Engelse regering wenst suikerbieten- industrie te nationaliseren WEERBERICHT India waarschuwt Peking 89ste Jaargang ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 No. 27138 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie- B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Harde realiteit vervangt droomwensen Te Lake Success blijven de Russen no» steeds beminnelijk, het Korea- echec ten spijt. Totdus ver gaan zij deze kwestie zelfs volkomen voorbij! Maar overigens spelen zij als het ware r.r met vredèsresoluties en vredes- be'uigingen op zijn Russisch. Dav z dat alle oude voorstellen, die als on voldoende ter zijde werden gelegd, her rijzen en opnieuw naar voren worden Reb-acht. Meestal in nieuwe bewoordin gen. doch de quintessens is onveranderd. Het is de vredespropaganda, zoals die is neergelegd in de vredesoproep van Stockholm. Hol en leeg. Af en toe krijgt Moskou zelfs ter V N. n0f wel eens een klein succesje. Zo b v., toen een motie werd aanvaard, waarbij de grote vijf werden uitgenodigd, om alle kwesties nog eens te bespreken. Niets op tegen op zich zelf. want wie weet. hoe een koe een haas zou kunnen vaneen, zal men zeggen. Doch zo een voudig is het echter niet, want er be hoeft geen twijfel over te bestaan, dat het Kremlin, zodra die grote vijf bijeen komen, direct weer de bekende propa ganda zal gaan maken; het enige doel, waarom zij zelf voorstander van zo'n bespreking waren. Het zal natuurlijk ogenblikkelijk weer beginnen met het oprakelen van de Chinese kwestie: wie vertegenwoordigt het Hemelse Rijk? En bij verlies zullen de Russen niet weer weglopen, Korea heeft hen in dit op zicht wijzer gemaakt! De situatie is in werkelijkheid zoda nig, dat geen enkele partij besprekin gen weigert, mits voorop staat de ern stige bedoeling om tot een regeling te komen ten aanzien van alle omstreden kwesties. Doch wie zal het de leidende figuren in Washington, Londen en Parijs kwa llik nemen, wanneer zij bij het Kremlin die ernst niet zien, integendeel, zelfs die ernst ontkennen? Neem. om dit te bewijzen, slechts een paar willekeurige voorbeelden. Direct na de tweede wereldoorlog zijn de ge allieerden overgegaan tot ontwapening. In het vertrouwen, dat allen daaraan zouden deelnemen Mis, Moskou heeft niet alleen de bewapening, die het be zat, gehandhaafd, doch deze zelfs uit gebreid, zodat het momenteel een reus- pchtiee voorsprong heeftHad Amerika niet de Atoombom, wie weet, wat er dan al geschied zou zijn! Over de atoombom gesproken, «alle landen zijn het er in principe wel over eens r'/1 dit wapen buiten de wet dient te worden gesteld, omdat een rigoureuze toepassing de rest der beschaving zal vernietigen, en het noodlot aan de we reld zal voltrokken. Doch wie saboteert deze afschaffing? Moskou, omdat het weigert controle toe te laten, tenminste afdoende controle Is dan te verlangen, dat Amerika weigert afstand 'te doen van het enige middel, dat momenteel d? vrede nog redt' De Sovjets weigeren afdoende con trole, want dat zou betekenen optrek king van het befaamde IJzeren Gor dijn. Moeten we nog aantonen, dat Moskou integendeel scherper dan ooit. dat gordijn bewaakt en gesloten houdt? Het is. dat zij erkend voor de Stalin- dictator het enige redmiddel, want zo bet Westen openlijk toegang zou krijgen tot het Oosten en dan soeciaal in de eerste plaats de door het Oosten onder worpen landen, dan ligt voor de hand. hetgeen zich binnen afzienbare tijd zou afspelen. Maar het verklaart voor de volle hon- tWd percent, waarom het Westen, alle zoet gefluit van Moskou ten spijt, zich niet meer op sleeptouw laat nemen in langdradige besprekingen, waarvan het mislukken tevoren vast staat. Ook het Westen wil wel praten, doch dan op behoorlijke basis, waaraan propaganda vreemd is. De tijden zijn voorbij, dat men zich na? In slaap laat sussen met gemeen plaatsen. De realiteit is thans in de plaats ge- treaen van droom-wensen De gang van zaken in Azië wettigt overigens deze uiterste waakzaamheid ten volle. Dat de Vietminh in Indo- Co;na in staat is gebleken om van een guerilla-oorlog over te gaan tot een jyarp oorlog, is slechts een gevolg van de opleiding dezer troepen In het rode Coma door Sovjet-inst~uct°urs. En wat staat er te gebeuren in Tibet? Welis waar zijn de berichten, dat het rode Lninese lezer reeds is binnengerukt, nog niet officieel bevestigd, doch waar Pe.cing de opmars zelf aankondigde, mag men gerust aannemen, dat deze in ieder geval in het voornemen ligt- Al wu men misschien in Peking en Mos kou tevoren door dreigementen nog trachten invloed te oefenen op de eer- be?»iu<?n onderhandelingen tus sen Tibet en Peking. 's te hopen, dat het realiteitsin- z ent. dat nu de gedachtengang van het n v°Hedie beheerst, niet zal ver zwakken! Laat men het integendael cnragen en, zo mogelijk, nog verster- Althans voor een deel (Van onze Londenss correspondent) In de Troonrede, welke Dinsdag door de koning zal worden uitgesproken, zal. naar thans reeds, bekend is ge worden, de regering haar voornemen aankondigen om de Engelse suiker bieten-industrie te nationaliseren. Het oorspronkelijke plan, zoals uiteen gezet voor de verkiezingen van dit jaar, was de gehele suikerfabricage onder staatsbeheer te brengen. Dit leidde tot een reusachtige anti-nationalisérings- campagne van de bij de maatregel be trokken ondernemingen. Tevergeefs heeft de regering destijds geprobeerd die actie tegen te gaan. Het verkiezingsresultaat werd later, mede als gevolg van campagnes als deze ook de bedreigde verzekerings firma's en de vleesgrossiers deden er aan mee daarom vooral geïnterpreteerd als een uitspraak tegen nationalisering. In de nieuwe documenten van de La- bourparty, welke dienen als grondslag voor de komende verkiezingsactie wer den dan ook de destijds aangekondigde nationaliserings-objecten niet meer met name genoemd. Op het laatste partijcongres hield Morrison, die zelf weinig voor meer ex perimenten op het gebied der nationali sering voelt, duidelijk een slag om de arm, toen hij verklaarde, dat de toen tertijd voor nationalisering uitgekozen industrieën ,nog altijd in aanmerking komen "om in overweging fe worden ge nomen. De principiële vleugel van de partij verwachtte in elk geval, dat de leiding hét nationaliseringsprogramma niet he lemaal zou inslikken. Trouwens Attlee had duidelijk verkondigd, dat de %iak van de labour-regering ook bij de hui dige geringe meerderheid, bestaat uit het voeren van een socialistische poli tiek. Wil het land dat niet, dan zal het zich' scherper dan tot nu toe bij de stembus moeten uitspreken, zo is blijk baar zijn logisch gefundeerde instelling. In het parlement is een felle strijd te verwachten over het genoemde voorstel, doch de regering, welke ook de zo veel belangrijker staalnationali- scring er door kreeg of beter: de uitvoering van een reeds door het vo rige parlement aanvaarde maatregel is vol vertrouwen, dat ook bij de komende maatregelen, waarover een controverse tussen de partijen bestaat, het geluk aan haar zijde zal zijn, al is elke stemming in de tegenwoordige verhoudingen een gok. De regering motiveert haar nieuwe stap met het argument, dat zij het be staande gesubsidieerde monopolie van de-suikerbietenteelt en -verwerking, dat thans" afloopt, niet bij wet wenst te continuëren. Dit monopolie werd in 1936 door de conservatieven opgericht. De tories ver zetten zich niet tegen staatscontrole, doch wel tegen staatsbeheer van de in dustrie. hoewel zij in bepaalde gevallen in het belang van de efficiency en de veiligheid, nationalisering hebben aan vaard. Indien het parlement de nationali sering van de suikerbietenindustrie accepteert, zal dit het eerste experi ment zjjn op het gebied van recht streekse concurrentie tussen een staatsbedrijf en particuliere onderne mingen, welke laatste 77 pet. van de suikerfabricage in handen zullen hou den. De particuliere industrie vreest echter deze concurrentie niet, evenmin als zij de reeds door de Staat gesteunde sui kerbieten-industrie in het verleden had te vrezen, mits, zoals een der leiders der industrie ons verklaarde, de overheid het particuliere bedrijf geen oneerlijke concurrentie aandoet. Geen Chinezen in Korea Blijkens waarnemingen uit d«s luciht heeft de Britse brigade de kradhtige Noord-Koreaanse weerstand op de weg van Paktsjong naar Slnoeidjcs ever- wonnen De Britse troepen waren vijf km verder opgerukt. Een woordvoerder van het Ameri kaanse achtste leger verklaarde, dat de vele verhalen van krijgsgevange nen over Chinese interventie onwaar zijn. De gevangenen waren gewone recrutcn, die niet in staat waren ge weest te weten, wat er in groter ver band gaande is. „Voor zover ik weet, is er geen Chinese interventic," aldus de woordvoerder. Volgens het communiqué van gene raal MacArthur werden in versneld tem po grote Amerikaanse versterkingen aan trcepen en materiaal in de Noord- Korraanse haven Wonsan aan land ge zet. Voor het eerst sirids het begin van de Koreaanse oorlog zijn er geen bom bard ementsvluchten van superforten of ..Invaders" gevlogen. De Zuid-Koreaanse regering heeft per 3 November een geldzuivring bevolen om de inflatie ten gevolge van de oor log tegen te gaan. GRIEKSE VERZAMELRESOLUTIE INGEDIEND BIJ V.N. Griekenland heeft een verzameireso- iutie ingediend bij de politieke com missie der V.N., die de hoofdpunten bevat van door Nederland, Chili en In dia gedane voorstellen ter versterking van de vrede. Al deze aparte voorstel len waren ingediend als tegenhangers van het oorspronkelijk Sovjetrussisch ontwerp, waarin gevraagd werd om eon vredespact tussen de grote mogendhe den. beperking van de strijdkraohten met een derde en het verbod van de atoombom. PLAATSELIJK BUIEN. Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht od enkele plaatsen in het binnenland nevel of mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met vooral in ne kustprovincies enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Wes- 1ke richtingen. In het Zuid-Oosten ^an het land iets minder koud. overi gs weinig verandering in tempera- Uur- (Opgemaakt te 10 uur). 29 OCTOBER. Zon op: 7.28 uur; onder: 17.18 uur. Maan op: 18.25 uur: onder: 11.49 uur. „,,.0e£water te Katwijk te 5.01 en 17.14 uur- (30/1 te 5.33 en 17.46 uur). nummer bestaat uit 10 pagina's. De liberalisatie van de Europese handel WORDT GEBRACHT OP 75 PCT. De raad van ministers van de O.E.E.S. heeft besloten met ingang van 1 Fe bruari 1951 het percentage van de vrije goederenuitwisseling tussen de 18 bij de organisatie aangesloten landen te bren gen van zestig op vijfenzeventig procent. De Franse delegatie behoudt haar be slissing over deze nieuwe maatregel voor tot aan het einde van dit jaar. De landen, die in de onmogelijkheid verke ren om deze verdere liberalisatie toe te passen, moeten voor 28 Februari a.s. daarvan mededeling doen. Op 1 Decem ber a.s. zal een nieuwe bijeenkomst van de ministers worden gehouden. De raad besloot dat Turkije, Neder land en Denemarken het liberalisatie- percentage van 75 procent eerst op 30 April a.s. behoeven te hebben bereikt in verband met de uitgebreide handel van deze landen met West-Duitsland. West- Duitsland heeft in minder dan vier maanden een nadelig saldo bereikt bij zijn Europese betalingen van 175 mil- lioen dollar. De raad maakte na afloop van zijn bijeenkomst bekend, dat welis waar binnen elk der drie categorieën voedsel, grondstoffen en Industriepro ducten minstens 60 procent van de particuliere invoer vrij moet zijn, doch dat de deelnemende landen niet ver plicht zijn de laatste 15 vrij te ma ken, al wordt er wel bij de landen op aangedrongen dat te doen. In verband met de huidige grondstoffenschaarste heeft de raad bepaald, dat een aange sloten land, zonder op het percentage der liberalisatie terug te komen, be paalde producten van de liberalisatie- lijst kan schrappen en deze door andere vervangen, wanneer de toestand op de grondstoffenmarkt dat rechtvaardigt. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons heden nog: Minister Stikker wees in het bijzon der op de moeilijkheden, die zich op economisch gebied de laatste maanden tussen Nederlnd en Duitsland hebben voorgedaan en die de actie van de Marshall-organisatie blijken te bedrei gen. De oorzaak der moeilijkheden schuilt in de hachelijke deviezenpositie van West-Duitsland, waardoor in het bijzonder ons land in de knel is geraakt. Zoals bekend is Nederland voor zijn buitenlandse handel voor een hoogst belangrijk deel op Duitsland aangewe zen en omdat Bonn Den Haag niet kon betalen, is Den Haag weer in gebreke tegenover Brussel moeten blijven. Op deze klip dreigen nu vele goede voornemens der 18 ministers af te stuiten. De regering in Bonn heeft zo al voor 30 millioen dollar goud in deviezen om moeten zetten cn bovendien nog 145 millioen moeten lenen. Aldus heeft de regering Adenauer de schuld weliswaar tegenover de Be- talingsunie kunnen dekken, doch men is er geenszins zeker van dat binnen kort uit deze hoek geen nieuwe ver rassingen op zullen duiken. Daardoor hebben in het bijzonder de Nederande en Franse delegatie een slag om de arm willen houden. Alleen wanneer Duitsland al zijn fi nanciële verplichtingen na zal komen en zich eveneens aan de 75 belofte houdt, zal de O.E.E.S., aldus minister Stikker, op Nederland kunnen rekenen. In tegenwoordigheid van de leden van het Hoger- en het Lagerhuis heeft de Engelse Koning de nieuwe zittingzaal van het Lagerhuis geopend. Deze plechtigheid vond plaats in de ver nieuwde Westminster Hall in Londen, aangezien de traditie verbiedt, dat de Koning het Lagerhuis betreedt. Dit is tevens de eerste keer sinds 1939 dat de Westminster Hall weer in ge bruik is genomen. Op de foto ziet U een onderdeel van de kleurrijke plech tigheid: de voorzitter van het Hoger huis Lord Jowitt, biedt de Koning en de Koningin knielend de hulde van het Hogerhuis aan. Links de leden van de Koninklijke familievan links naar rechts: de Graaf van.Athlone, Prinses Alice (Gravin van Athlone), Prinses Mary, de Hertogin van Gloucester, Prinses Margaret, Prinses Elizabeth en Koningin Mary. Op de achtergrond leden van de lijfwacht in Tudor- uniform. DISCONTOVERHOGING IN WEST-DUITSLAND. De Bank Deutscher Leander heeft of ficieel bevestigd, dat het discontotarief is verhoogd van 4 tot 6 pet. Een functionnaris van het ministerie van financiën heeft verklaard, dat het nieuwe tarief uitsluitend voor wissels geldt en geen wijziging in de algemene rentetarieven zal teweegbrengen. Men verwacht van de verhoging een enigszins defl'atoire uitwerking. Wat gebeurt in Tibet? De regering van India heeft commu nistisch China gewaarschuwd, dat elke gewapende aanval in Tibet het voor India bezwaarlijk zal maken de zaak van Peking in de Verenigd? Na- lies tc blijven behartigen, verluidt in Lake Success. De vertegenwoordiger van India te Peking zou opdracht hebben volledige inlichtingen in te winnen. Hij zou te vens last hebben te herinneren aan ce belofte van China, dat het Tibetaanse vraagstuk slechts door middel van on derhandelingen en op vreedzame wijze tot een oplossing gebracht zou wor-aen. Lhassa, wordt, volgens de Tibetan en, niet beschouwd als de beste toegangs weg tot de hoofdstad, daar hij door ber gen loopt, die meestal met sneeuw zijn bedekt. De Chinese trcepen bereikten de I Dorugma-pas via de Tsjamdopas. Hoewel I de TLbetanen volgens de correspondent [van de „Statesman" vastbesloten zijn tot de laatste man te strijden, laat de Chinese superioriteit aan manschappen i en uitrustingen geen twijfel over het 1 uiteindelijk: verloop. Men rekent met de mogelijkheid, dat de Dalai Lama en ancere Tibetaanse persoonlijkheden Lhassa zullen verlaten, j Maar officieel is dit neg niet beves- I tigd! Duits specialist op radar en rakkettengebied uit Britse zone verdwenen ONTVOERD DOOR DE RUSSEN' Door het hoofdkwartier van de Duitse politie te Goettingen, in de Britse be zettingszone, is de juistheid bevestigd van persberichten, waarin werd mede gedeeld, dat dr Walter Zimmermann, een specialist op het gebied van radar en geleide projectielen, vier weken ge leden spoorloos uit Goettingen "is ver dwenen De Britse autoriteiten stellen een onderzoek in naar de juistheid van berichten, volgens welke dr Zimmer mann door de Russen v/erd ontvoerd, Dr Zimmermann was werkzaam op een nieuwe electriciteitsfabriek, waar met speciale apparaten van hoge fre quentie wordt gewerkt..De politie zoekt, behalve naar dr Zimmermann, ook naar een ruim 2000 kilogram wegend appa raat, dat op dezelfde dag als de specia list is verdwenen. Volgens de „Frankfurter Abendpost" heeft "dr Zimmermann verscheidene ja ren in een instituut voor wetenschap pelijke onderzoekingen in Oost-Duits- land gewerkt, dat onder toezicht stond van het Sovjetrussische militaire be stuur, Hij vluchtte later naar de Britse zone. Het blad maakt melding van ge ruchten, volgens welke de Russen twee maal tevergeefs hebben gepoogd dr Zim mermann te ontvoeren. Nog steeds wordén de Franse troepen in Indo-China teruggeslagen. In de Tonkin-frontlijn is Moncay hun laatste steunpunt. Op de foto ziet men de Franse vlag op de Franse frontlijn van Moncay, op de voorgrond. Aan de overzijde is communistisch China. Naar de correspondent van de ..Sta tesman" uit Kalimpong meldt, zouden •de Chinese communistische strijdkrach ten in de provincie Kham. in het Noor- delijke door Tibet gecontroleerde gebied zijn doorgedrongen. De Tibetaanse troe- pen, die de Dongmapas op een hoogte j van 5.000 meter verdedigden, zouden verslagen zijn en de Chinezen zouden op mars zijn naar Riwotsje. De correspondent voegt er aan toe, dat in een wanhopige poging cm Ri- j wotsje, waar een weg naar Lhassa be- j gint, te houden, 10.000 manschappen van de Tibetaanse keurtroepen in al lerijl zijn aangevoerd. De weg Riwotsje VERZOEK TOT NIETIGVERKLARING VAN DE AMERIKAANSE WET OP DE BINNENLANDSE VEILIGHEID. Bij de arrondissementsrechtbank te Washington is een verzoek tot nietig verklaring ingediend van de nieuwe Amerikaanse wet op de binnenlandse veiligheid. Het verzoek is ondertekend door 135 personen. Volgens hen is de wet in haar geheel in strijd met de grondwet, met name de bepaling, dat organisaties, die door de procureur- generaal als communistisch worden be schouwd, zich moeten laten inschrijven en hun financiële bronnen moeten ont hullen. GENERAAL JUIN ZIET IN INDO- CHINA GEEN DIRECT ERNSTIG GEVAAR. Generaal Juin, de vooraanstaande Franse strateeg, die onlangs naar Indo- China gezonden is. is te Parijs terugge keerd. De generaal verklaarde aan de jour nalisten, dat de bres gesloten" Is en dat niet. gesproken kan worden „van onmid dellijk ernstig gevaar". Oost-Duitsland blijft naar Westen lonken De Oost-Duitse socialistische een heidspartij (S.EJD.) heeft een officieel communiqué gepubliceerd, waarin op de West-Duitsers een beroep wordt gedaan mee te werken aan de vorming van een constitutional raad voor geheel Duits land. „De toekomstige Duitse regering be hoeft niet noodzakelijkerwijs naar het voorbeeld van de huidige regering der Oost-Duitse democratische republiek gevormd te worden. Een volksbeweging moet worden ge organiseerd om de oprichting van de raad voor geheel Duitsland te verzoe ken en een eind te maken aan de her- mllitairisering van West-Duitsland". Verder gelast het bestuur een onder zoek van alle partijleden o£ hun Ideolo gische betrouwbaarheid en het uitgeven van nieuwe ledenlijsten. In het commu niqué wordt de steun van de partij ver zekerd aan alle stappen tot het bewerk stelligen van conferenties tussen Oost- 1 en West-Duitsers ter oprichting van een constitutionele raad voor geheel Duitsland, waarvan de oprichting kort geleden door de ministers van buiten- j lapdse zaken der Oost-Europese landen te Praag is voorgesteld. Spaak over het onderwijs in België Spaak heeft ln het Belgische socialis tische blad „Le Peuple" een artikel ge publiceerd naar aanleiding van de Bel gische parlementsdebatten over de on derwijsbegroting, waarbij ook subsi diëring van het confessioneel onder wijs is voorzien. Spaak schrijft o.a., dat het om „de katholieken te winnen voor de socialis tische zaak, hetgeen $en van de voor naamste doelen van de partij moet zijn", absoluut nodig is „uit onze kringen het enigszins belachelijke superioriteitscom plex van de vrijdenker geheel en al te verbannen en aan hen die het geloof bezitten, te tonen, dat de socialisten weten wat voor troostends en groots de Christelijke wereldopvatting kan hebben en wat de wereld voor essentieels op alle gebieden te danken heeft aan de lering van Christus". Spaak geeft de voorstanders van het openbaar onderwijs de raad, dit onder wijs te verbeteren zonder het confessio nele onderwijs het recht op subsidiëring te betwisten BEROERING OM BELGISCHE BENOEMING. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: In het kader van de door de regering, Pholien nagestreefde poltiek van ver zoening rondom de koninkijke prins zal de om zijn anti-Leopoldlsme bekend staande secretaris van de voormalige prins regent Karei, de heer de S"aercke tot Belgisch commissaris voor de kern energie worden benoemd. In koningsgezinde kringen heeft het bericht van deze eventuele benoeming beroering verwekt. Men herinnert er aan. da? de secretaris van prins Karei aanwezig was op anti-könïngsgezinde manifestaties en dat htl alle? gedaan heef1 om de oplossing vaii de konings kwestie te bemoeilijken. België in strijd met de duurte AANTAL PRIJSVERLAGINGEN. De Belgische minister van economi sche zaken Albert Ooppe, heeft het eer ste „ovenvinnlngs-communiqué" van de regering in de strijd tegen de stij gende kosten van levensonderhoud bekend gemaakt. Coppe noemde de volgende prijsverla gingen, welke door de Belgische indus triëlen .spontaan voorgesteld" waren: 1. De prtfzen voor die metaalproduc ten. welker prijzen in de laatste drie maanden steg,en, zullen met 5 procent worden verlaagd. 2. De prijzen voor staalproducten zul len met 6 tot 7 procent worden verlaagd. 3. De prijs voor krachtstroom wordt met 3 procent verlaagd. 4. De prijzen voor levensmiddelen, tex tiel, papier chemisohe producten, leer, huiden, oliën en non-ferro-metalen zul len binnenkort ook dalen als gevolg van besluiten genomen door producenten. Minister Goppé verklaarde voorts, dat ..de consumenten van deze dalende prijs voordeel zullen hebben, omdat de tus senpersonen van de groot- en kleinhan del en de grote distribuerende handels organisaties vast besloten zijn zich bij de gemeenschappelijke krachtsinspan ning aan te sluiten". Sedert 1 Juli gingen de kosten van levensonderhoud in België gemiddeld 7 procent omhoog, maar de prijzen voor sommige goederen stegen wel met 20 procent. Koning Gustaafs toestand kritiek Koning Gustaaf van Zweden, die gis teren tijdens een kabinetszitting ineen zakte gelijk reeds In een deel onzer op laag gemeld, is zeer ernstig ziek. Vol gens het communiqué dat gisteravond om 19 uur werd uitgegeven, was zijn toestand achteruitgaande en voelde de 92-jarige vorst zich zeer zwak. Drie uur later werd via radio-Stock holm meegedeeld dat de toestand van de koning kritiek was Hij wordt thans behandeld met aureo- mycine, een Amerikaanse variant van peniciline. welk geneesmiddel hem bij zijn laatste aanval van bronchitis in Januari van het vorige jaar veel had ge- holDen. In tegenstelling tot vorige aanvallen geeft, de toestand van 's konings hart dctmaal aanleiding tot, grote bezorgd heid. Kroonprins Gus'aaf Adolf en vele an dere leden van de koninklijke familie verblijven op het ogenblik op het ko ninklijke nale's te Drottningholm. Vanochtend werd bekend gemaakt, dat de koning een rustige nacht heeft gehad. AARDBEVINGEN IN GUATEMALA. Sedert Maandag is Guatemala het toneel van een reeks aardbevingen. Gis teren werden 49 aardbevingen waarge nomen, De steden Mazatenango en San Marcos hebben hierdoor het meest te lijden gehad Te San Marcos zou 80 ró van de gebouwen zfjn Ingestort. Te Mazatenango zouden dp gevangenis en verscheidene andere gebouwen vernield ziin. De regerinzsdiensten en het Rode Kruis hebben hulpd'ensten georgani seerd en herstellen de verbinding met de getroffen steden. Er worden geea slachtoffers gemeld.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1