Sovjet-voorstel tot conferentie grote vier wordt bestudeerd I 89ste Jaargang Truman's partij verzwakt doch niet verslagen Schacht getuigt in proces voor Falkenhausen Aan het Koreaanse front is het vrij rustig WEERBERICHT DONDERDAG 9 NOVEMBER 1950 No. 27148 LEIDSCH DAGBLAD I Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Moeilijkheden te verwachten De democraten hebben in de Ver. St3ten met hun meerderheid van twee retels de controle van de Senaat be houden, doch het is niet zeker dat president Truman onder alle gevallen op de 49 democratische senatoren zal kunnen rekenen, daar in het verleden enigen hunner wel eens hebben „ge rebelleerd", door bij bepaalde belang rijke politieke vraagstukken met de republikeinen mee te stemmen. Een republikeinse woordvoerder voor lag een ontwikkeling van de volgende tendenzen in de Amerikaanse politiek: 1. Een krachtiger houding tegenover de Sovjet-unie en het communisme. 2 Besnoeiing van de kosten der mili taire en economische hulpverlening aan Europa. 3 De Verenigde Staten zullen er bij hun bondgenoten op aandringen dat zij zich meer zullen inspannen om zichzelf te helpen. 4. Er zal meer nadruk worden gelegd op het verzekeren van de veiligheid dei- Verenigde Staten zelf. Vier van Truman's „luitenants in de Senaat zijn verslagen en keren niet meer terug Het zijn: senator Scott Lu cas leider der democratische meerder heid in de Senaat, senator Francuis Meves. de democratische fractieleider I Whip"), die ervoor moest zorg dragen dat. bü de behandeling van belangrijke vraagstukken, de eendracht in de demo cratische senaatsgelederen bleef gehand haafd, senator Elbert Thomas, veteraan voorzitter van de commissie voor ar beidszaken en voornaamste woordvoer der voor de belangen der vakverenigin gen en senator Millard Tydings, voorzit ter van de commissie voor de strijd krachten. die zün zetel verloor na 24 jaar onafgebroken senator te zijn ge weest. Dit is een zware slag voor Tru man. t De voormalige democratische minister van buitenlandse zaken James Byrnes is tot gouverneur van Zuid-Carolina ge kozen Byrnes is een uitgsproken tegen stander van Truman's „fair deal' -po i- tiek. Hij heeft zich weer in het politieke leven begeven, om deze politiek te be strijden. De verkiezing van senator Robert Tait in Ohio is een bittere pil voor de twee grote Amerikaanse vakbonden. De actie tegen Taft was voornamelijk gericht op zijn aandeel in het tot stand komen van de voor de arbeiders beperkende bepa lingen bevattende wet-Taft-Hartley. De tegenslag voor de vakbonden is in het bijzonder zwaar, waar Taft juist in dé industriestreken een grote meerderheid over zijn democratische tegenstander verkreeg. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Acheson, heeft verklaard, dat hij niet voornemens is af te treden als gevolg van de verkie zingsuitslag. Acheson verklaarde verder nog, niet van mening te zijn dat de verkiezings uitslag een verwerping van de Ameri kaanse buitenlandse politiek door de Amerikanen betekende hieraan toevoe gend te hopen en van mening te zijn dat deze uitslag geen uitwerking zal hebben op de leiding der Amerikaanse buitenlandse politiek. In het Huis van Afgevaardigden behouden de democraten voldoende meerderheid. Uiteindelijk is de verhouding: demo craten: 235, republikeinen: 199, en één onafhankelijke. De democraten hebben 2 zetels ge wonnen en 28 verloren, terwijl de repu blikeinen 27 zetels hebben gewonnen en één verloren. Slechts één uitslag is nog niet bekend. De bezetting van Tibet Het Chinese volksleger zal, naar ver wacht wordt. Lhasa spoedig bereiken, aldus berichten, die te Kallmpong in Noord-India ontvangen worden. Men meent te weten, dat er Chinese voorstellen van de volgende inhoud zijn ingediend bij de Tibetaanse nationale vergadering Ï.China zou zich niet mengen in Ti- bets binnenlands bestuur, maar ver antwoordelijk zijn voor zijn verdedi ging. buitenlandse zaken en commu nicatie. 2. China zcu een „symbolische leger macht" stationneren in Lhasa en Chinese militaire adviseurs benoe men om de Tibetaanse strijdkrachten te reorganiseren. 3. China zou de oprichting van onder wijsinstellingen wensen voor de ont wikkeling van de massa en invoering van constitutionele en agrarische hervormingen. Gemeld wordt, dat een hooggeplaat ste monnik in de nieuwe „voorlopige regering", als regent optreedt. Complotten tegen Hitier Tijdens de voortzetting voor de Brus selse krijgsraad van het proces tegen generaal von Falkenhausen is gisteren dr Hjalmar Schacht, de voormalige pre sident van de Duitse Rijksbank en mi nister van financiën onder Hitier, als getuige gehoord. Op verzoek van de verdediging stelde de voorzitter Schacht een reeks vragen. Getuige verklaarde beklaagde reeds van vóór de oorlog te kennen, toen deze deel I uitmaakte van de „Stahlhelm" waar- van een gedeelte tegen het Naziregiem gekant was. Getuige had einde 1938 te Dresden een onderhoud met von Falkenhausen en bij deze gelegenheid werd gesproken over de maatregelen die men zou kunnen NEDERLAAG VOOR LABOUR ZONDER GEVOLGEN. D; Britse socialistische regering leed gisteren een nederlaag in het Lagerhuis Het betrof hier echter geen punt, dat ai can niet aanblijven voor de regering be tekende. Het conservatieve Lagerhuislid Ken neth Pickthorn had een voorstel inge diend om leden het recht te hergeven gedurende de laatste tien minuten voor een debat zelf wetsvoorstellen in te dienen. Dit voorstel werd met 235 te gen 229 stemmen aangenomen. Tijdens de kritieke periode voor het uitbreken van de oorlog in September 1939 ontnam de toenmalige Britse re gering de volksvertegenwoordigers dit; recht. Dit is de tweede nederlaag der Britse Labour-regering in het Lagerhuis, sinds rij. na de algemene ve: kiezingen, haar bewind hervatte. ZILVERSTUKKEN WORDEN GEHAMSTERD IN BELGIË. Toen de Belgische regering ongeveer twee jaar geleden de beslissing nam z-lveistukken van fr 29. 50 en 100 in omloop te brengen, had zij geen ogen- Lik het vermoeden, dat dit besluit ln depractjjk zou neerkomen op een soort hijwjlli^e lening zonder- rente die de Bejische bevolking haai zou toestaai. Het merkwaardige is namelijk, dat rin de 30 millicen zilveren geldstukken iw waarde van anderhalf milliard Bel pche francs, op het ogenblik geen en- Ke! exemplaar meer in circulatie is Vee Belgen hebben deze zilveren pjdstukken zelfs n.mmer onder ogei **e.- verdwijnen van deze zilver- •'•ukken uit de omloop „s misschien toe schrijven aan hamsterwoede. andere verklaring is. dat de zii n?u i ^n oo clandestiene wijze naa; ynts.ani, worden uitgevoerd waar zij ?°bden worden omgesmolten tot tafelzilver. - ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse- A 0nise üchte regen of motregen, overwegend matige Zuid-Westelijke ÏÏr ,WeiniS verandering in tempera- 'Opgemaakt te 10 uur). 10 NOVEMBER. £on op: 7.50 uur; onder: 16.57 uur. S5Water te Katwijk te 2.56 en 15.14 u -laan op: 8.50 uur: onder: 16.40 uur. Dit nummer bestaat uit r.cht pagina's. Peking uitgenodigd tot bijwoning discussie over McArthur's rapport Stoottroepen van de Amerikaanse mariniers nebben, geholpen door vlieg tuigen van hes Amerikaanse vliegkamp schip „Leyte", de opmars naar hel Tsjosjin-bekken in het gebied aan ae Oostkust van Noord-Korea hervat. Aan het Noordwestelijk front is Jong jon, ongeveer 24 kilometer ten Noo d-Oosten van Andjoe gelegen, ge heel vernietigd, aldus een woordvoei- der van het Amerikaanse eerste legr- korps. Vanmorgen is een tweede straalvlieg tuig ..Mig 15" neergeschoten. Ameri kaanse vliegtuigen hebban thans van de in de Sovjet-Unie gebouwde straal vliegtuigen twee vernietigd en zeven beschadigd. Men wist niet, hoe de toestellen zijn bemand. De vliegers zijn echter wel be ter dan totdusveri e. Aan de bemanningen van tachtig Amerikaanse vliegende reuzenforten, die gisteren doelen in de tijdelijke Noord- Koreaanse hoofdstad Sinoeidjoe heb ben aangevallen, was opgedragen in eik geval de Mandsjoerijse zijde van de Jaloe te ve: mijden. De bommenwerpers moesten na de aanval in Zuidoostelijke richting wegvliegen, opdat er geen en kele mogelijkheid van grensschendin- gen zou bestaan. De vliegende reuzenforten werden vooraf gegaan üoor Amerikaanse jacht bommenwerpers. die de stellingen dei Noord-Koreaanse lucht doe'artillerie aan vielen. Er zijn in de lucht geen vijan öelljke toesteilen ontmoet, doch er werd wel hevig geschoten door aan de Mandsjoerijse zijde van de Jaloe opge steld? luchtdoelartillerie Volgens een correspondent v?an Reu ter is 90 procent van Sinoeidjoe door de massale Amerikaanse luchtaanval vernietigd. De stad was één vuurzee, waaruit rookzuilen van kilometers hoog opstegen ErrkeCe superforten richtten hun aanval togen twee spoorbruggen over de Jaloe. Te-uggekeerde piloten rapporteerden, dat een keten van bom men over de toegangen tot de bruggen «as neergeworpen De resultaten van de aanval, die onder ideale weersomstan digheden werd uitgevoerd, noemden zij voortreffelijk. Jachtvliegtuigen van de geallieerde vloot brachten zware verliezen toe aan een drie mijl 'snge Noordelijke colonne aan de Oostkust, die uit het gebied van Won san naar het Noorden trok. De colonne werd geschat op een sterkte tussen die van een batf-ljon en een re giment. De landstrijdkrachten der V N ver sterken gestadig de MacArthur-linie" aan de Ts.iongtsjon Volgens luchtvel- ks-nningen kruipen grete convooien als slangen over besneeuwde wegen uil Mandsjoerije naar de totnogtoe rustige frontlinies ten Noorden van de Tsjontsjon en het bekken van Tsjosin De troepen der V N. zijn thans versterkt niet de Amerikaanse derde divisie. Tot een grote actie kwam het niet Volgens de laatste berichten vocren beide partijen versterkingen aan en maken zij zich gereed voor een beslis sende slag. De situatie aan het front is thans; De Britse brigade en de Amerikaanst 24ste divisie vorderden 6 km lot en kele kilometers ten Zuid-Oosten van Paktsjon De Amerikaanse eerste cavalerie-dt - visie ten Noorden van Koenoeri sloeg enkele proef aanvallen af. In het gebied van Wonni maakte de zesde Zuid-Koreaanse divisie enige vor dering. De achtste Zuid-Koreaanse divisie won in het centraal gebied van Toktsjon enig terrein. Oostelijker echter stiet de Amerikaanse tweede divisie op zware tegenstand der Noordelijken. In het Oosten vorderde de Zuid-Ko reaanse kapitool-divisie van Kiltsjoe naar Myongtsjon. ZITTING VAN DE VEILIG HEIDSRAAD. De Veiligheidsraad is- gisteren ln spe ciale vergadering bijeen gekomen om het rapport van generaal MacArt-hur te bespreken, waarin staar dat Chinese communisten aan de oorlog in Korea meedoen. De Russische afgevaardigde Jncoo Malik verklaarde, dat Rusland er be zwaar tegen had. dat het rapport in behandeling werd genomen als eenzijdig en tendentieus. Malik stelde voor, de Chinese com munistische regering uit te nodigen tot het zouden van vertegenwoordigers om aan de discussie deel te nemen De Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin was van.mening, dat aan de Chinese communisten de verzekering gegeven diende te worden, dat de Ko rean n.s-Mandsioerfjse grens door Je strijdkrachten van de VN. zou worden geëerbiedigd. Ook zou de Chinese com mutt'Jsten moeten worden gezegd, «Jat dc V.N. zich bereid zouden stellen on: aan de regeling van grenskwesties rr.e- de te werken. Daartegenover stelde Austin, dat de Veiligheidsraad er te vens op diende toe te zien dat de auto riteiten in Peking niet moesten denken, „dat hun gedrag door de V.N. door de vingers wordt gezien of dat de georga niseerde wereSdgemeene-ohap deze nauw verholen invasie van Korea kan accep teren" Austin verklaarde, dat de Veiligheids raad als bewaker van de internationale vrede en veiligheid het Chinese com munistische regiem moest verzoeken naar strijdkrachten uit Korea terug 'e trekken en zich te onthouden van „ver dere onrechtmat ge, directe of indirecte, steun aan de Noord-Koreaanse agres sor". Volgens Austin was de punt van de speer in Korea maar waren de han den die de schacht vasthielden in Mandsjoerije. Dpzc punt diende terug getrokken te worden Dr Ts?ang, de afgevaardigde -an na tionalistisch China, kantte zich beslist tegen een uitnodiging van de Chinese communisten om deel se nemen aan dc be-o teklrugen. De Britse gedelegeerde sir Glaöwyn Jsb'o steunde het Russische voorstel nv aan toevoegend, dat een dergelijke uit nodiging verzonden moest worden uit een oogpunt van billijkheid. Er zouden echter geen v er te gen wo or- dlge s uitgenodigd moeten weden voor een b^p-eking -an de gehele Koreaanse kwestie, alleen voor dit geval. Warren Austin stelde, nadat de raad enige tijd gepauzeerd had, voor. ver tegenwoordigers van communistisch China uit- te nodigen om „verantv/oor ding af te leggen van zijn actie in Noord-Korea" Ten slotte besloot dc raad vertegen woordigers van de Chinese commu nistische regering uit te nodigen, deel te nemen aan besprekingen over ge neraal MacArthurs beschuldigingen, dat troepen van communistisch Chir.a in de Koreaanse oorlog tussenbeide gekomen waren. Dit besluit werd ge nomen met acht stemme-.-! tegen twee iCuba en nationalistisch China) en cén onthouding (Egypte). De spoorbrug bij Zaltbommel, die het tot nu toe steeds met enkel spoor heeft moeten doen, wordt thans voor zien van dubbelspoor. De eerste van de vier overspanningen is gereed, en men is nu bezig met de constructie en montage van de tweede overspanning-. Een overzicht tijdens het werk; op de voorgrond de bestaande brug voor enkel spoor. Burgerstrijd in Nepal De nationalistische partij in Nepal is voornemens een democratische regering ln te stellen, met een constitutioneel vorst aan het hoofd van de staat. Hun leider, Badriprasad Koiraia, verklaarde dat zijn partij „ergens in Nepal" bijeen zou komen om te beraadslagen over het vormen van deze regering en het omver werpen van het huidige bewind van minister-president Rana. De nationalisten zullen de koning, die Dinsdag, vergezeld door zijn gezin en familieleden, een toevlucht zocht in het gebouw van de Indiase ambassade te Khatmandoe, als koning erkennen. iANKOMST EERSTE ONDERDELEN H-BRIGADE. Met de „Nelly", die tegen het eind van deze week te Rotterdam wordt ver wacht, repatriëren de eerste onderdelen vap de H-brigade. n 1. 432e Bat. Infan terie, 43 R.V.A., 43e genie veldcomp 43e genie park .comp. en de 43e zelfst mitrailleur compagnie. nemen om zich van Hitier te ontdoen. Wij dachten er aan aldus getuige, po- jlltieke stromingen te doen ontstaan doch het bleek al spoedig dat het niet zo gemakkelijk was zich van een dicta tor te ontdoen, die alle macht in han den had. Op een vraag van de voorzitter op welke kringen in Duitsland een beroep werd gedaan om een einde te maken aan het Naziregiem, antwoordde dr Schacht-, dat dit het bedrijfsleven was. kerkelijke instanties, intellectuelen en ook officieren Dr Schacht beweerde vervolgens, dat hij een der eersten was die in 1938 een poging heeft gedaan om Hitler ten val te brengen. Het is hem echter niet be kend of von Falkenhausen ook deel uit maakte van deze groep van tegenstan ders, die zeer beperkt was gehouden. Getuige verhaalt hoe op het ogenblik van het accoord van Muenchen een ac tie gaande was. Deze was het gevolg van besprekingen, waaraan geiuige had deel genomen Hij had generaal von Wirzle- ben en anderen weten over te halen Hitier te arresteren en hem voor een staatsrechtbank te dagen. De voormalige chef van de generale staf Beek en admiraal Canaris, hoofd van de Abwehr. waren van deze-plan nen op de hoogte. Alles liep echter op een mislukking uit, als gevolg van de reis van Chamberlain en Daladier naar Duitsland! Door de overeenkomst van Muenchen die een succes voor Hi tier betekende, waren de tegenstanders ernstig ontgoo cheld en van de voorgenomen staats greep werd afgezien. Op een vraag van de voorzitter of ge neraal von Falkenhausen aan de voor bereidingen van deze Putsch heeft deel genomen. verklaarde getuige dat deze zich op dat ogenblik nog in China be vond. De voorzitter van de krijgsraad merk te in dit verband, op. dat von Falken hausen. hoewel hij ideologisch gekant was tegen het Hitlerregiem, niets daad werkelijks heeft ondernomen. De vroegere voorzitter van de Reichs- bank verstrekte vervolgens uitvoerigs bijzonderheden over een onderhoud dat hij met von Falkenhausen heeft gehad tijdens de Duitse bezetting van België. Von Falkenhausen zei hem bi) die ge legenheid, dat de bezetting een buiten gewoon zware las' betekende voor „het ongelukkige België", en hij verzocht ge tuige als financieel deskundige een on derzoek in ts stellen naar de mogelijk heden om deze last te verlichten. Schacht was op dat ogenblik echter reeds uit zijn functie ontslagen en kon generaal von Falkenhausen dus niet helpen. Op een vraag van de voorzitter aan dr Schacht of von Falkenhausen zich als militair bevelhebber kon verzetten tegen de afkondiging van het stand recht in het onder hem ressorterende gebied antwoordde getuige ontkennend. Toen de voorzi'ter hierop vroeg of von Falkenhausen zich moest schikken naar de onmenselijke bevelen, die hij uit Duitsland ontving dan wel zich aan het volkenrecht moest houden, antwoordde dr Schacht: „Mijn overtuiging is, dat er zoveel factoren in het spel waren dat de oplossing van de vele vraagstukken door een ieders geweten moest worden inge geven". Getuige verklaarde vervolgens, dat von Falkenhausen afkerig was van. alle na'ionaal-soeialistische rassen- en godsdiensttheorieën. On een vraag van de voorzitter hoe dr Schacht ondanks zijn vijandige ge zindheid toch altijd hoge posten onder het Naziregiem heeft kunnen bekleden, antwoordde getuige, dat. toen hem de oost van voorzitter van de Reichsbank werd aangeboden hij meende deze te moeten accepteren. „Ik meende, dat de maatregelen, die ik had genomen, verdedigbaar waren tot op het ogenb'ik. dat ik mij er van bewust werd dat. oo een oorlog aanstuurde. Sedert 1938 heb ik "mij dan ook verzet tezen de bewapening van Duitsland en het eevolg hiervan was. dat ik het ministerie van financiën heb moeten verlaten Ik werd uit miln ambt ontzet omdat ik Hitier de benodigde fondsen weigerde". Aan het einde van zijn getuigenis her- tenerde Schacht er aan. dat hil sedert 1944 met von Falkenhausen ln Ravens- brueck en Dachau had vertoefd. Duitse herbewapening in Bondsdag De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Acheson. heeft od zijn persconferentie een lange verklaring uitgegeven, waarin hij be loofde zorgvuldig aandacht te zul len schenken aan het sovjetrussische voorstel tot een bijeenkomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken over de demilitarisatic van Duitsland. Acheson zeide, dat „de vrije landen van de wereld zich zul len blijven herbewapenen totdat hun gerechtvaardigde vrees voor een sovjet-russische agressie is weggeno men". De V.S. verlangden oprecht aan deze vrees een eind te maken. De Franse regering is van mening, dat een bespreking van de „grote vier" niet tot de Duitse kwestie moet worden beperkt, maar alle geschil len moet omvatten die de landen op het ogenblik gescheiden houden, zo heeft een woordvoerder van de rege ring verklaard. Hij zei dat een dergelijke conferentie zorgvuldig door Parijs. Londen. Was hington en Moskou moest worden voorbereid. Dan zou er de grootste kans op succes zijn. In de West-Duitse Bondsdag zei GROTEWOHL ALS OOST-DUITSE PREMIER HERKOZEN. Het Oost-Duitse parlement heeft Otto Grotewohl herkozen als premier Deze herverkiezing kwam na een formeel af treden van de voorlopige regering. De nieuwe lijst van ministers zal 15 No vember worden bekend gemaakt. Het nieuwe kabinet zal vijf in plaats van drie vice-premiers tellen. Manschappen van de Amerikaanse I Marine, gekleed in de speciale uitrus ting, die hen in staat stelt lange tijd onder water te vertoeven, zijn bezig de haven van Wonsan te zuiveren van de mijnen, welke door de commu nistische troepen werden gelegd. Na volbrachte dagtaak brengen zij I hun rubberboot op het strand Adenauer dat Iedere Duitser het als een dwingende plicht moest beschou wen deel te nemen aan de verdediging van _ziin Jiuis en haard. He! plan Pleven kon als basis van bespreking wel worden aanvaard. Auclenauer meende echter dat de hui dige internationale spanning een snel ler besluit vereiste dan oo grond van het pian-Pleven mogelijk zou zijn. De regering was voorts van oordeel, dat een algemene verzoening met Rusland door middel van onderhandelen moest worden nagestreefd. Deze onderhande lingen zouden echter nas kunnen wor den gevoerd, als de Westelijke mogend heden een verdedigingsfront hadden opgebouwd dat ten minste even sterk als de andere kant was. Adenauer stelde twee voorwaarden voor Duitslands deelneming aan een Europees leger. nl. Duitsland moet op voet van geliikheid staan met alle an dere landen in het verdedigingsfront en dit front moet zo sterk zijn. dat agres sie door Rusland onmogeliik zou zijn. Hij legde er de nadruk on. dat van West-Duitsland nog geen bijdrage aan de defensie van Europa is verzocht Ook had West-Duitsland geen bijdrage aan geboden. Het moest echter bereid zijn zulk een bijdrage te leveren. De leider der oppositie, de socialist dr Kurt Schumacher, zei dat de geest van het plan Pleven er niet een van verzoening is. Het verbaasde hem. dat de kanselier dat plan een basis van be spreking had genoemd. Zijn partij was die mening niet toegedaan. Het koppe len van het plan-Schuman aan een toestemming voor West-Duitsland om een bijdrage aan de Westelijke defen sie te leveren kwam de sociaal-demo craten ondenkbaar voor. De sociaal-democrat en bleven bii hun J standpunt, dat West-Duitsland slechts een bijdrage tot de Europese defensie j zou kunnen leveren als de g'allieerde strijdkrachten zodanig versterkt wer den. dat een vijand in het Oosten kon worden tegehouden. De Duitse verlie- zen in de laatste oorlog moesten niet 1 vergeten worden. De sociaal-democra ten lieten een krachtig ..neen" horen wat betreft militarisatie oo de door de kancelier genoemde voorwaarden. Zij j zouden hun toestemming slechts ge- ven. als de eemeen.schanpelijke verde- deing geliikeliik over allen werd ver deeld. Duitsland was even goed waard verdedigd te worden als elk ander de mocratisch land. Schumacher her haalde dat in de kwestie der herbewa pening door het Duitse volk moest worden beslist Generaal Eisenhower heeft te Fcrt Forth in Texas verklaard, dat „het mij toeschijnt alsof ik naar Europa zal moeten gaan om daar een militaire plicht te vervullen". Reuter merkt hierbij op, dat Eisen hower weliswaar niet uitdrukkeliik heeft verklaard, dat hij tot bevelheb ber der Wpst-Europese ^erdedigings- striidkrachten is benoemd, doch dat ziin opmerking er eeen twiifel over laat bestaan, dat dit het geval wordt. COMMUNISTISCHE AMBTENAREN IN SAARLAND WORDEN ONTSLAGEN. Regerings- en gemeente-ambtenaren in Saarland, die lid zijn van de com munistische partij, zullen worden ont slagen, zo heeft de premier van Saar land. Hoffman, bij de opening van de nieuwe zitting van het parlement ver- j klaard. I Hoffman zeide verder, dat het nocd- I zakelijk is geworden een Saarlandse president te benoemen, cmdat het land krachtens de recente overeenkomsten met Frankrijk een autonome staat waa I gewerden.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1