Acheson en Wysjinsky doen de V.l. voorstellen Amerikanen aan de poorten van Seoel Pers Aclieson wil algemeen V.N.-leger tegen agressie WEERBERICHT 89ste Jaargang DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1950 No. 27107, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B, W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 DE zojuist afgetreden rector-magni- ficus der Leidse Universiteit, prof. dr B. A. van Groningen heeft in de rede, waarmede hij zijn waardigheid overdroeg aan zijn opvolger, prof, dr S. T. Bok, opmerkelijke woorden ge sproken over de verhouding tussen we tenschap en pers en daarbij de vraag gesteld wij citeren letterlijk „of de wetenschap in het nationaal bestel zoveel minder betekent dan de kunst, die wel een plaats, en dan de sport, die een overmatige plaats in onze dagbla den inneemt". Hoewel de gebeurlijkheden in het uni versitaire leven w.o. stellig ook veel wetenschappelijk nieuws in de geest als prof. Van G. bedoelde, gedurende bijna een eeuw in ons Blad steeds ruime weerklank hebben gevonden en wij ons derhalve door de woorden van prof. Van Groningen allerminst gedrongen voelen in de positie van de man wien de schoen past (en die hem dus bij deze aantrekt) willen wij toch niet nalaten te trachten op zijn vraag een antwoord te geven. Dat antwoord moet allereerst een volstrekte ontkenning zijn: de weten schap betekent in het nationale bestel stellig niet minder dan de kunst of de sport. Onze gehele maatschappelijke samenleving is ondenkbaar zonder de toepassingen der wetenschap, waar van wij iedere minuut van ons leven profiteren. Maar als prof. Van Gro ningen dan vraagt: hoe verklaart U dat aan de sport en aan de kunst zo veel meer aandacht wordt besteed dan aan de wetenschap, dan luidt ons antwoord, dat de waardering voor deze drie cultuuruitingen zich niet laat meten in kolommen druks. Die verklaring ligt in de aard van de dingen. Wetenschap is krachtens haar aard niet spectaculair; zij wordt beoe fend in de studeerkamer of in het laboratorium en timmert niet aan de weg. Kunst- en sportmanifestaties zijn krachtens hun aard wèl spectaculair. Velen zullen in het bezoek van een concert of toneelvoorstelling bevre diging vinden voor hun culturele be hoeften, doch hoeveel krantenlezers zullen geestelijke ontspanning zoeken in de lectuur van een wetenschappe lijke verhandeling? Dat is niet een kwestie van onder waardering van de wetenschap als zodanig, doch een logisch gevolg van het feit, dat het wetenschappelijke leven voor de overgrote meerderheid der krantenlezers niet populair, niet attractief, niet spectaculair is. Tenzij de resultaten van het wetenschappe lijk onderzoek gekoppeld kunnen worden aan een actuele gebeurtenis, waarvoor het publiek wel belangstel ling koestert, bijv. de toepassing van radar bij de uitoefening der visserij. Slechts 24 uur nadat prof. Van Groningen zijn oratie hield, getuigde H M. Koningin Juliana in Haar troon rede dat „kunsten en wetenschappen van hoge waarde zijn voor ons volk". Beide zijn voor ons nationaal bestel van gelijke waarde. En tóch gaat de pij lei der wetenschappen schuil in het half duister der studeerkamer en straalt de zuil der kunsten in het felle licht van dc schijnwerpers der publieke (en dus journalistieke) belangstelling. DE grootste bezwaren van prof. Van Groningen gelden evenwel de over matige plaats, welke de sport in de dagbladen inneemt. Ten behoeve van hen, die zulks niet mochten welen, zij hier terloops ver meld. dat prof. Van Groningen hoog leraar is in de Griekse taal en letter kunde en in de Griekse oudheden. Hij is dus bij uitstek een kenner van het oude Hellas, waar de sportbeoefening in zo hoog aanzien stond, dat zij wel haast tot cultus werd verheven. Er zal dezerzijds niet de geringste poging worden ondernomen om te ont kennen dat in alle dagbladen de sportrubriek aanzienlijk omvangrijker is dan die van het wetenschappelijk nieuws. Maar is dat, zo vragen wij ons al. geen volkomen normaal verschijnsel? Geen enkel volk ter wereld, hoe hoog ook het peil van zijn culturele ontwik keling moge zijn. is in staat een even grote belangstelling op te brengen voor de wetenschap als voor de sport. Deze belangstelling heeft ook in ons land ge weldige afmetingen aangenomen. Dit kan het beste worden geïllustreerd dooi de vermelding, dat in de wintermaan den elk weekeinde ruim een half rmj" lioen Nederlanders naar de voetbal velden tijgt om daar zijn favorieten te zien spelen. De Kon. Ned. Voetbalbond telt 327 113 ingeschreven leden; het Kon. Ned. Gymnastiekverbond nóg meer. En dan zwijgen wij verder maar oveiE andere takken van sport, zoals korfbal, hockey, enz., die eveneens duizenden beoefenaren en tienduizenden belang stellenden tellen. EEN dagblad is een levend orga nisme. Zijn primaire en functio nele taak is een getrouwe weer spiegeling te geven van alles wat zijn lezers interesseert en daarbij neemt de sport een zeer belangrijke plaats in. Prof Van Groningen moge dat over dreven vinden; het vloeit nu eenmaal voort uit de geest van deze tijd en een dagblad, dat daarmede geen rekening zou houden, zou zulks in zijn oplage ge voelig merken. Ook wij zijn grote te genstanders van excessen en van sport- verheerlijkmg. maar een massale sport beoefening. gelijk hier te lande ge schiedt. achten wij allerminst verontrus tend en zelfs toe te juichen uit een oogpunt van volksgezondheid. Resten ons nog de bezwaren, welke prof Van Groningen heeft tegen de z.i. veel te kleine plaats die aan het weten schappelijk nieuws wordt ingeruimd. Hier raken wij een ander aspect van het vraagstuk, waarop wij gaarne even dieper willen ingaan. Wij willen op de voorgrond stellen, dat wij in geen enkel opzicht geauren- de onze veeljarige journalistieke loop baan reden hebben gehad ons te bekla gen over gebrek aan welwillendheid van de zijde der academici, wanneer de eisen der journalistiek ons met hen in zakelijk contact brachten. Integendeel wij bewaren aan een lange reeks van die contacten de prettigste herinnering! Wysjinsky herhaalt voorstel van vorig jaar De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft in de algemene vergadering der V.N. de leden opgewekt een plan van vier pun ten aan te nemen. Deze Ader punten luiden als volgt: 1. Het treffen van een voorziening voor het bijeenroepen van een spoed zitting van de algemene vergadering met 24 uur respijt, indien de Veilig heidsraad wordt verhinderd hande lend op te treden inzake een vrede breuk of een daad van agressie, 2. Vorming door de algemene verga dering van een veiligheidspatrouille een vredespatrouille om onmiddellijk onafhankelijke waarnemingen te doen i en hierover rapport uit te brengen in elk gebied, waarin een internationaal geschil dreigt, op uitnodiging of met toestemming van de Staat, die bezocht wordt. 3. Een plan. inhoudende, dat elke lid staat in zijn nationale gewapende strijdkracht ccn eenheid of meerdere eenheden zou aanwijzen die voor de V.N. speciaal worden opgeleid en uit gerust en voortdurend gereed worden gehouden voor directe dienst ten be hoeve der ,V.N. Voor dc hulp by de organisatie, opleiding en uitrusting van dergelykc eenheden zouden de V.S. voorstellen een militaire advi- i seur der V.N. tc benoemen. Zolang de strijdkrachten als bedeeld 1 in artikel 43 van het Handvest de V.N. nog niet ter beschikking staan, zal de beschikbaarstelling van deze nationale I eenheden een belangrijke stau zijn naai de ontwikkeling van een veili'gheidsstel- sel voor de gehele wereld, aldus Ache son. 4. Instelling door de algemene ver gadering van een commissie ter bestu- dering van het- rappert over de nndde- i len, die de V.N. zouden kunnen aan- wenden om gezamenlijk, eventueel met gebruikmaking van gewapende macht, de doelstellingen en beginselen van het Handvest te verwerkelijken. ..Wij hebben deze defensieve macht tegen verdere agressie nodig cm door deze tijd van spanning zender catastro phe door te komen en een tijioerk te bereiken, waarin oprechte onderhande lingen als het normale middel tot het bijleggen van geschillen weer mogelijk zijn. Dit uitzicht wordt geopend in de voorstellen van de secretaris-generaal voor een programma van 20 jaar; een uitzicht, dat ons de standvastigheid en lret. geduld kan schenken, die van ons vereist worden, Dit uitzicht houdt re kening met de mogelijkheid, dat de Maar niettemin biedt de vraagstelling van prof. Van Groningen ons dc on gezochte gelegenheid te verklaren, dat wy by de overgrote meerderheid dier wetenschapsbeoefenaren een onmis kenbare neiging hebben kunnen con stateren om zich te distanciëren van j „de krant". UITERAARD was het niet altijd mo gelijk een juist inzicht te verkrij- gen in de motieven, welke aan 1 een dergelijke afwijzende houding ten grondslag lagen, doch wij geloven de plank niet ver mis te slaan, wanneer wij daarbij de navolgende differentiatie maken: a. het standpunt, dat een nadere uit eenzetting van het desbetreffende on derwerp zich niet leende voor een be spreking in de algemene dagbladpers, doch dat zulks diende te geschieden binnen het exclusieve domein der vak litteratuur. b. de vrees door de vakgenoten te worden beticht van het nastreven van persoonlijke eerzucht of reclame op een terrein, dat niet in overeenstemming wordt geacht met de waardigheid van het „officium nobile" of zelfs in strijd met de academische étiquette. c. de overtuiging, dat zelfs de meest populair-gestelde wetenschappelijke uit eenzetting voor een leken-publiek als de lezerskring van èlk dagblad uiteraard in grote meerderheid is! eerder ver warrend dan verhelderend zou kunnen werken en daardoor strijdig met het al gemeen belang. d. het hooghartige argument: de we tenschap heeft geen behoefte aan „reclame" (Dit argument hoort men minder naarmate de datum van het doctoraal examen verder af ligt). De journalist, die zich zijn verant woordelijkheid bewust is, zal voor zoverre hij van deze motivering kennis neemt, deze dienen te respecteren en in alle andere gevallen de afwijzing moé ten accepteren. Maar hij zal in 9 van de 10 gevallen zeer stellig niet de indruk krijgen dat de wetenschap een nauwere relatie met de dagbladpers op prijs stelt, laat staan nastreeft. En wanneer dus prof. Van Gronin gen als rector-magnificus der Leidse Universiteit doch tot onze vreugde niet sprekend namens haar! tot de Nederlandse dagbladpers hel ver wijt richt van de negatie van het we tenschappelijke nieuws, dan vragen wy onzerzyds. evenzeer officieus na mens die Nederlandse dagbladpers: wat heeft de Leidse Universiteit tij dens het rectoraat van prof. Van Groningen gedaan om dc door hem gesignaleerde tekortkomingen van d e dagbladpers ten opzichte van d e we tenschap te transformeren in een positieve samenwerking? Welke initiatieven heeft prof. Van Groningen ondernomen om een gro tere toenadering tot stand te brengen, welke hij, blijkens zijn klacht, toch wel degelijk in het belang acht te zyn van d e wetenschap en e us ook van de Leidse Universiteit? Of is hef in stryd met het zelfstandig- heidsstreven der Universiteit om de stroom der wetenschappen te leiden door de bedding der journalistiek? Op die vragen creeft dc rectorale ora tie van Maandag j.l. geen antwoord. Sovjet-regering niet gestadig en onver anderlijk de weg naar de vrede ver spert en te eniger tijd een philcssphie van „leven en laten leven' aanvaardt," aldus Acheson Acheson verklaarde, dat de politek van de Sovjetrussische regering de voornaamste hinderpaal cp da weg naar de vrede vermt. De Sovjet-rege ring heeft de vrede vijf belemmeringen in de weg gelegd, aldus Achescn: 1. De Sovjetrussische pogingen cm de ineenstorting van d-e niet-Sovjetrussi- sche wereld te bewerkstelligen. 2. Da wolk van geheimzinnigheid, die de Sovjet-leiders om de bevolking en staten in hun machtsgebied hebben ge legd. 3. Da mate, waarin de Sovjet-Unie wapens heeft geproduceerd en legers heeft gevormd, overtreft de eisen van een verdediging verre. 4. Het gebruikmaken van de interna tionale communistische beweging docr de Sovjet-leiders voor directe en in directe agressie. 5. Het gebruik, dat de Sovjet-leiders maken van geweld cm hun wil en hun pclitiek stelsel aan anderen cp te leg gen. Dean Acheson heeft de algemene ver gadering tenslotte verzocht een vrede lievende cpicssing voor de kwestie-For- mesa te vinden. Hij verzekerde nog maals, dat de Verenigde Staten geen territoriale oogmerken in Formosa had den. De Amerikaanse minister riep de Verenigde Naties op een „oorlog tegan gebrek, zelfs al wapenen wij ons tegen agressie" te voeren. Hjj stelde voor, dat de Aziatische en Latijns-Ameri kaanse regeringen alsmede die uit het midden-Oosten programs voer agrari sche hervormingen zouden uitvoeren en „betere levensomstandigheden voer het volk" zouden scheppen. Wysjinsky ontvouv/t oud plan De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrej Wysjinsky heeft ccn voorstel ingediend, inhou dende dat de leden van de „grote vijf" een vredespact zouden opsteMen en hun strijdkrachten met een derde ver minderen. Wysjinsky deed de volgende voorstel len om „de naderende dreiging van een nieuwe oorlog weg te nemen". 1. Verbod van oorlogspropaganda. 2 Verbod van atoomwapens en het instellen van een strenge internationale controle op de uitvoering daarvan Het eerste land, dat gebruik zou maken van atoom- of andere wapens of tot massale vernietiging zou overgaan, moest wor den beschouwd als de bedrijver van een misdaad jegens de mensheid. 3 De V. S-, Engeland, Frankrijk, China en de Sovjet-Unie moeten een pact slui ten ter versterking van de vrede en hun huidige strijdkrachten in 1950 met een derde verminderen. Dit program komt in grote lijnen overeen met het Sovjet-voorstel, dat de Algemene Vergadering verleden jaar ve^ierp en waarin eveneens verzocht Wysjinsky legde er de nadruk op, dat de Sovjet-Unie altijd „geweldige bete kenis" had gehecht aan de V N. Na zijn vroegere beschuldigingen in zake Korea en China uitvoerig te heb ben herhaald, verzocht Wysjinsky de Algemene Vergadering als nieuw punt op de agenda op te nemen de „Ameri kaanse agressie in China". De vrede kan worden gered door de gemeenschappelijke inspanning der na ties, zowel grote en kleine. Churchill en John Foster Dulles staan aan het hoofd van de oorlogsstokers, zij zijn gevolgd door de voorzitter van het comité van Amerikaanse stafchefs, ge- neraal Omar Bradley, de voormalige minister van defensie, Louis Johnson, 1 de minister van marine, Matthews, en j generaal MacAarthur, aldus Wysjinsky. I Gisteren zijn de voorzitters gekozen j voor de verschillende commissies. De Nederlander dr G. J. van Heuven Goedhart werd gekozen tot voorzitter S van de sociale commissie, met 54 stem- l men voor en 5 onthoudingen. BENOEMING VAN GENERAAL MARSHALL GOEDGEKEURD. De Amerikaanse Senaat heeft de be- noecning van generaal Marshall tot mi nster van Defensie goedgekeurd met 72 tegen 11 stemmen. Voorts hechtte de Senaat zijn goed keuring aan de bevordering van gene raal Omar Bradley, voorzitter van het comité van stafchefs, tct „legergene raal". Heden zal Marshall de eed afleggen. vijf. om een vredespact van de „grote In antwoord op het door Acheson ingediende plan verklaarde Wysjinsky, dat Acheson „had getracht ons op een plan te brengen, dat niets gemeen heeft met de problemen, die de Algemene Vergadering te behandelen heeft". De Sovjet-delegatie zal dit pad niet vol gen, aldus Wysjinsky. Ongeveer een half aar geleden had de 25-jarige mejuffrouw Johanna Tijs ierman uit Amstelveen het ongeluk een speld In te slikken toen zij niesde. Zij werd in verschillende Nederlandse ziekenhuizen opgenomen, doch het lukte niet de speld te verwijderen. Toen werd de foto van hoor linker long, waarin de speld zit, naor dr Che valier L. Jackson, hoofd van de bron- choscopische kliniek der Temple Uni versiteit te Philadelphia, gezonden. Deze verklaarde de speld te kunnen verwijderen. De K.L.M. bood mejuf frouw Tijsterman een heen- en terug reis naar Philadelphia aan. Op deze foto ziet U mejuffrouw Tijs terman met een verpleegster in het ziekenhuis te Philadelphia, vóór de operatie. Vorderingen aan het ganse front In berichten van het front by Seoel wordt gezegd, dat een voorhoede der Amerikaanse mariners, voorafgegaan door tanks, Seoel gisteravond aan drie zyden isoleerden. Patrouilles voerden verkenningsacties uit binnen drie km. afstand van de zakenwijk van de stad Even voor de middag bezetten de ma riniers Seoel's belangrijke rangeerter reinen, ongeveer zes km. ten Noorden van de stad. Een tweede groep mariniers was langs de "hoofdweg van Intsjon ongeveer 1J4 km. van de rivier de Han. Officieren van de Amerikaanse ge heime dienst hebben medegedeeld, dat de Noord-Koreanen snel een colonne van 200 voertuigen, waaronder veertig tanks „van de Mandsjoerijse grens" naar het Zuiden dirigeren. De colonne kwam van Antoeng aan de grens van Korea en Mandsjoerije en was thans, na een afstand van meer dan 300 km. afgelegd te hebben, in de nabijheid van Kaesong, dat ongeveer 65 km. ten Noorden van Seoel ligt. Voorts zouden jongelieden, zo van de scholen te Pjongjang, naar Seoel zijn overgebracht om de Noordkoreaanse gelederen te versterken. Er zouden hier door thans 18.000 verdedigers van Seoel zijn. Vierduizend Noord-Koreanen van het 74ste regiment vofmen de kern van de verdediging van Seoel. De achtduizend iongelieden en de vierduizend leden van de „burgerwacht" vormen volgens ge noemde officieren een twijfelachtige defensieve kracht. Van Amerikaanse zijde is verklaard, dat tot Dinsdagochtend 3.000 Noordelij ken krijgsgevangen gemaakt waren in het offensief tegen Seoel. Aan het Zuidelijke front rukten de verbonden troepen van Waegwan, dat zij Dinsdag veroverden, op naar Koemt- sjon, het volgende doel aan de hoofd- I weg van Poesan naar Seoel. In de sector ten Noorden van Taegoe maakte de Zuidkoreaanse eerste divisie aanzienlijke vordering in de richting van Kcenwi, waarvan zij minder dan 8 km. verwijderd bleven. Schuman verdedigt Europese eenheid ER IS MAAR ÉÉN GEVAAR! D° Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft in zijn 1 eersteopenbare toespraak sedert de I conferentie der Westelijke „Grote Dr:e verklaard: „Frankryk zal zijn best doen om bij te dragen tot de continentale verde diging van Europa cn om zijn rol te vervullen een rol, die het met Duitsland deelt, wegens de gemeen schappelijke geografische ligging". Schuman sprak het „Amerikaanse co- mité voer een verenigd Europa" tce. Schuman zei voorts: „Wij wensen eerder te ovc-rwegen wat deze twee lan- den verenigt dan wat hen in het ver- j leden heeft gescheiden. „Waarom zouden landen, die door dezelfde inval worden bedreigd,niet samenwerken om een dergelijke bedrei- ging het hoofd te bieden?" Europa organiseerde zich niet om zich van andere delen van de wereld af te zonderen. „Wij zijn niet neutraal, wij hebben gekozen. Er is slechts één en kele bedreiging en onze neutraliteit zou een slecht antwoord hierop zijn." Door dc aanval in Korea was men gekomen tot een geïntegreerd Europees leger. Het plan Schuman was er op gericht eens voor al de Frans-Duitse tegenstel- lingen op te ruimen Het plan beoogde met de nationalisatie der bedrijven en I vrijheid zou het wachtwoord blijven. Hy sprak de hoop uit. dat er een be paalde overeenstemming met Engeland gevonden zou worden. ZUIDKOREAANSE LANDING TE SAMTSJOK. Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat Zuidkoreaanse mariniers tc Samtsjok zyn geland en er een bruggenhoofd hebben gevormd. Samtsjok ligt aan dc Oostkust van Zuid-Korea op ongeveer dezelfde breedte als Seoel. Samtsjok is het Oostelijke eindpunt van een spoorlijn, die over het schier eiland naar Seoel loopt. AANHOUDING VAN COMMU NISTEN IN INTSJON. Officierenvan de Amerikaanse In lichtingendienst zijn leden van de com munistische partij i-n het gebied van Tntsjon aan het ophalen. Zij hebben daarbij de beschikking over een vrijwel complete ledenlijst, die in het verwoeste partijgebouw in de stad gevonden is. Reeds meer dan driehonderd personen zouden zijn aangehouden. De Amerikanen worden geholpen door een organisatie met de naam „Kore aanse democratische jeugdvereniging die door de communisten werd verbo den. TRUMAN BLIJFT TEGEN BLOKKADE VAN DE SOVJETS. Tnzake levering van wapens. President Truman heeft het Congres verzocht het door de Senaat aangeno men voorstel tot het intrekken van economische hulp aan landen, die oor logsmateriaal' aan Oosteuropese landen vei kepen, te verwerpen. Truman noemt het voorstel „vol van gevaar voor de V.S. en de wereldvrede Het zou „de vrije naties meer ver zwakken dan het Sovjet-blok REEDS 70 BERLIJNSE POLITIE MANNEN GEARRESTEERD. Sovjetrussische soldaten en leden van de Oostduitse volkspolitie hebben twee leder, van de Amerikaanse militaire politie met hun patrouillejeep gearres teerd in de Amerikaanse sector van Berlijn, t Ook een Westduitse poltie-agent werd meegenomen. Zowel van Amerikaanse als Engelse zijde is bjj de Sovjet-autoriteiten ge- orotësteerd. In totaal zijn nu 70 politiemannen in arrest. De 44 Oostberlijnse politiemannen, die in de Westelijke sector gevangen zitten," zijn een voedselstaking begon nen. CRITIEK OP „REGENBOOG"- OEFENING. Hoge Amerikaanse legerbevelhebbers hebben te Heidelberg verklaard, dat de uitrusting van de Amerikaanse trcepen in Duitsland in „zeer slechte staat" verkeerde. Zy cefenden critiek op de troeoen, die, naar hun mening, bij de operatie „Regenboog" te weinig profijt hadden getrokken van de lessen van Korea. Generaal Handv. de opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, verklaarde, dat- de troepen een neiging hadden vertoond om te zeer aan wegen en vrachtauto's gebon den te blijven. Genera al-majoor White, die de ope ratie leidde, verklaarde: „Ons materi aal is cud. Het is in de afgelopen oor log reeds intensief gebruikt en kan r.iet opnieuw onder moeilijke omstan digheden in een oorlog gebruikt wor den." Hij zeide, dat er gedurende de oefe ningen teveel tijd moest worden besteed aan het onderhoud van het materiaal Luitenant-generaal Eddy, de bevel hebber van de Amerikaanse landstrijd krachten in Duitsland, verklaarde, dat in geval van oorlog het controleren van vluchtelingen op infiltrerende man schappen van de tegenstander het grootste probleem zou zijn. General Handv was ook van mening, dat de verbindingsmiddelen nog niet waxen, wat zy moesten zijn. Neen, de Amerikaanse gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, Warren Austin, v/os niet van plan met dit automatische geweer een van zijn mede-gedelegeer den onder pressie te zetten tegen woordig zou men bijna alles kunnen verwachten doch hij onderbrak de voorlezing van generaal MacArthurs rapport over de Koreaanse situatie om de vergadering dit op een Noord- Koreaanse soldaat buit gemaakte wa pen te tonen. Het was afkomstig uit een Russische wapenfabriek en droeg het jaartal 1950. Malik merkte toen snel op, dat de Noord-Koreanen vóór het begin van de strijd in Rusland wapens hadden gekocht, en dat deze reeds betaald waren. In België geen doodstraffen meer (Van onze Brusselse correspondent) Ook in België zitten nog verscheidene peisonen gevangen tegen wie, voor hun politieke gedragingen gedurende de be zettingstijd. de doodstraf is uitgespro ken. De minister van Justitie, de heer Moyersoen, heeft thans echter beslist, dat geen enkele doodstraf, uitgesproken voor politieke misdaden, meer zal wor den uitgevoerd. VROUWEN IN HET BELGISCHE LEGER. (Van onze Brusselse correspondent) Ook in het Belgische leger zullen de vrouwen haar intrede doen. In het wetsontwerp voor een nieuwe militiewet is een artikel ingelast, waardoor de aanwerving van vrijwillige vrouwelijke krachten voor de hulpdiensten van het leger, mogelijk wordt. Er zal nog moe ten worden bepaald of de aanwerving uitsluitend in oorlogstijd of ook in vre destijd zal geschieden. SHAW ONDERGAAT OPNIEUW EEN OPERATIE. George Bernhard Shaw. de 94-jarige Engelse toneelschrijver, die elf dagen geleden aan een heupfractuur is geope reerd. heeft heden een nieuwe operatie ondergaan. Shaw, wiens toestand na zijn eerste operatie gced vooruit ging, meest niet temin in het ziekenhuis blijven voor behandeling van nieren en blaas. Men hoopt door de tweede operatie, die weinig ingrijpend zou zijn geweest, hem ook van deze kwaal te genezen. LAATSTE BATALJON INFANTERIE G-BRIGADE VERTROKKEN. Het troepenschip „General Sturgls" is 17 September uit Tandjong Priok vertrokken met 1310 passagiers. Aan boord bevinden zich de volgende geslo ten onderdelen: 42 RVA, 42e genie brugpolcton en het 425e bataljon In fanterie. Hiermee is het laatste batal jon Infanterie van de G-brigace inge scheept. In Indonesië bevinden zich nu neg slechts enkele kleine onderdelen van deze brigade. Aanhoudend koud weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met vooral ge durende de nacht en ochtend op vele plaatsen enkele buien. Matige. In de kustprovincies tijdelijk krachtige wind tussen Noordwest en West. Koud voor de tijd van het Jaar. (Opgemaakt to 10 uur). 22 SEPTEMBER. Zon op: 6.25 uur: onder; 18.40 uur. Maan op: 17.46 uur: onder: 1.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 0 27 en 13.24 u. W auinmei bestaat xtX ks paginrti

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1