Jan Oudegeest, trots der arbeidersbeweging i Diretcenu;r^f s"d"adgee^blad L.T.B. vergaderde te Noordwijkerhout over op fe richten Lagere Tuinbouwschool STADSNIEUWS Benthuizers uitbreidingsplan Raadsvergadering te Benthuizen Boskoop krijgt nieuw proefstation voor boomkwekerij Gecombineerd met laboratorium en voorlichtingsdienst Beurs van Amsterdam VRIJDAG 20 OCTOBER Leidenaar dodelijk aan gereden te Rijnsburg Woensdagmiddag werd de heer W. C. B alhier, toen hy op zyn fiets terug keerde van zyn werk op het vliegveld Valkenburg, in RUnsburg aangereden door een auto. In zorgwekkende toe stand werd het slachtoffer vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis, waar hU gistermiddag aan de bekomen ver wondingen is overleden. rotterdammer verdacht van sigarendiefstal te leiden. Door de Rotterdamse recherche is gearresteerd de Rotterdammer J. C., die er van verdacht wordt onlangs een party van tussen de 10.000 en 20.000 sigaren te hebben gestolen uit het pak huis van een Leidse grossier. academische examens. Geslaagd voor het candidaatsexamen Klassieke Letteren mej. J. A. van Oordt (Krimpen aan de Lek) en de heer P. J. G. Cussen (Leiden); voor het candi daatsexamen Ned. recht mej. W. de Waardt (Middelburg) en mej. K. J. van Rooyen (Eindhoven). franse week aan leidse universiteit. Naar wij in het Leids Universiteits blad lezen zal van 23—27 October aan de Leidse Academie een Franse week worden gehouden, waar een aantal Frans-sprekende hoogleraren op. uiteen lopend wetensohappeiyk gebied voor- draohten zullen houden. ned chr. handelsreizigers vereniging. Onder voorzitterschap van de heer D. van 't Zelfde vergaderde gisteravond de Leidse afdeling van de N.C H.V. Het hoofdbesturslid. de heer P. Klootwijk, uit Vlaardingen sprak op deze vergade ring over het. onderwerp „IJzer en leem". Allereerst ging spr. de sociale misstanden uit vroeger eeuwen en de ontwikkeling van de vakbeweging na. De cristelijke handelsreizigers vormden in het begin een aparte vakgroep van de Bond van chr. handels- en kan toorpersoneel, doch een handelsreiziger verschilt zozeer van een kantoormens. dat in 1928 de N.C.H.V werd opgericht daar langer samengaan onmogelijk was. Direct al werd aansluiting bij het C.N. V. wenselijk geacht, dooh eerst in 1947 kon deze aansluiting plaats hebben. De moeilijkheden zijn daarmede echter niet- opgelost: een praohtische organisatori sche kwestie houdt de gemoederen nog steeds bezig. Spr. besprak deze, voor in siders belangrijke kwestie uitvoerig. Na de pauze werd er levendig gedis cussieerd, waaruit wel bleek, dat de le den de moeilijkheden met het hoofd- Onze stadgenote de pianiste Rie Batenburg speelt a.s. Maandag van 11.40 tot 12.10 voor de NCRV een programma van Nederlandse componisten. Ontroerende belangstelling In aansluiting op ons gisteren gepu bliceerde verslag van de teraardebestel ling van de heer Jan Oudegeest, dient nog vermeld, dat de heer G Joustra de gevoelens vertolkte van de Ned. Vere niging van Spoor- en Tramwegperso neel door in diepe dankbaarheid de toe- wijd'ng te memoreren, waarmede Jan Oudegeest de door hem geschapen vak bond heeft gediend Ook toen hij zich uit de actieve leiding van de bond te rugtrok, bleven er nauwe betrekkingen bestaan, zodat zijn critische geest ons steeds terzijde kon blijven Spreker wydde voorts een woord van sympathie aan men- Oudegeest, die zich tijdens het leven van haar echtgenoot zulk een krachtig en aanhankelijk levensgezellin heeft getoond. Bovend'en sprak de heer Joustra namens de vijf millioen leden van de Internationale Transportarbei ders Organisatie waardering uit vuor wat de thans overledene voor de inter nationale organisatie heeft gedaan, ter- wyl spreker een telegram van deelne ming voorlas, dat ontvangen was van de Belgische zusterorganisatie. Spreke: besloot met de woorden- .Met zijn daad en wilskracht heeft hij onze eerste le venstaak gediend. Wy brengen hem daarvoor dank". De heer Oosterhuis snrak namens het N.V.V. en het Inteinationale Verbond van Vrije Vakverenigingen en herinner de er aan, hoe bij de tachtigste verjaar dag van Jan Oudegeest getracht is zijn betekenis te tekenen in al haar veel zijdige facetten en jarenlange activiteit, doch dat daarin tekort moest woiden geschoten. Hoeveel temeer is dit dan het geval aan dit graf, waar nog zovele andere gevoelens moeten Vneespreken. Jan Oudegeest was een leider, die zijn leven stelde in dienst van de mensheid, en daardoor een voorvechter werd van het socialisme. Hy zag de dageraad en had in zijn rijke actieve leven een aan deel in de groei van het licht Hij on derkende de verscheurende krachten van deze wereld, maar zag daar over heen de socialistische toekomst. Zijn le ven en offers sporen ons aan zyn weg thans verder te gaan. De heer A Albrechts, sprekende na mens ae Partij van de Arbeid, herin nerde hoe Jan Oudegeest de arbeider heeft verlost uit de duistere sloppen hem zijn eigenwaarde heeft leren ken nen en hem heeft geleerd rechtop te lopen in plaats van in gebogen slavernij Het Is de trots van de arbeidersbewe ging. Jan Oudegeest onder haar voor vechters te hebben gehad. Hy werd haar vertolker van een sluimerende hunke ring naar vryheid en rechtvaardigheid Een taaie vechter, die met inzicht in de werkelijkheid besefte dat ieder, ook in het kleinste .onderdeel van zijn stryd iets waar maakt van het grote ideaal Hy heeft ook een belangrijk aandeel ge had in Arbeid zal steeds een diepe dankbaar heid blijven gevoelen voor hem, die voorging onder verguizing van het Ic'eaal dat zovelen tot heil is geworden Wethouder J. S. van Mameren van Oegstgeest dacht in diepe dankbaarheid aan het vele, wat Jan Oudegeest is ge weest voor de Party van de Arbeid te Oegstgeest, waar hy zich terugtrok uit het actieve leven op een hem heel eigen wyze. namelijk door andere wegen te zoeken, om het algemeen belang te dienen, anderen te helpen, en jongeren aan te trekken om de oudere krachten te vervangen. Hij zocht ook in zyn da gen van rust naar midaelen en wegen om de mens zyn plaats in de maat- schariph te leren kennen en voor dit rusteloze werk. ook in Oegstgeest ver richt. zal de arbeidersbeweging in Oegstgeest hem steeds diepe dankbaar heid blijven toedragen. Na deze toespraken werd de kist, die gedekt was met het vaandel van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegper soneel. naar de groeve gedragen, waar de Stem des Volks het „Aan de strij ders" ten gehore bracht, terwijl de vaan- deis negen Een zoon van de overledene. ars J. Oudegeest uit. Wassenaar, sprak een woord ten afscheid, waarna de 83- jarige mevr. de wed. Oudegeest met een enkel woord dankte voor de overweldi gende belangstelling, bij het verscheiden van haar echtgenoot van zovele zijden bewezen. Le sevs sch, ■ij ven SEXUELE VOORLICHTING. Mevrouw E. B. te Leiden schryft ons, dat zij films als „Zo begint het leven" van ganser harte toejuicht, omdat zij deze beschouwt als een noodzakelijke aanvulling van een ernstig tekort op het gebied der sexuele voorlichting van de jeugd. Dooh zy bepleit nauwlettend toezicht op het bezoek In dien zin dat geen toegang wordt verleend aan per sonen beneden de leeftijd van 18 jaar, omdat daarvoor de film totaal onge schikt is en meer kwaad dan goed sticht. ADVERTENTIE Wordt niet oud voor Uw tijd Vanmiddag is de overleden directeur van het Algemeen Handelsblad, de heer A, J. Boskamp, onder zeer grote belang stelling op de begraafplaats Westerveld bijgezet. Uit het gebouw van deze krant waar aan hij 22 jaar verbonden was, eerst als directeur en later als directeur, is fyj vanmorgen ten grave gedragen. Onder de honderden, die naar Wes terveld waren gekomen om de heer Boskamp de laatste eer te bewyzen merkten wy o.m. op tientallen direc teuren van dagbladen, vele journalis ten de heer G. Rebel namens de Re geringsvoorlichtingsdienst en mr M. Rooy. voorzitter van de Federatie van Nederlandse journalisten, de heer J. J. van Meohelen namens de Amsterdam se pers, talrijke commissarissen van het Handelsblad, mr C. A. Steketee namens de Nederlandse Dagbladpers de heer R. 'Coops namens de Nederlandse bond van boekdurkkerspatroons de heer J. Cor- ver .algemeen secretaris van de AVRO, mr J. Kronenburg, secretaris van de commissie Pompe en prof dr R. Basch- witz, directeur van het Nederland insti tuut voor de perswetenschap. In de grote aula sprak de hoofdre dacteur. thans ook waarnemend direc teur van het Algemeen Handelsblad, mr H. M. Planten namens allen, die aan het Handelsblad verbonden zyn. Hierna sprak de oudste broer van de overledene namens de familie, waarna met orgelbegeleiding het gebed uit de opera Tosca van Puccini werd gezongen. Aan het graf. dat met tientallen bloem stukken was bedekt, sprak een broer i j woorden van dank voor de belangstel- Burgerlijke Stand van Leiden ling. Vergadering Verbond van Nederl. Werkgevers REDE VAN DE HEER T. J. TWIJNSTRA. Te Eindhoven wordt vandaag de al gemene ledenvergadering gehouden van het Verbond van Ned. Werkgevers. De voorzitter, de heer T. J. Twynstra, sprak de hoop uit, dat de samenwer king tussen de vier centrale werkgevers organisaties in de toekomst voortgezet zal mogen worden ln het belang van de gehele Nederlandse industrie en dat de onlangs te Torquay begonnen tarief conferentie goede resultaten zal mogen opleveren. Voorts wijdde spr. aandacht aan de recente ontwikkelingen op het gebied van de kartclwetgevlng in Nederland. In sommige kringen begint zich. aldus spreker, de mening te vormen, dat de stijging der prijzen hier te lande vooral het gevolg zou zyn van ondernemers overeenkomsten. De regering heeft in verband hiermede een wetsontwerp In gediend dat de bevoegdheid geeft, on dernemersovereenkomsten direct te schorsen. Spr. meende, dat te dezer zake voor de industri waakzaamheid Is geboden. Misbruik van een machtspositie op de markt wordt ook door de industrie onvoorwaardelijk afgekeurd, maar er moet ernstig tegen worden gewaakt dat het bedrUfsleven de dupe zou wor den van ressentimenten. Zeer veel aandacht wydde spr. aan het vraagstuk van de P.B.O. Wat be treft de sociaal-economische raad sprak hy de hoop uit, dat deze zich niet tot LUNCH VOOR KONINGIN EN PRINS. Het Londense stadsbestuur heeft be sloten Koningin Juliana en Prins Bern- hard een lunch aan te bieden, wanneer zij de volgende maand een bezoek aan de stad Londen brengen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 14 fokstieren: 6 slachtstleren; 75 kalf- en melkkoeien 750950, slepend; 239 vare- Afstellen kunt gij het niet, maaruitstellenwell Laai stiamheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spieren; laat rheumaiiek U niet belemmeien in Uw bewegingen. Loop rechtop en niet gebogen door pijnlijke en stijve gewrichten. Reeds 3 geslachten roe men Akker s Kloosterbalsem als snel pijn stillend en aldoend werkend wrijfmiddel bij grootse wyze waarop zyn rheumatiek, spierpijn, spit, en lendenpijn GEBOREN: Bemardus Cornells Stephanus Maria. z. van J. S. Roodhuizen en J. C. Llnders; Dirk. z. van J. Noppe en C. Hoogstraten. ONDERTROUWD: P. S. Nlemeljer Jm 27 Jaar en W. A- Maas .wed 33 Jaar; C. van der Burg Jm 25 laar en M. Seljn ld 23 Jaar; A .G. Fakkel jm 25 Jaar en E. Keljzer Jd 19 Jaar; W. den Hollander |m 43 Jaar en M. Flllppo Jd 38 jaar; J. W. Marks Jm 21 Jaar en W. C. de Roo jd 19 Jaar; A. J. Mink Jm 19 Jaar en W. E. Trouwee Jd 16 Jaar; A. de Vink lm 24 Jaar en M. Burgerjong Jd 19 Jaar; S. de Vrleze Jm 23 Jaar en L. Voortman koelen e a. 500680. slepend: 170 vette i jd 21 Jaar; J. D. van VVeeren Jm 29 Jaar koeien 700975 per stuk. 2.602.75 per en A. J. Overvllet Jd 23 Jaar; W. Jansen kilo, slepend; 28 vaarzen 525825. slepend: 1 wedn. 39 Jaar en \V van den Bosch Jd 22 pinken 375500. slepend; 83 graskal- j 40 jaar: J. Moraal Jm 26 Jaar en J. M. veren 160310. slepend; 6 vette kalveren; Onderwater ld 24 jaar; D. Paauw gesch. 61 nuchtere slachtkaheren 4065. slepend: 37 Jaar en E W. Lek gesch 47 Jaar; A. 1585 schapen: vette schapen 70110. Iets van der Vliet Jm 31 Jaar en J. van den flauwer; vette lammeren 6090. lets flau- Broek Jd 26 Jaar; P. P. Jansen Jm 21 Jaar wer; 23 zeugen; 308 mestvarkens 5570. en A. van Royen Jd 20 Jaar. Stug; 683 biggen 1832, stug; 4 paarden; j OVERLEDEN: LEIDEN. 20 Oct. Kaasmarkt Aange- voerd 77 partijen. 67 partijen Goudse kaas L. Palm. man. 69 Jaar: C M. S. Riebeek. I zware 223. le soort 210217; 2e soort hulsvr. van Dorsman. 82 Jaar: N. H Bree- 205209. 10 partllen Leidse kaas le soort develd. man. 69 laar. G J. M Peters d.. I 194202 per 100 kilo Handel flauw. 3 dagen; C. G. Pel. wedn. 75 Jaar; C. E. 27 bokken en geiten 1530. mat. Zuljderduljn. vrouw. 34 Jaar. generatie een schone tank heeft mogen en bovendien als zuiverend en genezend volbrengen. Daarvan getuigen de tal- ^ij wonden van allerlei aard. Een balsem in loze ontroerende brieven, die de laatste ware zin des woords, waarvan men dan dagen op het secretariaat van de parti00k algemeen zegt: „Geen goud zo goed", zyn binnengekomen. Ds Party van de Terrein gereserveerd voor nieuwe bijzondere lagere school Bij K B. van 28 Maart 1949 werd be schikt up de beroepen, door enkele in gezetenen ingesteld, tegen het beslui' van Ged. Staten van Zuid-Holland van 26 Januari 1948 tot goekeurïng van een uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen voor de gemeente Benthui zen. Een der appellanten is in zyn beroep niet-ontvankelijk verklaard. Met hand having voor het overige van het bestre den besluit is dit vernietigd, voorzover het goedkeuring betreft der bebouwings- srroók AB, ten Noorden van de gepro jecteerde weg en gelegen op de percelen 74 en 646, aan welk gedeelte van het plan alsnog de goedkeuring is onthou den. Blijkens de overwegingen konden zo nodig alsnog voor bebouwing worden aangewezen de percelen 206, 207 en 227, welke in het plan in hoofdzaak een agrarische bestemming hebben. Deze laatste grond is thans bestemd OEGSTGEEST Jubileumuitvoering „Ons Genoegen" Ter gelegenheid van het 5-jarig be staan gaf de buurtvereniging „Ons Ge noegen" een feestavond in het Patro naatsgebouw. De voorzitter, de heer H. Medendorp, riep de grote schare donateurs en le den een hartelijk welkom toe en richtte daarby een bijzonder woord van hulde tot de afgevaardigden van de N.Z.H.T. Harmonie, de woning- bouwver. „Buitenlust" en mej. Mar. de. Wekker, Vervolgens herinnerde spr. aan de op richting der vereniging. Vervolgens werd opgevoerd de revue „Daar zijn we weer" onder regie van de heer Th. v. d. Maat, waaraan ruim 40 personen medewerkten. Als bijzonder geslaagd noemen wij de Inzet, een kunstig uitgevoerd zang- en dansnummer van een groep jonge da mes; een by zonder mooi ballet van een 8-tal meisjes en de dans „Poppen in droomland". Ter afwisseling werden enkele korte schetsjes opgevoerd, een en ander verband houdende met de plaat selijke toestanden in deze grote woon wijk. De balletten waren Ingestudeerd door mevr. Swinckel. die daarvoor tel kenmale met een daverend applaus werd beloond en aan het einde, evenals de neer v. d. Maat. een speciale hulde in ontvangst mocht nemen. Direct na de pauze sprak de heer Massink namens het. bestuur en de Raad van Commissarissen van de W.B V. Bui tenlust. Spr. bracht het bestuur 'hulde en dank voor de behartiging van vele Dslangen in deze woonwijk der gemeen te en overhandigde een mooie voorzit tershamer om alle goede besluiten met een hamerslag te bekrachtigen. De heer Medendorp dankte namens net bestuur van O G voor dit bewijs van waardering en gaf de verzekering, nat O G alles zal doen om de bewohers van de Indische Wiik zoveel mogelyk genoegen te verschaffen voor de bouw van de door de bouw vereniging „Algemeen Belang" ie bouwen woningen. Met de eigenaren der grond is in dit opzicht reeds vol ledige overeenstemming bereikt. De herziening van het uitbreidings plan Is door Burgemeester en Wethou ders gretig aangegrepen om nog enkele wijzigingen, welke ln hoofdzaak bij de gemeentenaren leefden, aan te brengen In de eerste plaats is de rooilün langs dc Hogcveenseweg teruggebracht. Voorts is in het Noordelijk gebied van het plan terrein gereserveerd voor de bouw van de nieuwe bijziend;re la gere school. Het gehele complex van bestaande en ontworpen scholen Is ln overleg niet de Inspecteur van het Lager Onderwijs herzien en als resul taat wordt de bouw van een nieuwe bijzondere lagere school op de in het uitbreidingsplan aangegeven plaats gewenst. (Straat tussen d? woningen van Smink en Voorwinden met als sluitstuk de nieuwe school, terwyl de straat vóór de school naar het Wes ten afbuigt om zodoende verbinding te krijgen met het Beelaertspark) De uitbreiöingsmogeiykheid in het Noorden is wat de aanleg betreft, ver eenvoudigd, omdat de bodemgesteldheid slecht is en hier dus met een minimum aan ontsluitingskosten kan worden vol staan. In het bestaande uitbreidingsplan was c.in— een ïft arbeiderswoningen gqpro- jeeteerd op de plaats, waar graanpak- huizen staan. Deze pakhuizen kunnen thans in de toekomst gehandhaafd blij ven, terwyi, wanneer binnen enkele ja ren tot verdere volkswoningbouw zal moeten worden overgegaan, een plan gereed ligt hetwelk te verwezenlyken Is. Als plaats voor dc stichting van het nieuwe gemeentehuis is aangewezen het open terrein by de ingang van het Beelaertspark. Voorts is tegemoet gekomen aan de niet-ontvankciyk verklaarde appellant, wat betreft de voorgevelrooilyn van woning en be- dryfsruimte. De herziene plannen zijn de vrucht, van nauwgezette studie en langdurige oesprekingen. Het uitbreidingsplan houdt waarborgen ln, dat, zonder dat tekort wordt gedaan aan stedebouwkundlge eisen, in de naaste toekomst verschil lende noodzakeiyke plannen tot uitvoe ring kunnen worden gebracht. Voor de uitvoering hiervan zal dc gemeente zich niet voor buitensporig hoge uitgaven zien geplaatst. Belangrijkste kwestie: hoeveel leerlingen zullen zich aanme 2n De L.T.B. kwam gisteravond in ver gadering bijeen. De voorzitter, de heer v. Leeuwen, sprak zyn teleurstelling uit over de slechte opkomst. Na de notulen ging de voorzitter na der op de stichting van een Lagere Tuinbouwschool in en hij riep de jaren lange strijd, door de plaatselijke afde ling gevoerd om hier een RK. Lagere Tuinbouwschool te krijgen, in de her innering terug. Reeds eenmaal dachten wij liet pleit gewonnen te hebben en kreeg het bestuur telefonisch medede ling van de vestiging ener tuinbouw school, Uiteindelijk ging echter Hille- 1 D gom met de schooi stryken. 6 weken gebouw aan Keyerskoperweg geleden kwam er weer eenzelfde tele- 1 theoretische opleiding te laten geven, zodat zy straks beter uitgerust de strijd om het bestaan beginnen kun nen. Theorie is In het bollenvak ook broodnodig om te kunnen slagen. Noordwijkerhout Is vrijwel de enige Subsidie voor „Het Groene Kruis", vaststelling herziene uitbreidingsplan, verlichting Molenstraat Gisteravond kwam de Raad van Bent huizen in openbare vergadering by een onder voorzitterschap van burgemees- Loijscn. Afwezig met kennisgeving dc heer A. M. Slootmakcr. Na opening met ambtsgebed werd het overlyden van oud-burgemccsler A. Verheul Azn. herdacht. Na een her- 1 dcnklngsrede van de voorzitter, die de overledene schetste als iemand met een haast spreekwoordelijke kalmte en grote ijver, werd een minuut stiKe ln acht genomen. De heer A. van Driel werd benoemd tot lid van de Commissie van Advies als bedoeld in art. 8 der woonrulmtewet 1947. Dank werd gebracht aan de schei dende voorzitter, de heer A van Os. die zyn ondankbare taak steeds naar beste weten heeft vervuld. De rekening der Stichting Drinkwa- gemeente In de streek, waar de cultuur zich nog kan uitbreiden. Spreker herinnerde zich nog de tyd, dat er geen cultuurgronden waren langs de Kerkstraat, de Gooweg en links van de Herenweg. Moet je daar nu eens gaan kyken. Er is dus een kans voor goede vakmensen. Op de school leren de jongens de stem van de natuur ver staan. zy kunnen als kwekers straks aan de spits komen te staan. De vergadering was unaniem met de vestiging van de school ingenomen, maar over het aantal jongens, dat zich melden zal. waren de meningen ver deeld. De een verwaoht een ware storm loop maar de ander was sceptischer ge stemd en achtte propaganda noodzake lijk, Het bestuur neemt het zekere voor het onzekere en zal stevig propaganda voor de school maken Binnen twee jaar nieuw Na een verlotine bona de voorzitter klas en hierto? kunnen a 11e medewerkende damec °en bloem foontje. Geen wonder dat de voorzitter j thans wachtte tot hy de toezegging 1 zwart op wit had, voordat hij de zaak openbaar maakte. Maar nu staat het zwart op wit: Noordwijkerhout krijgt een R.K. La gere Tuinbouwschool binnen zyn ge- I meentegrenzen. Maar er zijn voor- waarden gesteld en écn daarvan moe- ten de leden vervullen. Er moet n.l. een flink contingent Noordwykerhoutse leerlingen op de school worden inge- schreven. Hef mag niet zo worden, j dat de school hier staat, maar enkel 1 bpvolkt wordt door jongens uit Noord- I wijk en Voorhout. De nodige stappen zyn reeds ondernomen om zo snel mogelijk met het onderwys een aan vang te kunnen maken. Men rekent voor Kerstmis de school in een nood- 1 gebouw te kunnen openen. Er wordt begonnen met een eerste jongens worden stuk aan. waarna m»n no* enige tiid onder een dansje gezellig bijeen bleef. VOORSC H( VTlïN collecte ten b2te van de g»za- milifaire fondsen heeft alhier <44.o4 opgebracht. toegelaten, die ze* iaar lager onderwys hebben genoten Ouderen zullen het moeten 'loen met de avondcursus. De voorzitter zette vervolgen» it- een van welk een groot belang de schoot voor onze jeugd en vooi het vak in zijn geheel is. Wy krijgen nu de kans om onze jongens de nodige Het kan thans als vaststaand wor den aangenomen, dat het proefstation voor de boomkwekerij in Boskoop bin nen afzienbare tjjd de beschikking zal krjjgen over een nieuw gebouw De tegenwoordige huisvesting in deFijks- tuinbouwschool is reeds enkele jaren geheel onvoldoende en men voerde dan ook al van 1941 met het Ryk en de gemeente onderhandelingen voor de Stichting van een eigen gebouw. Het nieuwe proefstation, waarin behalve het laboratorium ook de voorlichtings dienst zal worden ondergebracht, zal door de gemeente gebouwd en door het Ryk gehuurd worden. De kosten van het gebouw zullen de f. 100.000.- over schrijden. Het gehele plan zal zo spoe dig mogelijk aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Het proefstation voor de boomkwe- 1 -:ery In Nederland is sinds de bevrydlng in Boskoop gevestigd. Voor die tyd be stond er in deze en tal van andere ge meenten een proeftuin, die in 1899 door een vereniging van kwekers was opge richt. Deze tuin stond onder toezicht van de Rijkstuinbouw-consulent. Na de eerste wereldoorlog streefde de overheid er naar van elke tak van tuinbouw één proeftuin te verheffen tot proefstation, j boomkwekery nog in belangrijkheid toe dat wetenschappeiyk kon worden inge-1 nemen. richt. De onderzoekingen op het gebied van de bemesting, soortkeuze, ziekten en andere problemen konden op deze ma nier worden geconcentreerd in één in stituut, dat daarop volledig berekend was. Aan deze stations worden weten schapsmensen verbonden, terwyi de overheid voor een goede outillage zorg de. De overgebleven, proeftuinen behiel den een speciaal plaatselyke betekenis en konden zich voor inlichtingen steeds tot de stations wenden. De onderzoekingen van het Boskoopse proefstation vinden thans plaats in de Rijkstuinbouwschool. De ruimte hierin is echter volkomen onvoldoende, zodat men reeds geruime tyd de gedachten liet uitgaan naar een nieuw gebouw. De vele besprekingen hierover heb ben tot resultaat gehad, dat het thans vrijwel zeker Is. dat het nieuwe labo ratorium binnen twee jaar op het ter rein van de tuinbouwschool aan de Keyerskoperweg in gebruik kan wor den genomen. De inrichting zal door het Rijk betaald worden. Het is van belang, dat ook de voorlichtingsdienst 'n het nieuwe gebouw gevestigd is. imdal dc onderzoek-resultaten steeds zo spoedig mogelijk bekend gemaakt moeten worden. Ongetwyfeld zal Boskoop door deze nieuwe aanwinst als centrum van de terleiding „De Tien Gemeenten" over 1948 werd voorlopig vastgesteld met een verlies van f 16857.03. Dc begroting 1959 der Stichting werd goedgekeurd. Het bleek dat een ta riefsverhoging noodzakelijk is. welke dan ook over enkele maanden zal ingaan. Aan de afdeling Benthuizen van .Het Groene Kruis" werd een subsidie ver leend van f. 750— per Jaar, ingaande 1 Augustus. Het uitbreidingsplan, hetwelk ter her ziening werd aangeboden, alsmede de bebouwingsvoorschriften werden z.h. ft. vastgesteld. Begrotingswijzigingen van de dienst 1950 gingen vlot onder ae hamer door. Bij de rondvraag pleitte de heer Van Gaaien voor verbreding van ae weg aan de Oosteiyke ingang van het dorp aldaar. Een en ander zal door B. en W. aan de hand van de nieuwe wegenverkeers regeling worden bekeken. De heer Van Leeuwen wilde de wy zerplaat van de gemeente-toren veracht zien. De voorzitter merkte op, dat aan brenging van een eleelrische luid-in stallatie urgenter is. De gemeente-be groting laat beide uiteaven echter toe. Een en ander zal nader door B. en W woeden besproken De heer Van Soest vroeg inlichtin gen over de verlichting in de Molen straat en op de driesprong de Lugt. Door oorlogsomstandigheden konden geen lantaarns worden aangeschaft, doch er is inmiddels een ruiltrans- actie tot stand gekomen, zodat de Molenstraat zo spoedig mogelyk van verlichting zal worden voorzien. Aan de N.V. „Citosa" te Boskoop was een voorstel gedaan om in de verlich ting van het wachtlokaaltje een bydra- ge te verlenen onder bepaalde voor waarden' De Raad gaf hiervoor toe stemming Hierna sluiting met dankzegging, waarna nog eventjes onderons de plan nen voor de bouw van de nieuwe bij zondere lagere school werden bekeken. een politieke vergadering zal ontwikke len. Zeer belangryk voor de naaste toe komst achtte spreker de totstandkoming van bedryfs- en productschappen. Hy zag het als een taak van het verbond om aan de totstandkoming van deze organen enige leiding te geven. De ge varen van de PBO kunnen door nie mand beter dan de ondernemers wor den aangevoeld. Volgens spr. hebben by de totstand koming van de wet op de bedryfsorga- nisatie twee groepen voorstanders zich verenigd, die in wezen een tegengesteld doel nastreven. Enerzyds degenen, die voorstanders waren van staatsalmacht, hetgeen de ondergang zou betekenen van de ondernemersfunctie als zodanig, an derzijds de groep, die wars van staats socialisme de verbondenheid van alle bedryfsgenoten, ondernemers en arbei ders, willen bevorderen. Van de voor zichtige en geleideiyke opbouw van de bedryfsorganisatie ln de geest van on derlinge samenwerking zal het afhangen of de nieuwe organen een heilzaam element zullen biyken ln de maat- schappy van de toekomst. Tenslotte zei spreker, dat wil de orga nisatie van de industrie gelyke tred blijven houden met de prestaties van andere belangrijke groepen in de maat schappij. niet alleen een intensivering van de arbeid moet geschieden, maar dat beschikt moet kunnen worden over een voldoende apparaat om het geen op korte termijn aan studie zal worden gevraagd op tijd te kunnen leveren. Jhr. P. A. van Buttingha Wichers gezant te Wenen Bij K.B. is jhr P A. van Buttingha Wichers benoemd tot H.M.'s buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister by de republiek Oostenryk. TAFELTENNIS. NEDERLANDSE TAFELTENNISSERS NAAR BELGIË. Cor du Buy, Pelser, Lorsheyd en de dames Van Woezik, Beck en Van wyk zullen Zondag a.s. deelnemen aan een internationaal tafeltennistournooi in de stedeiyke feestzaal te Mechelen. MACARTHUR TE PJONGJANG. Generaal MacArthur heeft na de lucht landing ten Noorden van Pjongjang een be-zcek aan deze stad gebracht. HU zei: „De oorlog zal zeer beslist spoedig ten einde zyn." DE STATEN-GENERAAL IN HET BUITENLANDS BELEID. Zoals bekend is. is in de maand April van dit jaar een commissie ingesteld, aan welke Is opgedragen aan de Rege ring een rapport uit te brengen inzake de samenwerking tussen Regering en Staten-Generaal inzake het buitenlands beleid. Genoemde commissie heeft thans haar eerste rapport betreffende de grondwetsartikelen, welke aan het bui tenlands beleid raken, aan de Rege ring overlegd, welk rapport door ae Regering ter kennisneming aan de grondwetscommissie is overhandigd. ARRESTATIE VAN DRIE JEUGDIGE INBREKERS. Zy leefden op grote voet. Drie leerlingen van de machinisten- school te Amsterdam, resp. H, T. N., 22 jaar, H. P., 20 jaar, en L. G., 20 jaar, zyn gisteren ln Amsterdam gearresteerd in verband met de inbraak ten huize van de heer H. aan de Burgemeester Knappertlaan te Schiedam ln de nacht van 7 op 8 October J.l, Thans is een einde gemaakt aan hun wonderiyk bru tale inbrekersloopbaan. De drie hebben nJ. ook twee inbraken in Zutfen, waar o.m. schrijfmachines werden meegeno men, een in Alkmaar en een in Oegst geest op hun geweten. Deze Inbraken werden ln September J.l. gepleegd. De jongens kwamen uit zeer behoor- iyke milieus. Zij bleken op zeer grote voet te leven. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 20 October 1950. Ook de laatste dag van een onbelang- ryke beursweek bracht geen bijzondere koersafwykingen. Hetzelfde kleurloze voorkomen, dezelfde geringe transacties en vryv/el verlaten hoeken waren ook vandaag de kenmerken. De voornaamste courante industrie- papieren sloten vrij onveranderd. By de minder courante soorten was een koers van 121 bieden tegen gisteren 115 voor du Croc en Brauns wel de belang rijkste afwijking. Deze styglng houdt verband met de opdracht uit India voor de levering van 1000 goederenwagons De openingskoersen op de scheepvaart markt waren vrywel gelijk aan de slot- noteringen van gisten. Ook hierin 'rad er zo goed als geen verandering in. By de cultures had Amsterdam Rubber een verlies van 2 punten. De overige soor ten waren zo goed als onveranderd of een fractie lager. De Staatsfondsenmarkt was licht ver deeld. De dollarleningen liepen een klei nigheid achteruit Ook het agio op de Amerikaanse sector verminderde tot c.a. Vrijdag 20 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3V4 99% Ned. 47 3% 3 97% 97% Dollar-Ing. '47 3 95|-$ w* Investeringscert. 3.. 97f>e 97% Ned p. 1962 4 m.b. 3 98,7, Indië *37 A 3 9514 951» Grootboek '46 3 96% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 54% 54% Nat. Handelsbank.. 8674 86% Ned. Handelmy14914 149% A.K.Ü175% 175% Lever Br223% 223% Philips 230% 231 Wilton Feyenoord.. 159 159 Kon Olie 292% 2921'g Amst. Rubber 130% 128% Dell-Bat. Rubber 115% 115 Holl Amer. iyn 173% 175 Kon Ned. Stoomboot 136 135% Ned. Scheepv. Unie 162% 163% H.V. A118% 118% Java Cult61 62 Deli Bat My 116% 116% Deli My 115% 115% Senembah 108 107% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A dam 1947 (3%i 3 99% 100 Den Haag 1947 1 3 100 R'dam 37 1 [II 3% 100^. 100% tndustr Obligaties Lever Brothers 3% 104% 104% Kon. Petr. My 103 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amsterd. Bank 164% 164% Rotterd. Bank 170% 171 Twentsche Bank 169% 170 Industriële Ondernemingen Ned, G. enSplr fabr. 312 302 Rotfc. Droogd. My 304% Zwanenb. Organon 191% 189 Handelsondernemingen Born. Sum H My.. 122 121% [ntematlo 167 169 200 200 Ned. My Walv. Vrt. 105 105 Spoorwegen Dell Spoorw. My 37 37 Amerik. fondsen Anacon&a 38 37% Shell Union 50% 55% Fondsen uit Leiden en omgeving (Aandelen) V K- 19/10 Holl Constructie 292 Int Kunststof! Ind. 105 106% Kon Ned. Edelmet. 90% 92% Pref wa idem 95% 97% Kon Ned Grofsm. 129 128% Textiel Gebr v wyjc 172 170% Ree IP50 idem 172 170% Leidsrhe Wnisptnn 243 243 Tleleman en Dros 110 G B 112 GB Ver I'ouwfatirieken 132 G B 131 G 3 126% 126 Vi Lahad Datu Cul. My 4sl

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 7