PANDA EN DE MEESTER. Het probleem der militaire en economische veiligheid 4000 Nederlanders bouwen aan nieuw bestaan op Nieuw-Guinea Komt volgend jaar „de stroom"? Dr. Leidekker Radio-programma IJste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 12 September 1950 Tweede Blad No. 27099 H'aarom zond Praag vertegenwoordigers (Van onze Franse correspondent). Het brandend probleem, hoe Europa, ach van de laatste oorlog nog lang heeft hersteld, zich ter voorkoming een volgende oorlog militair moet ■"^bereiden, is dezer dagen, zou men ^nen zeggen, van achter de coulissen r kanselarijen op het toneel der grote ïrnationale conferenties getreden, In jrijs werden de economische aspecten het vraagstuk door de OEES jhrshall) organisatiet waarvan minis- j Stikker voorzitter is. in een rapport vjcht dat aandringt op een ruimere telname van Amerikaanse kapitalen "de Europese reconstructiearbeid, (i financiële aspect wordt thans be- ^■deld tijdens dc vijfde zitting van i monetaire fonds, die eveneens in de -ye hoofdstad plaats vindt. De diplo- iüeke aspecten werden zojuist in eden bestudeerd door de „plaatsver- -jers" en zullen door de grote drie Washington worden aangesneden. En politieke aspect, in het bijzonder r Frankrijk, werd tenslotte dezer da- uitvoerig besproken tijdens een spe- ministerraad onder leiding van alier Pleven. Xitnurlijk is deze „verdeling" der överse elementen van het vraagstuk i(r algemene herbewapening meer itademisch dan feitelijk omdat de Ttrscbillende punten, die door dit jroblecm aan de orde worden gesteld, a werkelijkheid zozeer met elkander ftrweven zijn. dat ze in practijk nofilijk zijn te scheiden, ïen duidelijk voorbeeld daarvan toon- direct reeds de meest technische sa- eckomst van al deze conferenties, de 3ng van het monetaire fonds, waar politiek en de diplomatie het finan ce probleem direct reeds doorkruis- in strijd met elke verwachting sen namelijk ook de Tsjechen hun aken rond de groene, tafel in, waar nauwelijks geïnstalleerd, de (zuiver Jomatieke) vraag van China's verte- nwoordiging aan de orde stelden, cvaf dat moment hadden dus mone- _re experts, ministers van financiën nationale bank-gouverneurs stelling nemen ten aanzien van een vraag al aat onmiskenbaar tot het afgeba- ode ressort van hun collega's van r.;enlandse zaken behoorde. Waarom Praag op het laatste moment cc een delegatie zond? Dit is een der igcn, die in de gangen van het fris restaureerde gebouw van de Franse thans het drukste besproken wor- Een plausibele verklaring is wel- cht dat de Tsjechen hier is opgedra- deze conferentie te saboteren en ze in Parijs dus de rol moeten spe- die in Lake Success de vorige maand zoveel virtuositeit door Jacob Malik trd vervuld. Optimistische waarne- •éts wijzen er daarentegen op. dat. wat de intieme drijfveer tot hun aan- uigheid moge wezen, de Tsjechen in jrijs in elk geval een band tussen en West personifiëren, die men «chien beter niet zonder noodzaak »et afbreken. Er blijkt mogelijk uit, lus deze waarnemers, dat Moskou tot het uiterste wil gaan en een met het Westen in stand wil hou- a Derde verklaring', de sovjets zou- EQ zich verontrust hebben over de :üe die Churchill in Londen en ande- te Washington ondernomen hebben „,.n de handel in militaire grond- Ellen welke door partners aan beide jien van het IJzeren Gordijn ook van- Bg nog drijven. Men wijst er in dit üband op, dat Rusland voor verschil de onderdelen van haar bewapenings- jgramma afhankelijk is van het Wes- en daarom de Tsjechen, de meest itsters-georiënteerde elementen in Cen tal Europa, bevolen zou hebben die commerciële relaties, welke voor het oostelijk blok essentiële belangen ver tegenwoordigen, tegen afbraak te be hoeden. Wat er precies achter de aanwezigheid van de Tsjechische delegatie steekt, zal men de volgende weken waar schijnlijk wel ontwaren. Want het is duidelijk, dat de keuze, boycott of samenwerkingen te bepalen valt naar hun houding tijdens de volgende be sprekingen. De vraag ligt voor de hand: wat kan men van deze conferentie verwachten, waar circa 400 personen 49 verschillen-, de naties vertegenwoordigen? De agenda schijnt weinig verrassingen te bevatten. Officieel is dit eenvoudig de vijfde jaarlijkse zitting van het in ternationale fonds, dat 27 December 1947 te Washington werd opgericht met de bedoeling de samenwerking, ten be hoeve van de internationale reconstruc tie tussen ministers van financiën en nationale bank-gouverenurs te stimule ren, die aldus hun maatregelen op het internationale plan devaluaties e.d. op elkander af zullen kunnen stemmen. Sedert de oprichting heeft de bank aan een twintigtal landen een bedrag van een kleine duizend millioen dollars geleend, waarvan ruim een kwart Frankrijk is ten goede gekomen. De Parijse bijeenkomst valt dus te vergelijken met een jaarvergadering, zoals elke bankinstelling die te organi seren pleegt, en voor een belangrijk deel is de agenda, die 14 September af gewerkt moet zijn, dan ook aan behan deling van gebeurtenissen gewijd, welke in het afgelopen boekjaar zijn voorge vallen. Minister Petsche, de Franse schatkist- bewaarder, heeft er tijdens een pers conferentie echter op gewezen, dat de agenda hier in hoge mate elastisch is, en dat waarschijnlijk een belangrijk deel van de betekenis van deze confe rentie gelegen zal zijn in officieuze ge sprekken, die de gedelegeerden tijdens recepties en banketten met elkander zullen kunnen voeren. Een der punten die dan natuurlijk ter sprake zullen komen betreft de in vloed van de herbewapening op de Europese dollarreserves. Volgens de Franse minister vallen er aan dit pro bleem twee kanten te ontdekken. Eens deels zal Amerika meer Europese pro ducten moeten importeren, omdat de eigen industrie zich in de naaste toe komst wel vooral op de fabricage van oorlogsmateriaal toe zal moeten leggen Dat levert ons dus dollars op Gezien de actuele ligging van het strijdtoneel mag men namelijk verwachten, dat de Amerikanen zich intensiever met de oorlogsindustrie bezig zullen houden dan de Europese landen, temeer waar wij hier ongetwijfeld een langere tijd nodig zullen hebben om van een vre deseconomie op een oorlogseconomie over te schakelen. Een nadeel ziet mi nister Petsche echter in het dollarver- lies dat Europa, en in het bijzonder Frankrijk, ten gevolge van een vermin dering van het Amerikaanse toeristen verkeer zal krijgen te lijden. Wanneer men beide elementen tegen elkaar tracht af te wegen, dan dient men wel te erkennen, aldus de Franse minister, dat onze perspectieven in Europa de laatste maanden zeker niet verbeterd zijn. Het grote ideaal, zo zeide Petsche. van de algeheel vrije convertibiliteit van alle munten is de laatste maanden zeker niet dichterbij gekomen. Niettemin meende de Franse minister, dat men een grote fout begaan zou, wanneer van de tot dusver gevolgde weg zou worden afgeweken. Zonder economisch evenwicht, zonder stabili teit van prezen en waren, berust elke poging tot militaire verdediging op drüfzand, aldus Frankryks minister van financiën. Gezien de zeer grote invloed die mi nister Petsche tot dusverre op de activi teit van het monetaire fonds en van de internationale im- en exportbank heeft uitgeoefend, lijkt het nauwelijks voor barig te verwachten, dat de beslissin gen. welke komende dagen te Parijs ge nomen zullen worden, goeddeels door zijn inzichten zullen worden geïnspi reerd. X ATHLETIEK. Rijkspolitie op de Sintelbaan Te Bergen op Zoom werden de laar- lilkse athletiekwedstrilden gehouden van de Riikspolitiesportverenigine ..Luctor" uit. de districten Leiden. 's-Gravenha- ge. Dordrecht en Middelburg. Met 81 pnt won 's-Gravenhage de beker: Leiden werd met 80 pnt goede tweede en veroverde daarmede het Korpsschild. Derde werd Dordrecht met 67 pnt en vierde Middelburg met 56 pnt. Door de deelnemers uit het district Leiden werden de volgende plaatsen bezet: 100 m.: 2. M. Oudeman (Leiden): 3. F van Nieuwpoort (Hillegom). 200 m.: 3. M. Oudeman (Leiden). 400 m.: 4. D. Koens (Leiden). 800 m.: 2. P. Antheunisse Wad- dinxveen), 3. A. van Kaam (Lisse). 1500 m.: 1. P. Spaan (Alkemade); 5. H. v. d. Tang (Lisse). 3000 m.: 1. P. Spaan (Alkemade); 2. P. Antheunisse (Waddinxveen). 4 x 100 m.: 1. district Leiden (J. J- Nog geen gevaar voor „onrust" (Van onze correspondent te Djakarta). In de acht maanden, die sinds de Souvcrelniteitsoverdracht zijn ver streken, hebben ruim 4000 Nederlan ders het onafhankelijke Indonesië verlaten om op Nieuw Guinea door harde handenarbeid een nieuw be staan op te bouwen. Er wordt een strenge selectie toegepast op de „ko lonisten" voor Nieuw Guinea. Dege nen die op gouvernements- of par ticulier contract worden uitgezonden, zijn jongeren van achttien tot dertig jaar. Een duizendtal uit deze cate gorie is reeds op Nieuw Guinea werk zaam bij het bouwen van woningen, die de verwachte „stroom" van Ne derlanders in het volgend jaar moe ten herbergen. Nog steeds leeft in de harten van het merendeel van de Indische Nederlan ders het idee van wegtrekken, naar Nederland, Nieuw Guinea of elders. De meesten. die daartoe in de gelegenheid zijn. gaan met verlof naar Nederland „om de kat even uit de boom te kij ken". De laatste weken zijn uit Indo nesië weer honderden Indische Neder landers naar Holland gegaan. Onder hen bevindt zich het hoofdbestuurslid van het Indo-Europees Verbond, de heer Rozario, een overtuigd, voorstan der van de richting „blijft in Indone sië". zoekt het niet vèr, als het by de hand ligt". Rozario schetste de stemming onder de Indische Nederlanders in Indonesië als volgt: ..Indien Nieuw Guinea voor Nederland behouden blijft, zullen de Indo-Europeanen trachten in grote ge- HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllilllllllllll LE l^lfauna'» I Menu l Tot 16 September des middags en 's avonds dansmuziek door het ver maarde Deense dansorkest van Peter Rasmussen». Zaterdag 16 September optreden van het bekende dansork. „The Ramblers", met volledige bezetting, o.l.v. Theo Ldcn Mosman INTERNATIONAAL VOGELPARK Uniek in de tcereld ALPHEN A/D RIJN nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIirH tale derwaarts te trekken". Hy sprak de waarschuwing uit, dat „de Europeaan die haar Nieuw Guinea gaat op han dige wijze zal worden geëxploiteerd" Rozario gelooft in een goede bestaans mogelijkheid voor de Indische Neder lander in Nieuw Guinea, maar ook in Indonesië zelve. Hij dient de ambtena- renstoel echter te verlaten en zijn aanleg voor technische vakken te ont wikkelen. Hij noemde als voorbeeld van technische aanleg van de Indo-Euro peanen de samenstelling van de ver eniging van scheeipswerktuigkundigen, welke voor de oorlog bestond uit 80 „Indische jongens". Een realiteit is echter het verlangen van de doorsnee jonge Indische Ne derlander, om „uit te vliegen". Reizi gers, die uit Nieuw Guinea arriveren, zyn van mening, dat, in aanmerking nemende dat de in Hollandia tewerk gestelde jongelui merendeels onge schoold in het handwerkvak zijn, na acht maanden wel degelijk is gebleken, waartoe zij in staat zijn. In het tame lijk gezonde (ziektecyfer 5 Hollan dia wordt hard gewerkt aan woningen. De afgebouwde cantine bij Hollandia- liaven is een staaltje van kunnen De stemming is over het algemeen goed. Men gelooft in een toekomst onder Ne derlandse vlag. Te Hollandia zijn vier burgerartsen, drie militaire artsen en een tandarts. Het grootste kwaad vormt de malariamuskiet. Een grote zegen is een zending boeken! De landbouwers onder de emigranten zoeken het niet in Hollandia. hoofd plaats van Nieuw Guinea. Deze trekken naar de vruchtbare gronden by Mano- kwari of Sarmi om kleln-landbouwbe- drijven te stichten. Manokwari telt leeds 2000 zielen. De eerste tekenen van belangstelling van grote bedrijven zyn de Negumy, een concern van een dertigtal ban ken, grote handelsmaatschappijen etc. dat voor de oorlog reeds concessies had op Nieuw Guinea. Deze heeft nu reeds plannen om de exploitatie van bedrijven te herstellen. Geduren de de vijf jaren na de oorlog heeft dc Negumij. geen activiteit getoond. Thans bestaan er concrete plannen Onlangs is een vertegenwoordiger van deze maatschappij voor oriëntatie naar Nieuw Guinea vertrokken. Het transport van en naar het jonge land is uiterst moeilijk. Een K.L.M'er FEUILLETON DE DOOD VAN )orspronkelijke Nederlandse man door Hwier van Brakel - Dat begreep ik ook niet, vertelt wanje, en daar de persoon zelf niets EÜet, ken ik heel moeilijk iets te Sin komen. Van Stroomer weet ik, il Klaasje Bellen jaren geleden ver- Efd is geweest met Leidekker. Hij is ür ontrouw geworden, waarop zij de saving verbroken heeft. Het moet ij erg aangegrepen hebben Oven 's behoort het eerder tot de taak de psychiater de motieven tot de zd bloot te leggen. Slaasje Bellen stelde het vergif sa- aan de hand van het proefschrift professor Wij mans, dat Stroomer (tn der onderhandelingen onge il meegenomen had. 's Morgens bracht ze het in de directeurs- ör. Ze beging echter de fout de t'sndeur. niet af te sluiten, zodat de s&rge, die even later de school bin- c ving om de feestversiering op te ^n. een open deur vond. Merk- k'dig is. dat hij haar gezien, maar herkend heeft, zoals hy mij Ver ia. Jtiten deze fouten hadden Stroomer 'Bellen er één gemaakt, die hen wel awars zat. Stroomer had namelijk sroene boekje weer op zijn plaats terwijl hij het beter had kunnen ••hetigen. Dat zag hij 's middags J Vandaar zijn bezoekje tijdens de ?Mren. Hij had daarin geluk, dat hij jonge Wijmans tegen kwam, die j-b had wat er gebeurd was. Op ogenblik koesterde ik nog geen *an. Daar was geen reden voor. De i stond bekend als nieuwsgierig Het y iet iets voor hem zomaar ergens pn te lopen, 's Avonds deed hij j oen poging, maar hij had weer ?eluk, doordat ik hem lastig viel. ;1töe avond vond ik bij mevrouw Hem de keukendeur geopend. Ik wogst verbaasd, toen ik mevrouw zag. Het had niets te betekenen, 'v-ehijnlyk slaapwandelt ze af en Gelukkig heeft dit me niet van het spoor afgeleid, volgende dag deed lk enige be fte ontdekkingen: het verfom- -o boekje, ae rode draad en de li-I -^tlekwestie van de firma Leidek- i 5, Co Wel werd ik even in de war i itht door de bekentenis van Wij- Maar moeilijkheden heeft dat niet opgeleverd Het was duide- 't ik Strocmer eens aan de tand voelen. Dat bracht het balletje i definitief aan het rollen. Stroomer was in zijn arkje in het Doornse Vliet. Toen hij een motorfiets naderbij hoorde ko men, vermoedde hij wel iets. Hij heeft me handig te pakken genomen, maar de zaak was gelukkig niet onherstel baar. Stroomer is daarna naar de H-B.S. gegaan en door de kastdeur in de kel der verdwenen, nadat hy Van Brussel een klap op zijn hoofd gegeven had. Tot zover kon ik hem volgen, doch ver volgens verloor ik hem uit het oog. Ik had niet gedacht dat hij over het gras veld naar het huis van mevrouw Van Hem zou gaan. Op de kamer van Klaasje Bellen wachtte hij op de komst van zijn medeplichtige Die heeft hem naar de zolder gebracht, want mevrouw Van Hem heeft de gewoonte 's mor gens de kamers te doen. Op zolder komt ze heel weinig, bovendien was er een mooi donker hoekje. De daders hebben dus wel enige fou ten gemaakt. We moeten dit echter niet verkeerd beoordelen. Die verschijnen ons achteraf, alsof ze vergroot zyn. Nu we ten we hoe ze bijgedragen hebben tot de oplossing van het raadsel. Toen ik begon, wist ik echter niet welke waar de ik meest toekennen aan die aanwij zingen. Het is toch wel een heel brutaal stukje, vindt Piet de Vries, alleen be grijp ik niet wat Van Brussel in dc kelder deed. Zopanje schiet in de lach. Ja. dat is mooi. Van Brussel was niet helemaal onschuldig. Vandaar dat hij soms tamelijk schuchter en zenuw achtig deed. Hij had de gewoonte oud papier van de school te verkopen. Voor af sorteerde hij het papier in de kel der. Daar was hij die morgen mee be zig. Ik vind dat eerlijk gezegd geen halsmisdaad en heb het daarom by een geduchte schrobbering gelaten. Het is wel een dienstklopper, maar waarom zouden we hem het brood uit de mond stoten? Nog één ding, Zopanje, zegt com missaris Vink, in hoeverre heeft de rode draad je nog wijzer gemaakt? Hij blijkt, afkomstig te zijn van een kledingstuk van Klaasje Bellen. Die ontdekking kwam echter als mosterd na de maaltijd. Ik had haar toen al gearresteerd. Misschien dat de draad nog een rol gaat spelen in het proces, aLs Bellen blijft zwijgen. Commissaris Vink trekt nadenkend aan zijn pijp. Nou Zopanje, je hebt kranig werk ven-icht. Hel is waar dat je geluk hebt gehad, maar zonder dat is ieder werk onbegonnen werk en, zeker dat van eer. politieman. Nogmaals, ik vind het heel kranig. G- ef me de vijf. Hij schudt Zopanje de hand, die hoe kan het ook anders? een zeker gevoel van trots en voldoening niet kan onderdrukken. Een goed begin Zopanje, lacht commissaris Vink, en je weet: een goed begin is het halve werk! Drie dagen lang is Doorne in op schudding. De kranten van het plaatsje staan vol van het sensationele nieuws. Foto's van allen, die een rol gespeeld hebben, illustreren de tekst. Ook bui ten de stad trekken de gebeurtenissen de aandacht, hoewel het in de stroom van sensationele feiten en berichten weldra ten onder gaat. Ouders wier kinderen de H.B.S. be zoeken. schudden bedenkelijk het hoofd en vragen zich af. of het wel juist is hun kroost op „zo'n school" te laten. Maar de tijd doet ook dit voorval in Doorne oo de achtergrond geraken. Na een maand spreekt men er niet meer over. Daar dit de eerste en de laatste keer is, dat er een moord op school gepleegd wordt, komen de ouders niet nogmaals voor deze moeilijke vraag te staan. Moet men het een wonder heten, dat de burgerij een maand later wèl aan dacht schenkt aan de benoeming van de heer Steeman tot directeur van de H.B.S., maar niet meer aan het kleine berichtje in het plaatselijke nieuwsblad: „Verloofd Ella Vlietema en inspecteur Tom Zopanje"? Maar dat verscheen dan ook pas een half jaar later in de krant. EINDE Doddema. W. Schriivershof. F. van Nieuwpoort en M. Oudeman). Hoogspringen: 5. W. Schrijvershof (Bodesrrav.); 6. B. Hoosendorp Noord- wiikerhout). Vèrspringen: 5. W. Schrijvershof (Bodegraven; 6. F. van Nieuwpoort «Hillegom). Hink-stap-sprong: 1. W. Schrijvers hof (Bodegraven). Kogelstoten: 1. T. van Opijnen (Ver- keersgroep Leiden). Speerwerpen: 1. T. van Opijnen (Ver- keersgroep Leiden Discuswerpen: 4. T. van Opijnen (Verkeersgroep Leiden): 5. L. de Vries (Leiden). VOETBAL. Negen voetballers gedood Op een onbewaakte spoorwegover gang bij Vrijheid in Noord Natal werd een vrachtauto, waarin een voetbal elftal van een uitwedstrijd naar huis terugkeerde, door een trein gegrepen. Negen voetballers kwamen bij dit on geluk om het leven. BRIDGE. VISSER—KOCH WINNEN AIRBORNE-DRIVE. Evenals in 1947 en 1948 zijn onze stadgenoten, de heren P. A. Visser en mr A. B. J. Koch er dezer dagen te Arnhem in geslaagd wederom voor een jaar beslae te leggen op de Airborne- wisselbeker. Zii kwamen met niet min der dan 120 deelnemers uit in de hoofd klasse. hetgeen de orestatie des te fraaier maakt. Deze zeer kostbare wisselbeker gaat in definitief eigendom over wanneer hij driemaal achtereen of vijfmaal in to taal door hetzelfde paar is gewonnen. HANDBAL. HANDBALLERS KUNNEN NA 1 JANUARI NIET MEER BUITENSPEL STAAN. Op de laatste zitting van het congres van de Internationale Handbalfederatie, dat te Wenen werd gehouden, werd be sloten de vier beste ploegen van de wereldkampioenschappen 1952 tegen el kaar te laten uitkomen als demonstratie op de Olympische Spelen te Helsinki, De door het congres aangenomen wij ziging in het internationaal handbal reglement, namelijk om de buitenspel regel te schrappen, zal op 1 Januari 1951 van kracht worden. HENGELSPORT. Visclub „W.W.W." hield Zaterdag haar maandelijkse wedstrijd. Uitslag: 1. J. v. d. Laan; 2. K. de Wit; 3 C v d. Voort; 4. J. Neutenboom; 5. D v' Houten; 6. K. Leek; 7. J. v. Gijzen; 8 B Bastiaan; 9. H. v d. Vlist; 10. B. Sierat; 11. Hockx; 12. W. v. Rossum; 13. H. Stikkelorum. 14. E. Vogelenzang; lo. H. Schouten; 16 H. de Lange. vaart eenmaal in de veertien dagen op de olievindplaats Sorong, waar de la ding wordt overgenomen door de K L.M.'er Karaton, die blijvend gesta- tionneerd is in Nieuw Guinea om beur telings de Noordkust en de Zuidkust te bevaren. Zeer kort geleden is een KLM-Dakota gestationneerd op Biak, die eenmaal per week post naar Dar win vervoert, welke verder wordt ge voerd per Quantasvliegtuig. Naar aanleiding van de onlangs ver spreide geruchten over infiltratie van Indonesische zijde verklaarden reizigers, dat inderdaad twee maanden geleden een per zeilprauw uit Ternate gekomen groep van zes Indonesiërs door de be volking van het eiland Joppen werd op gepakt en aan het bestuur overgedra gen. Ofschoon te Djokja een organisatie, de Penegak Proklamasi Tudjyhbelas Augustus, bestaat die zich geheel toe legt op het organiseren van infiltratie pogingen op Nieuw Guinea, en of schoon in andere steden uit Nieuw Gui nea afkomstige „Irlanen" worden be werkt en ook wel Indo-Europeanen, van wie bekend is, dat zij naar Nieuw Guinea wensen te gaan, leent het enor me eiland met zijn schaarse bevolking zich niet gemakkelijk om infiltratie- pogingen gemakkelijk te doen slagen Van de Indonesiërs is het voorts be kend, dat zy afkerig als zy zijn om te transmigreren, er niet gemakkelijk toe komen onder de moeilijkste omstandig heden clandestien naar Nieuw Guinea te gaan. Een kans om agitatie te ver wekken ligt slechts in Sorong, waar een 5000 Javanen werkzaam zijn bij de oliewinning op contracten. Bij het wer ven van nieuwe werkkrachten voor Sorong ligt een gelegenheid om van Java afkomstige Indonesiërs van be paalde „instructies" te voorzien. Een potentieel gevaar voor onrust is er voor alsnog op Nieuw Guniea niet. Succes voor Nederlandse motormodelvliegers Op het vliegveld Corneille en Vexin I nabij Parijs werd Zondag een internatio- inale wedstrijd met rubber motormodel I vliegtuigen georganiseerd om de Grand Prix de France. Onder auspiciën van de Kon nkltjke Nederlandse Verenig'ng voor Luchtvaart werd'hieraan door een Ne derlandss groep deelgenomen. Tot de overige deelnemende landen behoorden Frankrijk. Italië België. Engeland en Zwitserland. De Nederlandse ploeg be zette in het landenklassement de eers'e olaats met het totaal gemiddelde van 87 3 sec., gevolgd door Engeland met 166 3 sec. Individueel werd G. Dijkstra uit Dordrecht eerste met een totaal tild van 71.3 sec Tweede werd De Jong uit Amsterdam en derde Evans uit Enge land. Door de2e overwinning is Neder land verplicht het volgende jaar deze internationale wedstrijd te organ'seren. BALLONVAARDER BOITARD TERUG IN PARIJS. De Franse ballonvaarder Albert Boi- fcard die als deelnemer aan de ballon- race om de Grote Prijs van Amsterdam, bij Maagdenburg in de Russ'sclie zone van Duitsland terecht was gekomen. Ss met zyn ballon en andere eigendommen in Parijs teruggekeerd. Hy deelde mede goed behandeld te zijn door de Russische autoriteiten. DUIVENSPORT. Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude en longe duiven op Zondag 27 Augustus vanal Roosendaal. Aantal vogels 1518. gelost te 8.30 uur met wind uit Zuidelijke richtingen Afstand pl.m. 70 km. Aankomst le duif te 9.13.32 uur (1597.98 meter per minuut), laatst* duif te 9.26.02 uur (1244.87 meter per minuut). Uitslag: K. Stikkelorum 1. 9. 95. 166, 190. 206. 261. 285 296; H. V. d. Lult 2, 12. 83. 84 150: J. Noordervllet 3. 100, 204; W. Bürgy 4. 7: P. Olyerhoek 5. 41, 104; D. Uvthoven 6. 133 J58, 216, 217, 232 253: Gebr. de Groot 8. 44. 45. 186. 187'; P. Glisman 10, 111 118. 125. 137. 140. 184. 195, 197, 229. 236. 240. 254. 272. 302; J.v. Dort 11, 33.67.68.90.146.147,183.255; C. v. d. Pluym 13. 120 168; P. Koenen 14, 19; H. Abspoel 15; A v. Weeren 16, 17. 49. 112, 113: G. van Albada 18: W. v. d. Arend 19 23 26. 40. 64. 145. 194, 203. 215. 239, 251; D v. d NleuwendUk 20; J. Sierat 21 32. 174; P. v. Dijk 22, 28. 29. 134, 280: J, Krekelaar 24; J. van Alphen 25 169 170. C. v. Weeren 27. 108. 109. 201, 290; J. Rietkerken 30; N. v. d. Linden 31. 54. 103: A v. Egmond 34. 233. 234; S. Jansen 35. 223; L Robbers 36. 106, 182; N. Waasdorp 37 76: M. Hlllebrand 38. 52: J. Slera 39; H. v. Alohen 42. 105. 281. 282; W. Mark 43. A. Slera 46; C. Veldhuyzen 47. 265, J Jansen 48, 61; H. Fllppo 50. 92. 102. 160. 161: J Wezel 51; S, Nieuwenburg 53: A Fase] 55. 224. 225, 258; J Pracht 56, 142. 248: P Teske 57; J. Fasel 58; J v Kampen 60. 171 172, 303: P. Mulder 62: J Neuteboom 63. 148: C. Hoogeveen 65. 79. 80: C. Warmond 66, 85. 212. 213. 292; M. Jongeleen 69. 163: S. v. Leeuwen 70; H. de Haas 71 198: A. Polak 72. 91: P. de Winter 73: A. Krol 74. 77. 288: S. de la Rle 75. 94. 144; W. Serller 78. 209: F. Hofman 81: C. v. Dllk 82 116. 156. 226. 227; J Tongeren 87; J. Serller 88 H. v. d. Sieen 89. 107. J. den Dunne 93 110: .N Bemelman 96. 179, 185. 207. 273; J. v Alphen 97 98. 175. 180; G. ten Braak 99. 243. 266. 267. 287; W Harteveld 101: A Kramo 114. 135. 269; J' Smit 115, 205, 241; W. Vljlbrlef 117, 222. 271; W. van Os 119, 298: B Prins 121, 136: L. Gllsman 122, 176 191; J. de Roode 123: W. Huls 124: T. Vllegenthart 126, 127.127. 152. 219: A. v. d Voort 128, 129. 162, 268; R. de Graaf 131. 139. 151 249.' 257, 262; P v. d. Leek 132. 289; W. van Tongeren 138, 284; J. Verwer 141: G. Grebcl 143. 159. 264; J. Bennlng 149' W. Stouten 153. 154. 155, 228: C. Compler 157; L. v. Bergen Henegouwen 164. 165: H. v Riet 167; J. Dekker 173; S. Pracht 177; A. Dubbelaar 178; R Pet 181; H. Oskam 183; W. v. d Hoogt 188. 252; J. Uiterlijk 192. 193. 221; J. Mtnke 196: P. Noppe 199 295; B. Geenjaar 200; J. Noor- dermeer 202; H. Moenen 208: P. v. d. Berg 210. 259; G. Zeegers 211 242; J. Huber 214; W. Slraa 218. 245. 246, 247; H. van Alphen 220, A. Dekker 230; J Boom 231; J. Ballev 235. 277. 278: T. Harteveld 237. 301; J. v. Steenbergen 238: P Revken 244.' 291 W. Kaoaan 250; A. Kop 256; J. Ot- ten 260. 300; J .Rozler 263. J. Laterveer 270. 293; J. Mulder 274 275; H St«--k 276; B. v. d. Revden 279: W le Malr 283; W v. d. Wel 286; N. de Mev 294; J v. d. Wijngaard 297; P. de Klerk 299; H. Smit 304. L.P.V. ..De RIJnkllevers" (Leiderdorp-). Wedvlucht met oude en longe duiven vanaf Vilvoorde (afstand 137 km Ge lost om 9.00 uur met Z W wind. Aan komst eerste duif 10.54.23 uur; laatste prUswinnaar 11.18.49 uur. Ultslae: Chr. v. d Pluljm 1. 2. 8. 15; J. C. Huber 3. 4. 5. 7. 12: H Bonneur 6; A. Polak 9. 10: F. Wassenburg 11; M. Jongeleen 13; W J. Habraken 14. Het adsDlrant-lld P. de Vos klokte zl.ln eerste duif. welke ook voor het kleuter school-concours stond, reeds om 10.52.12 uur! 4). Daar, waar Panda en Joris ston den. konden ze duidelijk horen hoe Hof maarschalk Bellino riep: „De helft van 'sKonings Schat voor wie de schat terug brengt, en deze welgevulde berus voor wie iets van de Gemaskerde weet!" „Een aardige man. deze Hofmaar- schalk!" merkte Joris op. „Maar waar- om spreekt hy niet duidelijker? Kom 1 ik zal eens naar hem toestappen en hem nadere bijzonderheden vragen, i Wacht hier even op me, wilt ge?" Terwijl hij sprak moffelde hy snel J zijn hoge hoed weg, en meteen haalde hij een witharige pruik en een lange, vieze sliertbaard te voorschijn, die hy zich vlug en handig voor bond. „Waar om doe je dat?" vroeg Panda verbaasd. „Eenvoudig!" antwoordde Jaris. ..Wanneer ik me daar tussen de menig te ga mengen, kan ik mijn edele ge laatstrekken toch niet aan de algemene nieuwsgierigheid blootstellen? Ge weet toch. hoe het volk is! En ik zou waarlijk verlegen worden, wanneer men. mij herkennende, bijvoorbeeld een spontane hulde-betoging voor mij zou organise ren Met die woorden verdween hy in de menigte, en even later dook hij op bij de verhoging, waar Hofmaarschalk Bel lino bovenop stond. „Heeft iedereen mij gehoord, verstaan en begrepen?" riep i deze juist. „Nou niet zo helemaal, meneer", i zei Joris, met een bevende kraakstem „Ik ben een beetje hardhorlg, ziet u. i Zou u het me nog eens willen zeggen?" En hij stak een grote hoorn naar voren. WOENSDAG 13 SEPTEMBER. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00. nieuws; 7 18: gram.muzlek; 9.00: nieuws en weerberichten; 8 18: orgelspel; 8.50: Voor de vrouw; 9 00: gram muziek; (9.30- 9.35 waterstanden); VPRO 10.00" paedago- glsche causerie: 10.05: morgenwijding; VARA 10 20: voor de vrouw; 11.00: gra- mofoonmuzlek; 12.00: accordeonorkest: 12.30: mededelingen; 12 38: voor het plat teland: 12 38: gram.muzlek: 12.55: ka lender; 13.00: nieuws: 13.15: dansmu ziek: 13.50: gram.muzlek: 14.00: gespro ken portret; 14 15: omroeporkest; 15.00" kinderkoor; 15.20: voor de Jeugd; 15.50 gram.muzlek; 16.00: voor dc Jemgd: 16.30: voor de zieken; 17.00: voor de Jeugd: 17.30 gTam.muzlek; 17 45: regeringsuitzending". 18.00. nieuws; 18 15: propaganda-toe- spraak; 18.20: VARA-Varla: 18.25: zang en orgel; 19.00: ..Christen zijn ln deze wereld", causerie; 19.15: kwartet VPRO; 19.30; voor de Jeugd; VARA 20.00: nieuws; 20.05; politiek commentaar; 20.15 Metro- pole-orkest; 20.50: „De Vervalser", hoor spel; 22.20: trio; 22.45: populalr-weten- schappelljke causerie; 23.00: nieuws; 23 15 24.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45 een woord voor de dag; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gewijde muziek: 8.45: gram.muzlek: 9.00: voor de zieken; 9.30: gram.muzlek; 1030: gram.muzlek: 12.30. mededelingen; 12.33: orgelconcert: 13 00: nieuws; 13.15: pro menade-orkest en solist; 14.00: amuse mentsmuziek; 14.45: „Dein Reich kom- me". oratorium: 16.15: voor de Jeugd: 17.00: cembalo-gezelschap: 17.30: Resi dentie-orkest; 18 00: gemengd koor; 18.30: voor de strijdkrachten; 10.00: nieuws en weerberichten: 19.15: boekbespreking: 19.30: „Internationale kunstfoto's ln Am sterdam". causerie; 19.40: radiokrant; 20.00: nieuws; 20.05" gram muziek: 20.15: kamermuziek: 2T.10: causerie over Cana da: 21.45: Radio Phllharmonlscl. orkest: 22.45: avondoverdenking" 23.00: nieuws: 23.15: strijkorkest; 23 4524 00: gram.mu zlek. HJn 3 distributienet 7 05 Gram.. 7.30 Kron., 7.40 Gymn.. 7.50 Gram 8 05 Conc.. 9.05 Gram., 10.00 Ménage en Muslque; 11.00 Gram 12.00 Zangsterren: 12.32 Ork. Zonnenberg. 13.15.Verv. ork.. 13 30 Klassieke muz.. 14.15 BBC Schots orkest: 14.45 Vioolsonaten; 15 15 Gram.. 15.45 Conc., 17.10 Dansmuz., 18.00 v. d. sold.; 19.30 orgel en claveclmbel; 19.50 Feulllle- ton, 20.00 Omroepork. met vioolsol.; 21.00 Act., 21.15 Geraldo; 22.15 Jazzmuz., 23.05 Gram. I.ljn 4 distributienet 7.15 BBC Mid land Orch.. 7.50 Lift up your hearts; 8 10 Conc.. 9 10 Gram.. 10.00 orgel, 10.30 Ork. Leader; 11.00 Rendezvous Players; 11.15 BBC Var ork., 11.45 Ork. Gelier 12.15 Operette fantasieën: 12.30 Gram.. 13.00 Light Orch 13.45 Gram. 14.00 La Fiancée vendue. Opera v. Smetana. 16.15 Mrs i Dale's Diary, 16.30 London Mozart Players, I 17.30 Victor Silvester, 18.00 Ork. Leon. 18.30 Ork VVlnstone. 18 45 Gra.. 19.05 Muz., 19.20 Strawlnsky. 19.30 Your song parade. 20.00 Svmph.'ork.. 21.15 Gram., 22.15 Geraldo. 23.00 Danny Levan kwar tet. 23.15 Ivor Staney ens. AG£r WOEN: NDA Rapenburg 41: Ledenvergadering „D« Leldsche Buitenschool. 10 u. voorm. Vrijdag. Zoeterwoudse weg: Aandeelhoudersverga dering N.V. Leldsche Wolspinnerij. 11 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN, ENZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van dieren. 105 uur; 's Zondags 1—5 uur (tot 13 September). BIOSCOPEN Trianon „De gevaarlijke leeftijd" (18 J.) Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Kpx „Avontuur op Sumatra" (14 Jaar) Zondag 2.15. 4.15. 7 15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9 15 uur. ■-'do -De weg ls lang" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30 7 en 9.15 uur. I.uvor „De fatale brief" (18 Jaar) Zon dag 2.30. 4 45. 7 en 9 16 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9 15 uur. Ca«<|iio „Nacht van terreur" (18 laar) Zondag 2 30. 4.45 7 en 9 15 uur; overige dagen 2 30. 7 en 9 15 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der sDotheken te Lelden wordt van Za terdag 9 Se ut l.T uur tot Zaterdag 16 September 8 uur waargenomen door £>«„t00,ho#>k Knk RBDenbure 9. Telef. °480c de A ootheek .Tot Hulp der v - ITool-rarht 48 Tel. 21060. Te Occs'eeest door de Oegstceester Apotheek Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5