Veldmaarschalk Smuts, 80 jaar oud, overleden EERBERICHT Bernhard Sliaw geopereerd Rood-China wordt niet in Veiligheidsraad gehoord 89ste Jaargang DINSDAG 12 SEPTEMBER 1950 i No. 27099, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Het oog op New-York gericht1. Heden begint te New York de con ferentie der grote drie van het Westen: Dean Acheson, Bevin en Schuman! Wanneer de voortekenen rilet bedrie gen: dan zou het wel eens een zeer be langrijke conferentie kunnen worden, traar belangrijke en verstrekkende be- «luiten zullen worden genomen. De tijd dringt en het vaste voornemen zit blijkbaar voor om nu spijkers met kop- pen te slaan. Speciaal Duitsland staat op het pro- rram en tevens de betekenis van West- Duitsland in het Noord-Atlantisch pact afweer van een agressie van het Kemlin. Het is niet aan twijfel onderhevig, cat aan de regering van Bonn groter srmslag zal worden gegeven, ook al zal nien vermoedelijk nog niet overgaan lot een vredesverdrag. Nog steeds wil bet Westen de idee van een verenigd Duitsland overeind houden en dit zou coor het sluiten van een apart vredes verdrag niet worden bevorderd. Hot -au slechts koren zijn op de molen van Moskou, dat men immers het plan in de fohoenen schuift na de verkiezingen in Oost-Duitsland half October de dan vrijwel zekere communistische regering te erkennen als zelfstandig. Waarom zou het Westen een dergelijk voorne men nieuw bloed toevoeren door van te voren zelf iets dergelijks te doen? En dat te meer, waar een vredesverdrag niet nodig is om Bonn meer zeggings chap te bezorgen. Het Westen kan immers de teugels van de voorlopige regeling laten vieren en zelfs toestaan een eigen buitenlandse politiek te voe ren. zij het onder oppertoezicht! Alles wijst er op, dat het die rich ting uitgaat. In zeker opzicht mag West-Dults- Isnd Moskou wel dankbaar zijn voor het agressie-gevaar, dat van die zijde dreigt, want zonder dit gevaar zou Bonn heel wat minder kans maken op dergelijke concessies. Voorts kan men aannemen, dat aan West-Duitsland zal worden toegestaan om de staalproductie aanzienlijk op te voeren, opdat het Westen ruimer ge bruik kan maken van het Duitse poten tieel tot het aanmaken van oorlogsma teriaal en tevens, dat er een einde zal komen aan de ontmanteling van fa brieken. werven etc., waarbij natuur lijk hetzelfde doel voorzit. Minder duidelijk daarentegen tekent rich de kwestie der Duitse herbewape ning af. Daaromtrent zullen de drie ministers nog nauwgezet moeten pra ten. want uit hun diverse uitlatingen is sd op te maken, dat zij het op dit belangrijke punt nog niet geheel eens rijn. Alle drie zijn het er wel over eens, dat West-Duitsland recht heeft op de zelfde veiligheid als de leden van het Atlantisch pact. Moet het Westen nu echter die veiligheid garanderen zonder meer of moet West-Duitsland worden ingeschakeld? Het eerste wordt blijk baar onvoldoende geacht; zelfs door Schuman. van wiens zijde de grootste bezwaren tegen een directe herbewape ning van Duitsland verwacht mogen rorden. Het is logisch na de ervarin gen, die Frankrijk met zijn OosXerbuur- nmn heeft opgedaanAcheson zou West-Duitse divisies willen vormen als onderdeel van de geallieerde weermacht, bie men hals over kop aan het op bouwen is Bevin's mening is nog niet ust-omlijnd weergegeven. Schuman caarentegen schijnt vooralsnog niet verder te willen gaan dan het toestaan van een politie-leger van behoorlijke omvang als tegenhanger van het Oost- Duitse politieleger De geallieerden zou- cen volgens Franse lezing zelf de eigen- jjke weermacht moeten opbrengen en in handen houden. We zullen moeten afwachten, welk J'andpunt ten slotte zal worden aan vaard! In West-Duitsland zelf zijn de me ningen eveneens in dit opzicht verdeeld Aienauer schijnt meer te voelen voor fen politie-leger, terwijl uit de rijen eer vroegere legeraanvoerders stemmen opgaan voor het oprichten van eigen civisies als onderdeel der geallieerde kgers mits Duitsland zijn volle vrij heid van handelen erlangt! Intussen is het wel een zeer heugelijk verschijnsel, dat het met de bewape ning van West-Europa thans ernst is, getuige het feit, dat president Truman neeft aangekondigd, dat een aantal Amerikaanse divisies zal worden toege voegd aan het Amerikaanse leger in ^est-Europa en een verklaring van Britse zijde, dat Engeland hetzelfde zal öoen. Terwijl bovendien Frankrijk. België. Nederland Denemarken en •■oorvegen met bekwame spoed hun beschikbare defensie-macht aan het opvoeren zijn. Laat ons hopen, dat de achterstand hos tijdig is te verhelpen en dat het Moskou duidelijk zal worden dat ver- p re agressie niet meer zal worden ge duld! J Op zich zelve is het wel beschamend, uat de wereld uit het jongste verleden ho? niet oe benodigde wijze lessen heeft geput, edoch het is niet anders, «oskou dwingt tot afweer en hoe fachtiger deie wordt opgevoerd, des beter. Het schijnt het laatste red middel. Groot staatsman heengegaan Veldmaarschalk Jan Christlaan Smuts de vroegere premier van Zuid-Afrika is gisteravond in zijn woning bij Pre toria overleden. Volgens de mededelin gen is de 80-jarige veldmaarschalk rustig ontslapen. De gehele dag was hij zeer monter ge weest, 's Avonds had hij nog met veel plez er voor de radio horen vertellen, dat hij goed vooruitging. „Zo, nu weten de mensen ten minste'dat ik nog op de been ben", had hij toen gezegd. Kort na het diner dat hij mét zijn huisgenoten had gebruikt, zakte hij echter in elkaar, toen zijn twee dochters bijna overal droog. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en bijna overal woog weer. Matige en in het Noord westen later krachtige wind krimpend van West naar Zuid-West: Weinig ver kering in temperatuur. (Opgemaakt k 10 uur). 13 september. Zon op: 6.10 uur; onder: J9.01 uur. Maan op: 7.46 uur: onder: 19.22 u. Hoogwater te Katwijk te 3.56 en 16.20 (Springtij). I nummer bestaat Dit acht pagina's. Wijlen veldmaarschalk Smuts. hem naar zijn slaapkamer brachten. Een hartverlamming nam hem weg op 80-jarige leeftijd Zoals bekend, was hij kort geleden hersteld vair een longontsteking, waar na hij echter een griep kreeg. Voor de doktoren was hij een lastig patiënt, daar hij zich niet wilde ontzien en weigerde te bed te blijven. Smuts had g'steren nog een autotooht gemaakt van bijna 160 km. De dokter zeide, dat hij zijn beste dag had gehad sinds drie of vier weken. Met Smuts verliest Zuid-Afrika een leider van singuliere gaven en de we reld een staatsman van groot formaat. Smuts, uit de boerenoorlog nog bekend als Slim Jannie". was een van die boe renleiders die verbeten tegen de Engel sen vochten, maar later een van de grootste staatslieden van het imperium werd. Smuts, d'e zyn militaire titel prefe reerde. is lange tijd leider van de Zuid- Afrikaanse politiek geweest. In de be ginne trachtte hij zich van Engeland te distanciëren. maar later maakte hij van zijn land een van de sterkste bondge- iio cn van Engeland. Generaal Smuts, die niet alleen kun dig militair en staatsman, maar tevens philosoof wetenschapsman en schrijver was werd op 24 Mei 1870 in de Afri kaanse plaats Stellenbosch als zoon van eeA boer gel eren Hij studeerde rechten :n Cambridge. Toen hij 25 jaar was. werd hij procu reur-generaal van de Zuid Afrikaanse re publiek, een geslaagd rechtsgeleerde en bovendlep een opkomend politicus. Weer vijf jaar later was hij geruïneerd. Alles wat hij had ondernomen was hem mis lukt en ook zijn politieke carrière scheen ten einde. Mede onder zijn commando verloren de Zuidafrlkaanse boeren de strijd tegen de Engelsen. Een van zijn eerste gevan- j genen was een jonge Britse officier.1 Winston C-hurchill, die later een van zijn beste 'vrienden zou worden. De jaren van 1902 tot 1907 waren voor Smuts zeer moeilijk. HU leerde toen de noodzaak inzien van samenwerking tus sen Zuid-Afrikanen en Engelsen. Hij koos zich toen de Unie van Zuid-Afrika als ideaal. Tijdens de eerste wereldoorlog voerde hij met succes strijd tegen de Duitsers in Oost-Afrika. Lloyd George riep hem in 1917 naar Engeland en nam hem op in zijh oorlogskabinet. Door zijn welsprekendheid, kermis, breedheid van blik en karaktervastheid verwierf hij zich buitengewoon grote invloed. Smuts nam deal aan de onderhande lingen over het vredesverdrag van Ver sailles. Hij toonde zich een krachtig pro pagandist voor de Volkenbond. Tussen de twee wereldoorlogen was hij 20 jaar lang premier van Zuid-Afri ka. Van 1919 tot 1924 was hij minister voor inboorl'ngen-aangelegenheden. Van 1933 tot 1939 was hjj m'nister van ju stitie en daarna werd hij weer premier tot dr Malan in 19'48 zijn regering ten val bracht. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak was hij bijna 70 jaar maar hij wijdde zich toch hartstochtelijk aan de zaak van de democratie en aan de eenheid van het Britse Gemenebest Hu won de moeiliike strijd in eigen land tegen de krachtige groepen, die de neutralite t van Zuid-Afrika wilden bewaren. Later werd erkend dat het aan de verdiensten van Smuts te danken is geweest dat Zuid-Afrika aan de zijde van de gealli- eerden is blijven staan. In 1941 verklaarde hij: .De deelne ming van de Verenigde Staten is nu nodig willen wij de overwinri'n? beha len". Een maand daarna kwam de Ja- panè eoverval op Pearl Harbor. In 1941 benoemde kon'ng Geonre VI Smuts tot veldmaarschalk maar Smuts gaf er de voorkeur aan ..generaal" ge noemd te worden, een rang die hij in de Boerenoorlog had verworven. Jn 1942 werd hii opnieuw in het En gelse oorlogskabinet oogenomen Hij werd het symbool van het .Britse Ge menebest van volken", een uitdrukking, die hij heeft uitgevoerd. In 1946 braclv- Smuts een bezoek aan Nederland Od 9 October kwamen vrij wel alle Nederlandse ministens uit het kabinet-Besl het gehele diplomatieke corns en talrijke autoriteiten in kasteel .Oud Was-enaar" bileen om hem te ont vangen Bij d!e gelegenheid werd hij toegesproken door professor R. P Cle- veringa. d'e de veldmaarschalk de me- dedehng deed dat de Leldse universi teit bet een grotf eer achtte hem het ere-dootoraa^ in de rechten aan te bie den Maarschalk Smuts antwoordde, dat deze onderscheiding niet alleen voor hem ze1! maar vooral voor het volk van Zuid-Afrika een grote eer was. H.M de Koning-n had de maarschalk ln de mid dag ontvangen en hem een noenmaal aangeboden. Od 11 October werd d° bezoeker nlech- tig ontvangen 'n de Verenigde Verga dering van de belde Kamers der Staten Generaal in de Ridderzaal op het Bin nenhof. Smiris beëindigde rijn toespraak met le uitroeo van Winston Churchill. .F'irooa. sla op." Tiiiens ziin be^ek aan he1 K^nrnkiwc Paleis te Soestdiik verleend0 HM. de Koningin veldmaarschalk Smut* het grootkruis In de orde van de Nede-- lancNf» Leeuw Tn 1949 bracht, hii bezoeken aan Rome Athene en Cairo en in Novembe- van dat iaar kwam hii weer naar Engeland. In December 1949 werd een aanslag op het leven van de grijze staatsman ge pleegd maar bet schot, miste. Op 24 Mc 1950 mocht hii uit alle delen van de wereld gelukwensen in ontvangst nemen ter gelegenheid van zijn tachtigets ver jaardag. Groot is het aantal onderscheidingen uit vele landen, die hem gedurende ziin lange oolitieks loopbaan ten deel zijn gevallen. bewijzen van deelneming. Het stroomt bewijzen van deelneming met het verlies van deze grote politicus. Op voorstel van Malan is het congres te Pretoria verdaagd. Koning George VI van Engeland heeft de weduwe telegrafisch zijn deelneming met het overlijden van haar echtgenoot betuigd. „In vrede en in oorlog was zijn raad en zijn vriendschap van onschatbare waarde voor mijn vader en voor mijzelf. De kracht van zijn geest heeft de wijs heid van het gehele mensenras ver rijkt", aldus dit telegram. Minister president Attlee verklaarde: „de wereld zal over hem rouwen. Hij had de ware oprechtheid des harten, die overal het ware kenmerk van een groot mens vormt. Met zijn verscheiden is een licht in de wereld van vrije mensen uit gegaan". De BBC onderbrak het pro gramma en nam een minuut stilte in acht. Churchill zei naar aanleiding van de dood van Smuts: „met diepe droefheid verneem ik de dood van generaal Smuts, die mijn hele leven mijn vriend was Het verscheiden van deze grote geest betekent voor de gehele wereld een verlies". Onze minister-president, dr W. Drees, zeide. toen hem van Engelse zijde com mentaar gevraagd werd: „Ik heb het al tijd verbazingwekkend gevonden, dat generaal Smuts zo lang een wereld bekend staatsman is geweest, nadat hij een leidende rol gespeeld had in de Boerenoorlog. Ik heb altijd de grootste bewondering gehad voor de wijze waarop hij de Engelsen en de Boeren tot elkaar wist te brengen en met alleen een groot lei der in zijn eigen land maar ook in het Britse Gemenebest te zijn. De wereld kende hem als een groot staatsman met vooruitziende blik, zowel in oorlogs- als in vredestijd en hij ver wierf zich een naam die men zich nog lang zal herinneren. Wij in Holland voelen zijn heengaan als een zwaar ver hes". Ter gelegenheid van de Dag der Ver enigde Naties heeft mevrouw Roose velt met twee meisjes aan president Truman de vlag der Verenigde Naties aangeboden, op het Witte Huis te Washington. In een kort toespraakje zei de pre sident, dot het doel der bev/apening van de Verenigde Staten vrede is en niet overweldiging. Operatie is geslaagd George Bernhard Shaw heeft op zijn 94-jarige leeftijd in het ziekenhuis te ding dat je benen eerder bezwijken dan je hoofd. Daarom val ik steeds om. Het gebeurt minstens driemaal per week!" In een klein Londens avant-garde Zeventig vrouwelijke doktoren uit alle delen van de wereld, zullen deelnemen aan het zesde driejaarlijkse congres van de Internationale Vereniging van Vrouwelijke Doktoren, dat te Philadel phia wordt gehouden. Op haar weg naar Philadelphia brach ten v.l.n.r. dr Janet Aitken (Londen), dr Susana Szkop Frenkel (Israel), dr ErikssenLihr (Finland) en dr A. C. Ruys (Nederland), een bezoek aan het ziekenhuis te New York waar dr Ada Chree Reid van dit ziekenhuis haar de instrumenten toonde van Elizabeth Blackwell, stichtster van deze inrich ting. Luton een operatie ondergaan die zijn theater, dat slechts plaats biedt aan 113 ouderdom in aanmerking genomen, vrij toeschouwers, is zo juist een nieuw stuk gevaarlijk was. van Shaw begonnen, zes korte schetsen. HU had. geluk in een deel onzer vo- spelende na een atoomoorlog. Het stuk. rige oplaag nog gemeld, Zondag een dij- getiteld Fabels van verre" dat een been gebroken tijdens een wandeling in j persiflage ls op zijn eigen .Terug naar de tuin van zijn woning te Ayot St. Methusalem" haait n et bij Shaw's vroe- LawTence. gei'e werken, maar het is vanzelfspre- De operatie werd verricht door de spe- kend geestig en spiritueel. Décors en cialist Plewes. die werd bijgestaan door costumes zijn van fantastische aard. de Londense hartspecialist sir Thomas j Shaw, die het schrijven niet laten kan, Fairbank. i werkt aan een nieuw stuk, een blijspel. Toen Shaw ln het ziekenhuis werd getiteld.Waarom ze niet wilde". Shaw opgenomen stond hü er op dat hij een zeide onlangs hierover: „Tot nu toe is kamer voor zich alleen kreeg. Hij wilde het zuiver banaal Misschien verbrand in geen geval gratis worden behandeld. ik het wel Shaw begon dadelijk uit te varen tegen een jonge verpleegster die hem waste. De verpleegster vertelde, dat vol gens hem „de verplegende stand er op uit is de pat'ënten door al dat gewas om zeep te brengen". In Mei van dit jaar heeft Shaw drie weken doorgebracht in het Queen Vic toria z'ekenhuis in Welwyn. Hij klaagde toen over spit ln de rv,g en het was be kend dat hij. ook nadat de behandeling ten einde was dikwijls pijnen leed. Shaw vestigde zich in Ayot St. Law rence in 1947, omdat hij zoals hij toen verklaarde graag de honderd jaar wilde bereiken. Zijn keus was op dit plaatsje gevallen, nadat hij hier op de grafsteen can een 85-jarige vrouw gelezen had. dat ..haar levensdraad in de bloei van haar leven was doorgesneden" Wan neer 85 de bloei van het leven is. ;s dit een plaats waar ik wil wonen", had Shaw gezegd. Onze Londense correspondent më]dt nog: Shaw's trouwe huishoudster, die hem al dertig jaar verzorgt, was met vacan- tie. doch de dienstbode en de tuinman waren direct na het ongeluk aanwezig om hem bij te staan. In October 1946 is Shaw van een stoel gevallen, doch toen liep het goed af. Een dag na het incident sprak Shaw voor een gramofoonopname. die zou worden u'fgezonden. Hoewel hij een lichte schok had gekregen, verklaarde hij ad rem als steeds: .Als men zeer oud is. zoals ik. is het een onplezierig Lot 13 mijnwerkers schijnt beslecht Door overstromingswater zijn gister middag opnieuw gedeelten van de kra ter in de verzakte grond in de Schotse mijn weggezakt, waardoor de schacht die de reddingsploegen toegang tot de 13 vermiste mijnwerkers moet geven, bijna versperd is. Men vreest, dat men de vermisten zal moeten opgeven. Meer en meer water stroomt thans de schacht binnen. minder huwelijken, minder geboorten in belgië. (Van onze Brusselse correspondent). Voor de oorlog was de demografische situatie in België al niet bijzonder gun stig, vooral niet in het Walenland. Na de oorlog is er een lichte verbetering in het aantal geboorten geweest, maar zols nu blijkt is deze opleving slechts van korte duur geweest, want in het aantal geboorten valt weer een achter uitgang te enstateren. Uit de volgende cijfers, waarin naast elkaar worden geplaatst de gegevens over het eerste halfjaar van 1950 en van 1949, blijkt dat zowel het aantal geboor ten als het aantal huwelijken vermin dert, maar dat deke achteruitgang voorlopig nog wordt gecompenseerd door een daling van het sterftecijfer. 144Q 1Q*50 Geboorten 75.575 73.239 Huwelijken 33.302 31.193 Sterftegevallen 59.830 55.120 Men houdt rekening met een daling van het geboortecijfer met 5000 voor geheel 1950 ten opzichte van 1949. Nader wordt gemeld, dat de operatie goed verlopen ls en dat. Shaw het wel maakt Een der artsen zeide niet te ver-, wachten, dat Shaw langer dan een week in het ziekenhuis zou worden gehouden. Canada plaatst zijn strijdkrachten op voet van oorlog 15.000 man voor korea. De geregelde Canadese strijdkrachten zijn op voet van oorlog geplaatst, ter wijl het contingent voor Korea tot een maximum van 15.000 man wordt uitge breid. Dit is Zaterdag door de minister van defensie in het Canadese lagerhuis meegedeeld Volgens het nieuwe besluit is de to tale toegestane sterkte van het staande leger, de marine en de luchtmacht 81.000 man. Afgezien van het contingent voor Korea is de sterkte van het Cana dese leger thans meer dan 50.000 man. Sinds 20 Juli hebben 11 200 man zich voor dienstneming bij het leger gemeld. Engeland streeft naar een compromis voor Formosa i (Van onze Londense correspondent). In Londen verluidt, dat Bevin in New York de komende dagen een krachtige poging zal doen om het Koreaanse con flict te isoleren. Hij zou het communis tische China willen losmaken van de sovjet-unie door het met medewerking van India te doen opnemen in een Aziatisch bloc. Mao tse zou reeds van dit plan op de hoogte zijn gebracht en men beschouwt het in Londen als een gunstig teken, dat de Chinese bladen reeds een vriendelijker toon jegens En geland aanslaan. De kwestie Formosa, welke met de Chinese positie nauw verband houdt, zal ongetwijfeld het moeilijkste punt der besprekingen wor den. Waarschijnlijk zal er tussen de af wijkende standpunten van Engeland en Amerika een compromis worden bereikt dat reeds is vergemakkelijkt, omdat Truman zich van Mac Arthur's onfor tuinlijke -wcrklaring heeft gedistan- cieerd Dit op zichzelf bracht in Londen reeds een opluchting teweeg. Trouwens achter de schermen heeft de Engelse regering reeds dadelijk, nadat Amerika's algemene lijn inzake Formosa bekend was. gepoogd Truman te beïnvloeden om alles te vermijden, dat de Chinese communisten in actie zou kunnert bren gen. Thans zweeft de Britse diplomaten een oplossing voor de geest, waarbij China in de gelegenheid zal worden ge steld op de komende assemblee der Ver. Naties te worden gehoord, iets waarin de Amerikanen reeds zouden hebben toegestemd. Zowel Engeland als de Ver, Staten beseffen ten volle, dat de kloof, die er tussen hen ten aanzien van China be stond. dient te worden gedicht om nieuwe risico's te vermijden. naspel van belgische koningskwestie. Omtrent de behandeling van ambte naren. die na de terugkeer van koning Leopold hebben gestaakt, heeft de Bel gische premier Pholien bekend gemaakt, dat geen straf of inhouding van loon zal opgelegd worden als het wegblijven veroorzaakt was door vervoersmoeilijk- heden of andere redelijke oorzaken. Staatspersonecl. dat bij de staking niet verder is gegaan dan de grenzen, die daarvoor in particuliere bedrijven be staan. krijgen een berisping. Wie zich schuldig gemaakt heeft aan sabotage of geweld wordt onderworpen aan een ad ministratieve sanctie. Niemand zal ech ter worden ontslagen. Inzake Mandsjoerije klacht De Veiligheidsraad is gisteravond bijeengekomen om te beslissen of de Chinese communisten uitgenodigd die nen te worden om deel te nemen aan het debat over hun klacht, dat Ameri kaanse vliegtuigen Mandsioeriie had den gebombardeerd. Voorzitter Jebb (Engeland) vestigde de aandacht od een telegram var. Tsloe en Lai. de Chinese communistische mi nister van buitenlandse zaken. Hierin wordt verklaard, dat indien een verte genwoordiger van communistisch Chi na' niet tot het genoemde debat zou worden toegelaten, de regerine van Pe king alle aangenomen resoluties als „onwettig en derhalve van nul en ee- nerwaarde" zou beschouwen. De Chinese nationalistische afge vaardigde Tsiane kantte zich heftig te gen de uitnodiging van een Chinese communistische vertegenwoordiger. De sovietrussische gedelegeerde Ma- lik betoogde, dat elke bespreking van de klacht van Peking zonder de deel neming van een Chinese communist on wettig was. Artikel 52 van het Hand vest verDlichtte de raad beide oartiien in een geschil te horen, zo zeide Malik De Amerikaanse eede'egeerde Warren Austin verklaarde, dat de sovjet-unie de Chinese communisten in de raad probeerde „te smokkelen" De bedoe ling van de klacht, dat Amerikaanse vliegtuigen Mandsioeri.js grondgebied hadden gebombardeerd, was uitsluitend om de aandacht van „de agressie od Korea" af te leiden, aldus Austin. In dien Tsioe en lai en ziin collega's wer kelijk meenden, wat zii zeiden, zouden zii een onderzoek door de V.N. toejui chen. D; Noor Sunde maakte bekend, dat 1 hii voor het Russische voorstel om een vertegenwoordiger van communistisch China uit te nodigen zou stemmen. Hii voegde er evenwel aan toe. dat het niet nodig was de komst van de afge vaardigde af te wachten alvorens een commissie te benoemen die ter Dlaatse een onderzoek zou moeten instellen. De Franse afgevaardigde Chauvel verklaarde niet te kunnen beerilDen hoe de voorgestelde commissie van on derzoek zonder goedkeuring van de Chinese communisten naar Mandsjoe rije zou kunnen worden gezonden Bebler van Joego-Slavië zeide. dat indien de raad een vertegenwoordiger van communistisch China niet wenste te horen, hii ceen steun zou verlenen aan de instelling van een commLssie j van onderzoek. Sir Gladwyn Jebb van Engeland ver klaarde dat de Britse delegatie niet beweerde, dat de argumenten voor een uitnodiging van een Chinese commu- I nistische afgevaardigde onweerlegbaar waren. Zii aarzelde echter niet te con- I cluderen. dat billiikshalve het regiem j van Peking het recht had zijn stand- nunt uiteen te zetten. De Veiligheidsraad heeft' daarop met 6 tegen 3 steramen bij 2 onthou dingen besloten rood-China niet in de gelegenheid te stellen in de raad de klacht inzake het bombarderen van Mandsjoerljs grondgebied door Amerikaanse vliegtuigen toe te lich ten. Zeven stemmen ziin nodig voor goed keuring van besluiten, voorstellen etc. Rusland. Groot-Brittannië. Frankrllk. Noorwegen. India en Joego-Slavië stemden voor. de V.St nationalistisch China 'en Cuba tegen en Egvpte en Ecuador onthielden zich van stemming. Vanmiddag is er weer een eehelmi zitting.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1