lintü mll! Padvinders koempoeian disfrict Rijnland Neliroe over de situatie in Azië De stijging der wolprijzen Met een enkel woord Beschermt de reddingslijn en haak Gij steunt daarmee een goede zaak Kerkelijk Leven DINSDAG 12 SEPTEMBER Vreedzame oplossing dient nagestreefd De premier van India. Pandith Neh- ros, heeft, in een te Washington gepu bliceerd \raaggesprek verklaard, dat iedere wijze om een vreedzame oplos sing van het Koreaanse vraagstuk te bereiken aanvaard dient te worden. In dien bemiddelingspogingen hoop eevcn doet het er niet toe of de besprekingen in de Veiligheidsraad dan wel daar buiten worden gevoerd, mits zulks slechts geschiedt met de toestemming en de medewerking van de Verenigde Naties. Het verdiende aanbeveling vreedzame pogingen in het werk te stellen, voordat nog grotere gevoelens van bitterheid zich van de mensen overal meester maken, aldus Neliroe. De opkomst van de communistische beweging in Azië kwam voor een groot deel voort uit de ..verbondenheid van het communisme met nationalistisphe regeringen, die onafhankeliikheid van vreemde mogendheden zoeken". Het dispuut in Indo-China bijvoorbeeld kwam voort uit ..het gewettigde ver langen van het volk naar onafhanke lijkheid". Het was hier geen militair probleem doch een menselijk probleem. Geheimzinnige verdwijning van de Familie Field Het grootste spionnage-mysterie in het na-oorlogse Europa, de geheimzin nige verdwijning van drie leden van de Amerikaanse familie Field, is thans nog duisterder geworden door het bericht, dat mevrouw Erika Wallach twee we ken geleden in Berlijn verdwenen is. Noel Field, een voormalige Ameri kaanse sociale werker in de Westelijke bezettingszones van Duitsland, ver dween ruim een jaar geleden in Tsje- cho-Slowakije. Zijn Duitse vrouw ver dween enkele maanden later te Praag, waarheen zij was gereisd om haar man te zoeken. Herman Field, Noels broer, verdween vorige zomer op het vliegveld van War schau na een rondreis door Polen Noel Field werd in het Hongaarse proces-Rajk genoemd als „een super agent van de Amerikaanse inlichtingen dienst". Sindsdien is zijn naam verbon den geweest met elke grote communis tische zuivering in Oost-Europa. Amerikaanse agenten hebben Europa doorzocht naar aanwijzingen voor de verblijfplaats van de drie vermiste Fields. Thans zoeken zij ook naar me vrouw Wallach, die een geadopteerde dochter van Noel Field wordt genoemd. Zij verliet op 28 Augustus een hotel in West-Berlijn en sindsdien is niets meer van haar vernomen. Vier dagen later, op 1 September, maakte de Oost-Duitse „socialistische eenheidspartij" de zuivering van zes harer vooraanstaande functionarissen bekend. Zij werden onder andere be schuldigd van contact met de „super agent Noel Field". Noord-Koreaanse aanval gestuit Volgens het legerbericht van het Amerikaanse achtste leger hebben de Zuid-Koreaanse troepen gisteren hun opmars naar het Oosten en naar het Noorden van Jongts.ion uit voortgezet en twee tot vier km. terrein gewonnen. Thans is een stevige linie gevormd tot aan 15 km. ten Oosten van deze stad. In de afgelopen 48 uur zijn de strijd krachten der V.N. er in geslaagd de in hun linies geslagen bres te stoppen, behalve in enkele kleine zones. De luchtmacht der V.N. heeft giste ren een record aantal van 683 vluch ten uitgevoerd. Het betreft hier vooral opdrachten tot rechtstreekse steun aan de landstrijdkrachten. FILM VAN HET VLIEGTUIG- INCIDENT BIJ KOREA? Volgens de .New York Post" heeft een van de vliegtuigen der Amerikaan se marine een film opgenomen van de actie, waarbij verleden week een Rus sische bommenwerper bU Korea werd neergeschoten Uit deze film blijkt, dat de bommenwerper werd neergeschoten na ..een onuitgelokte aanval" op een Amerikaans vliegtuie te hebben ge daan. aldus dit artikel en dat het Rus sische vliegtuig geschut aan boord had. AMERIKAANSE MENOEUVRES IN DUITSLAND. De Amerikaanse mil taire oefeningen in West-Duitsland zijn gisterochtend begonnen met een aanval van het „tiende leger van de agressor", dat met •vijf colonnes over de grenzen van de Sovjet-zone en Tsjecho-Slowakije heet te zijn binnengevallen. Een woordvoerder van het Amerikaan se leger verklaarde, dat de verbonden strijdkrachten snel terugtrekken op een te voren In gereedheid gebrachte ver dedigingslinie die tussen Frankfkort en Stuttgart tegen Main en Neckar rust. De vijand heeft in de lucht een over macht van 5 tegen 3. Britse en Franse troepen voegen zich thans bij de ver bonden verded'gingslegers Aangenomen wordt dat de „agressor' reeds Oostenrijk en Italië heeft- bezet en thans een wapenstilstand eenzijdig heeft verbroken. De „oorlog" wordt voornamelijk op papier gevoerd en statistici hebben uit gerekend, dat al dit papier opeengesta peld een hoogte van 40 meter zou be reiken. VERHOOGD OUDERDOMSPENSIOEN EN HOGERE KINDERBIJSLAG IN BELGIË. (Van onze Brusselse correspondent) Naar verluidt koestert de Belgische regering het voornemen, het maximum van de ouderdomspensioenen te bren gen op 23.600 francs door verdubbeling van de kosteloze rente, welke in het pensioen is vervat en welke thans 3200 francs bedraagt. De kinderbijslagen zouden met 20 procent worden ver hoogd. WETENSCHAPPELIJKE INSTRU MENTEN UIT ENGELAND NAAR RUSLAND. Het Britse ministerie van bevoorra ding stelt een .onderzoek in naar het exporteren van wetenschappelijke in strumenten van militaire waarde uit Londen naar de sovjet-unie en Oost- Europese landen. De „Cambridge Instruments Com pany" te Londen heeft zich om advies tot het ministerie gewend over het al of niet zenden van dergelijke instru menten. Naar verluidt, heeft de firma de rege ring medegedeeld, dat de sovjet-unie volgens de lopende contracten dezelfde instrumenten kan bestellen, als die. welke naar het instituut voor atoom onderzoek te Harwell zijn gezonden.- Een woordvoerder van het ministerie zeide. dat de regeringspolitiek er op ge richt is niets naar Oost-Europa te ex porteren, dat oorlogswaarde heeft. Het communistische China was vol gens de opinie van India „geheel on afhankelijk van Moskou". Het was geen zaak voor India om de nieuwe Chinese regering „te mogen of niet te mogen". Bij het erkennen van re geringen ging men niet op gevoelens af doch op de vraag of de regering stabiel was. Het was niet slechts on logisch doch ook uitermate onrealis tisch om de consequenties van deze stelling niet te aanvaarden. Het was nooit de bedoeling geweest de Verenigde Naties tot een groep te maken met bepaalde opvattingen, wel ke andere landen uit zou sluiten. Zonder het nieuwe China, de sov jet-unie en nog enkele landen zou de organisatie der V.N. ophouden aan haar doel te beantwoorden. Het resultaat zou mogelijk een we reldoorlog zijn. Zolang een land van 450.000 000 mensen buiten een wereld organisatie blijft, kan men deze orga nisatie niet als volledig representatief beschouwen Prins Bernhand naar Engeland Prins Bernhard is gistermiddag voor een kort bezoek aan Engeland vertrok ken. De Prins zal vandaag de Havillandfa- brieken te Hatfield bezoeken, teneinde een vlucht te maken met de nieuwe Cornet, een viermotorig passagiersvlieg tuig met straalaandrijving. TWEEDE KAMERLID VRAAGT 5<To OOK VOOR INDISCHE PENSIOENEN Het Tweede Kamerlid van de Wete ring (C.H.) heeft aan de Minister van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd of de regering bereid is haar overweging tot het bevorderen van een 5% verho ging van de uitkeringen krachtens Rijksregelingen voor sociale bijstand, ook te betrekken de Indische pensioe nen van weduwen en wezen, die be taald worden zowel uit openbare als particuliere middelen, en wel in het bijzonder de z.g. A.O.O R.-uitkeringen Algemenen Oorlogsongevallenregeling ten behoeve van weduwen en wezen van hen. die meestal op jeugdige leeftijd door Japanse terreur in krijgsgevan genen- en concentratiekampen de dood vonden. Er zijn diverse oorzaken WERELDTEKORT 18 a 20 Naar aanleiding van de stijging der wolprijzen had een verslaggever van het ANP een onderhoud met de heer W. A. Linting, directeur van het Nederlands Bureau van het Internationaal Wol Se cretariaat. Op de vraag naar rijn oor deel over de stijging der' wolprijzen, zeide de heer Linting: „Men weet niet hoe het prijsverloop zal zijn. Ook niet of er binnenkort een daling is te verwachten. In ieder geval geloof ik niet, dat binnen het half jaar de hogere prijzen in de detailhandel zullen worden doorberekend. Indien de handel dat zou doen, zou er onmiddellijk een afstraffing ko men. Zoals de zaken thans %taan, duldt de internationale concurrentie geen verhoging der detailprijzen. In het algemeen hebben de West-Euro- pese landen zich in hun wolvoorra- den aardig gedekt, ondanks de ver hoogde prijzen. Doch er moeten zeer grote bedragen voor worden uitgetrokken en de wol- handel heeft het hierin natuurlijk lang niet gemakkelijk. Ook Nederland heeft nog onlangs belangrijke hoeveelheden wol uit Australië aangekocht. Dc fa brikanten moeten doorgaan en kunnen hun fabrieken niet zomaar buiten be drijf stellen. De machines moeten door draaien". „Wat ziet u als oorzaak voor de grote stijging" Er zijn verschillende oorzaken, die daartoe hebben bijgedragen In de eer ste plaats moet men niet vergeten, dat Duitsland en Japan weer aan de markt zijn en grote hoeveelheden opkopen Beide landen hebben een achterstand van jaren in te halen en de behoefte aan wol Is daar bijzonder groot. De grootste afnemer is echter Frankrijk Op de recente veilingen heeft Frank rijk de meeste wol aangekocht. Sinds 28 Augustus is Rusland slechts eenmaal als koper opgetreden. Voor zover men kan nagaan heeft Rusland niet meer gekocht dan het vorig jaar, namelijk 5 der wolvoorraad. Of Rusland via buitenlandse makelaars meer aange kocht heeft, is natuurlijk moeilijk na te gaan". Als andere, belangrijke factor voor de prijsstijging zyn de overstromingen in De Belgische dienstplicht HOUDING DER SOCIALISTEN. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: In een communiqué van het partij bureau van de Belgische socialistische partij wordt gezegd, dat het standpunt van de regering inzake verlenging van de dienstplicht volstrekt niet definitief ls omiijnd en dat de nodige ophelderin gen niet worden verstrekt, zowel wat de duur van de diensttijd en de militai re credieten betreft, als de economi sche. financiële en sociale gevolgen van de voorgenomen maatregelen. Het bu reau maakt dan ook het meest formele voorbehoud, wat de houding van de partij betreft. Deze zal worden bepaald in een advies van de algemene raad, welke tegen 28 September is bijeenge roepen. NIEUWE GRIEKSE REGERING GEVORMD. Drie Griekse partijleiders zijn het gisteravond eens geworden over de sa menstelling van een nieuwe coalitie regering niet Sophocles Venizelos libe raal) als eerste minister. Constantin Tsjaldaris (populist) en George Papan- dreoe (sociaal-democraat) zijn de twee vice-premiers). De drie partijen hebben meer dan 160 (van de 250 afgevaardig den) in het parlement. Eerder op de dag had koning Paul de drie leiders verzocht nieuwe verkiezin gen te vermijden met het oog op de huidige internationale toestand en een krachtige regering samen te stellen ter vervanging van de coalitie-regering van Venizelos, die Zaterdag ten val ge bracht werd. VERKLARING VAN MALAN. Mocht er tussen de communistische en anti-communistische krachten een oor log uitbreken, dan zal de gehele blanke bevolking van Zuid-Afrika, op enkele uitzonderingen na, zich aaneen scharen tegen het communisme, aldus Malan, Zuid-Afrika's premier. Sprekende over Zuld-West-Afrika zei Malan. dat de V.N, voor de niet-blanke bevolking aldaar de els hadden gesteld van gelijke rechten, terwijl deze bevol king daar zelf niet eens om gevraagd had. Er is geen plek ter wereld vrediger dan Zuid-West-Afrika," aldus Malan. „De V. N. zien over het hoofd, dat het gebied een nieuwe grondwet heeft en vertegenwoordigd is in het parlement van de Zuid-Afrikaanse unie". Duitsland noemde Malan in het ver leden een muur tegen het communis me". Na de oorlog was dit land echter van beide kanten beroofd van zijn be langrijkste hulpbronnen Malan noemde het een gelukkig feit. dat de Westelijke mogendheden thans een andere hou ding tegenover Duitsland aannamen. De nationalistische partij schaart zich niet voor haar standpunt, dat vrede niet volledige vernietiging van Duitsland be tekent zei Malan. Malan leverde critlek op Britse par lementsleden. en zelfs ministers, die, naar hij zeide vijandige critiek op Zuid- Afrika goedkeuren „Zuid-Afrika is niet j langer een Britse kolonie. Het is een souvereïh, onafhankelijk land Wij ste- i ken onze neus niet in Britse zaken en .venvachten van Engeland, dat het zijn neus ook niet ln onze zaken steekt." Australië. Hierdoor werd de aanvoer naar de veilingen sterk geremd. De af nemers bleken niet bereid te wachten tot de aanvoer groter zou worden, doch boden tegen elkander op. De wolscheer ls ook minder dan werd verwacht. De overstromingen hebben in Nieuw-Zuid- Wales en Queensland aan 4.000 000 schapen hei leven gekost, dat is 300.000 balen of een kleine 4 minder dan te verwachten was. De belangrijkste fac tor evenwel is, dat de voorraad van de Joint Organisation vrijwel opgedroogd is. Er zijn nog slechts 450 000 balen van bijzonder slechte kwaliteit. Nu deze voorraad ls uitgeput worden er grotere hoeveelheden op de vellingen aange kocht en dit alles veroorzaakt natuur lijk een prijsstijging. Het wereldtekort aan wol is nog speeds 18 20 .Zullen de prijzen weer gaan dalen, als de nog niet aangevoerde wol naar dc veiling wordt gebracht?" „Ik wil het hopen, doch ik geloof niet, dat het erg waarschijnlijk is. U moet niet vergeten, dat millioenen Chinezen en Japanners en ook inwo ners van Afrika, niet meer zoals vroe ger, tropenkleding dragen. Er is een opmerkelijke stüging in het wolver- bruik in die landen. De Australische wol, de z.g. „merino", wordt gebruikt voor het maken van fijne kamgarens en overal stijgt de vraag hiernaar in bijzondere mate". Denkt u, dat de prijzen zullen da len. als de veilingen worden opgehe ven'" Het ls niet aan te nemen, dat dat het geval zou zijn. Waarschijnlijk zou Amerika het eni ge land zijn, dat daar enig voordeel uit kon halen. Wij in Nederland zouden er zeker niet beter op worden. Het zou ons veel moeilijker worden gemaakt aan goede wol te komen. De fabrikanten zouden persoonlijk contact moeten zoeken met de schapenboeren en zou den waarschijnlijk altijd achter het net vissen!" Tegen hamsteren zal worden opgetreden APERTE EN GROVE PRIJS STIJGINGEN. (Van onze Haagse redacteur) De woordvoerder van de regerng ver klaarde enkele dagen geleden, dat er thans niét een schaarste aan goederen en een inflatiëgevaar, als in 1945 aan- w'ezlg zijn. Daarom is de regering n'et overgegaan tot het invoeren van een prijsstop aldus de woordvoerder. De feiten hebben zijn woorden echter helaas zeer gedeeltelijk geloochen- straft De- prijsstijgingen ln fietsbanden, lakens, slopen, machinegaren, wol en schoenen met crêpe-zolen zijn apert en grof. Het ziet er naar uit dat althans in Den Haag niet kan worden volstaan met een waarschuwing van overheids wege, dat de prijsbeweging „nauwlettend zal worden gevolgd." De prijsopdrljvings- en hamsterwet zal gehanteerd moeten worden. Wij ver namen dan ook van goed ingelichte zljdo, dat zowel tegen hamsterende kopers zal worden opgetreden als tegen handel of nijverheid, die goe deren terughoudt. SLACHTOFFER VAN ONGELUKKIG DUIKEN. Vrijdagmiddag is in het Zuiderbad te Amsterdam een 18-jarige jongeman op een andere zwemmer gedoken. Hij werd met een verlamming aan armen en benen naar het Wilhelminagasthuis ge bracht. Het bleek, dat hij een rugge- wervelfractuur had gekregen. Aan deze verwonding is hij thans overleden. Liftkooi viel plotseling omlaag EEN ARBEIDER GEDOOD, EEN ZWAAR GEWOND. Gistermiddag is in Rotterdam een ernstig ongeluk voorgevallen, waarbij een werkman werd gedood en een an der ernstig gewond. In de nieuwbouw van het warenhuis van Vroom en Dreesmann aan het Roodezand, bevonden zich twee werk lieden in een liftkooi, die 9 meter hoog in de koker hing. Door tot nu toe onbekende oorzaak raakte de kooi plot seling van haar steunpunt los en viel als een blok naar beneden. Andere ar beiders, die de slag hoorden, snelden toe en vonden de -34-jarige monteur C. Frijters uit Breda, die vrijwel op slag gedood moet zijn. De 23-jarige A. J. van Hooidonk eveneens uit Breda werd ern stig gewond. Hij had een gecompliceer de kniefractuur opgelopen. Zijn toestand is bevredigend. Uitbreiding aantal verplicht verzekerden Vooruitlopend op de nieuwe regeling van het zickenfondswezen, is er een wetsontwerp in een vergevorderd sta dium van voorbereiding, waardoor het aantal verplicht verzekerden wordt uitgebreid. Hiermede tracht de regering althans voor een van de belangrijkste en meest urgente problemen van de reeks van moeilijkheden, waarin de ziekenfondsen zich bevinden, een oplossing te schep pen. Intussen kan de minister van sociale zaken nog niet met zekerheid zeggen, wanneer het ontwerp van. wet. waarbij het gehele ziekenfondswezen- wordt hervormd, bij de Tweede Kamer aan hangig gemaakt zal worden. De voor bereidingen voor het samenstellen van dit wetsontwerp eisen meer tijd, dan de minister oorspronkelijk kon voor zien. Déze mededelingene heeft de minis ter van Sociale Zaken gedaan in zijn Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp verlenging financiële steun aan de algemene ziekenfondsen voor hun afdeling vrijwillige verzekering. Wat deze steun betreft is de minister het eens met verscheidene leden' van de vaste commissie, dat verder geen steun aan de vrijwillige verzekering dient te worden gegeven, daar deze steun niet vereist is op grond van het belang van de volksgezondheid. De toestand van 's lands financiën laat trouwens die steun zeker niet toe. Wel achtte de minister het verant woord het bedrag van de uitkering uit het vereveningsfonds ovei de jaren 1941- ,46 van 500.000 gulden te verhogen tot een millioen. Finse bewondering voor Zuiderzee-werken RONDREIS VAN JOURNALISTEN. (Speciale berichtgeving). Gisteren hebben acht Finse journalis ten, die dezer dagen een bezoek bren gen aan ons land, de Noord-Oostpolder en als eerste buitenlanders het be gin van de werkzaamheden aan de Oost polder bezichtigd. Deze journalistieke reis der Finnen is een antwoord op het bezoek dat een gelijk aantal Neder landse krantenmensen eerder in dit jaar aan Finland bracht en waarover in ons blad een uitvoerige reportage is verschenen De bezichtiging van de polders stond onder leiding van jhr E. L Teixeira de Mattos (Dep. van Buit. Zaken, algemeen reisleider) en J. van Heurck (Dep. van Verkeer en Waterstaat). Na een tocht per auto door de N O.-polder en een be zoek aan Urk ondernam het gezelschap begeleid door ir Klasema van de Zui derzeewerken een boottocht uit Schokkerhaven naar een van de drie plaatsen, waar thans een begin is ge maakt met de aanleg van de toekom stige dijk rond de Oostpolder. Het kunstmatige eiland, in de wijde water vlakte (zoals het stukje dijk er nu nog uitziet maar dat van dag tot dag groter en solider begint te worden) maakte grote indruk op deze buitenlanders, die hun bewondering niet onder stoelen of banken staken. Reeds eerder op hun reis bezochten de Finse journalisten Amsterdam, Den Haag, Utrecht., Delft, Eindhoven, Alk maar, Friesland, de Afsluitdijk en de Noord-Westhoek van Overijsel. Voor heden stonden Rotterdam en Schiedam op het programma, waarna zij morgen middag per vliegtuig van de Finnish Airlines naar hun land terugkeren. MEER RADIOZENDERS VOOR INDONESIË. De Indonesische regering is voorne mens het aantal radiozenders in het jaar 1951/1952 met 100 stuks uit te brei den. In elk der daarop volgende drie jaren komen er 175 zenders elk van 250 Watt bij. 15 zenders zijn bestemd voor de zeepolitie, 25 voor de civiele lucht vaart, 60 voor de PTT. Voor de laatste zullen 10 nieuwe radiostations opgericht worden. Deze zenders kunnen dan ook, voor het uitzenden van locale program ma's gebruikt worden. Najaarsbijeenkomst te Wassenaar Dit weekeinde hielden de leiders en leidsters van de Ned. Padv. Ver. hun najaars-bijeenkomst in de ..Haven", het bekende jeugdcentrum te Wassenaar. In verband met- het 40-jarig bestaan der beweging droeg deze bijeenkomst een feestelijk karakter. Het geheel stond in dit prachtig bol»-courart, wmkclw.tarda I. 3 05 mat ean garaniia voor Uw laven, want hat Is (aast bij „MARGRIET". Margriet, het Iris sa blad van doze tijd ialt nu 64 bladzijden on geoll mol haar royaal lormaot méér dan lader ander damesblad. Laat U dut deze teestgara niet ontgaan en vul ondertlaando bon In. Til Stuur mij het Sola-couvert en schrijf mij in als abonné, ik betaal p.w. 25 ct. p. kwart, f3.25 doorhalen icat niet verlangd wordt. NAAM: g STRAAT. PLAATS. Plak deze bon op een briefkaart van 6ct. cn adresseer deze aan „Margriet" Postbus 244, Amsterdam. ie Vergeel vooral niet 25 ct. extra te plakken naast de postzegel van 6 et. voor porto en verpakkingskosten. BINNENLAND. De nieuw benoemd? Oostenrijkse ge zant. dr R. Seemann, ls gisteravond ln ons land aangekomen. Aan net Hollandse I Spoor te Den Haag werd hU begroet door de plaatsvervangend chef van het proto col van Buitenlandse Zaken, mr C L. F. i Crommelln en door leden van de Oosten- rljkse legatie. t Na 12 Jaren ls de restauratie van de T toren van Nieuwe of St Ursula-kerk te Delft gistermiddag om precies twaalf uur voltooid. Verschenen ls de Memorie van Ant- woord op het verslag der Tweede Kamer i over het wetsontwerp ..Instelling van de Nederlandse Orde van Advocaten, als- mede regelen betreffende orde en disci pline voor de advocaten en procureurs". De Nederlandse film „Dood water" van Gerard Rutten, die destijds op de Blennale te Venetië bekroond werd, zal opnieuw in een serie „Klassieken der filmkunst" ln roulatie worden gebracht ln Duitsland. Oostenrijk. Frankrijk en ook ln een aantal theaters ln Amerika. De Jonge Nederlandse pianist Jean Franssen heeft ln het Busonlconcours te 1 Conzano -fItalië), waaraan 60 pianisten j deelnamen, de derde prijs behaald i De minister van -O.. K en W. heeft j tot juryleden voor de toekenning van reisbeurzen aan letterkundigen benoemd: lid en voorzitter de heer Victor van j Vriesland. Leden mevrouw J. v. Schalk- Willlng en de heren G. Kamphuls. Jo- han van der Woude en A H. M. Wijffels Secretaris der Jury ls de heer H. J Michael te Den Haag. Gistermorgen heeft d«r Hoge Commis saris van Indonesië, mr Moh Roem. een officieel bezoek gebracht aan de Utrechtse 1 Jaarbeurs. I Tot lid van het dagelijks bestuur van I het. Christelijk. Nationaal Vakverbond ls bij enkele candldaatstelllng gekozen de heer C. J. van Mastrlgt tot dusver voor zitter van de Nederl, Chr. Landarbeiders- bond. Donderdag a.s. hoopt mevrouw C. PhlllpplSlewertsz van Reesema, te Den Haag, een bekend voorvechtster voor mo dern onderwijs op basis der kinderpsy chologie ln Nederland, haar 70ste ver jaardag te vieren. BUITENLAND. I Van heden af zal de sirene In New- York slechts gebruikt worden voor het .aankondigen van een luchtaanval. Bepaald ls. dat de sirenes van politie-, brandweer- en ambulance-auto's vervan- gen worden door de normale hoorns en I toeters. De West-Duitse communisten, die onder zware druk van dc regering staan, hebben besloten de massabetoging van j „100.000 vredesstrljders" In Dortmund niet door te laten gaan. In plaats daarvan zullen zij 1000 kleine vergaderingen be- leggen. Van 7 tot 20 Mei a.s zal te New- York een Internationale handelsbeurs worden gehouden. In commissie heeft de Duitse Bonds dag besloten, dat de voorzitter voorlopig geen communistische moties en vragen door het parlement zal laten behandelen De communistische fractie, die norma liter uit 15 man bestaat, ls door schorsing of andere gedwongen afwezigheid van 6 leden, geslonken beneden het minimum van tien leden, dat voor een volledige fractie noodzakelijk wordt geacht Chili heeft in een verklaring de Sov- jjet-aanspraken op rechten ln het Zuldpool- 1 gebied van de hand gewezen. TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT. Toen twee gestichtswachters van Veen- huizen gisterochtend met een groep ge detineerden in het Academisch Zieken huis te Groningen vertoefden om daar geneeskundige hulp te ontvangen, zagen twee van de gevangenen kans te ont vluchten De Groninger politie zette een achtervolging in doch slaagde er tot nu toe niet in de vluchtelingen op te spo ren. De ontsnapten zijn de 31-j. L. van der S uit Musselkanaal en J. K. uit Huizen. VERZORGING DER NEDERLANDSE GRAVEN IN DUITSLAND. De Oorlogsgraven-Stichting zal dezer dagen een aanvang maken met de In richting en verzorging der Nederlandse graven in Duitsland. Een m'ssie van de Oorlogsgraven- Stichting is naar het kerkhof Ohlsdorf nabij Hamburg vertrokken, waar de eer ste 600 witte kruisen, vermeldende naam, geboorte en sterfdatum en voorzien van -de Nederlandse driekleur, zullen worden geplaatst. Lafhartige roofmoord te Bandoeng DE HEER F. W. NEIJHOFF DOOR RAMPOKKERS OVERVALLEN. In koelen bloede is Zaterdagavond 2 September de 53-jarige administrateur lste klasse van de bank Republiek Indonesia (Algemene Volkscrediet- bank), de heer F. W. Neljhoff, in zijn woning aan de Djalan Tjiungwanara te Bandoeng, door rampokkers ver moord. Zijn vrouw, twee van zijn dochters en een schoonzoon moesten machteloos toezien, hoe hij met revol verschoten van het leven werd be roofd. De bedrijvers van deze afschu welijke misdaad namen direct de vlucht, en van hen ontbreekt ieder spoor. Omstreeks half negen werd er geklopt op het raam van de eetkamer. Op dat ogenblik waren .hier alleen de heer Neijhoff, die nog zat te werken, en diens vrouw aanwezig. Twee van zijn doch ters en een schoonzoon bevonden zich in een. ander gedeelte van het huis. De heer Neijhoff, die in de veronderstelling verkeerde dat er-visite was. begaf zich naar de voordeur en opende deze. Ver moedelijk zijn hierop de drie rampok kers ogenblikkelijk de woning binnen gedrongen Op het lawaai en geroeze moes, dat in de gang hoorbaar werd, kwam ook mevrouw Neijhoff de gang op. Hier vond ze drie personen, twee in uniform en een in burger, die haar man met een revolver bedreigden. Samen met haar man werd zij door de aanvallers de slaapkamer binnengedron gen, waar even later ook de beide doch ters en de schoonzoon werden binnen gebracht. Een der rampokkers rukte de heer des huizes zijn polshorloge af ën direct daarop gelastte men hem de kasten te openen. Dit weigerde de heer Neijhoff, waarop men probeerde om hem de sleu tels, die hij aan een ketting in zijn borstzak droeg, afhandig te maken. Er ontstond een worsteling. Op een gegeven ogenblik duwde de aanvaller zijn slachtoffer achterover op het bed en loste van vlakbij een schot op hem. De kogel, die via de bovenarm in de hartstreek drong, maakte ogenblikkelijk een eind aan het leven van de heer Neijhoff. Direct na hun lafhartige daad. namen de moordenaars de vlucht, waarbij een van hen nog in het wilde weg een schot in de kamer loste Hierdoor werd ech ter niemand geraakt. Hun buit bestond slechts uit dat ene polshorloge. De heer Neijhoff zou over 3 weken naar ons land vertrekken. ZOON VAN Dr DREES NAAR DJAKARTA. Als finantieel adviseur. Drs W. Drees de zoon van de minis ter-president, is gisteravond per vlieg tuig van Schiphol naar Djakarta ver trokken De heer Drees ls onlangs be noemd tot financieel adviseur bij het Nederlandse hoge commissariaat in In donesië In 1946 deed hij zijn doctoraal economie. In 1947 verzocht het Inter nationale monetaire fonds de heer Drees bij de internationale staf van deze in stelling in dienst te treden In Augus tus 1950 stelde hij zich op verzoek ter beschikking van het Ministerie van Fi nanciën. het teken van een Oud-Hollandse boe- I renbruiloft. Toen om 5 uur de ruim 130 deelne mers zich op het grasveld om de vlagge- mast verzameld hadden, opende de dis trictscommissaris, Ou-baas A. Bekes de bijeenkomst. In zijn welkomstwoord heette hij in het bijzonder de gasten, welkom. In verband met het jubileum namelijk waren deze keer ook de echt genoten van de districtsstaf en de lei ders uitgenodigd, uitgaande van de ge dachte, dat zij, die zo vaak hun echt genoten voor het jeugdwerk afstaan, ook hun deel van het feest moesten hebben. Van het hoofdkwartier merkten wij op: de Hoofdkwartiercommissarissen Ir J. ten BokkelHuinink en W. Buiten dijk. Na de opening werd aan een aantal dames en heren de „Woodbodge" uitge reikt, dit is een bewijs van het met suc ces gevolgd hebben van een serie spe ciale leiders-cursussen. Hierbij was o.a. de bekende Leidenaar de heer A. Val kenburg, distrlcts-secretaris. Na dit officiële gedeelte werd een aan vang gemaakt met de eigenlijke feeste lijkheden, waarmee de Zaterdagavond gevuld was, bestaande uit zang, volks dans, declamatie en toneel. Des Zon dags werd na de kerkdienst een opvoe ring gegeven van een allegorisch spel, speciaal gemaakt voor deze gelegenheid. Het hoofdpunt hiervan was het aanbie den van gelukwensen door „schimmen uit het verleden", bestaande uit „Gro ten" uit Neerlands Historie. Het was zeer interessant te horen wat b.v. Sint Joris, Juliana van Stolberg en Jacoba van Beieren, de jubilerende vereniging toewensten. De vereniging werd verpersoonlijkt door het bruidspaar. De bruidegom, voorgesteld door de heer P. Harteveld, dankte allen voor de goede raad en de hartelijke woorden, waarna met Oud- Hollandse muziek en zang dit spel werd besloten. Na de maaltijd stond een tuinfeest op het programma, bestaande uit volks dansen en allerlei spelen. Men was 's morgens nog zeer bang. dat dit niet door zou kunnen gaan, want de regen buien volgden elkaar vrij snel op. Toen echter omstreeks twee uur de zon door brak, kon ook van dit programma-on derdeel ten volle genoten worden. Het was een alleraardigst gezicht op het frisgroene grasgazon de felle kleuren te zien bewegen van de costuums der ja gers, vissers, dames in hoepelrokken enz. enz. Om vijf uur werd, nadat allen weer ln padvinders-uniform gestoken waren, deze feest Koempoeian gesloten. In zijn afscheidswoord sprak Ou-baas Bekes de wens uit, dat de leiders, die dit week einde hadden meegemaakt en genoten hadden van de prettige geest en de kameraadschap, deze zouden doorgeven aan de jongens in hun groepen en ook aan hun medeleiders, die hier niet aan wezig waren. Rest nog te vermelden, dat de versie ring van de „Haven" (zeer smaakvol met vissersnetten, bloemen en lampi ons), de costumerlng van de deelne mers en het Allegorische spel. verzorgd waren door de Afdeling Katwijk van het district. Zij kan met voldoening op haar aandeel in het slagen van dit feest te rugzien. predikbeurten voor woensdag BOSKOOP Geref. Gem. 7.30 uur, ds. C. Steenblok uit Gouda. KATWIJK AAN ZEE Chr. Geref. Kerk 8 uur, ds. P. v. d. Bijl. NEIL HERV. KERK Beroepen. Te Monnikendam H. J Keljzer te St. Laurens. Te Wijk bij Heusden J. Wieman te Hoogblokland. Aangenomen Naar Schagen, A. N. t. a- Kreeke te Tlel. t Bedankt. Voor Eerbeek, A. D. Bakker te Nijland. geref. kerken Beroepen. Te Heer Hugowaard. J. Wil- Bchut, cand. te Rotterdam. Aangenomen. Naar StaphorstRouveen, A. J. Noordewier te Westerbork Bedankt. Voor Vroomshoop (vac. H J- Lamoers Heerslnk), A. A. v. d. Hoorn Gramsbergen. chr. geref. kerken Beroepen. Te 's-Gravenhage-Oost, G. H. Polman, miss. pred. woonachtig te Zwijn- CllTweetal. Te Zwljndrecht, H. W. te Lisse en J. G. van Minnen te Huizen. Bedankt. Voor Assen. J. H. Velema w Bunschoten. Voor Harllngen. C. J- Ph- 00 bering, legerpred. te Apeldoorn. baptisten gemeenten Aangenomen. Naar Apeldoorn, D. Slort te Almelo. Ds. E. PEKEMAt Te Enschedé ls ln de ouderdom van 73 Jaar overleden ds. E. Pekema, em Prer kant der Doopsgez. gemeente aldaar us. Pekema werd 22 April 1877 te Bolswara geboren en studeerde aan dc Gein. urn- vcrsltelt te Amsterdam, ln 1904 aanvaar'aae hij zlln ambt te Menslngeweer en djenao vervolgens de gemeenten van Monniken dam, IJmuiden en van 19121942 die van Enschedé waar hl) 1 Juli 1942 met eme ritaat ging. Zijn stoffelijk overschot zaï morgenmiddag op Westerveld worden ge cremeerd. Ds. c. c. g. visser overleden In de ouderdom van 75 jaar is te Rot" terdam overleden. d.s. C. C. C Visseir, emeritus-predikant der Evang. Luth- Ge meente aldaar. Ds. Visser, die een bekenae figuur ln Ewang. Luth kringen was. De- kleedde in de oorlogsjaren het Prfes{," dlum van de Generale Synode der EvaiiB- I Luth. Kerk. Voorts was hij vele Jaren ^°°r" zitter van de Luth. Jongelingsbond en i had hij o.a. bestuursfuncties in de Luin. Zendlngsbond. het Ned. Bijbelgenootschap en de Chr. Reclasseringsverenighig- u_ teraardebestelling van het stoffelijk over- lechot vindt morgenmiddag om 2 15 uu» I cp Crooswljk te Rotterdam plaats.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2