Formosa komt voor de Veiligheidsraad Noord-Koreanen nog steeds in offensief Indonesië heeft geen geldig recht op Ned. Nieuw-Guinea Australië wenst kans voor Guinea's onafhankelijkheid WEERBERICHT Prinses Willielniina 70 jaar 89ste Jaargang .WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1950 No. 27085 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Officiële verklaring van Minister Spender: Communisme dient geweerd De Australische minister van Buit. Za len Percy Spender, heeft na zyn be sprekingen met minister-president dr W. Dress en de ministers Stikker en Van Maarseveen, een verklaring inzake Ne derlands Nieuw-Guinea afgelegd. Hij deelde mee. dat de Australische regering niet in overweging neemt, dat Indonesië enig geldig recht heeft op Nederlands Nieuw-Guinea, welks toekomst van hoogst en vitaal belang is voor het Australische volk. Namens de Australische regering heeft hü. tijdens zijn bezoek aan ons land. dit standpunt aan de Neder landse regering kenbaar gemaakt. De Hoge Commissaris van Indonesië heeft hem ontmoet en de heer Spen- der heeft aan de heer Roem ditzelfde standpunt meegedeeld. Geheel Nieuw-Guinea, met inbegrip ran Nederlands Nieuw-Guinea, is in E«n enkel opzicht geografisch een deel van Indonesië, aldus de heer Spender. .\!s het tot een speciaal geografisch ge lid behoort, dan behoort het tot. dat ceel van de wereld, dat men vrijwel kan beschrijven als de Australische continen tale groep Minister Spender heeft vervolgens ln het bijzonder op het volgende gewezen: 1. Dc bevolking van Nederlands Nieuw- Guinea is hetzelfde volk als in Austra lisch Nicuw-Ciuinea en Australisch Papoea; 2. daarom behoort het volk van geheel Nieuw-Guinea tot cén ras; 3. het heeft nagenoeg dezelfde graad van sociale ontwikkeling met dezelfde algemene ethnologlsclic achtergrond, gewoonten en tradities. Diensvolgens vormt Ned. Nieuw-Guinea een inte graal deel van Nieuw-Guinea in zijn geheel; 4. land en volk van Nieuw- Guinea zijn noch geografisch, noch volgens ras een deel van Indonesië; 5. het volk heeft geen rassen verwant schap met de volkeren van Indonesië. Ware diensvolgens de souvereiniteit over (iit volk door de ene regering-aam - een andere over te dragen, dan zou het enige verschil voor de Inheemse of in- hndse bevolking van Ned. Nieuw-Guinea zijn. dat zij zou komen onder het be- ir'nd van een andere mogendheid maar onder die van het eigen volk." Minister Speender verklaarde, dat de toekomst van hpt volk van Nieuw-Gui nea alleen zou moeten worden bepaald, om politiek zichzelf t.e zijn. hetgeen voor cp eerste jaren nog niet mogelijk is. Naar de mening van de Australische regering is er niets steekhoudender in enize e s dat daar Ned. Nieuw-Guinea troegar deel uitmaakte van het koloniale bestuur van de Nederlandse regering, het na de jongste gebeurtenissen zou be horen tot de Republiek Indonesië. „De ervaring heeft de Australiërs geleerd, van welk enorm strategisch belang het vastdand van Nieuw-Gui nea voor de Australische verdediging is. Ik heb er. aldus minister Spender voorheen reeds op gewezen, dat wij onze geografische ligging niet kunnen wijzigen. Geheel onafhankelijk van de militaire en strategische betekenis, kan men de steeds toenemende com munistische druk in Azië niet buiten beschouwing laten. Het communisme heeft nog geen vaste voet >n Austra lisch Nieuw-Guinea gekregen. Austra lië is vastbesloten, voorzover het daar toe in staat is. t* verzekeren, dat het geen vaste voet aldaar zal verkrijgen. De toekomst, van Ned. Nieuw-Guinea raakt niet slechts de binnenlandse aan gelegenheden van andere landen, doch direct de inheemse bevolking van Ned. Nieuw-Guinea. die z ch nog niet om trent dit geschil kan uitspreken, en voorts de belangrijks overwegingen met betrekking tot de veiligheid van Austra lië. De Australische regering meent, dat iedere van sentiment ontdane en objec tieve beschouwing van de belangrijkst» feiten tot de conclus'e moet leiden, dat de Indonesische regering géén aan spraak kan maken om Ned. Nieuw Gui- nea in haar Republiek op te nemen en indien dit juist is. zou het zeer onver standig zijn te trachten een formule te vinden, die erkenning zou geven aan een niet-bestaande eis, Australië liceft meer dan eens blük gegeven van zijn vriendschappelijke houding ten opzichte van het Indone sische volk en inderdaad een niet on belangrijke rol gespeeld bjj het berei ken van de onafhankelijkheid van het Indonesische volk. Het wenst, dat een gelijke kans wordt gegeven aan de be volking van Nieuw Guinea". Minister Spender kon geen commen taar geven op de besprekingen met de Nederlandss ministers, noch op die met de Hoge Commissaris van Indonesië. Boodschap van Truman aan Mac Arthur ZAL DEZE ANTWOORDEN? President Truman heeft aan gene raal Mac Arthur een verklaring ge zonden over de Amerikaanse politiek inzake Formosa en hem tevens lof toegezwaaaid voor zijn leiding van de Koreaanse campagne. Trumans secretaris, Charles Ross, gaf de boodschap van de president aan ver slaggevers zonder com mentaal'. Hij wei gerde vragen te beantwoorden naar de reden van de boodschap. Hierbij sloot Truman de tekst van de brief, die hij op 27 Augustus aan de eerste Ameri kaanse gedelegeerde bij de V. N., Warren Austin had gezonden. Truman verklaart er zeker van te zijn. dat wanneer Mac Arthur deze brief zal bestuderen en ook de brief, die Austin op 25 Augustus aan Trygve Lie zond. hij zal begrijpen, waar om de intrekking van zijn (Mc Arthurs) boodschap Inzake Formosa noodzakelijk was. Deze boodschap van Truman aan ge neraal Mac Arthur werd gezonden in de vorm van een open brief en geeft de gelegenheid tot een openbaar antwoord, waarin Mac Arthur de gelegenheid zou hebben argumenten voor 'zijn meer „agressieve houding" in zijn politiek ten aanzien van Formosa aan te voeren. Een dergelijk openlijk debat, aldus Reuters correspondent, zou ongerust heid kunnen brengen in niet-commu nistische landen, die toch reeds ver deeld zijn met betrekking tot de kwes- tie-Formosa. Sommige Amerikaanse re publikeinen evenals sommige de mocraten zouden een discussie ech ter welkom heten, daar de kwesties van Korea en Formosa reeds punten zijn geworden in de campagne voor de ver kiezingen voor het Congres in Novem ber. In de brief legt Truman de nadruk op Mac Arthurs militaire (in tegenstel ling tot diplomatieke) verantwoordelijk heid in het Verre Oosten. Langs een omweg wijst Truman er nog op, dat hij als president opperbevelhebber van alle Amerikaanse strijdkrachten is. TITO AAN DE OOSTENRIJKSE GRENS. De correspondent van de Daily Tele- fraph bericht, dat maarschalk Tito van Joego-Slavië Maandagnamiddag bij ver ding een bezoek gebracht heeft aan Seebergpas aan de Joegoslavische Oostenrijkse grens, ongeveer twintig hn ten Zuiden van Klagenfurt. Gemo- brïseerde lijfwacht hield tijdens Tito's TOwtJl de toegang tot de pas aan Joegoslavische zijde bezet. Tito toonde opgewekt en maakte een aantal foto's Hij onderhield zich in het Duits de Oostenrijkse grensbeambten. Op de vraag van een van hen, wan- ^t-r ..'net. prikkeldraad van de pas eens Têrwijderd zou worden", antwoordde T'to glimlachend: „een dezer dagen". De Loibl-pas, ongeveer achttien km Westen van Seeberg, is vorige oiaanci voor alle verkeer tussen Joego slavië en Oostenrijk opengesteld. Zuidelijke wind De Bilt. verwacht, tof morgenavond: tot zwaar bewolkt met later ^oornameliik in de Westelijke helft I2n het land ülaatseliik eniee regen. rj*akke tot matige naar Zuidelijke "entingen krimpende wind. Dezelfde Iets hoglre temperaturen dan van- •bag. (Opgemaakt te 10 uur). 31 AUGUSTUS. Zon op: 5.49 uur; onder' 19.31 uur. Maan op: 20.32 uur; onder: 10-14 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.26 en 17.47 u. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Rood-China zal nog niet gehoord worden Dc Sovjet-Russische voorzitter van de Veiligheidsraad, Jacob Malik, heeft gisteren bij de opening van de verga dering medegedeeld, dat hjj de ver klaring van de Chinese communis tische regering, waarin de V.S. van agressie in Formosa beschuldigd wor den, in de agenda opnam. - Dit is het derde punt van de voor lopige agenda, die Malik heeft voorge steld. De andere punten zijn: aanvaar ding van de agenda en het Koreaanse conflict. De Amerikaanse afgevaardigde maak te er bezwaar tegen, dat de kwestie- Formosa besproken zou worden onder de titel „agressie door de V S maar zei. dat hij bereid was er over te be raadslagen indien de kwestie alleen besproken zou worden als „klacht met betrekking tot Formosa". De Chinese nationalistische afgevaar digde had er bezwaar tegen, dat de kwestie besproken werd, daar zyn re gering „niets weet van een agressie van de zijde der V.S." en geen klacht had. In een lange rede noemde hij de regering te Peking „een marionet van Moskou" en hij zei. dat haar telegram over Formosa „geen ernstige overwe ging: verdiendé". De Chinese nationalistische regering, zo vervolgde Tslang, had de volledige controle over Formosa en had van de Verenigde Staten geen verzoek om enig privilege ontvangen Malik verklaarde als gedelegeerde der Sovjet-Unie, dat de raad niet „de kwestie-Formosa" behandelde, doch „de kwestie van een invasie door gewapende „Amerikaanse troepen op het onver vreemdbare Chinese gebied van Tai wan (Formosa)". Hij verzette zich te gen de Amerikaanse terminologie van het agendapunt. Taiwan was volgens internationale overeenkomsten en besluiten tijdens en na de oorlog als onvervreemdbaar deei aan China teruggegeven en er waren geen internationale overeenkomsten no dig om de status van Formosa te bepa len. Volgens de verklaring van Potsdam en de voorwaarden van de Japanse overgave was Formosa Chinees gebied. De Verenigde Staten dreigden openlijk met gewapend geweld „om te verhinde ren, dat de enige wettige Chinese rege ring het eiland benadert". Sir Gladwvn Jebb (Engeland) steun - de de Amerikaanse bewoording. Hij zeide, dat wat Tsiang ook ver- klaard had over de erkenning van China, het een feit was, dat het groot- ste gedeelte van China beheerst werd door de communistische regering. De raad zou daarom „nauwelijks zijn I oliclit vervullen", indien de kwestle- Formosa niet op de agenda werd ge- I plaatst. De Veiligheidsraad besloot ten slotte do kwesti" Formosa op de agenda te plaatsen. Het agendapunt werd ge noemd „klacht inzake een gewapende invasie op Taiwan (Formosa)". Deze formule was van India. Aldus werd besloten met zeven stem men tegen twee en één onthouding. Hpt nationalistische China en Cuba stemden tegen, Egypte onthield zich. Sir Benegal R~au (India) had ver klaard. dat. indien de Koreaanse kwes tie op de agenda voorkwam onder de bewoording „klacht inzake een gewa pende agressie tegen de Koreaanse re publiek", de kwestie-Formosa onder de zelfde terminologie op de agenda ge plaatst diende te worden, waarmede Malik instemde, evenals de Amerikaan se afgevaardigde. Warren Austin. Malik diende daarop een motie in, volgens welke een Chinese commu nistische delegatie uitgenodigd zou worden om de discussies over Formo sa bij te wonen. Hierop antwoordde Warren Austin onmiddellijk, dat hjj een dergelijk voorstel „prematuur" achtte en dat het voornaamste agen dapunt thans de Koreaanse kwestie was. De raad diende nauwlettend de ge volgen van een dergelijke uitnodiging te onderzoeken. Gedurende het voor zitterschap van Malik waven de pogin gen om een Zuid-Koreaanse afgevaar digde aan de tafel te deen plaats ne men op niets uitgelopen. Malik verklaarde de aandacht niet van het Koreaanse vraagstuk af te wil len leiden. Een uitnodiging thans zou echter rekening houden met de bijzon der grote afstand tussen Lake Success en Helping. Bij een., internationaal ge-, schil dienen beide partijen gehoord te \voden. De Chinese communistische delegatie zou de vergadering van de Veiligheidsraad slechts bijwonen, in dien de kwestie-Formosa ter tafel kwam. (Hiertoe had de Britse gedele geerde een amendement ingediend). Austin herhaalde zijn verklaring, dat de uitnodiging „prematuur" was. Moge lijk zou deze kwestie later ter sprake komen Malik zeide hierop, dat Austins gezegde met de thans in behandeling zijnde kwesties niets uit te staan had De Amerikanen namen een „windwy- zerhouding" aan. Inzake de Koreaanse kwestie wensten zij geen Noord-Ko reaanse vertegenwoordiger te horen doch wel een van de „zogenaamd aan gevallen parij". „Nu het gezicht 180 graden omgekeerd wordt, kunnen wij het slachtoffer van de agressor, die hier in ons midden is, niet uitnodigen". De Britse gedelegeerde verklaarde, dat. hoewel zijn regering gaarne een vertegenwoordiger van het communis tische China zou zien, hij zich van stemming zou onthouden. „Ik ben niet van oordeel, dat wij onze voorzitter tegemoet moeten komen als hij een ge hele maand een Zuid-Koreaanse verte genwoordiger heeft geweerd", aldus sir Gladwyn. De Franse gedelegeerde zeide zich eveneens van stemming te zullen onthouden Zulks impliceerde echter niet, dat zijn houding in de toekomst niet gewijzigd zou kunnen worden Bü stemming werd het Sovjet-voor stel door vier landen gesteund en wel door India. Joego-Slavië, Noorwegen en de Sovjet-Unie. Tegen stemden de Verenigde Staten, Cuba, Ecuador en (nationalistisch) China. Frankrijk, Engeland en Egypte Fo'o M C. Meiibpom. "\nv=re dnm. De jongste foto van H.K.H. Prinses Wilhelmina, vervaardigd ter gelegenheid van haar 70ste verjaardag. Zoals wij eerder meldden, heeft H.K.H. de wens te kennen gegeven dit feit morgen uitsluitend in de familiekring te vieren, daar een min of meer officiële herdenking haar te zeer zou vermoeien. Niettemin zullen morgen veler gedachten vertoeven bij de grijze Vorstin in het witte paleis 't Loo en haar een stille gelukwens brengen in dankbare erkente lijkheid voor het prachtige voorbeeld von dienend regeren, dot zij gedurende vijftig longe jaren heeft gegeven. TRUMAN BEREIDT „VERSLAG AAN DE NATIE" VOOR. President Truman bereidt een „verslag aan de natie" voor, dat hij via de radio en televisie in de vorm van een „bab beltje" zal uitbrengen over internatio nale. kwesties, de strijd op Korea en controle-maatregelen, die hij in het binnenland nodig acht, aldus heeft een woordvoerder van het Witte Huis me degedeeld. Truman's verslag zal wellicht tegen het weekeinde gereed zijn. Er is nog geen datum voor deze toespraak vast gesteld. UITSTEL VAN DE INTERNATIONALE j HANDELS- EN TARIEF BESPREKINGEN VERZOCHT. Joseph Martin, de republikeinse leider in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft de minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, ver zocht de internationale conferentie over de handel en de tarieven, welke volgen de maand te Torquay in Engeland zal worden gehouden, uit te stellen. Vol gens Martin is de tijd niet geschikt voor een conferentie, zulks met het oog op de inte: nationale situatie. De toe stand van d? Amerikaanse industrieën is onzeker, aldus Martin. onliieldcn zich, waarmede het voor stel door de raad verworpen was. Malik verdaagde de zitting daarop tot morgen, de laatste dag, waarop hij voorzitter is Malik stelde nog voor een klacht van het communistische China, volgens wel ke Amerikaanse toestellen op grondge bied van Mandsjoerije gebombardeerd zouden hobben, op de agenda te plaat sen. Jebb (Engeland) verzocht om meer tijd alvorens een dergelijk punt op te nemen. Malik verklaarde, dat hij de klacht op de voorlopige agenda van de volgende vergadering zou plaatsen. Truman over algemene militaire opleiding WIL WACHTEN TOT 1951. President Truman heeft in een brief aan Tydings en Vinson, de voorzitters van de commissie voor de gewapende diensten van Huis en Senaat, de hoop uitgesproken, dat het Congres tot Ja nuari 1951 zal wachten met het in be handeling nemen van de wet op een algemene militaire opleiding. Truman is van mening, dat een algemeen op leidingsprogramma niet „in de onmid dellijk nabije toekomst" kan worden ingevoerd, al was hij er nog steeds even I sterk voor als ooit tevoren. Hiervoor zouden vele materialen en duizenden ervaren militairen benodigd zijn, die cp het ogenblik tengevolge van de Ko- reaanse situatie niet beschikbaar zijn, aldus Truman. Westelijke commandanten keuren nieuwe constitutie voor Berlijn goed NOG GEEN' AANSLUITING BIJ WEST-DUITSLAND. De drie Westelijke commandanten hebben medegedeeld, dat zij de nieuwe constitutie van Berlijn, welke deze stad „de juridische status zowel van een land (Duitse staat) als van een stad geeft", hebben goedgekeurd. De commandanten zeggen in een ver klaring, uitgegeven ter gelegenheid van de afkondiging van de constitutie, dat deze „een mijlpaal in de ontwikkeling van het zelfbestuur in Berlijn" is en de stad nog meer maakt tot „een deel genoot in de democratische gemeen schap". De burgemeester van West-Berlijn, Ernst Reuter, verklaarde op een pers conferentie, dat de constitutie „een be langrijke stap voorwaarts is in de ont wikkeling van de positie van Berlijn". In een brief aan het West-Berlijnse gemeentebestuur zeggen de comman danten. dat zij voorbehoud maken ten aanzien van artikel een van de consti- :utie, waarin wordt verklaard, dat Ber lijn. de twaalfde staat van de West- Duitse federale republiek is. De com mandanten zeggen, dat Berlijns rech ten nog steeds onderworpen zijn aan het „kleine bezettingsstatuut". In de brief wordt verder gezegd, dat de Berlijnse gemeenteraad na 'de ko mende verkiezingen (3 December) de wetten van de federale republiek na normaal debat en stemming kan aan vaarden. De nieuwe constitutie werd aan het begin van deze maand eenstemmig goedgekeurd. Zij was nodig na de deling van Berlijn in het najaar van 1948. De nieuwe constitutie voorziet in een nieuw verkiezingsstelsel. Zij gelijkt veel op de grondwetten van de West-Duitse deel staten. De Westelijke bezettende mo gendheden hebben slechts het recht van veto betreffende belangrijke poli tieke zaken. HERZIENING VAN HET DUITSE BEZETTINGSSTATUUT IN STUDIE. De Frans-Brits-Amerikaanse studie groep voor de toekomst van Duitsland is begonnen met het leggen van de laatste hand aan haar rapport betref fende de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland en een herziening van het bezettingsstatuut. De commis sie hoopt haar taak tegen het eind van de week te voltooien. Haar rapport zal door de ministers van Buitenlandse Za ken der Westerse Grote Drie de vol gende maand in Nerw York worden overwogen. Er is reeds in beginsel besloten, de Duitse bondsregering bevoegdheid in zake haar buitenlandse politiek te ge ven, waai'bij voor een bepaalde periode de supervisie berust bU de geallieerde hoge commissie. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onze Opstellenwedstrijd Wij herinneren er aan, dat a.s. Maandagmiddag om 12 uur de inschrijving sluit voor onze Vacan- tie-opstellenwedstrijd. Er zijn twee afdelingen, nl. voor kinderen tot en met 12 jaar en voor ouderen van 13 tot en met 18 jaar. Bij de beoordeling zal meer wor den gelet op de inhoud van het op stel dan op de lengte. Wij verwachten alsnog vele In zendingen Het ontbreekt in Zuid-Korea vaak aan voldoende vervoermiddelen voor troe pentransporten naar het front. De treinen, die naar het front rijden, wor- aen niet alleen met soldaten volgela den, zelfs de dak$n der treinen zijn bezet. Deze foto toont een transport van Zuid-Koreaanse troepen naar het front Slechts kleine vorderingen Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier van Mac-Arthur heeft de tweede Amerikaanse infanteriedivisie in de nacht drie pogingen der Noord- Koreanen om ten Westen van Jongsan (2-9 kilometer ten Noorden van Masan) in kleine boten de Naktong over te ste ken afgeslagen. De zesde Zuid-Kore aanse divisie bedwong een infiltratie poging van naar schatting 200 Noorde lijken. De achtste Zuid-Koreaanse divisie sloeg gisteravond een Noord- Koreaanse aanval in regimentssterkte af. In de nacht werd een Zuid-Kore aanse divisie uit het heroverde Kigye gedreven tot 300 a 400 meter ten Zuiden van de stad. De Zuid-Koreaanse marinepatrouilles, die Maandag ten Noordwesten van Tongjong aan de Zuidkust tussen Tsjindjoe en Masan landden, verrasten de Noordelijken zozeer met hun landing, dat deze de strijd tegen elkaar aanbon den en 60 manschappen der Noordelij ken gedood werden. De mariniers leden geen verliezen. Maandag beschoten Zuid-Koreaanse vlooteenheden troepenconcentraties der Noordelijken op de eilanden Taeboe en Anhoeng aan de Westkust beneden de 37ste breedtegraad en brachten twee schepen der Noordelijken, met man schappen geladen, ten Zuiden van Mok- po tot zinken. Buiten de Zuidkust vernietigde een Amerikaanse torpedoboot jager, steun verlenend aan de Amerikaanse 25ste divisie, een Noordelijke troepenconcen tratie. Voorts werd een andere concen tratie door het geschut verstrooid. Gis teren werd door de actie van bombarde mentsvliegtuigen van het vijfde lucht- corps. van de Australische luchtmacht en van het Amerikaanse marinierskorps een van de vernietigendste dagen van de oorlog. 512 vluchten werden uitge voerd. De meeste hulp werd gebracht aan de Zuidelijke sector van het strijd gebied. Bij het aanbreken van de dag heeft de Amerikaanse infanterie in het gebied ten Noord-Westen van Hawan een krachtige tegenaanval geopend na in de nacht 600 meter te zijn teruggeslagen. Noord-Koreaanse strijdkrachten hebben hier sluipschutters tot achter de front lijn van de troepen der V.N. laten door dringen. Aan de Oostkust zijn de Noord- Koreanen kort voor het aanbreken van de dag een nieuwe aanval in de richting van Pohang begonnen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft naar aanleiding van een vraag verklaard, dat het Ameri kaanse leger geen enkel bericht heeft ontvangen, waaruit blijken zou, dat de Chinese communisten troepen concen treren in Noord-Korea. BELGEN GAAN IN NOVEMBER Onze BrusseLse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Bij de diverse diensten van het Bel gische leger en op de Amerikaanse am bassade te Brussel stromen de vrijwil- ligers-aanmeldingen voor het pas op gerichte vrijwilligerscorps voor Korea binnen. Reeds meldden zich 23 Belgi sche officieren, o.w. drie van het actie ve leger. In koningsgezinde kringen vernam men gisteravond met vreugde, dat de Luikse C.V.P.-senator Moreau de Melen, die minister van Defensie was tijdens de jongste gebeurtenissen er. in Mei 1940 officier in een gemoto riseerd regiment, dienst heeft genomen. Hij zei, dat hij het zijn plicht acht naar Korea te gaan. Het zijn niet hun eigen belangen, die de Amerikaanse soldaten aldaar verdedigen, maar wel de eerbied voer de besluiten van de UNO. wat tenslotte gelijk staat met de vrijheid van onze wereld en het behoud van onze Christelijke beschaving. Gemeld wordt dat een aantal politie ke delinquenten, ex-Oostfrontsoldaten, die nog in diverse interneringskampen zitten, zich niet bij de Belgische in stanties, doch op de Amerikaanse am bassade hebben gemtld. Deze aanvra gen zullen, naar wij vernamen, aan de Belgische diensten worden overgege ven. De meeste vrijwilligers, die zich mel den, zijn oud-soldaten van het leger van 1940. Het bataljon, dat wordt opgericht, 1» er een van het Amerikaanse type. 883 soldaten en 34 officieren. De vrijwillige soldaten ontvangen een maand-vergoe- ding van 3000 francs of 228 gulden. Bovendien 50 francs voor iedere ge vechtsdag. Voor officieren is deze ver goeding 100 francs. De aangenomen vrijwilligers zullen in September wqyden opgeroepen en 2 maanden scholing doormaken onder leiding van instructeurs van de para chutisten en commando-eenheden. Daarna, dus in November, gaan naar het gevechtaWnein.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1