Europese kampioenschappen voor Fanny en Slijkhuis Nederlands zevental ongeslagen kampioen van Europa Strijd Zatopek-Reiff hoogtepunt in athletiek-liistorie &-Ja Europese Zwem-kampioenschappen Keurige race van Kievit op 100 meter rugslag [9itf Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 28 Augustus 1950 Tweede Blad No 271 (Van onze speciale verslaggever) De Europese athletielc-kampioenschappen in Brussel, die gisteravond zijn kêindigd, zijn een groot sportief succes geworden. Bovendien was het be- dusdanig, dat de zeer hoge kosten vermoedelijk wel gedekt nullen worden. Hst reusachtige Heyssel-stadion was enkele malen voor een groot deel gevuld 0 vooral het duel tussen Zatopek en de Belgische Olympische kampioen Reiff :pde 5000 meter trok vele tienduizenden bezoekers. Viermaal ging te Brussel het Rood-Wit-Blauw van Nederland aan de hoogste past en drie keer aan die voor de tweede plaats. Driemaal zegevierde Fanny BlankersKoen met magistrale voorsprong op 1 100, 200 en 80 meter horden. En oolc klonk het Wilhelmus voor Slijkhuis, onze grote athleet, die nu, na rjrele teleurstellingen en ontgoochelingen eindelijk het hoogste wist te grijpen, ^overigens al veel eerder voor hem in het bereik lag. V/el leefde er de hoop dat Slijkhuis, die langzaam in vorm was gekomen, jets op de 1500 meter zou bereiken, maar El Mabrouk, de gekleurde Fransman, i Treebeek bij de drie-landen-wedstrijd zo'n meerderheid getoond, dat Ki nu de kansen voor Mabrouk veruit het gunstigst schenen. En dan was er 9 de geduchte Zweed Lennart Strand, die in Londen als tweede voor Slijk- is eindigde en die ook in 1946 Europees kampioen was geworden. Het veld van 12 lopers bleef aanvan- i-jk dicht bijeen. De eerste ronde was :i niet gelopen of Strand ging plot ss het middenveld op. ï>e Zweed ::i aan een morele inzinking. Hij voel- ach uitgelopen en in een bui van >!e moedeloosheid besloot hij plotse- z zijn kans niet te verdedigen. De «te 400 meter werden precies in 61 eenden afgelegd, daarna ging het :d!er en de tweede duurde een ïpi- 53*. Inmiddels had zich al een kop- :rep met de Fransman Vemier. de ir'ze Brit Nankeville, Mabrouk en ;ihuis gevormd. Bij het ingaan van matste ronde zat Slijkhuis lelijk in goten en lag hij in een bijzonder Khte positie. De lopers raakten elkaar a en het ging niet helemaal, regel- atig. Slijkhuis kreeg een duw, maar dat nf hem juist de stimulans, die hij dig had. Ook onze crack werkte wat :t zijn armen. Hij zag Mabrouk een poging doen om uit te lopen en nu trok hü profijt nn de les van Tseebeek. Slijkhuis fing hem ua en vlak bij de voor zatste bocht haalde de Nederlander de Fransman in. Slijkhuis spurtte hem Toorbij. Mabrouck trachtte door »Ue3 te geven zijn achterstand in te lopen, doch tevergeefs: de Neder- lmdse kampioen was nu onweerstaan baar. Hij ?ing nog sneller en in de fraaie tijd van 3 minuten 47,2 secon den kwam de athleet, van wie men nooit weet tot welke prestaties hij ln staat is, als eerste over de streep. Het wisselen was echter bar slecht en daarmede ging zoveel terrein ver loren. dat zelfs de ontzaggelijke In spanning van Fanny, die op de laatste 100 M. vier meter trachtte in te ha len op de Britse en de Russische ploeg, slechts ten dele succes had. Vrijwel gelijk met de laatste Engelse loopster, ging Fanny over dc eind streep, maar een foto wees uit. dat het Britse meisje nog net een klein stukje voor was, al was er geen ver schil in de tijd van 47.4 sec. (een zeer goede prestatie, waarmede het Neder lands record is geëvenaard). De fout schijnt te zijn, dat onze da- mesploeg vrijwel niet geoefend heeft. Bij goed wisselen was het een royale zege geworden. Een tweede piaats op een nummer, waarin Nederland al vele jaren internationaal niets meer pres teert. namelijk verspringen, verdient bijzondere vermelding. Met Wessels hadden we een grote troef en met 7.22 M. werd hij tweede achter de IJslander Breyngeirsson, die tien centimeter ver der kwam. Wessels is een Nederlander, .die al van zijn jeugd in België woont. Hij is feitelijk meer Belg dan Neder lander, maar hij bezit de Nederlandse nationaliteit zodat hy de oranjekleuren verdedigt. Opmerkelijk was het succes van Lam- mers, die tegen alle verwachting in de derde plaats bezette op de 200 M. Lam- mers had op de 100 M. gefaald. Zater dag in de demi-finale was hij nog net op het nippertje op de tweede plaats gekomen. Thans zegevierde de Brit Shenton in 21.5. Bally (Frankrijk) was En zo ging het. Reiff zette er een hoog tempo in, zo dat het veld al spoedig uit elkaar lag. Maar Zatopek liet niet als in Londen los. hij nam zelfs een tijdlang de kop. De meeste anderen konden niet volgen, doch enkelen, o.w. de Fransman Mi- noum, bleven in de buurt van de beide grote rivalen. Na vijf ronden waren zfj reecis ver voor en nu probeerde Feiff met man en macht een voorsprong te krijgen. Even scheen het dat de Tsjech iets terug viel, maar dit was slechts van korte duur. want een spurt bracht Zatopek opnieuw achter zijn rivaal Het was duiaelyk, dat de geschiedenis van 1948 zich niet zou herhalen. In de voor laatste ronde probeerde de Belg het nogmaals. Zatopek kwam misschien vier meter achter, doch opnieuw gaf zijn reuzenkracht hem de gelegenheid te spurten en vlak achter Reiff te ko men. Het stadion was al minuten lang in hevige opwinding geweest Voordu rend klonk uit duizenden kelen de kreet: Gaston, Gaston! en het groei de aan tot een geweldig geluid toen de bel luidde voor de laatste ronde: voorop Gaston Reiff, daarachter Za topek. Plotseling verstomde het Gaston-ge- roep! De Belgische supporters moesten het aanzien, dat Zatop:k ineens langs hun favoriet vlóóg. Hü nam meter voor meter voorsprong en weldra was de achterstand van dc Belg zo groot dat hij al voor de finish geslagen was. Meteen brak zijn moreel en ook met zijn physieke kracht was het gedaan. Reiff strompelde verder en terwijl de Tsjechische athleet in volle vaart door de finish vloog, met meer dan 100 meter voorsprong, werd Rriff, die dapper had gestreden, nog gepasseerd door Mimoum, die meer reserve- krachten had. Met een tijd van 14 min. 3 seconden won Zatopsk. Mimoum noteerde 14.26, evenals Reiff. De laatste moest met een brancard worden weggedragen, maar wconzi hij óïk op het ere-pocUum, terwijl de dubbel-melodie van het Tsje chische en het Slowaakse volkslied weerklonk. Voor de overige nummers volstaan wij met dc uitslagen; 80 M. horden dames: 1. en Europees kampioene Fanny Blankers-Koen (Ned.) 11.1 sec; 2. Dyson (Gr Br.) 11.6; 3. Oster- meyer (Fr.) 11.7; 4. Iakousheva (USSR) 117; 5. Desforges (Gr.Br.) 118; 6 Gokieli Finale 200 M. dames 1. en Europees kampioene Fanny Blankers-Koen (Ned.) 20 sec., nieuw Nederl. record, oud 24.1: 2. Setchenova (USSR) 24.8. 3. Hall (Gr.Br.) 25' 4. Malshlna (USSR) 25: 5. Puck Brou wer (Ned.) 25; 6. Doukhovltsch (USSR) 25 5. 4 x 100 M dames: 1. en Europees kam pioene Groot Brlttannië 47.4 sec.; 2. Neder land 47.4. 3. Rusland 47.5. Hoogspringen dames: 1. en Europees kampioene Alexander (Gr.Br.) 1 63 m 2. Tyler (Gr.Br.) 1.63 m.; 3. Ganeker (USSR) 1.63 m. Finale 200 M. heren: 1 en Europees kampioen'Shenton (Gr.Br.) 215 sec.: 2. Ballv (Fr.) 21.8. 3 Lammcrs -(Ned.) 22.1; 4 Moretti (It.) 22.1. fciU'J meter: 1. cn Europees kampioen Par- lett (Gr.Br 1 50 5 sec.: 2. Hanseime (Fr.) 1.50.7; 3. Bannister (Gr Br.) 1.50.7. 1500 M.1. en Europees kampioen Wlm Slijkhuis (Ned.) 3 min. 47 2 sec.; 2. El Mabroek (Fr.) 3.47.8. 3. Nankeville (Gr. Br.) 3 48.0; 4. Talpale (Finl.) 3.50.4 5000 M: 1 en Europees kampioen Zato- peck (Tsj.) 14 min. 3 sec.; 2. Mimoun (Fr.) 14.26; 3. Reiff (Belg.) 14,26.2. Finale 400 M. horden. 1. en Europees kampioen 1. Flllput (It.) 51.9 sec.; 2. Litouev (USSR) 52.4; 3. Whittle (Gr.Br.) 52.7. Finale 4 x 100 M. heren: 1, en Europees kampioen Rusland 41.5 sec.: 2. Frankrijk 41.8; 3. Zweden 41.9: 4. Gr. Brlttannië 41.9; 5. Italië 41.9; 6. IJsland 43.2. Finale 4 x 400 M.1. en Europees kam pioen Groot-Brlttannië 3 min. 10.2 sec 2. Italië 3.11: 3. Zweden 3.11.6; 4. Frankrijk 3.11.6; 5. Sovjet-Rusland 3.15.4; 6. Fin land 3.16.6. 3000 M. steeple chase; 1. en Europees kampioen Roundy (Tsj.) 9 min. 5.4 sec.; 2. Segedin (Z.S1.) 9.7.4; 3. Blomster (Flnl.) 9.8.8; 4. Stokken (Noorw.) 9.13.. Discuswerpen: 1 en Europees kampioen Consollni (It.) 53.75 m.; 2. Tosi (It.) 52.31 m., 3. Partanen (Flnl.) 48.69 m. Slijkhuis passeert na een schitterende eindspurt als eerste de finish vóór de Fransman El Mabrouk en de Brit Nan keville. Speerwerpen: 1. en Europees kampioen Hyytialnen (Flnl.) 71.26 m.; 2. Bergluii J (Zw.) 70.06 m.; 3. Ericzon (Zw.) 69.82 m.; 4. Vujacic (Z.S1.) 66.84 m.; 5. Rautavaara (Flnl.) 66.20 m.; 6. Matteucci (It.) 64.99 m. Hoogspringen: 1. en Europees kampioen Paterson (Gr.Br.) 1.96 m.; 2 Ahman (Zw.) 1.93 m.. 3. Benard (Fr.) 1.93 m. Verspringen: 1. en Europees kampioen Brvnge Irsson (IJsl.) 7 32 m: 2 Wessels (Ned.) 7.22 m.: 3. Fikejz (Tsj.) 7.20 m. Polsstokhoogspringcn - 1. en Europees kampioen Lundberg (Zw.) 4.30 m2. i Olenius (Finl 4.25 m.; 3. Pltronen (Flnl.) 14.25 m.; 4. Sillon (Fr.) 4.10 m.; 5. Kaas I (Noorw.) 4.10 m.; 6. Scheurer (Zwits.) I 4 meter Kogelsllngeren: 1. en Europees kampioen 1 Strandll (Noorw.) 55.71 m.; 2. Tarldia (It.) 54.73 m.; 3 Dadak (Tsj. i 53.64 m 4. i Gubllan (Z.S1.) 53.44 m.: 5. Kanakl (US 'SR) 53.09 m.; 6. Clark (Gr.Br) 52.83 m. (Van een speciale verslaggever). De laatste dagen van de Europese zwemkampioenschappen te Wenen heb ben ons land weer enkele schitterende successen gebracht. Eerst werd Zaterdagmorgen door een 94 zege op Italië het Nederlands waterpolozeventalzonder één verliespunt en met het veelzeggende doelge- middelde van 5816, kampioen von Europa. En 's middags zorgde Kees Kievit in de finale 100 meter rugslag voor een surprise door vrijwel gelijktijdig met de winnaar, de Zweed Larsson, als tweede aan te tikken. Gisteren veroverde Irma Schumacher de tweede plaats achter de Deense Greta Andersen in de finale 400 meter vrije slag, een kleine teleurstelling voor onze landgenote, die de tactische fout maakte te wachten op de eindspurt van de Deense inplaats van zelf het moment te bepalen waarop de laatste reserves zouden worden aangesproken. Het kostte Irma de titel. Mabrouk noteerde 3.47.8 en de Brit Nankeville 3.48. FANNY ONGENAAKBAAR. Zaterdags had Fanny reeds de 80 horden gewonnen. Ze was bij de enigszins nerveus, wat we anders net geheel niet bij haar hebben genomen. Een slechte start op dit maaier kan fatale gevolgen hebben. J Londen was het bijna mis gegaan a slechts de foto toonde aan dat Fanny u Met Maureen Gardner had gewon- nu was dezelfde Britse, thans «houw Lyson, met haar in de finale, f; de start van de slanke Neder- athlete was. ondanks alles, on- terwijl Maureen niet meer dezelfde kracht is als in Londen, de wijze lessen van haar trai- Qe heer Lyson, haar eigen man. In de tüd van 11,1 sec., slechts 0.1 bonden boven haar eigen wereld led, won onze grote kampioene. De {Wtse noteerde 11.7 en de Russische jhnsheva eveneens 11.7. In Londen Jokten Fanny en Maureen beiden S€C* Volkomen overtuigend 'ivas ook Jinny's overwinning op de 200 m- stond zü op eenzame hoogte! J*J probeerde het Engelse meisje, haar nog even bü te houden, het was een hopeloze taak. In •I seconden zegevierde onze landge- tole. Tweede was de Russische Set.i- 'Miova. die in 1946 kampioene was 25,4. Nu noteerde zij 24,8 en het tQSelse meisje 25 seconden. SLECHTE WISSELS, hoop dat het met onze dames- H'eUe-ploeg net zo zou gaan als in is niet in vervulling gegaan de 4 maal 100 meter leverde geen v-vinning, doch slechts de tweede :;aï-5 op Dit was teleurstellend, wan" Mogelijkheid op een royale eerste zat er volkomen in. Fanny temidden van haar voornaatnste concurrenten op de 200 meter. Links de Russische athlete Setche nova (2e); rechts het Engelse meisje Hall (3e). tweede met 21.8 en Lammers der-de met 22 1. ZATOPEK DE ONOVERWINBARE. Duizenden geestdriftige Belgen waren Zaterdagmiddag naar het Heysselsta- dion gekomen om hun enige hoop in de Europese athletiekkampioenschappen. Gaston Reiff. de Olympische kampioen van 1948, die toen Zatopek had gesla gen, toe te juichen. Ook nu was Zatopek zijn tegenstander en ondanks diens overweldigend lopen op de. 10.000 meter hielden velen het toch op Reiff. De me ning had post gevat, dat Reiff krach tige hulp zou ontvangen van zijn rood- geblokte landgenoot Theys, maar men realiseerde zich niet dat Theys niet snel genoeg was om ook maar eenmaal re kunnen Ingrijpen of Zatopek nader bij te kernen. Reiff probeerde van meet af de tac tiek van Londen, namelijk om zo n grote voorsprong te krijgen, dat de be faamde Tsjech hem niet zou kunnen inhalen. Die tactiek zou in Londen zijn mislukt indien Zatopek eerder zijn eindspurt was begonnen, want bij de finish was hij nog maar een meter ach ter. Nu gaf Zatopek ook Reiff geen kans. De Tsjech is aanmerkelijk ma gerder geworden dan twee jaar geleden en hij zag tegen deze race op, zoals hij ons Vrijdag had toevertrouwd, toen wij hem in een tramwagen, diep met een pet in de ogen om niet herkend te wor den, had neergezet! „Vijf kilometer Is voor mij te kort, maar als ik zo goed ga als Woensdag ben ik niet bang voor Reiff. Hij zal me nu niet weer weglo pen"! Kees Kievit was best tevreden met zijn tweede plaats op de 100 meter rug- slag, maar hij vond het jammer dat hij niet in staat was geweest, de eindspurt van de Zweed te weerstaan. „Ik had eerst helemaal niet in de gaten, dat ik zo goed ging. Op de eerste baan had ik moeite om de Oostenrijker Koppelstaetter bij te houden," vertelde hij ons na afloop, „maar toen lk hem na 30 m. voorbij was en eens omkeek hoe ik er bij lag, schrok ik er van, ik lag vóór. Toen ben Ik hard door blijven malen, maar de laatste tien meter ging het Ineens vrij moeilijk Larsson kwam op me af, maar lk kon er niks tegen doen". Na de derde plaats van Tjebbes op de 100 m. vrije slag. een tweede prijs voor Nederland op de 100 m. rugslag. Een bewijs dat ons land ook bij de heren een duchtig woordje heeft mee gesproken. KLASSE APART. Onze poloploeg behaalde het onge slagen kampioenschap van Europa in een wedstrijd, waarin zij een haast ongekende waterpolodemonstratie gaf. Er was een periode, waarin één der Nederlanders uit het water was ge stuurd en waarin onze doelman Van Gelder, wiens heiligdom dank zij de tijdelijke numerieke meerderheid der Italianen bekogeld werd, fabelachtige staaltjes liet zien. Het Nederlands zevental sloot trouwens als een bus, de spelers waren sneller in het water en speelden beter samen. De Italianen daarentegen vertoonden individueel wel goede teohnlek, maar hun spel werd eigenlijk gekenmerkt door een Engelsman, die zeide: „Noisy but in effective" (veel kabaal, maar weinig productief). Bijlsma scoorde het eerste doelpunt en kort daarop was de stand zelfs 2-0, nadat Smol tegen de paal had gescho ten en Braasem er als de kippen bij was geweest om de bal ln het doel te werken. Nog werd het 21, maar door een strafworp van Van Feggelen en een hard schot van Bijlsma, na prachtig sa menspel met Smol, was het 41 voor Nederland Smol werd daarna het water uitgestuurd, onze ploeg ging tijdrekken door de bal steeds van hand tot hand te spelen en overleefde deze periode ook al omdat een der Italianen daarna eveneens naar de kant werd verwezen. Na de rust scoorde Braasem nummer vijf, er volgden twee Italiaanse doel punten (53), Van Feggelen nam de nummers 6 en 7 voor zijn rekening, daarna verkleinde Italië de achterstand nog door Ognio tot 74, maar toen was het afgelopen: Braasem en Van Fegge len, beiden met schoten van grote af- stand, voerden de score op tot 94, j waarmede het einde en het ongeslagen I Europees kampioenschap voor de Oran- j jeploeg kwam. IRMA GREEP NAAST DE TITEL. Geen Europese titêl voor Irma Sehuh- macher op de 400 m. vrije slag. Het was de Deense Greta Andersen, die uitgelaten van vreugde, met de titel uit het water kwam Irma Schuh- macher was de eerste, die haar rivale met een klinkende zoen geluk wenste. Ogenschijnlijk niet teleurgesteld nam Irma haar nederlaag op. Maar toen wij na de ereceremonie even met haar spraken, bleek wel dat onze landgenote, hoe zeer zij het de sympathieke Deense ook gunde, toch niet erg te spreken was over de wijze waarop zij de wedstrijd had gezwommen. „Ik had eerder moeten versnellen", j was het enige dat zij aanvoerde als reden van haar nederlaag. Inderdaad heeft Irma een tactische fout gemaakt. Zij had moeten weten, dat de Deense in een lange sprint was te slaan, maar dat Greta Andersen, wanneer het op 50 m. aankwam, zeker niet minder snel was dan zij. Na de start waren Irma en Greta sa men naar voren gegaan, met de Fran- caise Colette Thomas op het tweede plan. Hannie Termeulen volgde met de Zuidslavische zwemster Branca Loparic. Rustig zwemmend, Irma met een iets kortere slag dan Andersen, trokken de beide meisjes hun banen. De 100 meter ging ln 1.13.6. de 200 ln 2.40.5. Op dit moment lag Colette Thomas 1 meter achter. Een felle race was het niet, voortdu rend bleven Irma en Greta naast elkaar op gelijke hoogte. Dit moest, volgens dc ingewijden, een Nederlandse overwinning worden. Immers, dacht men, Irma zou na 300 meter er van doorgaan om een defi- j niticve en afdoende voorsprong te ne men. Bovendien kon dc Rotterdamse zwemster haar tegenstandster zowel heen als terug zien, omdat zij naar twee kanten kan ademen. Greta Aa- EINDUITSLAG WATERPOLOTOURNOOI. 1 Nederland 6 6 0 0 12 58—15 2. Zweden 6 4 1 1 9 37—14 3. Z.-Slavië 6 4 1 1 9 46—25 4. Italië 6 3 0 3 6 42—35 5. Oostenrijk 6 2 0 4 4 2943 6. Frankrijk 6 1 0 5 2 23-^2 7 Zwitserland 6 0 0 6 0 17—77 EINDSTAND BREDIUSBEKER 1. Nederland 92 punten. 2. Denemarken 51 punten. 3. Frankrijk 51 punten. 4. Zweden 18 punten. EINDSTAND EUROPA-BEKER 1. Frankrijk 87 punten. 2. Duitsland 82 punten. 3. Zweden 71 punten. 4. Nederland 40 punten. 5. Z.-Slavië 40 punten. 6 Oostenrijk 20 punten. dersen beschikt niet over deze tech niek en zij kon Irma op de laatste baan niet zien. Toen beiden gelijk keerden voor de laatste 100 m., gebeulde er echter niets. Irma, die door haar veel snellere kie- ferkeerpunt een halve meter voor kwam te liggen, ging niet door. Wel werd het tempo wat hoger, maar het initiatief tot het grote duel werd kennelijk aan de Deense zwemster overgelaten. Wan neer Irma er nu tussen uit was getrok ken. had Greta Andersen haar waar schijnlijk moeten laten gaan. Nu kreeg de Olympische kampioene de gelegenheid haar eigen race te zwemmen en pas bij het laatste keerpunt begon de eindspurt. Irma liep even uit, maar op de helft van de baan lag Greta Andersen met haar gelijk en vijf meter verder was onze landgenote geslagen. Irma viel bü elke slag een centimeter verder terug en met 0.3 sec. voorsprong was Greta Andersen eerste. HANNIE TERMEULEN VIERDE. Intussen vochten Colette Thomas en Hannie Termeulen om de derde plaats. Hannie was op de eerste 300 m. in de achterhoede gebleven, maar had zich daarna van Loparic en Mette O Peter sen losgemaakt. Met haar krachtige slag kreeg zij Colette Thomas enkele meters voor het eindpunt te pakken en volgens velen tikte zjj als derde aan, maar de jury klasseerde haar op de vierde plaats. Nederland protesteer de hiertegen, maar het protest werd afgewezen. Een prachtige finale was de 1500 m. vrije slag heren. Dit anders vaak zo weinig spectaculaire nummer was nu zeker een der fraaiste eindstrijden van de kampioenschappen,. Het begon al met een verrassing, toen Marjan Stipetic er na 100 meter alleen tussen uittrok. Snel had hij zich na de eerste tientallen meters van de anderen losgemaakt en, met een mooie slag zwemmend, had hij de kop genomen voor de Duitser Lehmann, de Franse favoriet Boiteux, diens landgenoot Ber nardo. Mislav Stipetic en onze landge noot Cabout. De 200 m. ging in 2.26.7 met Stipetic enkele meters voor op Boiteux en Leh mann, die bij elkaar bleven. Na 400 m., door de Zuid-Slaviër af gelegd in 5.07, was de situatie nog pre cies zo. „Laat hem maar gaan", dachten de Fransman en de Duitser achter hem, „hepi krijgen wjj wel". Zij hadden ge lijk. Stipetic kon dit gezwoeg vooraan onmogelijk volhouden en reeds na 800 meter begon het verschil snel kleiner tc worden. Cabout was tot 500 meter bij geble ven. maar toen werd het tempo hem te machtig en hoewel hij rustig en goed glijdend bleef doordraaien, moest hyj dc anderen toch laten gaan. Nog 500 meter moesten worden ge zwommen, toen Lehmann en Boiteux Marjan Stipetic te pakken hadden en na 100 meter had ook Bernardo de Zuid- Slavier, die nu volkomen „leeg" gezwom men was, achter zich gelaten. Met nog 200 meter voor de boeg lag Lehmann een meter of vijf voor op Boi teux. die kennelijk dacht hem met zijn eindspurt te kunnen kloppen. Lehmann zwom echter geweldig goed en opgezweept door het Oosten rijkse publiek, dat hem met een spreek koor Leh-mann-Leh-mann op de maat van zün armslagen aanmoedigde, hield hü zijn hoge tempo tot de laatste cen timeter vol. Boiteux' eindsprint was inderdaad fabelachtig en ware nog een vyftal meters meer te zwemmen geweest, dan had de Fransman de race ongetwy- feld gewonnen. Nu had hij te laat in gezet. Uit een veelzeggend gebaar, waar mee hij zich na het aantikken met de vlakke hand tegen het voorhoofd sloeg, bleek duidelük hoe hü over zijn eigen tactiek dacht. De Nederlander Cabout werd zesde. De laatste waterpolowedstrijd en te vens de laatste gebeurtenis voor de slot-ceremonie van de Europese kam pioenschappen. zwemmen, waterpolo en schoonspringen, eindigde na een sen sationele strijd in een 6—2 overwinning voor de Zweden. De Italianen speelden in deze ontmoeting zeer ruw. Hiermede bezet Zweden de tweede plaats in de eindstand van het water- polo-tournooi, vóór Zuid-Slavië en Italië Onmiddellijk na deze wedstrijd stel den de waterpoloploegen van Neder land, Zweden en Zuid-Slavië zich voor de ere-tribune op. De voorzitter van de Oostenrijkse zwembond, dr Scheff, sprak de ploe gen met een kort woord loc, waarna de president van de FINA en de LEN, René Deraeve, de medailles overhan digde. Met de Nederlandse vlag in top werd het Wilhelmus gespeeld, waarna, ter wijl aan alle masten de vlaggen der deelnemende naties langzaam werden gestreken, het Oostenrijkse volkslied klonk. Met deze korte doch ontroerende plechtigheid, onder ademloze stilte door het uitverkochte zwemstadion gevolgd, waren de Europese kampioen schappen 1950 ten einde. De uitslagen luiden: 400 m. vrüe slag dames: 1. en Euro pees kampioene Greta Andersen (Den.) 5.30.9; 2. Irma Schuhmacher (Neder.) 5.31.2; 3. Colette Thomas (Fr.) 5.37.4; 4. Hannie Termeulen (Ned.) 5.37.6. 1500 m. vrije slag heren: 1. en Euro pees kampioen Lehmann (Duitsland) 19.43.2: 2. Boiteux «Fr.) 19.48.4: 3. Ber nardo (Fr.) 20.06.7; 6. Cabout (Ned.) 20.39.2. 200 m. schoolslag heren: 1. en Euro pees kampioen Klein (Duitsl.) 2.38.6: 2. Lusien (Fr.) 2.40.9; 3. Rask (Zw.) 2.43.8. 100 meter rugslag heren: 1. Larsson (Zw.) 1.09 4: 2. Kievit (Ned.) 1.09.7»; 3. Skanat (Z.S1.) 1.10.8. Waterpolo: Z.-SlaviëFrankrijk 41, OostenrijkZwitserland 115, Zweden —Oostenrijk 7—2, Zeden—Italië 6—J; Nederland—Italië 9—

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5