5CHEEPJE5WDL Dame, welke tandpasta? De beste: IVOROL! Wat beoogt het Internationaal Academisch Instituut? Grote belangstelling der jeugd voor buitenland Met een enkel woord Kerkelijk Leven DONDERDAG 31 AUGUSTUS Hongaarse regering meldt overeenkomst met de R.K. Kerk VATICAAN TERUGHOUDEND. 7n een communiqué van de Hongaarse regering is medegedeeld, dat er met de katholieke kerk-een overeenkomst tot stand is gekomen na onderhandelingen, die acht weken hebben geduurd. Volgens de overeenkomst erkent en steunt de raad van bisschoppen de grondwet van de volksrepubliek. Geeste lijken, die actie voeren tegen de wet tige ora; van de volksrepubliek en tegen het constructieve werk van deze rege ring zullen volgens het kanonieke recht worden vervolgd. Het episcopaat zou niet, dulden het exploiteren van de godsdienstige gevoelens der gelov'gen en van de instellingen der katholieke kerk ten behoeve van opstandige poli tieke oogmerken" In een speciaal artikel wordt uitdruk king gegeven aan de steun van de Hon gaarse economische orde en een beroep gedaan op de katholieken, hun uiterste best te doen om het vijfjarenplan te hel pen verwezenlijken. Op de geestelijkheid wordt een beroep gedaan, zich niet te kanten tegen de coöoeratleve beweg'ng In de landbouw, welke werkt op vrij willige grondslag en gebaseerd is op hc-t morele principe der solidariteit". De bisschoppen steunen de resolutie die de eerste regering, welke de atoom bom gebruikt, als oorlogsmisdadiger brandmerkt, en veroordelen alle .oor- log-oDhits'ng" aldus meldt het commu- nioué. De Hongaarse regerng verklaart dat zij grondwettelijk volledige godsdienst vrijheid voor de katholieken en de gods dienstige activiteit van de katholieke kerk gegarandeert. Een belangrijke con cessie van de regering is. dat de rege ring confessionele scholen zes jon gensen twee melsjesescholen weer onder het gezag van de 'kerk heeft ge plaatst, In 1948 werden alle confessio nele scholen onder het gezag van de staat geplaatst. De regering vc-kiaarde z'ch tevens be reid de ..financiële behoeften van de ka tholieke kerk op c'clc'. ce wijze te sub sidiëren als is neergelegd in de overeen komsten. die met andere geloofsrichtin gen zijn gesloten". De overeenkomst is getekend door de minister van godsdienstzaken en onder wijs Jozef Darvas. en de aartsbisschop van Kalocsa, Josof Groz. zo wordt me deled eeld. Het vorig jaar weigerden de bisschop pen de eed van trouw aan de volks republiek af te leggen In Mei jl. wei gerden verscheidene bisschoppen de vre desoproep van Stockholm te tekenen. Een beweging van lagere geestelijken heeft met steun van de regering onlangs het vredescomité van katholieke gees telijken" opgedicht. Men verwacht, dat bisschop Peterivan Vac. hoofd van een van de grootste dio- cessen in Hongarije die zich tegen een overeenkomst tussen de staat en de kerk heeft gekant, krachtens de overeen komst zal moeten verschijnen voor een apostolisch hof". Hii heeft versche'de ne priesters wegens deelneming aan het .vredescomité van katholieke geestelij ken" gesuspendeerd. De bekendmaking van de Hongaarse regering is in Vaticaankringen met de grootste t-erughoudenheid ontvangen. Men verklaart er niets van af te weten. De omzichtigheid waarvan in die kr'n- gen wordt, blijk gegeven, acht men ge wettigd door de bewoordingen van het accoord. Men verklaart dat het episco paat in geen enkel land de verbintenis kan aangaan een regime te steunen, dat maatregelen zou kunnen nemen, die in strijd zijn met het geloof. Truman spreekt op „Labor-day" OPWEKKING VOOR DE VREDE. President Truman heeft ter gelegen heid van „Labor-day" (dag van de ar beid) in een verklaring o.m. het vol gende gezegd: „Een van de grote hinderpalen vormt het internationale communisme, dat zich valselijk voordoet als de vriend van hen, die werken, maar dat de arbeiders overal, waar het de macht in handen krijgt, tot slavernij brengt. Thans heeft deze beweging de we reldvrede geschonden. Wij en andere vrije landen, die deel uitmaken van de V.N., hebben ondub belzinnig doen blijken, dat gewapende agressie met gewapende verdediging zal worden weerstaan. En wij zijn bezig onze gemeenschappelijke kracht te ver hogen en te organiseren, opdat deze kan dienen als een schild, waarachter wij onze grote constructieve taak. n.l. het scheppen van de vrede, kunnen vol brengen. Wij zijn er van overtuigd, dat een wereld waar vrede heerst ongekende mogelijkheden biedt voor ontwikkeling cn vooruitgang voor alle mensen, waar ook ter wereld, maar de uitslag hangt niet alleen van ons af. Zolang de aan vallers nog niet duidelijk laten blijken, dat zij vrede wensen, moeten wij af doende defensiemaatregelen nemen. Ik weet dat de Amerikaanse arbeiders als goede burgers bereid zijn hun aandeel op zich te nemen bij de inspanning, die van ons allen gevergd wordt. Ik weet, dat ik als president van de Verenigde Staten kan rekenen op de steun en de vaderlandslievende toe wijding van de arbeiders by onze po ging een rechtvaardige en blijvende vrede in de wereld te vestigen, een vrede, waarbij niet alleen onze eigen arbeiders, maar alle arbeiders over de gehele wereld in steeds sterkere mate gebaat zullen zijn". De dag zo zeide de president nog, diende een dag te zijn, waarop men zien plechtig gordde voor de toekomstige taak. Labor-day was dit jaar een sym bool voor het aanvaarden van een taak in het belang van de vrede, tezamen met andere vrije landen. Truman zwaaide de Amerikaanse ar beiders en arbeidsters lof toe voor de „enorme prestaties waarmede zij een krachtiger en productiever bedrijfs leven helpen opbouwen". „Labor-day", welke dag van oudsher in geheel Amerika op de eerste Maan dag van September gevierd wordt, is een nationale feestdag. In de laatste ja ren grijpen de arbeidersleiders deze ge legenheid aan om een overzicht te geven van de economische en sociale vooruitgang van de arbeiders in de af gelopen jaren en om nieuwe plannen bekend te maken voor de toekomst. Voor het eerst werd deze dag in 1882 in de staat New York gevierd. Vreemde Sovjet-protest nota te Stockholm ZAL WORDEN AFGEWEZEN. I De Sovjet-ambassade te Stockholm heeft aan het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhan digd waarin geprotesteerd wordt „tegen het onwettig arresteren van Willis Vil- kans, een Letlander, die op weg was van Engeland naar de Sovjet-Unie, aan. boord van een Sovjet-vaartuig, terwijl de ambassade onjuiste inlichtingen ont ving". Vilkans was met twee andere Letlanders aan wal gegaan en „verdwe nen". Toen de ambassade de Zweedse autoriteiten had verzocht behulpzaam te zijn bij de opsporing, had het mi nisterie meegedeeld, dat de twee andere Letlanders ondervraagd waren en dat men er bij hen op aangedrongen had terug te keren naar Engeland. Van Vil kans, zo hadden de autoriteiten echter medegedeeld, was geen spoor gevonden. Enige tijd later had Vilkans zich ech ter in Duitsland bij de Russische repa- triërings-autoriteiten vervoegd. Toen Vilkans thuis aangekomen was, had hij in een brief verklaard, dat hu door de Zweedse politie gearresteerd was en dat men hem had ondervraagd „in tegen woordigheid van Baltische fascisten". De nota beschuldigt de Zweedse autori teiten van openlijke misleiding teneinde de Sovjet-ambassade op een dwaalspoor te brengen Zij verzoekt de bestraffing van de politiefunctionarissen, die voor de arrestatie verantwoordelijk zijn. Zweden zal de nota afwijzen. Een woordvoerder van de politie noem de de beschuldiging „fantastisch en ge heel zonder grond". Het Letlandse co mité verklaarde geen contact met ge noemde drie Letten te onderhouden en zelfs niet van hun bestaan af te weten. De wijze van overhandigen der nota door de Sovjetrussische ambassade ging overigens wel flagrant in tegen de di plomatieke gewoonten! De nota werd niet overhandigd door de ambassadeur of een lid van de ambassade, doch door een loopjongen aan de portier van het ministerie afgegeven! West-Duits memorandum OVER DEFENSIE. Aan de geallieerde hoge commissie is een memorandum van de West-Duit se regering overhandigd, waarin haar zienswijze met betrekking tot de interne en externe defensie is uiteengezet. Naar verklaard werd, zal de inhoud van het document niet worden bekend gemaakt. In geallieerde kringen is men van mening, dat het memorandum de ziens wijze van de West-Duitse regering, zo als deze onlangs door Adenauer is uit eengezet. weergeeft. Men is van mening, dat de hoge commissarissen na bestudering van het document en na overleg met Adenauer, het zullen verwijzen naar de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, welke op 12 September in Washington wordt gehouden. In politieke kringen te Bonn wordt verklaard, dat het door de bondsrege ring aan de geallieerde hoge commissie overhandigde memorandum over de verdediging vier punten bevat. Het eerste stelt voor de bezettings troepen in West-Duitsland aanmer kelijk te versterken, het tweede stelt de vorming van een Europees leger voor, het derde de oprichting van een „beschermend politiccorps" onder het gezag van dc bondsautoriteiten, het vierde punt de beëindiging van de staat van oorlog en een grondige wij ziging van het bezettingsstatuut, ge lijkstaand met het herstel van dc Duitse souvereiniteit. Verkiezingen Zuid-West- Afrika ZEGE VAN MALAN. de De nationalistische partij van Zuid-Afrikaanse premier dr Malan heeft de eerste ronde van de verkiezingen in Zuid-West-Afrika, die waarschijnlijk de politiek van de Zuid-Afrikaanse Unie ten aanzien van dit gebied zullen'be palen, gewonnen. Malans partij heeft de zetel-Windhoek veroverd met 2.266 stemmen. De candidaat van de Vere nigde Partij van generaal Smuts kreeg er 2.032. Het gaat in totaal om zes par lementszetels. Tegelijkertijd worden 18 afgevaardigden voor de wetgevende vergadering van Zuid-West-Afrika ge kozen. Van de vijf tot nu toe bekende zetels in dit lichaam kregen de natio nalisten er vier en de verenigde partij één. Conflict bij de Engelse weekbladen DITMAAL WAARSCHIJNLIJK VAN „ONDERDUIKEN" GEEN SPRAKE. (Van onze Londense correspondent) De politieke weekbladen, welke zulk een belangrijke Invloed uitoefenen op de publieke opinie in Engeland, zuner. deze week zo gced als zeker niet ver schijnen, als gevolg van een arbeids conflict in het drukkersbedrijf. Dagbladen en regeringspublicaties zullen er echter niet door aangetast worden, Het betreft hier een uitsluiting door de werkgevers van drukkersper- soneel, dat tot lijdelijk verzet overging, omdat een geëiste loonsverhoging was afgewezen. Dit lijdelijk verzet bestond uit de weigering om overuren te ma ken, zonder welke het geregelde ar beidsproces spaak loopt. Strikt geno men gaan de arbeiders, welke zich aan de officieel voorgeschreven werktijden houden, vrij uit. De extra-uren berus ten op een algemeen in het bedrijf aanvaarde gewoonte. In 1947 versche nen de weekbladen gedurende twee weken niet als gevolg van de steenkool crisis. De regering had namelijk het toen door velen overdreven geachte besluit genomen om de publicatie van weekbladen en andere periodieken tij delijk stop te zetten, teneinde electrici- teit en dus brandstof, te sparen. De verontwaardiging in perskringen over aeze aanslag op de persvrijheid, was toen zo groot, dat een aantal dag bladen vrijwillig ruimte aan de week bladen. ook als deze niet tot hun eigen richting behoorden, afstonden. Een links blad als de „New States man" vond b.v. gastvrijheid in de con servatieve ..Daily Telegraph". De hoofd inhoud van elk periodiek was echter over verscheidene dagbladen verdeeld. Zo iets was uniek in de geschiedenis der journalstiek. Het is niet waar schijnlijk, dat de dagbladpers opnieuw de weekbladen zal laten „onderduiken" c-mdat dan moeilijkheden met het per soneel der krantendrukkerijen zullen werden uitgelokt. Niet alle werkgevers hebben echter de uitsluiting aangekondigd, zodat af gewacht dient te worden wat het effect van het conflict zal zijn. „JEHOVA'S GETUIGEN" IN DE SOVJET-ZONE GEARRESTEERD. Een woordvoerder van het Oostduitsél ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de godsdienstige gemeenschap van „Jehova's getuigen" in de Oostduitse zone alsmede in de Oostelijke sector van Berlijn verboden zal worden. Het verbod zal na de ver kiezingen in October uitgevoerd wor den op grond van een bepaling volgens welke verenigingen op cultureel, reli gieus, maatschappelijk en politiek ter rein geregistreerd moeten worden en in het bezit moeten zijn van een licentie. De licentie van de gemeenschap van „Jehova's getuigen" zou niet worden verlengd. (Zij werd door de Sovjet-auto riteiten verleend). De pers in de Sóvjet-zone beschuldig de de gemeenschap er van ln dienst te staan van het „Amerikaanse imperia lisme". In het bijzonder wordt aan de gemeenschap ten laste gelegd, dat zij, 50.000 leden in de Oostduitse zone tel lend, weigerde de „lijët tot afschaffing van de atoombom" te tekenen. Inmiddels zijn 20 „getuigen" in Oost- Berlijn gearresteerd en in boelen weg geleid. Hun wordt ten laste gelegd on der het mom van „Jehova's getuigen" „oorlogsstokers" gesteund te hebbenen „misdadige medewerking" te hebben verleend aan „activiteit tegen de staat". Voorts zouden zij in verbinding hebben gestaan met de geheime dienst van een vreemde mogendheid. Het hoofdbureau van de gemeenschap te Maagdenburg (Sovjet-zone) is door leden van de volkspolitie en ambtenarep van de vei ligheidsdienst bezet. Ongeveer 60 aan hangers der getuigen werden twee aan twee weggevoerd. Er zouden: voorts nog een aantal getuigen naar liet concen tratiekamp van Bautzen overgebracht zyn. Ds J. v. (1. GIESEN In de ouderdom van 53 Jaar is ln het dlaconessenhuls te Arnhem overleden, ds J v. d. Giesen, vlootpredlkant alsook pre dikant ln algemene dienst \anwege de generale svnode der. Ned. Herv, Kerk. De overledene" werd ln 1923 predikant ln Oos- terhou (Geld.) en trad ln 1929 op als vlootpredlkant te Vlissingen, wat hij ge weest is tot Juli 1-940 Na de bevrijding RUIM 60.000 WERKLOZEN. OP 30 JUNI 1950. TEGEN GEBRUIK VAN ROND ALS TREKKRACHT. Het Wereldcongres van Dierenbe scherming heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer en aan de minister van Justitie een telegram gezonden, waarin adhaesie wordt betuigd aan het voorstel van de Anti-Trekhondenbond om ten spoedigste te komen tot een wettelijk verbod van het gebruik van hond als trekkracht. Het congres is gisteravond door dr mr Hugenholtz gesloten. COMITÉ VRIJHEIDSKLOKKEN VRAAGT BIJDRAGE. Het comité „Vrijheidsklokken" ver zoekt ons het volgende mede te delen: „Op deze 31ste Augustus 1950. waarop Prinses Wilhelmlna 70 jaar wordt en geheel Nederland zich de nationale strijd om de vrijheid onder haar leiding her- i innert, roept het comité „Vrijheidsklok- - ken" uit de commissie Nationale Her- opnieuw Een dezer dagen gedroeg hu denking, dat in de hoofdstad een klok- zich zo woest dat zijn zoons z'.ch ge- kenspel gaat oprichten, allen op tot j noodzaakt zagen hun vader met touwen het geven van een bijdrage. j vast te binden totdat de politie zou zijn Gironummer van het comité „Vrij- j gearriveerd. De man bevindt zich thans heidsklokken" is 1012". 'opnieuw ln arrest. 85000 BEDEVAARDERS DOOR PAl'S GEZEGEND. Gedurende het tweede kwartaal vanonder hen Pax Romana-dcelnemers en dit jaar daalde het aantal werklozen van 86.981 tot 60.668 (45.917 op 30 Juni 1949). Door de seizoensopleving in ver schillende bedrijfstakken konden ook vele ongeschoolde losse arbeiders aan de slag. Gebleken is, dat de werkloos heid op 30 Juni 1950 in alle provincies (uitgezonderd Zeeland) groter was dan op 30 Juni 1949, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Sociale Zaken mede, DRONKEN VADER DOOR ZOONS VASTGEBONDEN Bijna een week lang heeft de woon wagenbewoner J. de „Kleine Heide" een buurt in Venlo. geterroriseerd. De man bedronk zich VTijwel iedere dag en ging dan telkens tegen een andere fa milie in de buurt tot de aanval over. Enige malen werd hij reeds gearresteerd, doch na zijn vrijlating begon hij telkens Nijmeegse studenten. De Paus heeft 45.009 bedevaarders, o.w. 600 studenten van de Nijmeegs® Universiteit, in de basiliek van de Sint Pieter in aud ëntie ontvangen. Meer dan 35.000 bedevaarders konden geen toegang meer krijgen en bleven buiten op het plein. Onder de gelovigen bevonden zich 7.000 ,Pax Romana"-bedevaarders, te genover wie de Paus zijn vreugde heeft uitgesproken over het feit, dat in dez» beweging katholieke intellectuelen van elke leeftijd vertegenwoordigd zijn. De Paus heeft o m. de intellectuelen geluk gewenst met het voorbeeld van broeder lijke eendracht, dat zij gegeven hebben op het Congres te Amsterdam en hij heeft hen er toe aangezet er verder zorg voor te dragen, dat de Katholieken aan de sp t-s komen In alle uitingen van het moderne leven. Tot besluit bevestigde hij dat het geloof en het zieleleven onmis bare elementen zijn voor elke katholieke actie ADVERTENTIE werd hij opnieuw vlootpredlkant en was speciaal belast met de geestelijke verzor ging van het Marine-hospitaal te Overveen. et/tffaun- r* c VrUrin.c- iljn stoffelijk overschot zal a s. Vrijdag middag om 3 uur te Schaarbergen worden ter aarde besteld. Nederlandse meesters uit huis te Surrey gestolen U t HoLmbury House in Surrey, de woning van mevrouw Marie Cloti'.de Guinnes millionairs-weduwe van de bierbrouwerij-magnaat wijlen Arthur Guinnes, zijn zes schilderstukken van oude meesters gestolen, waarvan vijf van Nederlandse meesters.. De kostbaarste zijn Hollands Interi eur" van Gabriel Metsu en „Een spel letje tric-trac" van Adrlaan van Ostade. Het zesde sch'lderij is „Fête Champètre" van de Franse meester Jean Pater. Dc doeken alle klein van formaat, zyn uit de lijst gesneden en kunnen gemakke lijk in een pakje zijn meegenomen De dieven kwamen Maandagnacht het huis binnen en de diefstal werd D nsdagmor- gen ontdekt. De totale waarde wordt op ruim f.90. 000 geschat. De Engelse kunsthandelaren zijn ge waarschuwd en de politie heeft het vas K.A.B. acht 5 loons verhoging noodzakelijk De sociaal economische Raad van de Katholiek? Arbeiders beweging kwam gisteren te Utrecht bijeen teneinde zich opn'euw te beraden over de moeilijke situatie, waarin de arbeidende bevolking van ons land z'ch bevindt tengevolge van de duidelijk aanwijsbare en voort durende stSic ng v ar de kosten voor het levensonderhoud. Dc Raad sprak als zijn mening uit, in dc geest al geruime tyd geleden door nem gesteld dat op korte ter mijn ten ^erhu^ing van lonen cn sa larissen van ten minste 5% dient te worden doorgei ctrd die eveneens van toepassing (beul t* zyn op de kinder bijslagen cn dc uitkeringen uit hoofde van sóciale verzekeringen. Wat ds prijspolitiek betreft zal het -;aar oordeel van.de Raad, noodzakelijk ging van de kosten van voor het dage lijks levensonderhoud van betekenis zijnde verbruiksartikelen. met name voe ding. kleding en schoeisel, te voorkomen. Het verbondsbestuur van de K A.B. zal in samenwerking met de overige delen der bonafide Nederlandse vakbeweging in bovensta, nie gees*- met spoed zijn bemoeiingen bij de offic'ële instanties vocitzettep. [eland e-.eneens een beschaving der rijn. dat de overheid maatregelen neemt, schilderstukken verschaft. die er op gsricht zijn een verdere sty- Vakkennis blijft hoofdzaak (Speciale "berichtgeving). Prof. dr F. J. Th. Rutten, onze Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, heeft, gelijk bekend, in een radiorede aangekondigd, dat er in Nederland een internationaal Acade misch Instituut, zal worden gevestigd. E: bestaat tegenwoordig een grote behoefte aan deskundigen op speciale gebieden, o.a ingenieurs, economen en medici, die uitgezonden moeten worden voor de opbouw van achterlijke ge bieden Dat onderwerp is een belangiijk punt op het programma van President Truman en dat van de Ver. Naties. Nederland is overbevolkt. Het staat vast, dat het de grootste moeit? zal kosten, onze steeds groeiende bevol king in de volgende 20 jaren wordt een bevolkingsvermeerdering van 2 millioen inwoners venvacht op dc vaderlandse bodem werkzaam te stel len. De jeugd toont een grote belangstel ling voor werk in het buitenland, mis schien ook wel, omdat het moeilijk is, daarvoor een vergunning te krijgen Het pleit voor de jeugd, dat zij moeilijk en riskant werk verkiest boven gemak kelijk werk in de oude sleur. Nederland heeft op dat gebied een grote traditie. Wat wij gedurende ecuwen in overzeese gebieden hebben iot stand gebracht, overtreft veelal het- Voor beter breiwerk - betere wol, dus,,, KONINKLIJKE. SC H EÈPJ ES.WOLF AB R I EKEN VEENENDAAL Truman zal morgen zijn „verslag aan de natie" rifbrengen in de vorm van „een praatje bij de haard". Het zal een half uur duren. BINNENLAND Manschappen van de Nationale Reserve zijn gistermiddag met hun eerste Eractlsche luchtdoelartlllerle-oefenlngen egonnen. Het zijn 210 vrijwilligers uit Friesland, Overijssel, Zuid- en Noord- Holland, de vier districten waar afdelingen luchtdoelartillerie gevormd zijn. In het „Bouwcentrum" te Rotterdam zijn gistermiddag twee nieuwe afdelingen geopend, te weten de afdeling Wegenbouw, die op initiatief van de Ned. Ver. van Wegenbouwers tot stand kwam en de afdeling Noordoostpolder van de dienst van Noordoostpolderwerken. Gistermiddag ls ln het water van de Haringkade te Den Haag verdronken de 7-jarlge G. T. uit de Zutphensestraat. De longen was op een boot aan het spelen en ls bij het spel overboord gevallen. Na 25 minuten dreggen werd de knaap gevonden. De levensgeesten waren echter helaas ge weken. Met Ingang van 1 September zal het secretariaat van de Commissie. Ingesteld Ingevolge Art. 8 van de Garantlewet bur gerlijke overheidsdienaren Indonesië, ge vestigd zijn Surlnamestraat 3 te Den Haag. Om zich op de hoogte te stellen van het Nederlandse Veilingwezen en voorts inet het doel om algemene problemen op het gebied der voedselvoorziening met zyn Nederlandse collega te bespreken, ls gls- j termiddag ln ons land aangekomen de Britse Minister van Voedselvoorziening, de heer M Webb BUITENLAND Dr Maria Montessori wordt vandaag 80 Jaar. ZIJ viert haar verjaardag te Perug- gla (Italië), waar op het ogenblik de dertigste internationale Montessorle-cursus wordt gehouden. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 362 tegen 1 stem ae tekst goedgekeurd van een wetsontwerp dat de dienstplicht van artsen, tandartsen en andere specialisten van de gezondheids diensten mogelijk maakt. Op een geheime plaats ln de Suez- kanaalzone ln Egypte zijn hedenochtend drie Jonge Britse militairen, die wegens moord op een Egyptische garagebewaker te Cairo ter dood waren veroordeeld, opge hangen. Een Britse sciferprèchter was vóór de terechtstelling uit Engeland overgeko men. Te Pretoria is bekend gemaakt, dat in 1949 door wilde dieren 300.000 schapen en 5.000 stuks rundvee zijn gedood in de Unie van Zuld-Afrlka, Door ziekte en droogte stierven 855.000 runderen en 2 300.000 schapen. Volgens radio-Moskou' zal door een nieuwe stuwdam te Koeibisjef het peil van de Wolga zodanig verhoogd worden, dat de rivier voor zeeschepen bevaarbaar is. Door de dam zal ook een der grootste meren ter wereld worden gevormd. H?.t zal 480 km. lang en 38 breed worden. Naar gemeld wordt hebben uitge hongerde wolven schaapskudden ln de bergen van Frosinone, slechts 50 km. van Rome verwijderd, aangevallen. In het gebied van Segni zijn 45 schapen, vijf geiten en een paard door wolven weggesleept. De boeren d^ganlseren wolvenjachteA. In de Verenigde Staten heeft men een nieuw soort synthetische rubber uitgevonden, die zich uitstekend leent voor de vervaardiging van autobanden. De nieuwe rubbersoort wordt poly- butalen of pb-rubber genoemd. De premiers van de elf West-Duitse deelstaten zijn te Koenlgsteln (Taunus) bijeengekomen. Zij hebben besloten ln te gaan op het verzoek van de bondsregering Inzake de reorganisatie van de politie. Vluchtelingen uit de Sovjetrussische zone, die zich thans in West-Dultsland bevinden, hebben een éigen vereniging op- andere militairen bevonden bij het eiland I gericht ..om het land uit zltn apathie te Galto kapseisde. Elf slaagden er ln het wekken" en het volk te doen beseffen eiland te bereiken, de anderen worden 1 ..uat het betekent ln Oost-Duitsland te vermist. 1 leven". Een tweehonderdtal balen met Rus sische pelzen, ter waarde van ongeveer tweehonderdduizend pond sterling, die door de Queen Elizabeth en de Mauretlana uit New York mee teruggenomen zyn. daar de New Yorkse havenarbeiders weigerden deze uit Sovjet-Rusland afkomstige goederen te lossen, liggen thans ln een havenloods te Southampton opgeslagen zonder dat iemand er zicht voor meldt. De pelzen zijn aan snel bederf onderhevig. Te Gauhauti in Assam (India) ls officieel bekend gemaakt, dat door de aardbeving op 15 Augustus en de daaraan volgende overstromingen een gebied van ongeveer 38.000 vlerkante kilometer schade heeft geleden. H millioen mensen zijn ge troffen en naar schatting meer dan 1.000 om het leven gekomen Een zuivere waar dering van de toestand ls nog niet. moge- ïyk. omdat weinig berichten worden ont vangen van het heuvelgebled, waar thans aardverschuivingen en overstromingen plaats vinden. Naar schatting zijn by na 100.000 stuks vee omgekomen en is aan eigendommen voor 40 millioen gulden schade toegebracht. De West-Berlynse politie heeft vier leden van de Oost-Duitse volkspolitie ge arresteerd. die ln een open politle-auto door het Westen reden, gewapend met pistolen en karabijnen. De Oost-Duitse fiolltlemannen verklaarden de weg verloren e hebben, In Chesapeake baal (Verenigde Sta ten) zyn proeven genomen met een kleine onderzeeboot naar Brits ontwerp van vijftien meter lengte en met een beman ning van vier koppen zonder torpedo- buizen of dekgeschut en in het bijzonder bedoeld voor het aanvallen van schepen ln havens Daartoe voert het vaartuig aan de buitenkant milnen mede. die van bin nen uit kunnen worden losgelaten. Men vreest dat rieden Zweedse artil leristen om het leven zyn gekomen, nadat een sleepboot waarop zij zich met elf geen buitenlanders op dit gebied heb ben gepresteerd. Nederlandse waterbouwkundigen, eco nomen en financiers, worden dikwijls in het buitenland geraadpleegd. De grondgedachte van het Interna tionaal Academisch Instituut, dat onze Regering het voornemen heeft te stich ten, verdient dus alle aanbeveling Er zijn aan de universiteiten van Lelden en Utrecht hoogleraren werkzaam, die in het bijzonder deskundig zijn op de gebieden van de Oosterse talen, de vol kenkunde, het inheemse recht en, wat men vroeger noemde, de „koloniale" economie en wat thans beter de „tro pische" economie kan worden geheten De Leidse Universiteit en een in onze stad gevestigde drukkerij zijn van ouds beroemd, om haar kennis van Oosterse talen. Het aantal „indologen". dat in Lei den en Utrecht wordt opgeleid, neemt snel af Indonesiërs kunnen geen stu diebeurzen meer van de Indonesische Republiek krijgen. De cursussen zullen binnenkort zelfs worden stopgezet. Namens het. C.N.V. werd ons medege deeld. dat de drie vakcentralen (N.V.V., K.A.B en C.N.V.) reeds enige weken ge leden voorstellen bij de regering hebben ingediend inzake verhoging van lonen en het treffen van prijsregulerende maatregelen. Teneinde het resultaat van het overleg hierover niet te schaden heb ben de drie Vakcentralen zich onthou den van een voortijdige publicatie van de voorstellen. Het C.N.V. acht zich n'.et gerechtigd om. zonder voorkennis van de beide an dere vakcentralen, tot publicatie van de voorstellen over te gaan. Men verwacht evenwel, dat zeer spoedig nadere mede delingen over de stand van zaken' zul len kunnen worden gedaan. Regering en Nieuw-Guinea rapport ANDER INZICHT INZAKE GODS DIENSTIGE AANGELEGENHEDEN. De Nederlandse leden der Nieuw Gui- nea-commi.ssie stellen in het door hen verzorgde deel van het rapport, dat overdracht van de beheersvoering over Nieuw Guinea aan Indonsië strijdig zou zijn met de belangen der bevolking van Nieuw Guinea, o.m. omdat zoda nige overdracht desorganisatie ten ge volge zou hebben. Daarbij wordt lndat verband overwogen dat alleen het on derwijs, dat in handen van zending en missie is, nog zou kunnen blijven func- tinenneren, dan echter op voorwaard?, dat dit cp gelijke financiële steun van de overheid kan rekenen als thans het geval is. De Nederlandse leden geven daarbij als hun mening te kennen dat het problematisch moet worden geacht of een in hoofdzaak Islamictisch land als Indonesië daartoe op den duur bereid zou zijn. In dit verband vernemen wij van officiële zijde, dat het karakter van de Commissie en het door haar uitge- j brachte rapport medebrengt, dat u:t- Daardoor komen voortreffelijke leer- ^e. op^tting van. de betrok- kracliten cn naar werk zoekende leer lingen beschikbaar. Er is dus tegelij kertijd vraag en aanbod. Van die om standigheid moet worden gebruik ge maakt. Voor één gevaar menen wij echter 'e moeten waarschuwen. Wat van deze toekomstige deskundigen, zal worden gevergd, is in de eerste plaats degelijke kennis van een bepaald vak en tevens geschiktheid om dat vak in het buiten land, dikwijls onder moeilijke omstan digheden uit te oefenen. Maar de vak kennis blijft de hoofdzaak. Het is dus wenselijk de opleiding niet centraal, maar gedecentraliseerd te doen geschieden, veelal aan de bestaande universiteiten en hogescholen en aan die bestaande opleidingsinstituten krachten toe te voegen, die best van de ene plaats naar de andere kunnen reizen het is somtijds ook een voor deel dat ons land klein is om de al- eemene kennis toe te voegen aan de ter plaatse beschikbare speciale kennis. Die speciale deskundigheid met de hoofdzaak blijven in de opleiding. Beschikken de leerlingen daarover, dan mag verwacht worden, dat 'j energiek genoeg zullen zyn anders zijn zij by voorbaat mislukt om dc aanvullend; kennis desnoodu zelf standig op te doen. Nederlandse deskundigen met een wereldreputatie als dr ir J. Ringers, dr HIrschfeld en mr Beynen hebben nooit een speciale opleiding voor „buiten landse dienst" ontvangen. Wat natuur lijk niet wegneemt, dat het nuttig is. wanneer dat mogelijk is, daarmede bij de opleiding rekening te houden. Worden bij de instelling van het In ternationaal Academisch Instituut deze omstandigheden ln aanmerking geno men, dan mag men van het resul taat goede verwachtingen koesteren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kesteren (toez.) J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Benoemd tot hulppred. te Delft H. Beller cand. te Enkhulzen. Geref. Kerken Beroepen te Glessen- Ryswlik J. Wilschut cand. te Rotterdam: te Mlldam H. T. van Bochove, cand. te Finster wolde Aangenomen naar Hantum L. F. Stolk, cand. te Amsterdam, die bedankte voor Zyidyk. Geref. Kerken onderh. art. 31 IC.O. Beroepen te Twljzel J. v. d. Haagen te Ulrum; te Roodeschool C Stam te Ermelo. Bedankt voor Noordbergum J. D. Hout man te Overschild. Geref. Gemeenten Tweetal te Tholen F Mallan te Brulnlsse en W. de Wit te KMdclburg. (Baptisten Gemeenten Beroepen te Apeldoorn D. Slort te Almelo. ken Commissie-leden wordt weergege ven. De Nederlandse leden der Com missie zijn bij de opstelling van hun rapport dan ook volkomen zelfstandig en onafhankelijk van de regering te werk gegaan. Ten aanzien van bovenbedoelde me ning kan de regering met alle waardering overigens voor de arbeid der Commissie de opvatting der Nederlandse commissieleden niet de len. Integendeel, de regering is van oordeel, dat godsdienstige aangele genheden niet in dit staalkundig en volkenrechtelijk vraagstuk behoren te «orden betrokken. In het Unie-sta tuut zijn de vrijheid en de hoge be tekenis van godsdienst en onderwijs zowel door Nederland als door Indo nesia gelijkelijk erkend. Beide staten brengen deze erkenning in practijk op een wijze, die nimmer aanleiding tot gegronde critiek heeft gegeven. De Nederlandse regering meent dan ook, dat het door de Nederlandse leden der Commissie gebezigde argument bij de a.s. tussen Nederland en Indonesië omtrent de staatkundige status van Nieuw Guinea te voeren onderhandelin gen buiten discussie dient te worden genouden. Uit het contact, dat de Ne derlandse regering te dezer zake met bevoegde kringen uit zending en missie heeft gehad, is haar gebleken, dat dit standpunt der Nederlandse regering in deze kringen volledige instemming ont moet. BUNZINGS VOCHTEN MET JONGEN. „Onverdragcljjkc lucht" zei de overwinnaar. Het zal niet alle dagen voorkomen dat- een 14-jarige schooljongen een g?v?cht moet leveren met een viertal bunzings! Jan van der Laan Jr te Makkum was met een jager op de jacht in de weiden bij het dorp Wons. Toen hij probeerde en'ge eenden op te jagen, ontdekt? hij een paar juist verscheurde kieviten en merkte hy. dat even verderop een grote vlucht van dez? vogels geweldig :e ^eer ging tegen iets dat zich op de grond moest bevinden Nieuwsgier'g geworden ging hij er op af en ontdekte plotseling een viertal bunzings. Hij naderde de dieren tot op ongeveer 10 meter afstand en verwachtte niets anders dan dat zU op de vlucht zouden slaan Dit gebeurde echter niet. Ze richtten zich op de ach terpoten op en kwamen toen op hem af gestormd waarbij de grootste legen hem opsprong tot op zijn borst en zich vast beet in zijn kiel Er ontstond een gevecht. waanr: de kleine lager ten slotte als overwinnaar te voorschiin trad Drie bunzings wer den gedood. De vierde wist te ontko men. „Het- was héél spannend", zei de knaap .Maar de lucht van die dieren was bU04 niet te verdragen"

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2