Engeland wil geen Europees leger onder één minister iamenwerking volgens geeigende organisaties WEERBERICHT Langzaam rukken troepen der V.N. in Korea op 89ste jaargang DINSDAG 14 NOVEMBER 1950 No. 27152 EIDSCH DAGBLAD teur: J. W. Henny -fdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 De Britse onder-minister van buitenlandse zaken. Davies, heeft het La gerhuis medegedeeld, dat Groot-Brittannië niet in staat is de voorstellen te aanvaarden, welke voorzien in het oprichten van een verenigd Europees Itger, onder verantwoordelijkheid van één Europese minister van verdedi ging. Davies deelde dit mede toen hij, namens de regering, een debat in het Lagerhuis over de Raad van Europa opende. Hjj verklaarde verder, dat het de Britse regering niet mogelijk was deel te nemen aan een Europese fede ratie, met een Europese grondwet als basis. „Engeland is echter voorne mens met de andere Europese landen samen te werken via de bestaande en daarvoor geëigende organisaties, zoals de Raad van Europa", aldus Davies. U2ues verklaarde verder, dat Engelse ■ttiilandse twisten een voortzetting ben gevonden in de raadgevende ver- -ring van de Raad van Europa en V di' de Europese samenwerking heeft raagd. Hij betreurde het. dat leden 'delegaties het nodig hadden gevon- i hun regeringen aan te vallen en -rbij de raadgevende vergadering als <um te gebruiken. ig regering verzoekt het Huis in een mie. waarin geen tegenstellingen wor- n opgeroepen, nota te nemen" van gang van zaken te Straatsburg. x>t Brittannië", aldus Davies „heeft jlichtingen op grotere dan de Euro- schaal aangegaan, namelijk door te treden tot het Noordatlantische -drag. De regering is bereid na te -1 op welke wijze een nauwere samen- 'rking met de andere Europese staten Ln worden bereikt, doch zij kan geen vele« verplichting aangaan zonder eerst weten in welke mate Britse souve- :teit zou moeten worden prijs gege- h. Bovendien zou elke door Engeland sluiten verbintenis door het parlement reien worden goedgekeurd De Britse regering is van mening, dat de raadgevende vergadering van de Raad van Europa moet worden be schouwd als een instrument voor ge- dachtemvisselinsf. da* evenwel geen parlementair lichaam mag worden, dat in staat zou zijn „zijn inzichten aan de Europese regeringen op te dringen". Men heeft de regering er van beschul- 1fi niet geestdriftig tegenover de Raad Europa te staan en wel omdat wij 1 zaak realistisch bekeken". Ons landpunt is: te pogen de Raad van Jirppa in te passen in een patroon van simpese samenwerking, zodat hij zijn |fêigende rol zal vervullen, doch zich zal kunnen inlaten met zaken, welke is door organisatie met succes wor- a geregeld "e Raad van Europa kan geen mono die verkrijgen voor de Europese sa- -nwerklng. Ik meen dat het noodzake- Is de taak van de raad in het juiste :ht te zien. Deze is: de Europese sa- tnwerking daar bevorderen, waar hij 't op de meest doelmatige wijze kan *n. De Britse regering is bereid enige concessies te doen op economisch ge- I bied. voor zover dit Europa in het al- I pemeen ten goede zou komen. Doch dit zou moeten geschieden door het sluiten van overeenkomsten met an dere landen, I Dergelijke concessies kunnen niet door ene land van het andere worden (Jfraiwongen. Engeland is er herhaal- '"k van beschuldigd, dat het niet bin- Europees kader economisch wilde menwerken; deze beschuldiging is on- !st", aldus Davies. Duncan Sandys sprak namens de conservatieve oppositie. Hij pleitte voor het stichten van een Europees Icrer binnen het kader van het Noord- Atlantische verdrae. Hij verzocht de rcrerlne haar beslissing, om rich te verzetten »egen he« oprichten van een verenigd Europees leger, te herzien. OPPOSITIE ONTSTELD -~-,s zeide nog, dat de tekst van «nes' rede met ontsteltenis in het vrije kuopa zou worden gelezen „De rege- ng heeft steeds meer de sympathie en F-pdschap van de socialistische par- P®. °P het Europese vasteland ver- al doch nu is verlies volkomen. De Raad van Europa kwam tot Jpnd. niettegenstaande de Britse rege- P|S aues in het werk stelde om dit te verhinderen. De oppositie zest niet. ïïi liet monopolie bezit om bii te |£j2en aan de Europese samenwerking. zij zegt wel. dat het ogenblik zeer poedig zal zijn gekomen, waarop de •ezenne zich zal kunnen verheugen in ongestoorde monopolie van de bootst moeeliike vernietiging van het ,Hr®ven naar Europese eenheid. Geen enkel oppositielid heeft in ernst «nbevolen dat een federaal Europa zal tijdelijk .minder wind. Bilt verwacht tot morgenavond: Uanvaiikeljjk krachtige en vooral tij- "•s buien nu en aan harde wind tus- *fQ West en Noord-West. in de loop fle nacht geleidelijk afnemend, ^«orgenoohtend flinke opklaringen, ar later op de dag toenemende be- v.ang en tegen de avond opnieuw ,re3on met aanwakkerende en ïiart mid'West tot Zuid krimpende W ,);eini2 verandering in tempera- Opgemaakt te 10 uur). 15 november. &!0P: 1.59 uur; onder: 1650 uur. •aan op: 13.53 uur; onder: 22 21 uur. I92R te Katwjjk te 6.55 en Di! nuflixner bestaat uit zes pagina's. worden gesticht, waartoe ook Groot- Brittannië zou behoren. Er is geen sprake van dat wij van de Europese raadgevende vergadering een boven alle nationale parlementen staand, verte genwoordigend lichaam zouden willen maken, doch wij streven er wel naar dat* de raadgevende vergaderine wordt tot een lichaam voor gemeenschappe lijk overleg, waarvan de Europese par lementen gebruik zouden kunnen ma ken om de vraagstukken van wederzijds belang te bespreken". Het voorstel om een verenigd Euro pees leger te stichten", vervolgde San dys, „is niet slechts bedoeld als een middel om de thans bestaande Russi sche dreiging te kunnen afwenden, doch het heeft evenzeer ten doel een herlering van het Duitse militairisme tegen te gaan. De bevolking van het Europese vasteland is ook voor het tweede gevaar nog steeds zeer be ducht Indien de regering zich thans tegen het plan. om tot een verenigd Europees leger te komen, verzet, zal het waar- schiinliik op niets uitlopen. Steunt de Britse regering evenwel dit plan. dan zal het ook worden verwezenlijkt", al dus- de woorvoerder der conservatieve oppositie. Sandys verklaarde verder nog dat er ln West-Duitsland slechts troepen zou den mogen worden gevormd voor de te stichten internationale strijdmacht. Bo vendien zouden de nationaliteiten in een verenigd Europees leger moeten worden vermengd. Indien men de een heden der verschillende landen, die zouden bijdragen aan de vorming van een Europees leger, kleiner z,ou maken dan- een divisie in het plan Pleven werd gesproken oyer bataljons zou dit de organisatorische problemen reusachtig verzwaren Er bestond ech ter goede hoon dat een comnromis zou kunnen worden bereikt. ..Doch het is van belane dat snoedig een beslissing wordt genomen. Frankrijk zal nimmer In Duitse her bewapening toestemmen, indien de Franse troepen niet worden opgeno men in een op de een of andere wijze permanent gemaakte Europese strijd macht. H»t is niet. voldoende de Euro pese troepen op te nemen in een strijd macht van de statenleden van het Noordatlantische verdrag. Indien de huidige sovjet-russische bedreiging zou worden opgeheven, zouden de Ameri kaanse troepen mogelijk weer naar hun vaderland terugkeren. In dat geval zou Duitsland in staat, ziin uit de Duitse troepen, ingedeeld bii het Atlantische leeer. de kern tp vormen voor een nieuw nationaal leger. De enige uitweg is dus een permanent Europees leger te stichten, dat zal be staan uit formaties, samengesteld uit eenheden van verschillende Europese landen," aldus Duncan Sandys. De voormalige socialistische minister van Oorlog, Fred Bellenger, verklaar- de dat Straatsburg „niet het inslru- ment is om de vrede ie organiseren cn dat is het plan Schuman even min". Hij was van mening dat sol daten bet beste vechten onder hun eigen nationale leiders en wanneer rij begrijpen, dal het voor de zaak van hun eigen land is. Robert Boothby, Brits conservatief afgevaardigde naar de Fa-ad van Euro- pa, zeide oun.: „De Kominform is wer- kelijkheid, de Raad van Europa niet. Hier ligt de reden van ons falen. De Elbe is Engeland» eerste verdedigings linie. Wij moeten er in de eerste plaats 1 In Nepal vorderingen der nationalisten Naar gemeld wordt nebben de natlo- nallstische Nepalese troepen, oie zich het ten val brengen van de regering te Katmandoe ten doel stellen, in hun drieledige opmars overal vorderingeri gemaakt, nadat zij bij verscheidene plaatsen op tegenstand van regerings troepen waren gestoten. In de Westelijke sector waren zij ln het bezit van het district van Paihi, dat een bevolking heeft van 40.000 zielen. Deze streek ligt ten Noorden van Go- rachooer, in India. Zij nikken na de val var. Parasia naar het- Westen op naar het 15 km. verder gelegen Bhal- rawa. Van Birgandj zyn de nationalis tische troepen 50 km. opgerukt naar Amchelgandj, het eindpunt van de Ne palese staatsspoorweg. Van hier voert een autoweg naar Bhimpheri van waai uit men Katmandoe kan bereiken. De nationalistische troepen verover den gisteravond voorts Anlekhjandj, het eindpunt van de spoorweg die Nepal van India uit binnenkomt, De stad ligt 80 km. ten Zuiden van de hoofdstad Katmandoe. Door ae verovering van Anlekhgandj hebben de nationalisten de volledige controle over de belangrijke verbindingsweg met Katmandoe. TREIN NABIJ VERSAILLES ONTSPOORD. Een trein van de lijn ParijsVersail les liep buiten het station Montreuil uit de rails. Er zijn twee personen om het leven gekomen, 27 ernstig gewond en 23 lichtgewond. De trein was ingereden op een wagon van een andere trein, die voor de nacht op een zijspoor was gereden, daarbij tégen een stootblok was opgereden en teen op de baan van de lijn Parijs Versailles was gevallen. De machinist wist nog juist uit de locomotief te klimmen, voordat de trein er op inreed. naar streven van West Duitsland een vriend en bondgenoot te maken. Het is nu werkelijk hoog tijd, dat wij vrede sluiten met West-Duitsland en dat wij het, als volkomen gelijkberechtigde staat, toelaten tot de Westerse unie en opnemen in het Noordatlantische ver drag. De Duitse openbare mening kan thans niet langer worden verwaarloosd". De minister van Buitenlandse Zaken, Berin, verdedigde het feit, dat hij ge bruik maakt van de organisatie voor Europese economische samenwerking, het verdrag van Brussel en het At lantisch pact als instrumenten van samenwerking in plaats van de Raad van Europa. Hij verklaarde, dat de Raad van Europa voorlopig niet ge reed is om economische functies te vervullen. De motie, waarin het Lagerhuis ver zocht werd „nota te nemen" van de vorderingen van de Raad van Europa, werd zonder stemming aanvaard. FRANSE REACTIE. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde: „De Britse weigering om de voorstelling voor het instellen van een verenigd Europees leger, onder verant woordelijkheid van één Europese minis ter van Verdediging, te aanvaarden, komt voor ens niet onverwachts. Enge- land heeft geweigerd het plan Schuman voor een verenigde Europese steenkool- en staalindustrie te aanvaarden en wij hebben hetzelfde verwacht inzake de 1 voorstellen voor een verenigde Europese 1 verdediging. Engeland onderhoudt wel bepaalde contacten met de organisatie, welke in I het leven is geroepen voor de verwe- zenlijking van het plan Schuonan. Wij hopen, dat het zich op dezelfde wijze in verbinding zal stellen met de orga nisatie voor de militaire eenwording van Europa. De Franse regering meent niet, dat de Britse weigering een belemme ring zal vormen voor het uitvoeren van enze plannen inzake een verenigd Europees leger, onder verantwoordelijk heid van een Europese minister van Verdediging". President van Venezuela doodgeschoten Volgens een mededeling van New- Yorkse radiozenders, die te Caracas officieel is bevestigd, is de president j van Venezuela, Carlos Delgado Chal- baud, doodgeschoten. Chalbaud, voormalig minister van de- j fensie, nam in November 1948 de macht 1 over. toen het leger de regering om- 1 verwierp Hij deelde het volk toen in een radioboodschap mede. dat het leger de macht in handen ha<j genomen, om 1 de sociale vrede te hei*stellen, daar de regering „Venezuela naar een bankroet leidde". Er is een uitgaansverbod afgekon digd. Samenscholingen van meer dan 3 personen zijn verboden Het uitgaans verbod geldt van 5 uur 's avonds tot 6 uur 's ochtend». In kringen van de Venezolaanse rege ring wordt vernomen, dat de beide an dere leden van de militaire junta, de luitenant-kolonels Marco Perez Jiminez en Luis Philippe Llovera Paez besloten hebben aan het bewind te blijven. Volgens de Venezolaanse radio werd een auto, waarin Chalbaud met hoge militaire autoriteiten was gezeten, aan gevallen door 20 onder invloed van ster ke drank verkerende personen. De chauffeur en één autoriteit werden ge vangen genomen. Chalbaud werd ont voerd en even verder doodgeschoten. Leider van de bende was een zekere Urbina. Er is 30 dagen nationale rouw afgekondigd. Het mislukte vredescongres te Sheffield Vanochtend waren de 400 toegelaten gedelegeerden naar het vredescongres te Sheffield (er waren 1900 uitgenodigd» bezig hun koffers te pakken en reisge legenheid te zoeken om Donderdag id Warschau te kunnen zijn. Zij zullen Engeland morgen verlaten, voor het merendeel met het Poolse schip „Batcry" van de Gdynia-Amerka- lijn. dat een Engelse haven zal aan doen. Zij zullen te Warschau de gaster van de Poolse regering zijn. De voorbereidingen voor het Congres ze Sheffield hebben meer dan 300.000 gulden gekost. Ivlen verwacht, dat de organisatoren eer- verlies van 100 150 duizend gulden zullen lijden. De ene vergadering die het congre» gisteren te Sheffield heeft gehouden, werd voornamelijk besteed aan bespre kingen over ce reis naar Warschau. Tijdens een korte demonstratie spra ken de Spaanse schilder Pablo Picasso en dr Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canterbury. De toehoorders ap plaudisseerden luid voor hen. die het communisme en de Sovjet-Unie prezen, doch juichten evenzeer, toen de Amen- kaan John Rogge, lid van het onder communistische leiding staande wereid- vredescomité, verklaarde ongeruster te zijn over „de concentratie van de po litieke macht in de Sovjet-Unie dan in de Verenigde Staten". „Tk geloof niet dat een van deze bel de machtsconcentraties heilzaam voor de wereld kan zijn", zo zeide hij. Rogge verklaarde Joego-Slavië te hebben gesteund, omdat hij van oordeei is, dat dit land zich buiten belde machtsconcentraties houdt. Hij zeide te hopen, dat China hetzelfde zou doen Rogge zdi met zijn echtgenote aan het congres te Warschau deelnemen. Hij verklaarde, dat hij daar een resolu tie zal indienen, om Noord-Korea tot agressor te verklaren! Canadees vliegtuig neer gestort 53 SLACHTOFFERS. Een Canadees vliegtuig, dat op weg was van Rome naar Parijs, is gister avond in Oost-Frankrijk in de Obiou- bergketen verongelukt. Het toestel, een Canadese „Sky- master", stortte neer in de Franse Al pen nabij St. Etienne en Devoluy. Er waren 46 passagiers en een zeven koppen tellende bemanning aan boord. Het waren pelgrims, die uit Rome terug keerden. Er zijn vier reddingsploegen op weg naar het toestel. Ten Zuiden van Gre noble is het hevig gaan sneeuwen. De met sneeuw Deaekte berg Obiou (2.793 meter hoog) ligt vijftien km. hemels breed ten Westen van het dorp Corps in het departement Isère. Het toestel ligt op grote hoogte op de Obiou. die in een van de meest onherbergzame gedeelten van Zuid-Frankrijk ligt. dicht bij de bergweg, welke Napoleon na zijn terugkeer van Elba nam. Tien dagen geleden verongelukte een Constellatoin van* de „Air India" boven de Franse Alpen 48 personen kwamen toen om het leven. Een der reddingsploegen, samenge steld uit gidsen en ervaren bergbeklim mers. moest na vijf uur vergeefs zoeken in de sneeuw terugkeren. Een andere groep keerde terug na tot 2.000 meter hoogte geklommen te zijn en niets te hebben gevonden. Engeland zendt ambassadeur naar Spanje Engeland zal ,te gelegener tijd" een ambassadeur naar Spanje zenden, zo heeft Bevin, de minister van Buiten landse Zaken, medegedeeld. Engeland had herhaaldelijk verklaard zich te zullen houden aan de beslis sing der VN. in deze en het zou trach ten een Spaans agreement te verkrij gen. Drie afgevaardigden van de Verenigde Naties bespreken de inmenging van Communistisch China in Korea, tij dens een zitting van de Veiligheids raad in Lake Success. V.l.n.r. L. Polar, voorzitter van de In donesische delegatie; M0/1. Roem. Minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië en de afgevaardigde van India, Sir Benegal Rau. Luchtmacht in volle actie De verbonden troepen zijn gisteren in Noord-West Korea gemiddeld twee en een halve kilometer gevorderd; de on dervonden tegenstand was licht. Ge meld wordt dat de communistische troepen bezig zijn nieuwe sterke verde digingsstellingen aan te leggen, die dichter bij de Jaloe zijn gelegen. De Amerikaanse troepen rukten ten Noorden van de Tsjongtsjin voorzichtig op, met het doel in één linie te komen met de brigade van het Britse Gemene best in het Westen en de Zuid-Koreaan- se strijdmacht in het Oosten By dit oprukken werd de meeste hinder onder vonden van door artillerie en mortieren afgegeven vuur. De tijdens het week einde tot stand gekomen ononderbroken linie is thans in het Oosten in Noord- Oostelijke richting verplaatst, terwijl in het Westen de juist ten Noorden van de veertigste breedtegraad gelegen plaats Sinpo werd bereikt. Aan de Oostkust sloegen Amerikaanse mariniers aanvallen af. welke, juist ten Zuiden van het bekken van Tsjosen, door kleine communistische eenheden werden ondernomen. De Zuid-Koreaanse kapitooldivisie, die aanvankelijk had mosten terug trekken, om omsingeling te voorkomen, ging daarop zelf tot de aanval over en dwong de communisti sche troepen zich in te graven. Vliegtuigen der verbonden troepen, vanaf vliegende reuzenforten tot duik bommenwerpers, bleven bevoorradings centra, concentraties van troepen en belangrijke bruggen over de Jaloe aan vallen. Volgens binnengekomen berichten zijn er nog slechts vijf kleinere bruggen over de Jaloe heel, waarover zware uitrus tingsstukken kunnen worden vervoerd. In December zal de Jaloe echter dicht vriezen en zullen troepen en uitrusting over het ijs kunnen worden vervoerd. Vliegende reuzenforten hebben brand bommen tot een totaal gewicht van 250 ton uitgeworpen boven acht kilometer ten Zuiden van de Jaloe gelegen be- voorradingscent.ra, die zich juist ten Noorden van Tsjongdjoe bevinden. Uit Washington wordt nog gemeld, dat door de leiding der Amerikaanse luchtmacht is medegedeeld, dat Ameri kaanse vliegtuigen boven Noord-Korea tussen 1 en 11 November jl. 48 toestellen van Russische makelij hebben vernie tigd. Achttien hiervan, waaronder twee .,M.i.g.-15"-straalgevechtsvliegtuigen zijn tijden? luchtgevechten omlaag gescho ten. terwijl de dertig andere op de grond werden vernield. Bovendien zijn ver moedelijk nog 15 straalgevechtsvliegtui- gen tijdens luchtgevechten vernietigd. MC ARTHUR OORLOGS MISDADIGER! De leider der Chinese (communisti sche; delegatie naar het vredescongres, dat Donderdag te Warschau begint, heeft medegedeeld, dat zijn delegatie zal voorstellen generaal Mac Arthur tot oor logsmisdadiger te verklaren! TSJANG KAI-SJEK DOET BE ROEP OP DE CHINEZEN. Tsjang kai-sjek. de nationalistische Chinese president, heeft via de radio een bercep gedaan op de Chinezen op het vaste land om te weigeren deel te nemen aan de campagne in Noord- Korea. „Geen Chinese burgers mogen tegen de Verenigde Naties vechten. Amerika is China's vriend," zo zeide Tsjang. Tsjang verklaarde: „Chinese soldaten op het vaste land, Ge waart eens mijn ondergeschikten, maar in mijn afwezig heid zij t ge bedrogen door Tsjoe teh (de Chinese communistische opperbe velhebber) en Mao tse-toeng. Toen kon ik u mei helpen, maar nu ik mijn be- stuursplioht weer op mij genomen heb, moet ik uiteraard een manier vinden om u te redden en weer in het natio nale leger in te delen." „Indien gij thans in Korea zjjt, moet gij u naar het front spoeden om u over te geven en u in China's strijd tegen het communisme en tégen Rusland wer pen." V. S. VERZOEKEN OM BIJEEN KOMST VAN DE VEILIG HEIDSRAAD. De V. S. hebben verzocht om een bij eenkomst van de Veiligheidsraad op Woensdag of Donderdag ter behande ling van de kwestie van de „Chinese interventie in de Koreaanse oorlog". Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat zijn regering van mening is, dat de raad voort moet gaan met deze kwes tie, zonder dat hy moet wachten op de aankomst van de Chinese communisti sche afgevaardigden Hij voegde er aan toe, dat de formu lering van de antwoorden van de rege ring van Peking, die geweigerd heeft over Korea te spreken zonder ook For mosa ter sprake te brengen, de Ameri kaanse mening had versterkt, dat er een spoedig debat moét worden gehouden in de Veiligheidsraad en dat er spoedig maatregelen moeten worden genomen. De wooordvoerder zei tevens, dat men indien de Sovjet-unie een besluit van de raad met haar veto zou treffln. de al gemene vergadering zou kunnen verzoe ken de zaak in behandeling te nemen. De Lamido (Koning) van Adamawa swas aanwezig bij de aankomst van het vliegtuig met de waarnemers van de Verenigde Naties met wie hij be sprekingen aangaande de sociale- en economische toestanden in zijn land ging voeren. In zijn schilderachtige kledij, eeif dracht, welke sedert eeuwen bij de vorsten van Adamawa in zwang is, vormt ,hij een merkwaardige tegen* stelling met het moderne verkeers middel. Strijd in Tibet geëindigd China en Tibet hebben overeenstem» niing bereikt over een vredesregeling ea de strijd is geëindigd, zo heeft een In diase regeringswoordvoerder te Kalim- .pong in Noord-India verklaard. Deze verklaring komt binnen 24 uuap na de publicatie dat het Tibetaansd volksleger met een kleine .symbolische strijdmacht" van Chinese soldaten te Lhasa is aangekomen. Volgens rapporten uit de eerste hand^ die in gezaghebbende klingen ontvan gen zijn, is alles vredig in Tibet en heerst er rust in Lhasa. In een boodschap tot het Indiase parlement wordt verklaard, dat India zich moet bezighouden met wat in Tibet gebeurd is en moet hopen, dat Tibeta autonomie zal blijven behouden. DUITSERS TE BERLIJN DOOR RUSSEN ONTVOERD. De Wesbberlijnse politie deelde mede# dat Alfred Weiland, een Duitse mede werker van het door de Amerikanen beheerde blad „Neue Zeltung", Zater dag in Berlijn door agenten werd ont voerd naar de Oostelijke sector van Berlijn. Men had Weiland gezien in een auto. die door de Brandenburger Tor, welke toegang geeft tot de Russi sche sector, verdween. Een ruit van de auto was verbrijzeld- Weiland zou zach hevig 'verzet hebben en uit de auto om hulp geroepen hebben. Later werd een met bloed besmeurd stuk glas bij de sectorgrens gevonden. Weiland was behalve medewerker van de „Neue Zeitung" ocsk leraar in de sociologie aan een middelbare sclhool in West-Berlijn. HIJ Ls 44 jaar, is gehuwd en heeft drie kinderen. Hij verliet Za terdagochtend zijn woning in de Ame rikaanse sector om een brief te "posten en keerde niet terug. HU zou lid ge weest zijn van een van de Westberlijnsa verzetsgroepen tegen het communisme, Regeringshouding tegen- I over Spanje ongewijzigd Op vragen van het lid der Eerste Kal mer de heer Oosterhuis (Arb) naar aan leiding van het stemmen van de Neder landse delegatie ter algemene vergade ring van de V.N. vóór de resolutie, inge diend door Bolivia en een aantal andere Staten met betrekking tot Spanje, heeft de minister van Buit. Zaken o.a. geant woord dat generlei wijziging in de hou ding van de regering ten opzichte van het in Spanje heersende politieke regime tengevolge van de stemming over de re solutie is opgetreden. De vraag, of Spanje trots zijn huidige regeringsvorm op enigerlei wijze in de Europese of Noordatlantische samen werking op economisch, sociaal, politiek, cultureel en/of militair terrein kan wor den betrokken, is thans niet aan de orde. Uiteraa i kan niet worden voor zien of zich ooit een constellatie zal ont wikkelen. waarin deze vraag wel van ac tuele betekenis wordt, doch dan zal de Nederlandse regerlng geheel vrU zijn :n het bepalen van haar houding, aange zien aan het stemmen voor de resolutie in de V.N. in dit opzicht geen enke.e consequentie verbonden is. MAANDAG A.S. GROTE „FOKKER VERHUIZING". (Speciale berichtgeving) Zoals men weet, zijn de fabrieken van Fokker nog steeds gevestigd aan de over- zUde van het IJ te Amsterdam, doch wordt bij Schiphol een nieuwe fabriek gebouwd Deze bouw is thans zover ge vorderd. dat a.s Maandag het grootste deel van de Fokker-fabrieken, ni de afdeling voor de bouw van de Gloster Meteor, naar Schiphol gaat verhuizen. Hiermee zal dan ongeveer 70% van de totale Fokker-capaciteit naar Schiphol zyn overgegaan. DR PLESMAN IN DJAKARTA. De president directeur van de KI.M., dr A. Plesman. is gisteren in Djakarta gearriveerd met een K.L.M.-toestel uit Australië, dat daarheen emigranten had gebracht.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1