Werkgevers hebben bedenkingen tegen gedwongen loonsverhoging ONS BRIDGE-PROBLEEM Niettemin loyale medewerking bij uitvoering Over kansen van Leidse clubs valt nog weinig te zeggen Buitenlandse deelnemers gingen met de eerste prijzen strijken Sensaties op Engelands grootste luclitvaartshow ZATERDAG 9 SEPTEMBER i Maximum van f. 180. dient te vervallen De gezamenlijke Centrale Werkge versorganisaties in industrie, handel, bankwtzen, verzekeringsbedrijf, ver keer, landbouw en middenstand, heb ben, blijkens een communiqué, niet zonder bedenkingen kennis geno men van de Regeringsbesllssingen, die gevolgd zijn op het in de afgelopen weken gevoerde overleg over de loon- en prijspolitiek. Hoewel zij erkennen dat bij de bepa ling van het Regeringsbeleid tot op een zekere hoogte rekening is gehou den met de opvattingen in ondeVne- merskringen en met de resultaten van het organisatorische overleg in de Stichting van de Arbeid, ontmoet toch de inhoud van het communiqué van de Regering en de genomen loon politieke maatregel bij hen principiële bedenkingen. NIET OVERTUIGD VAN NOODZAAK. Het was de Regering bekend dat de Centrale Organisaties der Nederlandse werkgevers ditmaal niet aanstonds over tuigd waren van de wenselijkheid om voor de handhaving van een redelijke verhouding tussen de loon- en prijsont wikkeling de weg in te slaan van een algemene verhoging van het Neder landse loonniveau. Algezien van de ver groting der kansen hierdoor op een ze kere inflationistische ontwikkeling, wa ren het met name een aantal in hoofd zaak economische bezwaren, die hen van deze politiek weerhielden. Tot de voornaamste bezwaren behoorde de noodzaak elke maatregel te vermijden, die onze nog kwetsbare exportpositie schaadt. Een tweede belangrijke factor was gelegen in de nog onvoldoende stij ging van de arbeidsproductiviteit en de productie. Tenslotte werd enige ver mindering van de algemene levens standaard onvermijdelijk geacht in ver band met de noodzakelijke overgang naar een „paraatheidseconomie" ten gevolge van de ontwikkeling van de in ternationale toestand. BEREID TOT AANBEVELING. Het aanhouden evenwel van de prijs stijging voor verschillende artikelen van het, directe levensonderhoud en vooral de psychologische en sociale wenselijk heid, waarop met name door de ar- beidsvakcentrales sterk de nadruk werd gelegd, om een directe maatregel te nemen ter vergroting van de geldinko- mens der werknemers, deed de werkge vers zich tenslotte bereid verklaren een loons- en salarisverhoging van 5% aan te bevelen. De enig voor hen aanvaardbare vorm daarbij was een algemene vergunning, nader uit te werken in het bedrijfs- taksgewijze overleg. Dat dc Regering na de-ze uitspraak gemeend heeft toch zover te moeten e-aa-n aan het gehele bedrijfsleven een 5 loonsverhoging dwingend voor te schrijven, achten de centrale werkgeversorganisaties principieel af- kcuringswaardig en ook door de om standigheden niet geboden. Een dergelijk ingrijpen maakt het uitermate moeilijk nog bijzondere om standigheden bij de toekenning van de verhoging een rol te laten spelen en ontneemt aan de leiders der onderne- ROND DE VEEMARKT De aanvoeren waren deze week nogal groot. Vooral de gebruiksvee-afdelingen waren zeer goed bezet. De Rotterdamse markt deed het met niet minder dan 2900 stuks grootvee. Hiervan waren 900 stuks vette koeien Ook de andere mark ten gaven duidelijk blijk, dat de herfst in aantocht is, door de veel ruimere aanvoeren. Leiden bleef daarbij niet achter. Uitgezonderd de beste kwalitei ten. was er sprake van wat dalende prij zen. doch veel onverkocht bleef er toch niet. De veehouders zoeken momenteel naar najaars-kalfkoeien. doch zij wil len niet meer die buitensporige pry zen besteden. Vandaar dat de handel een slepend verloop heeft. Ook de melk koeien werden niet zo gemakkelijk meer verkocht. Successievelijk zijn de prijzen wat afgebrokkeld De slachbpryzeri wa ren deze week ook iets minder hoog. De aanvoeren kwamen ook op een wat rui- oner niveau en bovendien werd er weer heel wat buitenlands slachtvee aan de slachtplaatsen aangeboden, hetgeen het de slagers iets gemakkelijker maakt op de markten inkopen te doen. Het is evenwel nog onvoldoende om in de sla gerswinkels een „g-rote afslag" te kun nen verwachten. De beesten, die b.v. enkele weken f. 1000.- per stuk kostten, kocht men deze week een f.30f.40.- voordeliger, hetgeen vlees met been circa 10 cent per kg betekent! De noteringen liepen van f. 2.40f. 2.80 per kg geslacht gewicht. Extra kwaliteiten nog wel 10 cent hoger. Voor de kalf- en melkkoeien werd van i. 700f. 1000.- betaald. Uitmuntende exemplaren met afstammingsbewijzen en t.b.c. vrije verklaringen van de gezond heidsdienst kostten wel f. 100.- per stuk extra. Vaarzen f. 600—f. 900.-; Pinken f.450 f575.- en graskalveren f. 180—f. 365.- per.stuk. De magere koeien voor de mesterij wei-den ook niet meer zo vlot verkocht en de prijzen zakten eveneens met circa f30—f. 40.- per stuk. Het ligt in het voornemen van de overheid om in de a,s. winter ook weer rundvlees uit Zuid-Ameri'ka te impor teren via de partioulieren handel. De leesürijzen wil men in ieder geval niet drukken. Of het lukken zal, is nog een open vraag. Immers de politieke toe stand spreekt ook een woordje mee. We zien het aan de varkenspryzen. Deze trokken in de loop dezer week weer om hoog. Zware soorten zijn er bijna niet te koop. Op levering volgende week werd al weer ruim f. 2.20 besteed en de Gel derse soorten f. 2.12f. 2.16 per kg ge slacht gewicht. Spek en vet was ook w-eer wat vaster. Magere varkens en big gen even stuggere handel, maar n et be paald goedkoper. Paarden in de beste kwaliteiten werk en slachtpaarden prijshoudend doch de mindere soorten werden door de invoer van buitenlandse slachtpaarden wat ge drukt in prijs. ,a_.. mingen practisch de mogelijkheid voor een belangrijk onderdeel van het be drijfsbeleid mede de verantwoordelijk heid te dragen. OPVOERING PRODUCTIE NOODZAKELIJK. Mede gelet op de moelijke omstan digheden waarin ons land en de Rege ring verkeert, zijn de centrale werkge versorganisaties bereid loyaal medewer king te verlenen aan de uitvoering van het genomen besluit. Wel achten zy het gewenst juist nu nog eens met na- diuk te wijzen op de noodzaak van ver dere maatregelen tot verhoging van de arbeidsproductiviteit en tot opvoering der productie. GEEN NIVELLERING! Teleurstelling heeft in werkgevers kringen gewekt de beperking, die de Regering wenst op te leggen aan de vergunning tot hert; toekennen van bijslagen op lonen en salarissen bo ven een grens van f. 3600.Nu de weg van enige verhoging van het loon- en salarisniveau gekozen is, moet met klem ervoor worden gewaarschuwd niet te vervallen in de fout aan een dergelijke maatregel een nivellerend effect te geven. De Centrale Werkge versorganisaties achten dit verschijn sel zeer ongewenst en zij steunen daarom het beroep, dat de Stichting van de Arbeid, inmiddels reeds op de Regering heeft gedaan deze begren zing in de voor deze groepen gelden de vergunningen te laten vervallen. De werkgevers sluiten zich aan bij de nauwkeurige controle en handhaving van de prijzen, die de Regering voor staat. MR VAN RHIJN. „Regering waakt tegen prijsstijging" In een radiorede via Hilversum II over het regeringsbeleid inzake lonen en prijzen heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhyn, er nog eens op gewezen, dat een loonsverhoging op den duur niets uithaalt, als zij in korte tijd weer door een nieuwe prijsstijging wordt achterhaald. De vraag wat gedaan moet worden om dat krijgertje spe len van Ionen en prijzen tegen te gaan, houdt de Regering dag in dag uit bezig. Zonder terug te keren op de weg, die Nederland met zijn economische politiek de laatste tijd heeft ingeslagen en die gericht was op het bevorderen van een zo ruim mogelijk internationaal han delsverkeer, is het toch zeer wel mo gelijk om onnodige prijsstijgingen te voorkomen. Mr. Van Rhijn noemde een vijftal middelen, die de Regering zal inzetten om de prijsstijgingen te beper- ken.Ten eerste de prijsregeling indien no dig, van artikelen die voor het directe levensonderhoud belangrijk zijn. Ten tweede het verbod van prijsopdrijving, waaraan streng de hand zal worden gehouden. Ongewenste ondernemersaf spraken om de prijzen onnodig hoog te houden zullen door het herstel der con currentie worden tegengegaan. Het vierde middel is prijsstabilisatiè van ar tikelen welker prijzen aan seizoen- schommelingen onderhevig zijn. Ge dacht wordt hier aan het vormen van voorraad bij overvloed en het weer in de handel brengen van het betreffende artikel bij schaarste. Ten slotte zal in geval van schaarste in eigen land van een bepaald product getracht moeten worden de invoer van dat artikel te be vorderen of de uitvoer af te remmen. Competitie gaat beginnen Strijd zal ongemeen spannend worden Hoewel het voetbalseizoen 1950'51 reeds enige weken aan dc gang Is in de vorm van tournooien, vriendschap pelijkeen seriewedstrijden, valt er over de kansen van dc clubs uit Lei den en omgeving in de morgen begin nende competitie nog bitter weinig te voorspellen. Uit dergelijke wedstrijden, waarin gewoonlijk niet het beste been tje wordt voorgezet, kan men met de beste wil van de wereld geen conclu sies trekken. We zullen enkele weken geduld moe ten oefenen om te zien welke-verenigin gen het moeilijk zullen krijgen en welke hoge ogen zullen gaan gooien. Wel met zekerheid is te voorspellen, dat het ver loop van de competitie zowel in de eer ste klasse nieuwe indeling en af schaffing van de degradatiewedstrijden als in de lagere klassen ongemeen spannend zal worden. We denken daarbij bijvoorbeeld aan de tweede klasse A, de afdeling van TJVS. waarin een groot aantal oud-eerste klassers is vergaderd. Of TJVS ook dit seizoen weer kampioen wordt? Wij durven het niet. te zeggen, het kan. maar er zijn veel kapers op de kust. Ook onze derde klassers LFC.Roo- denburg. Alphen en Hillinen zijn inge deeld in afdelingen, waarin Qiet hard aanpoten geblazen is. En dan least but not last: de vierde klasse A. waarin we bijna alle vierde klassers uit Leiden en omgeving terugvinden. Dé&r in het bij zonder zal het spannen, daar kan staat op gemaakt worden. Morgenmiddag wordt het startschot gelost. Welke verenigingen zullen kam pioen worden en welke zullen automa tisch degraderen? We zullen het eerst weten als over een maand of zeven de kruitdamp is opgetrokken. Voorlopig vol staan wij dan ook met het geven van de formaties waarmee de clubs uit Lei den en omgeving morgen het strijdperk binnentreden. ASC Schalks. Boender, Aniba. Vei- gel. P v. Nierop Rietbergen, De la Beije, De Troye, Brard. Vreeken, J. v. Nierop. DOCOS Rooyakkers. Lith. Mazurel. Habraken. van Daalen. Post Van Tey- lingen Pollman, Ouwerling, Smit, Dub- befdeman LFC Duffels. Neuteboom, Pijnaker, Neuteboom Sr., Van Eijgen, Senteur. Van Meteren, Van Leeuwen, Pijtak; Sira, Nacht egell er. VOETBAL Afd. Leiden K.N.V.B. BELANGRIJK SEIZOEN STAAT TE WACHTEN. Ingevolge het besluit van het afde lingsbestuur zullen dit seizoen dus de standaardelftallcn uit dc bovenste helft van de beide eetetc klassen van het vorig seizoen de nieuwe eerste klasse vormen. Ongetwijfeld zal dit de kracht van de afdeling ten goede ko men, hoe hard het ook voor de elf tallen is, die aan deze massa-degrada tie ten prooi zijn gevallen. Dat in de eerste klasse dit seizoen dan ook spannende en goede wedstrijden te wachten staan, is buiten enige twijfel. Reeds morgen zullen enkele wedstrijden van het grootste belang zijn. Zo o.a. DOSRForeholte. Beide elftallen zullen er alles op zetten ook dit keer weer tot de kopgroep te behoren. LDWSOranje Groen is ook al eer wedstrijd die er wezen mag. De thuisclub zal immers trachten in de kortst mogelijke tijd het verloren terrein weer te herwinnen ter wijl Oranje Groen opnieuw een greep zal willen doen naar het kampioenschap nu Meerburg eindelijk de vierde klasse KNVB bereikt heeft. Stompwijkse Boys kwam het afgelopen seizoen maar juist met de hakken over de sloot, evenals trouwens Rijpwetering. zodat hier wel licht van twee gelijkwaardige krachten gesoroken kan worden, wat missclven ook wel het eeval zal zijn bij de wed strijd ZLCWarmunda. Alphense Boys en SVLV, d;e beide dit seizoen wel weer van zich zullen doen spreken, hebben vrijaf. Lugdunum Van Oudshoorn, H. v. Egmond Sr.. J. Bronsgeest. D. A. de Roo, H. v. Es, H. v. Egmond Jr., P. Mizee, Filippo, B. A. de Roo, Verhoe ven, Red el. Meerburg J. Pelk, F. A. Zandber gen, P. Ramaker, P. Zandbergen, A. A. Owel, J. W. v. Velzen, B. de Jeu, W. v. Wetten, N. Romijn, Th. Zandbergen, J. M. Zandbergen. ROODENBURG G. Bakker. K. du Prie. A. du Prle, C. Logeman. P. v. Po- lanen, L. de, Prie, H. Choufour, M. de Tombe, F. v. d. Zeeuw, C. v. d. Zeeuw, C. Lens. UVS Van Well, Sloos, Devilee, Ma- surel, Breton van Grol, Fasel, v. d. Blom, Kantebeen, M. de Wolf, Lieshout, Verhoogt, WSB Kortekaas, Jansen, Braun, Van Duin, Chr. Braun. v. d. Berg, Den Elzen, De wit, Van GJjlswiJk, Koomen, Beyeris. VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL SPEELT OEFENWEDSTRIJD. Naar het Zwitserse sportblad „Sport", dat in Zurich verschijnt meldt, zal het voorlopig Nederlands elftal op 4 October een oefenwedstrijd spelen tegen Midd lesex Wanderers; dit in verband met de ontmoeting tegen Zwitserland op 15 October te Bazel. By informatie bij de KNVB kon dit bericht worden beves tigd. KORFBAL. Aanvang K.N.K.B.- competitie Het programma, waarmede de KNKB het seizoen 19501951 inzet, omvat o.m. de volgende wedstrijden: Noord-Holland I: Swift—Archipel; Koog ZaandijkWesterkwartier; Samos Luto; RohdaSVK. Zuid-Holland I: Het Zuiden—Achilles; Ons EibernestSpangen; Vicus Oriëntis OSCR. Zuid-Holland IIA: DKC-Quick; Zwer vers—Het Zuiden II; Ready—Deetos II; Die HagheALO. Zuid-Holland IIB: De Algemene Rozenburg (12 uur); Velox—Hou Stand; Glympiaan-GymnasiastenIIOns Eiber nest IIFluks (12 uur). Zuid-Holland III CSuccesOns Eibernest HI; Achilles H—Poortugaal Hou Stand IIVelox II; Spangen II Phoenix. Zuid-Holland HID: HKV H—Sper wers; Het Zuiden HlOlymplaan II; Zuiderkwartier—Actief WIELRENNEN. „SWIFT COMBINATIE". Morgen wordt het Kampioenschap lange afstand verreden. De afstand voor de A- en B-klassen is 100 k.m.; voor de C-klasse 50 km. Verzorging is alleen toegestaan vanaf de weg. Elke categorie start apart en moet op zioh zelf blijven rijden. Als door omstandigheden A-, B- of C-klassers bij elkaar komen te zitten, mogen zij elkaar niet helpen. Ook on derling van fiets verwisselen is niet toe gestaan. Start 9 uur bij Jonkmans, Oude Wetering. ATHLETIEK. STRAND SCHEIDT ER MEE UIT. Lennart Strand, tezamen met zijn landgenoot Haegg wereldrecordhouder op de 1500 meter met een tijd van 3 m. 43 sec., heeft verklaard, dat hij zijn spikes definitief zal opbergen. Hij zal dan ook niet uitkomen in de Zweedse ploeg, welke 17 September tegen Frank rijk start. In verband met zijn slechte prestaties tijdens de Europese athletiek- kampioenschappen te Brussel, waar, naar men weet, de Zweed in de eind strijd na één ronde de strijd staakte, heeft hij thans besloten de actieve wed strijdsport vaarwel te zeggen. TENNIS. Engelse tennissers staan met 52 voor tegen Nederland Na de eerste dag van de wedstrUd tussen de Internationale Club vam Groot Brittannië en die van Nederland, welke ontmoeting te Eastbourne gespeeld wordt, was de stand 52 ten gunste van de gastheren, toen het spel gestaakt moest worden wegens regen. Hans van Swol kwam tegen Geoffrey Paish, de Britse Davisbeker-speler uit. De laatste volleerde uitstekend en met zijn mach tige service sloeg hij heel veel punten bij elkaar. Na een scherpe strijd won de Brit in drie sets. Knottenbelt sloeg Gerry Oakley In drie seta, eveneens in een fel omstreden partij, waarbij de Brit op beslissende ogenblikken faalde. De uitslagen luiden: Enkelspel; Borren verl. van Carter 5—7, 36; Taminiau verl. van Roberts 36, 64. 3—6; Van Swol verl v. Palsh 4—6, 7—5, 4—6; Knottenbelt sl. Ookley 9—7,' 46. 8—6; Rinkel verl. van Brown 16 3—6; Van Dalsum verl. van Baxter 10—8. 1—6, 1—6. Dubbelspel: Van Swol en Rinkel sl. Oakley en Carter 63, 63. SCHAKEN Afvalwedstrijd Leidse Schaakbond In de eerste ronde van de afvalwed- strijd van de L.S.B.% kwamen wederom enkele partijen tot'een beslissing. In het algemeen wisten de hoogst geklas- seerden zich te handhaven, doch Wak- ka (no. 16) maakte daarop een uitzon dering door van Segaar (no. 10) ver dienstelijk te winnen. De uitslagen wa ren W. Beij (Leithen, no. 51)—M. Gort (Caïssa, no. 46) 10, W. de Jong (Schaakgenoegen, no. 86)J. W. Wa terland «Vriendenschaar, no. 80) 01 C. van Tol (Philidor, no 67)J. Kan bier (Vriendenschaar, no. 11) 01, Jac. Galjaard (Philidor, no. 15)—A. van Laarhoven (Caïssa, no. 79) 10, W. F. Wakka (Philidor, no. 16)M. M. Se gaar (LSG no. 9) 1—0, J. M. Volder (Philidor, no. 20)—J. M. Tervooren Sr. (VTL. no. 60) 1—0, Th. Lambo (PTT, no. 62)—H. J. Dingjan (VTL, no. 39) 0—1, D. van Gelder (Philidor, no. 4)— A. Spek (Schaakgenoegen, no. 44) 10, J. A. P. Moonen (Philidor, no. 26)—B. Robbers (Schaakgenoegen, no. 36) 10, M. Bink (SPW, no. 94)—J. Vermond (VTL, no. 63) 0—1, Chr. Sterk (Phili dor, no. 64)—P. Teling (Vrienden schaar, no. 14) 0<1. Algemene vergadering Leidse Schaakbond AFSCHAFFING PROMOTIE- EN DEGRADATIEWEDSTRIJDEN VOORGESTELD. Op Zaterdag 23 September a.s. zal de Leidse Schaakbond zyn gebruikelij ke algemene vergadering bij aanvang van het nieuwe seizoen houden. Behalve een tussentijdse bestuursver kiezing in de vacature van wijlen de heer Pont en in een vacature, ontstaan door het vertrek naar elders van de heer F. van Beek, is het belangrijkste agendapunt wel een bestuursvoorstel tot afschaffing van promotie- en de gradatiewedstrijden. Het bestuur ver wacht hiervan een gezonde doorstro ming der competitie en meer strijd in de respectievelijke groepen. Bovendien weet nu iedere vereniging precies hoe veel wedstrijden er maximaal zijn te spelen en kunnen er niet onverwachte extra-lasten aan reiskosten ontstaan. Voorts is er een bestuursvoorstel om de persoonlijke kampioenswedstrijden niet meer met één ronde per week te verspelen, waardoor deze wedstrijden steeds een lange duur plegen te heb ben, maar zowel voorwedstrijden als finale in telkens perioden van twee weken af te werken. Concours hippique te Rotterdam D. Siem derde bij Military De tweede dag van het internatio naal concours hippique te Rotterdam, dat door meer publiek werd bezocht dan op de eerste dag ook Prinses Beatrix was aanwezig bracht de buitenlanders verschillende eerste prij zen. Allereerst was het de Luitenant Ch. Uggla (Zweden), die het spring concours van de internationale mili tary won en daarmede tevens alge meen winnaar werd. Deze samenge stelde wedstryd, die uit een dressuur- proef, een cross country en een spring concours bestond, werd slechts door 8 ruiters uitgereden, van wie 4 Neder landers en 4 buitenlanders (2 Zweden en 2 Zwitsers). Voor de beste Nederlandse prestatie was de „Von Blixen Finecke-cup" be schikbaar gesteld, welke in handen van D. Siem Jr. (Bilbhoven) kwam, die als derde eindigde. De internationale dressuurproef „St Georges" om de Rotterdamse Manege- prijs werd gewonnen door de Zwitserse Majoor Grundbacher met Rose d'Avril. Als derde nummer stond op het pro gramma het internationale springcon cours om de Prijs van de Kralingse Plas. De maximum hoogte der hinder nissen van dit jaohtparcours was 1.30 meter en de lengte bedroeg 760 meter. Elk strafpunt. dat de ruiter opliep, werd omgezet in seconden en bijgevoegd by de rijtijd. De minimum snelheid was bepaald op 400 meter per minuut. Als winnaar van dit nummer kon Majoor Gibbon (Gr. Br.) met Pontius Pllatus de zilveren wisselbeker van het jacht- springconcours in ontvangst nemen. Hij legde het parcours foutloos af, In de snelle tijd van 95 3/5 sec. De volgende vier plaatsen werden eveneens door buitenlandse ruiters be zet. Als eerste Nederlander eindigde op de zesde plaats J. Rijks met Master, die een foutloos parcours maakte in 100 4/5 sec. Prins Bernhard, die met Axel deel nam, kon het parcours niet foutloos be ëindigen. Hij maakte 10 fouten in 103 2/5 sec. en kreeg dus 113 2/5 sec. Het internationaal springconcours voor équipes a l'Americaine om de Pr#s van de Maas werd eveneens een overwinning voor de buitenlanders, en wel voor het Britse équipe: Majoor Gibbon, maj Ste wart en maj. Burke met 30 hindernissen en 238 seconden. Het eerste Nederlandse équipe eindigde als derde, n.l. E. en M. van Loon en B Arts met 38 hindernissen en 250 2/5 sec. De nieuwste snufjes worden getoond (Van onze Lon-dense correspondent) De wereld is op hert gebied van de luchtvaart wel het een en ander ge wend, maar elk jaar opnieuw wrijven zelfs de deskundigen zich de cgen uit op de show der Britse vllegtuigconstruc- teurs te Franborough die geldt als de belangrijkste ter wereld- De tentoonstelling wordt meer ivg dan vorg jaar beheerst door het straal vliegtuig, dat phenomenale snelheden kan ontwikkelen. Op de eerste na-oorlogse expositie in 1946 bedroeg de gemiddelde snelheid der nieuwe vliegtuigtypen 450 km. fler uur tegen 640 km. op het ogenblik. Van de vijftig in genoemd jaar gedemon streerde toestellen waren er slechts vijf van straalmotoren voorzien. Thans zijn bijna de helft van de 58 modellen met straalmotoren uitgerust of met een combinatie van schroef- en turbine motoren. Niet minder dan twintig vlieg tuigen gingen dit jaar voor het eerst de lucht in. Men kon dus de laatste snufjes aanschouwen, hoewel er om re denen van militaire veiligheid nog veel „onder de toonbank" moest blijven. Als voorzorgsmaatregel werden voor het eerst vertegenwoordigers van landen achter het „IJzeren Gordijn" niet ge in viteerd, doch niemand kan hen ver hinderen om als gewoon toeschouwer een kijkje te komen nemen. Het. is niet uitgesloten, dat in ver band met de internationale situatie dit Jaarlijkse evenement voorlopig tot het verleden zal gaan behoren. Het grote succes van de Britse vliegtuigindustrie is ongetwijfeld de Sapphire-turbinemo- tor. welke meer kracht ontwikkelt dan de vier motoren van een Amerikaans B-29 superfort bij elkaar. Een sensatie is ook de van twee straalmotoren voorziene Electric Can berra-bommenwerper, w<ke beter klimt en manoeuvreert dan de meeste Engel se straaljagers. De Meteor-jet no 11 wordt beschouwd als de beste nacht- jagep voor de verdediging van West- Europa. De Avon-meteor en de Sapphire-me teor brachten de toeschouwers in extase door hun nagenoeg verticale opstijging. De Hawker P 1081 en de Vickers 535 met haaks op de romp staande vleugels tipten aan de snelheid van het. geluid. Het laatste toestel glijdt als een zilve ren kogel door de lucht. Belangwekkend was ook de viermoto rige „Universal Freighter", Engelands grootste vrachtvliegtuig, met 15 ton laadruimte, dat slechts 900 meter start- of landingsbaan nodig heeft. Er was verder een legerverbindingstoe- stel, waarvan ook voor de civiele lucht vaart een versie zal worden geleverd, dat geheel geladen, met een piloot en vier passagiers na een aanloop van slechts 75 meter de grond verlaat. Voor het publiek was natuurlijk de demonstratie van Engelands luchtreus de Brabazon interessant. Dit experi mentele toestel, dat 200 passagiers kan vervoeren, heeft maar een betrekkelijk geringe aanloop nodig. Het maakte een perfecte landing. De Brabazon vloog op slechts vijftig meter hoogte met een snelheid van 290 km. per uur. De Vickers Viscount 700 met vier straal-schroefmotoren, paradeerde even eens. Het toestel zal in 1952 in de ge regelde dienst komen van de British European Airway Corporation; waar door b.v. de afstand LondenSchiphol DAMVERENIGING D.E.S. Ds wedstrijd tussen „Noord en Zuid", die de vorige week gelijk eindigde (8-8) werd deze week overgespeeld met als resultaat een 15-9 zege voor de „Noor derlingen", die daardoor in het bezit zijn gekomen van de jaarlijks te ver spelen lauwertak. De uitslagen zijn: S. v. d. Mey (Noord)A. Tempelman (Zuid) 1l J. O verduinG. Weggen 20. G. OudshoornJ. v. Bemmelen 02. S. H. ZitmanJ. Rotman 20. G. OostergoW. H. Oudshoorn 1—1. A. WittemanP. Hakker 0—2. H. v. d. Velden—J. Zonneveld 20. C. G. Si- rag—B. v. Bemmelen 2—0. A C. Bins— F. C. Bakker 2—0 J. J v. d. Velden— J. Oosterom 11. W. v. EgmondJ. M. de Bruyn 2—0. J. de Best^J. Rotman 0—2. De reeds aangekondigde slmultaan- wedstrijd te spelen door de heer C. L. Gordijn uit Den Haag (oud-kampioen van Nederland) zal plaats vinden op Woensdag 18 September as. te 8 uur in „Hotel het Wapen van Voorschoten". L D V START SEIZOEN MET AFVALWEDSTRIJD. De Leicse Damvereniging heeft het nieuwe seizoen ingezet met wedstrijden om de „v. d. Vlist"-beker. waarbij wei nig opvallende verrassingen waren te noteren. De resultaten in de le ronde zijn: W. Kleyn Jr. (15)—Th. Uyttenbo- gaard (2), 0—2, J. W. Hulsman Jr. (9) M. Kruider (7), l—l. w. Heemskerk (L)C. B. Janssens (21), 2—0, A. Sla- dek (6)J. Klinkenberg (3), 02, I. Teleng (5)M. Brinks (17), 2—0, B Siegtenhorst (4)—J. Dreef (28), 2—o' B. de Kier (26)— H. de Water (14), 2-0, regl. L. Zitman (18)J. Huisman Sr (24), 0—2 regl., W. Kleyn Sr. (23)—A. Klinkenberg (12), 2—0, regl., C. Klin kenberg (22)—J. ZaaLberg (10), 1—1, A. v. d. Reyden (20)J. v. d. Mey (16), 0—2, P. v. Leeuwen (11)P. v. d. Stel (8), 02, W. de Roode (1-3)—J. W. Freeke, (27), 0—2. Volgende week wordt de wedstrydserie voortgezet. Opgave XXIII Ha Ru B V 8 10 2 9 N B 5 Sch n* 10 7 w A Ha 6 5 Ru 874 W - KI V 9 8 Sch K Sch A 10 3 Ha 6 5 u Ru K 6 KI 6 Z Ha Ru KI 4 A K 3 7 Zuid, aan slag. maakt in Sans-Atout zeven slagen- Oplossingen onder het opschrift „Bridge" moeten uiterlijk Woensdag morgen om 9 uur in het bezit zijn van onze Redactie. tot een uur of zelfs drie kwartier zal worden teruggebracht. Thans bedraagt de vliegtijd nog ruim anderhalf uur. De veiligheid Is by de „Viscount" tij- zonder verhoogd, doordat de motoren op olie lopen in plaats van op benzine en door een volledige installatie tegen üs- vorming. Bovendien kan elk raam als een noodluik fungeren. Voor het eind van dit jaar zal de B.O.A.C de eenatio- naliseerde luchtvaartmaatschappij, wel ke tussen Engeland en de overzeese ge biedsdelen vliegt, de beschikking krij gen over een Cornet-straalvliegtuig. Het grootste en snelste lijnvliegtulg is de eveneens gedemonstreerde Handley Page Hermes 5 met vier turbopropeller- motoren. Men zag ook nog een demon stratie van tanken in de lucht, waarbij 1350 liter kerosine per minuut werd overgepompt. Indien de internationale toestand slechter wordt, is het mogelijk, dat de bouw van civiele vliegtuigen zal moe ten worden stopgezet. De behoeften der militaire luchtvaart zullen echter zeker niet jloor Engeland op eigen houtje kunnen worden bevredigd, doch dit zal, volgens sir James Robb, de comman dant der West-Europese luchtstrijd krachten. zoals hü op de openingsdag verklaarde, moeten geschieden in vol ledige samenwerking met de West- Europese en Amerikaanse vliegtuigen industrieën. Bestrijding plantenziekten moet snel kunnen geschieden METTERTIJD INSCHAKELING LANDBOUWSCHAP? Bij de Tweede Kamer is Ingediend een ontwerp van wet dat beoogt het bestrijden van plantenziekten en voor de landbouw schadelijke dieren op kor te termijn mogelijk te maken. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De op grond van deze wet uit te vaardigen maatregelen hebben in hoofd zaak tweeëerlei strekking. Eensdeels beogen zij de invoer van plantenziek ten en van voor planten schadelijke dieren te voorkomen, anderzijds moeten op grond van deze wet bestrijdings maatregelen kunnen worden voorge schreven by aanwezigheid van ziekten of plagen in het land. Hoewel er door Nederland als export land van agrarische producten steeds naar is gestreefd de phytosanitaire in- voerbelemmeringen tot het strikt nodige te beperken, toch dient de mogelijkheid daartoe steeds en dan op korte termijn aanwezig te zijn, omdat besmetting van onze gewas sen door geïmporteerde producten behalve de teelt van die gewassen ook de export daarvan in gevaar kan brengen. OPTREDEN VOOR UITBREIDING MOGELIJK IS. In de praktijk wordt het als een leemte gevoeld, dat de bestaande wet onvoldoende gelegenheid geeft onmid dellijk in te grijpen, wanneer Invoer van ziekten of schadelijke dieren wordt ontdekt. Hetzelfde bezwaar doet zich voor met betrekking tot de bestrijding van ziek ten en plagen m ons land zelf. In af wachting van het tot stand komen van een algemene maatregel van bestuur kan de bestrijding niet ter hand wor den genomen. Dit kan bij plotseling uitbrekende ziekten ernstige gevolgen hebben, omdat de ziekte dan reeds te grote omvang kan hebben aangenomen, Ten slotte merkt de Minister op. dab in kringen van de georganiseerde land bouw de vraag is opgeworpen in hoe verre dit ontwerp een terrein bestrijkt, waarop te zijner tijd ook aan het Land bouwschap bevoegdheden zullen wor den toegekend. De Minister beschouwt het als van zelfsprekend, dat ter gelegenheid van d? instelling van het Landbouwschap wordt nagegaan in hoeverre dc aan dat lichaam toegekende bevoegdhe den een herziening van de dan be staande wetgeving wenselijk maken. Nu echter omtrent de eventuele be voegdheden van het Landbouwschap nog geen zekerheid bestaat, mag zulks er niet toe leiden, dat vertraging om staat in de totstandkoming van die wetswijzigingen, die op dit moment als urgent zijn te beschouwen. INTERNATIONALE HERSTELBANK ACHT ONTWIKKELING LN NEDERLAND GUNSTIG. Terugbrengen van buitenlandse afhankelijkheid. De Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling zegt in haar vijfde jaarrapport over de economisohe toe stand in Nederland, dat dit land zowel op economisch als financieel gebied aanzienlijke vooruitgang heeft gemaakt, De agrarische productie heeft in haar geheel de vooroorlogse omvang bereikt en de industriële productie, waarin ge durende het vorige jaar een duidelijke groei viel waar te nemen, bevindt zich thans in aanzienlijke mate boven het voor het vooroorlogse niveau. Gedurende het afgelopen Jaar ver toonde de binnenlandse consumptie een neiging tot vermindering en de uitbrei ding der productie is aangewend om de binnenlandse beleggingen te handhaven en de afhankelijkheid des lands van buitenlandse hulpverlening terug te brengen". ARUBA „TOT WANHOOP GEDREVEN". De leider der Arubaanse Volkspartij, Henny Eman, heeft naar aanleiding van de Memorie van Antwoord der Regering aan de Eerste Kamer over het ontwerp- Interumregeling voor de Antillen, aan de voorzitter der Eerste Kamer een te legram gezonden, waarin o.a. wordt ge zegd, dat Aruba gegriefd heeft kennis genomen van het feit, dat de Regering er op aandringt, dat de Eerste Kamer de zetelverhouding in de St3ten der Antillen van 12 8 zal bekrachtigen en dat daarmede de bevolking van Aruba tot wanhoop wordt gedreven. BRUCKNER-MEDAILLE VOOR EDUARD VAN BEINUM. De internationale Bruckner-Verenl- ging te Wenen, voorzitter prof. Mal Auer, heeft aan Eduard van Beinura de grote medaille geschonken voor ai» verdiensten voor Bruckners mullet

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6