De strijd voor een goed huwelijks- en gezinsleven STADSNIEUWS Huishoudschool rapenburg 23. Sp met 6011 ernstige hoofdwonde «oor de E.H.D. naar het Acad Zieken huis overgebracht. Het ongeval is te ÏIÜÜn aan het feit- dat mei Van T. zonaer od het verkeer te letten ter sjr9Rte ya-n de Driftstraat plotseling «nis afsloeg Prachtige opvoering van een prachtig toneelwerk Beurs van Anisterclam WOENSDAG 18 OCTOBER i Ds Kuilman sprak voor Gezinszorg In het kader van de Gezinsweek was door ae Commissie Gezinszorg der Ned. Hervormde Gemeente een avond belegd in het wükgebouw „Levendaal", waar ds 'd Kuilman, emeritus-predikant, Krak over: „De strijd voor een goed rauwelijks- en gezinsleven" Ds Kuilman begon met het voorlezen •an 1 Corinthe 13: het hoofdstuk der Liefde waarna spr. er op wees dat al leen Jezus Christus de volmaakte Lief- Als men over huwelijk en gezinsleven spreekt levert dit enorm veel moeilijk heden 'op. want wat is er al niet ver bonden met deze twee begrippen. De mens heelt er zijn gehele leven mede WL maken. Allereerst ls het van de hoogste waarde dat een kind wordt ge- inren ln een goed gezin. De indruk ken. welke men als kind krijgt van het huwelijk van de ouders en het gezin bijven het gehele leven bij. Dit is o.a. van belang in de keuze van de toekom stige levenspartner: waar en op welke if ze je hem of haar leert kennen. I Een belangrijke vraag ls, waarom men zich juist met die bepaalde per- oen gaat verloven, en waarom men pist met die wil trouwen, en niet met jiV ander, die men vroeger óók aardig !ond. Een antwoord op dit waarom te ken is onmogelijk. Achter eLk huwe- jk zit een geheim en daarom zegt nier. dan ook, dat de huwelijken in de Kemel worden gesloten. God richt dus <1* levens van twee mensen zo, dat ze met elkaar trouwen. Ook die huwelij ken. die wij „fout" noemen zijn in de hemel gesloten. Hy heeft er Zijn be doeling mee. Zonder dat w\j het vaak begrijpen. In de verlovingstijd is de Kaak waarop het aankomt, hoe wij lichamelijk en geestelijk met elkaar ömgaan Pluk de knop niet, voordat zü is opengesprongen en een bloem is ge- 'orden, aldus spr. Dan volgt het hu- relijk. waarin de man de vrouw en de 'rouw de man leert kennen, waarin ze ingen gewaar worden die tot nu toe •r borg en waren gebleven. Deze ontdek- ir.gen kunnen een mens geweldig rijk taken, maar ook diep teleurstellen. Dit houdt mede verband met de re- »n waarom men ghuwd is: alleen lerwille van de sexuele omgang of om elkaar in volledige overgave te willen steunen en tot zegen te zijn. In het huwelijk kunnen problemen rijzen over de vraag of men al of niet kinderen wenst Het is droevig te moeten con stateren dat er mensen zijn die kinde en verfoeien, terwijl er anderen zijn. lie God dagelijks om die zegen sme- ;en. Het is een zware last voor hen he geen kinderen hebben, terwijl ande- fen er zo vurig naar verlangen. Worden uit een huwelijk meerdere mderen geboren, dan blijkt al spoedig, _at er geen twee kinderen gelijk zijn. Ieder kind moet men op een andere ïanier aanpakken; het ene hard, ter- •ijl men het andere steeds de hand .oven het hoofd moet houden. Het is invermijdelyk dat de ouders zich tot iet ene kind meer aangetrokken voe- dan het andere, zij hebben per slot ook hun eigen karakter. Van voor- ekken van de een boven de ander, ehoeft daarom nog geen sprake te zijn. In het huwelijksleven kan veel voor komen dat ons moeilijkheden bezorgt. Strijdt d?-n voor een goed huwelijks- ■Opleiding voor meisjes werkzaam in de bedrijven. Een bewijs voor de éénjarige cursus wan „De Sleutelbloem" ontvingen de dames G. Baart, R. Beekman, H. v. d. per?, R. Bodrij, C. Boeff, A. Boekkooi, A Bon, A. Boomv. d'. Kamp, R. Bij, A. Devilee, C. de Graaf, W. de Haas, v. Heusden, M. Holverda, E. Holswll- ler, Cl. v. d. Hulst, S. de Jong, R. Kan- iier, C. Keijzer, B Kop. J Kroezemeijer, A v, d. Linden, A. Molenaar, A. Mol, "W. Ouwerkerk, Cl. Reeman, S. de la Rie, M. Rozier, M. Schaft, G. Siera, T. Teske, N van Tongeren, A. IJzerman. I WONINGBOUW STILGELEGD. Aan het einde van de Hoge Rijndijk oor de Wilhelminabrug wordt een Bsntal herenhuizen gebouwd. Zij zijn 02 niet geheel gereed, alhoewel er een eeds is verkocht. Naar wü vernemen op last van Bouw- en Woningtoe- cht het werk stilgelegd, omdat de aan- emer zich niet heeft gehouden aan tékeningen. IK BEN VAN DE LICHTFABRIEKEN De Commissaris van Politie waar schuwt tegen het ontreden van een an. die zich aan verscheidene wonln- en heeft vervoegd, voorgevende een mbtenaar van de Lichtfabrieken te znn. Deze man stelt in de woningen senaamd een onderzoek in naar even- Itue.e storingen en controleert de meter n ae radio. Van vermissing is tot dus- nog niets gebleken. Het signalement luidt' 1.78 meter lang schraal postuur, gekleed in don- erblauw costuum. Ziin leeftijd wordt eschat op 25 30 jaar. AUTOBUS CONTRA VRACHTAUTO. Gisteravond vond op de Rijnsbur- Rerwee. ter hoogte van de Lijsterstraat, en vrij ernstige botsing plaats tussen n vrachtauto en een bus van de N.Z. V.M.. waarbij de voorkant en rech- erzude van de bus werden ingedrukt, ok de vrachtauto werd beschadigd. Er eden zich geen persoonlijke ongeluk- en voor. Tengpvolge van dit ongeluk neuvelde de electrische klok op de oek van de Lijsterstraat. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Js: ,en natuurkunde (A) mei. C. A. Melchlor (Leiden). „."T Gisteravond werd de 19-jarige wlrndster M. van T. wonende in de pormosastraat. op de Lage Rijndijk door een auto aangereden. Het slacht- i.?ister?vond heeft de brandweer rfov l i1? binnenbrand ie geblust in één «flu alen va« de Leidse Instrument- Fakersschool in het Kam. Onneslabo- «Morium in de Nieuwsteeg. en gezinsleven. Goed wil niet zeggen heilig, want een heilig huwelijks- en gezinsleven bestaat niet, want wij hebben de waarachtige Liefde niet. Wie zich echter Iaat leiden door de waarachtige Liefde. Jezus Christus, zal niet bedrogen uitkomen. Laat Jezus het vaste punt in het huwelijks- en gezinsleven zijn. Begin met Hem en houd Hem vast, want „ik mis alles, als ik U ontbeer". Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Het was een goede 'avond, waaraan de talrijke aanwezigen de grote zaal van „Levendaal" was overvol nog menigmaal zullen terugdenken. Een VtiLPEN voor Uw.' leven kómt van ZANDVLIETS Kantoorboekhandel HAARLEMMERSTRAAT 117 - LEIDEN Humor uit 1929 K. en O. Filmstudiekring loste luid klinkend startschot „LES DEUX TIMIDES": FILMISCHE MOPJES. Gisteravond was het Casino-Theater zeer goed bezet, toen de Filmstudie kring van K. en O. het winterseizoen inzette met een programma „uit de oude doos", te "weten het korte uit 1924 daterende werkje van Cavalcan- ti „Rien que les lieures" en Rcné Clairs creatie „Les deux timides", evenals „Le chapeau de paille d'Italle" verleden jaar vertoond vervaar digd in 1929. De heer P. J. van Mullum opende de avond met een kort woord. Ilij sprak er zijn verheugenis over uit, dat de Studiekring zich in zulk een grote belangstelling mocht verheugen, en zeide toe, uit naam van K. en O.'s bestuur, dat alle krachten ingespan nen zullen worden om deze winter een alleszins voortreffelijk programma te bieden. De avond werd ingezet met Oaival- canti's ..Rien que les heures" zyn eerste werkje een steeds wederke rend paradepaardje bij filmliga's. Natuurlijk, technisch valt er zeer veel cp aan te merken, doch door een zeer snelle montage werden vaak effecten be reikt, die men in de hedendaagse film kunst maar zelden aantreft. Zijn doel hierbij was niet een reeks beelden in harmonische samenhang te koppelen, doch door de ineenloplng van enige tientallen beelden een bepaalde sfeer te scheppen, zonder dat die beelden op zichzelf een zekere waarde bezitten. Ondanks de stilstaande camera wist Cava-lcantl in dit philosc-phisch filmpje een grote vaart te leggen. Opmerkelijk mag het verder genoemd worden, dat de gedachten van de regisseur hier en daar beklemtoond werden door het zwart-wit vaarwel te zeggen en blauw of rood in te voeren. De hoofdfilm werd gevormd door René, pi airs „Les deux timides", een bijzonder komisch werk. waarin Fran- goise Rosay (in onze dagen nog steeds bekend!) een min of meer belangrijke rol vervult. Ook Clair kende in 1929 nog niet de bewegende camera, maar hij wist toch door instelling, beeldwisseling en com binatie van twee of drie beelden naast elkaar een effect te bereiken, dat bij kans de stilstaande camera doet ver geten. Zijn humor ligt niet ln de eerste plaats in het verhaaltje van Labiche, dat zeer sterk veranderd werd, maar in filmische vondsten. Geheel anders dus dan in „deze moderne eeuw", waar in de h-umor meestentijds gevonden wordt in de dialoog dan wel in de ge schiedenis zelve. Ook zijn het niet de bouwstenen van de „gooi- en smijt- films", welke „Les deux timides" tot zulk een humoristische film maken. Uiteraard kent het werk geen geluid, doch dit mag niet als een bezwaar gelden. Integendeel. Juist doordat nu alle aandacht op het beeld gecon centreerd wordt, worden de geestig heden niet weggedrukt door een stem of muziek, hetgeen eens tc meer aan toont, dat het belangrijkste element van een film het bééld is, en dat geluid en kleur pas op een veel lagere plaats genoteerd staan, alhoewel men tegenwoordig bij oppervlakkige be schouwing helaas maar al te vaak tot een ander denkbeeld zou kunnen komen. K. en O 's Filmstudiekrlng heeft gis teravond in het Casino-Theater een luid klinkend startsohot gelost, dat veel belooft voor de komende maanden! Mandoline-concert van „Ars et Labor" ER WERDEN GOEDE VORDERINGEN GEMAAKT. In een Burchtzaal. die totaal was uit verkocht. gaf de Chr. Mandolinevereni ging ..Ars et Labor", één der populair ste onderafdelingen van wiik VIII der Ned. Herv. Gemeente (Kooikwartier), gisteravond een mandoline-concert, dat o.a. werd bijgewoond door het wiikbe- stuur en afgevaardigden van zusterver enigingen. De voorzitter, de heer P. J. v. d Mark. sprak een inleidend woord, waarin hii belangstelling vroeg voor het mandolinesoel. dat in ons land door ruim 60.000 personen beoefend wordt. Ofschoon het met „Ars et Labor" cres cendo gaat. oordeel"3" snreker een aan tal van rum 100 kunstlievende leden, in Leiden verdeeld over de 3 bestaande mandoline-gezelschappen, veel te ge ring Na een pittige openingsmars hoorden wij ..Ars et Labor" o.a. in de ouverture Maciocchi ..Les amoureux du Moulin", een werkje, dat getuigde van zorgvul dige studie. Het dubbel-mannenkwartet ..Inter Nos". dat deze avond ziin mede werking verleende, zong met begelei ding van „Ars et Labor" een drietal liederen, waarvan wil vooral L. van Beethoveris hymne „Ehre Gottes in der Natur" willen noemen. In de toe komst zal ..Ars et Labor" er echter voor hebben t-? waken, dat de zang van ..Inter Nos" niet wordt overspeeld het- gpen niet wegneemt, dat .Ars et Labor" deze avond opmerkelijke prestaties heeft geleverd. Onder leiding van de direc teur. de heer W. van Tterson. heeft, dit gezelschap ongetwiifeld coede vorderin gen gemaakt. Het ere-lid. de heer B. de Kiev heeft voor de pauze een propagandistisch woord gesprokpn. waarin hii vooral de i aanwezigen opwekte om als donateur toe te treden, In het tweede gedeelte Pjongjang voor de val In militaire kringen te Tokio verwacht men. dat Pjongjang vandaag nog zal vallen. De Amerikanen maken ten Zui den van Pjongjang vele krijgsgevange nen. Radio-Pjongjang heeft de plaatselijke bevolking aangespoord te vechten „tot de laatste druppel bloed". De Zuidkoreaanse troepen staan bin nen 8 K M en de Amerikanen binnen 15 KM. van de Noord-Koreaanse hoofd stad. Gemeld wordt, dat de weerstand der Noordelijken snel afneemt. Aan de Oostkust veroverde de Zuld- Koreaanse kapltooldivlsie het belang rijke industriecentrum Hamhoeng en de plaats Hoengnam. Het vliegveld van Sinmak, 80 K.M. ten Z O van Pjongjang, werd binnen 24 uur na de verovering reeds door transportvliegtuigen gebruikt, die voor raden voor het optrekkende leger aan voeren uit Japan, Radio-Pjongjang verdween uit de lucht kort na het begin van een uit zending. De Amerikaanse inlichtingendienst veronderstelt, dat de Noord-Koreanen hun beste troepen uit Pjongjang te rugtrekken naar het berggebied bij de Mandsjoerljse grens en alleen vrij on ervaren strijdkrachten met de verdedi ging van de hoofdstad zullen belasten De Amerikanen vonden op hun weg naar Pjongjang bijna alle dorpen door ae Noordelijke troepen verlaten. Later wordt gemeld: De helft van de Noord-Koreaanse hoofdstad ls thans door de verbonden troepen bezet De Noord-Koreanen hadden buiten de stad geen enkele verdedigingsstelling. Binnen Pjongjang bieden kleine afzon derlijke groepen Noord-Koreanen nog tegenstand, doch van een georganiseer de weerstand is geen sprake De eerste Zuid-Koreaanse devisie heeft een van de twee vliegvelden van Pjongjang veroverd. INTERNATIONAAL MEDISCH GENOOTSCHAP VEROORDEELT DODEN UIT MEDELIJDEN. Het Internationale Medisch Genoot schap heeft het doden uit medelijden 'euthanasie) veroordeeld. In de desbe treffende resolutie wordt gezegd, dat euthanasie ln strijd is met het openbaar belang, met de medische principes en met de natuurlijke en burgerlijke rech ten. Aanbevolen wordt, dat de medische genootschappen in de afzonderlijke lan den onder alle omstandigheden eutha nasie afwijzen. Met 33 tegen 3 stemmen werd beslo ten, dat de nodige maatregelen zouden worden genomen voor de opneming van Duitse en Japanse artsen in het genoot schap. Israël was van mening, dat Duitse artsen pas na een proeftijd moes ten worden toegelaten. Hij verwees ln dit verband naar de „onmenselijke ex perimenten" van Duitse artsen tijdens de oorlog. STAATSSECRETARIS MOORMAN BLIJFT AAN. Voorlopig in functie bij Marine en Oorlog. Naar van Marineziide wordt gemeld blijft viee-admiraal H. C. W. Moor man aan als Staatssecretaris van marine. Het liet tevens in het voor nemen om vice-admiraal Moorman met de datum van ingang van het ontslag van mr W. H. Fockema An- dreac voorlopig ook te belasten met de functie van Staatssecretaris van Oorlog. STAKING VAN AUSTRALISCHE HAVENARBEIDERS. In alle Australische havens ligt van daag het werk stil. 26 000 havenarbei ders staken als protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud. De sta king wordt gesteund door de Labour- party. WAARSCHUWING VAN HET BELGISCH VAKVERBOND. Na afloop van een gisteren gehouden vergadering van het hestuur van het Algemeen Belgisch Vakverbond (ABVV» is een communiqué uitgegeven, waarin de afgevaardigden in de paritaire com missies wordt opgedragen de aanpas sing der minimumlonen aan het in- dexcyfer voor de maand September te bevorderen. Het bestuur is van oordeel dat vóór de bekendmaking van het in dexcijfer van October een oplossing moet zijn gevonden. Het waarschuwt de regering en de werkgevers, dat by het uitblyven daar van „een actie te verwachten is van de zyde der arbeiders zelf. waarvan hei ABW de vorm zou betreuren, doch de gegrondheid niet zou kunnen betwisten" HAAGSE NOTARIS KRIJGT 3 JAAR. Het Haagse gerechtshof deed heden uitspraak in de zaak van een Haagse notaris, die in beroep was gegaan tegen het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij hij werd veroordeeld wegens ambtsmisdrijf, valsheid in geschrifte en verduistering van ongeveer f. 60.000 tot een gevangenisstraf van 3 jaren met af trek van voorarrest. Het Gerechtshof verwierp het beroep en veroordeelde hem tot een gevange nisstraf van 3 jaren met aftrek van het voorarrest tot op de dag van heden en voorts tot ontzetting uit het notaris ambt voor de tyd van 8 jaar. Noordzeetentoonstelling te Bergen (Noorwegen) (Speciale berichtgeving). Van de 15de tot de 31ste Mei 1951 zal in de belangryke Noorse havenstad Bergen een grote Noordzeetentoonstel ling worden gehouden. Op een vanmorgen te Amsterdam be legde persconferentie heeft de heer Falck een aantal mededelingen gedaan over doel en wcrkwyze van deze fair, waaraan behalve een aantal Noorse ste den ook Aberdeen. Newcastle, Hull. Antwerpen en ae Nederlandse havens Amsterdam en Rotterdam deelnemen Het doel zal zyn: export, import en transport. Wat Amsterdam betreft, zullen, naar alle waarschyniykheid, de gemeente, de Amsterdamse haven, enige grote scheeps- bouwonaernemingen en rederyen deel nemen Ook zullen op de tentoonstelling verschillende producten van chemische- hout-, bouw-, voedings- en metaalindus trie geëxposeerd worden. En er zal ook een speciale afdeling voor vissery en landbouw komen Het allerbelangrykste is, dat de Noor se regering met speciale importvergun- ningen de deelnemers aan deze ten toonstelling tegemoet komt. BAO DAI NAAR 1NDO-CHINA VERTROKKEN. Bao dai, hoofd van de staat Vietnam, is vandaag per vliegtuig uit Nice naar Indo-Chlna vertrokken „om by de iy- dende bevolking te kunnen zyn". Bao dai verklaarde, dat het duidelijk was, dat Vietnam door Vietnamese troepen moest worden verdedigd, „wy zullen onze rechten volledig opeisen, omdat wy de volle last dragen om Frankryk en andere landen te helpen." GRIEKENLAND STAAKT SPOOR WEGVERKEER MET BULGARIJE. Griekenland heeft het spoorwegver keer met Bulgarye tijdelijk gestaakt om. een toevloed van uit Bulgarije naar Turkije uitgewezen Mohammedanen te stuiten. Turkije heeft op 8 October zijn grens met Bulgarije gesloten nadat Bulgarije had geëist, dat Turkije binnen drie maanden 250.000 Mohammedanen van Turkse afkomst zou toelaten. Sinds 6 October zyn ongeveer 100 Mohammedanen, die per trein via Griekenland naar Turkije reisden, in Griekenland gestrand Zi_ kunnen Tur- kye niet binnenkomen en ook niet naar Bulgarije terugkeren Hulp is gevraagd aan het Rode Kruis. OEGSTGEEST Bliksem-vergadering Gemeenteraad BELANGRIJKSTE AGENDAPUNT AFGEVOERD. De Raad der Gemeente kwam gis teravond te kwart over zeven in ver gadering bijeen ter behandeling van een twaalf punten tellende agenda, waarvan het punt wijziging overeen komst verhuur zweminrichting voor liet jaar 1950 en aangaan nieuwe over eenkomst voor 1951 een en ander met de zwemvereniging Poelmeer, werd afgevoerd. Twee ingekomen stukken werden in handen van B. en W. gesteld voor prae- advies. Het verzoek van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond om on dermeer het gemeentelijk gymnastieklo kaal kosteloos ter beschikking te stellen aan de plaatseiyke gymnastiekverenigin gen. werd op voorstel van B. en W. af gewezen Op suggestie van de heer Blomsma (P. v. d. A zal dit verzoek bij de be handeling der begroting 1951 nader on der de loupe genomen worden, alhoewel wethouder De Neef te berde bracht, dat de huur uiterst gering is. B. en W stelden voor het verzoek van de s peeltulnvereniging Oegstgeest om van de heer j G. van der Hulst enige grond naby Buitenlust ten laste van de gemeentekas aan te kopen voor inrich ting van een speeltuin, voor kennisge ving aan te nemen gezien de grote kos ten hieraan verbonden. Mevrouw Kramers-De Vlaming Plei- zier (P. v. d. A.) onderstreepte het be lang van een speeltuin en gaf B. en W. in overweging naar een ander ge- Comedia in „De dood van een handelsreiziger" Arthur Miller heeft met dit in wezen zo simpel en eenvoudige spel Amerika veroverd en doet het ook ons land. Hoe groot de belangstelling voor dit toneel werk is, wordt wel bewezen door het zeldzame feit, dat twee Nederlandse gezelschappen het op hun repertoire hebben genomen, n.l. Comedia en het Amsterdams Toneelgezelschap. Gisteravond heeft Comedia voor het Leids Academisch Kunstcentrum zyn visie gegeven, tezynertyd zal men met die van het A.T G. kennis kunnen ma ken en zo wellicht een aardige verge lijking kunnen trekken. De Dood van een Handelsreiziger be handelt een algemeen thema, ook al is het geen .Elckerlyc". zelfs geen Ame rikaanse visie van deze figuur. Daar- \oor ïykt het ons toch noe niet univer seel genoeg. Maar een algemeen thema, dat geldt voor brede lagen van het Amerikaanse volk en dus mutatis mutandis ook gedeeltelijk voor het Ne derlandse beroert dit stuk wel en het doet dit op soms adembenemende wijze. De handelsreiziger Loman vertegen woordigt een zeer, zeer grote kaste. Men moet het niet individueel zien, doch volkomen als specimen van het wer kende volk Reeds bij de aanvang voelt men, hoe deze op een voorspoedige en gelukkige carrière zinnende en naar populariteit strevende reiziger ten on der zal gaan, omdat hij niet in staat is het geluk in zich zelf te vinden. De auteur doet hem stap voor stap nader komen tot zijn verderf met een onver biddelijke loeica en houdt zyn gehoor, trots zijn felle critlek, de spiegel van de waarheid voor ter opvoeding. Hoe krachtig getekend zijn de schilderingen in het huiselyk milieu met de lijdzame vrouw en beide onder invloed van de vader mede ten ondergang neigende zoons, waarvan de oudste ten slotte de van de avond vergastte Cla van Boort uit Voorschoten de aanwezigen op haar DODDensDPl met een orachtiee op voering van ..Het vrouwtje van Stavo ren" en „Molenaar Jorg". Alles biieen I een geslaagde avond, welke nog eens weer een coede propaganda voor het mandoline-spel was. Op uitnodiging van de Waalse Gemeente alhier zal hedenavond Ma dame Albert Cadier in het gebouw der Waalse Bibliotheek een voordracht met j lichtbeelden houden over „Godsdienst- I vrijheid in Spanje". voosheid inziet van het levensspel, zo als de vader dat speelt en zich vermoe- delyk zal weten te redden. Scherp belicht wordt deze mislukking van mr Low-man, niet als gevolg van toevallige factoren, hoewel daaraan wel licht enige invloed niet kan worden ont zegd, doch zuiver als gevolg van eigen onmacht en stunteligheid ten aanzien van het leven In den beginne mag men misschien ietwat onwennig staan tegenover de menging van werkeiykheid en droomge zichten van de ongelukkige Willy Lo man. doch spoedig onderkent men, hoe juist op zyn neerval karaktervol en scherp omlijnd wordt getypeerd. Men voelt: zo moet het gaan, het kan niet anders. En hoe fijn van opzet is het requiem aan het slot! Het geheel is en blijft Amerikaans en als regisseur heeft Johan de Meester het dan ook volslagen ln deze iyn opge bouwd. Het moge dan zodoende soms ietwat rauw en hard zijn. het is een waar beeld van hetgeen hier zo meester- iyk en waarheidsgetrouw is geschilderd in pakkende tragiek, die het individuele verre te boven gaat. In een soort open toneel, waardoor changementen handig worden verme den. komt dit hoogstaande toneelspel paaf over het voetlicht, terwyi eenvou dige muziek het ondersteunt. John Gobau heeft de handelsreiziger, die aan zich zelve ten gronde gaat. prachtig gekarakteriseerd ook al bul dert hy wel eens wat al te luidruchtig Doch hy is er in geslaagd om te doen aanvoelen, wat er leeft en streeft In hem als voorbeeld van grote volksklas sen. Hy bereikt meniemaal een grote hoogte en diepte in zijn spel. dat ont roert en kluistert. Magda Janssens staat hem zeer bescheiden ter zyde, misschien wel iets te bescheiden, waardoor deze figuur ietwat op de achtergrond raakt Mooi was haar requiem-schène aan het slot Ko van Dijk geeft alle relief aan de zoon Blff. In enkele gevoelige scènes overspeelde hij zelfs Gobau enigszins hoewel niet hinderiyk. Ook Luc Lutz als de andere zoon voldeed. Van de overigen zouden we John Soer als oom Ben nog willen noemen even als de vrouw van Joeki Brondelet Eer paar minder sterke büficuren deden aan het ceheel geen afbreuk Voor de zoveelste maal is opnieuw bewezen, dat Nederland beschikt ovei tal van acteurs en actrices, die op het hoogste niveau staan! De meer dan volle schouwburg heeft ten slotte voor deze sublieme vertolking ^en «ovatie gebracht. Moordenaars van A. M. de Jong berecht De bijzondere Raad van cassatie ver wierp hedenmorgen de beroepen inge steld door de twee voormalige SS'ers de 34-jarige Lambertus T. van Gog en de 36-jarige Daniel Bernhard, beiden uit Amsterdam, die cassatie hadden aangetekend teger. de sententie van het Amsterdams bijzondere gerechtshof, waarby zy ieder tot 20 jaar gevangenis straf met aftrek werden veroordeeld Aan deze twee requiranten was als voornaamste punt de moord op de schrijver A. M. de Jong ten laste ge legd. In de avond van de 18de October 1943 werd A M. de Jong in koelen bloede door Van G. en B op last van Lages in de gang van zijn woning doodge schoten. DEBARKATIE S.S. „CHITRAL". Gisteravond is in de Amsterdamse haven het troepentransportschip „Chi- tral", dat o.a. ruim 700 militairen met hun gezinnen uit Indonesië naar ons land bracht, gearriveerd. Vanmorgen om negen uur begon de debarkatie PRINS BERNHARD VERLAAT MORGEN ZIEKENHUIS. Z.K.H Prins Bern'nard zal morgen, volledig hersteld, het Academisch zie kenhuis te Utrecht verlaten. Op me disch advies zal de Prins nog enkele dagen rust houden. VRAGEN VAN DE HEER WELTER OVER „VERDRAG INDONESIË AMERIKA". Het Tweede Kamerlid C. J. I. M. Wei ter (KNP) heeft aan de Minister voor Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat tussen de Republiek Indonesië en de Ver. Staten van Ame rika efen verdrag is gesloten, krachtens hetwelk laatstgenoemd land het eerst genoemde steun op economisch gebied heeft beloofd, alsmede levering van ma terialen en advies op het gebied van openbare gezondheid, landbouw, visserij, Industrie en opvoeding? 2. Zo ja. is de minister dan bereid dit verdrag, dat klaarbiykeiyk niet geheim is, in extenso over te leggen aan de Ka mer, opdat deze daaruit haar conclusie kunne trekken, zowel met betrekking tot de werking van de Nederlands-Indo nesische Unie als met betrekking tot de gestie der Ver. Staten van Amerika ln Indonesië? JOSEPH PEMBAUER OVERLEDEN. Joseph Pembauer. een pianist van internationale beroemdheid, die be schouwd werd als een van de grootste vertolkers van de werken van Beetho ven en Liszt. ls op 75-jarige leeftijd te München overleden. Pembauer werd 20 April 1875 te Inns- brück geboren. Hii was een leerling van Josef Rheinberger en Ludwig Thuille. Pembauer was professor aan de Mu ziekacademie van München. schikt terrein uit te kyken. waarop wethouder De Neef antwoordde, dat zijn oog reeds gevallen was op ren terrein in eigendom van de gemeente. De mededelingen werden voor kennis geving aangenomen. Nagenoeg de gehele agenda ging ver volgens onder de hamer door Vastgesteld werd dat de winkels, die Dinsdagmiddag gesloten plachten te zyn. dit zullen blijven, uitgezonderd op 5, 24 en 31 December, zo deze dagen op een Dinsdag vallen. De nieuwe regeling voor de school- artsendlenst werd, nadat van de zijde van B. en W. enige vragen van de heer Blansjaar tot tevredenheid waren be antwoord. aangenomen. De bevoegdhe den. welke de burgemeester en de com missaris der provincie bezaten volgens de oude overeenkomst, ziin nu toegekend aan de Raad resp. Gedeputeerde Sta ten. Medewerking zal worden verleend voor het aanschaffen van schoolbanken voor de RK Meisjesschool, terwijl de ver goeding voor het vakonderwijs lichame lijke opvoeding over 1949 werd vastge steld. Met de NV. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd een credlet-rckenlng courant overeenkomt aangegaan to1» een maximum van f 200.000 Besloten werd de salarissen van het gemeentepersoneel met 5"^ te verhogen, waarbij integraal zoals door de regering voor het Rijkspersoneel vastgesteld, de grens van f. 3600,- zal worden over schreden. Bij de rondvraag informeerde de heer Blomsma naar hef uitbreidings plan. Do voorzitter gaf ten antwoord, dat een en ander nog in studie is bij de betrokken gewestelijke commissie. Op spoed wordt herhaaldelyk aange drongen. Te acht uur sluiting waarna de voor zitter de raadsleden verzocht nog even bijeen te biyven: een officieus comité- generaal. Afwezig waren met kennisgeving wet houder Dijsselbloem en mr Valentgoed. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 18 Oct. Kaasmarkt. Aange voerd 299 partijen: le soort 208218; 2e soort 200207; zware tot 226. Handel flauw. VOORSCHOTEN DE HEER J. ATEN WORDT BURGEMEESTER. Tot burgemeester van de gemeente Schoonhoven is met ingang van 1 No vember a.s. benoemd de heer J Aten, hoofdcommies ter secretarie alhier. RurcerUlke Stand Geboren: Johan nes Jacobus Maria. z. van Joh. de Geus en J. M. van Haarlem; Helena Maria Wllhelmlna. d. van P. N. van Wissen en A. M. van der Klugt: Johanna Pctro- nella Maria, d. van S. de Jone en M. H. Karremans. Ondertrouwd: J. van Ek. 22 J. en G. van der Hoeven. 23 A. Dekkers. 21 1. en C van Elswllk. 20 J. Gehuwd: H. L Hendrlkscn. 27 J. cn L. F. Verhaar. 22 J.; J. van Ek. 22 J. en G. van der Hoeven, 23 J. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Cornelia Maria, d. van L. van Kampen hout en C. M. van der Does; Elisabeth Johanna, d. van P. Mechelse en J. H. Bontje; Cora Hendrlka, d. van C. H. Nieu- wenhuys en B. Varkevlsser; Jan. z. van F. Havenaar en W. A Varkevlsser; Franklin Olaf. z. van P. C. Helmus cn A. Raaljma- kers; Anna Maria. d. van I. Vrljbloed en M. Vrljbloed; Nellie, d. van J Nieuwen- hulzen en G. B. P. Graner. OVERLEDEN: P. Coencn, wed. van Van Huygcvoort, 75 Jaar; J. Oudegeest, man. 80 Jaar. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 18 October 1950. IETS LAGER. Zonder dat hiervoor directe oorzaken konden worden aangewezen, was de beurs over de gehele Unit Iets lager. Ge zien de vaste stemming in Wallstreet viel de houding hier min of meer tegen. De verliezen werden echter aan de technische positie van de markt gewe ten Ook de Staatsfondsenmarkt kon de betere stemming van de laatste dagen niet prolongeren. Er was een lichte reactie op de koersstijgingen van Maan dag en Dinsdag. Unilevers sloten ruim 2 punten lager, Kon. Olies verloor een punt. Philips wist zich op 233V» uitstekend te hand haven, de industriële markt was ovori- gend een tikje luier Ook de Scheepvaartmarkt had ver liezen te venverken. Scheepvaart Unie daalde 2Vj punt De cultures sloten vrijwel allemaal een fractie lager. Amsterdam Rubber leed een verlies van 2 punten. In navolging van New-York heerste een vaste stemming op ae Amerikaanse sector, echter zonder uitbreiding van de handel. Het agio bleef onveranderd. De dollarsta^tslenlngen waren een frac tie luier. Woensdag 18 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3V< 99% 99 Ned. 47 3% 3 97',= 97,»* Dollar-Ing. '47 3 96 95h Investeringscert. 3.. 97f># 9714 Ned, p. 1962 4 m.b. 3 98,98 Indië '37 A 3 95% 95 Grootboek '46 3 96% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 54 Nat. Handelsbank 85% 86 Ned. Handelmy149 148% A.K.U173% 175'.4 Lever Br226% 224% Philips 233 233% Wilton Feyenoord.. 157% 159 Kon. Olie 292% 291% Amst. Rubber 133 131 Deli-Bat. Rubber 117% 115% Holl. Amer iyn 172% Kon. Ned. Stoomboot 13674 136 Ned. Scheepv. Unie 164% 162% H V.A120% 119 Java Cult62% 62 Dell Bat. MIJ 120% 117 Deli My 117% 116% Senembah 111% MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- cn Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 99% 99jg Den Haag 1947 I 3 100 R'dam 37 I III 3% 100,^ 100 Industr. Obligaties Lever Brothers 3% 104% 104 Kon. Petr. Mij 113 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd. Bank 163% 164% Rotterd. Bank 171 170% Twentsche Bank 167 169% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 312 Rott. Droogd. Mij.. 302 302 Zwanenb, Organon 190 191 Handelsondernemingen Born. Sum. H. My.. 121 121 Intematio 167 168 Albert Heyn 195 200 Ned. My Walv. Vrt. 105% 104% Spoonvegen Dell Spoorw. M1J 36 *4 37 Amerik. fondsen Anaconda 36% 38 Shell Union 54"4 ex d. 55% Fondsen uit Leiden en omgeving (Aandelen) Holl. Constructie Int. Kunststof! Ind. Kon. Ned. Edelmet. Pref. w.a. Idem Kon. Ned. Grofsm. Textiel Gebr. v wyk Rec 1950 idem Leldsche Wolsplnn. Tieleman en Dros.. Ver. Touwfabrleken Pref. Idem L&hadDatu Cul. My V. EL 17/10 U9'«Ci b 292 99 102 G B 88 89 95G.B. 95% 128 128 169 170V4GB 169 noy4 G B 243 108G.B 1083/4 G B 131% 131% 126% 126 45 L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3