar hij is onderzocht door drie Russische specialisten, zulks in opdracht van maarschalk Stalin. In het rapport van het Vaticaan wordt ten slotte de mening uitgesproken, dab de Hongaarse regering naar een manier zoekt om de Hongaarse kerkvorst de een of andere mate van „vrijheid onder con- tróle" te geven, teneinde te voorkomen, dat hij, door in de gevangenis te over lijden. een martelaar van de R.K. kerli wordt. BUIEN EN VEEL WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond:: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en meest kraolitige wind tussen Zuid en Zuid-Oost Later wisselend be- J'olKt met nu en dan buienmatige tot Krachtige en in de kustprovincies af en we harde wind tussen Zuid-West en West. Vannacht op de meeste plaatsen at koud; overdag dezelfde of m lagere temperaturen dan vandaag, opgemaakt te 10 uur). 19 NOVEMBER. Zon op: 8 0S uur; onder: 16.44 uur, «aan op: 14.48 uur; onder: 2.19 uur. «oogwater te Katwijk te 11 44 uur (20/11 015 en 12.44 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Austin Friars in Londen, waar de Ne derlandse Kerk stond, die in het najaar van 1940 door bommen werd verwoest. Op dezelfde plaats zal ech ter een nieuw kerkgebouw verrrijzen, waarvoor H.K.H. Prinses Irene op 23 Juli van dit jaar de eerste steen heeft gelegd. Tijdens Hun verblijf in Londen in de komende week, zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard ook een bezoek aan Austin Friars brengen. Merkwaardige functionaris in Lagerhuis (Van onze Londense correspondent). Wanneer H.M. de Koningin volgende week Donderdag hot nieuwe Lagerhuis bezoekt, zal zij de gast zijn van de voorzitter, ce speaker, kol. Dougvas Oiii- ton Brown, een van de belangrijk te figuren van het aan decorum zo r\jke Engelse parlement. Met een tot op de schouders hangende pruik cp en in toga zit hij op zijn magnifike zetel met de regeringspartij aan de rechter en de oppositie aan de linkerkant. De speaker meet bij het leiden der vergaoenngen natuurlijk volstrekte onpartijdigheid to nen, en als schel dsreohter b.iksemsnei reageren als iemand parlementair bui tenspel staat. Uitdrukkingen, die niet door de beugel kunnen, dient hij met omzichtige tact door de overtreder w^er te laten inslikken. Kolonel Clifton Brown is conservatief, maar met voire medewerking van Labour gekozen, orn aat hu het meest voor deze functie ge schikt, was. In zijn kiesdistrict hebben de andere partijen volgens traaitie geen Candida ten tegenover hem gesteld. Be halve voorzitter is de speaker het leven de symbool van het Lagerhuis en de verdediger van de parlementaire privi leges. In de klokketoren, welke de Big Ben draagt, bevindt zich een lugubere cei, waarin hij een Lagerhuislia, dat erg tegen de regels zondigt, kan doen opsluiten, Dit is het laatst in de tacn- tiger jaren gebeurd, toen een lid bij zijn benoeming op principiële gronden we.- gerde de religieuze eed af te leggen. Niet alleen Lagerhuisleden, maar ook gewone burgers moeten zich tegenover de speaker verantwoorden, wanneer zij inbreuk plegen cp de parlementaire voorrechten. Drie jaar geleden moes ten in het stampvolle Huis twee jour nalisten met gebogen hoofd voor de speaker verschijnen, toen zij geschre ven hadden, dat Lagerhuis-leden zich in de oar door andere journalisten cc.v reis lieten aanbieden en in ruil daar voor geheime informaties verstrekten. Het Lagerhuis aohtte zich beledigd door deze losse bewering. De journalisten kwamen er met een reprimande van de speaker af. Hij had echter ook hen achter slct en grendel kunnen zetten in de donkere torenkamer. Zolang de speaker niet gekozen is, kan het Huis niet bijeen komen. Als hij of een van zijn plaatsvervangers zijn zetel verlaat, wordt de bijeenkomst automatisch opgeheven. Een andere traditie Ls, dat de speaker zich verzet ten moet tegen zijn benoeming, die al tijd vooral gaat door een mondelinge aan/hoveling door een van de Kamer leden in de meest flatterende bewoor dingen. Tegenstribbelend en proteste rend wordt hij door mededelen. Het gebeurde vroeger meer malen, dat de speaker in de gevangenis j werd geworpen, wanneer de Kon-ing de j besluiten onwelgevallig achtte. Elke dag voor de opening van de ver gadering keent de speaker in plechtige precessie de Kamer binnen De speaker j ls werkelijk een stuk van het Lagerhuis, I In welk gebouw hij ock zijn wening I beeft. Koningin Juliana zal daar wor- I den ontvangen voor de bezichtiging van j het Parlementsgebouw begint. Uit Leidens grijs verleden Elders in dit nummer maken wij onder bovenstaande titel een aanvang met de publicatie van een serie artikelen, betrekking hebbende op de ontwikkeling van Leiden sedert haar ontstaan om streeks het begin der 9de eeuw Behalve aan de eerste stadsuit breidingen wordt ook aandacht geschonken aan andere specifiek Leiise wetenswaardigheden zo als het godsdienstig leven, de lakenindustrie, ae rechtspraak en de armen- en ziekenzorg. De publicatie omvat een tiental artikelen en zal gedurende de eerstvolgence vijf weken telkens zoveel mogelijk op Zaterdag en Woensdag geschieden. Dit ten gerieve van herv die deze serie wellicht in haar geheel zouden willen bewaren. Red. „L.D.r Een karwei, dat enig in zijn soort is, wordt verricht door arbeiders van het Koning George V droogdok te Sout hampton. Deze mannen hebben de verantwoordelijke taak na te gaan, of de enorme schakels van de ankerket tingen van de Queen Mary" geen breuken of zwakke plekken vertonen. Zij doen dit door met zware hamers op de schalmen te slaan; aan de klank kunnen zij horen of de schakels in goede staat verkeren DE STRIJD IN NEPAL. De nationalisten in Nepal hebben de regeringstroepen vijf kilometer achter- uitgeslagen ten Noorden van Parwani- poer. een stelling die de stad Blrganj, het hoofdkwartier van de voorlopige re- ordeb&waajrders I regering der opstandelingen, beheerst, naar zijn steel gesleept. Dit herinnert Volgens een correspondent van het aan de tijd dat de functie van speaker nieuwsbureau Press Trust of India" te zeer onpopulair was. De speaker is na- Birganj wordt er verbitterd gevochten melijk de spreekbuis van het Lagerhuis, en zijn aan weerszijden versterkingen j te grijpen op dezelfde wijze, als zij bij die de besluiten aan de Koning moet aangevoerd. I Oost-Duitsland gedaan heeft. Niemoeller moet zich verantwoorden VOOR DE KERKLEIDERS. Ds. Martin Niemoeller, president van de Hessische Evangelische Kerk, is voor een raad van 40 West- en Oost- Duitse kerkleiders verschenen in wat politieke waarnemers noemen „een be rechting door zijn gelijken". De confe rentie stond onder voorzitterschap van Otto Dibelius, Evangelisch bisschop van Berlijn en Brandenburg, en werd met gesloten deuren gehouden. Zij is •bijeengeroepen op initiatief van enige West-Duitse bisschoppen, die ver klaren, dat Niemoellers heftig verzet tegen eventuele plannen om West- Duitsland te remilitariseren, een scheur in de protestantse kerk dreigen te ver oorzaken. Niemoeller heeft verklaard voorstan der te zijn van een strikte neutraliteit van Duitsland in het geval van een con flict tussen Oost en West. Ook heeft hij het terugtrekken van alle bczettings- strijdkrachten en hun vervanging door een strijdkracht der V. N. zowel in Oost- als West-Duitsland verzocht. De vorige week heeft Niemoeller op een vergadering verklaard, dat ieder in het Westen, die de wapens opneemt „een gek" is. Een West-Duitse bewape ning. zo heeft hij ook verklaard, zou het onmiddellijk gevolg hebben dat Oost-Duitsland nog sterker bewapend zou worden, waardoor de verhouding van de krachten onveranderd zou blij ven. Het resultaat van Niemoellers uitlatin gen is dat de Oost-Duitse communisten Niemoeller „een dapper geestelijke en strijder voor de vrede" noemen. Het West-Berlijnse „Volksblatt" ver klaart, dat het een ongeluk zou zijn, in dien zelfs een fractie van de West- Duitse geestelijkheid het standpunt van Niemoeller zou delen. Deze uitlatingen, aldus het blad, zijn niet meer dan een vriendelijke uitnodiging aan de sovjet unie om naar de keel der West-Duitsers

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1