Definitief ontwerp voor nieuw Leids Stationsgebouw Scliepping ir H. G. J. Schelling f Hoe staat het I Janudri 1952 in gebruik i f\ p 1 I er mee (XIX) Frontbreedte 66 meter, toren 26 meter hoog r Onder het gebouw komt een stalling voor plm. 2000 rijwielen J Scherpe Sovjet-nota over het neergeschoten Sovjet-vliegtuig Malik plaatst weer eens een veto Reeds in 1939 was men aan het tekenen Vooraf dient gezegd te worden, dat in Utrecht „niet over één nacht ijs segaan". Reeds in 1939 om precies ajn op 12 September werd de eer- ontwerptekening gemaakt. En zo is ïl doorgegaan tot 9 Augustus 1944, het tJsUp. waarop men in Utrecht, znj het elljk. een streep onder de voorberei de werkzaamheden plaatste. Doch a had dan ook ir Schelling 44 ver- üüende tekeningen in portefeuille. f),!e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 7 September 1950 Tweede Blad No. 27095 Xadat w(j onze lezers in deze serie nu al vele maanden achtereen regel- ilij op de hoogte hebben gehouden van de gestadige voortgang van de se spoorwegwerken, prijzen wij ons gelukkig hen thans in kennis te kun- brengen met het definitieve ontwerp van het Stationsgebouw, met de roering waarvan vele tonnen zijn gemoeid. Een onderhoud met de architect i dit voor Leidens „in- en afvoer" straks zo belangrijk gebouw, Ir H. G. J. idling, bracht ons de gewenste inlichtingen. In het hoofdgebouw der Ned. serwegen te Utrecht heeft hij ons. ondanks zijn zeer bezette tijd behalve ontwerp is ir Schelling met nog 5 dergelijke objecten, w.o. het Stations- -ïvow te Hengelo en Enschede, belast ontvangen, en daar hebben wjj met gebogen gezeten over stapels schets- en situatie-tekeningen en „ons" iadonsgebouw als 't ware van steen tot steen zien groeien. Na de oorlog is men weer direct aan het projecteren, aanvullen en wijzigen geslagen, totdat uiteindelijk het hierbij afgedrukte definitieve ontwerp werd aanvaard. Inmiddels was het dossier van ir Schelling wederom met enkele tientallen tekeningen uitgebreid. 430 PALEN MOETEN DE GROND IN. Evenals met de viaducten het geval is, komt ook dit gebouw geheel op palen te staan. Niet minder dan 430 palen, waarvan de lengte varieert van 13 tot 20 meter, moeten er de grond voor in! Achter de thans al weer enkele we ken geleden geplaatste schutting is men reeds druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden: het graven van de bouwput, waarin straks deze palen zul len verdwijnen. Indien alles volgens schema verloopt en tot heden lukt dit zullen de hei-werkzaamheden plm. 6 weken in beslag nemen, waarna on middellijk met het storten" van de kel dervloer wordt begonnen. STALLING VOOR PLM. 2000 RIJWIELEN. Keldervloer. Dus een kelder? Inder daad onder het gehele gebouw komt een kelder, welke als rijwielstalling zal worden ingericht. Behalve dat hier plaats zal zijn voor pl.m. 2000 rijwie len van treinreizigers, komt er nog een afzonderlijke ruimte voor 100 rij wielen van het personeel. Dit aantal van 2000 lijkt groot doch is toch niet te royaal. De ervaring heeft n.l. ge leerd, dat steeds meer van de rijwiel stallingen gebruik wordt gemaakt en dat bovendien de vraag naar stalling zich merkwaardigerwijs mede richt naar het aanbod van mogelijkheden. Ten einde tijdverlies te voorkomen en vooral ook om de kelder laag te houden, ls de Inrichting van deze kelder zó ge projecteerd dat de fietsen „gelijkvloers" worden geparkeerd, in zgn. ..banaan- stellingen". Dus niet in twee rilen boven elkander. FRONTBREEDTE VAN 66 METER Het geraamte van het gebouw, dat een frontbreedte krijgt van 66 meter nagenoeg de lengte van de geplaatste schutting wordt opgetrokken van ge wapend beton. De tussenliggende ruim ten worden opgevuld met baksteen en uiteraard met ramen en deuren. De toren, die benut zal worden als schoorsteen van de centrale verwar- mlng, wordt 26 meter hoog. In deze toren zullen ook drie, 's avonds ver- lichte, klokken worden aangebracht. Vóór het ten dele met één verdieping opgetrokken hoofdgebouw komt een 1 Ir H. G. JSchel' ling, de bouwmees ter van het Leidse stationsgebouw. hoofdzakelijk in glas ontworpen hal. Rond deze hal loopt een brede door zui len gesteunde luifel, welke aan de voor zijde, ongerekend de zuilen in de glas wand van de hal, wordt gesteund door 2 rijen pilaren. Op de tekening is deze middelste rij zuilen weggelaten. Boven de luifel worden kleine betonnen raam pjes (zgn. Claustra's! aangebracht, welke een aardig lichteffect zullen geven Ln de hal. HAL WORDT 29 METER LANG EN 11 BREED. De hal van elk Stationsgebouw een belangrijk en veelal ook Imposant on derdeel is royaal van opzet: 29 meter lang en 11 meter breed. Welk een ver schil met de huidige bekrompen situa tie! Aan de achterzijde van deze hal ko men de plaatskaartenlokettenzes in getal. Aan de linkerkant zijn de toe gangen ien ook de uitgangen) tot de perrons geprojecteerd, welke men vla een 8 meter brede tunnel bereikt Terwijl men aan de linkerzijde van het gebouw en op de eerste verdieping de dienstvertrekken aantreft, is de rech terzijde bestemd voor de bagage-ruimte terzijde bestemd voor de bagage nenen en de afdeling van de Posterijen. OVERDEKTE PERRONS, DOCH GEEN TOTALE OVERKAPPING. Hoewel uiteraard de perrons, waar de wachtkamers komen, overdekt zijn, komt over de diverse perrons geen totale overkapping, zoals b.v. op de stations te Den Haag en Amsterdam. Behalve fi nanciële, zijn het ook aesthetische en technische bezwaren, welke hiervan hebben doen afzien. Op onze tekening, die het toekomstige Stationsgebouw doet. zien vanaf het trottoir voor het gebouw van de Kamer van Koophandel, zijn rechts en links nog zichtbaar de glooiingen van de nog aan te leggen spoordijk. De hoogte van deze dijk komt ongeveer tot even onder de vloer -van de eerste verdieping. JANUARI 1952 IN GEBRUIK. Indien zich geen stagnatie bij de bouw voordoet, rekent men er op. dat het nieuwe gebouw in Januari 1952 het tijdstip waarop men over hoog spoor zal gaan rijden in gebruik kan wor den genomen. Amerika weigert de nota De Sovjet-unie heeft aan de Ame- nkaanse ambassadeur te Moskou een nota willen overhandigen, waarin *ordt geprotesteerd tegen „het aan dien en neerschieten van een Rus- Msch vliegtuig buiten de kust van "otea door elf Amerikaanse gevechts- "legtuigen", doch Alan Kirk wilde de °ota niet accepteren. Te Washington J°nd het departement de nota terug, ,0fn de Sovjet-gezant deze had ge tocht, he nota zegt: J, ^Ptèmbèf om 19,44 uur (Koreaanse jol bevond zich een tweemotorig vlieg- van de Sovjetrussische luchtmacht winder bombardements- of torpedo- u^trag" op een oefenvlucht met Port Sbur als uitgangspunt. De Ameri- ginie regering heeft een „leugenaoh- versie" gegeven door te beweren, Sovjetvliegtuig boven een Ame- schip had gevlogen. De Sovj et hische regering verwerpt de Ameri- «nse versie van het incident, "et Sovjetvliegtuig werd zonder enige Men aangevallen door elf Amerikaanse Het stortte brandend ln zee, acht len Zuiden van het eiland Hai- S i? Het Russlsche vliegtuig vloog alleen niet over een Amerikaans JyP. maar naderde het zelfs niet. Het j.'pd zich op een afstand van meer D '0 km van het. schip. .het schoot niet op Amerikaanse j^ers. De Sovjet-regering staat er op. I 1 een nauwkeurig onderzoek wordt gesteld, dat dp verantwoordelijken gorden gestraft en dat het verlies 'tolt vergoed." Kadio-Moskou heeft voorts gezegd. 7* volgens de Amerikaanse ambas- peur de Amerikaanse strijdkrachten het gebied van de StUle Oceaan adergeschlkt zijn aan de Verenigde alIes en dat de kwestie moet worden bezien ln de Verenigde Naties en niet door de Amerikaanse regering. Onder dit „voorwendsel", aldus Radio- Moskou, weigerde de ambassadeur de nota in ontvangst te nemen. Volgens de radio werd de nota aangeboden door de Russische minister van buitenlandse zaken Wysjinsky zelf, die ambassadeur Kirk er op wees, dat „een dergelijk mo tief geheel ongegrond" was, aangezien het Incident niet in verband stond met de militaire operaties in Korea. De Sovjetrussische afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Jakob Malik, heeft in de raad de Sovjetrussische protest nota voorgelezen over het „ongemoti veerd neergeschoten" vliegtuig De kwes tie diende echter tussen de twee landen geregeld te worden, zo zeide hij. Warren Austin, de Amerikaanse afge vaardigde, zeide, dat de Veiligheidsraad diende te beslissen wat er zou gebeuren. Malik, die schadevergoeding van de Verenigde Staten eiste, zeide dat de zaak niets uit te staan had met de Ver enigde Naties. De Raad maakte uit, dat de kwestie op de agenda zou worden geplaatst en op het daarvoor passende tijdstip be sproken zou worden. Daarop kwam de Amerikaanse nota aan de orde. Tsjang, de gedelegeerde van nationalistisch China, gaf zijn steun en sprak de beschuldiging uit, clat op het ogenblik twee divisies der Chinese commun5«ten aan de zijde der Noord- ~trijden Negen leden van de Raad stemden voor het Amerikaanse voorstel. Zuid- Slavië onthield zich van stemming. Malik, die natuurlijk tegen stemde, plaatste zijn veto. Hij torpedeerde daarmee een besluit dat drie punten bevatte: a. een veroordeling van de Noordkoreaanse regering, die zich te gen de Verenigde Naties blijft ver- Engelse regering legt defensieplan voor ZAL CHURCHILL TEVREDEN ZIJN? Het Britse kabinet heeft een motie opgesteld, waarbij de volgende week aan het parlement om goedkeuring gevraagd zal worden voor zijn defen sieprogram, dat zich uitstrekt over een periode van drie jaar en waarvan de kosten geraamd zijn op 3.4 milliard pond sterling. Men verwacht, dat het defensiedebat in de spoedzitting van het parlement drie dagen zal duren, te beginnen met Woensdag a.s. De regering zal in deze periode een wetsontwerp indienen, dat voorziet in verlenging van de dienstplicht van 18 maanden tot twee jaar. Winston Churchills conservatieve „schaduwkabinet" zal binnenkort bij eenkomen om te beslissen of de con servatieven een motie van afkeuring, waarbij de defensieplannen als on voldoende worden aangemerkt, zullen indienen of niet. De minister van bevoorrading, George Straus, die geen lid is van het kabinet, maar wel de vergadering bijwoonde, gaf te kennen, dat het kabinet ook aandacht geschonken had aan de controverse over de Britse export van machine- werktuigen naar de sovjet-unie. Waarschijnlijk zal dit onderwerp door Churchill in het parlement ter sprake worden gebracht. zetten; b. een oproep tot alle landen om dat verzet te brekenc. een ver zoek aan alle naties om steun aan de Voordkoreanen te stuiten en alles te doen om het conflict te beperken. Een Russische resolutie die de te rugtrekking eiste van alle vreemde Iroepen in Korea, werd met acht te- zen één stem (Malik) verworpen. Egypte en Zuid-Slavië onthielden zich zan stemming. Dit was de 44ste maal, dat de Sovjet unie van haar vetorecht in de Veilig heidsraad gebruik maakte. De zitting werd vervolgens tot heden verdaagd. j Stakingsdreiging in Italië neemt een aanvang ALLE BONDEN WERKEN SAMEN. Het centrale comité van het onder communistische invloed staande Ita liaanse algemene vakverbond heeft op een te Turijn gehouden bijeenkomst het besluit bevestigd reeds door de afgevaardigden van de arbeidskamers der verschillende provincies goedge keurd om binnenkort een campagne te beginnen ter ondersteuning van de door de vakbonden aan de werkgevers gestelde eisen aldus meldt de correspon dent van de Times te Milaan. De Christeiyk-democratische, vakbond en die van de unitaristische socialisten hebben zich ten deze bij de commu nistische vakverenigingen aangesloten. Het initiatief voor de „September- strijd". zoals de voorgenomen campag ne genoemd wordt, is uitgegaan van de christelijk-democratische vakvereni gingsleiders. De doeleinden werden be gin Augustus door een gezamenlijk co mité van de drie organisaties vastge steld. Zij houden in: herwaardering van de lonen van bureau-employé's en ge kwalificeerde en geschoolde handarbei ders. bevestiging van een eerder geslo ten overeenkomst tegen ontslag van in dividuele arbeiders zonder toestemming van een commissie van werkgevers en werknemers en hernieuwing van natio nale contracten voor sommige catego rieën van arbeiders, speciaal in de tex tielindustrie. De werkgevers hebben zich eens ver klaard met herwaardering van de lonen van bureau-employé's. met uitzondering van de minder-betaalden: ten aanzien van gekwalificeerde en geschoolde handarbeiders wensen zij zekere com pensaties. DE ZUIVERING IN DE S.E.D, Volgens Wesl-Berlijnse persberichten zou de veiligheidsdienst van de Sovjet- Russische zone een vijftig km brede strook om Berlijn onder verscherpte be waking van de volkspolitie gesteld heb ben, om de vlucht van meer slacht offers van de zuivering onder leidende leden van de SED te verhinderen. Ver der zouden de grenzen van Oost- mei West-Berlijn door versterkte patrouilles van de volkspolitie worden bewaakt. De roden wroeten in he* Midden-Oosten AANVANG VAN ACTIE IN KOERDISTAN. Volgens een correspondent van de „Manchester Guardian zijn er aanwij zingen, dat „uitgebroken gevechten in Perzisch Koerdistan meer zijn dan een louter plaatselijke aangelegenheid". De correspondent schrijft dat in de afge lopen maanden door de zender van de ..democratische omroep van Azerbeids- jan". die in Sovjet-Russisch Trans-Kau- kasië staat, steeds krachtiger propa ganda tot de Koerden is gericht. Op 26 Augustus, aldus de correspondent, werd door de radio tot de Koerden gezegd, dat,, wanneer het tot gevechten zou ko men, de Perzisch? garnizoenen „hun wapens in de steek" zouden laten, zo dat. de Koerden zich deze wapens zou den kunnen toeëigenen. Op 13 Augustus had de radio instruc ties gegeven voor de „viering van de verjaardag van de stichting der demo cratische partij van Koerdistan" die „ook ten koste van bloedvergieten" uit gevoerd moesten worden, aldus de cor respondent, die verder zegt, dat de ge noemde omroep wrok tegen de Ameri kanen tracht aan te kweken, o m. door te berichten, dat de Amerikanen in Korea mensen „levend begraven en in ovens geworpen" hadden. De correspondent, meent een aanwij zing te zien, dat de ongeregeldheden misschien naar andere landen van hei midden-Oosten zullen overslaan ln een mededeling van genoemde radio op 21 Augustus, dat de sjah van Perzië over maat-egelen tegen de Koerden overleg pleegde met de Turkse en Iraakse re geringen. WEST-DUITSE UITVOER NAAR OOST-EUROPA. Geen strategisch oorlogsmateriaal! De geallieerden nebben er bij de West-Duitse regering op aangedrongen, haar exportpolltiek ten aanzien van de landen in de Russische invloedsfeer te herzien voor '-over het strategisch ior- 'ogmateriaa; betref! zulks „ln het licht van d? laalste iebeurtpno-en n ae wereid" Het was noodzakelijk je contröle aan de grens tussen West- en Oost-Duitsland te verscherpen. Treinongelukken in Brazilië 36 SLACHTOFFERS. Bij twee treinongelukken in de staat Sao Paulo (Brazilië) zijn 36 mensen om het leven gekomen en werden er meer aan 110 gewond. Het eerste ongeluk, waarbij 36 personen de dood vonden en ongeveer 100 werden gewond, gebeurde bij Pantojo, 200 km. van de stad Sao Paulo. De trein ontspoorde en verschei dene wagons kantelden. Bij het tweede ongeluk kwam een goederentrein in botsing met een pas- sagierstrein. Twaalf vrouwen werden gewond. Skymaster geëxplodeerd ELF DODEN. Een Amerikaanse Skymaster met 11 personen aan boord 7 passagiers en 4 leden der bemanning is in midden- Japan geëxplodeerd. Allen zijn omge komen. Onder de passagiers waren drie Amerikaanse oorlogscorrespondenten. Drie andere passagier waren kort tevo ren op een luchtbasis uitgestapt. GRIEKSE REGERINGSVERKLARING Sofocles Venizelos, de nieuwe liberale eerste-mlnlster van Griekenland, 1» met zijn liberaal-socialistische regering verklaarde, dat de politiek van de re gering er op gericht is „de vrede te be schermen". Hij voegde er aan toe: „De regering- voor het parlement verschenen. Hij weigert de natie moreel te ontwapenen, zolang geen bewijzen voorhanden zijn, dat. de vijanden van Griekenland be rouw hebben". „Maar als dit berouw oprecht is, zal de regering niet aarzelen verder te gaan dan de door het vorige kabinet uitge stippelde clementiemaatregelen" T.U.C.-CONGRES OVERWEEGT CONTROLE OP ATOOMBOM. Op het jaarlijks congres van het En gelse vakverenigingscongres (T.U.C.) is een reso.utle over controle op de atoom bom bij schriftelijke stemming verwor pen De ifgevaardigden die voor de ver werping stemden vertegenwoordigen 5 601 000 leden, die tegen stemden 1.972 000 In de resolutie werd de rege ring verzocht in de VN opnieuw de ■cwestie ter sprake tp oren gen van tn- ".ernationale "jntróie er, supetvislr -an jt productie jet atoomenprgi hp- er- V?lan van •omwapens en de ve ma tiging 7an alle atoombumvoorraden.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5