Ongeldig verklaring Amerikaanre visa veroorzaakt moeilijkheden Als de vos de passie pTeelit Opmars naar de Noord-Koreaanse hoofdstad Wysjinsky laat zoet gefluit horen Officieel Amerika over Nederlands' Marine" Berichten over „opgeven" overdreven en onreëel WEERBERICHT 89ste Jaargang ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 No. 27126 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1 Lelden Giro no. 57U55 De Koreaanse kwestie komt in het eindstadium. Naar het zich laat aan zien zijn de Noord-Koreanen niet meer in staat om lang weerstand te bieden aan de opmars dei- Zuid-Koreanen en van het leger der V.N., dat door de algemene vergadering der V.N. macn- tirin* kreeg om de 38ste breedtegraad te overschrijden. McArthurs oproep tot overgave is. zoals wij verwachtten, vol komen genegeerd. Precies als Hitier destijds deed, zal worden volgehouden tot het bittere einde, hoe dwaas ae opoffering van zovele mensenlevens dan ook moge zijn. Van Russische zijde wordt nog altijd de grootste onthouding betracht en daarom zien wij in de dreiging, die uit Peking klonk, slechts weinig meer dan een soort vuurwerk. Het rode China ligt voor een luchtmacht van het kali ber als waarover de V.N. thans ter p'.aatse beschikt, te open en bloot, dan dat wij een ogenblik durven verwach ten, dat het tot een daadwerkelijke 'in menging. hetgeen oorlog zou betekenen, zal overgaan. De luchtmacht der V.N., die momenteel in het Verre Oosten opereert, is van een dergelijke omvang, dat van de schaarse oorlogsindustrie van het rode China ivelnig of niets zou overblijven en het Rode leger tot lam heid zou slaan. Tenzij Moskou zou meedoen en, zoals gezegd, daarvan is nog geen enkel symptoom merkbaar. Moskcu is overigens geheel in het defensief gedrongen en het schikt zich gemakkelijker daarin, dan men mocht aannemen. Een zeer sterk bewijs daar van is ongetwijfeld de Russische terug keer in de economische en sociale raad der V.N., waaruit het Kremlin eclip seerde omdat het niet aan één tafel wilde zitten met het nationalistische China, gelijk het uit vrijwel alle an dere V.N.-commissies deed. Wederom stelde Moskou, direct na zijn terugkeer, voor de vertegenwoordiger van Tsjang kai sjek te verwijderen, maar opnieuw leed het de nederlaag en bleef! Ook te Lake Success toont Moskou zich gematigder. Zelfs het Amerikaan se voorstel om de V.N. een staand leger te verschaffen, werd niet geheel afge wezen. al werd het natuurlijk in Ame rikaanse vorm niet geaccepteerd. De Rus wil een bijeenkomst der Grcte Vijf impleciet natuurlijk Peking in plaats van het Formosa-China! doch dc overigen voelen daar weinig voor. zolang niet duidelijk is geworden, dat te Moskou de wind uit andere hoek waait! En dat is te begrijpen. Het ts thans meer dan ooit een tijd van doen er. niet van praten. En zeker niet van praten met het ocgmerk om te trai- ne ren. Intussen treedt ook Washington zeer gematigd op, om niet nodeloos kolen cp het vuur te werpen. Daarvan ge tuigt ook het voornemen om. als ae Koreaanse kwestie tot een einde is gevoerd, de Amerikaanse trcepen zo snel mogelijk uit Noord-Korea terug te nemen en alleen de troepen der overige landen «en dan liefst alleen die der kleinere naties) daar achter te laten. Van een vertrek der Amerikanen uit Zuid-Korea zal vermoedelijk echter vooreerst wel niet kemen, om geen on nodige risico's te nemen. Spoedig zal men echter wel meer ho ren over de Amerikaanse bedoelingen, wanneer president Truman een rede houdt voor de V.N. Om zich daarvoor te prepareren, ontmoeten Truman en McArthur elkaar op een eiland in de> Stille Oceaan. Daar zal de affaire, die het Verre Oosten heet, zonder twijfel grondig worden doorgenomen, uit poli tiek en militair oogpunt bekeken. Ieder van beide is immers een expert op zijn gebied! En het gesprek zal zich niet tot Ko rea beperken! Ook Formosa zal aan de beurt komen en. vooral niet te verge ten. Indo-China. Want het begint er immers ernstig op te lijken, ciat daar een tweede Korea in de maak ls. Ston den de Fransen in dit deel van de Franse Unie de Fransen hebben :n tegenstelling tot Engeland en ons eigen land dit gebied niet de zelfstandigheid willen geven als India, Pakistan en Indonesië genieten totdusver tegen over guerilla-benaen, thans blijkt, dat deze benden zijn omgetoverd tot een ware strijdmacht. De Fransen hebben daarvan reeds ae eerste gevolgen aan den lijve ondervonden. En neg wel juist daar, waar het het minst gewenst ls. nl. aan de Ohinese grens, waardoor het nog eenvoudiger wordt dit guerilla- leger verder te bewapenen en te orga niseren. Geen wonder, dat Frankrijk is opgeschrikt en thans alle hens aan dek worden geroepen om het gevaar te keren. Veel zal daarbij weer afhangen van de houding van Amerika, waarop reeds een dringend beroep is gedaan om in veel sneller tempo wapens te leveren. Nog ls er geen reden om de V.N. in te schakelen, doch dit terrein zal men scherp moeten blijven bekijken en met Indo-China geheel Azië, een gebied, dat zich bij uitstek leent voor net „spel" van de roden Als de vos de passie preekt Ontmoeting op Wake Volgens in het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger ontvan gen berichten bevinden Zuid-Koreaan- se voorhoeden, op "weg naar Pjongjang, zich thans op 100 kilometer afstand van de Noord-Koreaanse hoofdstad. Zij zijn aoht kilometer voorbij Intsjon getrokken naar het gebied ten Zuid-Oosten van Pjongjang. Ten Westen van Wonsan trekken de Zuid-Koreanen naar het Noorden om de zijweg naar Pjongjang af te snijden. Volgens te Tokio ontvangen berich ten van het front, wordt in de straten van Koemtsjong gevochten. De Ameri kanen trokken gisteren dit belangrijke spoorwegcentrum in Noord-Korea bin nen. De luohtmacht der V.N. blijft zeer actief. In het uiterste Zuidwesten van Ko rea, bij de haven Mokpo, zou een grote Noord-Koreaanse troepenmacht zich gereorganiseerd hebben. Kolonel Katzin, die drie maanden als vertegenwoordiger van Trygve Lie in Korea geweest is, verklaarde, dat Ko rea net dringendst behoefte heeft aan medicijnen. Voedsel was niet zo schaars, omdat de oogst van het vruchtbare rystgebied in het Zuid-Westen door het tijdige tegenoffensief van de troepen der V.N. behouden ls. Een niet geïdentificeerd vliegtuig heeft twee kleine bommen laten vallen op het vliegveld Kimpo bij Seoel. In dien dit een Noord-Koreaans vliegtuig was, zou dit de eerste Noord-Koreaan se luchtaanval zijn geweest sinds de landing der V.N. te Intsjon, die ver leden maand gedaan werd. GERUCHTEN OVER CHINESE PLANNEN. Te Tokio doen onbevestigde geruch ten de ronde, dat de Chinezen van plan ziin een smalle strook van Noora-Ko- rea langs ue Mandsjoerijse grens te be zetten. Waarnemers geloofden, dat deze ge ruchten zijn gebaseerd op ae verender- steiiit.g. dat de Chinezen de belangrijke hy^i G-electrlsche installaties, waardoor hei grootste deel van de Mandsjoerij:e industrie wordt gevoed, buiten elk:- Amerikaanse controle willen houden en dat zij een kiein gebied van Korea willen reserveren als toevluchtsplaats voor de Noord-Koreaanse regering. DE ONTMOETENG TRUMAN— MCARTHUR. Président Truman heeft te Honoloe- Jee erkend, dat de ontmoeting tussen 1 generaal MacArthur en hemzelf zal worden gehouden op Wake, een klein koraaleiland in het Noorden van de Stille Oceaan. Wake ligt ongeveer halverwege Ho- noloeloe en de Philippijnen. De af stand, die Truman voor dit onderhoud moet afleggen, bedraagt 11.000 kilome ter Men verwacht, dat Truman Maan dagmorgen weer uit Honoloeloe naar San Francisco zal vertrekken en Dins dag aldaar het land verslag zal uit brengen van zijn onderhoud met Mac Arthur, Sinds Truman Woensdag uit Wash ington vertrok, maakte hij een ernsti ge indruk. Te San Francisco werden alleen de noodzakelijkste formaliteiten verricht en te Honolceloé wees hij een „lei", de bloemenslinger van Hawaii, die als welkom dient, van de hand. Zijn veiligheidsgarde verbood een hoela-dans van in grasslingers geklede eilandbewoonsters. Ook McArthur is naar Wake op weg. Hij wordt vergezeld door John Muccis. de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Zuid-Kore- aanse regering. Minister Schokking's ontslagaanvraag WIE VERTEGENWOORDIGT ONS LAND TE WASHINGTON? In hoge legerknngen maakt men zien enigszins ongerust zo vernemen wij indien het vinden van een opvolger voor minister Schokking op moeilijk heden van min of meer lange duur zou stuiten. Op 26 October a.s. zal namelijk, zoals bekend, te Washington de conferen tie van Ministers van Defensie van het Atlantisch Pact worden gehou den. De onderwerpen, die op deze conferentie aan de orde zullen zijn. worden van een dergelijke betekenis voor onze positie in het Atlantisch Pact geacht, dat men het van groot belang oordeelt, dat een Minister van Oorlog cn Marine, ons land op die conferentie vertegenwoordigt. Indien tegen die tijd nog niet in de "acature-Schokking zou zijn voorzien dan zou, zo meent men in deze krin gen. de Nederlandse vertegenwoordiger ïn ieder geval iemand moeten zijn met verantwoordelijke bevoegdheden. b.v een lid van het kabinet, die dan door enige deskundigen zou geassisteerd kun nen worden. In algemene vergade ring V.N. De sovjetrussischc minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, heeft bij de voortzetting van het debat in dc politieke commissie der V.N. een beroep gedaan od de V.S. terug te keren tot hun politiek van samen werking van de jongste oorlog. „Ik ben er van overtuigd, dat indien de V.S. dit doen de dingen zullen ver anderen". De V. S. hadden hun politiek na de oor loc ceheel eewiizigd. In plaats van de politiek van samenwerking was er een nieuwe ..politiek van hardheid" ge komen. Dit was eeen politiek, gericht op vrede. „Indien cii enige bereidheid zoudt tonen om geen belemmeringen op ieders pad op te werpen zoudt gil wel licht overeenstemming kunnen berei ken maar gii wiist de koek af. zonder hem zelfs te proeven", aldus Wysjinsky „Gezaghebbende Amerikaanse per sonen verklaren, dat slechts macht indruk kan maken op dc sovjet-unie. Welk een grote en grove misvatting! Er zal nooit een tijd komen, dat de sovjet-unie voor iemand op haar be nen zal staan te trillen". Dc sovjet unie streeft naar samenwerking en trachtte altijd haar mede-onderhan delaars halverwege tegemoet-» te ko men, aldus Wysjinsky. Israël ging in principe accoord met de oogmerken van het zeven-mogend- heden-plan. De Amerikaanse gedelegeerde John Foster Dulles verklaarde, dat. indien de V.N. geen doeltreffend collectief veiligheidssysteem instelden, dc lan den onvermijdelijk meer steun moes ten zoeken in militaire alUantics Het was niet zeker, of derge!««kc alliantfes bulten dc V.N. even veel verantwoor delijkheid zouden hebben tegenover het algemene welzijn van de volkeren der wereld, aldus Dulles. Hij deelde mede. dat de zeven-mo- cendheden-resolutie zou worden her zien in verband met voorgestelde amendementen. De sovjet-unie heeft later ook een aantal amendementen op de resolutie I Ingediend. Verkiezingen in Oost-Duits- land worden niet erkend De hoge commissarissen van de drie geallieerde landen in West-Duitsland hebben met instemming van hun rege ring hun volledige steun verleend aan de resolutie van het parlement der West-Duitse federale republiek, waarin de verkiezingen in Oosi-Duitsland op morgen van bedriegelijke aard werden genoemd, en hebben deze resolutie doen toekomen aan de hoogste Russische vertegenwoordiger in Duitsland, gene raal Tsjoeikof. Duizenden gele ballonnetjes, waarop met grote letters „Nein" staat, dreven gisteren op de Westenwind over de grens van de Sovjet-zone van Duitsland. Aan de ballonnen, die waren opgela ten door leden van het anticommunis tische verbond van de Duitse jeugd, hingen kaartjes, waarin op de Oost- Duitsers een beroep gedaan wordt om het gedrukte ,ja" op de stembiljetten door te schrappen en te vervangen door een geschreven „neen". Van Conally weet men niets De berichten over wrevel 'in Neder land naar aanlPidmg van de recente verklaringen over de toekomstige rol van de Nederlandse Marine in het ka der van het Noord-Atlantische defen siesysteem, hebben onder functionnaris- sen van de Amerikaanse ministeries van Buitenl. Zaken en Defensie een aan zienlijke mate van bezorgdheid veroor zaakt zo seint Aneta's diplomatieke correspondent uit Washington. Men verklaart in deze kringen mot nadruk, dat berichten, volgens welke aan Nederland verzocht was „zijn ma rine op tc geven" grotelijks overdre ven zijn en op misvattingen wijzen en dat geen persoon van gezag zich met „dergelijke onrecle denkbeelden" bezig houdt. Functionnarissen van het State De partment zetten uiteen, dat volgens het beginsel van „uitgebalanceerde collec tieve strijdkrachten", alle Pactlanden AANVANKELIJKE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, later 'half tot zwaar bewolkt met kans op e»ige regen. Zwakke tot matige Zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 15 OCTOBER. Zon op: 704 uur; onder: 1747 uur. Maan op: 12.56 uur; onder: 19 26 uur Hoogwater te Katwijk te 5 23 en 17.44 uur. (16/10 te 6.08 en 18.31 uur) Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Een Engels modehuls heeft gistermid dag op Schiphol een show gehouden, tijdens welke drie mannequins, die uit 200 gegadigden waren geselecteerd, de modellen toonden. Voorafgaande aan deze show, werd een show gegeven in het vlieg tuig, dat von Londen naar Amsterdam vloog. Dit tot groot genoegen van de passagiers. De mannequins in het vliegtuig. hun land-, zee- en luchtmacht zodanig moeten gebruiken, dat de militaire macht van het Pact als geheel op zo effectief mogelijke wijze versterkt wordt. „Dit zal voor sommige landen met zich brengen, dat meer aandacht aan de luchtmacht voor andere weer, dat meer aandacht aan de landmacht wordt besteed enz. Het betekent natuurlijk niet, dat men van enig land zal verwachten, dat het zich van die bestanddelen ontdoet, die het nodig heeft «>m zijn verplichtingen uit anderen hoofde na te komen." aldus wordt verklaard. „Boven alles moet men in gedachten houden, dat de uitvoering van het ge noemde beginsel van een collectieve strijdmacht slechts ter hand kan wor den genomen op grond van besluiten van de organisatie van het Atlan tisch pact zelf. uitgaande van het principe „Eén voor allen, allen voor een", volgens hetwelk men óf te za- men zal slagen of elk afzonderlijk zal falen". Men legt er voorts de nadruk op, dat de verklaringen, die de reacties in Nederland hebben verwekt, niet af komstig waren van organen van het j Pact. di? uiteindelijke beslissingen in dergelijke zaken kunner nemen, j D3 permanente groep van het mili tair comité, waarvan luchtmaarschalk Tedder lid ls. kan slechts aanbevelingen doen, welke naar de regionale afdelln- j gen worden doorgezonden, zodat een eventuele aanbeveling van de perma- nente groep betreffende de Ned^riaridse Marine zou gaan naai ae regionale af deling voor Noord-West-Europa, waarin Nederland zelf vertegenwoordigd Ls. De l Nederlandse regering zou dus alle ge- I legenheld hebber, om haar mening te I kennen te geven I Van de aan Senator Connally toege- schreven opmerkingen wac en ls nog steeds hoe veemd ait oo.< moge schijnen niets bekend in officiële kringen te Washington, aangezien zij I niet in de Amerikaanse pers zijn ge- 1 jiubllceerd en van Connally's opmerkin gen op zjjn persconferentie geen steno grafisch verslag is gemaakt. Ouk de le den van het Noord-Atlantisch Pact hebben aldus geen copie kunnen krij gen van wat Connally heeft gezegd. Men beschouwt Connally's uitlatingen niet ah de weergave van enige gezag hebbende opvatting var. een organisa tie van het Noord-Atlantisch Pact. Enkele van de onmiddellijke assis tenten van generaal Bradley, hebben de diplomatieke correspondent van Anela verzekerd, dat niemand in het Amerikaanse ministerie van Defensie Nederland zou verzoeken „zijn mari ne op te geven" te meer, daar Ame rikaanse marine-autoriteiten een hoge dunk hebben van dc Nederlandse techniek van het beschermen van convooien te water en dc Nederlandse marine-ervaring in het algemeen. Het beste bewijs hiervoor, zo zegt men, „is de bijstand, die de Amerikaanse regering Nederland verleent bij de versterking van zijn marine." Frankrijks bewapening en Indo-China Frankrijk heeft Amerika dringend verzocht om met de meeste spoed mili taire uitrusting naar Indo-China te zenden, waar de Franse troepen onder zware druk van de Vietminh moesten terugtrekken. De Franse minister van defensie, Jules Moch, heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot, Marshall, een nota doen toekomen, waarin hij verzoekt het Ame rikaanse verschepingsprogram voor de zendingen wapens, uitrusting, landings vaartuigen en voertuigen te versnellen. De Franse minister voor de verbon den staten van Indo-China, Jean Le- tourneau, heeft na een kabinetsverga dering verklaard, dat men de militaire toestand „goed in handen heeft". Er was geen aanleiding te spreken van een paniek of catastrofe, hoewel de verlie zen bij Caobang „een belangrijke, wrede en pijnlijke tegenslag" vormden. Binnen een paar weken zullen versterkingen, zowel manschappen als materiaal, van Frankrijk en elders naar Indo-China worden gezonden. Volgens Amerikaanse functionnaris sen te Washington heeft Frankrijk verzocht om een totaal van 3.170.000.000 dollar aan Amerikaanse militaire hulp voor zijn gewapende strijdkrachten In 1951. De VjS. hebben Frankrijk verzekerd, dat zij al hot mogelijke zullen doen om de militaire uitrusting aan de Franse strijdkrachten In Indo-China snel te leveren. Zulks na besprekingen over het Franse herbewapeningsprogram tus sen Franse en Amerikaanse ministers. In gezaghebbende kringen te Washington wordt medegedeeld, dat Frankrijk van plan is het aantal divi sies tegen het einde van 1951 van vijf op tien te brengen. De Franse minis- Ier van defensie, Jules Moeh, had dit I op bovenbedoelde conferentie medegc- I decld. Frankrijk zou aan het eind van dit jaar zeven divisies in actieve dienst hebben. Het in de oorlog zo zwaar geschonden Rotterdam herrijst; mooier don ooit wordt de binnenstad van deze be langrijke Nederlandse havenplaats. Op deze foto, die van de trappen van het Beursgebouw af werd geno men, ziet U links de Amsterdamse Bank, en rechts het Erasmushuis met er achter de Bijenkorf. Op het land vóór het Erosmushuis zal een nieuw modemagazijn von C. en A. worden gebouwd. Verblijfsvergunning Westerling in België verlengd De Belgische vreemdelingenpolitie heeft de verblijfsvergunning van Wes terling met drie maanden verlengd. Hij zal thans voor onbepaalde tijd in België mogen blijven, doch zal om de drie maanden zijn verblijfsvergunning moe ten laten verlengen, een maatregel, dis voor alle vreemdelingen geldt. INDIENING ..WET SCHORSING BEDRIJFSREGELINGEN". Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Regelen omtrent voorlopige voorzieningen ten aanzien van bedrijfsregelingen (Wet Schorsing Bedrijfsregelingen In dit wetsontwerp is aansluiting gezocht bij het kartelbeslult, op welk besluit de bevoegdheid tot onverbin- dendverklaring van een bedrijfsregeling rust. De schorsing wordt mogelijk ge maakt van bedrijfsregelingen en van besluiten tot uitvoering van bedrijfs regelingen. De duur van de schorsing wordt gesteld op ten hoogste één jaar. Voorts wordt een wijziging voorgesield van de wet op de economische delicten, ten einde aan overtredingen van deze wet het karakter te geven van econo misch delict, gelijk dit ook ten aan zien van overtredingen van het kartel- besluit is geschied Vertrek Veendam 1 dag uitgesteld De aanzegging van het Amerikaanse Depart, van Buitenl. Zaken aan al zijn ambassades, legaties en consulaten, om alle toegangsvisa tot de Ver. Staten on geldig te verklaren, heeft grote moei lijkheden veroorzaakt voor hen. die binnenkort naar Amerika zouden ver trekken. De Amerikaanse consulaten te Am sterdam en Rotterdam kregen gisteren een grote toeloop van personen te ver- werken, wier visum dikwijls de dag I te voren verstrekt plotseling ongeldig I was geworden. Amerika zal de volgende week nog twee fregatten aan Nederland over dragen. In diplomatieke kringen zowel als m kringen van de Amerikaanse regering kringen van de Amerik. regering meent men. dat er een goede kans bestaat, bevredigende wijze geregeld zal worden, I mogelijk reeds op haiden zijnde bij- I eenkomsten van het Atlantisch Pact. In het bijzonder tc- Rotterdam, waar de ..Veendam" met 300 niet-Amerikaan- se passagiers voor vertrek gereed lag, werd het Amerikaanse consulaat be stormd. Het vertrek van de „Veendam" moest 24 uut worden uitgesteld, om dat ongeveer 150 passagiers hun vi sum elders dan te Rotterdam gekre gen hadden cn het Rotterdamse con sulaat telegrafisch de consulaten van afgifte moest verzoeken hel politieke verleden van de aanvrager na te gaan. De „Veendam" zal nu vanmiddag ver trekken. In totaal in ons land 5000 toegangs visa voor de Ver. Staten verstrekt. De Amerikaanse autoriteiten stellen de vervoersmaatschappijen garant voor de passagiers, die door deze maat schappijen in Amerika worden afgezet. Blijkt bij de controle, dat een passagier tot de niet gewenste categorieën be hoort, dan moet de maatschappij, die hem of haar heeft vervoerd, die pas sagier weer meenemen op de vaart van Amerika uit. Dit stelt de vervoersmaaW schappijen voor grote moeilijkheden.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1