West-Europees leger word! gevormd Legers der V.N. snijden drie Noord-Koreaanse divisies in Z.-W. Korea af Assemblee der V.N. stelt agenda vast WEERBERICHT Duizenden Friezen juichten Koninklijk Paar toe Hartelijk welkom in liet Friese Haagje 89ste Jaargang WOENSDAG Tl SEPTEMBER 1950 No. 27112 De „tang" is gesloten Amerikaanse troepen hebben ten Zui den van Seoel contact gemaakt met tanks van de eerste divisie cavalerie, die van het Zuiden uit optrokken. Ben woordvoerder verklaarde, da-t het eerste contact tot stand kwam tussen Osan en Soewon. Twee tanks ontmoet ten daar eenheden van de zevende di visie. Nader wordt bericht, dat de Ameri kaanse strijdkrachten 6 k.m. ten Zui den van Soewon het front hebben ge sloten. Alle Noord-Koreaanse troepen in Z.W.-Korea, naar schatting drie divi sies, zjjn thans geïsoleerd. De Ameri kaanse strijdkrachten hebben geen tegenstand ontmoet. De drie Noordelijke divisies, die on middellijk worden bedreigd, bevinden zich ten Zuiden en Westen van de hoofdweg van Seoel naar Taedjon, de grootste stad, die de Noordelijken nog in handen hebben. „Het lot van de Noord-Koreanen in de Zuid-Westelijke zak van Korea is bezegeld", aldus meldt generaal Mac Arthur in een persoonlijk ondertekend communiqué. De tot stand gekomen verbinding bij Soewon „voltooit een fase van de tegenaanval der V.N. ter bevrijding van Zuid-Korea", aldus het communiqué. Seoel is heroverd, maar volgens de laatste berichten uit Korea wordt er toch nog verbitterd gevochten in de stad. Amerikaanse vliegtuigen hebben bij Hamhoeng, even ten Zuiden van de 40ste breedtegraad, dus in Noord-Korea, een hydro-electrische installatie ver nield. Deze leverde ongeveer tien pro cent van alle stroom in Noord-Korea en door het uitvallen er van zal de pro ductie ten behoeve van de oorlogvoering in honderden kleine fabrieken en her- stelwerkplaatsen stil komen te liggen. Een communiqué van het tiende corps deelt mede, dat de Noordelijken in Seoel drie tegen-aanvallen ondernomen heb ben om de Amerikanen te beletten de laatste vijandelijke resten in het Noor delijke deel van de stad op te ruimen. Mariniers sloegen twee nachtelijke aan vallen af en rukten vervolgens bijna 2 km. op na verbitterde huis-aan-huis- gevechten. Volgens het communiqué zijn in de afgelopen 24 uur in Seoel 1700 Noorde lijken gesneuveld of gewond en 650 man krijgsgevangen gemaakt. De voorste speerpunten van de derde Zuid-Koreaanse divisie hebben Toksinni aan de Oostkust op 16 km. ten Zuiden van de 37ste breedtegraad bereikt. Dit is 100 km van Pohang. waar de troepen van de Verenigde Naties hun offensief begonnen. In de afgelopen 24 uur zijn de Zuid-Koreanen 42 km. opgerukt, al dus een communiqué van het achtste Amerikaanse leger. In het binnenland, waar de Zuid-Ko- reaanse opmars wordt bemoeilijkt door het bergachtige terrein en slechte we gen. gaat de vooruitgang iets langzamer. BRITSE RESOLUTIE AANGAANDE DE NA-OORLOGSE TOEKOMST VAN KOREA. De Brïte regering heeft de delega ties naar de V.N. een resolutie aange boden, die in brede lijnen een oplos sing aan de hand zou doen voor de toekomst van Korea na het einde van de oorlog. De voornaamste punten van het Britse voorstel, dat de steun van de Verenigde Staten zou hebben, zijn: I 1. Vorming van een verenigd en on- j afhankelijk Korea. 2. Vrije verkiezingen onder toezicht van de V.N. 3. Instelling van een sterke commissie der V.N. om toezicht te oefenen op de overgang van oorlog naar vrede, en 4 Verantwoordelijkheid van de Ver enigde Naties voor het economische her stel van Korea. In Britse en Amerikaanse kringen neemt men algemeen aan, dat de strijd krachten der Verenigde Naties slechts zo lang in Korea zullen blijven als nodig is om het doel: een verenigd en onaf hankelijk Korea, te bereiken. Indonesië aanbevolen als lid der V.N. De Veiligheidsraad heeft Indonesië voor het lidmaatschap van de V. N. aanbevolen. Geen der leden verzette zich tegen dit besluit. De gedelegeerde van nationalistisch China onthield zich van stemming. De Raad nam dit besluit op aandrin gen van de Indiase afgevaardigde, sir Renegal Rau. die verklaarde, dat Indo nesië een kind van de Verenigde Na ties" kon worden genoemd De Chinese nationalistische afgevaar digde motiveerde zijn onthouding van stemmen docr te verklaren, dat Indo nesië door „de marionettenregering van Peiping" te erkennen, gebrek aan trouw aan de beginselen van het internatio nale recht had getoond. WESTDUITS VAKVERBOND GAAT OP OORLOGSPAD. Dr Victor Agartz. de economische spe cialist van het vijf millioen leden tel lende Westduitse vakverbond, heeft op triërin; e?n bijeenkomst van het verbond te Dusseldorp. de regering van dr Aden auer er van beschuldigd, de rijken rij ker en de armen armer te maken. Agartz zei. dat de vakverenigingen gedurende vijf jaar een politiek van beheersing ten aanzien van de lonen hadden gevoerd, teneinde Duitslands door de oorlog verwoeste economie weer oo de been te helpen, „Thans zouden' zij zich niet docr de regering laten vertellen, dat zij het herstel van het üand belemmerden door het dreigen met stakingen en het stellen van looneisen, wanneer de handel en de industrie de markt gedurende twee jaar hadden ge ëxploiteerd zonder de minste terughou ding. Een staking of looneis zijn niet onredelijker dan de hoge prijzen en on eerlijke verdeling van de rijkdem. waarmee wij zijn opgescheept," aldus dr Agartz. Hij verklaarde, dat de vakverenigin gen elk wanen van de vakbeweging zou den vebruiken om het principe van het medebeheer in de fabrieken van kracht te doen worden, daar pogingen om overeenstemming hierover te bereiken tussen werkgevers, de vakbeweging en de regering waren mislukt. Diverse vraagstukken komen aan de orde De assemblee der V.N. besprak de „Balkankwestie". Zij verijdelde met overweldigende meerderheid een Oost- Europese poging om de kwestie te laten vallen en over te stappen op die van „de buitenlandse interventie in Grie kenland". Besloten werd dé Balkankwestie naar de politieke kwestie te verwijzen. Bij de discussie beschuldigde de Sov- jetrussische ambassadeur in de VS., Panjoesjkin, de Griekse regering van „terroristische activiteit". De Poolse ge delegeerde zeide, dat duizenden mensen op Gestapo-manier in het concentratie kamp van Macronisos, „waarvan de lei ding bij Griekenland en de V.S. tezamen berust", werden gefolterd. Canellopoelos antwoordde, dat de Sovjet-unie „geen moraal recht" had om te spreken over terreur in andere landen „als niet eerst de deuren van haar eigen land worden geopend". Hij verklaarde op zijn beurt, dat de Sovjet unie in gebreke gebleven was om 28.000 Griekse kinderen, in weerwil van aan drang van de VJN., te doen repatriëren. Verder verklaarde hij, dat Griekenland ongeveer 70.000 Griekse burgers in de Kaukasus had gered van deportatie naar Aziatisch Rusland. De assemblee heeft met overweldi gende meerderheid besloten, "de haar door de agendacommissie voor een vol ledig debat aanbevolen onderwerpen, t.w.: de klacht van nationalistisch China tegen de Sovjet-unie inzake agressie, de kwestie van de mensen rechten in de Balkan en integriteit van Griekenland, goed te keuren. De Sovjet unie en haar bondgenoten hadden deze punten uit de agenda willen houden. Bij het bespreken van de Chinees-na tionalistische klacht hielden de afge vaardigden van Wit-Rusland en Tsje- cho-Slowakije staande, dat de huidige Chinese afgevaardigden niet de wettige vertegenwoordigers van China waren en derhalve niet het recht hadden welke klacht ook ter sprake te brengen. De Sovjetrussische gedelegeerde Aroetioenian betoogde, dat opneming van de kwestie aangaande „schendingen van de mensenrechten in de Balkan'" inmenging zou betekenen in de binnen landse aangelegenheden van Roemenië, Bulgarije en Hongarije. Zuid-Afrika verzette zich tegen be spreking van een IndiSse klacht, dat In diërs in Zuid-Afrika slecht behandeld worden. De assemblee besloot evenwel de kwestie op de agenda te plaatsen. Zij. besloot ook de kwestie van de betrek kingen van leden der V.N. met Spanje op te nemen. Dit geschiedde met 49 stemmen voor, negen tegen en 2 ont houdingen. Andere kwesties die op de agenda zul len worden geplaatst betreffen de repa triëring van krijgsgevangenen in de Sovjet-unie en de Russische klacht over „Amerikaanse agressie tegen-China". Loon- en prijspolitiek in Oostenrijk COMMUNISTEN IN ACTIE. Groepen arbeiders, die gisteren naar de federale kanselarij te Wenen opmar cheerden, zijn slaags geraakt met de politie. Acht politiemannen en twee demonstranten werden gewond. De ar beiders protesteerden tegen een voor gestelde nieuwe loon- en prijsregeling, waardoor, naar hun zeggen, de kosten van levensonderhoud omhoog zouden gaan. Arbeiders uit onder Sovjet-Rus sisch toezicht staande fabrieken. die met auto's werden aangevoerd, hadden rode vlaggen bii zich en spandoeken waarop stond: „Wij willen geen hon gerloon" en ..weg met het verhonge- ringspact". In de namiddag liep de demonstratie te Wenen rustig af, al hadden enkele kleine incidenten plaats, doch de pro testbeweging verspreidde zich verder door het land Er werd melding gemaakt van stakingen in fabrieken in de Soviet- Russische 'zone en van protesttelegram men uit Steyr in de Amerikaanse zone. Volgens Johann Boehm, de voorzitter van het Soc. Vakverbond, zouden volgens de overeenkomst de prijzen verhoogd worden met 26. procent voor brood, 59 procent voor bloem, 25 procent voor sui ker, 40 procent voor gas en electricitelt, 23 procent voor steenkool en 25 procent voor tramtarieven. Deze prijsverhogin gen zouden echter geheel opgevangen worden door loonsverhogingen tussen tien en achttien procent en verhoging van de kinderbijslag, aldus Boehm. Volgens het communistische blad „Volksstimme" zouden de kosten van levensonderhoud voor de arbeiders door de overeenkomst met minstens dertig procent .stijgen, hetgeen niet door de loonsverhoging gedekt zou worden. Er is een stormloop op levensmidde len-, textiel- en schoenwinkels ont staan. De regeringwil de overeenkomst doorzetten. Sovjet-Unie zal voorstellen doen betreffende Korea Dc Sovjet-unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad medegedeeld voor stellen t.a.v. Korea te zullen indienen. De Koreaanse kwestie stond niet op de agenda van de bijeenkomst, doch Ja cob Malik kondigde, voordat hij luis terde, naar de Franse vertaling van een rede, die hij op de laatste vergadering had gehouden aan, dat hij „zekere voor stellen" met betreking tot de Koreaanse kwestie zou indienen. De voorlopige agenda, Ingediend door de voorzitter, bevatte de volgende pun ten: 1. Klacht over „een gewapende inva sie van Taiwan (Formosa)". 2. Klacht van Egypte over „verdrij ving van Palestijnse Arabieren door Is raël". 3. De kwestie-Kasjmir. Deze werd goedgekeurd, doch Malik keerde opnieuw tot het chapiter Korea terug en verklaarde een ontwerp-reso lutie te hebben ingediend, waarbij de raad een beroep op de Verenigde Staten doet om „het bombarderen en mitraille ren van vreedzame steden en dorpen en vreedzame burgers door de Amerikaanse luchtmacht" te staken. De Chinese nationalistische gedele geerde stelde onmiddellijk daarop voor het punt Formosa van de agenda te schrappen, omdat deze kwestie reeds door de algemene vergadering in behan deling is genomen. De Sovjet-gedele geerde protesteerde hiertegen. De raai ging voor onbepaalde tijd inbeslagneming van de "hamstërgóede"- uiteen zonder op enig aspect van de ren kwestie-Formosa tot een besluit te zijnDe politierechter veroordeelde beiden gekomen. i conform de eis. Duitse deelneming I verdl'agsorganisatie zou verantwoordelijk V7 2JJn voor de hogere strategische leiding Dc Noord-Atlantische Raad heeft van de geïntegreerde strijdmacht. De bekend gemaakt, dat overeenstem- - bekrachtiging door de raad van rege- ming is bereikt over de vorming van een geïntegreerd leger voor de verde diging van West-Europa op een zo vroeg mogelijk tijdstip. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat de strijdmacht zou staan onder één op- ringen voor de geïntegreerde strijd macht zou moeten wachten op de aan bevelingen van de ministers van de fensie. Het communiqué verklaart, dat het gebruik van Duitse mankracht en hulp- perbevelhcbber, bijgestaan door een bronnen besproken was in het licht van internationale staf van vertegenwoor- digers van alle deelnemende landen. Hangende de benoeming van een op perbevelhebber, zou een stafchef, ver. antwoordelijk voor de training en or ganisatie, benoemd worden. De permanente groen van het mili taire comité van de Noord-Atlantische TIJDELIJK REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaarbewolkt hiet tijdelijk regen. Aanvankelijk matige, maar spoe dig tot krachtig en langs de kust tot hard toenemende wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 28 SEPTEMBER. Zon op: 6.34 uur: ondei18.26 uur. Maan op: 18.51 uur; onder: 9 11 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.28 en 16.45 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. HAMSTERENDE HOTELHOUDSTER GESTRAFT. Da IJmuidense hotelhoudster N. Broek en haar kellner J. Glas stonden voor de Haarlemse politierechter terecht on- hceveélheid goederen gehamsterd had den. De hotelhoudster had meer dan 1500 kilo levensmiddelen en zeep opge slagen in haar woning. Bovendien werd een briefje gevonden, waarop een twee de bestelling levensmiddelen van enor me omvang stond aangetekend. De ho telhoudster beweerde dat zij niet op de hoogte was van het feit, dat de ham- sterwet nog in werking was. Dit werd betwijfeld door de controleurs, die als getuigen optraden en vertelden dat zij bij hun huiszoeking waren tegenge werkt. De Officier van Justitie, mr Wiarda, achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste tegen de hotelhoudster een maand onvoorwaardelijk, tegen de keil- ner een maand voorwaardelijk met een i proeftijd van twee jaar en een bcete van f. 50.subs. 25 dagen, en tevens j De bevolking van Intsjon, die voor de destijds oprukkende Noord-Koreanen was gevlucht, is thans, na de bevrij ding van de stad dopr de legers der Verenigde Naties, weer gedeeltelijk teruggekeerd. Met pakken kleding op de rug, met ossewagens met huisraad, maar vaak ook met niets meer, zochten de Int- sjonners hun woningen op. Prijsregeling voor textiel De minister van Economische Zaken heeft een prijzenbeschikking handels marges textielgoederen vastgesteld die in de Staatscourant van heden is afge kondigd. De regeling geldt voor de prijsvast stelling door groot- en kleinhandela ren van alle bedrijfskleding, wollen stoffen, kousen en sokken, wollen en de onlangs door democratische leiders in Duitsland en elders uitgesproken me ningen. De raad was het over eens, dat Duits land in staat gesteld moest worden bij te dragen tot de opbouw van de de fensie van West-Europa. De kwestie van het gebruik van Duit se mankracht is aan de ministers van defensie voorgelegd, met het verzoek, dat zij zo spoedig mogelijk aanbevelin gen zullen doen over de wijze, waarop Duitsland met het meeste nut zijn bij drage kan leveren. De raad was het er over eens. dat het voor de schepping van een doeltreffende geïntegreerde strijdmacht nodig was. dat alle beschikbare mankracht en pro. ductie-hulpbronnen ten volle voor de verdediging van West-Europa worden gebruikt De Amerikaanse minister van defen sie, generaal Marshall, heeft echter meegedeeld, dat de vergadering van mi nisters van defensie van de landen van het Atlantisch Pact is uitgesteld tot 24 October. In ambtelijke kringen wordt verklaard dat het uitstel noodzakelijk was. omdat dp minister*; van buitenlandse 'aken van de Westelijke grote drie te New-York langer vergaderden dan voorzien was. molton dekens (behalve reisdekens), garens (waaronder de wollen breiga rens), stukgoederen (behalve kunst zijden stoffen), luiers en hulshoudgoe- deren, zoals handdoeken, theedoeken, lakens, slopen en zakdoeken. Als handelsmarge mag niet meer wor den berekend dan een bedrag, dat ge lijk is aan de handelsmarge in geld. die laatstelijk in rekening werd gebracht voor hetzelfde of nagenoeg hetzelfde goed gedurende de periode van 1 Juni 1949 tot en met S*1 Mei 1950. Dit geldbedrag mag evenwel wor den verhoogd met 3do wegens de se dertdien opgetreden stijging van de exploitatiekosten en de kosten van levensonderhoud. Fedde Schurer bezong Lemmer Het Koninklijk Paar heeft gisteren nog talrijke plaatsen in Friesland be zocht. Via Driesum en Bargum ging het naar Drachten, waar de tentoonstel ling „Van veenkolonie tot industrie plaats" werd bezocht. Na de lunch op „Elarinxma-State" reed het Koninklijk Paaf naar Beetsterzwaag, waar het Kinderziekenhuis „Corneli Strlkling" grete belangstelling trok. Via Gorredijk en Jubbega arriveerde men te Heerenveen, waar het gejuich van een onafzienbare menigte weer klonk. Door een erepoort met als opschrift: „Welkom in het Friese Haagje" ging het langs rijk gepavoiseerdc straten naar de Schouwburg, waar 2090 schoolkinderen stonden opgesteld naast padvindersgroepen en gymnas ten, en juniores van de voetbalver eniging „Heerenveen". De schoolkinderen brachten een zang- hulde. Twee meisjes boden bloemen aan, waarna vier meisjes in leeftijd gelijk aan die der prinsesjes het ge schenk van Heerenveen aanboden. Dit waren 4 paren Batavus-schaatsen in mahoniehouten fcudralen, vervaardigd door de plaatselijke ambachtsschool en verder verzorgd door de meisjes van de Huishoudschool. Terwijl de muziekcorpsen marsmuziek speelden vertrok de stoet, nadat nog langzaam was gereden bij het bevrij- dingsmenument. Hierna vertrok de stoet naar Joure, waar ook zeer grote belangstelling heerste. Bij het oude Gemeentehuis bocd bur gemeester Hoekstra namens de ingeze- Tijdens het verblijf van H.M. Koifingin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Leeuv/arden, werden talrijke per sonen aan het Koninklijk Paar voorge steld. Dit gebeurde in de Harmonie. tenen een Friese klok aan. Dit product van de oude Jouster industrie, wijst zo wel de tijd als datum en maangestal- ter. aan. Voorts zijn er in verwerkt de wapens der gemeente Haskerland en de plaats Joure. Na een korte rit door het Park He- remastate, waarbij langs het nieuwe gemeentehuis werd gereden, vertrok de stoet in de richting Sneek. Na de ontvangst defileerden hier de plaatselijke verenigingen voorafgegaan door het pijpercorps. Een zanghulde docr een 500 zangers en zangeressen van Sneker koren volgde. Tot slot werd de Skotse Trije gedanst. Tenslotte be gaf het Koninklijk Paar zich naar bin nen cm de thee te gebruiken. De stad zag er vrolijk uit en heel veel mensen hadden zich langs de we gen geschaard. De stoet vertrek hierop via Hcm- merts. Spannenburg en Follega naar Lemmer, waar de „Piet Hein" al klaar I lag voor de overtocht over het IJssel- meer. Ongeveer 2000 kinderen uit de I gemeente Lemsterland brachten hier nog een zanghulde. j Voor deze gelegenheid had de Friese dichter Fedde Schurer een lied over Lemmer gemaakt, dat op muziek gezet j was door de musicus B. van der Loon, I die ock de leiding had van deze auba de. De begeleiding geschiedde door de drie plaatselijke muziekverenigingen. Voor het vertrek werd het Prinselijk Paar nog gerookte paling en twee stootkussens voor de „Piet Hein" aan geboden. Toegejuicht door duizenden, die spontaan het Wilhelmus aanhieven, koerste de „Piet Hein" tenslotte om precies zes uur de haven van Lamster uit. Ook economische maat regelen in België Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De Belgische minister van Economi sche Zaken, prof. Ccppé, zeide gisteren op een persconferentie, dat de ham stercrisis is geluwd en de aankopen van de huisvrouwen weer normaal wor den. Alleen in lucifers en zeep is er thans nog een zekere schaarste. Voor een aantal producten bedroegen de aankopen van 5 tót 7 keer de normale bevoorrading. De regering neemt thans een zelfde prijibeheersingsmaatregel als deze uit eengezet wordt in de nota van ie minis ters v. d. Brink en Mansholt aan de Tweede Kamer. In plaats van een prijscontrole wordt er over gewaakt, dat de productie en handel geen hogere winst realiseren. Het ministerieel be sluit bevat de elementen, welke het mogelijk maken de winstmarges te be vriezen op hun gemiddeld peil van het eerste semester van dit jaar. Ook op ander gebied is de regering actief. Terwijl de invoer wordt bevor derd, heeft de regering de uitvoer van vee geremd, waardoor ce vsrkensprii- zen sedert drie weken aan het dalen zUn, De Nationale Bank verhoogde ha sir disconto-voet om de fnancie/mg van voorraden te ontmoeo'.gen. De minister I beschouwde dit geheel van maatrege len voldoende cm een hausse tegen te gaan. De stijging van de wereldmarkt prijzen, aldus prof. Coppe. is mede het gevolg van de chaotische aankopen van de Ver. Staten om hun strategiscae- voorraden aan te vullen. Zo kochten de Amerikaanse diensten de geneie Cu baanse suiker-oogst. een groot gedee.te van de Australische wol. en in één keer werd een order geplaatst voor 2UÜ.OOO ton Egyptische rijst. Het bericht, dat een mefer geordende politiek zou worden gevoerd, heeft ce Australische wolprijs reeds met 10 doen dalen. TWEE POLITIEBEAMBTEN TE CHICAGO NEERGESCHOTEN. Een voormalige politie-inspecteur en een opbare aanklager zijn door gang sters te Chicago neergeschoten even, voordat zij rapport zouden uitbrengen, over gangster-activiteit. De 48-jarige William Drury. voormalig politie-inspecteur en een verberen te genstander van de thans overleden I gangstei Al Capone. wei d met kogels doorzeefd in de garage van zijn huis I gevonden. Even tevoren had een ver te - Igenwoordiger van een senaatscommissie getracht een onderhoud met hem te hebben. I Kort daarna werd de openbare aan- klager Marvin Bas. die inlichtingen over [wn ganzstersbenas had ins?wormen» doodgeschoten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1 Lelden Giro no. 57U55 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1