Dr. Leidekker Radio-programma MAANDAG 28 AUGUSTUS Het congres der Duitse communisten OOK MAX REIMANN VERSCHENEN. Dc Oostduitse president, Wilhelm Pieck, presenteerde op de tweede dag van het congres van het „Nationale front" te Brïijn het programma voor de verkiezingen in Oost-Duitsland in Oc tober a.s.. Hij riep op tot „actief verzet tegen de oprichting van een huurlingen- leger in West-Duiteland", en eiste stop zetting van alle „Brits-Amerikaanse ge wapende transporten naar West-Duits- land en de productie van wapenen" en de „afschaffing van het bezettings-sta- tuut. het statuut voor het Ruhrgebied en de dictatuur van de hoge-commissle". Pieck noemde Konrad Adenauer, de Westduitse kanselier, 'n „oorlogsstoker" die volgens hem „spoediger dan hij dacht" door een Duits volksgerechtshof berecht zou worden. Ook deed hij een aanval op Winston Churchill, die, naar hij zeide, de auteur was van het gezeg de, dat „de enige goede Duitser een dode Duitser is". Pieck verklaarde, dat tanks, kanon nen en wapens gedurende de nacht uit Hamburg en Luebeck in de Brits-Ame rikaanse zones binnenstroomden. Aan de andere zijde van de Rijn, in de Fran se zone, werden voorraden benzine en wapens aangelegd. „Munitie en tanks worden in ondergrondse bergplaatsen bewaard. Er worden ondergrondse lucht- bases aangelegd van waaruit Duitse ste den en dorpen met Amerikaanse bom men zullen worden bestrooid. Voorberei dingen voor het opblazen van vitale punten op de wegen langs de oevers van Duitse rivieren en idiote plannen voor het onder water zetten van grote ge bieden van ons Westduitse vaderland, zijn door Westelijke bezettingsautori teiten goedgekeurd. Ook de recrutering van kanonnenvlees is begonnen. De be wapening van de zogenaamde industri ële politie en arbeidseenheden omvat niet minder dan 35.000 Duitsers, die onder commando staan van voormalige nazi-officieren", aldus Pieck. De Oostduitse premier 'Otto Grote- wohl heeft een beroep gedaan op „alle vaderlandslievende Duitsers in het Wes ten om de invoer van alle Britse en Amerikaanse goederen, die in Duitsland kunnen worden geproduceerd, te weige ren, teneinde c!e Duitse binnenlandse handel te doen toenemen". Max Relmann, de Westduitse com munistische leider, die in West-Duit land gezocht wordt in verband met de ontvoering van Kurt Mueller, voorma lig vooraanstaand Westduits communis tisch functionnaris, is onder luide toe juichingen op het congres verschenen. Hij erkende schuld doordat niet ge daan was, wat mogelijk ware geweest... STAKINGEN IN FINLAND BEGONNEN. De onder sociaaldemocratische leiding staande Finse vakverbonden hebben tegen heden een landelijke staking aan gekondigd, waardoor het nieuwe, 300 millioen dollar omvattende, handels-j overeenkomst met de sovjet-unie in ge- vaar wordt gebracht. De staking, die is uitgeroepen om loonsverhogingen te verkrijgen, begint met het neerleggen van het werk door 50.000 metaalarbeiders. Later in de week zullen 60.000 arbeiders uit andere beroe pen zich bij hen voegen. De premier, Kekkonen, had een be roep op de vakbonden gedaan om de staking twee weken uit te stellen ten einde nieuwe onderhandelingen te be ginnen. Dit beroep is echter afgewezen. De regering is van mening, dat het toekennen van de geëiste loonsverhogin gen de Finse prijzen aanzienlijk boven die van de wereldmarkt zulle# brengen. De uitvoer naar Rusland zou dan ge subsidieerd moeten worden. Zwaar wordt gestreden in Korea MAAR WEINIG WIJZIGING. Volgens het laatste comuniqué van generaal MacArthur woedt er aan het Noordelijke front een zware strijd. Er hebben zich echter geen ingrijpende veranderingen in de frontlinie voorge daan. De Noordelijken hebben hier Oeihoeng bezet. Tien km. ten Westen van Tsjangjong is een patrouille der V.N. over de Naktong gezwommen on der dekking van artillerie en tanks. Aan de andere zijde gekomen verniel den de mannen zeven vlotten en maak ten er drie onbruikbaar. Meer' naar het Noorden, 24 km. ten Zuid-Westen van Taegoe, zijn zeven Noordelijke tanks waargenomen die zich in de richting van de rivier bewogen. In het Oosten zijn de Zuid-Koreanen teruggevallen op Pohang daar de troe pen afgesneden dreigden te worden. Kigye werd door de Noordelijken weer bezet. De Noordelijken worden hier gesteund door tanks. Ook aan het front in het Zuiden wordt zwaar gestreden. De vliegtuigen der V.N., die de Noordelij ken bestookten, waren in feite geen ogenblik uit de lucht. Gisteren kwamen ook vliegtuigen van vliegkampschepen in actie. Zij ver nielden vijf bruggen .waaronder spoor bruggen en beschadigden er vier Drie troepenconcentraties werden zwaar be schoten. Elf pakhuizen en andere mi litaire gebouwen werden gebombar deerd en beschoten. Marinegeschut loste meer dan 1.000 schoten op noor delijke troepenconcentraties en artille riestellingen. De Zuid-Koreaanse mari ne bracht drie motorboten tot zinken en beschadigde nog drie ernstig. Vijf zeilboten met Noordelijke troepen aan boord werden beschadigd bij het eiland Oeraro. Amerikaanse superforten hebben gisteren 240 ton bommen met goed suc ces boven de Japanse ijzerfabriek te Kjomito. 25 km ten Westen van Pjong jang, laten vallen, aldus deelt hel hoofdkwartier van generaal MacArthur mede. De fabriek kan méér dan vier mil lioen ton ruw ijzer per jaar leveren. De vliegtuigen zijn alle behouden terugge keerd en men stuitte niet op luchtdoel geschut. Verder hebben Amerikaanse Mustangs, Shooting Stars en andere typen spoorwegen, gewone wegen, en bruggen bestookt teneinde de Nocrd- Koreaanse verbindingen te schaden. Ook zijn treinen en verzamelplaatsen aangevallen. Een pontbrug ten Westen van Seoel kreeg acht voltreffers. De brug werd getroffen door een bom van 1000 pounds. Amerikaanse hoofdofficieren van de inlichtingendienst verklaren, dat de Noord-Korea nen kennelijk niet uitge put zijn. Anders waren de plotselinge aanvallen van de laatste tijd niet mo gelijk geweest. De Amerikaanse vliegtuigen hebben in de eerste twee maanden van de Koreaanse oorlog in 20 500 vluchten 15 200 ton bommen laten vallen 72 Noord-Koreaanse vliegtuigen wer den vernietigd, tegen 58 Amerikaanse. Bij luchtaanvallen werden voorts 111 tanks, 142 locomotieven en 3 133 stuk ken geschut vernield. De Engelse troepen zijn van Hong kong naar Korea vertrokken. Geen aan-al, alleen verdediging MATTHEWS GEDESAVOUEERD. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken, heeft zijn afkeuring uitgespro ken over de rede. die de minister van marine, Matthews, Vrijdag te Boston had gehouden en waarin deze had ge zegd, dat de Verenigde Staten zich be reid moesten verklaren desnoods een oorlog te beginnen om de potentiële vijand tot vreedzame samenwerking te dwingen. De woordvoerder zeide „de Ameri kaanse regering is geen voorstander van welke oorlog dan ook". Matthews zei later alleen voor zich zelf te hebben gesproken. Jules Moch, de Franse minister van defensie, heeft in een rede te Sète in Zuid-Frankrijk ook het Amerikaanse denkbeeld om „een oorlog te voeren ten einde de vrede te redden" verworpen. Frankrijk zal zich verdedigen tegen agressie, aldus Moch, „maar men moet goed begrijpen, dat wij nooit de aan vallers zullen zijn", Moch verklaarde verder, dat Frank rijk zich in geval van oorlog tussen Rijn en Elbe zou verdedigen en niet zal te rugtrekken naar Engeland of Afrika. In een radio-interview is dr Jessup, Trumans reizende ambassadeur, de vraag gesteld, of oorlog onvermijdelijk is en of de Verenigde Staten „de hele zaak niet nu meteen konden regelen door atoombommen op Moskou te gooien". Jessup achtte de oorlogsdreiging ern stig. doch noemde oorlog niet onvermij delijk, indien „de vrije landen" zich zo sterk maakten, dat een agressor niet in verleiding zou komen. Jessup zeide niet in te zien „hoe i iemand kan geloven, dat zelfs als ons geweten ons toestond een oorlog te beginnen met een atoombombardement wij er dan beter aan toe zouden zijn dan thans". „Zelfs als een dergelijke actie succes had en de Sovjet-unie zou wofden uit geschakeld, zou het bezettings- en we- deropbouwproblemen van een dergelijke omvang scheppen, dat onze huidige na oorlogse problemen daarbij vergeleken kinderspel zouden zijn. En wij zouden de achting en de steun van andere lan den hebben opgeofferd", aldus Jessup, Ook in Frankrijk is de boter duur IMPORT TER VERLAGING VAN PRIJSNIVEAU. (Van onze Parijse correspondent). Dc Franse regering heeft opnieuw een beroep op de Hollandse boeren gedaan teneinde de prijzen van de eigen Franse producten te drukken. Eerst heeft men millioenen eieren ingevoerd, thans Importeert men op grote schaal Nederlandse roomboter voorlopig vast 2000 ton omdat de prijzen van deze Nederlands? pro ducten aanmerkelijk onder dc Fran se tarieven liggen. In Franse munt uitgedrukt kost een kilo boter in Hol land 34 en in Frankrijk thans 402 francs. In vier maanden tyds is de Franse boter met 71 franc gestegen; dat is dus ruim 16 De boeren verklaren die stijging door de verhoogde con- per- rol De grootste en de beste! sump tie, die in verhouding met voor de oorlog, ruim 25 zou bedragen. De stedeling echter staat wat sceptisch te genover die verklaring en herinnert hel platte land eraan, dat daar maanden geleden nog luid over overproductie werd gesproken. Inderdaad bewogen de boterprijzen zich in het voorjaar nog in en sterk da lende lijn. Mogelijk hebben de hamsteraars zich Intussen ook op de boter geworpen en worden er thans heel wat kilo's in de ijskasten bewaard. Voorlopig merkt de Franse hulsvrouw van de nieuwe maatregelen op haar huishoudboekje weinig. Het bovenver melde prijsverschil tussen de Neder landse en de Franse boter wordt na melijk bijna geheel door de douane rechten en de transportkosten geabsor beerd. Men hoopt echter, dat met de importstok achter de deur, de Franse boeren er van weerhouden zullen wor den de boterprijzen nog verder op te voeren. België zou eventueel verzoek om Westerlings uitlevering afwijzen BIJNA TÓCH GEARRESTEERD! Indonesië heeft tot nu toe nog; geen verzoek om uitlevering van Wester ling bü de Belgische regering inge diend. Zou een dergelijk verzoek wor den ontvangen, dan zou dit, indien het gemotiveerd wordt door zuiver po litieke redenen, worden afgewezen. In dien het gebaseerd zou zijn op mis daden van gemeenrecht. dan zou de regering nagaan of aan deze misda den een politieke drijfveer ten grond slag ii„'t. Indien dit laatste het geval is zou het verzoek om uitlevering even eens worden afgewezen, zo wordt ver klaard. Daar een verzoek tot uitlevering zowel door het ministerie van Justitie als door dat van Buitenlandse Zaken onderzocht n:oet wen den en daarna, voor het geval Westerling, de regering een beslissing zou moeten nemen, zou Westerling in ieder geval twee maanden in België kun nen blijven. De vrij he'd van Westerling heeft gis teren aan een zijden draad gehangen. Het liberale blad .Het laatste nieuws" bevatte namedj'' een artikel met politie ke inslag over Indonesië, geschreven door een ..Westerling". Dit is echter de schuilnaam van een medewerker van het blad. die ook in de Franstalige pers over Azië .schrijft onder de naam „L'Occi- dental". waarvan Westerling de Neder landse vertaling :s. De veiligheidsdienst was reeds gealarmeerd om de échte Wes terling. die thans in Hotel Royal Nord woont, op grond van woordbreuk in te rekenen. (Zoals bekend was hem toe gestaan In België te blijven, indien hij zich zou onthouden van politieke acti viteit). Juist op tijd kwam iemand ech ter op het idee de redact'e van Het laatste nieuws" nog even op te bellen, waarbij men de juiste toedracht van de zaak vernam. NOG EEN SOVJET-PROTEST-NOTA. De Sovjet-unie heeft aan de VB. een nota gezonden, waarin generaal Mac Arthur beschuldigd wordt van schen ding der internationale bepalingen in zake Japanse oorlogsmisdadigers. In deze nota wordt verklaard, dat in een Maart j.l. uitgevaardigde order over de vrijlating van oorlogsmisdadigers voordat zij hun gehele straftijd hebben uitgezeten „generaal Mac Arthur zijn prerogatieven te buiten ging en de over eengekomen afspraak betrefende Japan schond". Dit is sinds 11 Mei de derde nota van de Sovjet-unie over deze aangelegen heid. FEUILLETON DE DOOD VAN Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 29) Mevrouw Van Hem heeft de vaat om- gewassen. Met het afwasmandje in de linker- en poes in haar rechterhand treedt ze de kamer binnen. Die stoutert kwam bij mij in de keuken, praat ze, ja, U was kennelijk niet gezellig genoeg inspecteur. O, dat spijt me werkelijk, veront schuldigt Zopanje zich geschrokken. Zijn gedachten zijn nog bij de rode draad, als hij er aan toevoegt: Ik luisterde anders wel. Mevrouw Van Hem lacht hartelijk, een zacht klokkend geluid. En wat vertelde poes wel? Poos? vraagt Zopanje verbaasd, ik luisterde naar U. U vertelde toch dat. Hij weet het echter niet meer. Me vrouw Van Hem schudt bedenkelijk het hoofd. Ik wist niet, dat jonge mensen zó verstrooid konden zijn. U hebt zeker moeilijke problemen op te lossen? Zopanje knikt. Het wordt ons niet eenvoudig ge maakt. Het is geen prettige wetenschap voor Zcpanje, dat het haar eigen broer be treft. Gelukkig weet ze van niets, zo als zovele mensen nog van niets weten. Niettemin is het of mevrouw Van Hem iets aanvoelt. Ze zegt zacht en treurig Laat ik maar niet zo lachen, nu mijn broer net een dag gestorven is. Die arme jongen. Met tranen in haar ogen verlaat ze de kamer. Het mandje staat nog onaangeroerd op tafel. Een half uurtje daarna verlaat Zo panje het huis. Mevrouw Van Hem was weer in de huiskamer gekomen en had de bordjes, kopjes, vorken en messen in de kast en het buffet hun plaatsje gegeven. Zonder gewetenswroeging kon Zopanje haar alleen laten. Hoewel het hem op dit. ogenblik zeer moeilijk viel, vertelde hij haar niettemin, dat hij die avond bij Piet de Vries zou eten. Maar mevrouw Van Hem begreep het en kon het volkomen billijken. Ambtenaren weten veell Op het ge meentehuis vraagt Zopanje naar de bouwers van de hogere burgerschool. De aannemers van de H.B S. be doelt U?" Ja, van de gemeentelijke H.B.S. Hm, eens even denken waar ik dat zou kunnen vinden. De man denkt een ogenblik na. Wacht! Even aan Manus vragen. De man schiet door een deur naar •en volgend vertrek. Daar zit de oude lEanus. Hij is al veertig jaar in dienst te de gemeente en weet dientenge- I volge van alles af, of doet alsóf hij van alles op de hoogte ls. Na een ogen blik is de man weer terug. De school is gebouwd door de i aannemers Leroekker en Co. Inspecteur Zopan ie staart de man I verdwaasd aan. Leidekker en Compagnon? Ja. Leidekker en Co. De zaak be staat nog, maar is naar Rotterdam overgeplaatst. Zo. Misschien hebt U dr Leidekker wel gekend? vervolgt de man, die kennelijk om een praatje verlegen is. Ja. zo op een afstand.' Nou, dat was de zaak van zijn vader. Hééé, haalt Zopanje uit, dè,t wist ik niet. De ambtenaar dempt zijn stem. Dr Leidekker is gisteren net dood gegaan. fluistert hij, misschien hebt U het wel in de krant gelezen. Ja, er stond gisteravond een heel stuk over in de Doornse Koerier. En weet U wat ik gehoord heb, inspecteur? Dat zal U als politieman wel Interesseren. Wat dan9 De man buigt zich voorover en kijkt eerst nog even om zich heen, alsof hij bang was, dat de dove Manus hen staat af te luisteren. Dan zegt hij: Ik heb gehoord, dat meneer Lei dekker op school vermoord is. Wat zég je? Zopanje veinst ver bazing. Ja, op school vermoord, herhaalt de man, in zijn nopjes met de indruk. die hij met dit bericht op de inspec teur maakt. Van wie heb je dat gehoord? Opeens verkeert de spraakzaaamheid van de man in stilzwijgen. Hij glim lacht en zegt: Och ik hoor zo hier en daar wel eens wat, hè. U moet me toch eens zeggen van wie U dat berichtje heht. Nou, inspecteur, 't spijt me. maar dat kan ik niet doen Het gesprek begint Zopanje op dit ogenblik echter te vervelen. Eén van twee! Of U 'zegt het, óf ik arresteer U wegens valse beschuldi ging van moord. De man schrikt zichtbaar en laat onmiddellijk alle geheimzinnigheid va ren. Ik hoorde het van een man langs de straat. Misschien kent U hem wel. Ik geloof dat hij Stroomer heet. Op het kadaster zijn de ambtenaren minder praatziek. Dat brengt de aard van het werk misschien met zich. Als Zopanje om een plattegrond van de hogere burgerschool vraagt, wordt hem die zonder omhaal van woorden gege ven. Tot. zijn grote verwondering staat de verbinding van de directeurskamer met de kelder (door de kast) er niet op. Die moet later aangebracht zijn, ofop verzoek van dr Leidekker niet op de tekening vermeld. Voor de zoon van de aannemer was dat al een héél klein kunstje. Inspecteur Piet de Vries heeft de gehele dag al op zijn collega gewacht. Aan zijn bureau is hy bijna niet bij zijn werk geweest. Telkens als iemand langs zijn raam liep, keek hij op om te zien, of het Zopanje misschien was. Hij weet best dat Zopanje op de mo torfiets zal komen, maar toch kan hij niet nalaten iedere keer. als er een schaduw langs het raam glijdt op te kijken. Piet de Vries is nieuwsgierig. Hij wil van Zopanje weten of dit nu werkelijk een zaak van enige oetekenis is. En als dat het geval is, zal hij zich beklagen over zijn slecht gesternte dat hem naar Satendrecht deed gaan. Als hij maar niet weg is, als Zopanje komt. Hij zal commissaris Vink toch nog wel eens komen vertellen, wat hij tot. nog toe bereikt heeft. Of denkt hij dat dit een soort vacantie is? Om halfvier stuurt Vink de inspec teur met een opdracht naar Engeldam, een kleine gemeente in de omgeving tan Doorae. Om vijf minuten over halfvier verschijnt Zopanje op het bu- reau om commissaris Vink verslag uit te brengen van zijn werkzaamheden. Het wordt avond vóói* ze elkander spreken. In de namiddag heeft het op gehouden te regenen. De straten zijn zelfs opgedroogd. De hemel wordt door een opstekende wind schoongeveegd. Toenemende wind met kans op storm, luidt de weersverwachting voor de nacht en de volgende morgen. Dat on dervindt Zopanje aan den lijve, als hy de deur van het huis op de singel ach ter zich dichttrekt. Hy dcet zyn kraag hoog dicht. Wat een hondenweer! (Wordt vervolgd) Wereldcongres Pax Romana geëindigd WERKEN VOOR EEN BLIJVENDE VREDE. Het wereldcongres van Pax Romana te Amsterdam is beëindigd. In de algemene resolutie, die tijdens de slotzitting tferd aangenomen, nodi gen de katholieke intellectuelen en stu denten uit 50 landen, die aan dit con gres hebben deelgenomen, de intellec tuelen, zonder onderscheid van ras of geloof, uit met hen samen te werken voor een blijvende vrede, zowel op so ciaal als internationaal gebied. In een resolutie over de internatio nale samenwerking wordt o.m. gezegd, dat de recente beslissingen van de Ver. Naties om zoals in Korea met vastbeslotenheid en zdfs dc grootste opofferingen riskerend, agres sie tegen te gaan. reden geven te ho pen, dat de Ver. Naties eenzelfde hou ding zullen aannemen, waar ook ter wereld de internationale orde en de rechten van het individu in gevaar zijn. In een andere resolutie doet het Con gres een beroep op de wereld ten be hoeve van de intellectuelen, die wegens vervolging terwille van geloof, politieke overtuiging of ras, gedoemd zijn buiten hun eigen landsgrenzen te leven. Velen hunner zijn thans genoodzaakt in de landen, waar2ij verblijven, hun brood te verdienen op een wijze, die geheel in tegenstelling is tot hun capaciteiten en ontegenzeggelijk hun energie niet ten goede komt Veelal zo zegt de resolutie heb ben de collega's in de landen, waarin zij gastvrijheid ontvangen, geen oog voor hun lijden en voor de rijkdom van wetenschap, die zij bezitten. De Katholieken van de vrye landen zullen samenwerken op het gebied van geestelijke en materiële bijstand ten bate van de intellectuele ballingen. Zij zullen hen ter zijde staan door hun- gebeden en hun opofferingen. Zilveren feest Nationale Bond „Het mobilisatie Kruis" GENERAAL WINKELMAN EERDE HELDEN VAN 1940. Zaterdag is te Nymegen onder grote belangstelling het zilveren feest vail de Nationale Bond „Het Bobllisatie- kruis", gevierd welke bond In Mei 1950 een fusie aanging met de Bond van Nederlandse oüdstrijders, onder de naam „Nederlandse Bond van oud- strijders en dragers van het Mobilisa- tiekruis". De gasten, w.o. verschillende oud- generaals, werden officieel ontvangen door generaal-majoor B. D. J. Dwars voorzitter van de nieuwe bond. Generaal H. G. Winkelman, oud-op perbevelhebber van het Nederlandse le ger, huldigde tijdens de lunch de man schappen van 19141918 en de helden van 1940. Generaal-majoor b.d. E. Oudendijk, voorzitter van de Kon. Ver. „Ons Leger" huldigde de jubilerende bond Kolonel G. M. van der Meulen. commandant van de X-brigade uit Soerabaja sprak j namens de oud-militairen in Indonesië de hoop uit, dat ook spoedig deze oud militairen opgenomen zouden worden In de nieuwe bond. De burgemeester van Nijmegen mr Oh. J H Hustinx ontving de jubilerende bond in het gemeentehuis. In ,.de Verenig'ng" gaf luitenant-ge neraal b.d, H. A. Cramer ere-voorzibter van de bond, een historisch overzicht van het ontstaan, de groei en de ont wikkeling van de bond en hoopte dat. deze zal uitgroeien tot een energieke eenheid, waarin alle oud-soldaten zul len wordeQ ongenomen. Deze bijeenkomst werd o.m bijgewoon door vtee-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het Militair Tehuis van H.M. de Ko ningin te Soesterberg. Hij bracht de beste wensen over van de Koningin en Prins Bernhard. die verhinderd waren deze viering bij te wonen. Thans 2166 aanmeldingen voor Korea Hoewel j.l. Madndag de aanmelding is gesloten voor beide compagnieën, die de regering overweegt ter beschikking te stellen voor de strijd op Korea, groeit het aantal vrijwilligers nog steeds. Dat komt doordat aanmeldingen van hen, die zich bij hun afdelingscommandaut hebben opgegeven, nu in Den Haag binnenkomen en doordat velen van hen, die zich vóór 21 Augustus hebben op gegeven nu de aan hun verstrekte in- vulformulieren terugsturen. Tot nu toe zijn in totaal 2166 aanmeldingen bin nen. Een definitief cijfer; is dit echter nog niet. Dr M. W. Hugenholtz opende „Wereldcongres Dierenbescherming" „UNIFORME WERELD WETGEVING VOOR HET DIER NOODZAKELIJK'.. Vanmorgen opende dr mr W. Hugen holtz uit Leiden, in tegenwoordigheid van H.M. Koningin Juliana, het Wereld congres voor Dierenbescherming, dat in het Kurhaus wordt gehouden. Na een woord van welkom tot de vorstin, zeide de heer Hugenholtz, dat het doel van dit Wereldcongres in de eerste plaats is om gezamenlijk een 20-tal internationale onderwerpen te bespreken, die aller voortdurende aandacht hebben, Secundo is het doel van dit congres om in de toekomst, tot een inniger in ternationale samenwerking te komen, zo mogelijk tot één grote internatio nale vereniging, waarvan alle vereni gingen voor dierenbescherming in de gehele wereld, lid worden. Deze ver eniging moet spoedig zien te komen tot een uniforme dierenwet, die iu alle opzichten up to date is en die uit eindelijk in alle landen dient te wor den ingevoerd. Q Het is inderdaad verblijdend, aldus spr., dat aller wegen nu de aandacht wordt gevraagd voor de positie der die ren, door Clemenceau reeds als de „vijfde stand" aangeduid. Nu vrijwel alle slaven, vreemdelingen, arbeiders, vrouwenden kinderen en onvolwaardi- gen tot Ie» zedelijk verantwoord levens peil zijn opgestegen, zijn als vanzelf dc dieren aan de beurt. Wij willen en zullen geen eeuwen wachten, doch hoogstens enige decennia, voor ons doel is bereikt: „een redelijk en zedelijk verantwoord bestaan voor alle dieren". Het volksgeweten dient wakker ge schud en ryp gemaakt te worden voor de door ons begeerde uniforme we reldwetgeving voor het dier. Dit kan geschieden: 1. door een betere voorlichting van de mensen; 2. door opvoeding van de jeugd in deze richting. Een zeer belangrijke taak Is ook weg gelegd voor de kerken. Voorts is het vanzelfsprekend, dat be grip voor dierenbescherming bij de rechterlijke macht volkomen onont beerlijk is, waar eerst dan de moei zaam verkregen wetsbepalingen om trent dierenbescherming effect sor teren. In ons land is de rechter onze goede bondgenoot. Met de wens. dat God deze bijeen komst zou mogen zegenen, verklaarde de heer Hugenholtz dit congres voor geopend. De opening werd o.m. bijgewoond door leden van het Corps Diplomatique, vertegenwoordigers van de ministers Justitie en O., K. en W.t door de burge meesters van Den Haag, Leiden en Noordwijk, en leden van de rechterlijke macht. Auto-ongeluk bij Ermelo EEN DODE EN VIER ZWAAR GEWONDEN. Op -de Rijksweg naby Ermelo is gisteravond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto komende uit de richting Zwolle week by het passeren van een zijweg uit voor een motorrijder. De bestuurder, de heer J. Kooyman uit Dordrecht, verloor waarschijnlijk de macht over het stuur en reed ln volle vaart tegen een boom. De heer J. Kooyman werd zwaar ge wond. zijn, naast hem zittende moeder, de weduwe H. Kooyman werd op siag gedood. De schoonmoeder van de heer K., de weduwe H. Grootboer liep. even als de achterin ln de wagen zittende schoonzuster, zware verwondingen op. Twee inzittende kinderen van 7 en 4 Jaar kwamen met de schrik vrij. Zij werden allen overgebracht naar het ziekenhuis te Ermelo. De motorrij der bekwam geen letsel. INLICHTINGEN VERZOCHT OVER AANRIJDING. Op Rijksweg AmsterdamDen Haag. De waarnemend groepscommandant van de Rijkspolitie te Sassenheim ver zoekt degene, die getuige is geweest van, of enige inlichtingen kan geven over een aanrijding, welke heeft plaats ?e- had op de Rijksweg Amsterdam—Den Haag, binnen de gemeente Sassenheim op Dinsdag 22 Augustus te ongeveer 6 uur v.m., waarbij een groene HD-mo- tor met zijspan, gekenmerkt GZ 1425 werd aangereden, zioh ten spoedigste in verbinding te stellen met bovengenoem de waarnemend groepscommandant, te lefoon K 2532 - 7166. De bestuurder van de motor met zij span werd ernstig gewond langs de weg aangetroffen. 71). „Hè? Watte?" riep de Koning verbaasd, na Panda's laatste woorden. „Weet je óók, hoe Graaf Isen Grim aan dat gestolen harnas was gekomen?" „Vooruit zeg het!" siste de Graaf, die weer nieuwe moed kreeg. „Ja", zei Panda. „Dat weet ik ook, want ik heb hem dat harnas gegeven! Dat moest ik, ziet uik kreeg die opdracht van mijn meester, Baron Jo ris Goedbloed van Malpertus!" „Hè? Wat? Hoezo? Wat zeg je daar?" riep de Koning uit. „En hoe was Baron Malpertus er dan aan gekomen?" „Ja d&t weet ik niet", antwoordde Panda verlegen. „Dat weet ik nu echt niet. Die had het misschien wel ge vonden!" „Dit is een opmerkelijk geval", zei de Koning tot zijn mede-rechters. „Het wordt erg ingewikkeld. Jammer is dat! En dan te bedenken* hoe eenvoudig al les had, kunnen zyn wanneer deze ge tuige niet verschenen was. Ter.vyl "de beul al staat te wachten. Tja! Het valt niet mee om een rechtvaardig Koning te zijn! Nu zullen we toch Baron Goed bloed van Malpertus maar eens moeten ondervragen Maar Joris had zoiets voorzien. Nog voordat de koning uitgesproken was, zette hij zijn hoed op, en hU oegaf zich op zijn tenen naar de deur. „Dit is een onaangename samenloop van omstan digheden". mompelde hy. Dringende af spraken roepen mij nu elders...." VOOR DINSDAG, 29 AUGUSTUS. Hilversum I (402 m.) AVRO: 7.00 nieuws: 7.15 gr.muz.; VPRO: 7.50 dag- opennlg; AVRO: 8.00 nieuws en weer berichten: 8.15 gr.muz.; 8.55 voor de vrcuw; 9.00 gr.muz., (9.309.35 water standen): 10.00 morg-en wilding; 10.15 treater-orkest; 10.50 voor de kinderen; 11,00 sopraan en plano: 11.30 -voor de zieken: 12.00 lichte muziek; 12.30 me dedelingen; 12.33 voor het platteland: 12.40 gr.muz.; 13.00 nieuws; 13.15 finan cieel overzicht; 13.25 poDUlalr concert: 14.00 voor de vrouw; 14.05 planovoor dracht; 14 30 gr.muz.: 16.30 voor de kin deren; 17.30 „de stem van Amerika"; 18.00 nieuws; 18.15 pianospel; 18.30 semi-klassieke muziek; 19.00 fanfare orkest; 19.30 ..this ls Londen"; 19.35 causerie over de najaarsbeurs; 19.45 gr.muz.: 20.00 nieuws; 20.05 actualitei ten; 20.15 gevarieerd programma. 21.15 „men schrilft ons...,", hoorspel; 21,45 gr.muz.; 22.00 buitenlands overzicht: 22.15 cabaret; 23.00 nieuws; 23.15 24.00 gr.muz. Hilversum II (298 m.) KRO: 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 gr.muz.; 7.45 morgengebed en liturgi sche kalender; 8.00 nieuws en weerber.; 8,15 er.muz.; 8.55 hoogmis; 10.15 voor de kinderen: 10.30 ar.muz.: 11.00 voor de vrouw; 1130 gr.muz.; 11.35 „lichtba ken". 12.00 angelus; 12.03 amusement orkest (12.30—12.33 mededelingen); 12.55 zonnewiizer: 13 00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20 lunchconcert; 14.10 „ja. zo was t". klankbeeld: 15.10 pianoreci tal; 15.30 er.muz.; 16.00 voor dë zieken: 16.30 zlekenlof; 17.00 voor de jeugd: 17.15 felicitaties; 17 45 rcgerlngsultzen- ding; 18.00 populaire muziek; 18.20 sportpraatje; 18.30 voor de strijdkrach ten; 19.00 nieuws; 19.15 actualiteiten: 19.25 ..dit is leven", causerie: 19.40 de schola cantorum. Jongenskoor en leden van het radlophllharmonisch orkest' 20.00 nieuws; 20.05 gr.muz.; 20.12 de brug van San Luis Rey". hoorspel, met muziek, (om 2100 gr.muz.): 22.40 gods dienstige causerie en avondgebed. 23.00 nieuws; 23-1524.00 gi.inuz. Hjn c. distributienet 7.05 Gram., 7.30 Kron., 7.40 Gymn 7.50 Gram., 8 05 Gevar. muz., 9.10 Verz pr 10 00 Gram 10.30 Tsjalkofski. 1100 Blng Crosby, 11.30 Philh. ork. v. Liverpool 12.00 Gram.. 12 30 v. d. landbouw; 12.32' Ens. ..Melody en Rhythm., 13.15 Gevar. muz.. 14 00 100 Jaar Wagners „Lohengrin". 15.00 Ens. Ingley, 15.30 Zang. 16.00 Verz.pr. 17 00 Ber., 17.10 Dansmuz., 18.00 v d. sold 19 30 Zauc, 19.50 Spotvogels, 20.00 Brits Mil. nrk. '21.00 Sweet- and Soft Players, 2130 Gram. 21.45 Act.. 22.15 Ork. Farar, 22.45 Gram., 23.05 Gram. Lijnl| 4 distributienet 7.15 Salonork., 7.50 Lift up your hearts. 8.10 Concert. 9 05 Klassieke muziek 10.00 Orgel. 10.30 Trolse en Ban lol Iers. 11.00 Noors Omroep orkest, 11.30 Sopr.. cello en plano: 12 00 Gram.. 12 30 v. d. Arb.. 13 00 Ork. Nathan. 13.45 v. d kinderen. 14 00 BBC North Orch. 15 00 Entr'acte Players. 1-5.30 Gram. 16 00 Duo Snoeck 16.30 BBC Welsh Orch.. 17.30 orgel. 18.00 arb ork.. 18.30 Ork. Shadwell. 19 00 Conc.. 19.30 ..Hear my song". 20 00 Educating Archie. 20.30 Tuesday Serenade. 21.15 Starlilght Hour. 22.15 Ork Lltpon. 22.35 Samba ork.. 23 00 Selbey Trio, 23.15 Mazurka orkest. AGENDA BIOSCOPEN. Trianon ..Voor wlen de klok luidt" (18 J.). Zondag 2.00. 5.00 en 8.15 uur: overige daeen 2.15 en 8.00 uur. Rev .Mlln held" (alle 1.). Zondag 2.15. 4.15. 7.15 en 9.15 uur: overlse daeen 2.30. 7.15 en 9.15 XL Udn Romance ln Rio" (alle 1) Zon dag 2.30. 4.15, 7 en 915 uur; overige dagen 2 30. 7 en 9.15 uur. Luxor ..Weekend in Havana" (18 Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur: ove rige daeen 2.30. 7 en 9.15 uur. Casino ..Zamba en de lungle P)"lns (14 J.) Zondag 4.45. 7 en 9.15 uur: overige dagen 7 en 9.15 uur; 2.30 uur speciaal leugdprogramma: ..Dusty Ba tes nnrmekert de sui<jk.»ciaars" (laatste deel). TENTOONSTELLINGEN. ENZ- Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten* ••.nstelllne van dieren 105 uur. s Zondags 1—5 uux (tot 13 September»-

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2