UIT DE OMSTR EK EN VICTOR SYLVESTER: Danslessen Amerikaanse vakbondsleiders rapporteerden over sociale toestanden in Frankrijk UIT DE RIJNSTREEK Beurs van Amsterdam DINSDAG 5 SEPTEMBER KATWIJK AAN ZEE VERBINDING FAR.K7, AN-'NIEUWE DUINWEG. Tengevolge van een doorbraak van een stukje dj5nterrein is er een verbin ding tot stand gebracht tussen de PArklaan en de Nieuwe Duinweg. Het gedeelte wordt bestraat en er zullen huizen gebouwd werden. De bestrating van ae Nieuwe Duin weg laat veel ie wensen over. zodat men besloten heeft deze opnieuw te be straten. Er zijn tot op heden op het poli tiebureau ingeleverd 945 badlijsten. Ongeveer 3700 personen brachten een bezoek aan onze badplaats. Een paard, dat te Noord wijk los gebroken was, heeft schade teweegge bracht aan netten, die ln de Noord duinen lagen. Benoemd tot tijdelijk onderwij - zer(es) alhier aan de school, waarvan hoofd de heer Van Rooyen. de heer J. Kerkhoven, Hazerswoude en mej. H. Hofman. Leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN In de zaal Fennes werd Donder dagavond 1.1 een portemonnaie met een niet onbeduidende inhoud gevon den Al spoedig meldde zich een lief hebber. zekere J. P. uit Riinsburg. De andere dag meldde zich bii de politie een andere verliezer, een matroos van her, vliegveld. Na ernstig onderzoek bleek, dat de laatste de werkelijke ver liezer was. J. P. werd gearresteerd. KATWIJK Burgerlijke Stand Geboren: WIm Herman, z. van W H. C. J. Willems en A. van o'er Niet: Leendert. z. van C. van Duljn en B de Wit; Marie Josephine, d. van J. Zalmann on T. W T, van Buuren; Grtetle Leni, van A. van Duljn en M van den Oever, Jacoba, d. van J. van der Plas en Kr. Voo'.Js, Gerda. a. van A. van Duljn en C. van Duljn; Dirk. z. van P. Ketting en J. var. Duijn: Adriaan. z. van A. van Duivenvoorde en L. Haasnoot: Patr.cia Maureen, d van Y. W. Heijllgers en L. Stecher. Ondertrouwd- W. de Kier en G. Ouwe- hand; J. C. Rijnbeek en A. M. Meijer; C. den Hollander en A. Luljken: C Kulk en K van Duijn: C. van der Plas en J. Hoek: W. van der Plas en L. Groen; A. Brulnsma en Ei. B. Alpe. Getrouwd: H. van der Marei en J. van Duijn; D van Duljn en I. Knip: IJ. Hoek en H. Harteveld; S. Nijeboer* en M. C. Zulddam. Overleden: K. Berkhelj, 52 Jaar, echt genote van J. Hoogevcen. LISSE De heer G. Kracht, commies al hier. werd benoemd tot assistent der invoerrechten en accijnzen. NOORDWIJK De monteur 1ste klasse G. J. Vrey- ïing en de geoefende werkmannen C. P. Baschman en N. J. Nulkes zijn over gebracht van Noordwiik (Radio) naar Nederhorst den Berg (Radio) De heer A. Smit. employé 2de klasse P.T.T. alhier (radio) is be noemd 'tot employé 1ste klasse. De commiezen G. A. Geutenbeek en M. Stel werden benoemd tot assis tent der invoerrechtèn en accijnzen. Zaterdag a.s. wordt, alhier een col lecte gehouden ten bate van het TBC- fonds „Draagt Elkanders Lasten". NOORDW/JKERHOUT De commies G. v. d Meulen werd benoemd tot assistent der invoerrech ten en accijnzen. VOORSCHOTEN ONDERZOEK BEVOLKING OP T.B-C. Meermalen is in de Raad de wens naar voren gebracht om te komen tot een onderzoek van de gehele bevolking op T.B.C. Het ligt in de bedoeling, in de dis tricten van het gewest Zuid-Holland stichtingen in het leven te roepen, die zich met dit onderzoek zullen belasten. In Delft. het. eerste district waarin dit is geschied, werd op 31 Maart 1948 de stichting „Fonds tot Opsporing van Tuberculoselijders" (Fotu) in het leven geroepen. In het district Leiden is men helaas nog niet zover, maar B. en W hebben gemeend niet te moeten wachten op de totstandkoming van een zodanige stich ting en hebben zich in verbinding ge steld met Delft en de voorzitter, dr Dwarshuis. heeft zich bereid verklaard ln Voorschoten een onderzoek te doen Instellen. Het bevolkingsonderzoek berust op basis van vrijwilligheid en kan dan al leen slagen, indien in zeer brede lagen van de bevolking het nut van het on derzoek wordt ingezien. Aan de Raad wordt thans voorgesteld een bedrag van f. 4000 beschikbaar te stellen, waarbij gerekend is dat iedere deelnemer f. 0.75 betaalt, terwijl voor rekening van de gemeente komen de schoolkinderen. VERHOGING CRFDTF.T BOUWRIJP MAKEN COMPLEX .KLEIN LANGENHORST". In de vergadering van de Raad van 15 Maart j.l. werd een crediet be schikbaar gesteld van f 128.500 voor het aanleggen van straten en bijkomende werken in het complex „Klein Langen- hofst". Nu zeer binnenkort met het uitvoeren van deze werkzaamheden een aanvang zal worden gemaakt, verdient het aan beveling. dat de Raadhuislaan volledig wordt aangelegd en van trottoirs voor- Het rijke leven in de wijde wereld. Victor Sylvester U weet wel: En gelse wals. show-fox quick-step en tango zagen wij gisteren in de .Rótisserie Oudt Ley den" waar hij zich in gezel schap van de leden van zijn ensemble te eoed deed aan de wijd en zijd be roemde (reuze) pannekoeken, terwijl zachte zigeuner-muziek zijn ongetwijfeld gevoelig oor streelde. Drie dagen lang gisteravond voor het laatst heeft de Kon'ng der zoet vloeiende muziek talrijke bezoekers van „Avifauna" te Alphen-aan-den-Rijn in verrukking gebracht. Maar ook Victor Sylvester zélf was zeer enthousiast over zijn bezoek aan de schepp'ng van de energieke heer G. van den Brink: het unieke vogelpark vond hij in een woord ..geweldig". In Engeland kan men te vergeefs zoeken naar zulk een dorado voor vogels (en mensen), zoals trouwens ook in ons land zodra men Alphens grondgebied verlaten heeft Ons land ie was Victor Sylvester niet onbekend. Enige maanden geleden trad hij twee avonden in Amsterdam oo ter gelegenhe'd van het gouden jubileum van een landelijk dagblad terwijl met Pasen een tournoo1 van een week wedr gemaakt Verder stak hij voor de oorlog gedurende enige jaren in de maand Augustus de Noordzee over om de leden van een van de grootste organisaties van dansleraren nieuwe kennis bii te bren gen en ten s'otte brachten hii en ziln echtgenote verleden jaar tijdens een (eelukk'g) prachtige zomer de vacan- tie door in „Huis Ter Duin" (volgens Svlveste»- een onuitspreekbare naam) te Noordwiik aan Zes. Afgezien van Ierland is Nederland het enige land in Europa waar Victor Syl- ester in de loop der iaren is opgetreden me^. zijn Ballroom Orchestra. Natuurlijk konden Sylvesters dansles sen-voor-de-radio niet. buiten het ge sprek blijven. In 1941 begon hij met deze uitzendingen voor de BBC. onder meer oo verzoek van talriiV-e milita:ren. Het succes van dit wekelijks optreden was bijzonder groot. Thans bezitten de-14 daagse radio-lessen nog eeri even grote faam niet alleen vanwege de biizonder du'delijkp explicaties, maar ook daar de ..King of soft dance-music" een zeer aparte stijl heeft. Tientallen jaren geleden reeds toen Sylvester nog V'ctortie werd ge noemd leerde hii pianospelen om la ter echter de muziek tendele de rug toe te draaien: hij ging dansen. En dit voorwaar niet zonder talent: m 1929 be haalden hij en ziin echtgenote het we reldkampioenschap. Een van Sylvesters meest kenmerken de eigenschappen Is zonder enige twij fel ziin langzame spreken voor de mi crofoon Feitelijk geheel bij toeval kwam hij hiertoe Kort voor de tweede wereld oorlog vertoefde hij in Praag om lessen te geven aan hen. die ook weer op hun beurt- les geven. Daar hij noch zijn vrouw de Tsjechische taal machtig zijn maakte Sylvester zich duidelijk door zeer lang zaam te spreken. Dit werd zelfs zó'n ge woonte. da.t hij zijn vrouw op zekere dag vroeeWaarzullenwij vandaaggaaneten Omdat Svlvester uitsluitend op een kalme en in zekere z'n meeslepende wijze sneslt. vroegen wij zijn oordeel over de meer vurge stijlen, zoals boogie- woogie, swing, re-bob en be-bob. De grootmeester der dansmuziek-voor-ver- liefden heeft zeer zeker geen minachting voor die richtingen doch daar een groot deel van het publiek zijn rustige wijze van spelen biizonder apprecieert, houdt hii zich bij zijn eigen stijl. Men - weet ongetwijfeld dat Xavier Cugat de eigenaardigheid heeft, steeds een buitengewoon kle'n hondje in de handen te houden tijdens zijn ontreden. Een der leden van Sylvesters Ballroom Orchestra, de bassist had ook zulk een gewoonte tot voor enige jareh, toen door een jammerlijke samenloop van omstandigheden de masquotte het eeu wige leven binnenging. Gedurende het spelen zat een klein aapje steeds boven op het instrument zorgend voor een spe ciale attractie. Met een zekere trots vertelde Victor Sylvester verder, dat hij voor enige tijd een speciaal nummer voor H.M. de Ko ningin had gecomponeerd, hetwelk werd aanvaard, terwijl dp .Prinses Beatrix Walz" een snelle Engelse wals De oorzaak van het Franse communisme (Van onze Parljse correspondent) Enige maanden geleden heeft een de legatie van Amerikaanse vakvereni gingsleiders in opdracht van de E C.A. (de Marshall-organisatie) een reis van zes weken door Frankrijk gemaakt ten einde te onderzoeken of. huns mziens, de dollars voor de Europese bijstand wel voldoende effectief werden benut- De delegatie, waar de machtigste Ame rikaanse syndicaten in vertegenwoor digd waren, heeft dus de levensomstan digheden der Franse arbeiders onder zocht en haar gegevens in een omvang rijk rapport verwerkt. De conclusie luidt: na twee jaar Frankrijk en andere Europese landen, van grondstoffen en machines te hebben voorzien, is thans het hoogste moment gekomen ons ook eens met de mensen in te laten, die deze machines te bedienen hebben. Want, die mensen, de Franse arbeiders dus, zijn er in de ogen der Amerikaanse vakbondsleiders, miserabel aan toe. Hun levensstandaard is véél te laag, hun moraal dientengevolge slecht, zodat het. zegt het rapport, geen verwondering mag baren, dat zü de gemakkelijke prooi van het communisme zijn gewor den Dat een Amerikaanse vakbondsleider van oordeel is, dat een Franse arbeider die nóch over een eigen badkamer, nóch over een.automobiel, nóch gemeenlijk over een buitenhuisje beschikt) er arm zalig aan toe is, kan op zichzelf nau welijks verbazen, aangezien het wel iedereen bekend is. dat het algemene levensniveau in Amerika 3 a 4 maal hoger dan in Europa is gelegen. Belangwekkender is dan ook te ver nemen. welke oorzaken van deze toe stand door de Amerikanen aan gewezen worden en wrelke middelen zij aan de hand doen om verbetering te scheppen. De oorzaken? De Marshall-organisatie heeft, vol gens de delegatie, tot dusver blijkbaar de tijd gemist zich met sociale aange legenheden in te laten en de Franse regering heeft van zijn kant nog steeds volgens de delegatie op dit gebied absoluut niets gepresteerd. En derde oorzaak de Franse werkge vers vormen het strakst georganiseerde en meest reactionnaire patronaat ter wereld: ^e sterk gecartelllseerde Franse industrie, aldus het rapport trekt enorm hoge winsten uit een betrekkelijk zwak ke productie, ten koste van de arbei ders. Wij dienen hierbij aan te tekenen, dat de Amerikanen tijdens de 6 weken van hun verblijf blijkbaar geen gelegen, heid hebben gevonden de sociale wetge ving in Frankrijk te bestuderen, omdat het hun anders zeker niet zou zyn ont gaan. dat op het gebied van kindertoe slagen, vacantieregeling en ziekenzorg in dit land sedert de laatste oorlog een uiterst opmerkelijke vooruitgang is ge boekt. waardoor Frankrijk, op dit ter- reip, thans zeker tot de verst geëvo lueerde naties ter wereld valt te re kenen. Daarentegen Is het feit onmiskenbaar dat op het punt van een rechtvaardiger verdeling der winsten, de diverse Franse regeringen ei- niet in geslaagd zijn het lot der arbeiders ingrijpend te verbe teren; zij hebben zich in feite onmach tig getoond tegenover de diverse belan gengroeperingen-cartels. ware staten in de staat. e.d.. die al te veel corruptie onder politieke dekmantels verborgen konden houden. En de remedie? De „explosieve toestand" in Frank rijk, waarvan het rapport melding maakt, kan volgens de Amerikaanse vakverenigingsleiders slechts langs vreedzame weg worden ontladen, wan neer in de toekomst de E.C.A. scherpe eisen stelt t.a.v. een menswaardiger verdeling der baten van de Marshall hulp. De delegatie stelt dus voor de be treffende regeringen te Washington en in de Europese hoofdsteden als mede vertegenwoordigen van het be drijfsleven en van de vakbonden uit te nodigen onder auspiciën van de Mars hall-organisatie een programma op te stellen, waarin met haar inzichten reke ning zal worden gehouden. Wanneer er in Washington naar de stem van deze gedelegeerden wordt ge luisterd en men weet hoe voornaam de invloed der grote syndicaten cr> de regeringsbesluiten aldaar gemeenlijk is dan heeft men er dus rekening mee te houden, dat in het- laatste iaar van de Marshall-hulp de Amerikanen zich intiemer met de sociale verhoudingen in Europa bezig zullen houden. onlangs geboren werd. De oudste doch ter van Kon'ngln Juliana zal binnen kort deze plaat aangeboden krijgen. Twee bands heeft de Engelse maestro: het Sylvester Ballroom Orchestra" voor de danslessen met een kleine bezetting van. acht man en .The Silver Strings", een ensemble, waarin vele violen zijn op genomen, (Men denke maar aan Paul Whiteman) Tot slot van het aangename praatje verklapte Sylvester ons, dat hij zich hier in ons land bijna buitenmatig te goed had gedaan aan het ontbijt; in Enge land is het momenteel maar povertjes. REIZIGER VISSERIJBERICHTEN Door de verminderde aanvoer van platvissoorten stonden deze Maandag in IJmuiden bijzonder hoog geno teerd. Dit gold vooral voor de schol, want b.v. schol I bereikte het record van 41 gld. per kist. De tongen deden echter niet mee. hoewel ook hiervan de aanvoer gering was. Grote ton gen deden echter niet mee. hoewel ook hiervan de aanvoer gering was. Grote tongen stonden op f. 2.60 de kilo en de kleintjes brachten ruim f. 0.70 op. De haring was erg in trek. Slechts enkele partijtjes van mindere kwaliteit gingen naar de vismeelfa- bricken. De rest noteerde van 13 tot 15 gld. per kist. Makreel begon op 15 gld., maar zakte later, waardoor de gemiddelde pry's 13 gld. per kist be droeg. Voor een reis van 7 dagen besomde de Dirkje RO 53 f. 14.700. De Flamingo IJM 25. die 8 dagen uit was, kreeg f. 18.420 De Petten IJM 49 besomde voor een 9-daagse reis f. 13.450 en de Shamrock IJM 129 f. 5237. Dooi- de goe de noteringen lagen de besommingen van de loggers over het algemeen hoog. Verschillende schepen maakten f. 3000 en f- 4000. Zelfs waren er van f. 5000, maar de favoriet was de Prinses Mar griet KW 51. die maar even f. 6100 maakte. Naar zee vertrokken Maandag weer de trawlers Robert William KW 123, Bloemendaal IJM 71, Haarlem IJM 9 en Thorïna IJM 33. Van de haringloggers gingen de pieren weer uit de Marga- retha en Maria KW 23 en de Cornells Mariiiüs KW 48. Van de haringvloot liepen in IJmui den binnen de Nederland VI KW 37 met 438 kantjes, Rijnmond IV KW 15 met 299 kantjes, Katwijk III KW 161 met 200 kantjes. Vertrouwen KW 6 met 245 kantjes. Helena KW 39 met 483 kantjes. Excelsior III KW 76 met 55 kantjes. Voorwaarts KW 140 met 512 kantjes, Aafke Jacoba KW 41 met 208 kantjes. Volharding KW 65 met 350 kantjes. Een dracht KW 168 met 303 kantjes, Hol- landia KW 18 met 80 kantjes en Wil- helmina III KW 147 met 140 kantjes. Voor de Woensdagmarkt is reeds be kend, dat de Claes Compaen IJM 41 binnenkomt met gedeeltelijk zoute en gedeeltelijk verse haring. Verder wordt verwacht de Bruinvisch RO 1, die op verse vis uit is. In afwachting van de tot-stand-ko ming van een nieuw handelsverdrag met West-Duitsland. is het bestaande ac- coord tot 31 October verlegd De con tingenten. o.a. die voor verse zeevis en haring, zijn met 1(6 verhoogd. Het oude contingent, dat na verlenging tot 31 Augustus van kracht was, is inmiddels geheel uitgeput. Lichaam omgekomen piloot in Noordwijk aangespoeld Het lichaam van de dezer dagen bij Kijkduin omgekomen piloot is hedv n - ochtend aan het strand te NooröwyV. voor hotel Huis ter Duin aangesLOela. Het werd cm kwart over negen door een lid van het personeel van het ho tel ontdekt. DOKTERS WAARSCHUWINGSDIENST TE NIJKERK. Op verzoek van de burgemeester van Nykerk heeft de afdeling Nijkerk van het Nederlandse Rode Kruis een dok terswaarschuwingsdienst ingesteld met behulp van Rode Kruisvlaggen. Nykerk ls de eerste plaats in ons land waar een dergelijke dienst is tot stand gebracht. De organisatie werkt als volgt: zodra een arts nodig ls en deze niet thuis te bereiken is, wordt daarvan mededeling gedaan aan de politie, die de waarschu- wingsposten opbelt en verzoekt de Rode Kruisvlaggen uit te steken. Aan de waarschuwingsposten kunnen de artsen vernemen, waar hulp wordt verlangd. Zodra een arts zich heeft gemeld, zorgt ce politie er voor, dat de vlaggen wor den ingehaald. DE POKKENBESMETTLNG TE DJAKARTA. Over het gevaar van pokkenbesmet- ting vernemen we van bevoegde zijde, In verband met de geconstateerde pok- kengevallen te Djakarta, het volgende. De besmetting wordt overgebracht door de vlo van de rat. De incubatie tijd van pokken is 10 dagen. Elk sc'nip of vliegtuig dat thans te Djakarta aankomt, móet in het bezit zijn van een z.g. „ontrattingscertificaat" ten be wijze van het feit, dat men maatrege len heeft genomen om besmetting via ratten te voorkomen. Als het betrok ken schip of vliegtuig dit certificaat aan boord heeft, worden passagiers geen quarantaine-moeilijkheden in de weg gelegd. BOSKOOP JEUGDZWEMDAG. Onder zeer ongunstige weersomstan digheden werd in het Zuiderbad de Jeugdzwemdag 1950 gehouden voor het insigne K.N.Z.B. Toch waren er nog 65 deelnemers en deelneemsters. Bijzondere prestaties leverden Mieke Hage. 6 jaar. Ingrid Tol, 7 jaar en Nelly' van Leeuwen, eveneens 7 jaar, door het K.N.Z.B.-insigne te behalen. De uitslagen: Meisjes 10-*12 jaar: 28 geslaagd; jongens 10—12 jaar: 18 ge slaagd: meisjes, 1314 jaar. 8 ge slaagd: jongens 1314 jaar: 10 ge slaagd. DIPLOMA-ZWEMMEN In het Zuiderbad werden zwemexa- mens afgenomen. De geslaagden: Diploma A meisjes: zien. Bovendien komt het gewenst voor AU Koetsier Gezina de Rooy. Aagje de riolering aan te leggen in de gepro jecteerde straat voor hei perceel Klein Langenhorst. Voor een en ander werd begroot f. 38.000 en B en W stellen de Raad voor dit bedrag beschikbaar te stollen. Gedurende de maand Augustus werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 1.19.059,08 en terugbetaald I 25.454 55. Madern, Margje Madern. Nellie Felix. Cornelia van Leeuwen. Wilhelmina Gul- demond, Irene Spyker, Annie Roden burg. Marie Vermeulen, Johanna v. Es. Aartje v. Dam, Anje v. d. Berg, Katha- rina Bouwman, Jaantje Versluis. (Af gewezen: één). Diploma A. jongens: Nicolaas Kooij. Jacob v. d. Wolf. Maarten P van Tol. Maarten Bos. WASSENAAR Diploma B meisjes: Marry Verwey, Aagje Madern, Margje Madern. Sytske Een ongeluk, dat goed afliep, ge- Gerkema Annle Brussee, Marion I. beurde op de Groot Haesebroekseueg. Koster Annie Rodenburg. Marie Ver- ■Dïi „«MM*». toon van "*imeuient Mariene Grootendorst. Aartje Schouten. Adriaantje De Koning. Jeaan- tie VersMys. (Afgewezen: twee). "Diploma B. jongens: Ludwig van Ge- Bij het uitrijden van de laan van de Haagse Golf- en Countryclub, werd1 de auto. bestuurd door de heer P- uit Den Haag, door de tram aangereden een een tiental meters meegesleurd. Hoewel de auto zwaar verci beschadigd kwamen persoonlijke ongelukken niet voor. Uit een directiekeet op een bouw werk aan de Prins von Wiedlaan w°rd ten nadele van de aannemer S alhier een partij gereedschap gestolen. Op een sportterrein aan de Buurt weg brak de 27-jarige S uit Den Haag bij het voetballen, dbo: een botsing met een andere spelei zyn linkerbeen. Hij werd naar het Gemeenteziekenhuis te Den Haag gebracht. meren, Jacob Benders. Alex Sandbrink, Jacob Verkade, Cornelis van Tol. Aat Pos en Cornelis Kooij. (Afgewezen: 4). BENTHUIZEN Zaterdag a.s. zal alhier een speld- jesac:ie worden 2ehouden ten bate van de tubprruiosebestryding. uitgaande van hel C N V. Morgenavond zal ds J. van Dijk. Nederlands Hervormd predikant te Ga meren, om 7.30 uur in het gebouw van ae Gereformeerde Gemeente een tljd- rede houden. BODEGRAVEN De heer C. de Koning alhier is be noemd tot onderwijzer ener Chr. School te Weesperkarspel. HAZERSWOUDE ZWARE „MACK" MET STENEN- KWAM OP HET RIJWIELPAD TERECHT. Gisteravond omstreeks 8 uur reed nabU 't Zwaantje een zwaar beladen mack met aanhangwagen, die met stenen beladen was. m de richting Lei den. Toen de chauffeur, die meest stoppen voor een tegenligger, zag dat remmen niet meer mogelijk was, gooide hij zijn stuur om naar uiterst links en kwam met de gehele vracht op het rijwielpad terecht, waar de aan hangwagen verzakte. Behalve een opengeplcegd rijwielpad, kwamen er door de tegenwoordigheid van de chauf feur geen verdere ongelukken voor. Na een uitgebreid onderzoek der yer- keerslnspectie trok de mack op eigen kracht de aanhangwagen uit het rij wielpad en zette zyn reis weer voort. Het één en ander had nogal wat be langstelling van het publiek. Benoemd tot assistent der invoer rechten en accijnzen werd alhier de commies C. Eoevée. LEIDERDORP ZILVEREN JUBILEUM. By de N.V. Verenigde Touwfabrieken. herdacht de heer L. Zwart gisteren de dag, waarop hy 25 jaar geleden in dienst van dit bedrijf is getreden. Met zyn echtgenote werd hij door de directie, chefs en de vertegenwoor diger van de Kern. ontvangen. "De directeur, de heer J van Deven ter, herdacht in een korte toespraak de verdienste van de jubilaris en wenste hem nog vele Jaren van geluk en voor spoed toe in werkkring en gezin Ver volgens overhandigde spr. hem de ge bruikelijke gratificatie, alsmede het zilveren V.T.-eremetaal Mevrouw Zwart ontving een bouquet bloemen. Hierna feliciteerden de heer P. Kui per en de overige aanwezigen de jubi laris en bleef men nog enige tijd gezel lig bijeen. De collecte ten bate van de kan kerbestrijding heeft alhier het mooie bedrag van f.384,24 opgebracht. TER AAR FEEST VAN DE WILHELMINA. VERENIGING. Naar wy vernemen, zal de Wilhelmi- navereniging haar jaarlijks feest hou den op Vrijdag en Zaterdag 15 en 16 September a.s. Zoals gewoonlijk, is de namiddag van de eerste dag geheel be stemd voor kinderspelen. De middag van ae tweede dag is be stemd voor de groten. Verschillende volksspelen, zoals ringrijden op een transportfiets voor paren, kruiwagen- race voor paren, balgooiwedstryd voor dames en touwtrekken voor heren, staan op het programma. Als bijzonde re attractie zullen uit een sportvlieg- tuig, hetwelk zal worden bestuurd door de piloot H. Berfelo uit Langeraar, ge nummerde briefjes worden geworpen. Verscheidene van deze nummers zul len recht geven op waardevolle con sumptieartikelen. welke, door zakenmen sen en particulieren alhier beschikbaar zijn gesteld. Door het fanfarecorps „Arti et Rligionl" uit Langeraar zal gedurende enige uren muziek op het feestterrein ten gehore worden ge bracht. Ten slotte zij nog vermeld, dat ln een grote consumptietent des avonds geiegenheid tot dansen zal worden ge geven. Burgerlijke Stand. Geboren: Henricus J.. z. van J. Slof en A. W. Daanen: Hendrik J. z. van A. H. Arendsen enJ. A. Kranen; Jacobus, z. van J. van Kessel en C. C Uljttewaal; Theodora G. M. d.. van G J Koeleman en G M. Hooakamer: Johannes, z. van A. C. Servaas en A G. Sanders. Ondertrouwd: A. Wiifle. 20 J. en H. v. Elik 20 J. Getrouwd: G E. Bus 27 j. en C. Q. v. Rlin. 23 1 J. Besemer 28 j. en W. Roo- denburg. 21 1.: G. v. Woudenberg. 25 j. en B. v. Eijk. 24 J. ZOETERWOUDE De commies J. Meys werd be noemd tot assistent der invoerrechten- en accijnzen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 5 Sept. Coöp. Groentenvelling Per 100 kilo: Rode kool 510.20- Groene kool 7.8013.10: Prei 1013; Kroten 6— 8.70; Uien 36 40; Peen 715: Aardap pelen 5.70—7; Andijvie 56.70; Druiven 64; Snijbonen 2064; Stokbonen 15—37; Pronkbonen 1229; Stambonen 1534: Postelein 1121; Augurken 440; Spina zie 1524; Tomaten 12—20. Per 100 stuks Komkommers 714; Bloemkool 8 43; Meloenen 11—59. Sla 2—5.30; Perziken 222: Knolselderle 911 Per 100 bes: Peterselie 1 20—1.30; Selderie 2—3.i0; Bleekslederle 5—26; Peen 9—15. LEIDEN 5 Sept. Veemarkt. Aanvoer 129 stuks. Notcrlmz: zware 185189, lichte 170176. -zeugen geen notering. Handel matig: enkelen boven notering BODEGRAVEN. 5 Sept. Kaasmarkt. Aan gevoerd 212 partijen, le soort 2.07—2.17; 2e soort 1.98—2.06, zware soort tot 2.32. Handel matig. BOSKOOP, 4 Sept. Rozen gr. bloemig per bos 20 stuks: Duisburg 1.301.70; Butterfly 90—1.20; Better Times 1.40— 1.70; Pechtliold 80—1.30: Rosalandia 80— 1,20; Vlerlanden 90—1.40; Edith Helen 1,50—1.80, Hadley 1.902.60; Florex 1.10— 1.50; Mme Jules Bouché 1.00; Gemengde rozen 4357. Babyrozen per bos 10 stuks: Sweethaert 40- -75; F.llen Poulsen 35—55: Juweeltjes 80—1.20: Iugar Olsson 44—58; Gloria Mundl 44—70; Wolfsglorie 29—45; Orange Triumph 18; Polyantharozen 90— 1.30; Diversen per bos van 10 stuks: Chry santhen gr. bloemig 2 002.20; Idem kl. bloeinig 701.20; idem gemengd 4065; tros-Chrysanthen September-geel 2247: Idem wit 2948; idem rose 26: Idem ge mengd 21—36; Asclepla 13; Liatrix 18—20; Sierbiezen 34; Flokx 25, Asters 1015: Hellanthus 4446; Zonnebloemen 4560; Anjers 65; Asparagus 11—29: Clematis Prins Hendrik 1.80; idem Mevr. le Coultre 1.903.00; Idem Durandl 130: Sneeuw- bessen 3348: Llgustrum goudbont 32 36; Physalls Francettl 52—66' Montbretia 9, Vuurpijlen 4349; Dahlia's ln soorten 1536; Idem gemengd 1930: Scabiosa 1014; Geranlumbloemen 2231; Gladio len ln soorten 4051; idem gemengd 15 —20; Viburnum 18, Gipsophila 25; Ester! 16; Blauwe distels 24: Diversen per stuk: Pernettya met bes 80—1.30; Ericaplantjes 20—30: Primula 8. KATWIJK a. d. RIJN, 4 Sept. Groenten- veiling. Bloemkool 37—54; idem B 18—50; klem C 8—23; Waspcen 7—15.75: Idem II 5.506.25; Bospeen 8.20—18.30: Gele kool 7.207.30, Rode kool 6.3C6.40; Groene kool 8.4011.40: Snijbonen 2134; Heren- 2438; Andijvie 5.506.90, Tomaten 12 15; Selderie 3.403.70; Peterselie 3 20 3 40 Uien 4—6.20: Sla 24; Kroten 110 —1.40, Spitskool 9.90—10. LISSE. 4 Sept. Bloembollenvelllng. De aanvoer op de bloembollenveiling H.B.G. blljft nog steeds groot en de kooplust is nog groter, zodat de verkoop vlot gaat met oplopende pryzen. De hyacinthen gaan tegen zeer hoge prijzen. Besteed werd o.a. het volgende: Enkele vroege tulpen: Brlllant Star 12 12.70. 11 10.90. 10 8—, Couleur Cardinal 13.60. 11.50. 4.80; Gele Prins 8.20. 7.20, 4.40; Gen de Wet 9.10, 7.60. 4 80: Grand Due 10.—, 7.50, 3.90; La Reine Max 10.30. 7.40, 4.10; Mon Tr*sor 18,—, i5._ Prins CaruH.fti JC.rt'l, 14.50, r-rióc Oostenr J1-. 9 - 7.r>0 4 05; Pi :e,*e 7( n S.tSJ 0.-. 4.40; V.-.'i. 11 --0, aSo 440 .2.00 10.0, Kt v. o r.-err io ,o 1 10 2-, 7.20 Mu: 12.10 10 G$ .,rrj» Nh.s?(..i i;so •.- 60.6 4,); p.,70 1 20. fl.70. 6.K0: «chc«/.;.,.-.-d 1..? ",.40. Theeroos 10.80. 9 r. ;,J: Vuur I 16 80 10 8°' euisoord 13 60* j Darwin Tulpen: Allard Plerson 7 6-. -; All Bright 9 -. 5.50. Bartleön' 1 8.85. 5—, Campfire 9 5.20 - ra- of Haarlem 11.10. 9.—. Clara Butt 6 fin 5 70 -; Demeter 11.—. 10.-. GoldS Age 7.60. 7 50. La Tulipe Noir 54n -5.40. Philip Snowdon 8.—. 6— Pride of Haarlem 5.50 5.40. Princ»! Elisabeth 6.80. 6.10, Rose Copland 450 4 40. The B schop 10.50, 9.2Ó, yinj ham Copland 4.35, 4.— William Pitt ,4.90. 4.70. Yellow Giant 6.20, 5.90 1 j Zwanenburg 6.40, 6—, Parkiet Tulpen: Blue Parrot 5.—, 5„„ - Plerson 5 80. 5.30. Fantasie 6 40* 5.60 Red Champion 20.14.60 Sunshine 12. Narcissen: Golden Harvest I 18— it 13.— Ill 9 50: King Alfred 11.40 7.60 4 80 Magnificence 12.50, 8.60 5.40; Mrs E H Krelage 18.10, 15.13.Queen of Blcolors 17,—. 14.—. 9.—; Rembrandt 14.10, 10.6.60, Spring Glory 13 go 10.40. 6 40; Texas 10—, 9 40. Von Slen I 13.10.7.Sempre Avanti 15- 11.60. Daisy Schaffer 2319.—. I Carlton 9.8.5.40: Fortune 18 50 I 12 60. Actaea 9.30. 7.50. 5.30. 1 ROELOFARENDSVEEN. 4 Sept Bloe menveiling. Asters 7i6: Gladiolen 13—24 I Dahlia's 417; Chrysanthen 2540 pe- bos. Twello Roem 3034; Alston 25-^ 30: Pulling 2430: Rayonanten wit 10— 19 Idem geel 718; Idem lila 816- Idem amber 1419 per stuk. Cyclamen 1476 per pot. ROELOFARENDSVEEN. 4 Sept. Groen- 1 tenvelling. Aardbeien 4890 per i- pond- Meloenen 12.0036.00; Kropsla 6.20-^ 1160; Kropsla II 2.005.90 per 100. Snij bonen 2.004.60; Kassnijbonen 5.00—540- Dubb. Stamboren 1.503.00; Pronkbonen 1.201.30. Spekbonen 1.401.80 per 10 kilo. Augurken fijn 10.0010.75; fijnbas terd 5.506 00; basterd 3.25. grof 1.50 per 25 kilo. ROTTERDAM. 5 Sept. Veemarkt. Aan voer in totaal 5437 stuks 820 \ette koelen en ossen: 2071 gebruiksvee; 90 vette kal- j veren; 367 graskalveren; 345 nuchtere kal- j veren; 198 varkens; 554 biggen, 258 paar den; 47 veulens 604 schapen of lammeren; 33 bokken of geiten. Prijzen, vette koelen le kw. 2.682 80. 2e kw. 2.48—2.68, 3e,-kw. 2.182,48; vette kalveren 3.003.30, 2.75 3.00. 2 252.50 per kilo. Graskalveren 350. 250. 150; nuchtere kalveren 65. 60, 55; biggen 48. 40. 35 per stuk. Slachtpaarden 1.85. 1.75, 1.60 per kilo Schapen 95. 75, 60; lammeren 90, 80, 65; kalf- en melk koeien 1000. 900. 800: vare koeien 700, 600 550: vaaarzen 750, 650, 550; pinken 575. 475, 375 per stuk. TER AAR, 4 Sept. Groente. Kas snijbonen 5.005.70. snijbonen 2.80—3.50, idem extra 4.104.30, stokprincessen 2.803 10. Idem B 2 00. stamprlncessen 2.903 20. idem B 1.50—2.00. spekbonen 1-401 80. witte pronkers 1 20—1.60 al les oer 10 kc. Tomaten A 0.16—0.21, idem B 0.17—0.22. idem C 0.13—0.17, idem CC 0.12—0.13. Idem bonken 0.12— 0.16. rode kool 0 050.06. groene sav.kool 0 070.08, andijvie 0 070 13. witte kool 0 04. postelein 0.170.19. waspeen 0.07 0.08. idem stek 0.01. Uien 0.040 05, eele saw kool 0.08. zilveruien 0.21 alles w: kg. sla 1 0 06—0.08. Idem 2 0.03—0.04, bloemkool 1 A 0.400.49 idem 1 0.24 0.37. idem 2 0.140.21. idem 3 0.07—011 komkommers 0.090.10 Idem 2 0.07. me loenen 0 210.32 alles eer st-uk. Augur- ken; flln 0.460.47. fijn basterd 0 23 alles per kg. basterd 3.25. grof A 1.50 180. grof 1.50. fijnstippel 2—2 50 alles per 25 ke. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 5 Sept. 1930. De markt opende evenals gisteren vrij vast; hierna viel weliswaar een lichts aarzeling te bespeuren, doch tegen slot trokken de prijzen weer aan. De omzet heeft" gisteren f. 1.868,000 nominaal in aandelen bedragen, hetgeen zich niet liet aanzien, daar de handel vrij kalm was. Ook vandaag was de activiteit niet overmatig groot, maar het publiek hield zich minder afzijdig dan vorige week. Olies hadden weer een vrij druk ke hoek, doch een omzet vaji f. 288 000, zoals gisteren werd vandaag volgens de hceklui niet gehaald. Bij opening werd 302 betaald, hierna fluctueerde de kcers rond 300 om tegen slot tot 301 j cp te lopen. Ook Scheepvaartaandelen staan on der hernieuwde belangstelling. Over het algemeen kon aan de openingswin sten nog een kleinigheid worden toege voegd en kwam het slot op het hoogste peil van de dag. Scheepvaartunie had met een winst van vier punten de lei* ding. De meeste andere soorten waren 1 a 2 punten hoger. Van een verhoogde belangstelling voor cultures kan nog niet worden gespTo- ken. De toestand in Indonesië Is, on der andere wat betreft de kwestie Nieuw Guinea, nog altijd enigszins ge spannen. De stemming was over hel algemeen goed prijshoudend, waarbij echter een uitzondering gevormd werd voor de tabakswaarden. De directie van de Deli-Batavia Maatschappij heeft zich in de hedenmorgen gehouden ver ga-dering optimistisch uitgelaten overj de te verwachten resultaten. Aandelen Deli Maatschappij avanceerden 2 pun ten. Dat de markt nog steeds onder infla- tiedreiging staat, bewees o.a. ook de sterke styging van het agio op de Ame rikaanse sector. Dit kwam van 4'ï" op 6^%. Dinsdag 5 September ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3V4 99s8 Ned. '47 3 Mi 3 97 V* 97 Dollar-Ing. *47 3 97% 98 Investeringscert.3 ..97 97 Ned. p. 1962 4 m.b. 3 97% 97% Indië 37 A 3 94 V* 94% Grootboek '46 3 96 96% ACTIEVE AANDELEN Jult. Hand en Ind. B. 55 Nat. Handelsbank 85V> 87% Ned. Handelmij139V* 104Vi '..K U167% 170% Lever Br221% 224% Philips 225% 227% Wilton Feyenoord 149% 151 Kon Olie 288 301% Amst Rubber 129% 129% Deli-Bat. Rubber 108 110 Holl Amer lijn 169 170 Kon Ned Stoomboot 136% 137% Ned Scheepv. Unie 154% 157% H V-A 118 119 Java Cult59 62 Dell Bat MU101% 106 Dell MU 110 111 Senembah 93 99 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 98% 98% Den Haag 1947 1 3 99"2 R'dam 37 I ril 3% 100% 100% tndnstr Obligaties Levers Zeep Mij 3%' 103% 103g Kon Petr Mij 103 103 303 305 190 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 159% 162 Rotterd. Bank 168% 171 Twentsche Bank 164 165 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 302% Rott. Droogd. MU 300% Zwanenb. Organon 188 Handelsendernemingen Born. Sum. H. MU Internatio Albert Heyn Ned. Mij Walv. Vrt. Spoorwegen DeU Spoorw. Mij Amerik, fondsen Anaconda Shell Union 99% 29% 51i»« 100 158 191 95% 37,V 51% Fondsen uit Leiden en omgev'DI' (Aandelen) V K. Holl Constructie 240 Int Kunststo'' Ind 91 Kon Ned Edelmet. 77 Pref wa tdem 87% Kon Ned r. -f>m 118% GB Textiel Gehi Wyk 147 Ree. 1950 1950 Leldsche Wot.- Tleleman en Ver Tou-i-tai Pref Idem Lahad Datu Cult m'J 147 184% 99 125% 126 45 L 4/9 92% 119% 149% 149% 18-5 j 97% j 126

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6