Exclusief interview met woordvoerder der Zuid-Molukkers op Java HUIDKLACHTEN DEBRALIIME Zij wensen verkiezingen onder neutraal toezicht Wat de Leidse Raad Maandag a.s. zal behandelen Met een enkel woord STADSNIEUWS DINSDAG 24 OCTOBER (Van onze correspondent te Djakarta). „De 7000 uit de Zuid-Molukken af komstige militairen, die momenteel in kampen te Djakarta. Tjimahi, Sema- rang, Soerabaja en Malang zyn on dergebracht, zullen zich hoogstwaar schijnlijk rustig houden, want zij zien goed in, dat daarmee het algemeen belang van de Zuid-Molukken hel b^st is gediend. Wij mogen echter niet verhelen, dat een spoedige order om het vuren te staken op de Zuid- Molukken heel wenselijk is", zo ver klaarde ons de heer Nanlohy, woord voerder van tenminste 10.000 (volwas sen) Zuid-Molukkers op Java, in een exclusief interview. De heer L A. Nanlohy is geen familie van majoor Nanlohy, de bekende KNIL- officier, die momenteel in Nederland vertoeft. De tolk van de op Java ver blijvende Zuid-Molukkers is medisch student te Djakarta en maakt een openhartige, intelligente indruk. Met nadruk wees hij erop, dat de oorspronkelijk twee stromingen onder ce Zuid-Molukkers op Java zich nage noeg hebben verenigd In één grote stro ming, die zich geheel achter de .Repu bliek der Zuid-Molukken" onder dr Soumokil schaart. „Wij hebben nog immer de grootste eerbied voor dr Lcimena, die door dik en dun. in grote armoede levend, Re publikein in hart en nieren bleef, nooit en nu ook niet zijn idealen verzaakt. Nog ten tijde van de R.T.C., en de tot standkoming van de overeenkomsten, had dr Leimena aanzienlijke invloed onder de Zuid-Molukkers. Wij dachten, cat door deze overeenkomst de spel regels goed waren vastgelegd. Het recht van zelfbeschikking, algemene verkie zingen enz. Alles leek goed gewaarborgd D? politieke ontwikkelingen wezen an ders uit. Toen dr Leimena op zijn vredesmis sie naar Ambon ging. aan boord van een oorlogsschip, naar men zegt om dat dit de snelste vervocrsmogelijk- heid was, vervreemdde hij zich vrijwel geheel van de Zuid-Molukkers, die de ontwikkelingen nauwkeurig gade sloegen. Een ieder, die de Zuid-Moluk kers kent, weet dat hij niet voor drei gementen terugschrikt. Het gebruik van dat oorlogsschip was psycholo gisch onjuist. Dat is niet de wijze, waarop de Zuid-Molukkers tot on derhandelen komen", aldus Nanlohy. Hij verklaarde ons, dat de Zuid-Mo lukkers niets anders wensen dan al gemene verkiezingen onder neutraal toezicht en bestreed de opvatting van de Indonesische regering, dat de op stand op de Zuid-Molukken uitgaat van „enkele honderdtallen soldaten met rode en groene baretten", met de opmerking: „als het volk van de Zuid- Molukken zich in zijn geheel niet zou verzetten, waarom is het dan nodig om er tienduizend man Apri-troepen in te zetten?" Apri-troepen zo voegde Nanlohy hieraan toe die gebruik maken van land-, zee- cn luchtmacht. Zelfs al zou het volk door middel van wapengeweld onderwor pen worden, dan belekent dit geen oplossing van de gehele kwestie der Zuid-Molukken". Op de vraag of hij van de zijde der Indonesische regering moeilijkheden had ondervonden by het vertolken van de gevoelens der Zuid-Molukkers op Java, antwoordde Nanlohy: „generlei". ..Wij moeten ons uiten", zo vervolgde hij, „het opkroppen van gevoelens leidt bij ons tot een niet meer te stuiten drang tot daden". Franse regering stelt voor een Europese minister van defensie te benoemen In een communiqué wordt medege deeld dat de Franse ministerraad een stemmig haar goedkeuring heeft ge hecht aan een verklaring, welke minis ter-president Pleven heden voor de Nationale Vergadering zal afleggen. In deze verklaring bevestigt de Franse re gering, dat zij gekant is tegen elke rechtstreekse of indirecte vorming van een nationaal Duits leger. De Franse ministerraad spreekt zich uit vóór het vormen van een Europees leger, waar voor een Europese minister voor de strijdkrachten verantwoordelijk dient te zijn. Verklaard wordt, dat dit Franse voor stel op militair gebied in overeenstem ming is met de reeds eerder door Frank- iijk genomen initiatieven om een Euro pese eenheid op politiek en economisch gebied te bevorderen. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen te Parijs zal minister-president Ple ven verklaren, dat West-Duitse eenhe den tot de lagere eenheden moeten Wor den beperkt, mogelijk tot regimenten, en dat deze alleen zullen mogen opere ren op Duits grondgebied. Franse ministers en verantwoordelijke politieke leiders zijn van mening, dat er eerst een laatste poging moet wor den gedaan om permanente overeen stemming tussen de grote mogendheden tot stand te brengen, voordat er on herroepelijke stappen worden gedaan <om West-Duitsland opnieuw te bewa penen, aldus meldt Reuters correspon dent uit Parijs. Deze mening zou een der redenen voor het opstellen van het Franse plan zijn. DE ZAAK-PONTECORVO IN HET BRITSE PARLEMENT. De Britse minister van bevoorrading, George Strauss, heeft op desbetreffen de vragen in het Lagerhuis verklaard, dat de verdwenen professor Pontecorvo de laatste jaren „slechts in zeer be perkte mate" contact had met het ge heime werk Het was echter niet te zeg gen of Pontecorvo in de tijd, dat hij bij het atoomonderzoekstation te Harwell of in Canada werkte, in staat was ge weest gegevens te verzamelen, die van waarde voor een vijand konden zijn. Functionnarissen van de Britse geheime aienst hadden de laatste jaren herhaal delijk een onderzoek naar de gedragin gen van Pontecorvo ingesteld. De mi nister zeide niet te weten, waar Ponte corvo zich thans bevond. Ook een geleerde van de universiteit van Chicago heeft verklaard, dat Pon tecorvo geen deel heeft gehad aan de ontwikkeling' van de atoombom doch meer gespecialiseerd was op het zoeken van methoden voor het toepassen der atoomenergie voor vredelievende doeler. Pontecorvo stond in verbinding met een groep geleerden van de universiteit van Rome, die streefde naar een vertraging der neutronen in een atoomreactie". In dit verband verwees hij naar de onlangs te elfder ure verboden verga dering van Zuid-Molukkers te Soeraba ja, waar, nadat het verbod bekend was gemaakt, de aanwezigen ten overstaan van een cordon militairen, het volkslied van de Zuid-Molukken aanhieven Mr Gieben's uitlating bij aankomst in Nederland, dat de Zuid-Molukkers naar huis verlangen, juist, omdat zij er niet heen kunnen, noemde Nanlohy onge lukkig. „Wij verlangen naar huis en hebben daar een taak te vervullen, wij willen ons weer arm de landbouw geven, en aan de visvangst. Wij waren Indertijd een volk van landbouwers, om het „cru" te zeggen: totdat wij als soldaten een belangrijker exportproduct werden dan de specerijen «Ier Zuid-Molukken", aldus Nanlohy. De Zuid-Molukken lenen zich, en dat is bewezen, zo verklaarde hij. voor cul tures als koffie, cacao, vezel, welke naast de algemeen bekende copra en specerij en-cultuur belangrijk kunnen worden. De tonijnvangst biedt naar zijn mening goede perspectieven voor de export. Gevraagd naar de omschakeling van „militair tot landbouwer", zei Nanlohy. dat dit gemakkelijk gaat. Hij haalde zich zelf als voorbeeld aan. Toen zijn vader als militair in Atjeh werd ge- pensionneerd, kocht hij een prauw. Met zijn zonen beoefende hij jarenlang de visserij. Het zit in het bloed en het gaat er niet uit! EEN EFFECTENBEURS TE DJAKARTA? De plannen voor de instelling van een effectenbeurs te Djakarta zijn thans, in een zo ver gevorderd stadium, dat ge- detaiileeide voorstellen dienaangaande door deskundigen op het gebied van het bankwezen zijn voorgelegd aan het Mi nisterie van Financiën Het is niet on mogelijk, dat een dergelijke beurs reeds begin volgend jaar met haar werk zaamheden zal aanvangen. ADVERTENTIE zoals puistjes, vetwormpjes en mee-| eters die Uw huid aantasten en ont sieren verdwijnen spoedig met het sterk desinfecterende huidgenees-i middel met „dieptewerking" HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Voorstel A.R.-deputaten- vergadering inzake Ambon REGERING MOET MAATREGELEN NEMEN. Het Centraal Comité van AR. Kies verenigingen deelt mede, dat. het Mu- aeramen de buitengewone deputaten- vc-rgadering van de AR. party, die op 26 October as. wordt gehouden, zal voorstellen, te besluiten. „Ie. dat het geen de bevolking van Ambon door de regering van Indonesië wordt aange daan, in strijd is met het recht en met hetgeen ten aanzien van de status der volken van Indonesië Is bepaald in de overeenkomsten, die aan de overdracht van de souvereiniteit door Nederland aan Indonesië ten grondslag zijn ge legd; 2c. dat de Nederlandse regering deswege de plicht had en heeft In woor den en door daden te bevorderen, dat aan de bevolking van Ambon recht wordt gedaan; als haar gevoelen uit te spreken, dat het regeringsbeleid, dat mede heeft geleid tot de huidige diep schokkende toestand, veroordeeld moet worden en dat de regering alsnog maatregelen van effectieve strekking heeft te ne men ten behoeve van recht en leven van de Ambonnese bevolking". En ten slotte: „Deze uitspraak ter kennis van dc regering te brengen". Moorden en brandstichtingen op Bali TOESTAND SINDS EENHEIDSSTAAT ACHTERUITGEGAAN. 80 moordaanslagen, 24 brandstichtin gen en 33 mislukte moordaanslagen zijn sedert 20 Augustus op Bali ge pleegd, zo verklaarde de territoriaal- chef-staf, majoor Sitanala. „De Veiligheidstoestand in het tijd perk van de deelstaat Oost-Indonesië was beter dan tegenwoordig in de Eenheidsstaat", aldus de voorzitter van de P.S.I. (Socialistische Partij) op Bali, G, de Rake. „Het betreft repres- sailles tegen „Nica-aanhangers", doch de rechtsstaat behoort de daders te arresteren en voor het gerecht te brengen", zo zeide de leider van de P.N.I., Mertc. Onder de slachtoffres bevinden zich een Chinees, een zoon van een radja en enkele vrouwen. De laatste moord werd op 20 October gepleegd. De Engelsman Grand van een rubberonderneming re Djombrana werd kort geleden van al zijn bezittingen beroofd. Een verheugend feit, aldus Sitanala, is dat majoor Islam Salim (zoon van Hadji Agoes Salim) door de legerleiding tot territoriaal- en troepencommandant is benoemd, Ho- peniyk zal de nieuwe commandant spoe dig drastische maatregelen nemen. Door de alarmerende berichten Is het toerisme op Bali met een kwart ge daald. Benoemingen Allereerst staan op de agenda enige verkiezingen in raadscommissies, de ver kiezing van 2 leden in de Monumenten- commissie (vacatures J. J. Groen en ir J. A. v .d. Laan), waarvoor resp wor den aanbevolen; 1. J. A, Riedel, 2. C. J. Plena; 1. ir H. A. van Oerl.e 2, L. C. J. Roozen en de benoeming van een di recteur van de Markt- en Havendienst Daarvoor wordt volgende aanbeveling gedaan: 1. M, Weima. te Leeuwarden, 2. L, W. Biesheuvel te Santpoort. Deze aanbeveling is door het lot bepaald., daar in B. en W. de stemmen staakten. Tot tijdelyk lerares in de geschiedenis aan de Meisjes HBS wordt voorgedra gen mej. I. J. Sou. Dan volgen enige voorstellen tot het ■beschikbaar stellen van gelden voor het aanschaffen van leerboeken etc. aan diverss scholen en het aankopen van weiland en water in de Stadspolder. en Bos- en Gasthuispolder voor totaal f. 148 500. Een nieuw carillon By de algemene vordering van 1-uid- klokken, welke ongeveer Februari 1943 alom in den lande door de voormalige bezetter plaats vond, werden 43 van de 47 klokken deel uitmakende van het carillon van het Stadhuis, weggevoerd. By de overweging van de verdere af bouw van het Stadhuis hebben B. en W. uiteraard ook het herstel van het ca rillon onder ogen gezien daarbij in aan merking nemende, dat daarvoor een vergoeding wegens oorlogsschade van •het Rijk zou worden verkregen. 1 Daar het aanvankelijk niet mogeiyk bleek omtrent, de grootte van deze ver- goeding enige zekerheid te krijgen, heb- I ben B. en W. prof. ir H T, Zwiers. de architect, belast met de voorbereiding I van de voltooiing 'van het Stadhuis, I verzocht reeds thans een kostenraming voor de restauratie van het carillon in I .te dienen. Daartoe werd door hem een onderhandse inschrijving gehouden, waarbij de firma Van Bergen te Heili- gerlee de laagste inschrijfster bleek te zijn met een bedrag van f. 57.135 Voor het monteren van het klokkenspel in de toren en het in orde brengen van het. carillon en het luidapoaraat werd de firma J. H. Addicks en Zoon te Am sterdam we'ke firma ook het oorspron kelijke carillon monteerde, een totaal prijs opgegeven van f12 200.Hierby zy in .herinnering gebracht, dat het oor spronkelijke oaril'on ook door de firma Van Bergen werd geleverd. Met het oog od de 4 nog aanwezige en dus door deze firma gegoten klokken is het h.i. toe te juichen, dat de herstelling van het ca- Vlootescorte voor Koninklijk Paar CENTRUM VAN LONDEN WORDT GEÏLLUMINEERD EN VERSIERD. (Van onze Londense correspondent) Wanneer Koningin Juliana en Prins Bernhard aan boord van de kruiser „Jacob van Heemskerck" met een es corte van andere Nederlandse marinsL vaartuigen op 21 November de Noord zee oversteken, zullen zij halverwege eenheden van de Britse vloot zien opdoemen, die de „Heemskerck" tot Dover zullen begeleiden. Vliegtuigen van de R.A.F. zullen boven het Ka naal een saluut brengen aan de vor stelijke gasten. Uitvoerige plannen zijn in de m£ak om het centrum van Londen geduren de het hoge bezoek te illumineren en te versieren. De gebouwen, welke in aan merking komen om met schijnwerpers te worden verlicht, zijn het parlements gebouw. de St Paul's kathedraal, de National Gallery (het Londense Rijks museum), de Admiraliteitspoort en Buckingham Palace. Versieringen zul len worden aangebracht op de Mali. de brede avenue, welke begrensd door St James Park. de verbinding vormt tussen de Admiraliteitspoort en het Koninklijk Paleis. langs Trafalgar Square, welker fonteinen waarschijn lijk in gekleurd licht zullen opklateren. en mogelijk ook het plein tussen de Westminster Abdy en het Parlements gebouw. indien de verandering van het midden plantsoen, waaraan men thans bezig is. tenminste op tijd klaar za.l ziin. Steriliseerketel in melkfabriek ontploft VIJF GEWONDEN. In de melkfabriek van de Ver, Veluw- se Melkfabrieken te Nunspeet ontplofte gistermiddag een steriliseerketel. waar in zich verscheidene flessen melk be vonden. Vyf personen, die in die afde ling werkzaam waren, bekwamen min of meer ernstige brandwonden. Ze zijn per ziekenwagen naar hun woningen vervoerd. De ravage in deze afdeling der fa briek is groot. Varkensmesterijen door vuur verwoest 50 h, 60 varkens verbrand. Gistermiddag brak e«n felle branci' uit in een drietal grote schuren van de landbouwer P. Bolt te Bedum (Gr.). Deze schuren zyn ingericht als varkensmesterijen. De brandweer f bestreed het vuur met al het beschik bare materieel, doch kon niet voor komen, dat twee van deze schuren in de as werden gelegd. De detrde schuur ging gedeelteiyk verloren. Boeren uit de omgeving trachtten de schuren binnen te dringen, waar ruim 100 varkens in het stro lagen. De gil lende beesten wilden niet uit de reeds brandende schuur komen en men kon aanvankelijk slechts enkele tientallen redden. Enkele koeien konden bijtijds uit de vlammenzee worden gehaald. Het verloren aantal varkens zou zleh bewegen tussen 50 en 60. Verzekering dekt de schade. De brand is vermoedeiyk ontstaan door een vuurpot, waarop men regel matig aardappelen kookte, welke als varkensvoeder dienden. De boer had juist een halfuur voor het uitbreken van de brand deze vuurpot aangestoken. 21 December: Statenverkiezingen op Nederl. Antillen De verkiezingen voor de Staten van de Ned. Antillen, die nodig zyn gewor den door de aanvaarding van de in terim-regeling met gewijzigde zetelver deling, zullen 21 December worden ge houden. De candidaatsstelling geschiedt op 30 October. rillon ook door de firma Van Bergen zal geschieden. Met inbegrip van de kosten van toe zicht en de kosten van de bouwkundige werkzaomheden, weike o.m. moeten wor den verricht om het invoeren van de klokken door één der openingen in de toren mogelijk te maken behoeven B. en W de beschikking over f 73 000. Het is thans uit gevoerd overleg met ■het Ministerie van Financiën gebleken, dat bij herstel van het klokkenspel we gens oorlogsschade zal worden toegekend het bedrag, dat de gemeente behoeft cm ,het carillon in ziin oude toestand te herstellen, verminderd met een bedrag ad f. 0.75 pêr KG brons, van de geroofde klokken. De uPkering van de in uitzicht ge stelde vergoeding zal eerst plaats heb ben na het voltooien van de werkzaam heden en niet dan nadat de Rykscom- missie voor klakken en klokkenspelen omtrent die uitkeriii7 vunsMe heeft se- adv'^eerd. Met deze Rijkscommissie zul len B. en W. zich nu terzake in verbin ding stellen. NIEUWE GEREF. SCIIOQL. B en W. stellen voor aan het Be»twu;r van de Gereformeerde Schoolvereniging te Leiden medewerking te verlenen1 tot stichting van een school voor 1 gewoon lag°r onderwys in het Morskwartier. Vo'gens de overgelegde verklaring zal de school worden bekocht öoo~ 143 leer lingen. terwüi het door de Lage»" On derwijswet 1920 voor een gemeente als de onze vereiste aantal 100 bedraagt. Voorgestel wordt aan de N.V Aan nemersbedrijf voorheen J P Broekho ven .te Nijmegen op te dragen het leve ren en opspuiten 'In -den natte) van maximaal 10 000 m3 zand op terreinen in de Crnnesteima po1 der tegen de prys van f-1 75 per m3. BEZOLDIG TNG BRANDWEER PERSONEEL. Bij schriiven van 3/6 Juli 1850 nodig den Ged Staten op verzoek van de mi nister van Binnenlandse Zaken B. en W. uif de bestaande bezoldigingsregeling voor het brandweerpersoneel opnieuw onder o?en te ^;en. zu'ks in.verband met de voor het riiksbrandweerpersoneel tot stand gebrachte herziening van de be zoldiging. Aangezien bU de regeling van de be zoldiging van he' brandweerpersoneel aansluiting is gezoóht. aan die van bet riiksbrandweerpersoneel. dient zulks ook thans weder te geschieden. In het vo'gende overzicht zijn de ver schillen tussen de bestaande gemeente lijke reveling ep de bestaande en nieuwe rijksregeling aangegeven. Vervallen rijks regeling 2304 2520—2750 2760—3000 3000—3180 2.120—3480 3600—4030 34804300 4320—5820 57007380 Commandeur le klasse7140—8460 Rang Adspirant brandwacht. Brandwacht 2e klasse... Brandwacht le klasse... Hoofdbrandwacht Onderbrandmeester Brandmeester Adj. Hoofdbrandmeester. Hoofdbrandmeester Commandeur Huidige gemeente regeling 2304 2520—2760 2760—3000 3000—3180 3120—3480 3600—4030 3600—5200 4400—5000 6000—3000 (Commandant) Nieuwe rijks regeling 2340 2580—2820 2820—3060 3060—3300 3240—3720 38404320 3480—5040 4560—6120 6120—7800 75008880 Een eventuele herziening van de wed de van de Commandant wordt met -the van de wedden van de andere hoof Ier» van dienst nog onder ogen gezien ln verband daarmede ware die wedde thans ongewijzigd te handhaven. In de huidige regeling is de wedde van de Adjunct Hoofdbrandmeester, respec tievelijk de Hoofdbrandmeester afge stemd op de wedde van de in de onge wijzigde A S V. 1948 voorkomende rang van Teohnisoh Ambtenaar B (f.4.300— f 5200) resp Hoofd Tedhnisch ambte naar (f5100f. 6000. Bij de vaststelling van de we bezoldiging voor, de Adjunct Hoofd- brandmeester en de Hoofdbrandmeester ware aansluiting te zoeken by de in de AB.V. 1948 zoals deze na de techni sche herziening van 1950 luidt opge nomen rangen van Technisch Ambte naar. A (f.4 560—f. 5.4001 en Technisch Hoofdambtenaar A (f 5.280f. 6.480). De nieuwe bezoldiging voor deze beide rangen kan dan worden bepaald op re spectievelijk f. 3.840—f. 5.400 en f 4.809— f. 6.480. De wijziging van de regeling voor het rijksbrandweerpersoneel is met terug werkende kracht ingegaan op 1 Januari 1948; ook de herziening van de regaling van de bezoldiging van het gemeentelijk brandweerpersoneel zal mitsdien op ge- I noemde datum in werking moeten tre den. BELANGSTELLING VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS GROEIT. Volgens het CBS. bedroeg het aantal scholen voor Nyverheidsonderwys in het schooljaar 1949/'50 892. tegen 838 ln het vorige Deze stijging Is grotendeels veroorzaakt door toeneming van de aantallen dagambachtsscholen (van 148 tot 163), de avondnijverheidsscholcn voor jongens (van 272 tot 282) en de nijverheidsscholen, voor meisjes (302 tot 319). Het aantal leerlingen steeg by nage noeg alle. schoolsoorten. In totaal be zochten 236000 (vorig schooljaar 219000) leerlingen het NUverheidsonderwys ln ons land, waarvan 48800 (33900) de dag- ambachts- of dagvakscholen, 54000 (49200) het avondnUverheitfsonderwijs voor jongens en 108200 (102000) het Ny- erheidsonderwys voor meisjes (leerlin gen van opleidingen, surcussen, scholen voor maatschappelyk werk en voor win kelpersoneel) By het leerlingstelsel (practische op leiding in bedrijven) stonden 19200 (15700) leerlingen ingeschreven. binnenland Vrydag a.s. viert de heer K. Kruit hof te Utrecht, ere-voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond zijn 75ste verjaardag. Gistermorgen is ln de cellulose fa briek van de firma H. A Schender onder Lopik bij het mengen van cellulose een ontploffing ontstaan. De 32-jarige arbeider J. A. den Oudsten uit Loplk werd tegen de grond geslagen, waarbij hy een enkel brak. De vlammen vonden ln het brand bare materiaal gretig voedsel, zodat de fabrleksbrandweer, die met het schuim- kanon optrad, haar handen vol had. De brand kon tot een deel van de fabriek be perkt worden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft uitvoerige voorstellen ontvangen van B. en W. met betrekking tot het verzekeren van de veiligheid der watervoorziening van de gemeente. Gisteren zijn te Boston de Ameri kaanse fregatten „Gustafson" en „O'Neill" officieel aan de Nederlandse Marine over gedragen door dr J. G de Beus van de Nederlandse Ambassade te Washington. Bij K.B. Is aan drs W Drees Jr. hoofd ambtenaar van het Ministerie van Finan ciën, terzake en voor de duur van zijn detachering bij het Hoge Commissariaat van het Koninkrijk der Nederlanden lè j Djakarta, de persoonlijke titel van finan cieel raad verleend. Bij K.B. Is lr M. C. van Hameien, raadsadviseur van het Ministerie van Land bouw. benoemd tot landbouwattaché bij de Nederlandse missie bij de West-Duitse bondsregering te Bonn. BUITENLAND Een gerechtshof te Boekarest heeft drie Roemenen ter dood veroordeeld wegens splonnage voor Frankrijk. Twee Franse beklaagden kregen levenslange ge vangenisstraf. Een derde Franse beklaagde, een vrouw, is tot twaalf Jaar en een Roe meense tot. vyftien Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vliegtuigen van de Amerikaanse kust wacht hebben ten Zuiden van New Found- land wrakstukken waargenomen van de „North Voyageur", die met 800 ton kolen op weg was naar St Johns. Gisteren gaf het vaartuig, dat 1 104 ton meet. noodsei nen en is kort daarna gezonken. Een vaartuig der kustwacht heeft 8 overleven den opgepikt, die op een vlot ronddreven. Functionnarissen van de afdeling vreemdelingenzaken van het Britse minis terie van binnenlandse zaken hebben gis teren ongeveer 900 ln Engeland werkzame Europese buitenlanders in kosthuizen, ln de buurt van Chorley ondervraagd. Hiermede is een begin gemaakt met een controle op ln Engeland werkzame vreemdelingen waarvan de omvang groter zal zyn dan ooit tevoren. -- De redery, elgenare^e van de Britse treiler „Hugh Walpole", heeft een radio boodschap van het vaartuig ontvangen, waarin wordt, medegedeeld, dat het door een Russische kanonneerboot is aangehou den. terwijl het ih de Witte Zee aan het vissen was. De 498 ton metende treiler heeft Huil als thuishaven. Tengevolge van stakingen ligt in drie Australische staten, Victoria, Zuid-Wales en Zuld-Australlë ,het spoorwegverkeer stil. De twee bovenverdiepingen van het postkantoor Tempelhof in West-Berlijn en 2000 telefoontoestellen zijn door brand verwoest. Een lid van het personeel had voor het naar huls gaan een electrlsch kooktoestel aangezet om zijn pijp aan te steken en vergat het weer uit te doen. In de staat Parama, ln Zuid-Brazlllë. heeft een botsing plaats gevonden tussen politiemannen en landarbeiders, waarby zeven personen het leven verloren. De landarbeiders hadden op onwettige wijze grote gedeelten van particuliere gron den bezet. Een politiemacht ter sterkte van tachtig man werd uitgezonden om hen te verdrijven De met revolvers en Jachtgewe ren bewapende landarbeiders beschoten de politiemannen waarbij zij zeven hunner ernstig verwondden. Een voorman van een boerdery die de politie naar de door de landarbeiders bezette gronden had ge bracht, werd dood geschoten Er ontstond nu een vuurgevecht, waarbij zes landarbei ders werden gedood. Uiteindelijk wist de politie de onwettig bezette gronden te „heroveren". De Zuid-Afrikaanse regering heeft een uit zeven leden bestaande commissie in gesteld, die een onderzoek zal Instellen naar het wezen der Zuid-Afrikaanse pers Gisteravond is te San Francisco de bekende zanger Al Jolson overleden Jolson was de favoriet van twee genera ties. Van 19191930 neuriede ledereen zijn ..Sonnv Boy", „Swannee" en andere liedjes. Ir. 1950 werden zij weer gezongen toen Jolson bij de film terue kwam Hij trad daarbij on in de film The Jazz Singer". Dp TramcfoonDiatpn fan Jolson behoorden tot de meest verkochte. Leidse Schouwburg KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Toen wU trouwden Het is wel een vreemde situatie, wan neer men bij feestelijkheden ter ere van drie zilveren huwelijken de drie paartjes traden samen op één dag in het huwelyksbootje meet horen, dat het gesloten huwelijk niet geldig was tengevolge van een administratieve na latigheid van de doniiné, die de huwe- lyken inzegendeVooral in de ge zapige, burgeriyke tyd van omstreeks 16i0 in Engeland, waarin de bekende auteur Priestley zijn stuk laat spelen. stet u dan nog voor, dat dat een wethouder overkomt en een raadslid, om van een geslaagde zakenman maar te zwijgen. Priestley is nimmer de hanbeerder van felle kleuren en ook niet, in dit, wel enigszins naar de oude Duitse klucht neigende toneelwerk, al biyft het gecivlllseerder. Maar wel weet hy in fyn sarcasme satyrisch dit'géval tot leven te brengen en die ingeboren bur- geriykheid, al hekelend, tcch neg Wel iets goeds mee te geven ook. Natuurlijk wordt het tenslotte een „happy end", wanneer biykt, dat de huwelijken toch wel rechtsgeldig zijn. Doch wat v.oor deiningen hebben zich al afgespeeld1 in en om de drie paartjes! Het is een zachte humor, nergens overslaande tot uitbundigheid, doch juist daardoor aantrekkelyk en alles zins .geëigend voor een avond van. lichte amusementskunst. En het Nederlands Volkstoneel geeft er over Ivy algemeen een keurige ver tolking aan. De d ie paartjes worden gespeeld door resp. Ferd Sterneberg en Tine Meoema, Hans van Meerten en Elly van Sf-ke.enburg, Wim Kouwen- hoven en Annie Verhulst en zyn dus in vertrouwde handen. De overgang va-n „pantoffelheld" tot „gebieder" had Wim Kouwenhoven wellicht nog wat sterker kunnen accentueren. De overige rollen hebben niet veel om het lijf, maar Hans Tiemeyer en vooral Marie Faassen dienen toch nog wel genoemd te worden om hun smeuïg spel. De vrijwel geheel gevulde schouwburg heeft een avond van gepaste jolijt ge had en dit feit ten zeerste gewaar deerd, getuige het luide applaus, dat I bet gezelschap ten deel viel. I Het was een aardige inzet van de I s°rie '"an vijf voorstellingen van bet I Schouwspel I M. Blauwe Vogels vliegen uit! GOED ZO PADVINDSTERS! Gisteravond hebben wy cn velen met ons in „Den Burcht" middels de ver- toning van een hoogst interessante kleurenfilm kennis gemaakt, met hel prachtige werk van de Blauwe Vogel, stichting te Arnhem, een organisatie, welke ten doel heeft om gebrekkige, blinde, dove en epileptische padvind. sters en kabouters ten volle in hel echte kampleven te doen delen. De film, welke tot titel draagt .Blay- we vogels vliegen uit", toonde op tref- fer.de wijze hoe zwaar gebrekkigen, die thuis nooit iets uitvoerden, mede he'.psn in de lichte kampeerwerkzaamheden, hoe blinde padvlndsters zelf hun vuur tje stoken en hun broodje bakken, hoe epileptisohe kinderen genieten van" de vrijheid van het buitenleven. Voorts wordt in deze op het 4 H.A grote kamp. terrein van de Stichting te Schaarsber- gen opgenomen film getoond, welk een kostelijke kans deze meisjes wordt ge boden om zich een zekere mate van zelfstandigheid te verkrijgen waarvan een goede invloed op lichaam en gees! uitgaat. Ofschoon de Stichting het he laas nog zonder zwembad moet stellen, laat de film ook zien van welk een gro te betekenis het zwemmen voor dez» kinderen is en hoe leidsters die zelf ge brekkig zyn, de leiding nemen in der gelijke kampen Een indruk wordt ooi gegeven van het voortreffelijk ingerich te kamphuis, dat in het voor- en najaar gebruikt wordt voor langere observatie- kamoen, waar naar nieuwe mogelijkhe den wordt gezocht voor de opleiding van de zwaarst gebrekkigen tot nuttige leden van de maatschappij. Mej. dr W. L. Wrede, die een explocatie gaf vertelde van de gunstige resultaten, welke reeds waren bereikt en de mogelijkheden, die de Stichting nog ziet. Volgens haar is het absoluut niet noodzakelijk, dat lichamelijk misdeelden een leven van niets doen en volkomen afhankelijkheid tegemoet gaan Slechts spelen de finan ciën bij dit prachtig opgezette werk dat ln hartelijke samenwerking met alk richtingen geschiedt een rol, vandaar, dat. zij belangstelling vroeg voer het gi ronummer van de penningmeester van de Stichting, de heer C J. Rysterberg'n te Maarssen (no 537320). En de Blauwe Vogels zelf? Met grote opgewektheid nemen zij aan het kamp leven deel Haar vrolijke gezichten be- wijzen, dat zij zich uitermate amuseren en dat. deze kinderen door hun mis deeldheid niet terneer geslagen zijn. In tegendeel evenals andere padvindsters en kabouters genieten zy volop van dit leven In de vrije natuur! Zij villen wer ken. zij willen spelen, "zij willen nuttig zyn! Aan Nederland, aan Leiden de daad om dit mogelijk te maken! Goed zo padvindsters. kabouters en allen die dit werk willen steunen! Helpt om an deren te heipen! Mej. dr C. Hovens Gréve sprak een inleidend woord, waarin zy allen op riep om dit werk dat o.a, krachtig wordt aanbevolen door mevr J. M. Kinschot— Dorhout Mees, ds M, W, J. Geürsen en dr P. M. de Planque, krachtig te steu nen. Blauwe Vogels vliegen uit, moge hun vlucht voorspoedig zijn! ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht de dames E. Rcbin (Dsn Haag), E. Hondius Boldingh (Eindho ven), M. Visser (Oud Beierland) en ce heren J. L. Feitsma (Overschje), A. N. v. Aerssen Beyeren van Voshol (Den Haag) en P. F. Ch. Smit (Den Bosch) (2e gedeelte). ZILVEREN JUBILEUM P. BLAN'SJAAR Heden herdacht de heer P. Blansjaar de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Kon Nederl. Fabriek van Wollen Dekens v.h.. J. C. Zaalberg Zoon alhier. De jubilaris werd met zyn echtgeno te hedenmorgen in het kantoor om vangen, waar hij in tegenwoordigheid van de bedryfsleiding en afdelingschefs door de directeur hartelijk werd toe gesproken. De heer Blansjaar begon op 14-jari- ge leeftyd als leerling-ruwer en heeft zich in de afgelopen 25 jaren weten op te werken tot een vakbekwaam de- kenruwer. Onder dankzegging voor hetgeen de jubilaris in het verleden heeft gedaan en met het vertrouwen, dat Zaalberg neg vele jaren voor 100% op zyn me dewerking zal kunnen rekenen, .over handigde de directeur hem een ge schenk onder couvert. Namens het personeel werd de jubi laris hierna nog gefeliciteerd en deze gelukwensen werden vergezeld door di verse Stoffelijke blijken van waarde-- ring. Nadat men nog enige tyd gezellig bijeen was gebleven, vertrok de jubila ris om de rest van de dag in huiselijke kring te vieren. „WERKMANS WILSKRACHT" WANDELT WEER. De Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" heeft nog geenszins een streep gezet onder haar uniform- en instru mentenactie. Donderdagavond te half- acht wordt weer een muzikale rond wandeling gemaakt, ditmaal door het Herensingelkwartier begrensd tussen Schoolstraat en Marnixstraat. GIFT VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK IN ZIEKENHUIZEN. Het bestuur van de Vereniging Maat schappelijk Werk in de Ziekenhuizen heeft van het Koningin Juliana-fonds te Den Haag een gift van f.4000.— ontvangen ter dekking van het tekort i over het jaar 1949. ZILVEREN JUBILEUM MODEHUIS J. VAN EYKEN. s Dezer dagen was het 25 jaar geleden, i dat de heer Jo van Eyken in het per* ceel Mare 118 de grondslag legde voor het Modehuis van die naam. dat thans gevestigd is in het pand Haarlemmer- i straat 87. In de loop der jaren heeft de heer Van Eyken. die ook nog zaken heeft gedaan op de Vismarkt, vele ma- I len ziin bedrijf moeten uitbreiden en I moderniseren, een uitbreiding, welke i vooral ln 1935 noodzakelijk werd toen I hij zich op het herenmodevak niut I toeleggen. Ter gelegenheid van dit zil- I veren zaken jubileum mocht de heer I Van Eyken gisteren en vandaag ee° stroom van schriftelijke en telegrafi sche gelukswensen in ontvangst ne men, i Gezien het enorme succes, dat de Hoofdstad Operette overal in den lan de heeft met de voorstelling van I „Zwei Herzen im Drci viertel takt" cn i om de vele teleurgesteld en in Leiden nog de gelegenheid te geven deze voor- treffp'iike Ween.se operette te zien- zal op Zondag 29 October a.s. nog ri-eHaPT.cte her'^üng gegeven worden in de Schouwburg

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2