Noord-Koreanen bieden thans tegenstand „Nederland verantwoordelijk voor Ambonese opstand" Kolonel Schotborgh bleef nalatig R.I. beheerst Noordelijk deel van Ambon WEERBERICHT 89ste Jaargang DONDERDAG 5 OCTOBER 1950 <X No. 27118 :nzan (wonsan) '.antyon tanqdorvq Miionm Kohtvjanq Anbjon Jsiïvjwomj iT})0»fiqhwtt- injongni «k'»sn KJOMIPO TyanqjcrN K<wjojo»ri Twnjnjojii |v{c7rnvarvn* fCWHjocl Hofpjooqrii SARIWON Md'iVAivm iKjonjom ingnjwvj" [Sinwoftn' T^oeKKjonrv WaKjan Ma joon il ONGJIN rawjpori; tsW'jl- Hoffi9iOftq jwqpoN lAnianq CARTO Kwanqto* C^Hjqhuwti S,174mA Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Witte Singel 1 Lelden Giro no. 57055 LEIDSCH DAGBLAD Studenten in België MEESTEN WILLEN DOKTER OF ADVOCAAT WORDEN. (Van onze correspondent te Brussel) In Belgische economische kringen rijst momenteel de vraag, wat er moet gebeu ren met de steeds stijgende bevolking van de universiteiten: 19.538 studenten voor de vier grote universiteiten en de 16 hogere technische- of handelsscholen. De katholieke universiteit te Leuven staat aan de spits met 7.173 studenten of 37 pet van het totaal. Op de tweede plaats komt Brussel met 3.729 studen ten of 19 pet. Het probleem is daarbij niet zozeer het aantal studenten dan wel het feit, dat een veel te groot percentage van hen dezelfde faculteiten volgt, namelijk 23 pet. medicijnen en 20 pet, rechten. Van de 19 538 studenten zijn er meer dan duizend, die zich op een van die twee beroepen voorbereiden. Waarheen met al die geneesheren en advocaten? Is er een redelijke kans dat ze een be roep vinden dat in overeenstemming is met, het verworven diploma? In Vlaamss kringen maakt men zich bovendien zorgen over het taairegime van cle studenten aangezien blijkt dat ondanks de Vlaamse meerderheid in het Belgische stMftsverband 86 50 pet. van de studenten aan Franstalige hogescho len studeert, In de rijkshandelshoge school te Antwerpen, volgt 45 pet. der leerlingen de Franse cursus, terwijl in Wallonië en Brussel alle hogescholen eentalig Frans zijn. Er studeren op het ogenblik 1017 vreemde studenten aan Belgische Hoge scholen, onder wie 119 Nederlanders en 123 Luxemburgers. Stassen wil met Stalin spreken De Amerikaanse politicus Harold Stas sen, een mededinger van Dewey voor de republikeinse candidatuur bij de presi dentsverkiezingen van 1948. heeft op een persconferentie verklaard, dat hij Stalin om een persoonlijk onderhoud heeft gevraagd om een nieuwe weg voor de wereldvrede te vinden. Het eerste doel van zijn brief noemde Stassen het voorbereiden van een con ferentie tussen Stalin en leden van het politbureau en hemzelf en vier of vijf andere vooraanstaande Amerikaanse „burgers". Stassen. die in April 1947 een onder houd met St-alin heeft gehad, verklaar de, dat hij zijn stap heeft gedaan na een lange tijd van studie en besprekin gen met Amerikaanse leiders, meest republikeinen. SCHUMAN OVER DUITSE HERBEWAPENING. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, verklaarde bij terugkeer, dat de herbewapening van West-Duitsland een „zeer delicate kwes tie" is, en dat hij de Franse regering erover zal raadplegen. Het Franse kabinet zal morgen in voltallige zitting de kwestie bespreken. Na de onverwachte ommekeer in de Britse houding, toen Bevin te New York in beginsel zijn goedkeuring hechtte aan Westduitslands herbewapening, is Frank rijk in zijn oppositie hiertegen alleen komen te staan. Schuman zeide echter volledig ver trouwen te hebben in de geallieerde sa menwerking. WEST-DUITS PROTEST TEGEN DE GRENS LANGS ODER EN NEISSE. De Westelijke mogendheden hebben de Russische autoriteiten een protest van de West-Duitse Bondsregering tegen de Oder-Neisse-grens overhandigd Het protest is gericht, tegen de Pools- Oost-Duitse overeenkomst van Goerlltz van 6 Juli, waarbij de Oder-Neisse- grens tot permanente Pools-Duitse grens wordt verklaard. De geallieerd* hoge commissie, die de nota gezonden heeft, verklaarde, dat de overeenkomst van Goerlitz een schen ding is van de viermogendhedenovereen- komst, waarbij was besloten, dat de Duitse grenzen pas bij het vredesver drag definitief zouden worden getrok ken. Een geallieerde woordvoerder zeide, dat dit de eerste maal is, dat een pro test van de West-Duitse regering woor delijk aan de Soviet-unie is overhan digd. De Sovjet-unie erkent de West- Duitse regering niet. MILITAIREN IN LONDENSE GASFABRIEKEN. Ruim 1300 militairen zullen heden de gasfabrieken in N-oord-Londen overne men. De niet-officiële staking van 1590 arbeiders van deze fabriek duurt al drie weken. Nieuwe koffiebon: 485 Bon 485 algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van mor gen worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 21 October 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De e.v. bonaanwijzing zal 16 November a.s. geschieden. ZUIDELIJKE WIND. Ds Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 6 OCTOBER Zon op: 6.48 uur; onder: 13.08 uur. Maan op: 23.39 uur; onder: 16.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.36 en 23 20 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Staande op de zijkant van zijn huis, dat tengevolge van de aardverschui ving te Surte nabij Gothenburg geheel omgekanteld was, brengt de bewoner zijn bezittingen, die hem door een helper door het raam worden aange reikt in veiligheid. Ongeveer 130 kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad hebben de Noord-Koreanen de terugtocht gestaakt. Zij bieden daar nu hevige tegenstand. In het Oosten is een Zuid-Koreaanse divisie, die nog op weg is naar de 38ste breedtegraad, door Tsjoentsjon getrok ken en heeft Soeboeng heroverd. Ten Noorden van Seoel bevinden Ameri kaanse troepen zich op 11 kilometer van de breedtegraad. Zij veroverden het weg- en spoorwegknooppunt Moensan. De derde Zuid-Koreaanse divisie heelt bij een holle weg in de nabijheid van de Oostkunst een bord geplaatst met het opschrift: ,.U overschrijdt de 38ste breedtegraad dank zij de derde divisie. Wij waren er het -eerste". De eerste lading rijst van 750 ton van de Verenigde -Naties is voor de honge rende en thuisloze bewoners van Seoel aangekomen. Zes artsen, officieren van gezondheid en gezondheidsinspecteurs zijn eveneens aangekomen als „voor hoede" van een groep der Verenigde Naties onder leiding van brigadegene raal Crawford Same. Er zullen kleding, voedsel, zeep. brandstof en dekens uit gedeeld worden, afkomstig uit. een ge meenschappelijk depot der V.N. bijeen gebracht door verscheidene landen. Functionnarissen van de hulpverle ning zeggen dat- „de Noord-Koreanen de vernietiging van Seoel grondiger ter hand hebben genomen dan men aan vankelijk aannam". Weinig openbare gebouwen waren onbeschadigd en een modern modelziekenhuis was geheel ge plunderd van de uitrusting. Uit Tokio wordt gemeld, dat nieuwe Amerikaanse troepen in Korea zijn aan gekomen. Volgens een lid van de Amerikaanse geheime dienst hebben de Noord-Ko reanen 500 personen om het leven ge bracht toen zij de havenstad Mokpo ver lieten. Sinds het begin van dë oorlog (25 Juni) hebben de strijdkrachten der V.N. meer dan 25.000 Noord-Koreanen ge vangen genomen. De regering van de Republiek Indonesië heeft gisteren officieel bevestigd, dat er thans „positieve maatregelen" worden genomen tegen de „opstandige regering van de Zuid Molukken. In een telegram aan dr Drees zegt de minister-president der R.I., Moh Natsir, dat zijn regering „met leedwezen genoopt is", tot deze maatregelen over te gaan. In dit telegram zegt Moh Natsir: Ter bescherming van de bevolking te Ambon in het bijzonder en orn de belangen van land en volk van Indonesië in het algemeen veilig te stellen, is de regering tot haar leedwezen genoopt om positieve maatregelen te nemen, doch zij doet dit in de overtuiging, dat door deze maatregelen de vrede en de vrijheid voor de bevolking in de Zuid Molukken zullen worden hersteld. Verklarend, dat zijn regering „alles wat in haar vermogen is" in het werk heeft gesteld voor het vinden van een vreedzame oplossing van de kwestie der Zuid Molukken, vervolgt Moh Natsir dat „zijn regering de hoop uit spreekt dat de moeilijkheden, die men thans in de Zuid Molukken aan het overwinnen is, de laatste moeilijkheden zullen zijn in een reeks van moeilijk heden, die niet kunnen worden gezien los van het terugtrekken van het Neder landse gezagsapparaat uit Indonesië". „De regering van Indonesië beschouwt de vraagstukken, die zij in de Zuid Molukken tot een oplossing moet brengen, als een deel van de moeilijkheden, die zich altijd voordoen in een periode van grote veranderingen en welke de Indonesische en de Nederlandse gemeenschap thans doormaken als een ge volg van de overdracht der souvereiniteit. Een kleine bende gewapende per sonen, die na de souvereiniteitsoverdracht onder de verantwoordelijkheid van de Nederlandse regering vielen, tracht aanhoudend weerstand te bieden en zich te onttrekken aan de loop, die de historie thans in Indonesië neemt. Zonder openlijk de schuld voor de Ambonse opstand op Nederland te werpen, zegt minister Natsir, dat de rebellie in April jl. op touw gezet is door een troep militairen van het K.N.I.L. en dat Nederland, dat voor de hande lingen van deze mensen verantwoordelijk was, tegen hen geen strenge maat regelen heeft genomen. „De kolonel Schotborgh, die toen naar Ambon werd gezonden, is nalatig gebleven om te handelen als van hem had mogen worden verlangd en hij heeft zelfs deelgenomen aan een plechtigheid van het strijken van de Neder landse vlag en het hijsen van die van de zogenaamde Republiek der Zuid Molukken in het K.N.I.L.-kampement", aldus Moh Natsir. Reuter vernam, dat de Indonesische Minister van Voorlichting aan de In donesische. Radio heeft opgedragen, geen melding te maken van het militaire of fensief tegen Ambon. Eerder op de dag had de minister van Defensie verzoe ken van buitenlands correspondenten die door het verbreken der verbin dingen niet in staat zijn, zich naar Ambon te begeven om de berichten over de aanval te bevestigen of te ont kennen, van de hand gewezen. Berichten uit particuliere bron, die werden medegedeeld door hoogge plaatste Indonesische zegslieden te Djakarta, meldden, dat de troepen der R.I. (de Apris) het Noordelijke deel van Ambon thans beheersen, In deze berichten wordt ook gezegd, dat Ambon-stad is beschoten door de lucht- en de zeemacht der R.I. De Ambonnezen, zo werd verder gezegd, bieden heftige tegenstand en treden vooral op tegen de Ambonnezen onder de aanvalstroepcn. Sommige Ambonnese leden van het Indonesische parlement verklaarden, da*- Zij Ge actie der regering tegen Am- bon steunen. NEDERLANDSE REGERING WIJST UNCI OP SITUATIE. Zoals in het verleden reeds meerdere malen is geschied heeft de Neder landse regering via <le Hoge Commis saris in Djakarta de Unci gewezen op de ontwikkeling in verband met dc kwestie Ambon, aldus verneemt het A.N.P. De aandacht van de Unci is thans in het bijzonder gevestigd op de militaire weg, welke de Indonesi sche regering heeft gekozen om.deze kwestie tot oplossing te brengen. Zo als bekend, heeft de Nederlandse re gering steeds aangedrongen op een oplossing langs vreedzame weg. Dc Nederlandse regering heeft naar men mag aannemen de verwach ting, dat de Unci zal handelen over eenkomstig haar instructies van de Veiligheidsraad. kwestie is en dat het Indonesische volk reeds lang geleden „geschokt" was door „het falen van de Neder landse regering in het doen nakomen van de verplichtingen door dc Ne derlandse legerleiding.'' VRIJWILLIGERS VOOR AMBON. Na kennis genomen te hebben van het telegram van dr Drees aan Moh. Natsir acht de Stichting „Door de eeuwen trouw" het thans noodzakelijk openbaar t-e maken, dat zich inmiddels vrijwilligers voor Ambon hebben aan gemeld. Het bestuur van de Stichting meent deze en verdere aanmeldingen te moeten registreren. Het secretariaat is gevestigd Floralaan 148 te Eindho ven. Atjeh wenst autonomie en provincie status AANBIEDING VAN EEN ULTIMATUM Te Djakarta zijn twee Atjehers aan- j gekomen, die leiders en volksvertegen woordigers in Atjeh vertegenwoordig den, Zij hebben de regering der Re publiek Indonesië een ultimatieve re solutie aangeboden, waarin voor Atjeh autonomie en de status van provincie wordt gevraagd. Indien wórdt er in het schrijven gezegd de regering dit verzoek niet inwilligt, kunnen de aanbieders van het petitionnement niet instaan voor het volk en zullen de ambtenaren en de volksleiders hun ambten neerleggen, welk voorbeeld door vele lagere ambte naren zal worden gevolgd. TIJGERPLAAG IN HET TALAMAUSE. In het Talamause, voornamelijk in de kampongs Simpang Tonang en Tjiba- da-k (Pasamani is in de laatste tijd de tjjgerplaag sterk toegenomen. In circa 3 maanden zijn reads 5 slachtoffers on der de kampongbewoners gevallen en niet te tellen is het vee, dat aan de bloeddorst: der tijgers ten offer is geval len. HANDELSVERDRAG INDIAINDONESIË. Tussen India en Indonesië is een han delsovereenkomst gesloten. Het handels verkeer tussen beide landen zal in to taal 74 nnllioen rupiah omvatten. SIMAVI HELPT NIEUW-GUINEA. De vereniging Simavi (Steun in me dische aangelegenheden voor inheem sen) heeft f. 25,000 beschikbaar gesteld voor de verstrekking van geneesmidde len ten behoeve van de bevolking van Nieuw-Guinea. Bovendien worden te Seroei, Sorong en Biak drie pollkliniekboten van de Simavi gestationneerd, die f. 40.000 per stuk hebben gekost. AMBON: INTERNE KWESTIE. In Indonesische regeringskringen ver klaarde men het te betreuren, dat dr Drees zijn telegram aan premier Natsir •niet via de gebruikelijke diplomatieke kanalen heeft gezonden. Moh. Natsir ontving net telegram toen het reeds in de wereldpers gepubliceerd was, zedat. naar de mening van deze kringen, de persoonlijke oproep van dr Drees een i prppaganclaleLegram werd. Voorts zeide men, dat de actie op j Ambon een interne Indonesische Weer een Tsjechoslowaaks vliegtuig ontsnapt 12 VLUCHTELINGEN. Het Britse ministerie van luchtvaart maakt bekend dat Zaterdag te Mansion in Kent een vliegtuig van de Tsjecho- slowaakse luchtvaartmaatschappij met vluchtelingen aan boord is geland. Vliegtuig en passagiers zijn ter beschik king van de immigratie-autoriteiten ge steld. Er bevonden zich twaalf Tsjechoslo- waakse vluchtelingen, onder wie vrou wen en kinderen, aan boord van het vliegtuig, dat bestuurd werd door kapi tein Kaucky, de voornaamste testpiloot van de Tsjechoslowaaks? luchtlijnen. Men meent te weten, dat de mannen uit de groep leden zijn van een onder grondse beweging, die vernomen hadden, dat hun activiteiten aan de Tsjechoslo- waakse autoriteiten bekendwaren ge worden en daarom uit het land waren gevlucht om arrestatie te ontgaan. Later verklaarde een woordvoerder van de „Vrije Tsjechische beweging", dat Ka.ucky er in geslaagd was voor zijn opstijgen het gebruikelijke poli tl egel eide te ontlopen. Dertig kilometer buiten Praag, gaf hij een afgesproken teken dat hij alleen in het vliegtuig was. Toen hij antwoord kreeg landde hij op een weide en nam zijn medevluchtelingen aan boord. Volgens de woordvoerder bevonden zich onder de vluchtelingen twee voormalige RAF-vliegers. Rheka en Prchal. met j vrouwen en kinderen Prchal was de piloot van het vlieg tuig. waarmee generaal Sikorsky, de Poolse premier in ballingschap, In 1943 neerstortte Prchal was de enige over levende van het ongeluk. Alle inzittenden van het Tsjechische vliegtuig hebben van de Britse regering asyl gekregen. De Tsjechische ambas sade te Londen zal om teruggave van het toestel aan de Tsjechoriowaakse luchtvaartmaatschappij verzoeken. DE DRIE-DIMENSIONALE" FILM GEREED? Volgens de Australische uitvinder en electro-technische ingenieur Ernest Gordon Beard, is de drie-demensionale film, waarmee men lang geëxperimen teerd heeft, nu voor practische toepas sing gereed. Beard verklaard? de uit vinding zodanige geperfectioneerd te hebben, dat de „bioscoop" tot leven kan komen". Dg fabricatie van het apparaat begint het volgend jaar In Sydney Op een reis naar Europa zal Beard ook de patenten afdeling van Philips te Eindhoven be zoeken. De talrijke in het plaatsje Buchschlag bij Frankfurt v/onende Amerikaanse families hebben voor hun kinderen een school gesticht. Om de kinderen veilig de straten te doen oversteken, heeft men uit de leerlingen der hogere klas sen een verkeersbrigade samengesteld. De leden zijn in uniformen gestoken. Door middel van signalen met gele vlaggen zetten zij het verkeer stop om hun jongere makkert/es gelegenheid t geven de overkant van de straat veilig ife h&rmken.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1