H.K.H. Prinses Wilhelmina begroet Leidse eerstejaars Weer geen beslissing in Veiligheidsraad r .J Noord - Koreanen slaan bres in Oostelijk front WEERBERICHT Toont in uw levenshouding den menscli zooals Christus hem ziet" 89ste Jaargang WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 No. 27094 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Pohang ontruimd, Taegoe bedreigd De Noordelijken zijn Tsjangjong, acht I km. ten Noorden van Jongsan. bin- Dengetrokken. De burgerbevolking werd verdreven. Eerst werd de stad door guerillastrijders omsingeld. Ten westen van Tsjangjong werd de rechter flank van de Amerikaanse strijdkrachten aan gevallen. In het zuiden versterkten de man- «ehappen van de Amerikaanse 25-ste divisie hun verdedigingsgordel rond Masan en ruimden sterke Noordelijke «tellingen op. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van generaal MacArthur ver klaarde. dat de doorbraak van Kigje Dit ernstig was. Het bezetten \an Kjongsjoe zou de Noordelijken in staat jtellen zich naar Taegoe te richten en ce hoop teniet doen. dat de Amerika nen en Zuidelijken zich kunnen hand haven. Het bericht van de ontruiming ls dan ook reeds binnen. Een woordvoerder van liet Ameri kaanse achtste leger die de val van Pohang hekend maakte, verklaarde, dat hij een verwarde voorstelling van de toestand aan het Noordoostelijke front had wegens verbreking van de verbindingen. Over het lot van Yongtsjon, een be langrijk knooppunt van wegen, onge veer 30 K.M. ten Oosten van Taegoe, b niets bekend, zo voegde hij er aan toe. De Noord-Koreaanse strijdkracht.n trekken van drie kanten op Taegoe aan. Volgens frontberichten heeft een woordvoerder van het Amerikaanse le ger toegegeven, dat de positie van de Noord-Koreanen ten Noorden van Tsjangjong zodanig geconsolideerd is, dat men niet meer van een bruggen hoofd kan spreken. Aan de Oostkust bezweek de linie van de V.N. onder de slagen van 30.000 optrekkende Noord-Koreanen. In het laatste communiqué van Mac Arthur wordt gezegd, dat er weinig is, dat wyst op een vermindering van het gevaar. Het communiqué van generaal Mac Arthur zegt, dat de Noordelijken aan h?t. Noord-Koreaanse front nog steeds zuidwaarts oprukken. Zij bevinden zich ten zuiden van Agang, ten Zuid-Westen van Pohang. De opmars werd onder contróle gebracht op een afstand van iets meer dan drie kilometer ten Noor- CONGRES VAN HET BRITSE VAKVERBOND WIL SAMENWER KING MET REGERING. Het congres van het Britse vakver bond aanvaardde een resolutie, waarin het vakverbond zich tot de nauwst mogelijke samenwerking met. de rege ring verbindt met het oog op het ver krijgen van volledige werkgelegenheid en de economische organisatie. De vak verenigingen. aldus de resolutie, dienen zich „snel en dapper" aan nieuwe om standigheden aan te passen en verant woordelijkheden van ruimere omvang op zich te durven nemfen.-Zij dienen te streven naar grotere doeltreffend heid en productie. Van de gemeenschap pelijke machinerie moet een practlsch gebruik gemaakt worden en men be hoort de discipline in de vakbeweging te handhaven. den van Kjongsjoe. 25 K.M. ten Zuid- Westen van Pohang. Aan het front in het Westen blijven de Amerikanen oprukken ondanks toe nemende tegenstand. Mariniers sloegen een tegenaanval gesteund door drie tanks af. De gevechten hier. zo blijkt uit legerberlchten. zijn bloedig. Overi gens is de berichtgeving niet zeer dui delijk. De Naktong stijgt snel en het weer is zeer ongunstig voor de Amerikaanse vliegtuigen, doch volgens de laatste be richten trad er verbetering ln. Het ziet cr naar uit, dat de gestegen rivier een Noord-Koreaanse terugtocht zal be moeilijken. De Britse troepen in Korea, die de linkervleugel van de Amerikaanse eer ste cavaleriedivisie aan de oevers van de Naktong ten Westen van Taegoe dekken, zijn voor het eerst in actie ge weest. Zij dreven een Noord-Koreaanse patrouille,, die de Naktong over trachtte te steken, terug. Malik noemt bericht over neerschieten sovjet-vliegtuig een provocatie Gisteravond ls de Veiligheidsraad on der voorzitterschap van sir Gladwyn Jebb weer bijeengekomen. Hü zeide vier documenten ontvangen te hebben. 1. Een brief van Warren Austin (Ame- rka) over het neerschieten van het vliegtuig met een rode ster als ken teken; 2. Een brief van het hoofdkwartier der strijdkrachten der VN. in Korea; 3. Een Sovjet-resolutie over het be stoken van Chinees gebied; 4. Een Sovjet-resolutie over de strijd in Korea. De eerste twee documenten zo zeide Jebb. zouden besproken worden in het kader van de klacht over agressie in Korea en de twee anderen zouden in de j agenda opgenomen worden. Op het ver-j zoek de ontwerp-agenda goed te keuren I nam Mal'k 'Sovjet-Unie) het woord en maakte melding var, ..protesten bij de j V.N. over de Amerikaanse agTessie> in Korea en tegen de onmenselijke behan deling van Noord-Koreaanse krijgsge vangenen. Austin verklaarde, dat zijn regering geen verdere bijzonderheden had ont vangen over het neergeschoten toestel. Zij wist slechts dat een lid van de be manning deel uitmaakte van de Sovjet- russlsche strijdkrachten. Dit incident, zo vervolgde hij. wees op de wenselijkheid de resolutie der Veren:gde Staten te aanvaarden, welke gericht was op de localisering der vijandelijkheden op Ko rea en te voorkomen dat de strijd zich naar andere gebieden zou uitbre'den. Bij de bespreking van de Amerikaan se resolutie, die alle landen verzoekt de Noord-Koreanen niet te steunen, ver klaarde Austin dat de Sovjet-Unie twij fel had doen rijzen over de Sovjetrussi- sche bereidheid tot localisering van de vijandelijkheden. Malik zeide, dat het bericht over het neerschieten van een Sovjetrus- sisch bemanningslid van een vliegtuig een „provocatieve verklaring van Mc- Arthur en het Amerikaanse ministerie van oorlog" was. Mahks verdere commentaar op dit be richt beperkte zich er toe, dat het ken nelijk de wereld in was gezonden met het doel de Amerikaanse resolutie in de raad te steunen. Austin zei nog. dat Rusland zijn best scheen te doen de spanning tussen de Chinese communisten en die leden der VN, die „tezamen tegen de agressie in Korea optreden", te vergroten Hij ver wees in dit verband naar de berichten over grote transportbedrijvigheld ln 'het aan Mandsjoerije grenzende deel van Noord-Korea, Malik sprak voorts uitvoerig over barbaarse bombardementen" op Ko reaanse steden door vliegtuigen van de VN Hij vroeg de raad de Amerikaanse resolutie te verwerpen. Deze was zo zei hij. slechts bedoeld: om de ..Amerikaanse agressie tegen het Koreaanse volk" te camoufleren. Ten aanzien van hot gemelde vlieg- tu'gincident zei Malik nog, dat ,.de plaats voor deze provocatie, de zee. zo danig was gekozen, dat het gemakkelijk was de nogal scherpe hoeken van dé gehele zaak te verbergen". De zitting ls tot hedenavond verdaagd. Joego-Slavië zal zich tegen agressie verzetten De leider van de Joegoslavische dele gatie bij de V. N., dr Bebler, heeft in een radio-interview met de vereniging van correspondenten bij de V. N verklaard, dat Joego-Slavië -„elke agressor verzet zal bieden en bij een dergelijke strijd hulp zal aan vaarden van ieder, die helpen wh\" Maarschalk Tito zou in een derge lijk geval waarschijnlijk de V. N. om hulp verzoeken, aldus Bebler. Bebler omschreef het „ideologisch ge schil" tussei^Joego-Slavië en de Sovjet unie als vól^t: „In Joego-Slavië leggen wjj er de nadruk op. dat een socialisil- sohe maatschappij, politiek gezien, een socialistische democratie moet zijn". Op de vraag, of er uit de bevolking van Joego-Slavië steun zou komen voor een „pro-Westerse oriëntatie", antwoordde Bebler: „Wij wensen zo goed mogelijke betrekkingen met alle landen, die graag dergelijke betrekkingen willen hebben op basis van wederzijds respect, en naar mijn mening is een dergelijke positie de sterkste, die wij kunnen innemen". Bebler gaf toe, dat de economische blokkade door de Kominformlanden aan Joego-Sla-vië „grote schade" toebracht en dat Joego-Slavië verplicht was ge worden tijd verloren te laten gaan door het zoeken naar nieuwe industriële uit rusting in andere delen van de wereld. Nadat het perceel Keizersgracht 321, het huis van wijlen de schilder Han van Meegeren, voor het bedrag van f. 132,000 was verkocht, werd ook de rest van de nalatenschap geveild. Er was een enorme belangstelling van ENIGE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht tuinder koud, maar morgen overdag Iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 7 SEPTEMBER Zon op: 6.00 uur; onder: 19.15 uur. Maan op: onder: 17.44 uur. ?oog water te Katwijk te 11.19 en 23 53 uur. Wt nummer bestaat uit zes pagina's. Het eerste krijgsgevangenkamp van de Verenigde Noties in de geschiede nis, is even buiten Poesan in gebruik gesteld. 1200 Noord-Koreanen verblijven èr in grote tenten, en zeer waarschijnlijk hebben zij het er belangrijk beter dan zij de laatste tijd gewend waren. Zij slapen er onder lakens en ontvangen iedere dag vijf grote handen met rijst en twee sigaretten. De Noord-Kore aanse gevangenen tonen zich dan ook zeer tevreden, wat een Amerikaanse officier deed opmerken: ,,lk zou de poort kunnen laten openstaan dan nog zou ik deze babies hier vin den". Een groep Noord-Koreaanse gevange nen marcheert het kamp der Verenigde Naties binnen, dat aan 50.000 gevan genen plaats biedt. publiek en kunstkopers. Het bekende stilleven van Van Meegeren, voorstel lende een oud-Delftse schaal met druiven, onder de hamerDe opbrengst was f. 750.Links de Amsterdamse makelaar Paul Brandt, die de veiling m handen had, in actie. "N Tijdens de hedenochtend in de Pieterskerk gehouden Eerstejaarsbijeenkomst, waarin de aan komende studenten der Leidse Universiteit een eerste indruk werd gegeven van de diverse aspecten der Universiteit, heeft de praeses van de Christen Studentenraad, de heer H. D. van Nieukerken onderstaande boodschap van H.K.H. Prinses Wilhelmina, die Zij op verzoek van de C.S.R. te Leiden schreef, voorgelezen: „TOEKOMSTIGE CIVES, Wat staat U te wachten en wat wordt er van U verwacht nu gij, het ouderlijk huis verlatend, U geplaatst ziet in de Academische omgeving? Dit is uit te groeien tot een persoonlijkheid. U naar alle den mensch sierende richtingen te ontplooien. DAT wil Leiden! Boekenwijsheid is ten slotte makkelijk te leeren, maar Uw Alma Mater wil Uw mensch-zijn in den hoogsten zin van het woord helpen vormen: menschen die verantwoording kunnen dragen, menschen van sta-vast, die, waar zij ook later geplaatst mochten worden, gewapend zullen zijn met een degelijke breede kennis. Wat wordt er van U verwacht in het leven dat voor U opengaat? Zelfstandig en standvastig Uw eigen bestek van meet af aan te bepalen. Het is niet zoo dat-ge daarmede ,,op zien komen" kunt spelen of dat Uw keus in dezen uitgesteld kan worden: Want gij wilt U immers niet her en derwaarts laten dobberen, waar de stroom U toevallig heen drijft, neen, als goede kapiteins wilt gij van het eerste oogenblik af aan Uwen koers zelf bepalen, ja wat meer zegt, dien steeds bewust en klaar voor Uwen geest zien. Hoedt U voor oppervlakkig optimisme en geestelijk scheefgroeien. Gij staat voor een ernstige taak en groote verantwoordelijkheid. Het sta U steeds voor den geest waarvoor gij op de Alma Mater geko men zijt. Vergeet nooit dat gij het recht en de plicht hebt, naar eigen innerlijke overtuiging te handelen en het geen gij van thuis medebrengt niet lichtvaardig moet loochenen. Gij moet den strijd die ieder mensch te strijden heeft met zich zelf niet ontloopen, deze aandurven en met vermijding van iedere bekrompenheid de disputen met andersdenkenden voeren. Zoekt en vindt al wat leidt tot ware kameraadschap zoowel met hen die van Uw leeftijd zijn, als met ouderen. Stelt ver trouwen in hen, verbergt voor hen niet, wat er in Uw hart omgaat. De gemeenschapsgedachte leve in U. Streeft naar waarachtigheid en realiteit (ook als deze ernstig zijn) en durft eerlijk zijn. In een woord: Geeft U in Uw omgeving, Uw nieuwe omgeving geheel, met hart en verstand, gij kunt een opbouwend element en een bron van kracht daarin zijn. Het menschelijk denken heeft uiteengerafeld wat God als êèn harmonische en ondeelbare eenheid wil, die mensch heet. Geest-verstand-lichaam, dooreengeweven, eendrachtig samenwerkend voor het welzijn van den mensch. Geeft men zich eenzijdig en geheel over aan een van deze grootheden, dan komt men ten slotte be drogen uit en raakt in het moeras der ontgoocheling. Welke van deze drie wegen men ook inslaat, zij voeren van het levensdoel af, inplaats van er heen. Gelukkig zijn zij, die tot de ontdekking komen dat zij pas in hooger zin hun evenwicht vinden, als hun geestelijk leven primus inter pares is en uiteindelijk de koers aangeeft. Want zij hebben daarmede de wand omgestooten door menschelijke kortzichtigheid opgetrokken tusschen hen en Christus, die dit even wicht herstelt. Hij, Die midden in Uw leven komt te staan, als gij dit naar Hem toekeert. Zoekt Hem te beleven in het heiligdom van Uw hart in waarachtigheid en openheid en eenvoud en leert door Christus, God den Vader kennen, zooals God en Christus U tegemoet treden in den Bijbel. Leest dezen niet in de eerste plaats met Uw verstand, niet als Wetboek, doch als uitdrukking van de hoogste Gods en Christus' beleving. Geestelijke verdieping en vernieuwing heeft de menschheid zoo dringend noodig, werkt als jongeren daar toe mee. Ik begon met een woord over het uitgroeien tot een persoonlijkheid, toont in Uw levenshouding den mensch zooals Christus hem ziet". Na afloop der bijeenkomst, waarover wij elders nog enige bijzonderheden geven, werd de tekst der bood schap, zoals bovenstaand door H.K.H. ondertekend, aan alle eerstejaarsstudenten uitgereikt. De Engelse leveranties aan de Sovjet-Unie VERKLARING VAN ATTLEE „VOLKOMEN DWAAS" GENOEMD. De directeur-generaal van de firma Graven-Brothers" uit Stockport, waar belangrijke door de Sovjet-unie in Groot-Brittannië bestelde gereedschaps werktuigen vervaardigd worden, heeft nogmaals op een persconferentie de be weringen van Attlee, die Zaterdagavond voor de radio verklaard heeft, dat de Britse uitvoer naar de Sovjet-unie geen weerslag heeft op de Britse herbewa pening en van geen strategische waarde is, als „volkomen dwaas" bestempeld. De Industrieel heeft verklaard, dat deze uitvoer technische instrumenten van grote waarde omvat, waaraan Groot-Brittannië en de bevriende lan den dringend behoefte hebben en waar op deze landen moeten wachten. „De uitvoer naar de Sovjet-unie van gereedschapswerktuigen en technische uitrusting, die onmiddellijk zouden kun nen gebruikt worden in Groot-Brittan nië of in de bevriende landen, schaadt onze landsverdediging in grote mate", zo verklaarde hij. De industrieel heeft ook bevestigd, dat de directie van de firma herhaalde lijk de aandacht van de autoriteiten had gevestigd op het gevaar, dat gelegen is in het ter plaatse toezdoht laten oefe nen op de fabricage van de bestelde stukken door Sov je truss lsohe inspec teurs. „Het is", zo besloot hij, „loutere waan zin te dulden dat een eventuele vijand zich ter plaatse rekenschap komt geven van onze hulpmiddelen". U, P. meldt nog: De Labour-regering laat op het ogen blik door deskundigen op het gebied van de internationale wetgeving on derzoeken of men er van af kan ko men strategische machinegereedschap pen naar Rusland en haar satellieten te sturen, zonder dat Engeland schuLdg wordt aan verbreking van haar han delsovereenkomsten De meest voor de hand liggende mo gelijkheid is dat de Britse regering de zending, die op het punt staat naar Rus land te gaan. „vordert" voor haar eigen opgevoerde defensie-program. Hoe de Duitsers over het nationaal-socialisme denken GOED OP ZICH ZELF. DOCH SLECHT TOEGEPAST! Volgens een door Amerikaanse auto riteiten te Frankfort ingesteld opinie onderzoek denken de Duitsers meer en meer, dat het nationaal-socialisme een goede conceptie is geweest, die echter slecht is toegepast. Het aantal derge nen. die het nationaal-socialisme prij zen. was gestegen van 52 pet. van hen, die in 1947 hun mening gegeven had den. tot 59 pet. in 1949. In het rapport van het opinie-onder zoek wordt verklaard, dat hoewel de resultaten er duidelijk op wijzen, dat het nationaal-socialisme bij de meer derheid der Duitsers niet ln discrediet is geraakt, dit niet noodzakelijk bete kent, dat deze groep Duitsers nog na- tionaal-socialistisch of ultranationa- listisch is. Volgens het rapport hadden hoe langer hoe meer Duitsers de nel- ging om de goede dingen van het na tionaal-socialisme in het licht t.e stel den. ZÜ veroordeelden echter eenparig de slechte dingen. Aanhangers van de nazi-leer van ras- sensuperioriteit waren in aantal afge nomen. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat de meeste Duitsers ln de Ameri kaanse zone de politiek „liever aan an deren overlaten". Minder dan 40 pet. der ondervraagden beweerde belangstel ling te hebben voor de politiek. Onge veer 30 pet was van mening, dat de West-Du.tsers nog steeds niet in staat zijn om een democratisch bestuur tot stand te brengen. CANADEES OORLOGSMATERIAAL VOOR LANDEN VAN HET ATLANTISCH PACT. De Canadese regering heeft besloten aan de landen van het Atlantisch pact gratis oorlogsmateriaal en wapens van Canadese fabricage, ten bedrage van j 10C mlllioen dollar te geven. 1 TSJANG WIL NANKING BINNEN VIER JAAR HEROVEREN. Tsjang kai-sjek heeft tegenover poi. I tici van de K worn in rang op Fnrm jsa i verklaard dat de mtinnq'.^'eu hun voor- nal'ge hoofds-ad Nanking binnen vier ijaar zouden heroveren.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1