ABDusÏROO? w Indeling en selectie geschiedt in étappes Met een enkel woord Kinderen moeten zich aan leerstof geen breuk tillen Dames- handen flMER Gelei WOENSDAG 1 NOVEMBER Belgische parlement kan weer geen besluit nemen INZAKE DE SCHOOLKWESTIE. Evenals verleden week Donderdag ver lieten ook gistermiddag bij de behan deling van de Belgische begroting van onderwijs voor 1950, de socialistische, liberale en communistische Kamerleden het parlement. Aangezien sleohts 106 van de 108 ka- thOiieke Kamerleden aanwezig waren, kon niet tot stemming worden overge gaan en verdaagde voorzitter Frans van Cauwelaert de vergadering tot Donder dag. Zoals bekend, bedraagt het aantal leden der Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers 212 en moet voor een geldige stemming meer dan de helft der leden aanwezig zijn. Van de zijde der socialistische Kamer fractie is in een communiqué medege deeld. dat de socialistische Kamerfrac tie besloten heeft geen deel te nemen aan de stemming over de begroting van openbaar onderwijs. „Volgens het communiqué is dit be sluit een antwoord op de agressieve en uitdagende houding van de rechterzijde, die, wat de schoolkwestie betreft, mis bruik heeft gemaakt van haar zeer ge ringe meerderheid om een sectarische houding aan te nemen en de subsidies voor het katholieke onderwijs te ver hogen." Het communiqué verklaart verder: „De socialistische parlementsfractie heeft thans het bewijs geleverd van het precaire en onvoldoende karakter dezer meerderheid. Gebleken is thans, dat In dien twee leden der C.V.P. afwezig zijn, het practlsch onmogelijk is het land te besturen." In dit verband merkt de socialistische Kamerfractie op, dat de C.V.P. klaar blijkelijk geen rekening heeft willen houden met de les van Donderdag j,l„ en zij niet van al haar leden heeft we ten te bereiken in de Kamer aanwezig te zijn. Ook de liberale Kamerfractie heeft een communiqué het lioht doen zien, waarin zij verklaart dat het de taak der C.V.P. zelf is de begroting van openbaar onderwijs goed te keuren en dat de liberalen hiervoor geen enkele verantwoordelijkheid wensen te dragen. Onze Belgische correspondent meldt nog: De publicatie van officiële gegevens over het middelbaar onderwijs in Bei gië, heeft in politieke kringen nogal wat deining veroorzaakt. Het blijkt in derdaad. dat er veel meer vooruitgang is in het niet door de staat gesubsi dieerd vrij katholiek onderwijs dan in het officieel onderwijs. Van de 117 000 leerlingen, die de Belgische HBS vol gen. studeren er 66.000 of 57 procent in de vrije scholen en 43 procent in de officiële scholen van middelbaar on derwijs. alhoewel in deze laatste het onderricht bijna kosteloos is. Katholieke ouders, die hun kinderen in de bekends Jezuitencolleges laten studeren, moeten daarvoor ongeveer 225 gulden per trimester betalen, de vele kleine en grotere onkosten niet meege rekend Tegenover de kathoheke thesis, dat de R.K ouders recht hebben op een vrij katholiek onderwijs, dat door de staat zou worden gesubsidieerd, stellen de liberalen en socialisten de opvatting dat de officiële school de school is voor iedereen. Priesters geven in de rijks- athenea cursussen van godsdienst en leraren, die hun diploma in vrije nor maal- en regentenscholen haalden, kun nen in officiële scholen worden be noemd In Vlaanderen gebeurt dit zelfs zeer geregeld, daar de gemeentebestu ren, die een woordje mee te spreken hebben In de benoemingen van leraren, bijna altijd homogeen of overwegend R.K zijn. Waar in Nederland de schoolkwestie reegis voor de eerste wereldoorlog een oplossing kreeg, ziet het er naar uit, dat men in België nog wel een paar gene raties schoolstrijd tegemoet gaat. on danks het feit, dat vooraanstaande so cialisten, zoals Spaak, in de jongste tijd, gewezen hebben op de noodzaak van een goed vergelijk in deze kwestie. TOGLIATTI IN ONGENADE? Verschillende anti-communistische Italiaanse bladen beweren dat de com munistenleider Palmiro Togliatti bij het Kremlin in ongenade is gevallen en ontheven is van zijn functie als leider der Italiaanse communistische partij. Daarentegen blijft de communistische partij vasthouden aan haar gepubli ceerde verklaring, waarin gezegd werd dat. de thans 57-jarige Togliatti in ver band met zijn zwakke gezondheid „ab solute rust" moet houden. Sommige Italiaanse bladen beweren dat zowel Togliatti als de Franse com munistenleider Maurice Thorez bij Mos kou in ongenade zijn gevallen omdat zij voorstanders zijn van het onderhou den van betrekkingen met de R.K. kerk. De niet-communistische bladen weten reeds te vertellen dat de communistische partij in Italië geplaatst zal worden on der een triumviraat, bestaande uit de 50-jarige Luigi Longo, lid van de Itali aanse Kamer van Afgevaardigden, de 55-jarige senator Mauro Scossimarro en de 48-jarige senator Edoardo d'Onofrio. De laatste fungeerde tijdens de oorlog als communistische propagandist voor radio-Moskou. (U.P.) Togliatti "heeft gisteravond een ge slaagde operatie ondergaan welke uiterst veel voorzichtigheid vereiste. Togliatti werd geopereerd wegens,een bloedstolling aan de hersenen. S.E.D. AANHANGER NAAR WEST- BERLIJN GEVLUCHT. Volgens het West-Berlijnse blad „Telegraf" is c;e technische chef van „Maxhütte" in Thueringen, een der grootste staalgieterijen in de Sovjet zone, ternauwernood aan deportatie raar de Sovjet-Unie ontkomen en naar West-Beriyn gevlucht. Volgens het blad was prof. Paul Sedlaczck een „intieme vertrouwde" van Ulbricht, Pieck en Grotewohl Sedlaczek, die in de oorlog door Hit- Ier tot een der leiders der Duitse oor logseconomie was gemaakt, was een er kend deskundige op^het gebied var granaten met vertraagde werking. Volgens het Oost-Duitse blad „Vor- waerts" was hij in 1947 naar de Rus sische. zone gevlucht, omdat hij de Britten inlichtingen over staalprocedé's geweigerd had. Sedlaczek. die te Berlijn een perscon ferentie heeft gehouden. verklaarde, dat hij zich geheel en al aan de com munistische zaak gegeven had en da* hn nooit harder had gewerkt dan in de vijf iaar. Hü woonde op 1 Mei i 1. de viering op het Rode Plein te Moskou bij en ver- h'eef verschillende maanden in de Sov jet-Unie. Op de vraag van journalisten, hoe het Oost-Duitse voik politiek gezind was, zeióe Sedlaczek, dat zich een ze- l:e~e verdoving van het volk had mees ter gemaakt. De jeugd steunde hef rctrime echter volledis. De geleerde had zijn stembiljet, dat bü niet gebruikt had, bü zich. Burgers worden militair: Pas bij de troep selectie voor officier en onderofficier (Speciale berichtgeving). Veertien dag&n geleden hebben Jacob Berman uit Bodegraven, Tjerk Douwma uit Dokkum en Gerard Achterberg uit Borne een oproepingskaart gekregen van de burgemeester: In verband met het bepaalde in de dienstplichtwet op die en die datum daar en daar te verschijnen voor de Indelingsraad. Jacob, Tjerk en Gerard zün 18 jaar en het is hun eerste contact met „de dienst". Het zal nog anderhalf jaar duren voor ze werkelijk opgeroepen worden, maar nu ze dan voor dc Indelingsraad verschenen zijn, gekeurd worden, op aanwijzing van een sergeant een uitgebreid formulier invullen, nu ze alle mogelijke gegevens verschaffen over hun opleiding, hun vak als ze er al een hebben hun hobbies en allerlei dingen meer, nu ze anderhalf uur getest worden en daarbij allerlei ogenschijnlijk heel eenvoudige problemen moeten oplossen, nu wordt op zo'n ochtend en zo'n middag de grondslag gelegd voor de functie, die ze later zullen vervullen, als ze hun uniform aan hebben. Tegenwoordig is de selectie gesplitst in twee étappes. Toen de 12 Indelings raden die ons land telt, in 1946 hun onderzoek en selectie begonnen, was het doel op korte termijn strijdkrachten te formeren, die konden worden uitgezon den. De opleiding die maar kort duur de volgde snel op de selectie en ge beurde ook helemaal aan de hand van de gegevens, die daar verkregen waren. Nu gaat het om de opleiding van een heden, die in een groter verband wer ken. De opleiding is langer en tussen de eerste selectie en de opleiding liggen twee jaren, wat verband houdt met de grote aantallen mensen, waarover de gegevens verzameld moeten worden. Jacob, Tjerk en Gerard, elk in een andere streek van het land. worden dan ook door de Indelingsraad alleen ge- classifiseerd volgens de resultaten van het onderzoek. Die gegevens gaan naar liet Centraal Indelingsbureau te Den Haag en daar wordt t.z.t. bepaald wie bestemd is voor de Marine, wie voor de Luohtmacht en wie voor de Landmacht. Met behulp van de classificatie van de Indelingsbureaoix kan het Centraal In delingsbureau zorgen, dat elk onderdeel een contingent, krijgt waaruit het alle voorkomende functies bezetten kan met daarvoor geschikte mensen. Zoveel mogelijk wordt bij dc indeling rekening gehouden met de wensen van de betrokkenen maar ten slotte bestaat 't Blijft in Engeland sukkelen ZOLANG DEFENSIE VOORRANG HEEFT. Naar aanleiding van de Britse Troon rede schrijft onze correspondent te Londen: Tenzij de regering de volgende week omver geworpen wordt, of door het Ho gerhuis wordt tegengewerkt, ziet het er naar uit dat er voorlopig van verkiezin gen geen sprake zal zijn. De regering schijnt de kwesties der contröles tot het centrale verkiezingsprobleem te willen maken. Alle partijen zijn van mening, dat een deel der controles uit de oor logsperiode behouden dient te worden, maar conservatieven en liberalen ver zetten zich uit volle macht tegen een permanent geleide economie en vooral tegen het principe van regeren bij ko ninklijk besluit. Zij zijn van mening, dat het kabinet thans moedwillig de nationale eenheid in gevaar gebracht heeft, evenals bij het doorzetten van de staalnationalisering. Morrissons bereke ning zou zijn om bij een nederlaag in het Lagerhuis als verkiezingsleuze „volle werkgelegenheid en prijsbeheer- sing" te kunnen aanheffen. Mocht het Hogerhuis roet in het eten werpen, dan zou het de aloude leuze worden „de lords tegen het volk". Intussen heeft de plaatselijke verkiezing in Scotstoun (Glasgow) evenals herhaald opinie onderzoek bewezen, dat de politieke ver houdingen sedert Februari j.l. zo goed als ongewijzigd zijn gebleven. Voor de kiezers zijn de kernvraagstukken de hoge kosten voor levensonderhoud, en de trage woningbouw. Wie hiervoor een practische oplossing weet, zal aan de stembus een daverende overwinning be halen. Zolang echter defensie de voorrang heeft, ziet niemand er werkelijk een gat in Daarom kan de politieke sukkel- partij nog heel lang duren UIEN-HAMSTEREN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De uienmarkt in Tsjecho-Slowakije beleefde een hausse. De vrouwen zijn begonnen uien in te slaan als bescher ming tegen de atoombom! ,De vrouwen zeggen tegen elkaar dat uien-reuk goed is voor afweermiddel van atoomstralen, zy zeggen dat men het beste de hele huid en zelfs de haren met uien kan insmeren om zich te be schermen, Het blad „Prace" zegt: „De onnaden- kenden geloven dat niets zo belangrijk is als uien: aardappelen komen er niet op aan uien moet je hebben overal, het hele huis moet ruiken naar uien en jij zelf het hardst Maar, zo besluit het blad, deze ham steraars weten niet waar de bescher ming tegen de atoombom feitelijk te vinden is, want zij zijn beschermd te gen deze atoombom door „onze gemeen schappelijke strijd voor de vrede", en voegt hier aan toe: „Tegen deze geruch ten verspreiders moest worden opgetre den." (U.P.) een leger niet alléén uit chauffeurs en het is dus duidelijk dat niet iedereen zijn zin zal krijgen. Het enige, dat Jan Tjerk en Gerard voorlopig zelf te horen krijgen, Is of ze geschikt of ongeschikt zijn voor de dienst. En bovendien krijgen ze bericht thuis tot welke bloedgroep ze behoren, want sinds September wordt die bij de keu ring tegelijk mee bepaald. Meer met het oog: op de algemene volksgezondheid dan in verband met het directe belang voor de militaire dienst. In tegenstelling met vroeger bepalen op het ogenblik de onderdelen zelf op welke manier ze het mensenmaterlaal dat hun ls toegewezen, verwerken. Al zou Jacob Bergman ook blijk geven van nog zoveel intelligentie en nog zoveel goede karaktereigenschappen en nog zo veel technische kennis gebaseerd op de degeliikste schoolopleiding: zijn voorlo pige indeling gaat niet verder dan b.v.: Luchtmacht. Welke functie hij daar te vervullen krijgt-, wordt later uitgezocht als hij in werkelijke dienst is. Precies eender gaat bet met de Ma rine en de Landmacht. De Lichting 1950 II, die nu ongeveer een maand in dienst is is de eerste lichting, waarin dc functies volgens dit systeem be paald worden. Tijdens de elementaire opleiding, die drie maanden duurt cn die voor alle corpsen hetzelfde is, wor den beoordeeld door hun compagnies-, esquadron- of batterij-commandant en door speciaal aangestelde selecticij officieren. Daarbij gaat het om het uiterlijk voor komen en gedrag, technisch inzicht, al gemene belangstelling, lichamelijke vaardigheid, verantwoordelijkheid ten opzichte van anderen, zelfstandigheid e.d. Van elke man afzonderlijk wordt op die manier bepaald of hij in aanmer king komt voor de centrale selectiecom missie (de laatste zeef voor de officiers opleiding) voor een Kaderschool (on derofficies-opleiding) of voor geen van beiden. Het is dus niet meer zoals voor de oorlog toen bijna iedereen met een mid delbare opleiding automatisch in de op leiding voor reserve-officier kwam, maar het is ook niet zo. dat iemand, die de vereiste karaktereigenschappen heeft, beslist- officier wordt, ongeacht zijn ont wikkeling en zijn opleiding. Als mini male eis is Mulo B gesteld terwijl voor bepaalde vakken HBS-B of MT.S. be slist vereist zijn De aanmelding is niet op basis van vrijwilligheid: de mensen worden voor de opleiding aangewezen Alles bij elkaar is van het eerste con tact, dat gelegd wordt bü de Inde lingsraad af het streven er op ge richt iedere functie vervuld te krijgen door de man, die daar het beste voor geschikt is cn omgekeerd iedere man te krijgen op de plaats, waar hü zich het best ontplooien kan. Alleen als aan die twee voorwaarden voldaan is, kan immers een leger een efficiënt bedrijf vormen, dat met zijn tienduizenden kleine onderdeeltjes doeltreffend wgrkt. ADVERTENTIE Bronchitis ontstaat vaak uit een ver onachtzaamde kou en ontaardt allicht in chronische bron chitis,diesommigen dan tot levenslange „hoesters" maakt. akkers abdijsiroop is het middel dat, als een heerlijke balsem, Uw ademhaling verruimt, Uw aangetaste luchtwegen zuivert, Uw hoest stilt en spoedig die ^ondragelijke kortademigheid wegneemt. BINNENLAND Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer o\er de Rijksbegroting voor 1951 van het Ministerie van Oorlog en van Marine. Op 40-jarlge leeftijd is te Den Haag overleden de tweede eerste fluitist van het Residentieorkest, de heer Leo Klehl. Gisteren heeft de dirigent Albert van Raalte te Amsterdam onder zeer grote belangstelling zyn 40-Jarlg Jubileum her dacht. Op de vliegbasis Gllze Rijen heeft gisteren luitenant ter zee vlieger eerste klasse I. A. J. de Bruljn het commando overgedragen aan luitenant-kolonel A. A M. van Rest. Gisteravond ls het woonhuis van de heer A. Boersma aan de Volgerweg in de Beêmster tot de grond toe afgebrand. De brand brak uit toen de familie Boersma bij buren aan de overzijde van de weg op visite was. Eerst toen het vuur naar bulten sloeg ontdekte men de brand. Slechts een paraplulstandaard kon worden gered Ver moedelijk ls de oorzaak het te heet stoken van de kachel. BUITENLAND De E.C.A. maakffe bekend, dat zij met de Engelse regering overeenstemming "heeft bereikt over herziening van Engelands behoefte aan Marshall-hulp in dc toe komst. BIJ decreet zijn vier Spaanse commu nistische organisaties ln Frankrijk ont bonden en hun kranten verboden. Twee Duitsers uit de Sovjet-zone. de 26-Jarlge Rudolf Plelll en de 22-Jarlge Konrad Schussler bekenden 11 vrouwen te hebben vermoord na hen beloofd te heb ben hen illegaal over de Sovjet-Britse zone grens te zullen brengen, Opgravingen bij het tegenwoordige Jericho hebben onweerlegbaar aangetoond dat ruïóes van grote gebouwen gelegen zijn op de plaats waar het nieuw testa- mentlsche Jericho gelegen was, waar Herodes ln de winter woonde. De Egyptische regering en de maat schappij Suez-Kanaal zijn overeengekomen een brug te bouwen over het Suez-Kanaal bi) Ferdan, ln de nabijheid van de spoor weggrenspost te El Kantara. Deze brug zal het Egyptische vasteland verbinden met j schiereiland Slnal en de onder Egyptische contróle staande kuststreek van Gaza. Meer dan 1.200.000 Oost-Duitsers zul len een bijzondere éénjarige ,.cursu_ over het Leninisme" lopen om hen geschikt te I maken voor het lidmaatschap van de I socialistische eenheidspartij. De Amerikaanse procureur-generaal, Howard McGratli, heeft officieel bepaald dat het .nominale lidmaatschap" van een i totalitaire partij voor een buitenlander geen beletsel kan zijn voor een tijdelijk ver blijf ln de Verenigde Staten, doch zij moeten „een goede en wettige reden" heh- j ben om de Verenigde Staten te willen bezoeken. Repatriëring H-brigade Dc militairen van de H-brigade, die bijzondere studiebelangen of ^ndere dringende redenen kunnen laten gel den, zullen bij de repatriëring voor keur genieten. Zij die misbaar zün of worden verklaard, zullen onverwijld worden afgevoerd, waartoe zo nodig een aantal K.L.M.-vliegtuigen zal worden ingeschakeld. Dit is van officiële zijde in Den Haag meegedeeld. Zoals bekend is, ondervindt de repatriëring van de H-brigade ver traging, in afwachting van de terugkeer naar hun land van de tot de KNIL be hoord hebbende Ambonnezen. 100 Nederlanders uit Sovjet-kampen ontslagen OP TRANSPORT NAAR ONS LAND. De ambassadeur van de Unie der socialistische Sovjet-Republieken heeft ten Departemente van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat dezer dagen ongeveer 100 Nederlanders, die sinds de oorlog daar nog in kampen ver toefden. uif de Sovjet-Unie op tran sport naar Nederland zijn gesteld. Re gelingen zijn in voorbereiding om deze groep Nederlanders aan de grens van de Oost-Duitse zone in ontvangst te nemen. Enigerlei nadere bijzonderhe den ontbreken. Korte diensttijd lichting 1949 II De dienstplichtigen, die krachtens KB. van 28 Augustus opnieuw in wer kelijke dienst v/erden geroepen, zullen, zo is de bedoeling van de Regering, niet langer ln dienst worden gehouden dan tot 1 April 1951 Een desbetreffend wetsontwerp ls gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. Plechtige ondertekening Benelux-Unie IN AANWEZIGHEID VAN II.M. DE KONINGIN? (Van onze Brusselse correspondent) Naar wij vernemen, wenst de Neder landse regering aan de op 13 of 22 December te houden plechtigheid van de ondertekening van de Economische Unie Benelux 'n buitengewone luister te geven. HM. de Koningin zou de ondertekening van het verdrag, te 's-Gravcnhage, bewonen. Het verdrag dat vrijwel klaar is. zal worden aangegaan voor een periode van 10 of van 50 jaien. In de eerste jaren van de Belgisch-Nederlandse Unie zullen er nog beperkingen zijn op het kapitaal-verkeer van Nederland naar België Het te Luxemburg opgestelde landbouwprotoco! zal een integrerend deel vormen van de conventie der Eco nomische Unie, Geen vliegveld op Schieveen YPENBURG VOOR ZUID-HOLLAND VOLDOENDE. De aanleg van een tweede lucht haven in het Westen van ons land is niet wenselyk. maar Ypenburg moet zich kunnen ontwikkelen tot een veld van de E-klasse voor onregelmatig handelsverkeer. De mogelijkheid van de aanleg van een tweede Westelijke luchthaven zou open moeten blyven. doch van een keuze tussen Ypenburg en Schieveen kan thans geen sprake zijn, en wel om de centralisatie van liet luchtverkeer op Schiphol niet te beperken. Tot deze conclusies komt het rapport van de op 5 Januari 1949 door de mi nister van Verkeer en Waterstaat inge stelde commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de noodzakelijkheid van herziening van de beslissingen be treffende de plaats van een tweede luchthaven in het, Westen des lands en de bestemming van het vliegveld Ypen burg. Carel Th. Scharten overleden BEROEMD SCHRIJVER EN DICHTER. Gisteravond overleed op 72-jarlge leeftüd te Florence de Nederlandse schrijver Carel Th. Scharten, bekend om de talrijke romans, die hü in sa menwerking met zün echtgenote, Margo Antink, schreef. Tot zün be kendste werken behoren „Een huis vol mensen", „De vreemde heersers", „Het geluk hangt als een druiven tros", „Het wonder der liefde", „Het leven van Francisco Campana". Als dichter deed de overledene zich kennen in zijn bundel jeugdverzen en in het treurspel „De zonde van Koning David". Als criticus gaf hij verhande lingen over de litteratuur in „De Gids en andere literaire tijdschriften. Voorts zijn reisverhalen van zijn hand versche nen o.a. „De schatten van Groot Gr.e- kenïand" en „Verborgen schoonheid van Toscane en Umbrie". Vaarwel van Mees Toxopeus DROEG COMMANDO VAN DE „ÏNSULINDE" OVER. Vijf redders kregen medailles. Gistermiddag is de reddingboot ,,ln- sülinde" weer aan de Zeedijk te Oost- mahorn gemeeld, nadat dit- schip ge- mime rijd afwezig was geweest. Het is thans voorzien van nieuwe motoren, welke het Friese volk ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum van de KN.ZH.RM. heeft aangeboden. Burgemeester T. Sylsma van Oost- dongeradcel toonde zich zeer tevreden in een toespraak, waarin echter ook woorden moesten worden gewijd aar. een minder prettige gebeurtenis, na melijk aan het afscheid van de be kende schipper van de „ïnsulinde" Mees Toxopeus. Deze heeft namelijk de 65-jarige leeftüd bereikt en thans was het ogenblik voor hem gekomen om zyn plaats over te dragen. Zijn opvolger is zün broer Klaas Toxopeus dte al jarenlang stuurman van de „ïnsulinde" is en een 24-jarlge erva ring bü het reddingwezen heeft. De voorzitter van de KN.Z.H.RM. jhr C. F. J Quarles van Ufford, sprak de oude en de nieuwe schipper toe. Hij wees er op, dat Mees Toxopeus enige honderden mensen het leven heeft ge red en hü hoopte, dat de jarenlange ervaring van Mees nog lange tüd ten dienste van de maatschappij zal staan Mees Toxopeus gaat binnenkort naar Muirien. om daar het toezicht le heb ben bij de bouw van de nieuwe motor- redd'ngbcot „Prins Hend.ik" Klaas Toxopeus kreeg, ter gelegenhelu van het feit, dal hü op 3 September de Duitse lichter J65 redde, als schipper van de reddingboot „Twenthe" een zil veren medaille aangeboden, terwijl de heren Jannes Toxopeus en Anne Stee«2 .stra. Klaas Steegst, a en Bertus Erik met een broezen medaille werden vei eerd. Dag van het openbaar onderwijs Aandacht voor levenshouding van het kind De eerste dag van de herfstvacantic hebben de leerkrachten van het open baar onderwijs besteed aan de be spreking van enkele problemen op h:t brede terrein van het onderwas, In grote getale waren zü hedenocli tend naar ,Den Burcht" gekomen ter bü woning van „de dag voor het Open baar Onderwijs", belegd door hel Comité voor de Openbare School, vertegenwoordigende de afdelingen Leiden van de Nederl. Onderwijzers vereniging en Volksonderwüs en de Ouderraad te Leiden. Tevens gaven hier van hun belang stelling blijk de wethouder van Onder wijs, de heer J. C. van Schalk, de 'ge meentelijk inspecteur van het onderwijs, de heer H A, Vriend, diverse leden van de Onderwijscommissie uit de Leidse raad en voorts leerkrachten van he1" Middelbaar en Gymnasiaal-onderwijs De voorzitter van het o.ganiserendt Comité de heer J. W. Harting, sprak een inleidend woord, waarin hü de be tekenis van deze dag voor het openbaar onderwys uiteenzette. Ons werk, aldus spieker, wordt gedragen dooi enthou siaste, idealistische leerkrachten, die z.ch gedragen weten door een levens overtuiging. waarin de hoge menselijke waarden verankerd liggen. REDE VAN DE HEER C. J. ROL. De heer J. C. Rol, gemeentelük in specteur van het onderwüs te Zaandam hield vervolgens een rede over: De problemen, waarvoor wij staan" Spieker wiens rede gebaseerd was op vele voor beelden aan de practyk ontleend, toon de alle:eerst aan, dat het noodzakeiük is, dat de onderwijzer in de school zijr. taak niet alleen ziet als lesgever, doch ook en vooral cis opvoeder en mens. De nood, waarin de jeugd verkeert, is groot en daarom is het van belang, dat de onderwijzer een schakel weet te leg gen tussen het kind en het gezin en het kind en de overheid. De heer Rol. die vervolgens inging op de critlek, welke Piet Bakker in een weekblad geuit heeft op de werkge meenschap van Kees Boeke, was van mening, dat het experiment, dat in de wprkplaals van Kees Boeke plaats vindt, getuigt van een verantwoorde instelling van deze onderwy'sspecialist t.o.v. het kind en zyn problemen. Ongetwijfeld ADVERTENTIE Bij guur weer en huishoudelijke arbeid Lid Zeeuwse Prov. Staten levensgevaarlijk gewond HEVIGE AUTOBOTSING BIJ GOES. Gisteren is op de Nieuwlandseweg te Middeiburg bij een ernstige auto- botsing een inwoner van Zierikzee, de lieer W. P. A. Brouwer, die de Mid- denstandspartü in de Prov. Staten van Zeeland en in de Zierikzeese ge meenteraad vertegenwoordigt, levens gevaarlijk gewond. Toen de heer Brouwer gisteravond per auto uit Middelburg huiswaarts keerde, wilde hij op de Nieuwlandse weg een voor hem uitrijdende boerenwagen passeren. Uit de richting Goes naderde een andere auto. bestuurd door de Zwit ser S. Een aanrijding was niet te voor komen. De botsing was zó hevig, dat de auto van de heer Brouwer aan de voor zijde geheel in elkaar werd gedrukt. Deze zelf liep zeer ernstige verwondin gen op en werd in levensgevaarlijke toe stand naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. Een andere ingezetene uit Zierikzee. die naast hem zat. werd slechts licht gewond. Ook de Zwitserse auto werd zwaar gehavend, maar de inzittende kwam met de schrik vrij. Ruim half millioen telefoon- abonné's Dezer dagen is in ons land de 500.000ste telefoonabonné aangesloten. Het ls onmogelijk na te gaan. wie pre cies de „gelukkige" is geweest, aange zien in het gehele land tegelijk tele foonaansluitingen worden gemaakt. Hoe snel de groei van het aantal aangesloten is geweest, biykt uit het feit. dat het Staatsbedrijf der P.T.T., sinds 1 Januari 1946. ruim 286.000 nieuwe telefoonaansluitingen heeft ge maakt! Belastingaftrek voor sociale transfer De minister van Financiën van de R.I. heeft besloten om bij de bereke ning van het belastbaar inkomen over 1950 toe te laten dat werknemers en zij die zelfstandig een beroep uitoefe nen de door hem gemaakte kosten van voor transfer benodigde deviezen- certificaten in mindering brengen. Onder deze „sociale transfer" moet verstaan worden overmakingen vap met vergunning van het deviezenlnstituut gekochte buitenlandse valuta bestemd voor maandelijkse delegaties aan in het buitenland verblyvende gezinsleden, ali mentaties, stortingen in pensioenfond sen premies voor levensverzekeringen en lijf ren ten en spaargelden Tevens is besloten dat voor belastingheffing naar inkomen loon of vermogen de bestand delen daarvan verkregen ln het buiten land of zich daar bevindende worden gewaardeerd naar de officiële valuta koers van de betrokken buitenlandse munteenheid op 1 Januari 1950 INDONESISCHE DELEGATIE VOOR LAKE SUCCESS. De Indonesische delegatie naar de al gemene vergadering der VN onder mi nister vin Buit. Zaken M-oh Roem, ls in een vergadering van het kabne: gis teravond samengesteld en zal a s Zater dag naar Lake Success vertrekken. Zü is als volgt samengesteld:: voor zitter minister Moh Roem. vice-voor zitter de heer Darmasetiawan: leden de heren Mohonoetoe. Andi Zaina! Abidin en Pr a wo to Mangkoe-oemlto. Leden van de staf: Soedjon; en Ongki D'fi'adhvnara Er 'al a'-noe een jurl- dische adviseur wórden benoemd. 1 zullen wy daarvoor een critische ba- langstelling aan de dag moeten leggen. In ons werk gaat het om de harmo nische ontwikkeling van onze kinde ren, in wier intellectuele ontwikkeling drie aspecten zijn te onderkennen, I t.w. aanleg, rijpingsgraad en gevormd, held. Wat de aanleg betreft, merkte spreker op, dat statistische gegevens hebben aangetoond, dat plm. 45 lot 47% van het aantal leerlingen der .lagere school zonder te doubleren d?- ze school verlaat. 25 blijft eenmaal zitten; terwy'l 20 tweemaal dou bleert cn 10 3 of meerdere keren. T.o.v, van deze percentages ls spre ker van oordeel, dat wanneer de aanleg onvoldoende is, het zitten-blyven mets uitwerkt. Het 3 tot 4 maal toe olijven zitten van kinderen heeft geen zin in dien het kind het plafond van zijl kennis heeft bereikt. Wij moeten hier dan ook zo spoedig mogelük onderuit weten te komen! Met het geven van een c-yfer aan het werk der leerlingen zijn wij er niet Noodzakelijk zal het zijn, dat wy ons toeleggen op een fouten analyse, waardoor wy' bekend worden met de moeilijkheden der kinderen. Ook ls het inschakelen van een Medisch Op voedkundigbureau hoogst belangrijk, r.o.v. de rij pingsgraad der kin deren is spr. van oordeel, dat leerplichtig-rijp nog niet betekent schoolryo! Vandaar dat het spreker wil voorkomen, dat een belangrijk kwantum kinderen óf eén jaar te vroeg naar school gaat óf mo-i- lykheden heeft met de leerstof in de eerste klasse. Bepaald funest achtte de heer Rol het om onze lagere school te splitsen ln klassen van meer- en minder-begaafdc leerlingen. Integendeel, juist de geva rieerdheid in de klas moeten wü hand haven, waarbij vermenging naar milieu en intellect dient behouden te worden. Slechts voor enkele vakken zou een groepering gewenst kunnen zyn Als al gemene stelregel in de school geldt: let cp inzicht-prestaties en niet op dres- suur-prestaties! Ofschoon er voldoende leerstof aan wezig is, komt het er op aan deze stof juist te groeperen. Daarby is het van belang er op toe te zien, dat de leerlingen op het terrein van de leer stof zich geestelijk geen breuk tillen! Vervolgens weidde de heer Rol uit over de paeöagogisohe züde van het onderwijs. Terwijl de levensleer op onze scholen verboden dient te ^iijnmoeten, wij onze volledige aandacht richten op de levenshouding van het kind, welke in overeenstemming gebracht dient te worden met onze christelyke of huma nistische levens- en wereldbeschouwing. Daarbij moeten wij een gepast gebruik maken van het begrip vrijheid, de ver antwoordelijkheid in maatschappy en samenleving en het werkend denken op het niveau van de mogeiyidheden van de leerling. Ondanks de grote klassen achtte spr. het gewenst, dat op een bepaalde mid dag in de week in de klas een zekere vrijheid meet heersen. De heer Rol, die in zijn rede meer malen teruggreep op de lesbrieven van het Pa eel agogisch Centrum van de N.O.V., besloot zün rede met te wijzen cp het belang, dat voor de leerkrach ten by het voortgezet onderwijs gelegen is in het op deskundige wyze aan d? oixle stellen van het probleem van de verhouding jeugd-sexualiteit. Op eer lijke en open wijze zullen wü deze zaken hebben te bespreken. Na de pauze, waarin de aanwezigen gelegenheid hadden om de tentoonstel ling van leermiddelen en moderne pro- jectie-apparatuur te bezichtigen, volgr'e een geanimeerde bespreking, waarbij de heer Rol gelegenheid vond op enkels details nog nader in te gaan. In de middagzitting refereerde de ge- msentelijk inspecteur van het onderwin te Enschede, de heer J. A. Sellenr33d, over het onderwerp: ..Waarvoor leven en werken wij eigenlijk?" Deze dag voor het Openbaar Onderwys zal he denavond worden besloten met een fees- telyke propaganda-büeenkomst. Passage uit Indonesië blijft gesloten boek TEVEEL ONZEKERE FACTOREN. (Speciale berichtgeving) Hoe het passagiersvervoer van In donesië naar Nederland zal zijn in het komende jaar, valt moeilijk vooruit te bezien. Er zyn zoveel factoren, die hierin een rol spelen, dat een prognose od langere termyn geen zin heeft. Be fluctuaties in de vraag naar passage naar Nederland zy'n trouwens zeer wonderlijk, aldus de heer Ch. M. P. H. Nuyenes, chef van het passagekan toor van liet hoofdagentschap van dc Kon. Rott. Lloyd te Djakarta, een van dc büna 1000 passagiers van de Wil lem Ruys, die gisterochtend weer in Rotterdam terugkeerde. De verwachtingen van het'aantal pas sagiers ln de naaste toekomst zijn niet in cijfers uit te drukken. Men houdt re kening met. het feit dat naast de be staande mailschepen per maand nog één charterschip moet worden ingelast om de ongeveer 1500 zielen per maand te kunnen vervoeren. Dat de laatste drie maanden het .ge drang" om passage naar Nederland min der groot is geworden, wilde de heer Nuyens zien als een seizoeninvloed. Mensen, die reeds zes maanden op de wachtlijst staan en tegen deze tijd pas sage kunnen krijgen, laten hun beurt voorbij gaan, omdat zij niet in het kou de seizoen in Nederland willen aanko men Een belangrijke factor, voor wat het vervoer van de gouvernementsamb tenaren betreft is dat men eerst zeker heid wil hebben omtrent de ambtena ren garantie- en pensioenwet. En dan speelt de kwestie van Nieuw Guinea een grote rol. Zolang daarover geen zeker heid bestaat, kan ook voor wat betreft de passage naar Nederland niet de min ste prognose worden gemaakt Als volgend jaar ten opzichte van Nieuw Guinea veranderingen komen, die niet ten gunste van Nederland zün, dan is het niet denkbeeld'g. dat er weer een plotselinge stroom van naar Nederland terugkerende passagiers komt. Rekening zal men er ook mee moeten houden, dat he> laar 1951 een g'-ote stroom van ver- lofgansers te zien zal geven. De mees ten hebben er dan vüf laar tropendier.st op zitten en recht op -Europees verlof In Djakarta komt men wel eens tot cle on dekking, dat van de 6000 aanschrij vingen dat men rassag? kan krijgen 2000 als onbes'e'baar terugkomen De aangeschrevenen 7jjn dan re-ris me- een andere gelegenheid haar Europa ver* d wenen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2