Er komen meer Amerikaanse troepen naar Europa In de V. St. 30 milliard voor defensie WEERBERICHT Groot Noordelijk offensief tegen Taegoe ingezet Labour verloor sterkste bondgenoot 89ste Jaargang MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950 No. 27098 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 President Truman heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat hij heeft toegestemd ia „een aanzienlijke vergroting" van de Amerikaanse strijdkrachten in West- Europa. De omvang van deze versterking en de tyd, waarop zy zou aankomen, zul len in samenwerking met Amerika's bondgenoten in het Atlantische pact wor- fcn besloten, zo verklaarde Truman. De voornaamste overweging bij de rergroting van de Amerikaanse strijd machten was volgens Truman de mate. raarïn Amerika's West-Europese bond genoten -in dit opzicht onze-- daden erenaren". Men verwacht, dat Engeland en Frankrijk hun goedkeuring zullen hech- ';n aan een Amerikaans voorstel om (?n Amerikaanse opperbevelhebber te benoemen over de strijdkrachten van de Atlantische mogendheden in West- Europa. Generaal Mark *Clark. bevelhebber vun de Amerikaanse grondstrijdkrach ten, verklaarde bij aankomst in Frank fort uit Washington, dat de door pre sident Truman beloofde versterking van de Amerikaanse strijdkrachten in West- Europa niet lang op zich zou laten vachten. Naar zijn mening zouden ge- rechtsklare troepenversterkingen voor de lente in Europa zijn aangekomen. Zij jouden waarschijnlijk naar Duitsland jonden worden en on-der bevel komen Tan generaal Handy, opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa. Generaal Clark draagt in de eerste plaats de verantwoordelijkheid voor de raining en gevechtsparaatheid van de .Amerikaanse troepen over de gehele wereld. De generaal verklaarde, dat het Ame rikaanse leger zijn opleidingsprogram voor recruten had verzwaard, ..teneinde degelijk getrainde soldaten in de kortst mogelijke tijd af te leveren". Onder de Instructeurs zullen zich militairen be vinden. die de oorlog op Korea hebben meegemaakt. Volgens generaal Clark zal het nieuwe opleidingsprogram de pe riode van 36 weken, die voordien nodig vss voor de volledige opleiding Van een eenheid „aanmerkelijk" bekorten. „Het. Amerikaanse leger is bezig een uiter mate goed getrainde, mobiele gevechts macht op te bouwen bestaande uit alle nndigre wapens en diensten en uitgerust m°t'de meest moderne en doeltreffendp -oapkw^werktuigen" Deze macht zou g'schikt zijn „voor elke missie, die haar eventueel zou worden opgedragen". Over de kwestie van Duitse herbewa- Kning ln welke vorm dan ook nog geen beslissing gevallen. Daar over zal op de bijeenkomst der grote i drie te New York worden beslist. ADENAUER TEVREDEN Bondskanselier Adenauer heeft ver klaard, de verklaring van Truman, na- I mens zijn regerine toe te juichen. Hij fide herhaaldelijk dringend aange drongen te hebben op het zenden van r.er geallieerde troepen naar het Euro pee vasteland Kortelings was dit nog geschied in het memorandum over de veiligheid van de federale regering In regeringskringen van Bonn verklaart men. dat voor een legering van geal lieerde troepen in Europa slechts Duits- bnd in aanmerking komt en dat voor c'e veiligheid naar buiten van West- Duitsland een aanzienlijke versterking nodig is. Truman vraagt geld, arbeid en offers President Truman heeft Zaterdag avond in een radio-rede een beroep op het Amerikaanse volk gedaan om weer goederen voor de defensie tc produceren door harder en meer te werken. Hij bepleitte bekostiging van de toe komen uitgaven voor de defensie uit hogere belastingen en kondigde de in- •'ïllmg aan van een stabilisatie-orgaan dat de prijzen in bedwang zou moeten houden en zo nodig tot prijscontrole zou moeten overgaan. Be president verklaarde, dat de uit gaven voor de defensie van het hui dige peil van 15 milliard dollar op een jaarlijks gemiddelde van ten min ste 30 milliard zullen worden ge bracht. .In het komende begrotingsjaar zul- lk wij waarschijnlijk meer dan 30 mil- 3rd moeten besteden en wij moeten ons er op voorbereiden, dat wij nog 'ele jaren een zeer groot öefensiepro- ?fam moeten handhaven", aldus Tru man. De president- stelde in het licht, dat *d dergelijk program niet kon worden vervuld op normale basis" ••Wi) allen moeten sommige dingen opgeven die wij in normale tijden ons k onze gezinnen hadden willen geven gevaar, waarvoor de vrije wereld £kat, is zo groot, dat wij geen genoe- WEER ENIGE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen k meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Later van het Westen uit opklaringen en matige tot vrij krachtige haar het Westen ruimende wind. Van nacht vry zacht, morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 12 September. Zon op: 6.08 uur; onder: 19.03 uur. Maan op: 6.19 uur; onder: 19.11 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 3.22 en 15.43 uur. nummer bestaat uit acht pagina's. gen mogen nemen met minder dan een uiterste inspanning van iedereen". Truman deed een beroep op de za kenwereld om de productiefaciliteiten te vermeerderen en verklaarde, dat de Verenigde Staten thans een jaarlijks gemiddelde ter waarde van bijna 275 milliard dollar produceren". De limiet van 300 milliard dollar, die hij voor 1954 had gesteld zou zonder twijfel verre worden overschreden. Daar het onmogelijk zou zyn al het nodige militaire materiaal alleen uit de vergrote productie te verkrijgen, verklaarde Truman, dat de productie van sommige consumentengocderen voor de burger moet worden gestaakt. De bevoegdheden met betrekking tot de defensie-productie zullen worden ge coördineerd door de voorzitter van de raad van hulpbronnen voor de natio nale veiligheid, Stuart Symington, zo deelde Truman mee. De bevoegdheden zouden energiek en prompt worden ge bruikt. Het thans voor het congres liggende wetsontwerp voor een belastingverho ging van 5 milliard dollar was slechts het begin. Truman drong aan op zo spoedig mogelijke belastingverhoging met inbegrip van een rechtvaardige be lasting op overmatige winsten". Prijsverhogingen én eisen tot loons verhoging. die niet waren gemotiveerd door productiekosten en kosten van le vensonderhoud achtte Truman uit den boze. Indien dit nodig zou blyken, zou de regering niet aarzelen om energiek en onmiddellijk een prijs- of loonpla- fond ln te stellen. De president verklaarde ten slotte er zeker van te zijn, dat het Amerikaanse volk door samenwerking de kracht kan opbrengen, die nodig Is voor de vestiging van de wereldvrede. Acheson acht vrede tussen Oost en West mogelijk Dean Acheson. de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft in een televisie-interview verklaard, dat vrede en stabiliteit tussen Oost en West mo gelijk zijn. als beide zijden met elkaar kunnen spreken op basis van gelijke militaire macht Het gehele denkbeeld, dat oorlog on vermijdelijk is. scheen Acheson vol komen verkeerd en zeer gevaarlijk toe. Het gepraat over een preven tieve oorlog noemde hy „immoreel van elk standpunt bezien!'. Wanneer wy over een preventieve oorlog pra len. neigen wy er naar over juist dat gene te bewerkstelligen, dat wij wil len voorkomen", zo ide Acheson, die een dringend beroep deed „op ieder- oen" om met dergelyk gepraat op te houden. Op een vraag of de Verenigde Staten hun defensief streven voornamelijk in het Oosten of in het Westen zouden concentreren, zeide Acheson. dat het nodig was tegelijk op alle bedreigde punten te werken. Op het ogenblik moesten de Verenig de Staten echter naar zijn mening zich voornamelijk op de schepping van een Noordatlantische verdedi gingsmacht toeleggen. Acheson achtte het mogelyk in West-Europa een zo krachtige verdediging op te werpen, dat zy een massale aanval zou kun nen weerstaan. Het verschil tussen „de 175 a 200 Rus sische divisies" en de 12 West-Europese noemde Acheson „een zeer groot pro bleem" Hij achtte het verschil evenwel niet zo groot als de cijfers zouden doen schijnen, daar de kwestie van organisa torische kracht en superioriteit der wa pens een grote rol speelde. Acheson verwierp suggesties, dat de Verenigde Staten Azië hadden „afge schreven". Hij zeide te geloven, dat de ..Chinezen Chinezen zullen worden voordat zij communisten worden". De actie van de Verenigde Naties in Korea noemde Acheson „een der grote keerpunten in de geschiedenis". Op de vraag, hoe de kansen waren, dat de Chinese communisten verwikkeld zouden raken in de Koreaanse oorlog, antwoordde Acheson. dat het „de rein ste dwaasheid" zou zijn als zij zich hier voor lieten vinden. Acheson herhaalde, dat het Amerika's bedoeling is de toekomstige status van Formosa door vreedzame onderhande lingen en niet door geweld te bepalen. „Op het ogenblik moet het eiland echter geneutraliseerd worden om de linkerflank van de gehele positie der Verenigde Naties te dekken", aldus Acheson. Pleven hield een redevoering over economische problemen Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Ongeveer op het zelfde ogenblik als president Truman heeft premier Pleven een redevoering gehouden, waarin hij overeenkomstige en brandende proble men besprak, namelijk de consequen ties voor de binnenlandse economie en dito politiek van de algemene herbe wapening. Pleven sprak in het stadje Saint Brieuc. in zijn geboorteland Bretagne, waar hij door een dozijn regionale schoonheidskoninginnen op de nasale tonen van de Biniou, de Bretonse doe delzak, verwelkomd werd. Na vorig weekend te Straatsburg vooral de mili taire problemen te hebben behandeld, sneed de premier dit maal in het bij zonder kwesties van economische aard aan. Het thema van zijn discours luidde namelijk dat militaire verdediging zon der sociale rechtvaardigheid op een illusie berust. De linkse bladen, die dit principe met grote instemming onder schrijven. merken vahmorgen niettemin op. dat zij vergeefs in Pleven's toe spraak naar aanwijzingen betreffende de practische uitwerking van dit begin sel hebben gezocht. Een consultatie zon der recept, aldus karakteriseert „Com bat" de rede van de Franse premier. Het socialistische partyorgaan „De Po pulaire" citeert in het zelfde verband cijfers om de urgentie aan te tonen om het levenspeil der arbeiders te verhogen. Het blad merkt op. dat dit levensniveau in verhouding met voor de oorlog met 45 procent is gedaald, terwijl de prijzen 22 maal hoger zijn gewojfden en de in dustriële en andere winsten gemiddeld 40 maal hoger werden. Wanneer in te genstelling met zijn Amerikaanse col lega. premier Pleven tegen deze sociale wanverhoudingen geen concrete cor rectiemiddelen aan de hand heeft ge daan. dan is de reden te zoeken in de omstandigheid, dat alle regeringspar tijen geenszins eenzelfde zienswijze hul digen ten aanzien van kwesties inzake de economische politiek. ZULLEN WEST-DUITSE MILITAIRE INSTALLATIES NIET VERDER ONTMANTELD WORDEN? De Westelijke geallieerden verwach ten een einde te maken aan de ontman teling van militaire installaties in West- Duitsland, zo wordt in gewoonlijk wel ingelichte geallieerde kringen te Bonn vernomen. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat de kwestie thans te Londen wordt besproken en dat er mogelijk binnen een paar dagen een verklaring hierover afgelegd zal worden Naar men ver wacht zal een desbetreffend besluit on afhankelijk van de conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken te New York worden genomen. Er is geen sprake van de ontmante ling ten behoeve der herstelbetalingen stop te zetten, zo voegde de woordvoer der er aan toe. Deze is echter bijna vol tooid. Te Otterlo (Gld) vond een reünie plaats van oud-leerlingen van land bouwonderwijs, waar o.o. aanwezig was, de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt. Hij toonde grote belang stelling voor de stands die op het feestterrein waren opgesteld. Hier ziet men de minister bij het ver laten van een oude Drentse boerderij, ingericht door de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, in gezelschap van de heer J. H. Memchink, waarn. directeur van het Nationale Park ,,De Hoge Veluwe". Elders geen wijziging Gisteravond hebben de Noordelijken een hevig spervuur geopend op de hoofdweg naar Taegoe. 6.4 k.m. ten Noorden van de stad. Een woordvoerder van het achttse leger verklaarde, dat het de voorbereiding scheen voor het verwachte grote offensief van de Noord- Koreanen. Zij bevinden zich ten Noorden en Zuid-WeKsten nog geen 10 km. van de stad. Deze voorspelling Is juist ge bleken. Kort na middernacht heeft de com munistische infanterie de Amerikaanse stellingen ten Noorden van Taegoe aan gevallen. Het schijnt dat het hier gaat om een geweldig offensief tegen deze stad. Van weerszijden kwam de artille rie in werking en de Amerikaanse lucht- maoht viel de vijandelijke stellingen van geringe hoogte aan. Te Taegoe kon het kanongebulder duidelijk worden ge hoord De eerste stormloop werd uitge voerd door slechts enkele honderden Noord-Koreanen, doch om één uur 's ochtends meldde men ernstige ge vechten. De Noordelijken vallen uit het Noor den en uit het Noordwesten aan. Ook vanuit het Zuid-Westen wordt later een aanval op Taegoe gemeld. Een Noordkoreaanse krijgsgevangene ver klaarde, dat men opdracht had ontvan gen Taegoe heden te veroveren. De Noord-Koreaanse „giltechniek" heeft sommige Amerikaanse soldaten uit het veld geslagen. Thans, aldus Reu ter. zijn zij echter gewaarschuwd. Tae goe is voor het eerst sinds de oorlog verduisterd. De luchtmacht der V.N. valt ook in het. donker aan. Gemeld wordt, dat enkele concentraties door de luchtmacht uiteengeslagen zijn. Aan de rest van het front werden di verse aanvallen der Noordelijken afge slagen. Slechts hier en daar werd enig terrein verloren. NOORDKOREAANSE LEGER-STAF- CHEF OM HET LEVEN GEKOMEN. Van Noord-Koreaanse zijde is bekend gemaakt, dat de stafchef van het Noord- Koreaanse leger, Kang koen, Vrijdag- Me/ de Noord-Koreaanse legers trek ken er ook andere legers naar het Zuiden op, die door de Amerikanen even fel worden bestreden, zij het don met andere wapenen. Op deze foto ziet U hoe de Amerika nen die andere .vijand", die door de Noord-Koreanen de krijgsgevangen kampen wordt binnengesmokkeld, be strijden. Van voren en van achteren duwen de Amerikanen grote D.D.T.- spuiten tussen de kleren der Noórd- Koreaanse krijgsgevangenen, en de kleine vijanden sneuvelen bij bosjes. avond „ln de strijd gesneuveld" is. Koen was ook vice-minister van oorlog. TOEGEPASTE LISTEN. Tweehonderd Noord-Koreanen, ln Amerikaanse waterdichte jassen en hel men, kwamen in de loop van Zaterdag zomaar een heuvel, tien km ten Noorden van Taegoe, opwandelen en voerden een aanval-bij-verrassing uit op de daar verschanste Amerikaanse infanteristen De overrompelde Amerikanen trokken een achthonderd meter terug naar een verderop gelegen heuvel, doch wisten de Noord-Koreanen toch te verslaan, aldus Reuters correspondent. De Amerikanen verwachtten landgenoten of Zuid-Ko- reanen om hen af te lossen en daarom waren zij door de nadering van de naar het leek bevriende groep militairen niet gealarmeerd. De vermomde Noord-Ko reanen deden in het geheel geen pogin gen om dekking te zoeken, aldus ver haalde een Amerikaanse sergeant ach teraf. Zij kwamen kalm aangewandeld, heel gewoon met elkander sprekend Sommigen schreeuwden iets naar ande ren en kregen antwoord. Op korte afstand van de Amerikanen gekomen, openden de vermomde Noord- Koreanen plotseling het vuur en stelden machinegeweren op. De Amerikanen moesten terugtrekken, doch- konden la ter in een tegenaanval de Noordelijken terugdringen. In de sector Jontsjon probeerden Noord-Koreanen dezelfde krijgslist, doch daar mislukte zij. Elders schoten Noord-Koreanen rook- granaten op Zuid-Koreaanse gëschuts- stellingen om naderende straalbommen- werpers in de waan te brengen, dat daar de voor hen gemarqueerde doelen lagen Een Amerikaanse waarnemer, die de aanval van de grond af leidde, waar schuwde de piloten, dat de Zuld-Korea- nen geen rookgranaten hadden en leid de de aanvallende vliegtuigen naar de Noordelijke posities. JOEGO-SLAVIË NEUTRAAL. Radio Belgrado heeft verklaard de oorlog in Korea te beschouwen als een „imperialistische oorlog", waartegen over Joego-Slavië een absolute neutrali teit inneemt en een voorstander is van het beëindigen der vijandelijkheden op een zo vroeg mogelijk gelegen datum De strijd in Korea, aldus de radio, was een gevecht van het Koreaanse volk tecen twee grote naties, die ieder voor zich zelf de overheersing van het land wens ten. „in dit deel van de wereld zoals elders". De loonkwestie in Engeland Brits Vakverbond ging overstag (Van onze Londense correspondent) Door de verwerping van een ver dere loonstabilisatie door liet Britse vakverbond verloor Labour haar be langrijkste bondgenoot in de strijd tegen de inflatie. Sinds de export voor Engeland een kwestie van leven en dood werd, heeft de regering een beroep gedaan op de vakbeweging om de grootst mogelijke re serve ln acht te nemen op het gebied van looneisen. Gemakkelijk ging dat niet omdat er belangrijke groepen wa ren, die een redelijke grond tot loons- verhog ng hadden doch die deze niet konden ontvangen, omdat de hoger be taalden niet bereid waren-de bestaande loon verschillen tussen geschoold en on- geschool personeel te verkleinen. Ver hogingen over de gehele linie waren echter niet verantwoord. Een formule om de kool en de geit te sparen, kon echter niet worden gevonden met het gevolg dat de spanningen tussen vak bonden en regering steeds groter wer- den De TU.C. en Cripps voerden ein deloze besprekingen die eigenlijk tot niets leidden. Dat het tot nu toe vrij wel zonder ongelukken s afgelopen, is te danken aan het sterke gevoel van verbondenheid, dat er nu eenmaal tus sen Labour en de vakbeweging bestaat. Vooral met het oog op de verkiez:ngen nam deze de nodige d scipline in acht om de regering niet een stok tussen de be nen te werpen De regering "Wilde niet. rechtstreeks in de loonpolitiek ingrij pen daarvoor stonden de afzonder lijke bonden te veel op eigen recht tot onderhandelen met de werkgevers en verw'erp daarom de idee van een door de overheid opgelegd minimumloon Tot nu toe heeft de regering ondanks de devaluatie, de prijzen behoorlijk in de han^ kunnen houden. Of dat zo zal blij ven. wordt betwijfeld aangezien vele ar- t;kelen als gevolg van de bewapening Chef van het Amerikaanse nationale productie-orgaan benoemd William Henry Harrison, hoofd van een Amerikaanse telefoonmaatschappij, is benoemd tot chef van de „National Production Authority" van het ministe rie van handel Dit orgaan zal beslissen, welke materialen en fabrieken voor de militaire productie gebruikt zullen wor den. De N P.A. is een „kleine uitgave" van het machtige „War Production Board" uit de tweede wereldoorlog. Har rison was in de oortog generaal-majoor. Hij zal heden een bespreking hebben met staalfabrikanten, hetgeen mogelijk zal uitdraaien op minder auto's, televi sie-ontvangtoestellen en woningen. Men verwacht in de komende maanden een verbod op het hamsteren van staal, ko per, aluminium, rubber en zink, evenals het geven van voorrang aan militaire orders boven de burgerlijke. Men ver wacht eveneens, dat de NP.A, bij de verschillende departementen zal vragen welke materialen nodig zijn ten behoeve van de nationale economie. Churchill zal defensiemotïe van Labour steunen Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Churchill heeft Zaterdag verklaard, dat de conservatieven de regerings motie inzake defensie zullen steunen, hetgeen echter geenszins wil zeggen, dat zij hun vertrouwen in dc regering uitspreken. Deze heeft wijselijk de motie zó gefor muleerd. dat haar tegenstanders er geen aanstoot aan kunnen nemen. De motie vraagt immers alleen goedkeuring van de soldij verhoging en uitbreiding met 6 maanden van de militaire oefentijd. De tories blyven van oordeel, dat deze regering ook op defenslebebied incompe tent is. De motie is Inderdaad tot we derzijds genoegen: want de tories voelen er ook -weinig voor op dit moment een regeringsnederlaag te forceren, welke als eventuele consequentie een nieuwe ver kiezingsstrijd zou meebrengen, waarbij zij zelf als kampioenen voor een onpo pulair bewapeningsprogramma zouden moeten optreden. Wegens zijn' felle campagne der af- ge)op°n weken tegen het door hem on- toei-pikbaar geachte defensle-beleid. heeft Churchill's verklaring nog al veri rassing teweeg gebracht, doch het is ten slotte wel begrijpelijk, dat de conserva tieve leider, ondanks zijn critiek, welke hij ook deze week niet onder stoelen of banken zal steken, de regering wenst te steunen, omdat de veiligheid van het land Ln het geding is. welke naar buiten toe zo groot mogelijke eensgezindheid vereist. Aangezien er thans geen stemming dreigt, kan een uiterst openhartig debat worden verwacht, waarbij zich ook critici van labourzijde zullen doen gelden 30 conservatieve Lagerhuisleden en 1 La- bourlid hebben een motie ondertekend, waarin aangedrongen wordt oo nog nauwere samenwerking van de landen van het Noord-Atlantisch pact. Engeland staan thans diep-ingrüpende maatregelen te wachten welke alle be volkingsgroepen zullen treffen Maar zo lang men nog niet weet welk bedrag Amerika bereid is bij te dragen ln dé nieuwe lasten, zullen gedetailleerde plan nen op dit ogenblik nog niet mogelijk zijn. uit- de winkels zullen verdwijnen en de grondstoffenprijzen reeds stijgende zijn. Inmiddels zijn de lonen als geheel voort durend de hoogte Ingegaan, zodat de re solutie, die het bestuur van het vakver bond kreeg te slikken misschien niet meer betekent dan de erkenn'ng van een bestaande toestand al is nu het hek van de dam voor een ongebreidelde agitatie. De meerderheid, die tegen het bestuur in stemde, was uiterst gering, zodat een belangrijk blok nog achter de regering staat Waarschijnlijk zullen dan ook voorlopig geen nieuwe looneisen ge steld worden. Het spoorwegpersoneel, mijnwerkers, metaalarbeiders en electro- technici zullen echter meer dan ooit op hun stuk staan. Er zal een uiterste tact voor nodig zijn om stak ngen te vermijden. Voor de re gering is her gevallen besluit zeker een oolitleke nederlaag. De soldij verhoging heeft daartoe bijgedragen. Deze beoog de het leger als vak" aantrekkelilk te maken. De vrees bestaat nu onder de arbeiders dat daarom de civiele lonen laag moeten worden gehouden. Aange zien de regering arbeidsdwang vermij den wil. zal men ook in het bedrijfs leven met sterker gedifferentieerde ta rieven gaan werken om de arbeiders precies daar te krilgen waar zij voor de bewapen ng nodig zijn. Zal dat ech ter gaan zonder een door de overheid voorgeschreven loonsysteem? Een afge vaardigde merkte smalend op. dat het verbondsbestuur ln tweewielige rijtuig jes had behoren te komen, met hoge hoeden op en getooid met bakkebaarden, waarmes hil zeggen wilde, dat de TU.C. sterk verouderd zou zijn. De behoefte aan een moderner organi satie en nieuwe methoden van overleg, zoals deze b.v. in ons land bestaan is reeds vaker uitgesproken De vakbe weging maakt een crisis door als gevolg van de nieuwe economische verhoudin gen en het optreden van een Labour- regerin? welke zelf werkgeefster is In de genationaliseerde Industrie. Een bedenkelijk ding is echter de lauwheid van de meeste leden, waar van het gevolg is dat de communisten als klc'ne actieve groep, die altijd pre sent is, een invloed uitoefent, welke onevenredig is aan hun getal. Het was ook een communist, die het op zich zelf sterk anti-communistische con gres met zich mee wist te krijgen. De gedachte is namelijk sterk onder de arbeiders, dat de winsten groot ge noeg zijn voor een loontoeslag zonder dat deze op de prijzen hehoeft ver haald te worden. Het voorstel luidde in detail dat 'ij staatskanifaalfonds zou worden gevormd door een gedwongen biidrage van alle firma's, wier bruto winst groter is dan 10.000 pond per iaar. Deze lening zou 1 nroeent rente dra gen en zon he» n'anbnreau der rege ring in staat stellen elke Industrie te steunen wdker ontwikkeling een landsbelang is. Tegen het voorstel werd aangevoerd, da» he: genationaliseerde transportbe drijf me» verlies werkt en dat d* be drijfswinsten nodig ziin voor urgente modenr'eering en uïtb-elrllng In de eigen onderneming Er werden on he» con gres pog meer.harde no'"n gokraakr oa. door een energieke jonge vrouw, die er een uitspraak ten gunste van de finan- c'ële gelijkstelling van man en vrouw doorkreeg. De nationalisatie als zodanig verwekt» eeen enthousiasme, nadat reeds door het bestuur was verklaard, dat nationalisatie geen middel is tegen alle kwalen De paradoxale situatie is nu dat het algemeen bpstuure dat herkozen werd, een loonpolitiek moet aanbevelen, welke het afkeurt. Een lichtpunt was. dat alle commu nistische bestuurscand'daten beslissend verslagen werden. Ook werd een voorstel om een eind te maken aan verplichte arbitrage dat de deur zou openzetten voor stakingen, zij het met een bedenkelijk grote giinder- i heid voor. verworpen. De onfortuinlijke besluiten van de T U.C-conferentie zullen ongetwijfeld hun weerklank vinden in het Lagerhuis onder de afgevaardigden uit de vakbe weging. wier inzichten stroken met dt« genen, wier wü thans zegevierde.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1