Laatste Berichten TYPEN STENO 75 jaar service en kwaliteit Kerkelijk Leven Officiële publicatie STADSNIEUWS B. en W. van Lisse stellen raad hypotheek-regeling particuliere woningbouw voor MAANDAG 11 SEPTEMBER Dubbel jubileum fade Koning Tegenwoordige eigenaar 55 jaar in het bedrijf werkzaam Deztr dagen zaJ het 75 jaar geleden rijn. dat nu wijlen de heer B. J. P. de Koning in het hoekpand Haarlem merstraatDonkersteeg 2, waarin voordien de sigarenwinkel van de heer Knotter gevestigd was, een zaak in manufacturen opende, welke zowel de verkoop aan particulieren als een engros-afdeling omvatte. Twintig jaar later, in 1895, deed de tegenwoordige eigenaar, de heer J. B. de Koning op 18-jarlge leeftijd zijn Intrede in de zaak, welke nog heden tendage onder z(jn energieke leiding staat, sedert 1946 terzijde gestaan door rijn compagnon, de heer A. Sanders. Na een 3-jarige vakopleiding in Nijmegen en Hilversum, kwam de jonge Bernard de Koning in liet bedrijf van rijn vader, die hem van de eerste dag Inprentte, dat slechts twee dingen een raak künnen groot maken, n.ll de ver van uitsluitend kwaliteltsgoed en bat geven van de beste service aan de clientèle. Deze grondbeginselen hebben vader en zoon voortdurend in praktijk rtbracht en toen eerstgenoemde zich h 1913 uit het zakenleven terugtrok, varen de. voorwaarden geschapen voor can verdere uitbouw. In dat zelfde Jaar "erd het aangrenzende' pand Donker- ileeg 4 aangekocht van de firma Van i-.ï Stok; in 1917 het daarnaast gelegen fr.'ceel Donkersteeg 6. de vroegere.sla- ierjj van de firma Christiaanse eh in 'er jaren het naaststaande huis van it firma Holswilder op de Haarlem merstraat, waar thans het z?n. Wollen Dekenhuis is gehuisvest. Al deze uit leidingen gingen gepaard met zeer be- •ngrijke verbouwingen, zowel in- als ttwendig. De groothandel werd in later jaren t??eheven, zódat het gehele bedrijf op k detailverkoop werd ingesteld. Gevraagd naar het geheim van zijn ïjcces, meende- de héér De Koning, be- hlve aan de twee hierboven genoemde nondbeginselen dit voornamelijk te Degen toeschrijven aan het feit, dat hij r-ch steeds heeft mogen verheugen in t:t vertrouwen van het publiek, zowel i's van zijn leveranciers en zakenrela ties. „Onze stelregel is altijd geweest: de ihnten zijn koning, voor hen kun je 'ooit genoeg deen". .■Er zijn in die 55 jaar met al deze poepen banden ontstaan, die verre uit ban boven een strikt zakelijke ver houding en als zakenman „maar ook ris mens, kan ik U wel Zeggen, dat het Dij moeite zal kosten om aan het einde T*n dit jaar, wanneer ik mij uit de da- :pHjkse leiding zal terugtrekken, vele toer banden te moeten verbreken". DE JUBILEUMVIERING. I as. Woensdag plaatsvinden en des Dorgens om 9 uur beginnen met een van dankbaarheid in de Harte- «ugskerk. Om kwart over tien Is er een t Het hoekpand Haarlemmerstraat Donkersteeg, waar de heer B. J. P. de Koning in 1875 zijn bedrijf stichtte. ontvangst door het personeel en des middags van 35 uur in het feestelijk versierde winkelcomplex een receptie voor zakenrelaties en overige belang stellenden. Dat zal een gedrang worden, want behalve in het zakenleven heeft de heer De Koning ook een LEIDENDE ROL IN HET VERENIGINGSLEVEN. gespeeld! 0^,Ui NED. HERV. KERK „Beroepen. Te Steedum. H. Geertsema te 'taaart. „••angenomen. Naar Besoyen (toez.) M. verwey te Melissant, die bedankte voor wuderak. Naar Heerlen (3e predpl.). G. "Jlïemeyer, legerpred te Utrecht. «dankt. Voor Hoevelaken. J. C Stelwa- te Wezep. Voor Noordeloos, J. Wieman Hoogblokland. GEREF. GEMEENTEN Slankt. Voor Dlnteloord. W. de Wit te ®welburg. OLD GEREF. GEMEENTEN .Beroepen. Te Loenen a d. Vecht, T. de ~f. ouderling te Krallngscheveer. flSlE VAN KOSTER-ORGANISATIES P* besturen van de belde kosterorgani- 'f5 in ons land zijn ln de afgelopen j"k tot overeenstemming gekomen over - fusie van belde organisaties. Deze fu- indertijd als voorwaarde gesteld ',r de toelating van belde organisaties bet C.NV. (Christelijk Nationaal Vak- •fbondi. Op 19 October hopen de twee janisaties in Amersfoort een algemene ''taderlng te houden. De bedoeling is. in Morgenuren elk afzonderlijk bijeen te «pen, terwijl dan ln de middag de eerste y;«aene vergadering der gefuseerde orga stics kan plaats vinden. AFSLUITING. ...burgemeester en Wethouders van Leiden £en8eu ter openbare kennis, dat met ln- g3? van li September a s. de weg langs Haarlcmmertrekvaart. van het Leldse tot de Postbrug, gedurende de nan te verrichten werkzaamheden voor tijverkeer zal zijn afgesloten. Dc heer J. B. de Koning, zoals iedere Leidenaar hem kent! Reeds op jeugdige leeftijd werd hij gekozen tot het bestuurslidmaatschap van de Ver voor Vreemdelingen Ver keer en tot het voorzitterschap van de toenmaals zeer actieve vereniging „All right". Door zijn grote organisatorische talenten werd hij al spoedig ingescha- gcld bij de organisatie van optochten, bloemencorso's en andere groots-opge zette volksvermaken, zoals een oud- Hollandse markt op het Pieterskerk- plein. een ringrijderij op de Bree- straatf!) en een groot Lunapark op het Schuttersveld ter gelegenheid ener „landbouwtentoonstelling. Reeds vóór de eerste wereldoorlog was hij het be stuur der 3 October-Verenlging, waar in hfj toen nog geen zitting had, be hulpzaam bij de voorbereiding van op tochten en met gerechtvaardigde trots heeft hij on.s eens toevertrouwd, dat hij het zelfs eens heeft klaar gespeeld cm in zes weken tijds een optochtplan te ontwerpen en volledig tot uitvoering te brengen! Zelfs is het een keer voor gekomen. dat het slotstuk van het 3 Octobervuunverk luidde „Hulde aan Allright", maar daarover Is in de 3 Octoberkring dan ook héél wat te doen geweest! In 1919 deed hij zijn intrede in het bestuur der 3 October Vereniging, waar hij de aangewezen voorzitter der Op tochtcommissie werd. Gedurende drie decennia ls de heer De Koning daarvan de motor geweest, die met nooit-verflauwde energie en grot? artistieke smaak plannen hielp smeden de technische organisatie ver zorgde, gedurende de laatste weken van September dag en nacht in de weer was en er ten slotte de grootste prijs op stelde om op de eigenlijke Leidse feestdag te klokslag 1 uur met zijn rijzweep het startsein te geven voor een tot-in-de-puntjes-verzorgde optocht Hoewel het zakelijke en persooonlijke element in deze jubileumviering met elkaar nauw vervlechten zijn, valt toch het zwaartepunt op het zakelijke ka rakter. Maar niettemin dient toch ook in dit verband genoemd te worden zijn voorzitterschap van de Miriza-combina- tie, waarvan hij de oprichter was en nog steeds de grote bezielende kraoht vormt. En wij zwijgen dan maar verder over zijn verdere personalia in de vorm van zijn hoogst verdienstelijk werk op cha ritatief terrein, als initiator van de jaar lijkse autotocht der ouden van dagen, voor de Niwin. als lid der Kamer van Koophandel en tientallen andere inci dentele functies ten bate der gemeen schap. Toen hij het vorige jaar aan de voor avond van 3 October werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, heerste daarover vreugde vèr buiten de 3 Octobe kring. Want de heer De Ko ning is niet alleen een bekend, maar ook een goed burger, die cp velerlei ma nieren de duidelijkste bewijzen heeft geleverd van zijn innige verknochtheid aan zijn geboortestad. Meg? hij dat tot w-derzijdse voldoe ning nog v&le jaren blijven! Maredijk 153a: contact met 81 landen IN NEDERLAND ZIJN 3500 ZENDAMATEURS DAG EN NACHT IN DE AETHER. Het is al weer enkele tientallen jaren geleden, dat wij „ergens in Leiden", de koptelefoon dicht tegen de oren ge drukt, in gespannen aandacht zaten te luisteren naar wat er uit „zo'n kast met spoelen" aan muziek en gesproken woord tot ons doordrong. Het was in een tijd, dat de radio nog in haar kin derschoenen stond. Sindsdien heeft zich een opzienbarende evolutie in de radio wereld voltrokken en hebben wij thans via de luidspreker contact met de ge hele wereld, terwijl ook de televisie steeds meer van zich doet spreken. I Na zovele jaren zaten wij een dezer dagen wederom aan een vernuftig sa menstel van kasten, spoelen, knopjes en lampjes ook nu de koptelefoon op het hoofd te luisteren niet alleen naar de cacophonie van geluiden en het „koor" van internationale stemmen, dat tot ons doordrong, doch nog veeleer naar het resultaat, dat onze stem in de aether had. Tot goed begrip diene, dat wij op uitnodiging van het bestuur van de afd Leiden van de Vereniging voor Experimenteel Radio-onderzoek in Ne derland (Veron) een demonstratie bij woonden ten huize van de heer H. C. v. d. Heuvel, Maredijk 153a Naast het contact, dat deze avond met een aantal in Nederland wonende leden zo moge lijk tot stand zou worden gebracht, had men voorts de beschikking over een auto, waarin een zend- en ontvangst installatie was gebouwd. Vooral om dit laatste experiment was het te doen. In de loop van de avond vertrok dit rij dende zend- en ontvangststation met onbekende bestemming. Aan het toe stel volgden wij zijn route. Enige malen hoewel niet storingvrij hadden wij over en weer contact en konden er korte gesprekken worden gewisseld. O.a. toen de wagen zich op de Warmon- derweg, de R.K. Kerk te Oegstgeest, de Haagse Schouw en in de omgeving van Voorhout en Sassenheim bevond. Uit de omgeving kwamen in de loop van de avond eveneens gegevens binnen, dat men de auto op het spoor was. zodat men met dit experiment tevreden kon Uit een vooraf ontvangen uiteenzet ting van het werk der Veron. vernamen wij, dat deze vereniging thans ruim 3500 actieve leden telt. een aantal, dat in Europa alleen door Engeland met 8500 wordt overtroffen. Uiteraard is men bij de uitzendingen aan strenge be palingen gebonden, op de naleving waarvan de Radiocontróledienst regel matig in de lucht is. Vanzelfsprekend dient men zich in de uitzendingen van politiek te onthouden, doch ook een mededeling als b.v. „Ik kom vanavond bij je langs" is niet toegestaan. In het rayon Leiden zijn 75 enthou siaste zendamateurs, die met alle mo gelijke landen en werelddelen contact hebben. De heer. H. C. v d. Heuvel heeft zelfs de bewijzen voorhanden, dat hij uit zijn boven-achterkamer aan de Maredijk 153a met 81 landen uit 5 we relddelen in contact heeft gestaan. Er is, zo vertelde men ons, zelfs een Leids onderwijzer-zendamateur, die dit con tact reeds met.... 152 landen heeft gehad! Voor de toekomst heeft men van dit experimenteel radio-onderzoek nog grote verwachtingen. Groentijd 1950 BURGERIJ EN STUDENTEN. MAATSCHAPPIJ TONE WEDERZIJDS BEGRIP! Nu de vacantiemaanden weer achter de rug zyn, de maatschappij haar ge wone aanzien herneemt en de scholen weer begonnen zijn, breekt het moment ALS ONVRIJWILLIG VERSTEKELING Bezoek aan Rotterdam Ahoy' werd trip naar New York VOLKSTUINVER. „ONS GENOEGEN". Gisteren en vandaag hield de Volks tuinvereniging „Ons 'Genoegen" haar Jaarlijkse dahlia-keuring en -tentoon stelling. Hoewel uit de inzendingen bleek dat het weer ongunstig was geweest, bood het geheel toch een aardig aan zicht. De hieraan verbonden wisselbeker werd gewonnen door de heren A. Zaal berg. Herensingel 43 en B. Versteeg, Oosterstraat 63. Beider inzendingen ver wierven 9 punten. j,WESTERKWARTIER" KRIJGT CLUBHUIS. A.s. Maandag zal ln ..Westerkwartier", gelegen aan de Ten Katestraat, de eerste steen worden ge legd voor een clubhuis. LEIDEN EXPOSEERT INDONESISCHE KUNST IN GENT. Ter gelegenheid van de 5de interna tionale Jaarbeurs van Gent is in het Museum van Schone Kunsten aldaar een tentoonstelling „Ars exotica" inge richt, waar een verzameling Indonesi- sohe kunstvoorwerpen is georganiseerd, welke door de gemeente Leiden is be schikbaar gesteld. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar H. J. KoevoetJ. Zand vliet, wonende Amaliastraat 20, zal mor gen zijn gouden huwelijksfeest vieren. Ongetwijfeld zullen velen gaarne gebruik maken van de gelegenheid om het gou den bruidspaar te zijnen huize geluk te wensen. EN GLAZENSPOELER OVER DE OCEAAN. De 36-jarige Amsterdamse architect A. W. heeft wel een zeer bijzonder en langdurig avontuur beleefd, zoals op varenden van de „Noordam" het uit drukken. Hij was op 25 Augustus naar „Rotterdam Ahoy" gegaan, zag tijdens zijn rondwandeling van de Parkkade af de „Nieuw Amsterdam" liggen, herin nerde zich nog. dat hij bij het ontwer pen van een der salons had medege werkt en toog toen naar de Wilhelmi- nakade. waar goedgezinde geesten hem aan boord hielpen Maar hij wist blijk baar niets van het op handen zijnde vertrek, liep wat door de ingewanden van het zeekasteel te dwalen en kwam op een gegeven ogenblik tot de zon derlinge gewaarwording, dat het schip., aan het varen wa3. Weinig op z'n gemak informeerde hij naar de eerste aanlegplaats en toen Le Havre genoemd werd, voelde hij zich wat geruster. Eenmaal daar aan land, zou hij wel verder zien. Maar hij was slechts naar Rott?rdam Ahoy op stap gegaan, had geen pa pieren bij zich en werd daarom in Le Havre geweigerd. Hetzelfde lot on derging hU in Southampton. En toen dan eindelijk de grote sprong over de Oceaan naar New York begon, was hij wel genoodzaakt zich bij de ge zagvoerder te melden. Die krabde eens achter het oor, noteerde het geval en Het W. w?rkcn voor de kost, omdat de Holland Amerika Lijn nu eenmaal geen gratis passagiers kent. In New York aangekomen meldden de nieuwsbureaux naar Europa: „Nieuw Amsterdam had verstekeling aan boord. maar die is binnen een half uur na aankomst weer voor de terugreis op de „Noordam" gezet". Inderdaad heeft hij Het is dan °°k hooen, dat de** '36 minuten lang het silhouet van de rm*ntiid slaren zal en dat zowel de New Yorkse wolkenkrabbers gezien, groentijd slagen zai en i To<?n werd hy alweer relour gezonden met de .Noordam" en kreeg daar de baan van glazenspoeler. Vanmorgen is hij te Rotterdam weergekeerd en door de rivierpolitie van boord gehaald en verhoord. Na opgemaakt proces-verbaal is hij vrij gelaten, binnen 17 dagen uit en thuis van New York. W. was niet eens geestdriftig over zijn avontuur. aan, dat de Academit als van ouds stro men studenten tot zich gaat trekken. Dat ls dan ook weer de tijd dat stu dentenverenigingen haar deuren open stellen voor hen die. behalve de studie als zodanig, een gezelligheidsleven zoe ken en trachten een nieuwe vrienden kring -te vinden. Morgen begint de groentijd van het Leidsohe Studentencorps en zullen groep jes studenten en groenen de straten op verschillende tijden bevolken. Wan delstokken zullen weer op de Breestraat tikken en Leiden is dan op-en-top stu dentenstad. Hoewel grote gebeurtenissen buiten Nederland hun invloed doen gelden, bin nen' onze grenzen is het goed zoveel mo gelijk bij het oude te blijven, evenwicht en steun te vinden in levende tradities en kracht te putten uit vriendschap en gezonde rivaliteit. Wellicht zullen in de komende dagen luidruchtige stemmen in de straten weerklinken en op hoogtij dagen cortèges der studenent zich langs grachten en straten slingeren. Wellicht zullen enkelen medelijden voelen opko men. wanneer een glimp te zien is of geluiden en lawaai te horen zijn van deze proeftijd, welke de nieuw—aanko menden moeten doormaken. Laat men echter bedenken dat het meer geschreeuw dan wol ls. dat deze groentijd niet veel anders ls dan wat ieder volk in zijn initiatie van Jonge lingen wilde zien, nJ. een overgang van een door zijn ouders beschermd Jong, dat volwassen wordt en zich zelf vormt, zodat hU een houding en een mening heeft uit eigen overtuiging: een aan kweken van doorzettingsvermogen. Door de decennia heen heeft Leiden goede mensen afgeleverd voor de maatschap pij en vele en vele van hen bereikten vooraanstaand? posities. studenten de gevoelens van de bur gerij zullen ontzien, als de burgerij be grip zal tonen voor het standpunt van de studenten, zodat de harmonie tus sen die twee als van ouds volkomen zij, ADVERTENTIE 10 vinger syst. blind rhytm. 4 talen (130 létter- grepen p, minuut) Z3 maanden klaar. Aanvang dagelijks Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 AMUSEMENTSVER. T.O.P. Feestavond bij 5-jarig bestaan. Bovengenoemde vereniging vierde Za terdagavond in de Kleine Burcht haar vijf-jarig bestaan. De voorzitter, de heer F. Leget. opende deze avond met een kort overz'cht van hetgeen de vereniging ln -de afgelopen jaren heeft verricht. Het bestuur gaat met vertrouwen de toe komst tegemoet. De ere-voorzitter, tevens voorzitter van het feest-comité. scheitste ln het kort het plan om een feestcomité op te richten en het bestuur een aandenken te geven. Daar het bestuur gaarne een eigen décor wilde bezitten, werd ln deze richting ge werkt. Zodoende werd ook hierna een eigen décor aan het bestuur overhan digd.. De voorzitter dankte het feest comité voor deze gave bijeen gebracht- door de leden en met medewerking van a® cnMifnin enige leden, die hun vrije tijd beschlk- speeltuin K,nr h^rHpn irpstplrt vnnr hp.t. houwen baar hadden gesteld voor het bouwen van het décor. Hierna werd een aanvang gemaakt met het feestelijk gedeelte van het pro gramma. Hieraan verleende medewerking de Toneelclub T.O.P met enige korte kluch ten. afgewisseld met zang door mej. E. v. Kempen en de heer W. Lith. Ook het optreden van de Hawaiianband .The Majadonis" werd een groot succes. De zangnummers werden begeleid door een orkestje onder leidfhg van de heer J. Smit. Na afloop werden de medewer kende dames in de bloemetjes gezet en mochten de heren een presentje in ont vangst nemen. De voorzitter kreeg een voorzittersha mer. De ere-voorzitter, tevens oprichter der vereniging, een schemerlampje. Na deze huldigingen volgde een gezel lig samenzijn waaraan medewerk'ng gaf, het The Allround Orchestra" onder leiding van de heer J. Smit. Practisch iedereen kan op den duur eigen huis bezitten Aan het uitvoerige prae-advies van B. en W. van Lisse aan de ïtaad om trent het voorstel tot bevordering van de bouw van woningen voor particuliere rekening, ontlenen wij het navolgende. Geconstateerd wordt, dat een van de moeilijkste na-oorlogse .vraagstukken ongetwijfeld het woningprobleem is. In tegenstelling met de arbeiderswoning bouw is het resultaat van de midden- standswoningbouw tot dusver heel po ver. Slechts enkele woningen werden gebouwd Ook de gemeentelijke woning stichting heeft geen voldoende baat ge bracht. Het college van B. en W. wijst hiervoor verschillende oorzaken aan en is tot de slotsom gekomen, dat voor deze bouw ook een mogelijkheid moet worden geschapen, temeer daar er op het terrein van de middenstandswoning- bouw al reeds een van vóór de oorlog daterende achterstand is. B. en W. hebben daarom aan sluitend op de .Premieregeling Wo ningbouw 1950", welke voorziet in een uitkering ineens wisselend van f. 3000 tot f. 5.500.- (al naar gelang van de grootte van de woning en gezinssa menstelling) een regeling doen ont werpen. op grond waarvan ln het gun stigste geval behoudens enkele zeer speciale omstand:gheden 90% van de voor eigen rekening blijvende bouw en grondkosten van gemeentewege als hypotheek kan worden verkregen, zo dat dus een ieder hier ter plaatse, die behoorlijk solvabel is, met betrekkelijk weinig eigen middplen zal kunnen bouwen als dit gewenst wordt. Het college van B. en W. heeft ech ter gemeend tevens de regeling zo te moeten opzetten, dat zij mede dienst baar zal zijn aan de bevordering van de verkoop van gTond, welke e gendom van de gemeente is. Daarom zal. als le op „gemeente"grond wordt gebouwd de ge gadigde kunnen rekenen op 90% van de grond- en 90% van de bouwkosten en 2e niet op gemeentegrond wordt ge bouwd op 75% van de grond- en 90% van de bouwkosten. In overeenstemming met artikel 2 van de Premieregeling Woningbouw 1950 hebben zij in artikel 1 van het ontwerp de mogelijkheid opengelaten, dat be paalde zaken of corporaties (b.v. een schoolbestuur) een verzoek tot het bou wen van een woning voor een werkne mer Indienen. B. en W. menen, dat de Raad bij vaststelling van de regeling redelijke voorwaarden zal scheppen voor het bouwen van andere dan woningwet woningen, aangezien practisch ieder een, die zelf ook een offer wil en kan brengen, met behulp van de gemeen- Volkstuinders verrasten Marinepatiënten Als late verrassing in verband met Bloemendag 1950 werd door de leden van de Volkstuinvereniging Het Noor den alhier aan de Marinepatiënten, ge legen bi) de Sociaal Medlsohe Dienst Noordeinde 2A, een bloemenhulde aan geboden.' Zaterdagmiddag werd door het be stuur een weelde van bloemen, afkom stig van de volkstuin, bezorgd ter op luistering van de ziekenzalen en ver blijven. De kazerne in het Noordelnde is hierdoor dan ook versierd met tientallen bouquetten dahlia's, asters, Afrikaan- tjes, herfstasters, zonnebloemen en an dere soorten, welke men op een volks tuin kan kweken. Dat de Marinemensen er mee ingeno men waren, behoeft geen betoog. Een woord van dank voor dit originele idee ls zeker op zijn plaats. V. V. S. L. Er hebben zich dit Jaar 158 novieten aangemeld voor het lidmaatschap der Ver. van Vrouwelijke Studenten te Lei den. (Vorig jaar 178). Verreweg de mees te hiervan gaan reohten studeren. VRIJDENKERSVERENIGING „DE DAGERAAD". Vlaams-Nederlandse bijeenkomst. Gistermiddag vond in de grote zaal van ,Den Burcht" een grote Vlaams- Nederl. vrijdenkersbijeenkomst plaats. De Vlaamse geestvervanten werden reeds vroeg ln de morgen ontvangen door het bestuur van het gewest Zuid- Holland in „Piccadilly" in Den Haag. Na een tocht langs Scheveningen, Was senaar en Katwijk volgde een rondrit door onze Sleutelstad, waarbij de gasten vele mooie historische plekjes werden getoond en verklaard. Onnodig, te zeg gen. dat de Belgische gasten enthou siast waren over het „schone, plesante en kuyse Holland". De bijeenkomst in de bijna geheel ge vulde Burchtzaal stond in de typische Vlaamse sfeer van ernst en luim. Na een openings, en welkomstwoord van de Leidse voorzitter, de heer J. P. Meyers en het antwoord hierop van de Vlaming, de heer v. d. Verstrate, sprak de alge meen secretaris van het hoofdbestuur in Nederland een korte en gloedvolle rede uit, verklarende het doel en stre ven der Vrijdenkers-Organisatie, zijnde zich een eigen levensbeschouwing te vormen los van kerkelijke dogma's en politiek. Gedachtig het woord van Mul- tatuli: „De roeping van de mens is mens te zijn!". In een wederwoord van de Belgische gast, de heer v. d. Valcke, wees deze er op dat vele Nederlanders grote ver diensten hebben voor het. culturele werk op velerlei gebied in Vlaanderen. Nog steeds worden voor volle zalen de wer ken van Herman Heyermans o.a. diens ..Allerzielen" en Multatuli's „Vorsten school" vrij opgevoerd. Een roerend moment was toen. na het optreden van de amateur-gooche laar. de heer J. v. Duuren Jr.. de heer Meyers een prachtige bloemenhulde aanbood, welke door de Vlaamse geest verwant weer werd overgedragen aan de weduwe van de grote Vlaamse vrij denker en yoorvechter voor geestelijke vrijheid. Jan Fermle. Op uitstekende wijze werd medewer king verleend door het muziekgezel schap ,De Algemene" en het dubbel mannen-kwartet „Sempre Avanti" bei de uit Leiden Onder leiding van de heer D. Sloos speelde de Algemene met medewerking hunner zang-solisten mevr. C. Sloos-v. d. Broek en de heer W. v. d. Broek enkele mooie num- Harde strijd om Taegoe De Noordkoreaanse troepen die Tae goe aanvallen, verlegden vanmorgen het zwaartepunt van hun aanvallen naar de rechtervleugel van de Amerikaanse tweede divisie, ten Westen van de stad. In een communiqué van het achtste leger wordt gezegd, dat de Amerikanen ondanks zwaar infanterievuur stand houden en geen terrein verloren. Enige Amerikanen werden echter on geveer 300 meter teruggedreven ten Noorden van de stad en ten Oosten van Waegwan. In het Noordoosten blijven de Zuid- koreaanse troepen aanvallen en vorde ren ten Noordoosten van Kyongdjoe en Jongtsjoh. Volgens berichten van het front zijn de Zuld-Koreanen thans bijna terug op de stellingen, dte zij een week geleden In deze sector bezetten voor de Noordkoreaanse doorbraak. De Zuidkoreaanse troepen hadden tussen Angangni en Pohang aan de Oostkust de wig, die door de Noorde lijken tussen twee Zuidelijke divisies was gedreven, aanzienlijk verkleind. In Taegoe bereidt men zich voor op eventuele straatgevechten. Er is voor de bevolking, wier aantal door de vluchte lingen-stroom is toegenomen, een uit gaansverbod uitgevaardigd. In de stra ten zijn barricades van zandzakken op geworpen. Amerikaanse bommenwerpers be stookten verbindingsmiddelen met bom men van 500, 1000 en 2000 (Eng.) pond. In een communiqué van MacArthur wordt meegedeeld, dat de troepen der Ver. Naties in de afgeloR^n 24 uur 2630 Noord-Koreanen hadden gedood of ge wond en 43 gevangen genomen. EMIGRANTENVLUCHT NAAR AUSTRALIË. De „Skymaster" PH—TLW (Overloon), gezagvoerder French, met emigranten onderweg naar Australië, is gisteren in Singapore aangekomen. BIJNA 2300 BELGISCHE VRIJWILLIGERS VOOR KOREA. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De werving van de Belgische vrijwil ligers voor Korea is Zaterdag J.l. geslo ten. Gemeld hebben zich 2295 personen, van wie 105 actief dienende officieren, 62 reserve-officieren. 96 actief dienende onderofficieren en 169 reserve-onderof ficieren. TREINRAMP IN OHIO. Twintig tot vijf-en-twintig personen zijn vanochtend vroeg om het leven ge komen ten gevolge van een ongeluk met een troepentreln nabij het stadje Cos hocton in Oost-Ohlo (V. St.). DE SLUITING DER RADIO-ZENDERS, 's Morgens van halfacht tot negen. In afwijking van eerder gepubliceerde berichten, dat de zenders van de om roepverenigingen op de eerste vijf werk dagen van de week zouden sluiten van 7.308.30 uur en van 16.30—18.00 uur. op de Zaterdagen van 7.30—8.30 uur, ter wijl de Zondagen buiten de beperking vallen, wordt thans medegedeeld, dat op verzoek van de minister van O.. K. en W. op de weekdagen de sluitingsuren in den morgen zullen zijn van 7.30 —9.00 uur. SOLDATEN SPRINGEN UIT EEN VLIEGTUIG OM HET TE REDDEN. Vier jonge Amerikaanse sodaten zijn gisteren uit een volgeladen transport vliegtuig gesprongen om het voor ver ongelukken te behoeden en kwamen met hun parachutes ongedeerd beneden, aldus melden de Italiaanse bladen. Het vliegtuig, dat Amerikaanse soldaten van Triest naar West-Duitsland vervoerde voor de manoeuvres aldaar, kwam be houden op het vliegveld van Udine aan. Een van de twee motoren van het toe stel, dat dertig volledig uitgeruste sol daten aan boord had. sloeg kort na het opstijgen af, waarop de bevelvoerend of ficier degenen, die het dichtst bij de nooduitgang waren, bevel gaf te sprin gen. De aangewezenen, die alleen nog maar de theorie van het parachute springen hadden gehad, lootten er om, wie het eerst zou gaan. PANAMEES SCHIP BIJ AMELAND OP MLJN. Het Panamese sjs. „Sparto" liep in de vroege ochtenduren bij Ameland op een mijn, dooh vaart thans op eigen kracht verder. De sleepboot „Holland" en de Duitse sleepboot „Seefalke" zijn iri de buurt, om zo nodig assistentie te verle nen. Het schip blijkt weinig averij te hebben opgelopen. AUSTRALISCHE WOLVEILINGEN. Op de Australische wolveilingen wer den vandaag weer nieuwe recordprijzen betaald. Te Melbourne was de hoogste prijs vandaag 182 d. per lb. voor merino wol van middelmatige kwaliteit. Dit is meer dan het dubbele van de hoogste prijs, die het vorige seizoen voor de zelfde wol werd betaald. Te Perth in West-Australië bracht vette wol, waarvan de hoogste prijs het vorige Jaar 12812 d. per lb. bedroeg, vandaag 170 d. per lb. op. De Verenigde Staten hebben Austra lië verzocht om een geheime conferen tie over wol op hoog niveau. De Verenigde Staten hebben geen redenen opgegeven voor het verzoek, doch waarnemers zijn van mening, dat zij de instelling van een maximumprijs voor wol, vordering van de scheer door de Australische regering, opheffing van het veilingsysteem en toewijzing van de scheer door quota, waarbij de Sovjet- Unie geen quotum zou ontvangen, wen sen. Australië zou er echter naar stre ven het veilingensylteem te handhaven. Koningin Juliana heeft vanmorgen ten paleize te Amsterdam dr Michael Amir ontvangen, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon en gevolmachtigd minister van Israël. Een kostbaar miniatuur van Rafael, dat twee Jaar geleden te Rome werd ge stolen, is door de politie van Rome te ruggevonden. De dief werd gearresteerd, toen hij poogde het kunstwerk te ver kopen. mers. Ook het mannen-kwartet Johan v. d. Broek gaf blijk van kunnen. Te circa 6 uur werd deze zeer slaagde contact-middag gesloten. o.l .v. zijn MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 9 Sept. Rozen, gr.blocmlg per bos 20 stuks: Duisburg 70140; Better Times 1.901.80; Rosalandla 4070; But terfly 801 40; Edlth Helen 1.302.00; Vlerlanden 601.00; Florex CORRESPONDENTIE. Abonné Zonder ondertekening of zelfs maar te weten wie de auteur is, kunnen wij Uw ingezonden stuk onmo gelijk opnemen. Indien U derhalve prijs stelt op plaatsing, gelieve U ons Uw Hadley tclijke hypotheek op den duur zonder naam en adres kenbaar te maken. Ano- bovenmatige lasten een eigen huls kan niem Ingezonden stukken worden nooit verwerven. J opgenomen. J 801.70; Pechtold 90-1.30; Gemengde ro zen 3951; Babyrozen per bos 10 stuks: Sweetheart 4800; Ingar Olsson 2127; Juweeltjes 5070; Diversen per bos 10 st.: Gladiolen Nieuw Europa 3048; Dahlia's ln soorten 1735; Idem gemengd 2533; tros chrysanthen September geel 2328; Idem wit 2630: chrysanthen 701.00; Es- terl 22: Hellanthus 1737; Clematis Du- randl vertakt 95; Viburnum met bes 1.30 —3.50. - i-RDAM 11 Sent. Veemarkt. Aan voer ln totaal 681 Vette koelen en os sen 460. varkens ?oi. Priizen ln cents p. kn vette 'melen 1? kw. 268—280. kw. 248—268 3e kw. 218—248; Tarkei» (lev. 188. 186. lift.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3