KREYMBORG Vierde Amerikaanse gasthoogleraar in Leiden verwelkomd Een experiment, da! voor het gehele nijverheidsonderwijs van belang kan zijn „Antonie van Leeuwenhoek" zocht visscholen met radar-oog WAARBORG- „Indonesië niet rijp voor zelfbestuur" acuoo^iS Overhemden RECHTZAKEN IV0ROL: Gezonde tanden - Gezond tandvlees Met een enkel woord Maar weel....! dat je in Nieuw Minerva beter EET VRIJDAG 20 OCTOBER Toenadering tussen Oude en Nieuwe Wereld De Leldse Universiteit heeft na de be vrijding het initiatief genomen een uitwisseling van hoogleraren te verwe zenlijken tussen de Amerikaanse Har vard Universiteit en de Sleutelstad. Driemaal heeft in dit verband een Har vard. hoogleraar Leiden bezocht om daar een jaar als gasthoogleraar colleges te geven, n.l, achtereenvolgens de hoog leraren Hocking, Schlesinger en Miller. Gisteravond werd door de Leldse Uni versitaire gemeenschap de eerste gast hoogleraar in wijder verband, namelijk in het kader van een in het leven ge roepen Amerikaans-Nederlandse uit wisseling, verwelkomd, in de persoon van prof. dr Frank L, Kidner. van Ber keley University, die met echtgenote en kinderen naar Leiden kwam om gedu rende dit academisch jaar economische colleges te geven aan de Leldse en enige andere Nederlandse Universitei ten. Mr P. J. Idenburg sprak namens de organisatie dezer universitaire contac ten de aanwezigen bij de officiële ver welkoming in het. Gulden Vlies toe en begroette daarbij vertegenwoordigers van de Amerikaanse ambassade de Leldse Universiteit en studenten-orga nisaties, Spreker herinnerde aan de waardevolle persoonlijke contacten die vorige gasthoogleraren mochten vesti gen waardoor 'n academische band tus sen Amerika en Europa ontstaan is vla Leiden. Daardoor ontstond ook In Lei den begrip voor de Amerikaanse me thoden tot het benaderen der practische en wetenschappelijke problemen. Prof Kidner zal na de philosofie, de historie en litteratuur, die door zijn voorgangers werden gedoceerd, thans ook "de econo mie van Amerika voor ons belichten. De rector magnificus, prof. dr S. T. Bok. hoopte in zijn toespraak, dat prof. Kidner er niet alleen in zou mogen slagen Europa dichter te brengen bij de Amerikaanse maatschappij, maar tevens een vruchtbaar arbeidsterrein zou mo gen vinden op het gebied van research „BENELUX-LESUUR" MORGEN OP SCHOLEN? Morgen zal op alle scholen voor voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs. alsmede op alle kweekscholen in ons ,land, België en Luxemburg een zo genaamd Benelux lesuur worden gege ven. Dit lesuur werd voorbereid door het Comité Benelux, dat een commissie van deskundigen benoemde Leraren uit de drie landen kwamen te Brussel bijeen, teneinde de defini tieve tekst op te stellen. inzake schaarste-economie. Spr. achtte het niet verwonderlijk, dat een econoom in het huidige tijdsbestek uitverkoren was om Amerika's stem te doen horen aan de leidinggevende Leldse Universi teit. en hoopte in dit verband, dat prof. Kidner via Leiden aan de oude wereld j de sleutel zou mogen geven om door de Amerikaanse levenswijze de schaarste- economie van Europa aan kant te zet ten. Als plaatsvervangend decaan van de juridische faculteit sprak vervolgens nog prof mr J. E. Jonkers die de grote bijdrage in herinnering bracht welke Amerika via het Marshallplan en in de laatste tyd ook vla haar actie in Korea levert tot de opbouw van een vrije en op recht gegronde samenleving. Prof. Kidner sprak een woord van dank voor deze ontvangst waarna de aanwezigen nog geruime tijd voor per soonlijke kennismaking bijeen bleven. Inzet der Benelux- conferentie VERSCHIL TUSSEN NEDERLANDSE EN BELGISCHE KOSTPRIJZEN MOET OVERBRUGD. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Vandaag begint te Luxemburg de mi nisteriële Benelux conferentie, uit sluitend aan het agrarische probleem gewijd. Het verschil tussen de Neder landse en Belgische landbouwkost- prijzen is 30%. De Belgen, die in het algemeen erkennen, dat hun land bouw een achterstand heeft op Ne derland, zijn echter van oordeel, dat een groot gedeelte van dit verschil te verklaren is door het in Nederland gevoerde landbouwbeleid, dat via het Landbouw-Egalisatie-Fonds de Neder landse prijzen kunstmatig laag houdt. De Belgen willen daarom vast hou den aan het op 7 Mei 1,949 onderte kende protocol, waarbij het invoerende land zijn binnenlandse markt mag be schermen. De Nederlandse productie, aldus onze Belgische zegslieden, is se dert de conferentie van Ostende ver zwakt, daar Nederland groter subsidies is gaan verlenen om de prijzen te druk ken, die sedert Korea enorm waren gestegen. Nederland zal b.v. thans niet meer bereid gevonden worden om de subsidies op ingevoerd veevoeder af te schaffen. Op het gebied van de veehouderij Is dc Belgische achterstand wellicht het grootst. Ook de melkproductie per koe en de eierproductie per kip is in Nederland 1 I hoger. i Andere factoren, welke maken, dat de productiekosten in België hoger zijn, zijn b.v. de landbouwuurlonen, welke in Nederland 10 francs en in België 14 francs bedragen en de pachtprijzen, welke in Nederland 1200 frs. bedragen tegen 1860 frs. in België. Verder zijn de pryzen van kunstmest in Nederland aanzienlijk lager. Het ziet er naar uit, dat er een op lossing kan worden gevonden in dien zin. dat Nederland het protocol van 1949 voorlopig nog erkent, mits het wordt versoepeld en het ook door België wordt beschouwd als een over gangsregime naar een vrye Benelux- eenheidsmarkt voor agrarische pro ducten. KLEDING NAAR MAAT ALLEEN BIJ IN 25 ZAKEN OVER GEHEEL NEDERLAND Een Amerikaanse stem Merdeka werd tot roes MACHTSORGANEN NIET TEGEN TAAK OPGEWASSEN. Een correspondent van het officiële orgaan der Amerikaanse bezetting in Duitsland, „Die Neuc Zeiltuig", schrijft in een artikel over de nieuwe verhoudingen in Indonesië: „Uit de ontwikkeling blijkt, dat dc Nederlan- Communistische partij in Australië buiten de wet gesteld Het wetsontwerp tot buiten de wet Elelling van de communistische partij, is gisteravond laat door de Australische senaat goedgekeurd. Het wetsontwerp was reeds door het Huis van Afgevaardigden aangenomen, doch de Labourmeerderheid in de Se naat heeft het maandenlang opgeh u- denv omdat zij de Individuele vrijheid van de Australische burger door de wet aangetast achtte. Toen de Australische premier dreigde met kamerontbinding en nieuwe ver- I kiezingen, besloot de Labourparty het I wetsontwerp niet langer op t. houden, i De rechtskundige vertegenwoordigers van de communistische party zullen het hoge gerechtshof verzoeken de wet ongeldig te verklaren. Indien het hof toestemt de zaak te behandelen, zal de tenuitvoerlegging van de wet wor den opgeschort. Moskou zal geen West-Duits leger dulden De Sovjet-unie heeft de regeringen van de VJS., Engeland en Frankrijk een nota doen toekomen, waarin zij aankon digt, dat zij maatregelen, die herleving van het Duitse geregelde leger In de "Westelijke zones beogen, „niet zal dul den", en ontkent, dat de volkspolitie in Oost-Dultsland een militaire formatie is. De Sovjet-unie uit de tegen-beschul diging, dat de politiek in de Westelijke zones „in wezen" neerkomt op militaire eenheden. Deze nota's vormen een antwoord op Amerikaanse, Engelse en Franse nota's aan de Sovjet-regering. ENGELAND GAAT VREEMDELINGEN I „SCHIFTEN". Een scherper controle op het binnen komen in Engeland zal gepaard gaan met een onderzoek in het gehele land van vreemdelingen, die zich reeds in Engeland bevir n, aldus heeft de En gelse minister van Binnenlandse Zaken in het Lagerhuis meegedeeld. Extra voorzorgsmaatregelen zijn genomen in de kleinere Engelse havens om saboteurs en buitenlandse agenten het betreden van Engeland te verhinderen. De minis ter verklaarde de kwestie van het aan land gaan van opvarenden van buiten landse vissersschepen in behandeling te hebben. De minister van gezondheid Aneurin Bevan deelde mee, dat personen, die uitsluitend naar Engeland komen om een gratis medische behandeling te krijgen op grond van de volksgezond heidswet, niet aan land zullen mogen gaan. HET FRANSE LEGER IN 1951 710.000 EN IN 1953 900.000 MAN. De Franse minister van landsverdedi ging, Jules Moch, heeft, in een toe lichting voor de commissie voor de strijdkrachten van de Franse Nationale Vergadering op het nieuwe wetsontwerp, dat beoogt de dienstplicht in Frankrijk van 12 op 18 maanden te brengen, ver klaard. dat, als een gevolg van deze voorgenomen maatregel, het Franse leger ln 1951 710.000 en in 1953 900.000 man sterk zal zijn. De nieuwe maatregel zal extra-uitgaven tot een bedrag van 25 milliard francs per jaar met zich brengen Minister Moch deelde de commissie verder nog mede, dat het vraagstuk der Duitse herbewapening niet is besproken tijdens de Frans-Amerikaanse militaire besprekingen, welke te Washington zijn beëindigd. Dit vraagstuk zal echter wel worden besproken op de bijeenkom sten van het defensie- en het militaire comité der statenleden van het Noord at lantische verdrag, welke op 28 October ils. te New-York zullen beginnen. Zeven-mogendheden-plan in politieke commissie der V.N. aanvaard Dc politieke commissie der VN heeft met vijftig tegen vtff stemmen bij drie onthoudingen het gehele zeven-mo gendheden-plan voor „verenigde ac tie voor de vrede", volgens hetwelk de algemene vergadering bevoegdheid krjjgt maatregelen te nemen ingeval van agressie, goedgekeurd. De Sovjet-Unie en de vier landen van gelijke gezinde stemden tegen. Argenti nië, India en Syrië onthielden zich. Het plan moet thans nog door de alge mene vergadering worden goedgekeurd. Op grond van de grote meerderheid voor dit plan in de politieke commissie verwacht men, dat het in de vergade ring het vereiste tweederde deel der stemmen zal krijgen. Kort na de ervaring van dit gewij zigde plan-Acheson" werd een Sovjet- russisch voorstel aangenomen, dat de onderhandelingen over de vorming van een internationale politiemacht onder toezicht van de Veiligheidsraad her nieuwd zullen worden. Hieraan werd een clausule van Frankrijk toegevoegd dat dit geenszins de algemene vergadering zou afhouden van het uitoefenen harer functies op grond van het plan-Ache son. De Sovjet-Unie verzette zich tegen deze toevoeging en onthield zich van stemming over haar eigen resolutie. De politieke commissie benoemde een commissie, die een wakend oog moet houden op de gevaarlijke gebieden in de wereld en agressie moet trachten te voorkomen. De vijf grote mogendheden maken deel uit van deze commissie. Er werd niet gespecificeerd wi? China zal vertegenwoordigen. Een voorstel van de Sovjet-Unie om ln plaats van „China" te lezen „volksrepubliek China" werd met 4-1 tegen zeven stemmen bij tien onthoudingen verworpen. Voorts hebben in de commissie zit ting: Australië. België Birma, Brazilië, Canada Egypte. Joego-Slavië, Mexico, de Philippijnen, Turkije, Venezuela. De Sovjet-Unie en haar aanhangers namen niet aan de stemming deel. ders gelijk hadden, wanneer 7,ij zei den, dat Indonesië nog niet ryp was voor zelfbestuur. „Indonesië is onder bedenkelijke omstandigheden in zyn onafhankelijkheid gestort, met een élite, die numeriek tegenover de on geschoolde massa in het niet valt", al dus de correspondent. Het tegen de Nederlanders bestaande wantrouwen verklaart hij uit een min derwaardigheidsgevoel. De correspon dent. zegt, dat hy tijdens zijn reis door Indonesië de ervaring heeft opgedaan., c'at de organisatie van de maatschappij overal hapert, waar zij met inheemse en onervaren krachten wordt bezet. Het valt de legering volgens de correspon dent moeilijk deze ontwikkeling ten goede te keren, daar de anti-blanke ge voelens, die zij heeft opgeroepen, een teruggrijpen naar Europese krachten in de weg staan". De correspondent heeft overal een morele verwildering geconstateerd, die zich uit in aanslagen op blanken en die het gevolg is van een volkomen verkeerde opvatting van het begrip vrijheid. „Het Merdeka is tot een roes gewor den. waardoor de regering zelf een groot deel van haar autoriteit verlo ren heeft". Het gevaarlijke in de toestand in In donesië ziet de correspondent in het feit, dat de machtsorganen van de staat niet tegen hun taak zijn opge wassen. De correspondent schrijft de verant woordelijkheid voor deze gehele ont wikkeling mede toe aan het vroegere Nederlandse beheer, dat volgens hem niet voldoende heeft gedaan om het volk rijp te maken voor zelfbestuur. MERLE COCHRAN ONDERSCHEIDEN Voor zijn „schitterende" verdiensten inzake NederlandIndoncst'! De ambassadeur van de Ver Staten in Indonesië, Merle Ccchran is door de minister van Buit. Zaken. Dean Ache- son, onderscheiden voor bijzondere dien sten aan zijn land bewezen. Cochran werd onderscheiden voor zijn „sch.tte- rende verdienste" en „onvermoeibare pogingen" tot het bijdragen in'het be reiken van overeenstemming tussen Indonesië en Nederland INDONESISCHE ARBEIDERSPARTIJ BIJ COMMUNISTISCHE PARTIJ. De Indonesische arbeiderspartij, de Partai Boeroeh Indonesia, heeft zich aangesloten bij de Indonesische com munistische partij. ER GAAT NIETS BOVEN OOK NAAR MAAT. BREESTRAAT 114E 35 JAAR TUINSTAD WIJK. Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan der Woningboukver. „De Tuin- stadwyk" houder! bestuur en raad van commissarissen op Maandag 30 October des avonds van halfacht tot 9 uur in café-restaurant „In den Turk" een receptie. HAAGSE RECHTBANK INBRAKEN TE WOUBRUGGE. Een wever uit Alphen aan den Rijn heeft zich voor de Haagse rechtbank te veranlwoo der gehad wegens inbraak gepleegd te Woubrugge. Tegen verdach te werd h maanden gevangenisstraf geëist, De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met proeftyd van drie jaar. Zeven maanden gevangenisstraf had de Officier geëist tegen een los-werk- man uit Alphen aan ren Rijn. die in Woubrugge had ingebroken in een boer derij benevens een rywiellantaarn had gestolen. In Noord-Holland had de politie ver dachte gearresteerd De rechtbank heeft Vergulden [verdachte veroordeeld tot een jaar ge- I vangenisstrat met aftrek van preventief. Van Leiden begint de victorie! Dank zij het initiatief en het krachtig doorzetten van de wethouder van On derwijs, de heer J. C. van Schaik, die daartoe tot driemaal toe een bespreking had met dc minister v. Onderwijs, K. en W., prof. dr F. J. Th. Rutten, en het intermediair van de voorzitter van het Paedagogisch Centrum van de Ned. Onderwijzersvereniging, de heer F. Evers, heeft Leiden in deze dagen met zijn Ambachtsschool en zyn scholen voor V.G.L.O. een experiment opgezet, dat voor het Nijverheidsonderwijs in ons gehele land van belang kan zijn. Nieuwe onderwijswegen worden daarbij ingeslagen, wegen, welke hun invloed zullen doen gelden op de uiteindelykc bestemming van een groot deel van de Nederlandse jeugd. Een proefneming, die in hartelijke samenwerking met de leiding van de Leidse Ambachtsschool en de besturen van V.G.L.O.-scholen is tot stand gkomen en waarvan de voorzitter van het Paedagogisch Cen trum, dc heer Evers, verwacht dat van Leiden de victorie begint. Nieuw type echolood met succes beproefd Het, gebruik van een echolood aan vissersboten by het opsporen van vis scholen neemt meer en meer toe. Vele Engelse drifter-schippers b.v. maken zodanig gebruik van hun echo-lood, dat zij niet luk-raak hun netten schieten doch dit pas deen, wanneer zy op de papierrollen van hun echolood een ha ring school „zien". Het mag bekend ver ondersteld zijn, dat het principe van het echolood berust op het opvangen van de echo's van naar de bodem uitgezon den geluidstrillingen. Deze terugge kaatste geluidstrillingen worden in een ontvangst-oscillator omgezet ln zwakke electrische Impulsen. Via een versterker v orden deze electrische echo-trillmgen naar een aanwijstoestel gevoerd en „zichtbaar" gemaakt. Bij een echolood met papierrol gebeurt dit door eer. schrijfstift, die zich over het papier be weegt en de echo van de bodem, zowel als de echo van de zich tussen schip en bod *m bevindende vis, optekent. Ook het visserijonderzockingsvaartuig „Ant,onl van Leeuwenhoek" is met een dergelijk apparaat uitgerust. In de zomermaanden van dit jaar heeft men aan boord een nieuw type echo lood beproefd. Dit echolood, dat in Duitsland is ontwikkeld en aange duid wordt als visdétector, werkt niet met een papierrol, doch met een elec- troncnstraalbuls van hetzelfde prin cipe als by radar wordt gebruikt. De echo's van bodem en vis worden zichtbaar op het scherm van de buis. De energie, die hiervoor nodig is. is veel geringer dan die, nodig voor het bekrachtigen van een schrijfstift. Hier door kan men met de vlsdetector niet alleen één enkele vis zien, maar tevens verontreinigingen in het water (mod der, plankton, enz.) bespeuren. Deze verontreinigingen zijn evenwel duidelyk te onderscheiden van vissen, die op het scherm een bredere uitslag geven van een bepaalde vorm. De visdetector is beproefd tot een diepte van ruim 20 vaden. Ieder visje wordt duidelijk gezien. Bij het aan- loden van grotere of kleinere visscho len werd een duidelijke brede uitslag waargenomen ter dikte cn hoogte van de school. Langdurige ervaring zal moeten uitmaken of het mogelijk zal zijn ook de vis-soortcn te onderschei den. De diepte van de bodem of van een visschool kan men terstond aflezen De bediening is uiterst eenvoudig. Indien het apparaat wordt opgesteld voor de roerganger, kan deze er steeds het oog ophouden en de schipper waarschuwen als hij veel vis „ziet". Na enige practyk kan men beoordelen, wanneer er gehaald moet worden, hetgeen een belangryke tydsbesparing zal kunnen geven. ADVERTENTIE BINNENLAND Het West-Zaanse gemeenteraadslid, de oud-wethouder de heer G. Staal, legde gisteravond voor de aanvang van de raads vergadering een verklaring af, waarin hij mededeelde, dat hy bedankt had als lid van de C.P.N. Als gevolg hiervan zal hij ook als lid van de raad bedanken. Te Baarn is gistermiddag onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van luitenant K. Rlphagen, die Maandag J.l. bij het vliegtuigongeluk te Volkel ver ongelukte, met militaire eer ter aarde be steld. Als hoogtepunt van de zevende „Am sterdam Fashion Week", zal op 22 Novem ber ln het Concertgebouw een grote show van de Nederlandse kledingindustrie onder de naam .Fashlqn Parade" worden ge geven. De minister van O.. K. en W., prof. dr F. J. Th. Rutten, heeft zich bereid ver klaard de pryzen uit te reiken van de Jeugdactle „Ieder kind een dlerenvrlnd" op Dinsdag a.s. te 11 uur in gebouw Cen traal Museum, Agniotenstraat 1, te Utrecht. De chef van de generale staf, mr H. J. Kruis, ls gisteravond van Schiphol naar Washington vertrokken De generaal maakt gelijk bekend deel uit van de Neder landse delegatie voor de conferentie van Ministers van Defensie van de landen van het Atlantisch Pact. De Nederlandse Accordeon en Mond- accordeon Bond houdt op 4 en 5 Novem ber zl)n Jaarlijks congres te 's-Hertogen- bosch. Hedenavond spreekt de heer M A. Reinalda. vlce-voorzltter van het Instituut Steun Wettig Gezac, om 7 uur 15 ln het orogramma van de VARA over Steun Wet tig Gezag. Naar ons land ls onderweg een trein met repatriërenden uit Indonesië, die ln Marseille van boord van de „Napoll" zijn gegaan. Deze trein zou vanmiddag ons land bereiken, buitenland De New Yorkse trelnexpress „Nortlï Star" ls ln het hart van de stad uit de rails gelopen. De machinist en de stoker kwamen om het leven. 16 personen werden gewond. Mevrouw Julie Foch, weduwe van de geallieerde opperbevelhebber ln de eerste wereldoorlog, is op 90-jarige leeftijd te Parys overleden. Een B-29 van de vliegbasis van Ran- dolf Field (V. St.) is bij Seguln ln Texas te pletter gevallen. Zeven leden van de bemanning kwamen om het leven. Na 65 Jaar ls ln Frankrijk weer een Bonaparte geboren. Prins Louis Napoleon en zijn echtgenote werden verblijd met de geboorte van een tweeling, De twee kin deren zijn directe afstammelingen van keizer Napoleon en van het vorstenhuis Bourbon, omdat de moeder van de prins een Bourbon was. Paul Zeiblg, een Inwoner van Oost- Beriyn. had verklaard dat de Zondag Jl'in Oost-Dultsland gehouden verkiezingen ,.het grootste bedrog vormen, dat ooit heeft plaats gevonden". Voorts had hij als zijn mening te kennen gegeven dat de president van Oost-Dultsland, Wilhelm Pieck, ..een verrader van de arbeiders" ts. Zeiblg ls door een Oost-BerlSJns ge rechtehof tot 2| Jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zeven maal ln drie weken tyds was er Ingebroken ln het huls van de zakenman Robert Gadalx. woonachtig te Chessy ln de omgeving van Parijs, Gadalx besloot daarop, toen hy weer eens weg moest, een fles vergiftigde wijn in de hulskamer te laten staan. Er \verd voor de achtste maal Ingebroken en de dieven dronken van de vpreiftlede drank. Dinsdag 1.1. stierf een Noord-Afrikaan. Mohammed Ara Areskl, ln een ziekenhuis te Nanterrr en men meent dat hij een der vergiftigde Inbrekers ls geweest. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft bepaald, dat leden der Spaanse falange volgens de nieuwe wet op het binnenkomen van vreemdelingen de V.S. niet mogen betreden. De nieuwe wet sluit „communisten en aanhangers van andere totalitaire bewegingen" uit, De Egyptische minister van buiten landse zaken heeft op een persconferentie verklaard, dat hij om militaire hulp aan Amerika heelt verzocht. Men was echter niet toteen slotsom" gekomen. Er ls gisteren grote opschudding ont staan ln de speciale parlementaire com missie van de West-Duitse Bondsdag, welke een onderzoek Instelt naar de beweringen aangaande omkopery van parlementsleden, die voor Bonn als hoofdstad zouden heb ben gestemd ln plaats voor Frankfort. De getuige dr Hermann Etzel van de Beierse partij verklaarde, dat de christen democratische minister van financiën, Fritz Schaeffer, geld had verdeeld om de stemming te beïnvloeden. De christendemocratische partij zou vol gens getulge's verklaringen geld hebben ontvangen van de Industrie. 35 gedelegeerden uit verschillende landen zullen aan het Congres van de Christen Democratische Unie te Goslar deelnemen. Van Nederlandse zijde zyn dat- de vlce- voorzltter van de K.V.P., Ch, G. Mateer en de adjunct-secretaris van de K.V.P., mr v. d. Poel. Alexander Panjoesjkln, de Sovjet ambassadeur te Washington en afgevaar digde ln de commissie voor het Verre Oos ten te Washington, die zich enige tyd geleden uit deze commissie had terugge trokken, omdat hij niet aan de vergaderin gen wilde deelnemen aan de zijde van de afgevaardigde van nationalistisch China, zal opnieuw aan de werkzaamheden der commissie deelnemen De directie van de Duitse volkswagen- fabriek deelt naar aanleiding van het op 14 October 1.1. verspreide bericht dat de directie tot prysverlaglng besloten had. mede. dat deze prllsverlavlnc uitsluitend ïonr het binnenland zal gelden. De export prijs blijft onveranderd. V.G.L.O. en Ambachtsschool werken samen Het experiment omvat de instelling van een voorbereidende klas aan de Ambachtsschool en de vestiging van z.g.n. o'oservatie-klassen in V.G.L.O.- scholen, zoals de heren J. G. v. Schaik en F/vers ons in tegenwoordigheid van de inspecteur van het Gemeentelijk L.O., de heer H. A. Vriend, het hoofd van de V.G.L.O-school aan de Oude Vest, de heer Wilterdink. en de heer J. van Leeuwen, hoofd van de Chr. V.G.LO -school aan het Noordeinde, vertelden. Bestonden de lessen in de V.G.L.O - scholen in het verleden vrijwel uitslui tend in het herhalen en uitbreiden van de stof der lagere school, reeds jaren lang zoekt men naar andere wegen, die ln meerdere mate op het belang der leerlingen zyn gericht. Nog drin gender werd deze behoefte, toen op 1 Januari j.l. het 8ste leerjaar weder om verplicht gesteld werd en als ge volg daarvan de leertyd met een jaar werd verlengd. Bovendien werd in De cember 1949 in de Tweede Kamer een motie aangenomen, waarbij de regering o.a. werd uitgenodigd „tot een weten schappelijk verantwoord plan van on derwijsvoorzieningen te geraken". Men was het er byna algemeen over eens. dat wij tot een onderwijsstelsel moes ten komen, waarvan de delen in elkaar grijpen en de leerkrachten samenwer ken. Alle krachten moesten samenge bundeld worden om tot zulk een stelsel te geraken. Na langdurige besprekingen ging minister Rutten er mede accoord, dat Lelden voor ons land dit experi ment ter handen nam. Plannen van het Paedagogisch Centrum van de NOV. en met name van de heer Evers, kwamen wonderwel overeen met die van wethouder Van Schaik. Reeds in het voorjaar zette de heer Evers hier in Leiden zyn plannen voor de Cen trale Ouderraad uiteen. Sindsdien is achter de schermen met man en macht gewerkt. Sedert kort is een nauwe .samenwer king tot stand gekomen tussen de Am bachtsschool en de scholen voor V.G L.O aan de Oude Vest en het Noord- einde. Drie klassen van de Gem. V.G L.O. en 2 van de Chr. V.G.L.O. trekken naar de Ambachtsschool om daar ge durende 8 uren van 53 minuten per week les te krijgen in de handvaardigheids vakken. Daarnaast is gestreefd om naar een nauwe samenwerken der leraren in het belang van de 1214 jarigen. De leraren aan de Ambachtsschool geven de lessen terwyl het onderwyzend per soneel van de V.G.L.O. scholen gedu rende de uren. dat zyn klasse ln de Am bachtsschool is, les in de algemeen vor mende vakken aan Ambachtsschoolleer- llngen geeft. Voor het geval er nog tijd overblijft, voegt een V G.L.O.-onderwij- zer zich by de jongens ln de klas van de vakleraar. Met nadruk verzekerde men ons. dat de jongens, die op de Am bachtsschool onderricht ontvangen, leerling van een V.G.L.O-school blij ven. Hier zullen zy de overige uren van de week onderricht krijgen in de alge meen vormende vakken. In nauw over leg met de Ambachtsschoolleraar zal de onderwyzer echter nagaan wat er in de jongen zit. Is het een toekomstige tim merman of staan zyn handen beter naar het schildersvak? Of is zijn aanleg en handigheid zodanig, dat hy straks een bekwaam bankwerker zal worden? Met deze gang van zaken denkt men een beter gefundeerde beroepskeuze te ver krijgen, Voorts wordt er met leerstof kernen gewerkt, die de inleiding vor men tot de kennis omtrent de bescha ving en cultuur van ons volk. Alles zal worden gedaan om de kinderen klaar te maken voor de maatschaóoy terwijl hen bovendien zelfstandigheids- en verantwoordelykheidsgevoel wordt bij gebracht. Het is alles nog een experiment. doch gezien de ambitie van de kinde ren en de enthousiaste medewerking van het onderwijzend personeel, mar men verwachten, dat deze proef zal slagen. Ondanks een goede verhouding tot het Gewone V.G.L.O zal het R K -V G. L.O. het volgend jaar September gaan samenwerken met de dan te openen R.K. Ambachtsschool. I De officiële start vond gistermiddag plaats in de bestuurskamer van de Am bachtsschool. Ir J. J. G. van Hoek- voor? zltter van het bestuur, verwelkoi^dt aanwezigen, waarna de heer C Bnli.ian; directeur, sprak over de goede samen- werking, die altijd heeft bestaan tussen V G.L.O. en N.O.. op welke basis thans j rerder wordt gewerkt. Ir A. G. v d Hoe*k, ryks-inspecteur j van het N O. sprak over het nut van j de voorbereidende klas en gaf een over- richt van de te behandelen stof, waarin j ook zeer eenvoudige materialen-kermis j is vervat. Nadat weth. J. C. van Schaik beide experimenten met zijn beste wensen had bedeeld, maakte het gezelschap, waaronder zich ook de heer P. Taselaar, rijks-inspecteur LO bevond, een rond gang door de school, om er met be wondering kennis van te nemen, dat de leerlingen in korte tyd flinke vorderin gen hadden gemaakt. Uiterst verzorgde keuken. - tege.h. prijken -die U liggen- VRÓUWENSTEEG 11 - LEIOEN Telefoon 26358 De samenwerkende Leidse jeugd organisaties brenaen a.s Woensdag on der auspiciën van hun Stichting- Leidse Jeugd Actie" een lezing ovei het be langryke onderwerp„Jeugd en Lec tuur". De inleidster Mevrouw de Ville Neuve, jeugdbib'iotnecaresse, zal oa vertellen over de verhouding kind tot boek op verschillende leeftijden en een aantal kinder- en jeugdboeken bespre ken. In de pauze zal een aantal kin derboeken, te bezichtigen zyn. Hoe besteden wij en onze kinderen de tijd? BIJEENKOMST NED. CHR, VROUWENBOND. In de zaal van „Irene" te Voorscho ten werd gisteravond een gecombineerde vergadering gehouden van de afdelingen j Leiden, Voorschoten en Wassenaar van de Ned. Chr. Vrouwenbond onder leiding van mevr. v. Sluys, presidente van de afdeling Voorschoten. De zaal was geheel met belangstellen den gevuld toen mevr. v. Sluys op de gebruikelyke wyze de bijeenkomst open de, waarna terstand het woord werd ge geven aan Ds Knopperts uit Hilversum voor bespreking van het onderwerp „Hoe besteden wij en onze kinderen de tyd?" De mens van tegenwoordig heeft nergens meer tyd voor, ook niet in het kerkelijk leven en dit is fnuikend voor het gezinsleven. Het vervullen van bestuursfuncties komt op de schouders te rusten van en kelen, omdat men er zo goed als nie mand voor vinden kan. Overal treft men dit verschynsel aan. in iedere plaats en onder alle rangen en standen. De tech niek heeft, alles veel gemakkelyker ge maakt dan vroeger en desniettegen staande beschikt men over minder vrije tijd. Voor alles worden diploma's ver eist en ook hiervoor moet men na ge dane dagtaak de vrije uren besteden, waardoor het geestelyk leven te kort schiet. In het bijzonder ging de spreker het gezinsleven na en hij schetste de moei lijkheden die ontstaan door het werken ir. ploegen, de woningnood met gedwon gen samenwonen en de gevolgen daar van voor het gezinsleven. Op de moe- oers drukken de zorgen in het gezin zo veel meer, maar ook rust op haar de plioht de kinderen te wijzen op Chris tus. Christus is het licht van alles. Hij is de Heer van de Kerk en van de we reld en daarom moet men een betere tydsindeling van de dag maken, opdat er ook tyd is om te wijzen op Jezus Het is geen kleinigheid om Christin te zijn maar de ouders dienen hun kinderen er op te wyzen dat elke dag een bekering moet zyn Leert uw kinderen bidden en het koninkrijk Gods zoeken. Gaat de jeugd voor ln het tydvinden voor het geestelyk leven. Nadat mevr. Sluys Ds Knopperts had dankgezegd voor zyn voordracht sloot ds Knopperts de byeenkomst met dank zegging. VERSCHERPT TOEZICHT OP ACHTERVERLICHTING VAN RIJWIELEN, De achtefverlichting van rijwielen laat nog veel te wensen over. Dit kan tot zeer ernstige gevolgen leiden. De automobilist ziet by duisternis het on verlichte rywiel niet, vooral niet op donkere avonden by regenachtig weer. De wielrijders boselfen het gevaar niet, waarin zy verkeren. Contro leert daarom Uw achr.erverlichtnig tel kens weer Laat het zo nodig herstellen. Bedenkt dat de verl.chnngsvoor.schnf- en gel a en van een half uur na zons- mdereang tot een half uur vóór zons opgang Ter wille van de veiligheid van de wielrijders zelf. za: de Politie verscherpt 1 teasteht houden.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2