Regering verhoogt lonen met 5% tot 180.- per jaar Vakbonden slechts gedeeltelijk tevreden en werkkracht WEERBERICHT Verhoging van kinderbijslag en andere sociale uitkeringen wordt overwogen Productieverhoging en beheersing prijspeil blijven noodzakelijk Critiek op dispensatie-mogelijkheid, ontbreken prijsstop en loongrens 8.59 uur: laatste klap op laatste paal Voor het viaduct aan Rijnsburgerweg zijn thans 894 palen geslagen 89ste Jaargang DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1950 No. 27095 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en AdoL: 25041: Red. 2150? Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 HETGEEN reeds geruimen tijd viel te voorzien is gisteren geschied: de regering heeft zich voor de tteede maal binnen een tijdsverloop iTnegen maanden genoodzaakt gezien i algemene loonsverhoging van 5% af kondigen. Stelde zij in Januari deze r»rhoging nog. facultatief (al werd ze varerzijds dringend aanbevolen) thans pat zij nog een stapje verdei- en wordt toeslag zonder meer imperatief voor geschreven met inachtneming overigens een jaarlijks maximum van f. 180 toor mannelijke en vrouwelijke werk luiers boven de 23 jaar. De regering erkent dat het algemeen prijspeil sinds Januari j l. met ongeveer 5rr is gestegen, doch desondanks geloven wil niet. dat deze nieuwe aanpassing reeds op dit njenblik zou hebben plaats gevonden, vanneer niet de recente ontwikkeling cp de wereldgrondstoffenmarkt daartoe tad genoopt. Juist in de laatste weken viel een scherpe stijging in het prijspeil van di verse noodzakelijke artikelen, zoals wol en leer. te bespeuren en deze opgaande lijn was ook op de binnenlandse markt jsaar al te duidelijk waarneembaar. Juist waar het hier onmiddellijke le vensbehoeften betreft, valt het niet te ontkennen, dat de situatie voor de kleine man hoe langer hoe moeilijker werd en j steeds groter moeite had de eindjes ran elkaar te knopen. Vooral In deze kring zal het jongste regeringsbesluit dan ook met onverdeelde en volkomen be grijpelijke instemming worden begroet. UITERAARD, zouden wij willen schrijven, is het enthousiasme in ondememerskringen aanzienlijk minder groot. Het khn dat ook onmo gelijk zijn. Want het is niet alleen, dat de 5% loonsverhoging een, ook door de regering erkende, aanzienlijke verzwa ring inhoudt voor het Nederlandse be drijfsleven, maar deze last wordt nog verzwaard door de doorwerking dezer verhoging in op de loonbasls ingestelde belastingen voortvloeiende uit Ongeval lenwet, Ziektewet, Ziekenfondsbesluit en Vereveningsbelasting. _.i alsof dit alles nog niet genoeg is, stelt de regering een verhoging in uit richt van andere sociale lastenkinder bijslag. overbruggingsgelden e.d. Ver plichtingen, welke weliswaaar niet u i t- s lui tend op de werkgevers drukken, doch waarin zij toch ongetwijfeld zullen moeten participeren, omdat deze gelden nu eenmaal voortkomen uit de openbare kas. Ds regering betoogt in haar commu niqué met grote nadruk de noodzakelijk heid van verhoging der productie, het geen bij de Januari-verhoging nog min ol meer als wenselijkheid werd uitge sproken. Ook wij zien dit als een onafwijsbare noodzaak De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke ook regelmatig in ons Blad worden gepubli ceerd. en die van de Limburgse Staats mijnen wijzen met een verblijdende duidelijkheid uit. dat er hier te lande geen sprake is van arbeidsschuwheid. Maar anderzijds blijken de voor-oor- logse productiecijfers op alle facetten van het arbeidsfront, nog niet te zijn be reikt. terwijl helaas, maar onafwend baar de internationale situatie een aanmerkelijk grotere productie nood zakelijk maakt. Ook in een socialistisch i geregeerd land als Engeland wordt die waarheid erkend. Ook aan de overziide van de Noordzee groeit het besef dat een verdere uitbouw van de sociale wen- lelijkheden in het huidige tijdsgewricht (tijdelijk) ondergeschikt is aan de vol- I strekte noodzakelijkheid thans in de eer ste plaats op de bres te staan voor het geen het leven alleen waard maakt ge- leefd te worden: de persoonlijke vrij heid. De onvermijdelijke consequentie van dit. besef is een grotere krachts- Insoanning oo alle fronten van het ar- hpidsproces. Deze kan alleen verwezen lijkt worden, wanneer de -verhouding tussen lonen en prijzen over de gehele vrijheidlievende wereld in evenwicht hn worden gebracht. Gebeurt dit niet. dan dreigt het ge vaar van inflatie met alle daaraan ver- tonden gevolgen van economische en monetaire ontwrichting. Erkennend dat deze jongste regerings maatregel. mede onder buitenlandse In vloeden, noodzakelijk was. rest de. ook ooor de regering uitgesproken. hart grondige hoop. dat het hierbii zal kun nen blijven en dat een verdere prijs- dijring niet zal plaats vinden. GEEN Nederlands burger heeft be lang hij een verminderde koopkracht: IEDER landgenoot daarentegen in de hoocstc mate bii een verhoorde werk kracht. Omdat de inzet is het aller- te goed: de vrijheid van de mens! WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met flinke opkla ren. In het Noorden van het land pnkele verspreid optredende buien. °verieens droog weer. Meest matige ^'nd uit Westelijke richtingen. Frisse ^htend. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 8 September. Zon op: 6.02 uur; onder: 19.18 uur. Maan op: 0.44 uur: onder: 18.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.51 en 12.25 uur. Co O De Regering heeft gistermiddag het volgende communiqué uitgegeven: ,,In de afgelopen weken heeft de re gering. in overleg met dg in de Stich ting van de Arbeid verenigde werkge vers en werknemers, het vraagstuk van lonen en prijzen onder ogen gezien. Zij heeft er zich daarbij rekenschap van gegeven, dat de door de devaluatie te weeg gebrachte prijsstijging in het al gemeen binnen redelijke grenzen is ge bleven en aanvankelijk ook de verdere ontwikkeling, mede dank zij de met betrekking tot de in- en uitvoer ver wezenlijkte liberalisatie, zich niet on gunstig liet aanzien. De recente inter nationale spanningen en hun onvermij delijke economische consequenties heb ben echter een nieuwe toestand deen ontstaan. Ten aanzien van de lonen is de Regering daarom tqt de conclusie gekomen, dat de door de Stichting van de Arbeid tot uitdrukking gebrachte wenselijkheid ener verhoging met 5% tot het behoud van rechtvaardige so ciale verhoudingen meet worden on derschreven Sedert 1 Januari j.l. im mers is door verschillende oorzaken een toeneming van de kosten van levensonderhoud opgetreden, welke niet ver beneden 5% blijft, terwijl bovendien als gevolg van de gewijzigde interna tionale toestand het prijsverloop op de wereldmarkten een voortgaande stij ging vertoont. De regering heeft _daarom, zoals wij gisteren in een gedeelte van onze oplage nog konden berichten, besloten door het college van rijksbemiddelaars een beschikking te doen uitvaardigen, waarbij met ingang van de eerste volle loonweek van September 1950 (c.q. I September voor hen, die een maand loon ontvangen) een verhoging van 5 pet. wordt voorgeschreven van de rechtens geldende in geld genoten lonen en salarissen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding is geregeld in een C.A.O. of bindende loonregeling. Voor de mannelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal daarbij een minimum verhoging van 4 cent per uur gelden, terwijl aan niemand krachtens deze beschikking een groter loonsverhoging mag wor den toegestaan dan f. 180 per jaar. Voor wat betreft de mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden 23 jaar en niet gehuwd of kostwinner zijnde, zal de mogelijkheid worden ge opend om de lonen te verhogen vol gens een geleidelijk opklimmende schaal. MOGELIJKHEID TOT DISPENSATIE. Voor die bedrijfstakken, wairin de naleving dezer beschikking tot ern stige economische moeilijkheden zou leiden, kan door het college van rijks bemiddelaars, gehoord de Stichting van de Arbeid en de betrokken par tijen, dispensatie worden verleend. Verzoeken om dispensatie moeten uiterlijk 16 September a.s. bij het col lege van rijksbemiddelaars zijn inge- diend. Het college beslist omtrent deze i verzoeken uiterlijk 15 October a.s. Ge- j durende de periode dat het college nog geen uitspraak heeft gedaan, wordt de j verplichting tot het toekennen der loonsverhoging opgeschort. Indien het college het verzoek afwijst, moet de verhoging met terugwerkende kracht worden toegekend. Daarnaast zal door het college van rijksbemiddclaars een vergunning worden gegeven om eenzelfde loons verhoging toe le kennen voor die ar beidsverhoudingen, welke niet bij C.A.O. of bindende beschikking zijn geregeld. De positie van het over heidspersoneel tenslotte zal door de Regering afzonderlijk worden gere geld. VERHOGING KINDERBIJSLAG OVERWOGEN. In samenhang met het voorgaande overweegt de Regering tevens te be vorderen, dat op de kinderbijslagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving alsmede krachtens rijksregelingen voor sociale bijstand, w.o. de overbruggingsregeling, ook een verhoging wordt toegepast. Omtrent deze verhoging is nog overleg tussen de Regering en de Stichting van de Arbeid gaande. Zo spoedig mogelijk, zal ook daaromtrent een beslissing worden genomen. VERZWARING VOOR BEDRIJFSLEVEN. De Regermg is zich er van bewust. dat door het toepassen ener loonsver- hoging de productiekosten van het be drijfsleven zullen toenemen en de con currentievoorwaarden ten opzichte van het buitenland zullen worden ver zwaard. terwijl de betalingsbalans nog steeds niet sluit. Dit is te meer van betekenis, aangezien de sterke prijssty- gingen op de gronistoffenmarkten, af hankelijk als wij zjjn van de inveer van grondstoffen, onze ruilvoet ten opzichte van het buitenland hebben verslech terd, hetgeen wil zeggen, dat wij naar verhouding voor de invoer meer moe ten betalen dan veor de uitvoer wordt ontvangen. Zij wyst er in dit verband op, dal de sociaal gerechtvaardigd te achten loonsverhoging op den duur slechts houdbaar zal zyn. indien door het gehele bedrijfsleven met inspanning van alle krachten wordt gestreefd naar een verdere verhoging van de productie en de arbeidsproductiviteit. PRIJSREGELING. De regering is van mening, dat be paalde maatregelen op het gebied van de prijzen niet kunnen worden ontbeerd. Zij volgt nauwlettend de krachtige prijs stijging, die zich op de internationale grondstoffenmarkten voordoet. Zij stelt zich daarbij op het standpunt, dat de consequenties hiervan in gemeenschap pelijk overleg tussen de bij de Europese Betalingsunie aangesloten landen onder ogen moeten worden gezien. Zij is na melijk van mening, dat de economische samenwerking tussen de betrokken lan den van zo essentieel belang is voor de weerstandskracht en de verdere toe komst van West-Europa, dat een terug val in de nationale afgeslotenheid der laatste jaren dient te worden vermeden. Binnenlandse maatregelen, die een ver mindering van de liberalisatie in het intra-Europese handelsverkeer tot ge volg zouden hebben, dienen dus tot het uiterste te worden voorkomen. Integen deel moet onder de nieuwe omstandig heden ernaar worden gestreefd dat de integratie van de Europese economie juist zoveel mogelijk wordt bevorderd. BEROEP OP ONDERNEMERS. Daarnaast staat de regering op het standpunt, dat een inflationistische prijsbeweging met kracht moet worden tegengegaan. Zij meent intussen, dat voorshands voor dit laatste niet be hoeft te worden gevreesd. De ontwik- keüng enerzijds van de geldcirculatie en anderzijds van de gocderenvoor- zienlng geeft hiertoe geen aanleiding. Niettemin wenst de regering er geen twijfel over te laten bestaan, dat zij elke niet-noodzakelijke prijsverhoging met kracht zal tegengaan. Zij doet daarom allereerst een dringend be-1 roep op alle ondernemers om geen ongemotiveerde prijsverhogingen toe te passen. Zij zal voorts de gang van zaken met betrekking tot het prijsverloop van een aantal voor het levensonderhoud be langrijke artikelen nauwkeurig onder zoeken en tot de vaststelling van prijs regelingen overgaan, indien zou blijken, dat de prijzen zijn verhoogd boven het geen kostprysteohntkch verantwoord mag worden geacht. Daarnaast zal zij ook in het algemeen ongemotiveerde prijsverhogingen met j behulp van de daartoe beschikbare wet- j teiijke middelen met name de Prys- j opdrijvlngs- en Hamsterwet actief tegengaan. In verband hiermede zal aan de economisohe controledienst de voor het bovenstaande noodzakelijke omvang i worden gegeven. Tenslotte zal de regering door het tegengaan van ongewenste onderne mers-afspraken. het nemen van maat regelen tot stabilisatie va:i aan seizoen- schommelingen onderhavige prijzen (bv. het opslaan in tijd van* overvloed en we der in de handel brengen bij schaarste) en door beïnvloeding van de In- en uit voer. voorzover dit met het oog op de betalingsbalans en in het kader van de liberalisatie mogelijk is, ernaar streven om de bevoorrading van de binnen landse markt met goederen van rede lijke prijs te bevorderen. Naast de genoemde aanstonds te ne men maatregelen is de regering boven dien voornemens, gezien het grote be lang van deze aangelegenheid voor het Nederlandse sociaal-economische leven, omtrent het gehele vraagstuk der in de naaste toekomst te voeren prijs- en loonpolitiek het advies in te winnen van de Sociaal Economische Raad. Roem aanvaardt benoeming tot Minister WEET NIET WIE HEM ALS H.C. ZAL OPVOLGEN. Op een vraag van een vertegen woordiger van het A.N.P. aan de nieuw benoemde Minister van Bui tenlandse Zaken der Republiek Indo nesië antwoordde mr Moh Roem, dat hij thans officieel in kennis is gesteld van z'yn benoeming en dat hij deze heeft aanvaard. „Ik heb in Nederland" zeide de In donesische Hoge Commissaris „een. zeer aangename ambtsperiode gehad, maar. zoals ik reeds eerder heb gezegd, als Indonesië mij nodig heeft, ben ik bereid te gaan." Roem deelde mede. te verwachten, nog in de loop v%n deze maand naar Djakarta te zullen vertrekken. Over dc persoon van zijn opvolger is hem nog niets bekend. De heer Roem betreurde het niet- deelnemen van de PartaJ Nasional In donesia aan.de Regering, doch verwacht niet. dat deze partij daarom in politiek opzicht in de oppositie zal gaan. Het verschil van mening gaat immers zo zeide hij niet over het regeringspro gramma, doch over het aantal plaatsen in het kabinet, dat door de P.N.I. werd gewenst. DEENS J \CHTJE VERKEERDE „IN NOOD". Maar bracht het er zond.T assistentie goed af. Het Deense jachtje .Kometen", heeft m de opstekende storm van vannacht op 15 mijl ten Zuid-Westen van IJmui- den noodseinen uitgezonden, daarbij nadrukkelijk om sleepboot- en red dingboothulp verzocht, doch heeft la ter in de nacht medegedeeld, dat het op eigen kracht naar Umuiden terug komt. Zowel de Nceltje Jacoba als een sleepboot zijn de gehele nacht in touw geweest en in IJmuiden is men lichte lijk verontwaardigd over de onverant woordelijke manier, waarop de Deense pleziervaardexs met het reddings systeem langs de kust omsprongen. De drie vakbonden N.V.V., C.N.V. en K.A.B. hebben gisteravond afzonderlijk vergaderd en daarna commentaar geleverd op de beslissing van de Rege ring t.a.v. de loonsverhoging en prijsregeling. N.V.V.Niet ontevreden ondanks ernstige bezwaren De heer A. Vermeulen, secretaris van het NW, verklaarde voor de radio: „Wij vinden de mogelijkheid tot dis pensatie in het Regeringsbesluit op genomen niet fraai. Er bestaan on zerzijds zelfs ernstige bezwaren tegen omdat voor bepaalde categorieën hierdoor vertraging zou kunnen ont staan. De praktische uitwerking van deze j dispensatie-mogelijkheid zal echter moeten uitwijzen of onze bezwaren ge- I wettigd zijn." Het uitblijven van een prijsstop en van een verbod van doorberekening j van de loonsverhoging is evenmin in overeenstemming met de wensen van de Raad van Vakcentralen. Maar ook Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Te Cornwall werd de jaarlijkse plech tigheid gehouden ter ere van de mythologische figuur Arthur. Arthur is ongetwijfeld een der grootste figuren uit de Engelse mythologieHij zou in het begin van de zesde eeuw de aanvoerder der Britten zijn geweest in de strijd tegen de Angelen en Sak sen. Met het verstrijken der eeuwen werden Arthur's avonturen groter en talrijker. Te Kelli IVic in Cornwall zou hij zijn residentie hebben gehad, waar hij werd omringd door een merkwaar dige hof- en jachtstoet. Deze foto toont de ,,zv/aarddrager Gwas" ,die tijdens de plechtigheid het zwaard van Arthur droogt. op dit jihnt moeten wij een definitief oordeel opschorten. In het algemeen is het NW zeker niet ontevreden over de genomen be slissing. C.N.V.: Geen bevrediging; prijsstop noodzakelijk Het bestuur van het Christelijk Na tionaal Vakverbond Is eenparig van gevoelen, dat deze beslissing geen bevrediging biedt. Het is verheugend, dat thans, in af wijking van December vorig jaar, geen vergunning tot 5% loonsverhoging is gegeven, doch dat dit bij beschikking is afgekondigd. Een loonsverhoging zonder doortas tende maatregelen op het gebied van ""'«•n brengt onder de gegeven omstandigheden niet meer dan een zeer tijdelijk soulaas. Een gebonden loonpolitiek gepaard aan een vrije prijsvorming is voor dc Christelijke vakbeweging onaanvaard baar. Onder de invloed van de internatio nale factoren zijn wy opnieuw een tijd van spanning ingegaan, waarin prjjs- beheersing noodzakelijk is. De Christelijke Vakbeweging blijft daarom van oordeel, dat noodzakelijk blijft de afkondiging van de prijsstop. Zij doet een beroep op het bedrijfs leven in al zijn schakeringen om nu door verhoging van de productie en door verhoging van ce winst en oma?t- marge al het mogelijke, te doen om prijsverhoging tegen te gaan. K.A.B.Waardering doch critiek op loongrens De dagelijkse leiding van dc KAB nam met waardering kennis van de beslissing, waarbij dc verhoging met 5% verplicht wordt voorgeschreven, alhoewel zij betreurt, dat ten aanzien van de lonen en salarissen boven de f. 3600.de 5niet volledig zal gel den. Voldoening werd tevens uitgesproken over de mededeling, dat ook de kinder bijslagen en uitkeringen krachtens de sociale verzekeringen zullen worden ver hoogd. Met vertrouwen ziet zij de door de Regering te nemen maatregelen ten aanzien van het prijsbeleid tegemoet, opdat ongemotiveerde prijsstijging worrit voorkomen. Het probleem van lonen en prijzen wordt uiteraard niet door de thans ge nomen maatregelen als opgelost be schouwd. doch zal op korte termijn op grondige wijze terdege onder dc ogen worden gezien. j Historisch moment in Spoorwegbouw Hedenochtend om 8.59 uur viel de laatste klap op de laatste paal van de 894, die ten behoeve van de bouw van het viaduct aan de Rijnsburgerweg In de grond zijn gegaan. Ongetwijfeld een historisch moment in de bouw van de Leidse spoorwegwerken (Foto L.D./Van Vlier Nu volgen er 430 voor stationsgebouw Precies halfnegen was deze histori sche paa-1, voor deze gelegenheid met groen omkranst, tussen de heistelling geplaatst en even daarna daalde het heiblok neder. Tientallen malen werd dit herhaald. Nadat het geluid van de laatste klap verstild was. wenste een 1 deputatie van het personeel ir. F. Schaly, die vanwege de Ned. Spoorwegen met de uitvoering en de leiding van dit mil- lioenenplan is belast, en de hoofduit voerder. de heer H. Heilbron, geluk met dit moment. De heiwerkzaamheden, welke op 20 20 Juli 1949 aanvingen met het slaan van de eerste paal in de bouwput aan de stadszijde, duurden hier tot 12 Sep tember van dat jaar. In deze put gingen 366 palen de grond in. Op 7 Juni van dit jaar begon men met heien in de bouwput aan de zijde "an de Rijnsburgerweg. In totaal ver dwenen in deze put 528 palen. Gezamen lijk- hadden deze palen een lengte van 3.300 meter. I Teneinde de maximale draagkracht te toetsen he6ft men één dezer dagen op één der palen een proefbelasting van circa 150.000 kg. aangewend. Hierby is gebleken, dat de palen minstens met een 2- k 3-voudige zekerheid kunnen worden belast. Nu de heiwerkzaamheden voor het viaduct aan <le Rijnsburgerweg zijn ge ëindigd. denkt men volgende week te gaan heien voor de te maken spoorweg onderdoorgang aan de Gevangenlaan. Het graven van een diepriool en het storten van de vloer zijn thans de eerste werkzaamheden aan de bouwput aan de Rijnsburgerweg. 430 PALEN VOOR HET STATIONSGEBOUW. Voorts zal men nog deze maand een aanvang maken met het heien van cle 430 palen, waarop het toekomstige Stationsgebouw zal komen te rusten. Vat het f-ontaanricht en de inrich ting van dit gebouw betreft, verwijzen wij naar h onderhoud, dat wij één dezer dagen hadden met de architect, ir II. G. T. Schelling en dat elders la dit nuaamcr is opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1