Laatste Berichten STADSNIEUWS Het Leitïsch Dagblad Beurs van Amsterdam WOENSDAG 1 NOVEMBER Qods woord is souverein HERDENKING I f DE KERKHERVORMING. I Als het begin der kerkhervorming irordt altijd de datum van 31 October I 1517 genomen, toen Maarten Luther I rijn vïjf en negentig stellingen op de I deur van de slotkapel te Wittenberg I spijkerde. Dit bctekcnt nict- dat er niet reeds eerder pogingen waren aan- I «wend de kerk te hervormen, inte gendeel: mannen als Johannes Huss hadden de Kerk reeds gewezen op haar fonlen Maar met Luthers daad be gint de hervormingsbeweging, die niet meer te stuiten is en die tenslotte een breuk inde Roomse kerk teweeg B brengt I Tot tekst van de herdenkingsdienst in Ip Pieterskerk, had ds M. Ottevanger Brozen Lucas 11 28. „Maar Jezus zeide: «lig Zijn zü, die het woord Gods Len en het bewaren". Dit woord Leekt Jezus als een vrouw uit de me- die Hem omringt, roept: „Zalig ■Tóe' schoot, die U gedragen heeft". Se-js bevestigt hier dus dat zijn moe- cr Maria, zalig is, maar Hij zegt er Ech'er zalig die het woord Gods horen |n bewaren. Zij was dus zalig omdat zij Rods woord aannam. IDe Rooms-Katholieke kerk ziet Maria Inders noemt haar o.a. de Koningin des Heme's en bewijst, haar goddelijke eer. H - is de R.K. kerk daaraan gekomen, Kdus spr. Hierop is slechts één ant- 1 tron-a: omdat de R.K. kerk het woord Co-s heeft verlaten en de menselijke merineen boven dat woord heeft ge steld. Zo kan men van die kant de vre selijkste dingen horen, zoals de afkon- firing van het dogma van de lichame lijke ten hemel opneming van Marlij; Ketzwn heden heeft plaats gevonden. D- kerk plaatst zich dus in de persoon r tan de Paus boven Gods woord, aldus Ottevanger. Luther keerde zich fel tegen de aan randing van de goddelijke majesteit. doo- dé aflaathandel te veroordelen. Ook toen had men het woord van God ach teruit gezet, want de rechtvaardige zal alleen door het geloof leven. Wie het woord Gods verwerpt, ver werpt God zelf en Jezus Christus, wiens toord Gods woord was. De betekenis van de hervorming is de prediking van het woord, maar dan ook alleen het woord van God en niet het voord van de mensen. Luther wilde op de rijksdag te Worms zijn woorden alleen herroepen, als men op grond van de Bijbel de onjuistheid ervan kon aantonen. Zo ook moeten wij staan tegenover de duivelse machten: in- woord Gods is het enige, waar wij ons naar te richten hebben. Zalig zijn zij, die dat woord op zich laten inwer ken en het bewaren. De dienst werd besloten met het zin gen van het Lutherlied, Gezang 96 1: „Een vaste burg is onze God". Het is zo ver stichting „vrienden van k. en o." opgericht. Met deze aanhef begint een voor K. en 0. belangrijke mededeling, welke per inlegvel in het November-nummer van haar maandblad aan haar inschrijvers brkend wordt gemaakt, Wij vernemen daaruit, dat sinds het einde der vorige maand is opgericht de stichting „Vrienden van K. en O.", onder voorzitterschap van ir. M. C. de llong. D? doelstelling dezer Stichting is: aan K en O. middelen beschikbaar te stel len voor speciale aanschaffingen, welke Die: uit dé gewone exploitatie kunnen worden bekostigd. Gedacht wordt hier in leerste instantie b v aan een smalfilm projectie-apparaat, behoorlijk kantoor meubilair e d. De nieuwe Stichting stelt zich naar het bestuur ons meldt, voor om diverse acties te ondernemen ten einde de no dige middelen te verkrijgen. Uiteraard lullen hieromtrent t.z.c. verdere publi caties volgen. Reeds nü wordt een beroep gedaan op allen, die belangstelling hebben voor het werk van K. en O., om een bijdrage te storten cp de rekening ..Vrienden van K en O." bij de Amsterdamsche Bank, kantoor Leiden. Wij hopen mèt de [nieuwe stichting, dat een rfjke oogst hoar deel moge zijn. Het secretariaat wordt tijdelijk waar genomen door de heer P. A. Wisse, De Laat de Kanterstraat 16; psnningmees- teresse Is mevr. J. L Burgersdijk-Eerd- mans, Plantsoen 71. „werkmans wilskracht" op tournee. t Morgenavond zal „Werkmans Wils kracht" ten behoeve van haar uniform en instrumentenactie wederom een mu zikale rondwandeling maken, ditmaal door het Noorderkwartier Vertrek uit ue Vestestraat 8 uur. Waar het reeds meermalen is voor- Besomen. dat de colporteurs tijdens hun rondgang „geen gehoor" kregen, terwijl de bewoners toch het geld hadden klaar Belegd, verzoekt het bestuur ons nog «cnmaal de aandacht te willen vestigen °P de mogelijkheid deze gelden over te Jaken aan de voorzitter. J Bij, Bronk- hontstraat 28 of de secretaris C. Riet kerken. Kortenaerstraat 70. Hetgeen wij bij deze doen, maar dan 05-< voor de laatste maal! academische examens. Geslaagd voor het doctoraal examen Hed. recht de dames N P. C. Elenbaas •Oegstgeest), D. Quist (Den Haag), de heren p. c. Zandee (Leiden) en B. F. 'J1- prapperhaus (Heemstede); voor het doctoraal examen Chemie de heren J. JC. Wessels (Leiden) en J. M. Waisvisz 'Oud Ade)voor het candidaatsexamen Chemie (F) de heer A. van der Ble (Lei- .coni; voor het candidaatsexamen Bio- l0?ie (K) mej. E. A. Clausing (Leiden) en de heer B. Leusing (Leiden)voor het candidaatsexamen Wiskunde (A) de .c?r D. A. Lokhorst <Rotterdam<; can- d-daatsexamen geneeskunde mej. G. M Van der Neut. dodelijk ongeval. de Van Zuylen van Nijevelistraat 'Wassenaar werd nedennacht om drie vur de 33-jarige Leidenaar F. G. Bou- wonende op de Oranjegracht, le- troffen naaSt Z^n motorriJwiel aange zet slachtoffer bleek een schedelba- koöien ne^wervelfractuur te hebben be~ Ds Wassenaarse politie vermoedt dat -if'. offer over de tramrails ls ge- ni sP°ren van een aanrijding waren "et aanwezig, L"T Ned Vereniging van Huisvrou wen heeft aan mej. Jacoba van Duin füm-n5 12-■J&rige trouwe dienst bij de r J Seret te dezer stede een medaille L en °°rkonde uitgereikt. ,.r eerstvolgende raadsvergadering rt'0P,Maandag 20 November a.s. wor- kn gehouden. Leids Academisch Kunstcentrum Belangwekkende causerie over sfeer in de film OVERWELDIGENDE BELANG STELLIX G. In de tot de laatste plaats toe be zette filmzaal van het Universiteisge- bouw enkele belangstellenden moes ten zelfs met een staanplaats genoe gen nemen sprak gisteravond de heer W. de Vogel op vaak humoris tische wijze over sfeer in de film. De bijeenkomst was georganiseerd door het Leids Academisch Kunstcentrum. Spreker begon zijn causerie in feite een inleiding op het t-e vertonen mate riaal met de nadruk er op te leggen dat de film de mogelijkheid heeft reeds direct bij de aanvang sfeer te scheppen, iets waartoe het toneel niet in staat is. Met een enkel voorbeeld onderstreepte de heer De Vogel zijn mening. Ter illustratie van het betoog werd vervolgens het begin van „De Spook- baron" vertoond, een Frans werk van Serge de Poligny, waarvoor Jean Coc- teau de dialogen heeft geschreven. Reeds bij de cast de opsomming der medewerkers werd gestreefd naar een duisters sfeerwerking. De dreigende lucht, welke als achtergrond diende, werd steeds donkerder en onheilspellender, terwijl ook de muziek naar een climax leidde. Nagenoeg onmerkbaar ging de cast over in het verhaal te weten de rit van een oude postkoets naar een ver vallen kasteel door een van onheil ver vulde omgeving. Ongetwijfeld heeft de heer De Vogel met dit fragment van De Spookbaron" overigens een niet al te goede film zijn woorden duidelijk accentueerd. Vervolgens werd me', enkele woorden een kort. werkje ingeleid waarin de be kende Engelse filmcriticus Basil Wright enige gedeelten van Carol Reeds „Odd Man Out" uiteenrafelt. Het schema van het werk werd van A. tot Z. verklaard, terwijl de besproken scènes enige malen vertoond werden <met en zonder ge luid), zodat de bouwstenen en compo sitie zeer duidelijk te onderkennen vielen. Mag de gemiddelde bioscoopbezoeker niet de minste belangstelling hebben voor een chirurgische ontleding vah een film zoals Basil Wright deze uit voerde, voor lien, die in de film meer zien dan een middel tot ontspanning en daartoe behoren toch ongetwij feld zij, die geregeld de bijeenkomsten oo filmgebied van het Leids Acade misch Kunstcentrum bijwonen was dit bijzonder instructieve werkje van grote waarde. Tot slot werd een werk vertoond van Pierre Thévenart die werkeaam is aan het Parijse Pasteur Instituut te weten de boekstaving van een (mislukte) ont vluchting uit een gevangenis. Thévenart die slechts in kleine kring bekendheid geniet heeft vooral de aandacht op zich gevestigd met zijn medisohe filmpjes. Toen ln de oorlogs tijd bijvoorbeeld velen hun toevlucht zochten tot paddestoelen om een grom mende maag tot zwijgen te brengen, maakte Thévenart een slechts vijf mi nuten durend werkje waarin op uiterst indringende wijze gewaarschuwd werd tegen het eten van paddestoelen van een bepaalde soort. Een muls werd In gespoten met het vergif van enige van die paddestoelen en de doodsstrijd van het dier werd lri geweldig? vergrotingen op het doek gebracht. Een gruwelijk beeld, dat nog aan overtuigingskracht won -door direct hierna een meisje te tonen, dat met die vergiftige paddestoe len naar huis wandelde om daarvan een „lekker" maaltje klaar te maken! Het Wérk over de ontvluchting met Jean Davy in de hoofdrol is zonder enige twijfel een film, waarin sfeer" niet ontbreekt. Een opmerkelijk feit-is het overigens dat de boekstaving van de gebeurtenis even lang duurt als de geschiedenis zelve terwijl verder de vi sioenen van de ontvluchte, nadat hü een ernstige val heeft gemaakt, de gro te kundigheid van Thévenart duidelijk aantonen. De heer De Vezel mag er van verze kerd zijn. dat hij een uitstekend pro gramma heeft geboden Ondank is 's werelds loon Zaterdag kwam een zekere S. te Delft bij liet bureau van poltie aangifte doen van het feit, dac zün fiets, die hij voor de deur had laten staan, verdwenen was. Er werd proces-verbaal van het geval opge maakt. Maar gisteren kwam S. op nieuw bij de politie met een brief van een hem onbekend persoon uit Leiden. Deze „geestige" stadgenoot schreef, dat hij Vrijdagavond de laatste trein had gemist en toen de fiets van S. maar had genomen. Gelukkig zat de label met naam en adres aan 't zadel en de fiets was inmiddels dan ook per trein naar Delft teruggestuurd „Maar, geachte heer", zo schreef hij in de brief, „ik dien mijn beklag in. Door de afwezigheid van een kettingkast heb ik mijn broek gescheurd en door een mankement aan 't zadel is mijn zitvlak scheef gezakt...." Gevaarlijk voor zichzelf en voor anderen VERKEERSPOLITIE GREEP IN. De aandacht van de verkeerspolitie werd gistermiddag in de Haarlemmer straat getrokken door een vrachtauto, welke de geluiden produceerde van een in vol bedrijf zijnde batterij mortieren. Bij nader onderzoek bleek dat: A. het stuurrad bijna een gehele slag omgedraaid moest worden voor het be gon te functionneren; bovendien zat er een breuk in de stuurstang: B. de remkabels van de voetrem sa mengesteld waren uit aaneengelaste stukjes betonijzer, hetgeen echter niet zo'n groot bezwaar bleek, daar de rem toch slechts vage tekenen van leven gaf: C. de handrem het helemaal niet deed; D. de balken van het chassis in een erbarmelijke staat verkeerden, terwijl verschillende onderdelen bijeen werden gehouden door stukjes ijzerdraad. De politie nam de wagen onmiddellijk in beslag, waarover de eigenaar zich evenwel hoogst verontwaardigd en ver baasd toonde. „OOSTERKWARTIER". Het nieuwe clubhuis der speeltuinver. .Oosterkwartier", gelegen aan het einde der Borneostraat. zal Vrijdag 17 dezer in gebruik genomen worden. Sonia Gaskell presenteerde drie eeuwen danskunst VOOR „LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM". De .dans- en balletkunst is in ons land helaas te weinig bekend en ge- eerd. doch gelukkig schijnt er de laat ste jaren een verheugende kentering te komen. Niet alleen de grote publie ke belangstelling voor buitenlandse gezelschappen nu weer te Amster dam voor het Amerikaanse ballet doch ook het feit, dat de zèlfbeoefc- nlng hier te lande groeiende is, wijzen daarop! En zo was daar gisteravond in de Schouwburg de balletgroep van me vrouw Sonia Gaskell, die in causerie en met behulp van haar leerlingen een interessant overzicht gegeven heeft over „Drie eeuwen danskunst" Het werd een levendig verhaal, dooi- spekt met grappige woorden var. Iemand die onze taal wel al héél aardig maar toch nog niet „helemaal" be heerste, hetgeen mede door haar grapjes tot véél hilariteit aanleiding gaf. Maar met dat al kreeg men een bij zonder helder inzicht in de ontwikke ling der danskunst: van de realistische volksdans ging het naar verfijnde Fran se balletkunst, die eigenlijk in Italië haar oorsprong vond en zo vervolgens naar Isadora Duncan, Anna Pavlova. Diaghilew en de abstracte en expres sionistischs balletten van het heden. Mevrouw Gaskell vertelde van grote oorgangsters els Maria Taglione en de beroemde Giselle (hoogtepunt der ro man liek). van het ontstaan der veler lei richtingen en de reacties daarop en dan was er telkenmale de dans zélf. die dit ailes visueel toelichtte: de oefenin gen aan de Barre", de Trepak, de Rus sische dans, de Zigeunerdans, de Ita liaanse Tarantella, het Menuet, „De dood van de zwaan", het nummer dat Pavlova beroemd maakte, gedeelten uit „Les Sylphides" en nog zó veel meer. dat het inzicht sterk verdiepte. Temeer omdat mevrouw Gaskell over uitstekende zij het nog jeugdige leerlingen bleek te beschikken, met veel artistiek gevoel en dikwijls opmerkelijk talent. Wij noemen oa. Louki van Oven. die groot succes oogstte met haar Menuet en „La Mort du Cygne" en de zo geheel anders geaarde Maria Huisman, die ons hijzonder trof in haar Russische dans. Maar ook veel anderen w.o. mede en kele heren hebben tot het grote suc- sec van deze avond bijgedragen Het welverzorgde programma, de distinctie, van liet geheel, de opmerke lijke gratie van dit beweeings- en lij nenspel. doch ook de humor o.a. in .De straatveger" dat alles wist vol op te boeien! Het p-ogramma heeft er ons van overtuigd, dat er onder ons opgroeiend geslacht begrip en talent bestaat voor de balletkunst en dat het reeds tot fijnzinnige prestaties in staat ls. mits cok een gedegen technische ondergrond die jaren van intense studie vergt aanwezig is. Dit bleek gelukkig in sterke mate het geval te zijn en daarvoor ook komt hulde toe aan de leidster van deze avond, die het „vak" eminent bleek te beheersen cn van ^ie ook enkele num mer? van eigen Inventie werden uitge voerd. Een stampvolle Schouwburgzaal heeft haar uiteenzettingen en de grote ver scheidenheid aan dansen met spanning gevolgd! Ook de muzikale illustratie bleek in beproefde handen. H. LEIDSE SMALFILM LIGA. Utrechtse cineasten tonen hun werk. In de bovenzaal van café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd gister avond een bijeenkomst gehouden van de Leidse Smalfilm Liga, waarin de Utrecht se Smalfilmamateurs hun filmisch kun nen hebben getoond. Na een woord van welkom van de heer E. Timan, voorzitter van de L.S.L.. werd allereerst een filmpje gedraaid van een tropisch en een diepzee-aquarium, dat het leven van deze dieren wel uitstekend weergaf, in aansluiting waarop een al leraardigste indruk werd gegeven, van een broertje en een zusje, dat samen „huishoudinkje spelen". Wlm Bolhof toonde zich een bekwaam cineast in zijn beide hierna volgende films „Twee Walcheren met vacantie ln de oude bisschopstad", waarin ons vooral de fraaie tegenlichtopnamen trof fen, en zijn op een huiselijk tafreeltje afgestemde film „Kerstengeltjes". Ook uit de overige deze avond nog vertoonde films, welke alle door de voor zitter van de Utrechtse Smalfilmama teurs, de heer F. Pauw van een toelich tend woord werden voorzien, kwam vast te staan, dat de Utrechtenaren goede cineasten in hun midden hebben. GOUDEN JUBILEUM H. KIJK-IN-DE-VEGTE. De heer H. Kijk-in-de-Vegte. wo- nende Voorstraat 11. vierde- hedenmor gen zijn 50-jarig jubileum als scheeps timmerman bii de N V. Scheepswerf „De Hoop" v.h. Gebr. Boot. Nadat de directeur van het bedrijf, de heer P. Boot Jr. de vele verdiensten van de 72-jarige jubilaris had geschetst en hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud had overhandigd, deelde wet houder Van Schalk mede dat het H.M. de Koningin behaagd had de heer Kijk- in-de-Vegte te onderscheiden met de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer G l'Amie. de voorzitter van de personeelsvereniging, overhandigde de jubilerende scheepstimmerman na mens het gehele personeel een sche merlamp. terwijl ziin directe medewer kers de prettige samenwerking met de heer Kijk-in-de-Vegte. die een verwoed hengelaar ls. beloonden met een com plete hengelsportuitrusting. Voor mevrouw Kijk-in-de-Vegte waren er bloemen. 40-JARIG JUBILEUM P. VERVER. De P.T.T.-besteller 1ste klasse, de heer P. Verver, herdenkt vandaag het feit. dat hij voor 40 jaar zijn loopbaan bij de P.T.T. begon. Ter gelegenheid hiervan bezocht he denmorgen de heer J. Oostenenk, waar nemend directeur van het P.T.T.-kan- toor alhier, vergezeld van enige hoofd- pmbtenaren, de Jubilaris te zijnen huize. Hem werden aangeboden de oorkonde van het P.T.T.-bedrijf en de gebruike lijke gratificatie. Vertegenwoordigers van de personeelsvereniging overhan digden de heer Verver een enveloppe met inhoud. De gehele morgen was het bij de ju bilaris een druk komen en gaan van collega's, die hun gelukwensen kwamen aanbieden. OEGSTGEES1 Bij KB. is de toelating als stich ting Ingetrokken van de stichtingen „Woningbouw Oegstgeest", alhier. Antwoord der Papoea*s aan Yamin „Indonesië hecht geen waarde aan onze zelfbeschikking" TOEPASSING VAN INTIMIDATIE- EN CHANTAGE-METHODEN. Namens de Papoease politieke verte genwoordiger heeft de secretaris van deze vertegenwoordiging de volgende verklaring uitgegeven: .De uitlatingen van de heer Yamin zijn voor het Papoease volk wederom een bewijs, dat de Indonesische regering en het Indonesische parlement Nieuw Guinea tot een kolonie wensen te ma ken. aangezien het de heer Yamin vooral na zijn persoonlijk bezoek aan Nieuw-Gulnea overbekend zal zijn dat het Papoease volk geen opneming ln het Indonesische volk wenst Wederom is het voor de Papoea's een bewijs, dat de Indonesische regering ten enenmale geen waarde hecht aan het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's evenals dat het geval is met diverse thans in moeilijkheden verkerende In donesische volken. De woorden van Moh. Yamin bewijzen dat Indonesië geen rechtsstaat is. waar rechtvaar digheid heerst en dat intimidatie en chantagemethoden door overheidsper sonen blijkbaar ongestraft kunnen worden toegepast. Dat er, zoals de hear Yamin zegt, reeds voor de souvereiniteitsoverdracht in Nleuw-Guinea de roodwitte vlag wap perde. is een leugen Het Papoease volk wenst geen roodwitte vlag in Nieuw- Guinea te zien. De woorden en daden van de heer Yamin versterken het Pa poease volk in zijn vastbeslotenheid, zich te verzetten tegen een overdracht van de souvereiniteit van Nieuw-Guinea aan Indonesië, dat er officieel gesanctlon- neerde communistische intimidatie-me thoden op na houdt", aldus de verkla ring. Begin December weer bijeenkomst der defensie-ministers De ministers van Defensie van het Nooróatlantisch pact hopen begin De cember te Londen bijeen te komen cm te pogen de moeilijkheden tussen Frank rijk en de andere leden van het ver drag over de bewapening van Duits land op te lossen. In Franse officiële kringen hoopt men, dat de alsdan ondertekende overeen komsten van de Westeuropese mogend heden over het plan-Sohuman de weg zullen hebben geëffend voor een over eenkomst over de samensmelting van de Europese legers, waarender eenheden van Duitsland. Oudheidkundig bodem onderzoek in het Zuiderzee gebied LEZING VAN DE HEER G. D. VAN DER HEIDE. In het Rijksmuseum van Oudheden hield gisteravond de heer G. D. van der Heide van Schokland een voordracht over bovengenoemd onderwerp. Na het onderzoek naar de bewonlngs- geschiedenis van. de .Wteringermeerr is bij het droogkomen van de Noordoost- polder in 1942 begonnen met het oud heidkundig bodemonderzoek in deze tweede Zuiderzeepolder. Tot nu toe zün hier reeds talrijke spo ren van oude bewoning en herinneringen aan de vroegere scheepvaart terugge vonden, in ouderdom beginnend in de jongere steentijd. Vondsten van enige stenen bijlen en kleinere werktuigen tonen de aanwezigheid aan van de Neo- lithische mens in deze streek. Mesolithl- sche vondsten zijn zo gering in aantal en de vondstomstandigheden zijn zo dubieus, dat hieruit weinig geconclu deerd kan worden. Ten aanzien van de vondstomstandigheden van datgene, wat de mens uit het Neolithicum in dit ge bied naliet, blijkt een zekere voorkeur bestaan te hebben voor een bepaald landschapstype. Alle resten hiervan zijn n.l. gevonden op ruggen, die oude stroomdalen begeleiden. Nauwkeurige kartering van deze stroomdalen ten be hoeve van de bebouwing geschiedt in samenwerking met het oudheidkundig bodemonderzoek. waardoor gegevens verzameld kunnen worden, voor de re constructie van het landschapstype ln bepaalde tijdep. Bewoningsresten uit de vroeger brons tijd zijn sporadisch evenals die uit de vroege terpentijd, terwijl vondsten uit de tijd tussen de 4de en 5de eeuw ge heel ontbreken. Geheel anders wordt het na de 10de eeuw, wanneer men spre ken kan van een vrij intensieve kolo nisatie. Er ontstaan dan verschillende nederzettingen o.a. op Schokland. Ens en Emmeloord. Kuinre. waar in 1165 een ronde burcht werd gesticht door de He ren van Kuinre en Nagele wordt dan voor het eerst genoemd als plaats tus sen Schokland en Urk. Wellicht lag dit Nagele aan de strooit} de Nagel. Er wa ren nog enkele nederzettingen, waarvan de namen echter niet met zekerheid be kend zjjn. Een dorp ten Z.W. van Kuinre heette vermoedelijk Vene of Veenhuizen. Het is wel waarschijnlijk dat toen reeds een belangrijk deel van dit territoir deel uitmaakte van het Almere, wellicht zelfs al behoorde tot het Flevomeer of het systeem van plassen en meren, dat door de Romeinen als Flevomeer genoemd wordt. Ook hierbij zijn de bodemkarte- ringsgegevens van grote waarde voor het completeren van het oudheidkundig onderzoek. De genoemde Middeleeuwse nederzettingen blijken vooral in de 13de eeuw te zijn verdwenen. Maar ook in de 14de en 15de eeuw vindt nog aanzien lijk landverlies plaats, terwijl aan de kusten bij Kuinre en Schokland nog tot ln de 17de en 18de eeuw land verloren gaat. Het grote aantal scheepswrakken (110) dat in de Noordoostelijke polder werd gevonden, maakt het mogelijk ook jon gere afzettingen ii> dit deel van de Zui derzee te dateren en de sedimentatie geschiedenis hier nader te onderzoeken. Bovendien ls hierbij een historisch scheepsbouwkundig onderzoek daardoor mogelijk geworden. VACANTIEBEZIGHEDEN. De Commissie voor Vacantiebezighe- den. welke ook in de afgelopen zomer voortreffelijk werk heeft verricht, heeft h$t uit DroDagandistische overwegingen wenselijk geacht haar rapport over 1950 in gedrukte vorm uit te geven. Het geeft een goed overzicht van alle activiteiten, waarbij aan het slot de verzuchting wordt geslaakt, dat het aantal deelnemende kinderen zeker 1500 a 2000 méér zou kunnen bedra gen. wanneer de verenigingen niet zo'n ernstig gebrek aan leiders en leidsters hadden. Handelsverdrag met West-Duitsland vervallen LIBERALISATIE VALT TERUG OP 60 PROCENT. Het met twee maandenverlengde handelsverdrag van 1 September 1949 met West-Duitsland, is vandaag afge lopen. Daar een nieuw verdrag, nog niet tot stand is gekomen, zal voorzover de producten niet op de nieuwe, voor Ne derland per 1 November 1950 van kracht geworden. Duitse algemene 60 %-libe- ralisatielüst staaft, export voorlopig slechts mogelijk zijn, indien de expor teur een geldige Duitse invoervergun ning (Einführbewilligung) en een beta- hngsvergunning Devisenzahlungsgene- mlgung) of fotocopie daarvan kan overleggen, daar de (hoofdbedrijf schappen alleen in dó.t geval uitvoer- machtigingen kunnen afgeven. Het thans vervallen verdrag werd eekepmerkt door vrije import van Ne derlandse goederen, waarbij slechts voor zes artikelen verse groenten, con sumptie- en pcotaardappelen, land- en tuinbouwzaden, verse zeevis en haring en spiritualiën contingenten werden opgenomen, waarvoor derhalve nog kwantitatieve beperkingen golden. Deze liberalisatie, die voor de agrarische sec tor ca. 82 heeft bedragen, leidde tot een gunstige ontwikkeling van onze ex port naar Duitsland, aan welke gun stige ontwikkeling, althans voorlopig, een einde is gekomen. Daar West-Duitsland een belangrijke markt is voor de afzet van thans niet meer geliberaliseerde Neder landse producten uit de agrarische sec tor en met name voor boter, kaas, ge condenseerde melk. eieren, groenten, fruit, vis, zaden, sierteeltproducten w.o. bloembollen, vee en verwerkte produc ten als chocolaterieën, welke producten dus niet op de 60 có-libêrallsatielijst voorkomen, zullen uiteraard ter rege ling van het handelsverkeer met West- Duitsland zo spoedig mogelijk de han delsbesprekingen worden hervat. Export is dus nog slechts theoretisch denkbaar! Churchill contra Labour Bij het debat in het Britse parlement zeide Churchill ojtl: „Hier en daar is men van mening, dat Duitsland acht tien divisies moet bedragen. Ir. Amerika is men, naar ik geloof, genefgd tien te vragen en de Britse regering ls, naar ik meen, het ongeveer met Amerika eens". „Men kan nooit beter doen dan voort schrijden langs juiste en verstandige richtlijnen en ik wens de regering er mee geluk dat zij zich niet heeft laten hinderen door wat ik in het verleden over deze zaken heb gezegd (luid ge lach van de conservatieve banken),doch zich met frisse geest heeft gewijd aan de zaken, zoals deze zich van dag tot tg voordoen". Churchill zeide verheugd er over te zijn, dat de Labourregering „ten slotte was bekeerd tot het principe van een Europees leger of een Atlantische de fensie". Hij zeide geen ruzie te willen maken over de terminologie, daar het principe hetzelfde was: ..Een leger voor de ver dediging van Europa, waartoe Duitsland eenheden van divisie-sterkte zal kunnen bijdragen". Churchill verzocht opnieuw een ge heim debat over de defensie en drong ook aan op een debat over de bui tenlandse politiek. Hij zeide verder, dat de door de regering voorgestelde controlemaatregelen de regering be voegdheden zouden geven, dilc „alles wat zich verdraagt met een behoorlijk en redelijk parlementair systeem ver re te buiten gaan". De voorgestelde maatregelen schenen „vol vage bedreigingen" te zijn, doch het was ..zeer onwaarschijnlijk, dat dit parlement lang genoeg in zitting zou zijn om ze in practijk te brengen," Churchill noemde at zinspeling ln de troonrede op de contróle-bevoegdheden „vijf regels schreeuwerige en onbe schaamde demagogie' Churchill beschuldigde de minister president er van. weloverwogen te pogen de onzekerheid over algemene verkie zingen te vergroten en te verlengen". In labourkringen is men van mening, dat Churchill cn zijn conservatieven voornemens zijn een groot offensief te gen de Labourregering te beginnen met het doel nieuwe algemene verkiezingen te forceren. Churchill kondigde aan. dat hij volgende week een amendement zal indienen, waarin critiek wordt geoefend op het woningbouwbeleid van de rege ring. Shaw naar het einde HIJ IS BEWUSTELOOS. Onze Londense correspondent telefo neerde ons heden: Gevreesd wordt dat thans het levens einde van de 94-jarige George Bernhard Shaw, die kort geleden na een dijbeen breuk twee operaties onderging, en thans weer thuis is, snel nadert. Hij was gisteren uiterst zwak en vermoeid en had de dag daarvoor temperatuurs- verhoging. Het was voor het eerst dat hy zich niet in staat voelde om een krant of een boek ln te kijken. Hij eet of drinkt practisch niets. Met halfgeslo ten ogen ligt hij thans in de slaapka mer van zijn villa in Ayor St. Law rence. Lady Astor. die een intieme vriendin van de Shaws was, bezocht de oude man gisteravond. „O. Nancy, ik wil sla pen slapen" was het enige wat hü zeide. Toen de bezoekster vertrok kwam er even een glimlach op zün gelaat. De afgelopen week deed Shaw byna niets anders dan slapen. Zelfs tegen zijn huishoudster spreekt hü niet. Later wordt gemeld, dat Shaw thans buiten bewustzijn ls. Shaw verloor om ongeveer 3 uur het bewustzijn. Ziin ademhaling is zwaar en moeizaam. Een van ziin naaste vrienden verklaarde: ..dit ls het einde LUCHTGEVECHT IN KOREA. Zes Noord-Koreaanse straalvliegtuigen ontmoetten Amerikaanse Mustangs bo ven Sontsjon aan de Westkust. De Amerikaanse toestellen openden daarop het vuur. Een Amerikaanse piloot heeft gemeld, dat de straalvliegtuigen van de tegen stander een pülvormig vleugeltype had den (het Russische type straalvliegtuig heeft pijlvormige vleugels en een snel heid van 1.000 kilometers per uur.) Waarnemers te Tokio achtten de Chinese hulp, voor zover men over de omvang er van kan oordelen, „te weinig er. te laat" om de laatste krügsverrich- tir.gen der verbonden troepen nog ern stig te kunnen vertragen. Èen waarnemer veronderstelde, dat Peking een symbolische strijdmacht had gezonden om „zijn gezicht te redden". Èen andere mening ls dat de Chinezen de opmars der verbonden troepen wil den vertragen om m staat te zün de energiestations. voor zover zü ten Zui den van de Jaloe liggen, te ontmante len. MEISJE GESCHAAKT UIT CAFETARIA. De 33-jarige gehuwde kellner S. B. maakte enige tijd geleden kennis met een 18-jarig meisje, dat werkzaam was in een cafetaria te Den Haag. B. werd zo verliefd, dat hü er op 29 Augustus met haar vandoor ging. Het tweetal zwierf door België en Frankrijk en had het plan opgevat om naar Palestina te gaan. Toen bleek, dat zü niet over de \ereiste papieren beschikten, besloot het tweetal naar ons land terug te ke ren. Aan de Nederlandse grens werden zü op 17 October aangehouden door de marechaussee, die het minderjarige meisje op transport stelde naar Den Haag, waar zü aan de kinderpolitie, bij wie reeds een verzoek tot opsporing van de züde der ouders was binnengeko men. werd overgedragen. De kellner, die op eigen gelegenheid naar Den Haag doorreisde, werd later aangehouden wegens schaking van een minderjarige tegen^ ds wil van haar ouders. Nadat tegen hem proces verbaal was opgemaakt, is hü op vrije voeten ge steld om zioh t.z.t. voor de rechtbank te verantwoorden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIII De krant voor iedereen MARKTBERICHTEN WOERDEN. 1 Nov. Kaasmarkt Aange voerd 183 partijen. Ie soort f.2 062.12 2e soort f. 2.002.05; zware tot f. 2.18. Handel flauw. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 1 November. HERSTEL NA LAGERE OPENING. Bcginbeurs waren er. vooral in de cul tures, enige verkooporders te verwerken, die evenals gisteren werden toegeschre ven aan de uitlatingen van de heer Yamin over Nieuw Guinea. Deze lagere prüzen lokten echter op bescheiden schaal kopers in de markt, waardoor een herstel intrad en de voornaamste cultuurwaarden zich vrijwel geheel kon den opwerken tot het niveau van gis teren. De handel was verder minimaal. Op de industrlemarkt vielen per saldo kleine voor- en nadelige verschillen te constateren. Aandelen Aku lagen voor het eerst sinds vele dagen iets zwakker en verloren 1 punt. De Scheepvaart afdeling was merendeels een kleinigheid lager. Aandelen K.N.S.M. waren op 136V4 vrü vast. De beleggingsmarkt was voor de guldensleningen iets luier, doch voor de dollarstaatsleningen vrü vast. De handel ln certificaten van Ameri kaanse aandelen had piet veel om het lijf. Het agio bleef op 1% procent on veranderd. Woensdag 1 November ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3V* 98% 99 Ned. 47 3% 3 97% 97,7« Dollar-Ing. '47 3 9614 96,5„ Investeringscert. 3.. 97,J« 97% Ned. p. 1962 4 m.b. 3 97% 97\i Indië '37 A 3 95 95 Grootboek '46 3 96% 96ü ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 50 50u Nat. Handelsbank.. 85V4 85 Ned. Handelmü150 149% A.K.U178 17714 Lever Br222V4 221 Philips 230 V4 232% Wilton Feyenoord.. 163% 163 Kon. Olie 290% 290% Amst. Rubber 123 123% Deli-Bat. Rubber 105 110 Holl. Amer. lün 173 172 Kon Ned. Stoomboot 135% 136 Ned. Scheepv. Unie 163% 162% H.V.A114% 114 Java Cult58V4 56"» Deli Bat. Mij 111% 11'0% Dell MIJ 110',» 109", Senembah 101 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 99% 99% Den Haag 1947 I 3 1(H) 99% R'dam 37 I III 3% 100% 101 Industr. Obligaties Lever Brothers 3% 104% 104% Kon. Petr. Mij 103'% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Amsterd. Bank 164 Rotterd. Bank 174% Twentsche Bank 168% Industriële Ondernemingen 163% 173 169% Rott. Droogd. MÜ-. 314% 312 Zwanenb. Órganon 189% 189 Handelsondernemingen Born. Sum. H. MÜ-. 122% 114%cx d. 168% 167% 196% Ned. Mü Walv. Vrt. 106 106% Spoorwegen Dell Spoorw. Mü 35% Amerik. fondsen 36 35% 52% 52% Fondsen uit Lelden en omgeving (Aandelen) V. K. 31/10 Holl Constructie 270 275 GB Int. Kunststoff. Ind. 107 105Y4 G B Kon. Ned. Edelmet. 92% 92 Pref. w.a. Idem 97% 97% Kon. Ned. Grofsm. 133% 133% Textiel Gebr. v Wük 171% 171% Ree. 1950 Idem 171% 171% Leldsche Wolsplnn. 240 235 Tieleman en Dros.. 113%GB Ver. Touwfabrieken 134 Pref. idem 126 Lahad Datu Cul. Mü 45 L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3