Huiselijke moeilijkheden van de Gasperi „Stichting Waarborg Yeenstreek" grote steun voor rendabete tuindersbedrijven Werkconferentie voor sociale verpleegsters beëindigd Rijk, Provincie, Gemeente, Boerenleenbank en Veiling deelgenoten Beschermt de reddingslijn en haak Gij steunt daarmee een goede zaak Beurs van Amsterdam VRIJDAG 13 OCTOBER Slotzitting in het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde Op 2 October j.l. werd in het Inrt:- tuut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden, een werkconferentie voor socia le verpleegsters geopend, welke werd bijgewoond door 44 gedelegeerden van 10 landen. De werkbijeenkomsten van de conferentie, die onder leickng stond van de directe-ur van genoemd Insti tuut, prof. dr R. Remmelts, werden in Noord wijk aan Zee gehouden, doch van daag vend de slotzitting wederom plaats in het Instituut, Behalve de gedelegeerden woonden ook dr C. v. d- Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid, en verschil lende afdelingshoofden van het Insti tuut deze slotzittng bij. Als eerste spreekster veerde het woord mej O. Baggalay namens de World Health Organization, die deze ccnfe- en tie een eerste stap noemde naar het vinden van nieuwe wegen voor de sociale gezondheidszorg. Als zodanig was zij tevens een leergang voer de ge delegeerden, die in vruchtbare samen werking van eikaars inzichten en denkbeelden veel hebben kunnen opste ken. Het is thans nog te vroeg, om de resultaten van de besprekingen te over zien. Wel kan reeds thans worden ge zegd. dat het schema der besprekingen en de wijze waarop het contact plaats vond, volledig hebben voldaan. De be sprekingen betroffen vooral voedings problemen, vraagstukken omtrent de geestelijke volksgezondheid, en volks gezondheids-opvoeding. Indien de deel nemers, wat zij van elkaar op deze ge bieden hebben geleerd, in de practijk ten nutte weten te maken, zal deze conferentie belangrijke winst hebben geboekt. Begin volgend jaar- zal aan de gedelegeerden worden gevraagd, in hoe verre zij hierin zijn geslaagd. Namens de World Health Organiza tion, op wier initiatief de conferentie was belegd, dankte spreekster de Ne derlandse regering voor de genoten gastvrijheid en het Instituut voor Prae ventieve geneeskunde voor de hartelijke ontvangst en medewerking. Na prof Remmelts. de motor en ziel van de be sprekingen, genoemd te hebben en dr v. d. Berg dank te hebben gezegd voor zijn steun en belangstelling, besloot spreekster met op te merken, dat de con ferentie hiermede niet afgesloten Is, doch in practijk zal worden voortgezet tot andermaal gelegenheid zal bestaan, de alsdan verkregen resultaten te be spreken en nieuwe problemen aan te snijden. Vervolgens spraken gedelegeerden van Ierland, België en Nederland, resp. de dames M. P. Reidye M. C. Mechelynck en L. P. E. Kruizinga die persoonlijke visies gaven op hetgeen deze conferen tie heeft omvat en betekend, waarna dr v. d Berg namens de regering er zijn vreugde over uitsprak dat Nederland in dit belangrijke werk de rol van gast- vrouwe heeft moge vervullen. Prof. Remmelts ten slotte merkte op, nog nooit een conferentie te hebben bijgewoond, waarin hij zoveel had opge stoken. Het belangrijkste direc-te resul taat is wel gbweest de regeling, dat de gedelegeerden zelf het programma voor de besprekingen opstelden en uitwerk ten, en dat dank zij verdeling in kleine secties allen aan het woord zijn geko men en hun inzichten hebben uiteenge zet in plaats van alleen op de voor grond tredende woordvoerdsters, zoals zulks ln besprekingen tussen grote groe pen veelal het geval is Ook deze spre ker dankte degenen, die de conferentie mogelijk hebben gemaakt en bij de or ganisatie een leidende rol hebben ge speeld. Na de toespraken werden tot slot ver versingen gebruikt. VOLLEYBAL Competitie-indeling Ned. Volleybalbond EEIDSE CLUBS IN AFD. DEN HAAG. De competitie-indeling van de af deling Den Haag van de Nederlandse Volleybalbond voor het seizoen 1950 1951, dat zal aanvangen op Maandag 30 October a.s., luidt, voor zover het de Leidse clubs betreft, als volgt: Dames 2e klasse: Hygiéa. OSEO, Prof .wijk, Gem. Rijswijk, RAS, Smash Ready. PTT. 3e klasse: Advendo, LUW, Never Down. PVS, Odiana (Gouda), DESO. D^e Baghe. Res. 2e klasse: Blokkeer 3, PTT 2, Ready 2 SOS 3, Prof.wUk 2, KHG 3, RVC 3. Heren: le klasse: RVC, Celebes, Blok keer. VPSV. OVC V en L, Prof.wUk, Smash. DES. 2e klasse: SOS, Wings. L.U.V.V., Gem. Rijswijk. Actief. KHG, RAS. ZVS. Ex- ce'sior, OSEO. Res. le klasse: RVC 2. RVC 3, Oïym- pia 2, Blokkeer 2, Blokkeer 3, Celebes 2 OVC 2, VPSV 2, Prof.wük 2, DES 2. Res. 2e kl.: V. en L. 2. Smash 2 VPSV 3. Wings 2. Blokkeer 4. KHG 2, OVC 3, SOS 2 Prof.wijk 3. DES 3. Res. 3e kl A: OVC 4. Prof.wUk 4. SOS 3 Gem. Rijswijk 2. KHG 3. RAS 2. ZVS 2, Die Haghe 2, Never Down 2, DES 4. In conflict met een gravin (Van onze Romeinse correspondent). De Gasperi heeft als Italiaans minis ter-president geen benijdenswaardig le ven. Hij staat nu vier jaren aan het hoofd der regering en het zijn vier jaren geweest van onverpoosde strijd tegen communisten en neo-fascisten. Maar ook in zijn eigen huis heeft de Gasperi geen rust. Vijand nummer één is voor hem, al naar men het neemt, Palmiro Togliatti of zijn buurvrouw gravin Tullia Patti. Sedert 1936 woont de Gasperi in een eenvoudig huurhuis in de Via Bonifa- zio 8, dicht bij Sint Pieter. In datzelfde huis, op dezelfde etage, heeft gravin Pattl haar flat en zij woonde er reeds vóór het gezin-de Gasperi er zijn intrek nam. Tussen de beide huurders heeft steeds een gespannen verhouding be staan. Volgens de gravin is het gezin van de Gasperi buitengewoon rumoerig, zo rumoerig, dat zij reeds in 1936 op haar kosten een geluid-absorberende wand had willen laten aanbrengen tus sen de beide flats, Maar technici heb ben haar uiteengezet, dat die wahd, wilde men het doel bereiken, zich moest bevinden in het vertrek, waar het ru moer wordt verwekt. Mevrouw de Gasperi had zich met hand en tand daartegen verzet. Dit be weert althans mevrouw Patti in een brief, dcor haar gericht tot het bestuur van de buitenlandse journalistenkring te Rome. Toen de Gasperi minister-president werd, najn het rumoer natuurlijk nog BELASTINGDIENST. In verband met zijn a.s. benoeming tot hoofdverificateur zal de verificateur der invoerrechten en accijnzen A. .Hek stra met ingang van 16 November a.s. worden verplaatst van Leiden (I. en A.) naar Roosendaal (station). De verificateur der invoerrechten en accijnzen H. Haak wordt met ingang van 1 November a.s. verplaatst van Hoek van Holland naar Leiden (I. en A.). Lezers schrijven SCHOOLTIJD-EXPERIMENT. Uit een courantenbericht vernam ik, dat er plannen bestaan om de schpol- tüden van het Gymnasium te wijzigen, waarbij de aanvang wordt vervroegd en met twee kleine onderbrekingen lesr wordt gegeven tot 2 uur 's namiddags. a- Ongetwijfeld zullen zij van wie dit ini tiatief uitgaat, menen bepaalde voorde len met de,vervulling daarvan te be reiken. Ik voor mij kan generlei voordeel in de nieuwe regeling ontdekken, wel be langrijke nadelen, welke ik in hoofdzaak als volgt kan samenvatten: 1 een vervroeging van de aanvang der lessen met een half uur. is vooral m de wintermaanden een groot inconveniënt, in het bijzonder voor leerlingen, die ver van de school wonen: eerder opstaan zal noodzakelijk zijn, terwijl van vroeger naar bed gaan als regel geen sprake is; te kort aan rust is het gevolg; 2. diet geven der lessen met slechts 2 korte onderbrekingen komt mij voor een ongewenste haast te zijn en een voort durend voortjagen der leerlingen, waar aan in deze toch al zo jachtige tijd al lerminst behoefte bestaat en waardoor het histig verwerken van het gedoceerde allerminst bevorderd zal worden; 3. in vele huishoudens zijn de geza menlijke maaltijden de enige tijden, tfaarin het gezin is verenigd; door de nieuwe regeling zouden deze hoogtepun ten van het gezinsleden worden aange tast, hetgeen niet sterk genoeg kan worden afgekeurd; 4. de tot nu toe gebruikelijke school tijden hebben hun practisch nut bewe zen; waarom deze een experimentele verandering moeten ondergaan is niet duidelijk; 5. de nieuwe indeling zal voor de leer lingen een z*er ongunstige verdeling van de maaltijden ten gevolge hebben. Ik heb de overtuiging, dat vele ouders denken gelijk ik en ik moge de betref fende instanties daarom dringend ver zoeken om geen plannen die dermate ingrUpend zijn als bovenbedoelde, door te voeren, zonder de eerste belangheb benden. de ouders der leerlingen uitvoe rig te hebben geraadpleegd. Ten zeerste zou lk het toejuichen als de ouders in deze kwestie een eigen Initiatief zouden tonen. Raadsvergadering te Alkemade De heer Van der Bijl liet schoolschriften en tekeningen circuleren Gisteravond kwam de Bond van Al kemade in openbare vergadering bij een. Afwezig de heren Van Scheppin gen en Spring 'in 't Veld. Na opening met gebed door voorzit ter burgemeester M. H. L. Hoynck van Papendrecht en vaststelling der notu len. volgde de jaarlijks terugkerende verhuring van een aantal woningen en enige percelen land. Een verordening regelende registratie en exploitatie van volkstuinen, evenals de hernieuwde vaststelling tot de heffing en invorde ring van keurlonen, gingen onder de hamer door. Aan de Woningbouwvereniging Alke made" werd een renteloos voorschot ad f. 1.577,96 toegekend, en wel in verband met het ongedekt exploitatietekort over 1948—1949. De gemeente-rekening en de reke- ngen van het Grond- en Woning'^e- _:ijf over 1949 werden voorlopig vast gesteld. Ook de rekeningen der drie in Alkemade gevestigde Burgerlijke Arm besturen werden goedgekeurd. Vervolgens had de aanbieding der gemeente-begroting en de begrotingen van het Grond- en Woningbedrijf voor het dienstjaar 1951 plaats, welke m handen gesteld werden van de commis sie. De voorzitter besprak vervolgens uit voerig de door de Staat in het leven j te roepen „Stichting Waarborg Veen- j streek", welke als doelstelling heeft credieten te verlenen aan tuindersbe- j drijven om noodzakelijke werkzaam- heden en voorzieningen te kunnen uitvoeren en om de productiviteit van de tuinbouw in de Veenstreek ver- 1 hogen. Voor deze credietverlening zal het Rijk met 30*",Provincie en Ge meente ieder met '20% en Bocrenleen- I bank en Veiling ieder met 15% ga- j rant zijn. Om deze credietverlening te j bespoedigen is na gezamenlijk over leg besloten, dat het Rijk met 50%, Gemeente en Boerenleenbank ieder beamen aangezien credietwaardigheid nu ook berust op technische bekwaam heid en werklust. De Raad besloot medewerking te verlenen. Bij de rondvraag zeide de heer Riet- breek uit de st: ;n te hebben op gemaakt, dat ari. Gallige" huren door het Burg. Armbestuur betaald worden. Bü de woningbouwvereniging „Alkema- de" is een groot bedrag aan achterstal lige huur echter afgeschreven, zodat van de gemeentt een renteloos voor schot ontvangen meest worden. Aange zien dit in feite uit dezelfde bron ge financierd wordt, vroeg spreker of het niet' beter ware direct door Burg. Arm bestuur de achterstallige huren te laten voldoen. De heer v. d. Bijl, als voorzitter der woningbouwvereniging, gaf hierop een toelichting en zeide, dat de bedoelde afschrijving gevallen van voor de oorlog betrof en dat thans in zulke gevallen gehandeld wordt als be doeld door de heer Rietbroek. De heer Hogen'ooom stelde het don kere Zuid-Einde van Roelof arendsveen nog eens in een helder daglicht. Vc-r.g jaar werden zes prachtige nieuwe lan taarnpalen aangebracht, ma-ar zij wer den nog steeds niet, aangesloten. De voorzitter zeide een onderzoek toe. Tot slot was het woord aan de heer v. d. Bijl, die terugkwam op een uit lating van de voorzitter, in een vorige raadsvergadering geuit, dat het onder wijs hier ten achter kwam. De heer v. d. Byl had een stapel bewUsmateriaal ten bewijze van het tegendeel meegebracht van de Chr. I School te Nieuwe Wetering, hoofd de heer Couperus, en deelde cahiers van leerlingen der 6e en 7C klas rond aan voorzitter en raadsleden en liet prachtige tekeningen circuleren langs de vroede vaderen. Dit alles is, aldus de heer v. d. BUI, om te illustreren wat met goed materiaal en goede leerkrachten is te bereiken. De Raad nam met verbazing kennis van wat door deze leerlingen werd gepresteerd, cn met een goedkeurend stilzwügen onderstreepte hy deze door de heer d. Bijl gemotiveerde bewUsvoering. Na tenslotte nog enkele punten ln met 25% tijdelijk hierin zullen deel- geheime zitting behandeld te hebben, nemen, maar dat by het definitief sioot de voorzitter de vergadering, worden van de Stichting eerstgenoem de regeling van kracht zal worden. W. S. JONGSMA. Notaris, Rapenburg 31. GOED WERK VAN „OUD-LEIDEN". Met veel belangstelling nam het be stuur van „Oud-Leiden" kennis van de waarderende woorden, welke de heer M. H. de Reede wjjdde aan het werk van deze Vereniging. De heer De Reede behoort trouwens al vele jaren tot haar leden. Met betrekking tot de restauratie van het fraaie poortje aan het Galge water wil het bestuur gaarne zijn werk zaamheden bekend maken. Het was het lid van de Ver. „Oud- Leiden", de heer W. Oudshoorn Sr., die zich tot het bestuur van de Ver. „Oud- Leiden" wendde met de mededeling, dat vermeld poortje zodanig bouwvallig was, dat indien niet spoedig werd inge grepen, het behoud daarvan niet verze kerd zou zijn. Het bestuur heeft dit be richt terstond doorgegeven aan het lid, ae architect G. van der Mark, die reeds in menig geval belangeloos van advies diende. Deze besprak de aangelegenheid met verschillende instanties, waarna door het bestuur van de Ohr. Nat. School de heer B. J. Huurman werd aangewe- j zen om de zaak te behartigen, waarna het herstel met volle medewerking van het schoolbestuur tot- stand kwam. Nogl zij vermeld, dat een bestuurslid van „Oud-Leiden" her verlenen van de Rijks- subsidie met warmte heeft bepleit Uiteraard kon de heer de Reede niet bekend zijn wat zich heeft afgespeeld j vóórdat de verschillende bemoeiingen van het schoolbestuur tot het beoogde i rtsyltaat leidden. De heer Versteege inrormeerde of het bedrag voor dit crediet onbeperkt was. De voorzitter antwoordde, dat de grootte van dit belang afhankelijk zal zün van het aantal aanvragen. Iedere aanvraag zal door een commissie be- I oordeeld worden, waarin zitting zullen hebben vertegenwoordigers van ge- meente, C.B.T.B., K.N.T.B., Kon. Land- bouw Comité te 's-Gravenhage, en met adviserende stem de Rjjkstuinbouwcon- sulent en een vertegenwoordiger der plaatselijke Boerenleenbank, terwijl de voorzitter van deze commissie zal wor den benoemd dcor de minister. De heer Rietbroek vroeg of zü. die geen bezit hebben en tuinder willen worden, ook crediet kunnen verkrij gen. De voorzitter antwoordde, dat alleen zü, die een behoorlijk bedrijf hebben, flinke kerels zün en een goe de technische kennis bezitten, in aanmerking komen. Onrendabele be drijven, dip ook met deze credietver lening niet rendabel zyn te maken, worden absoluut niet geholpen. Da rente zal 1/8% bedragen boven de rentevoet van de Boerenleenbanken, die ook de gelden beschikbaar zullen stellen. De .heer Kerkvliet zeide begrepen te hebben, dat de Boerenleenbank als het ware reeds ln eerste instantie een be slissende stem uitoefent inzake crediet verlening. De voorzitter kan dit niet ALPHEN Woningtekort wordt verminderd Er wordt in onze gemeente hard ge werkt aan het terugbrengen van het nijpende woningtekort. Wie zich dezer dagen begeeft naar de omgeving ach- I ter het z.g. „Rooie Dorp" zal daar kunnen aanschouwen, dat aan de Ka rei Doormanstraat niet minder dan 58 woningen gebouwd voor de Nuts- j stichting op het punt slaan over- 1 gedragen te worden. Achttien dezer i '.eer geriefelijke huizen worden door de toekomstige gelukkige bewoners reeds met spoed schoongemaakt en kunnen Maandag a.s. worden betrok ken. Spoedig zullen er dan opnieuw 18 volgen, waarna de aflevering van de laatste 22 slechts een kwestie van en kele weken zal zijn. In het verlengde van de Jan van Nicuwenhuizenstraat zal daarna met spoed begonnen worden aan een com plex van 75 woningen, terwijl voor de bouw van de 100 woningen „Plan Brou wer" de grondwerkzaamheden reeds in volle gang zün. NED. VOLKSTONEEL SPEELT VOOR N.V.V. Het Ned. Volkstoneel, onder leiding van Ben Groeneveld en Ferd. Sterne- berg, trad gisteravond op initiatief van de afdeling van het NVV ln het Nuts- geböuw op en bracht William Shake- peare's blijspel „Twee Edellieden van Verona" in de vertaling van dr L. A. J. Burgerstiijk. De vele aanwezigen ae zaal was vrijwel tot de laatste plaats bezet hebben van het prachtige spel zeer genoten. De heèr H. van den Akker sprak een kort welkomstwoord en sloot tevens de kunstzinnige avond. Bouw Openbare School en Badhuis In een uitvoerig schreven delen B. en W. de Raad mede, dat in overleg met de inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Alphen aan den Rijn en de bouwkundig hoofdin specteur te Den Haag besloten is de nieuw te bouwen Openbare School te doen verrijzen aan de Javastraat ten Zuiden van de Willemstraat. De di verse commissies, waaronder de Oudercommissie van de O.S. aan de Schoolstraat, hebben hun instemming hiermede betuigd. In dit bouwplan is tevens opgenomen de bouw van een badhuis een drietal woningen welke dus zoals door ons reeds enkel" maanden geleden gemeld is aansluitend aan de nieuwe Open bare School ever-ens grenzend aan lavaalraat en Willemsiraat gebouwd tullen worden. Ruimte voor vergroting van de school n de bouw van een gymnastieklokaal 'oor welker bouw nog geen toestem- i ming verleend kan worden blijft ter! zal vanwege de gemeente Waddinxvêen I plaatse voldoende over. 1 schouw worden gehouden. Hopenlijk zal met de bouw van een en ander spoedig kunnen worden be gonnen. Maandag a-s. zal de toneelvereni ging Selecta haar eerste lustrum vie len, met een avond in de grote zaal van het Nutsgebouw. Opgevoerd zal worden het blijspel .Mijn vriend Leonard" van P Mossinkoff, terwijl als bijzonderheid ..The Kiiima Hawaiiofls' zullen mede werken. BOSKOOP Spoedvergadering gemeenteraad GÉÉN AFSCHEIDINGSHEKKEN AAN ZUIDZIJDE REIJERSKOPERWEG. De Raad dezer gemeente kwam gis- tèrmorgen in spoedvergadering bijeen, voorzitter burgemeester mr dr E. P Verkerk; afwezig wethouder J. F. Taat Van de heren D. C. v. Dam. J Sepers en C. J. v. Vliet was bericht ontvangen dat zij hun benoeming, resp. herbenoe ming, tot lid van de Commissie van Advies Woonruimtewet aannemen. Me vrouw N. M. Kromhoutvan de Broek en de heer P v. d Dool namen hun benoeming resp. heibenoeming niet aan Een voorstel van B. en W. om het gemeente-personeel met ingang van 1 Sept. j.l. 5 loonsverhoging toe le kennen werd aangenomen. Voorts werd B. en W. een crediet ver leend van f. 500.— ten behoeve van het plantsoen aan de Parklaan, gelegen tus sen de chef-woning en het stationsge bouw. wat opgehoogd moet worden en van enkele planten moet worden voor zien. Tot slot kwam in behandeling een voorstel van B. cn W. om hen een extra crediet te verlenen van f. 14.350 voor het maken van afscheidingshek ken aan de Zuidzijde van de Rcüers- koperweg en wel voor die percelen, die een gedeelte van hun voortuintje aan de gemeente afstaan. Dit voor stel ontlokte een uitvoerige discussie, waaraan bijna alle raadsleden deel namen en wat tot resultaat had, dat het niet 11 stemmen tegen en 1 voor werd verworpen (zodat de toestand blüft volgens het oude bouwplan). B. en W. werd door de Raad gemach tigd zo nodig bü onwillige medewer king der eigenaren tot onteigening over te gaan. LISSE REEKS INBRAKEN OPGEHELDERD In de afgelopen maanden werden ver scheidene inbraken gepleegd in gemeen ten in de provincie Noord-Holland en ook in Llsse. Etalageruiten van goud- smidswinkels en van fotozaken werden door een steen of een stuk hout ver brijzeld en de inhoud van de uitstal kast werd meegenomen. Door de dis trictsrecherche der Rükpolltie te Am sterdam en Alkmaar werd een onder zoek ingesteld. Teen een verdachte ln Amsterdam goederen afkomstig van een inbraak in Noordscharwoude te koop aanbood, waarschuwde de Amsterdamse politie de districtsrecherche. Aangehou den werden M. S B. en P. H. Toen zij eenmaal de inbraak in Noordscharwou de hadden bekend, volgden bekentenis sen van inbraken te De Rijp, Haarlem 'Uitgeest en Lisse. Ten slotte bekende één der verdach- teen nog inbraken te hebben gepleegd in het voorjaar van 1946 te Heilo, Uit geest, Purmerend, Bussum. Alkmaar Leidsendam en enige plaatsen in Fries land. De verdachten zijn voor de Officier van Justitie te Alkmaar geleid. TER AAR Verbetering Kerkweg OMLEGGING BUSDIENSTEN. Met de verbetering van de Kerkweg begint, het nu aardig op te schieten. Met de dikke onderlaag van puin welke in- gewalst wordt, is men nu gekomen tot de Hut. Van as. Maandag af wordt de Kerk weg afgesloten voor het verkeer, ter wijl spoedig een begin zal worden ge maakt met het aanleggen van het bovendek. Dit afsluiten van de weg betekent voor het. verkeer en speciaal voor de bussen van de N A.L., een grote hinder nis. De bus richting Woerden gaat rij den over Gouwsluis naar Aarlander- veen en verder. Er wordt een extra dienst ingelegd KorteraarAarlan- derveen. De bus naar Zevenhoven rUdf. tüdens de periode van afsluiting over Nieuwveen. WADDINXVEEN ONDERSCHEIDING. Op de receptie ter gelegenheid var het 40-jarig bestaan van het garage bedrijf van de Gebrs Van Nielen reikte de burgemeester aan de heer J. van Nielen een onderscheiding uit van de Koninklijke Ned- Brandweerbond. voor 30 jaren trouwe dienst bii de Waddinx- veense vrijwillige brandweer. Op 23 October en volgende dagen toe. Er kwamen zeer veel bezoekers en de eerste minister kwam vele malen diep in de nacht thuis. Mevrouw Patti klaagde steen en been over het geluld van de lift, dat haar op de meest- on- menseiüke uren in haar slaap stoorde. Het heet, dat de Gasperi, die een in schikkelijk en tegemoetkomend karakter heeft, zonder meer besloot 's nachts geen gebruik te maken van de lift, hoewel ae trappen vele zün en de eerste minis ter een man op jaren is. De strijd werd steeds heftiger. De gravin ergerde zich aan de aanwezigheid van politie-agen- ten in de ingang van het grote flatge bouw en om deze te hinderen nam zjj de ruiten weg van de vensters op de trap, zodat in het trappenhuis 's win ters een ijzige kou heerst en de tocht een ware beproeving is voor de politie mannen. Toen deze ln de gang een vuurtje begonnen te stoken, werd de gravin nog dieper in haar gevoelens ge krenkt en z\j begon van haar overloop af de „lyfwacht" van de Gasperi met steentjes te bekogelen. Door op de meest ongebruikelüke uren piano te spelen en de radio aan te zetten, nam zij wraak tegen de overlast, die zü naar haar me ning ondervond van het gezin de Gas peri. Toen het zover was, kreeg zij een bezoek van de commissaris van politie, die haar verzocht 's avonds na tien uur haar radio te temperen en de piano met rust te laten. Zij schynt zich daar niet aan te hebben gestoord en ten slotte heeft de huiseigenaar haar het huurcontract opgezegd wegens overtre ding van de clausules van het contract, die verbieden dat men andere buren overlast bezorgt Dezer dagen is de zaak voor de rechtbank geweest en de gravin heeft ongelijk gekregen. Zeer tot haar nadeel was de uitspraak van een „vrien din", die wist te vertellen, dat mevrouw Patti had gezegd, dat zü haar buren overlast wilde bezorgen om wraak te nemen voor de overlast, die zyzelf on dervond. De kans, dat zü nog langer in haar appartement kan blüven wonen, is na de uitspraak van de rechtbank zeer gering. Men ziet: een democratisch minister president in Italië heeft ook zün huise lijke zorgen Burgerlijke Stand van Leiden geboren: Ferdinand Andrles Isaac Lodewljk. z. van T. van Steenbergen en E. C. Cavé; Gercla. d van D. van Kcusden en J. M. van der Heijden; Yvonne Maria. d. van B. Over- ailk en J. A. Langeveld; Wllhelmlna Maria d. van H .Valk en C. C. Gordyn; Johanna Maria. d. van J. J. v. Spronssen en T. Gardlen Elisabeth Wllhelmlna. d. van J. Schouten en A. van den Bos; Antonlc Frans z. van A. F. A. Werner en M. Kool; Linda Maria. d. van P. A. van der Vuurst de Vries cn D. M Jack; Johannes, z van J. Groot cn E. A. H. Norel; Maria Pctro- nella Cornelia, d. van P. T Straathof en Q. A. T. van der Weljden; Johannes, z. van J. Teskc en A. van der Mee; Magdelena Sara. d. van K. Calkhoven cn M M. van den Berge. Johanna Petronolla Maria. d. van S. de Jone en M. H. Knrremans; Dyonislus, z. van G. H. Lankester en H. van der Tuijn: Johanna Rendrlka. d. van G. C. Mathellscn en H. M. A. van Dam; Elisa beth d. van A. Nleuwenburg en S. van den Berg; René Catharlna Maria. d. van P. van Aken en A. B. Barten: Marie José Gustaaf Adrlana, d. van G.W. J. M. Ray- rr.akers en A. A. M Segers: Jozeph Ni- colaas Anthonius Maria. z. van J. C. P. Beenakker en A. D. W. Strotmann; Cor nells Melis. z. van T. J. Natzlll en A. van den End; Jan. z. van J. van Nieuw koop en A Zwaan; Jonneke Jacomlne. d, van J. W. Radder en C. M. van der Velde; Johannes Adrlanus Franclscus, z. van B. J. Goddiln cn S. Uljé. ONDERTROUWD: A. Bekooy. Jm., 23 J. en C. Klomp, Jd. 21 J.: A. M. Devllee. Jm. 30 J. en G. W. Lepelaar. Jd. *28 J-; G. Devllee. Jm. 25 J. en A. J. Sommellng, Jd. 19 J.; J. G. van Eek. jm. 22 J. en G. Kroesemeller, Jd. 18 J.: A. J. Jansen. Jm. 20 J. en M. C. C. de Groot, Jd. 17 Jaar; H. Piket. jm.. 27 J. en B. Zellstra. Jd 28 J.; L. Tijssen. Jm. 27 .1. cn E. C. M. Berbec Jd. 27 J.; D. M. C de Vcth. Jm. 20 J. en C. Ouwerkerk. Jd.. 19 J.; P. Neuteboom. Jm. 22 J. cn A. Flauderhiln, id. 22 J.; J. H. Verstraaten. Jm. 30 J. en H. H. Bootsma. Jd. 27 J., A. S. J. Florlsson, jm. 23 J. en J. de Koning, ld., 23 J.; G van Kalkeren. Jm. 30 J. en E. M. Smits, Jd. .26 J.; G. J. J. van Tol. lm. 32 J. en T C. M. Witkamp. Jd.. 25 J H. Bink, Jm. 26 J. en M. C. Kcllzer. Jd. 25 Jaar. GETROUWD: H. G. M. van Oostrum Jm en A. Pouw Jd; L. G Le RolJ Jm en T. B. van Losser Jd; A. M. F. van der Pluljm jm en M. J. A. de Joode ld: W. J de Roode Jm en H. Wasslnk .ld; T. J. van Rijzen |m en A- W. A. de Ridder Jd: B. van der Steen Jm en G. van Houten jd; d. van der Meü jm en J. Vulperhorst Jd; H. W. Pronk Jm en W. Seubring Jd. OVERLEDEN: T. J. Siegers, d.. 23 J.; H. van Dulln. hulsvr. van Van Dlggele. 58 J.; J. van Slledregt. z.. 3 J. L. Janssen, d., 11 maanden. Het universitaire leven in Korea In de bestuursvergadering van het Nederlandse comité van International Student Service, afgekort de I. S. S., heeft men gistermiddag de moeilykhe- den besproken, waa-rmee de Instellingen van hoger onderwüs op Korea ten ge volge van de oorlog hebben te strüden. Aan het internationale secretariaat v3n I.S.S. te Genève zal het bestuur ver zoeken. bij de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties na te gaan, in hoeverre I.S-S. een büdrage zal kunnen leveren tot de wederopbouw van het universitaire leven ln Korea. De I.S.S. is een partioullere organi satie, die bü de Economische en Scclalf Raad een consultatieve status heeft. H.M. DE KONINGIN ONTVING CANADESE VLOOTCOMMANDANTE* H.M. de Koningin heeft vanochtend ln het Paleis op Soestdük ontvangen es- kaderc-ommandant Admiral E. R. Main- guy, die het bevel voert over de Cana dese oorlogsbodems, welke thans ons land bezoeken. De commandanten van het vliegdekschip „Magnificent", en de torpedobootjagers „Huron" en Micmac", resp. commodore K. T. Adams, It. com mander E. T. G. Madgwick en Lt. Com mander F. C. Trewer alsmede de adju dant van de eskadercommandant H. D. Webster waren mede op de audiëntie die büna drie kwartier duurde, aan wezig. DE ARBEIDSMOEILÏJKHEDEN IN ITALIË. Vertegenwoordigers van de Italiaanse werkgevers en werknemers zün overeen gekomen een „raad voor verzoening en arbitrage' in te stellen voor het vinden van een oplossing van de arbeidscon flicten, die een wüdverspreide stakings- dreiging in zich houden. Bovenstaande overeenkomst komt na een maand onderhandelen. DE DIENSTPLICHT IN DE V.S. Generaal Lewis Hershey, directeur van de selectiedienst, heeft in een rede te Washington verklaard, dat ernstig wordt overwogen het congres te verzoe ken om de dienstplichtige leeftUd tot 18 Jaar te verlagen. De manschappen uit de tweede wereldoorlog konden dan geheel van dienstplicht worden vrüge steld. Volgens de huidige bepalingen moeten manlüke personen van 18 tot 25 jaar zich voor dienstplicht aanmelden, maar mogen alleen degenen van 19 jaar en ouder worden opgeroepen De Oostduitse president Wilhelm Pieck heeft vandaag persoonlük 55 ..activisten" tot „helden van de arbeid" benoemd en hun een zilveren medaille uitgereikt. Zü krügen ieder bovendien 10.000 Oost-Mark. In de loop van de dag zullen ln de gehele Oostzone nog 40.000 stootarbeiders worden onder schelden. BEURSOVERZICHT vriendelijke stemming; dollarleningen opnieuw in reactie. Amsterdam 13 October. In hoofdzaak gaf de beurs eenzelfde verloop te zien als gisteren. De onder toon was vast, de affaire bleef beperkt. Het Is hoofdzakelijk de daghandel dle het koersverloop bepaalt. Er was niet veel animo voor nieuwe posities, gezien de grobe onzekerheid op alle gebied. Was gisteren het agio op de Ameri kaanse markt vrü onveranderd, van daag ging het de benedenwaartse rich ting ln tot circa 3% 4%. Ook dollar- staatsleningen waren weer in reactie. De 3% dollarlening Nederland 1947 werd vernomen op 95 13/16, 3'8 punt lager dan gisteren. Bü de industrieaandelen ging ditmaal Unilever aan het hoofd met een stijging van 3%. Olies sloten goed prüshoudend op 293 3/4. Aandelen Ford vielen op met een forse stüglng. n.l. 8% tot 305 waar mede dit fonds sinds vorige week Vrij dag een avance van 20 punten heeft ge maakt De Scheepvaartmarkt was weer vrü vast. Koerswinsten van 1 tot 3 procent waren geen zeldzaamheid De Cultuurmarkt opende op een iets hvger riveau, doch de winsten konden hier niet behouden blijven. De guldens beleggingen konden zich zeer goed handhaven. Vrijdag 13 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3y4 99 99 Ned. 47 3% 3 97% 97 A 95} J Dollar-Ing. '47 3 96A Investeringscert. 3 97,'« 97 Va Ned. p 1962 4 m.b 3 98 98}? Indië '37 A 3 95% 95% Grootboek '46 3 96% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 55% 55% Nat. Handelsbank.. 86 85% Ned. Handelmü 144 148 A.K.U 172% 172% 220% 224 231% 231% Wilton Feyenoord.. 157'4 158% Kon Olie 293% 293% Amst. Rubber 133 't 133% Deli-Bat. Rubber 117% 118 Holl Amer. lijn 173 172 Kon Ned Stoomboot 13474 136% Ned. Scheepv. Unie 163% 164% H.V.A 121 12234 Java Cult 62% 62% Deli Bat. Mü 117% 118% Deli Mü 118% 118% Senembah 11074 111% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A dam 1947 (3%) 3 99% 99; a Den Haag 1947 I 3 100% R'dam 37 1 ril 3% 100^ IOOA Industr. Obligaties Lever Broth or* 104H 105 Kon. Petr. Mü 102% 102% niet-actieve aandelen Bank- en Credfetlnstelllngen Amsterd. Bank 16474 165 Rotterd. Bank Twentsche Bank 171U 16914 Industriële Ondernemingen 310 302% 190 118% Ned. G en Splr fabr. Rott Droogd. Mü-. Zwanenb. Organon Handelsondernemingen Born. Sum. H My,. Internatio 163 Albert Heyn 192% Ned. Mü Walv. Vrt. 105% Spoorwegen Deli Spoorw. MU 37 Amerlk. fondsen Anaconda 37,*, Shell Union 55*4 170% 169% 310 119% 165 195 104% 37% 55 Fondsen uit Leiden en omgeving (Aandelen) Holl Constructie Int Kunststof! Ind Kon Ned Erielmet. Pref w a idem Kon Ned Grofsm rexriel Gebr v WUk Ree 1950 idem Leidsche Woispinn rielpman en Dros Ver rouwlanriPken Pref Idem Laha.I DituCul. MU V R> 12/10 267 G B 27:i G 1 98% G B P7% 90% 90 93% 127% 128 164% 165% 1643/4 165% 23UG B 240 B 103% 105 G B 130% 131 126% - 45 L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 7