Adjudant J. Dragt uit de Politie-dienst: Langoren in Haarlemmermeer kondigen mobilisatie af! sT? I SPAANS-FRANS-DUITS ENGELS - NEDERL. Met een enkel woord RUSSISCH SPAANS ZATERDAG 2 SEPTEMBER Opening Vormingsinstituut der K.V.P. te Baarn ..BEVORDERING ALGEMEEN WELZIJN NEDERLANDSE VOLK". Te Baarn is gisteren het Vormings instituut der Katholieke Volkspartij ge opend. De voorzitter der partij, de heer W. J. Andriessen, hield daarbij een openingsrede. Het doel van het Instituut, aldus spr., kan niet los gezien worden van het doel der partij. Dit doel is „de bevordering van het algemeen welzijn van het Nederlandse volk, op de grondslag van dc zedelijke normen, geiegen in de natuurlijke orde en in de Goddelijke openbaring, gelijk deze door het werkelijk leergezag worden verklaard". Hier is nodig: geloof in de eeuwige waarheden, die het menselijk leven in al zijn vormen beheersen, en kennis van de beginselen en hun concrete toe passingen in de wisselende omstandig heden, waarin volkeren en staten leven en 2ich ontwikkelen. Daaraan wil het Instituut medewer ken en daarbij blijven binnen de doel stellingen van de partij. Het terrein van het Instituut is dus het staatkundig terrein en het zal deze grenzen steeds in acht nemen Naar de vriendschappe lijke samenwerking met de daarvoor in aanmerking konlende organisaties zal worden gestreefd. Spr. twijfelt er niet aan, of de besturen van de stands- en jeugdorganisaties zullen voor deze sa menwerking openstaan, zodat terzake geen moeilijkheden behoeven te worden gevreesd. Het vormingswerk van de hier bedoelde organisaties ligt op al gemeen godsdienstig, cultureel en so ciaal terrein. Het voimingswerk van het Instituut ligt op zuiver staatkundig en politiek gebied. De partij is, volgens spr.. de aangewezen instantie om voor dit vormingswerk de verantwoordelijk heid op 'zich te nemen. De verhouding van het centrum voor staatkundige vorming tot he-t instituut zal volgens spr, eveneens geen moei lijkheden geven. De oprichting van dit Instituut, zo vervolgde spr., betekent, dat de leiding van de partij bewust en weloverwogen het Katholieke volksdeel wil versterken in zijn overtuiging, dat een eigen par tij-vorming der Nederlandse Katholie ken in de huidige verhoudingen nood zakelijk is. Van bepaalde zijde word' niet nagelaten vrij geregeld het be staansrecht en de bestaansreden der Katholieke party in* twijfel te trekken, om geen sterker woord te gebruiken. Gebeurtenissen van de laatste tijd doen ons zien, welke opvattingen van democratie bjj de socialisten aanwe zig zyn, althans welke men toelaat baar acht. De gebeurtenissen in Bel gië bewijzen, dat, volgens hen, het begrip democratie een veelzydige in houd heeft en dat men daarmed? op een gruwelijke wijze kan experimente ren. Dat men in socialistische zijde in Nederland er geen bezwaar in ziet dit. .experimenteren goed te praten, kan niet anders dan tot ernstige ongerustheid stommen. Het moet een weldadig gevoel van veiligheid ge ven. daartegen in eigen partijverband stelling te kunnen nemen, aldus spr. Spr. dankte ten slotte, namens het partijbestuur, allen die er aan hebben medegewerkt de stichting van dit in stituut mogelijk te maken en smeekte Gods zegen over het werk af. In de geest van een Ruys, een Goseling en een Verschuur vatten wij vol idealisme onze arbeid aan, zo besloot hij. „ZE MOETEN HET ZELF MAAR WETEN..." In het gemeentehuis van Ber gen (L.) werd een byzondere hu welijksplechtigheid voltrokken. Vier kinderen van de heerKleyn- tjes uit Afferden stapten tegelijk in het huwelijksbootje, nd. twee zonen en twee dochters. Het commentaar van vader Kleyntjes was: ,X>e een heeft de inder aangestoken, ze moeten het zelf maar weten". Geen overeenstemming inzake loon- en prijspolitiek A S. WOENSDAG BESLISSING DER REGERING? Van- de zijde der Centrale werkge versorganisaties in Industrie. Handel, Verkeer, Landbouw en Middenstand wordt het volgende medegedeeld: Bij het overleg over de loon- en prys- polïtiek. da-t. tussen de Centrale Werk geversorganisaties en de Arbeidersvak centrales in de Stichting van de Ar beid wordt gevoerd, is by dc laatstge houden bespreking op 31 Augustus j.l. geen overeenstemming bereikt over het onder de huidige omstandigheden te volgen beleid. Het overleg werd 1 September voort gezet tussen de Interdepartementale Commissie voor de loon- en prijspoli tiek en de arbeidersvertegenwoordigers afzonderlijk, daarna tussen deze com missie en de werkgeversvertegenwoor digers afzonderlijk, waarop nog een meenschappelijke bespreking tussen de AGENDA. ZONDAG: Den Burcht: Vrijdenkersver. „De Dage raad". li uur nam. TENTOONSTELLINGEN. ENZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde- Ten toonstelling van dieren. 105 uur; 's Zondags 1—5 uur (tot 13 September). BIOSCOPEN Trianon „Voor wlen de klok luidt" (18 J.) Zondag 2, 5 en 8 15 uur; overige dagen 2.15 en 8 uur. Eex „Afspraakje met Judy" (alle 1.) Zondag 2.15. 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Lldo ..Abbott en Cpstello ln Hollywood" (alle 1.) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lnxor „De groene hel" (18 J.) Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Ergens in Europa" (18 J.) Zondag 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 2 Sept. 13 uur tot Zaterdag 9 Sept. 8 uur ■waargenomen door Apotheek Duyster. Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza- Apotheek. Doezastraat 31. tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8, tel. 20274. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren D. den Haan. Hartman, Lahr. Sneep en Postel. Te Oegstgeest cloor dr. Lanen-Baron, HL 21610. Adjudant J.'Dragt. de populaire voor zitter van het Lcids Politie Muziekge zelschap en de bij zijn superieuren en ondergeschikten sympathieke politie chef (hij was de commandant van ploeg I) heeft gistermiddag op eigen verzoek en onder grote belangstelling afscheid genomen van het Leidse po litionele leven. Adjudant Dragt. die op 5 April 1918 zyn intrede deed bij de straatdienst en daarvan, met een korte onderbreking toen hij naar de recherche overging, tot op de dag van gisteren deel heeft uitgemaakt, werd allereerst met zijn echtgenote op het bureau van de Com missaris, de heer R. J. Meyer, ontvan gen, in aansluiting waarop hem in „de wacht" een hartelijk afscheid werd be reid. Voorzover de dienst dit toeliet was De heer W. Post, oud-voorzitter van het L.P.M.G., wees er in zijn toespraak op. dat de heer Dragt thans reeds 23 jaar de teugels van dit gezelschap in vaste handen heeft, waarna de heer J. v. d. Heiden uit Voorschoten als oud collega enkele herinneringen ophaalde. EIND IK EEN JACHT-AKTE Het was de heer G. Douma. inspec teur van de Bijzondere Wetten, die vervolgens uit naam van de Commis saris van Politie Je heer Dragt uit eindelijk in het bezit stelde van de door hem zo vurig verlangde jacht akte. Door allerlei beperkende bepa lingen hebt gij, aldus spreker, het steeds zonder deze akte moeten stel len, maar thans ls dan de tijd aan gebroken, dat wij U haar niet langer Foto LD'Van Vliet). nagenoeg het voltallige corps aanwezig, terwijl daarnaast ook vele oud-gedien- den van "hun. belangstelling blijk gaven. Daarnaast merkten wij o.m. op de voor zitter van de 3 Octobervereniging, de heer W. -v. d. Laan, de heer M. Bolder- dijk, oud-directeur van het. Leids Poli tie Muziekgezelschap, de heer J. Voor- bach van de Dienst van Gemeentewer ken en vele anderen. Uiteraard ontbrak op dit afscheid ook niet het L.P.M.G dat o.l.v. zijn directeur, de heer Ver weel, een opgewekte mars deed horen MOBILISATIE VAN LANGOREN. Nadat de scheidende politiechef met zijn familie temidden van zijn vrien denkring was ontvangen, trad als eer ste spreker naar voren de heer G. A N. Cornellsse, inspecteur in alg. dienst, die de heer Dragt schetste als een man van veel ervaring, die door zijn kalme vast beradenheid het corps in hoog aanzien heeft helpen brengen. Zeer in het bij zonder wees spreker op de prettige sa menwerking zowel in als buiten de dienst. Op geestige wyze herinnerde ile heer Comelisse ain de jagcrscapacitcilen van de heer Dragt. Ofschoon het hem bekend is, dat de dienst hem verbood om deze capaciteiten tot volledige ontwikkeling te brengen, is hij ervan overtuigd, dat de langoren in de Haar lemmermeer het jachtgebied van de heer Dragt! bij dit afscheid een totale mobilisatie hebben afgekondigd. Tenslotte wenste de heer Cornelisse de heer Dragt nog een lang leven en een goede rusttijd toe. Nadat ook inspecteur D. J. Verzijden een woord ten afscheid had gesproken, waarby vooral de collegiale medewer king werd geroemd, stelde de heer Bol- derdijk, als oud-directeur van het Leids Politie Muziekgeschap. de kwaliteiten van de heer Dragt als voorzitter van liet L.P.M.G. in het licht. Spreker acht te het voor het gezelschap een grote voldoening, dat de heer Dragt, ook na zijn pensionnering, nog voör „de mu ziek" behouden bleef en als voorzitter zijn beproefde krachten aan de vereni ging wil blijven schenken. In gelykc geest sprak de secretaris van het L.P. M.G., de heer D. A. M. Verstraeten. die daarbij met nadruk de trouwè opkomst van de heer Dragt op de repetities me moreerde. Indien menig jongeie ln dit opzicht uw voorbeeld zou volgen, zou het peil van ons gezelschap ongetwy- feld nog op een hoger niveau hebben gestaan, aldus spreker. commissie en de beide groepen gevolgd is Deze gemeenschappelijke bespreking zal a.s. Maandag worden voortgezet. Het wordt door de werkgeversorgani saties betreurd dat gedurende de laatste dagen, in afwijking van eer der gemaakte afspraken, van de zijde van de Raad van Vakcentralen pu bliciteit gegeven is aan de opvattin gen en wensen, welk? van die zyde by de besprekingen zijn kenbaar ge maakt. Dergelyke publicaties kunnen dit overjeg, waarby belangrijke vra gen voor het bedrijfsleven en het ge hele Nederlandse volk aan de orde komen, slechts bemoeilijken. De Werkgeversorganisaties zullen zich ui het huidige stadium onthouden van een uiteenzetting van de opvattingen, die hunnerzijds ter kennis van de Ar beidersvakcentrales en de overheid zijn gebracht. Naar wij van de zyde van de Raad van Vakcentralen vernemen, ligt het in de bedoeling der regering haar beslissing te dezer zake a.s. Woensdag te nemen. EEN OVERBRUGGINGS MAATREGEL. Nader vernemen Wij, dat men van werkgeverszijde op het standpunt staat, dat er op dit ogenblik wel een bepaal de maatregel moet getroffen worden. Tot een oplossing van het vraagstuk kan men. aldus de opvatting-der werk gevers. thans niet onmiddellijk komen. Men heeft enige maanden nodig, om in een rustige sfeer het vraagstuk ge zamenlijk te bestuderen en zo tot een oplossing te komen. Inmiddels willen de werkgevers wel. J dat er reeds een bepaalde overbrug- gingsmaatrcgel genomen wordt, tot dat men over enige maanden een de finitieve op'ossing bereikt heeft. Deze overbruggingsmaatregel zou dan kunnen zyn een uilkering ineens of ln termijnen, Voorts wordt gedacht aan een bepaalde loontoeslag. In de kringen van de ondernemers wordt opgemerkt, dat de moeilijkheden voor de verschillende bed. IJfstakken zeer uiteenlopen. Eindelijk een jocHt-akte De schei dende adjudant Dragt, die het 32 jaar lang zonder jacht-akte heeft moeten stellen, ontvangt hier uit honden van de afdelingschef van de Bijzondere Wetten, adjudant G. Douma (rechts) de zo vurig begeerde ,,vrij-brief" kunnen weigeren. Ondanks het gemis aan deze akte, en alleen in het bezit van de vergunning, welke U recht gaf op het schieten van schadelijke vo gels, hebt gij de gemeente, dank zy uw schutterscapaciteiten, vele goede diensten bewezen. In dit verband herinnerde de heer Douma aan de vele door de heer Dragt afgeschoten kraaien, welke dieren veelal de burgery een grote overlast bezorgden. „Het waren deze vogels, die gij de kraaienmars deed blazen", aldus spre ker. De heer Douma, die voorts nog wees op de goede verstandhouding en collegiale samenwerking met de heer Dragt, bood de scheldende adjudant na mens brigadiers en adjudanten een patroonkoppel aan. Vervolgens spraken nog een woord ten afscheid de heer N. L. Segaar na mens het administratief personeel, de heer H. Lagerweij van ploeg II, de heer G. van Zanten, een reeds 25 jaar ge- pensionneerde collega en de heer W. v. d. Laan, welke laatste vooral het pret tige contact tussen de heer Dragt en de 3 Octobervereniging memoreerde. Vele sprekers déden hun woorden met de aanbieding van een geschenk ge paard gaan. Nadat de heer Dragt een dankwoord had gesproken, waarin hij o a. zyn blijdschap te kennen gaf, dat het contact met de LP.MG. blijft be staan, namen allen met een handdruk afscheid. HULDIGING IN INTIEME KRING. In aansluiting op dit afscheid vond 's avonds ten huize van zijn schoon zoon op de Lage Rijndyk een huldiging in intieme kring plaats, waartoe zich het personeel van ploeg I en ^nkele „oud-gedienden" hadden verzameld. O.a. voerden hier het woord brigadier W. Akkerman, die de voortreffelijke ploéggeest memoreerde en er o.a op wees, dat de heer Dragt tijdens zijn 33 dienstjaren nimmer één dag wegens ziekte heeft moeten verzuimen, en de j heer G. van Delft, die als „man van het verkeer" met vreugde terug dacht aan de tijd, dat hij met zovele anderen deel uitmaakte van ploeg I. Ook deze sprekers boden enkele geschenken aan. Ook nu sprak adjudant Dragt een dank woord, waarna men nog lange tijd in feestelijke stemming bijeen bleef. AFSCHEID MET STILLE TROM HOOFDAGENT J. ZWART. Een ander bekend lid van het Leidse Politiecorps, de hoofdagent J Zwart, heeft gelijktijdig de dienst met ver vroegd pensioen verlaten, doch hij heeft er de voorkeur aan gegeven zulks onge merkt te laten verlopen. Ook hij was een bekende figuur in het verenigingsleven. Hij is een der oprich ters en tevens het oudste lid van het Leldsche Politiemuziekgezelschap. waar van hij ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan werd benoemd tot Md van verdienste Te zamen met de heren J, van der Heijden en Van> der Hoven richtte hij ook de Politie Sportvereni ging op, waarvan hij vooral in de eerste jaren de grote stuwende kracht is ge weest. In de vooroorlogse jaren was hij voorts promotor en voorzitter van het Jubileumcomité, dat na de bevrijding niet tot. nieuw leven is gekomen. Bij de burgery geniet de heer Zwart boven dien grote bekendheid door zijn her haald dapper optreden bij branden, waarbij hij met gevaar voor eigen leyen meermalen reddingen verrichtte en zelf ernstig werd verwond. Hij werd daar voor ook meermalen onderschelden, o.a. door oud-burgemeester mr A. van de Sands Bakhuyzen namens H. M. ds Ko ningin met de medaille voor menslie vend hulpbetoon en door de Order of Independent Odd Fellows met een zy- veren horloge en getuigschrift. D° bran den, waarbij dank zij zyn actief optre den persoonlijk onheil werd voorkomen, waren die in „Zomeraorg" Mei 1932)ln het perceel Boommarkt 4. Nieuwstraat 9 en Parkstraat 19 (Coöperatie „Vooruit"). Ook tijdens de bezettingsjaren heeft de heer Zwart goed werk verricht. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|M|IIII!|II|>IIIII>iii>IIII|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||||||||||||||||||!IH I Wooid van bezinning ADVERTENTIE snelle opl. corr. en conv. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEFOON 26558 Iemand zei" onlangs. Kijk eens, lk lees Zaterdags nogal eens die stukken, die je in het „Leiasch Dagblad" schrijft, en je maakt =E daarin heel vaak een bepaalde sprong. Je tekent op een of andere wijze de situatie, waarin wij men- sen nu leven, met al haar angst en dreiging en wanhoop en dan aan het eind maak je de bekende sprong en je zegt: Jezus Christus en de geloofsverbonderiheid met Hem, d.i. de enige zin van het leven." Goed we zullen vandaag ons uitgangspunt voorop stellen- Het is onze diepe overtuiging dat God aan de mensen van alle tijden zich geopenbaard heeft in Jezus Chris- tus Hij heeft Zich kenbaar ge- maakt als de God. die wel dege- lijk bewogen is met het leven en let van ons mensen, die Zijn eigen, zij het verborgen wegen, gaat naar de uiteindelijke redding van de wereld Het. leven, het sterven en E opstaan uit de dood van Jezus E Christus houden Gods totale be- doeling met de wereld in. Hier is even zichtbaar als in een flits de lichtbaan van Gods plan. Hier E wordt er Een geboren hier wordt E Een gekruisigd hier leeft Iemand E te midden van haat, verwerping en ook met een Groot waarom tegen- over Zijn God. die uiteindelijk met Zijn gehele leven en sterven E slechts door een dunne wand van E de andere werkelijkheid van de E opstanding gescheiden bleek te zijn. H In deze paar zinnen is een po- E ging gedaan heel kort de inhoud E van het Christelijk geloof samen E te vatten. Hier is het uitgangspunt E voor al onze gedachten over de mens en over de wereld. Maar onze overtuiging kunnen we een- voudig niet anders dan hier begin- E nen en hier eindigen. Waar we ook graven m de bodem EE van het menselijke waar we ook de schatten van de menselijke geest opdelven nergens is een E zin te ontdekten voor ons be- E staan dan in Gods zich openbaren ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII? m Jezus Christus. Het verhaal schijnt bijna eentonig te zijn en zeker is het eenzijdig. Maar wij kunnen niet anders. „Volharden!" hebben we boven dit. stuk gezet. Hoe zal de bouw vakarbeider volharden die tastbaar werkt aan de wederopbouw van onze volksgemeenschap? Hoe zal de opvoeder zijn moeilijke taak jaar in jaar uit volbrengen, terwijl „de ongerechtigheid toeneemt en aller wegen de liefde verkoelt," tenvyl in de grote wereld getrapt wordt op wat recht en goed is? Hoe zullen de zuivere jongen en het. zuivere meisje standhouden en niet vluch ten in het compromis, terwijl ze te vechten hebben tegen zo grote weerstanden als arbeldsschaarste en woningnood? Hoe zal om een laatste voor beeld te noemen de harde wer ker ergens op een verantwoorde lijke post. de man die zich dood werkt om het schip drijvende te houden, het uithouden? JftHebben we niet allen het gevoelde leven en te werken totdat op een kwade dag de boel uit elkaar barstl Mars man zegt ervan „Ik sta alleen geen God of maatschappij die mijn bestaan betrekt in een bezield ver band" Zie dan kunnen we er niet omheen ons weer opnieuw te be zinnen op de grote dingen van het Christelyk geloof' Jezus Christus en in Hem doorglanzend het werk van de levende God. En mensen worden aan elkaar gegeven en er gens op een plaats aan het werk gezet. God is met deze hele we reld en met ons allen onderweg naar Zijn einddoel Hij gebruikt elke vezel van onze capaciteit, elk sprankje van onze. liefde in de greep van Zyn bedoelingen. Hij geeft de vele goede dingen en de rij van vreugden, die ons nog res ten tot op de donkere dagen. Hij schrijdt naar Zijn einddoel en dit te geloven is naar onze over tuiging de enige zin van ons leven. M. W. J. G. Bijzondere leerstoel in de Bantoe-talen Bij K. B. Is de Stichting Studiecen trum van h^, Afrika-Instituut", geves tigd te Leiden, aangewezen als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Leidse Universiteit een bijzondere leerstoel te vestigen. De daarvoor te benoemen hooglex-aar zal onderwijs geven in de Bantoe-talen. (Midden- en Zuid-Afrika). „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" In de komende week wordt hier ter stede een inzameling gehouden ten bate van het t.b.c.-fonds der Christe lijke vakbeweging „Draagt Elkanders Lasten". In 1949 werd aan bijna 1900 patenten hulp verleend, waarmede een bedrag van f. 350.000 was gemoeid. Aan contri buties werd slechts f 200.000 ontvangen, zodat een zeer belangrijk deel der in komsten uit andere middelen moest worden verkregen. Een dezer middelen is de Jaarlijkse collecte, welke wij hier boven aankondlgden.Moge de wetenschap dat er veel nodig ls, stimuleren tot véél geven Het jaarverslag over 1949 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland is in druk ver schenen. AVIFAUNA - uniek In de wereld I 1. 2 en 4 September concerteert - 's mid dags en 's avonds - ln het Avifauna-paviljoen VICTOR SYLVESTER en zijn wereldberoemd 1 BBC-orkest. Intarn. Vogelpark (o ALPHEN a/d RIJN J Zondagavond, 3 September te 8 uur, op het Avifauna-strand, première van de uitsluitend door vogels gespeelde film „De geschiedenis van een ring". Uitgebracht door Centrafilm, Dordrecht. Vertoond door Airghost, Den Haag. EEN OASE IN NEDERLAND FEEËRIEKE PARKVERLICHTING UITSTEKEND RESTAURANT i Ia Carre GROOT PARKEERTERREIN NORMALE ENTREEPRIJS. BINNENLAND Het Kon. Ned. Zangersverbond zal 18 September ln Esplanada aan het. Lucas Bolwerk te Utrecht zijn jaarvergadering houden. By de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp tot „Regeling voor het vervoer van goederen met binnenschepen. Donderdag en gisteren heeft boven de Nederlandse Bovenwindse eilanden St. Maarten, Saba en St. Eustatlus een ge vaarlijke orkaan gewoed, waarvan de nadering uit het Oosten uit de richting van Antigua was aangekondigd. Het vliegveld van St. Maarten kwam door hoge zeeën onder water te staan en de radiomast woel om. Gisterochtend was er nog radiocontact tussen Curasao en St. Maarten en Saba. De K.L.M. stelde gis teren de wekelijkse hjnvlucht naar St. Maarten uit. Hans Kaart, die een nieuw toneel gezelschap „The South-African Theatre Guild" heeft opgericht zal met de burge meester van het in Natal gelegen Plne- towu, een theaterdorp stichten, waar ac teurs en amateurtoneelspelers uit geheel Zuld-Afrlka kunnen komen wonen en werken voor het toneel. De Nederlandse groot-loge van de Internationale Orde van Goede Tempelie ren zal op 23 en 24 September a.s. ln Haarlem vergaderen. 24 September zal de Minister van Wederopbouw en Volkshuls- vesting. mr dr J. In t Veld. spreken over „Drankbestryding ln deze tijd Langs de Friese kust van het IJsel- meer zyn deze week een aantal dode wilde eenden aangespoeld, die, naar thans ge breken is, gestorven zijn aan pseudo- vogelpest. De burgemeester van Lemster- land heeft gewaarschuwd, tegen het mede- nemen en eten van gevonden dode eenden. BUITENLAND De naspeuringen naar de Dakota, die Donderdag op een vlucht van Saigon naar Singapore ln zee stortte, zyn thans opge geven. Slechts één inzittende ls gered, een legerofficier. HIJ werd door een marine fregat opgepikt. Het verongelukte toestel vervoerde 10 passagiers plus de bemanning. Bovenaan op de lyst van buitenlandse kopers op de Lelpziger Messe staat dit Jaar Denemarken, gevolgd door Nederland en Engeland. Polen was de voornaamste koper van de „Volksdemocratieën". Naar ln Athene ls vernomen, heeft Griekenland de speciale commissie der V.N. voor de Balkan verzocht, een onder- .zoek ln te stellen naar beweerde activiteit van „radlo-splonnen" uit Polen. Ongeveer 1500 man personeel ln 21 Londense gasbedrijven hebben het werk neergelegd uit protest tegen de lage lonen. Het zijn alleen arbeiders die voor het onderhoud van de leidingen zorgen en de gasvoorzlenlng gaat ongestoord door. De hoge commissarissen van West'- Dult-sland zullen alle drie deelnemen aan de besprekingen te New York van de ministers van buitenlandse zaken van Engeland. Frankrijk en de V S. De Oost-Duitse regering heeft Karl Maron. een veteraan van de communis tische party, tot hoofd van de volks- polltie benoemd. Hy volgt de onlangs overleden dr Kurt Fischer op. De persattaché van het Sovjet-ge zantschap te Belgrado is door de recht- j i bank aldaar tot 10 jaar gevangenisstraf I veroordeeld. Vier Joegoslaven. beschuldigd van splonnoge voor de Sovjet-Unie, werden I veroordeeld tot straffen van 710 jaar. I LEIDSCHE SPAARBANK. In de maand Augustus werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 546.601.14 en terugbetaald f. 624.637.68. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 315 en het aan tal afbetaalde boekjes 208. Op 4055 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f. 52.202 bij geschreven. Er werden 778 busjes ter lediging aan geboden met een gezamenlijke inhoud van f. 10.341 20- Het tegoed der 29.142 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 16.424.321,32. DIENST IN REMONSTRANTSE KERK HERVAT. 4 Naar ons wordt medegedeeld, is de restauratie van de Remonstrantse Kerk thans zover gevorderd, dat dit kerkge bouw morgen weer in gebruik kan wor den genomen; Da Poortman zal in dezs dienst voorgaan- Gedürënde de restauratie van de Re monstrantse Kerk was de Doopsgezinde Gemeente zo welwillend aan de Remon strantse Gemeente gastvrijheid te ver lenen. HET LEIDSCHE VOLKSHUIS IN HET A.S. SEIZOEN. In een keurig verzorgt boekje ont vouwt het Leldsche Volkshuis zijn plan nen voor het seizoen 1950—1951. En dat zijn er veleAllereerst is daar het jeugd- en clubwerk, dat ook nu weer zulk een belangrijke plaats in het Volks- j huiswereldje inneemt. Van de vele le- I zingen, die zowel voor jongeren als vol wassenen zullen woiden gehouden, noe men wij o.a. voordrachten over Vrijheid en dwang ln de opvoeding, em gratie, fotograferen. Floris Verster. Breitner Chinese kunst en Wat de jeugd van ziekten moet en mag weten". Behalve het volgen van eenvoudig huishoudon- derwijs, bestaat er ook gelegenheid tot het volgen van een cursus Esperanto, Engels. Ned. Taal, verbandleer en eerste hulp bij ongelukken, kunstgeschiedenis, natuurkunde ea. De bekende serie Za terdagmiddagvoordrachten opent op 14 October met een lezing van de heer W. de Vogel over ..Mensen en geluiden uit vele landen". In deze voordrachtenreeks zal o.m. nog gesproken worden door prof. dr J. H. Oort, dr A, F. J Rortiel'je, prof. dr M. G. Rutten. Ten slotte, om nog een greep te noen uit dit veelzijd'g samen gestelde werkprogramma, komen er filmvoorstellingen excursies, dagtochten tentkampen en bestaat er gelegenheid tot het volgen van lessen in rhytmische gymnastiek koorzang en muziek. A.s. Woensdag en Donderdagavond van 7 tot 9 uur kan men zich voor een of meerdere onderdelen van dit pro gramma laten inschrijven. ZILVEREN JUBILEUM J. J. EPSKAMP. Gisteren was het precies 25 jaar ge leden, dat de procuratiehouder der N.V. Hollandsche Constructiema'atschappij, de heer J. G. Epskamp bij deze onderne ming ln dienst trad. Ter gelegenheid van dit feit is de heer Epskamp hedenmiddag in de intieme kring van directie en personeel gehul- digd, waarbij vele woorden van harte- j lijke waardering zijn gesproken. Een en ander ging gepaard met de aanbieding van de gebruikelijke enve- loppe en tal van andere geschenken, welke getuigden van de grote sympathie welke de jubilaris in brede kring wordt toegedragen. GOLF NOORDWIJKSE GOLFWEEK Gisteren speelden mevr. A. Klep en de heer H. J. de Koster, die in de Noordwijkse Golfweek voor de British American Challenge Cup met gelijke score binnenkwamen, deze wedstrijd over. De heer H J. de Koster (9) was de gelukkige winnaar met een netto score van 71, terwijl mevr. Klep 15) 72 binnenbracht. ADVERTENTIE Clubles óók in Leiden: nog ccn leerling-(e) gezocht. vier deelnemers gezocht. Drs. B. H. DOODKORTE. Den Haag - Telefoon 11.08.14 „Le music chez soi" KLEURENPRODUCTIES VAN MEESTERWERKEN BIJ VAN SPAANDONK. Wandversiering is altijd een probleem! De een wil er niets van weten, de an der is er zijn ganse leven mee bezig Voor een goede wandversiering zijn twee dingen nodig: artistiek gevoel en stijlbegrip. Daarbij komt nóg een gewichtige fac tor: de financiën. Lang niet iedereen beschikt over de middelen, zich een waardevol, origineel schilderij aan te schaffen. Maar de moderne techniek komt hem te hulp en hóe te hulp! Daarvan krijgt men een idéé op de in de Kunsthandel Gerard van Spaandonlc aan de Breestraat met zeer veel smaak ingerichte tentoonstelling „Le Musée chez soi," bevattende een collectie su perieure kieur-reproducties van Franse impressionisten en leden der jongere scholen. Wii willen eerlijk bekennen getroffen te zijn, door hetgeen op dit gebied ge presteerd wordt. De imitaties zijn ui vele gevallen nauwelijks van de origi nelen te onderscheiden, bewijs hoe sterk de reproductietechniek gevorderd is. Voor hen dus, die zich onmogelijk een origineel meesterkerk kunnen aanschaf ten, is hier keuze te over: er zyn werken van meesters als Bonnard. Braaue, Ce zanne, Degas, Desnoyer, Van Dongen. Dufy, Gauguin, Van Gogh, Marchana, Marquet, Matisse, Monet, Picasso, Pis* sarro. Renoir, Signac, Sisley. Tailleux, Utrillo. Suzanne Valadon, de moeder van Utrillo, Vlaminck en Walch. Zeer speciaal nuttig en leerzaam zijn de reproducties in klein formaat bijv. ook voor scholen, tostituten. ?e' meente-instellingen. wandversiering voor hotels enz. Voor die doeleinden wordt er dan ook reeds een druk ge bruik van gemaakt. Deze kostbare uitgave werd verzorgd door het Etablissement Braun te Parus, terwyi N.V. Meulenhoff en Co te Am sterdam er de alleenvertegenwoordiging van bezit. Men neme eens de moeite een ktisje te nemen: ge leert er de beroemde schil derijen van grote'mannen kennen, waar van ge tot nu toe alleen nog maar ge hoord had. En Uw eigen woning kan er slecnw wél bij varen, al verdient vanzelfspre kend het origineel gelukkig nog altUQ devoorkeur boven de reproductie' BLOEMEN VOOR DE ZIEKENHUIZEN Ter gelegenheid van de Voikstuindera- Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Paula AUda d. van P van der Hoe ven en P. T Slectenhorst; Maria Johan-'i na, d van H G. A. Post en A. Harte- velt; Margaretha Jacoba d. van P. Blok en J. P van Oosten; CornelLs. z van J. Tabak en C. Heemskerk: Jacobus Maar- I ten. zn van J. v. Steenwllk en A. Over- duin: Sara Wllhelmlna. d. van C. L. van Amsterdam en T. van der Zeeuw; Maria 1 AUda Cornelia Petronella dr van J P. Herscheld en J. W. Heijkoop; Jacoba Wllhelmlna. dr van J. N Pool en E Har- teveld: Francisca Leonore. dr van B. van Vloten en L P. Greeven: Hendrlkus Mar- tinus Maria zn van J. Nlissen cn M. G. Porttals; Anthony, zn van A. Plezier en f S. ThJel; Andreas Leonardos Marinus zn i van M. A R. van Remundt en M. H. P .iikeUlkliuizen. OVERLEDEN. W. P. M. Mensen zoon. tiaanden. bloemendag welke vandaag in ons bni wordt gehouden zullen de leden van o Leidse Bond van Volkstuinders middag de door hen gekweekte bloem- bezorgen bij de pat'ënten van het Dn* canessenhuis, het. Elisabethziekeniu en de Anna-kliniek. Het voric jaar on vingen de verpleegden van het AC33- Ziekenhuis deze bloemengroet. NIEUW RAADSLID P. v. d. A Naar wy vernemen is in de vaca'ut* van de heer D J. van Dijk 'P v. d. A- tot I'd van de gemeentersad benoem, verklaard de heer J. H R. van Schoon- derwoerd den Bezsmer. VEILIG VERKEER Wie mei re grote «netheid ril dl I Die aar» mei sloppen meei op ttJd'

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2