PANDA EN DE MEESTER-EDELMAN Gewijzigde beleggingsnormen van deze tijd Zekerheid voor liet bezit thans minder dan ooit Zal Tsjecho-Slowakije verse haring markt langdurig zekerstellen? VOOR DE JEUGD Dr. Leidekker Radio-programma XP ZATERDAG 26 AUGUSTUS Waardevermindering van het geld. (Van onze flijanciële medewerker) Oorlogen betekenen altijd revolutie, zo al niet van een politieke constel latie, dan toch van morele, economi sche en financiële normen, welke te voren leven en arbeid van het mens dom beheersten. De eerste en de tweede wereldoorlog hebben dat zeer duidelijk doen zien en thans is het de oorlog in Korea en de daarmee samenhangende vrees voor een derde wereldoorlog, welke op die veranderde normen opnieuw de aandacht vestigt. Wij hebben hier ditmaal de door oorlog en oorlogsdreiging veranderde 'beleggingsnonnen op het oog, welke de laatste weken ter beurze van Amster dam van invloed zijn geweest en waar mee zij, die voor zich zelf of voor der den gelden moeten beleggen, zich thans weer bezig houden. Het gaat hier om de vraag in hoeverre men voor zijn geld een zekere en veilige belegging kan verkrijgen, waarbij de factor van het rendement veelal geheel op de achtergrond treedt. Die zekerheid on veiligheid wordt thans door geheel an dere gevaren bedreigd dan voorheen. Wij hebben vroeger een beleggings maatschappij gekend, die het geld uit sluitend in land belegde onder het motto ..Land is zekere bezitting", een motto, dat toen algemeen juist werd geacht, maar dat met het oog op de mogelijke gevolgen van een derde we reldoorlog thans niet meer wordt aan vaard. In nog mindere mate biedt'een hui zen-bezit onder de tegenwoordige om standigheden de zekerheid, welke men daar vroeger aan hechtte en nog ge ringer is die zekerheid voor de beleg ging in staats- en andere obligaties, welkt voorheen als het minst riskant werden beschouwd. Dc waarde van het geld wordt niet alleen bedreigd door een grotere of kleinere productie van goederen, maar in niet mindere mate door de mani pulaties van de overheid, die haar uitgaven, voor zover deze niet door de inkomsten van de bevolking wor den gedekt, door het scheppen van nieuw geld financiert en daardoor de waarde van het geld vermindert. In goederen uitgedrukt, heeft bijv. de Franse Franc thans nog slechts een waarde van 5% in vergelijking met 1939, de Nederlandse gulden is sinds die tijd tot ca. 1/3 van zijn waarde ("koopkracht) ingeteerd en nu tengevol ge van de oorlog in Korea voor dc meeste stapelproducten weer een stij ging is ingetreden en de regeringen voor aanmerkelijk grotere defensie-iüt- <gaven staan, ligt het voor de hand dat men zich opnieuw afvraagt of het on der deze omstandigheden mogelijk zal zijn de waarde van het geld te stabili seren. 9 Het indexcijfer voor goederen van Moody in de V.S, is sinds half Juni reeds van 393 tot boven 460 gestegen, ten onzent is het indexcijfer voor de groothandelsprijzen sinds de devaluatie van September 1949 met Vk a 8% op gelopen, dat voor het gezinsverbruik zelfs met ca. 10% en de waarde (koop kracht) van het geld is dus dienover eenkomstig verminderd. Die waardever mindering treft dus ook de belegging in geldswaarden als obligaties, hypo theken etc., welke vroeger de meest veilige belegging werden geacht en daarom, met uitsluiting van aandelen, door beleggingsmaatschappijen en al lerlei liefdadigheidsverenigingen werden gekocht. Het is thans zover, dat spaarbanken en levensverzekeringsmaatschappijen naast obligaties ook reeds aandelen kopen en dat ook liefdadigheidsvereni gingen zich afvragen of zjj met het behoud van staatsobligaties tegenover de bevoordeelden verantwoord zijn. Het feit, dat de vorige week reeds ca. f. 100 millioen aandelen Koninklijke in de registers der maatschappijen waren Ingeschreven en de koers der aandelen kort. geleden nog 250 A 260%, deze week tijdelijk tot boven 300% is opgelopen, bewijst wel hoe groot het gevoel van onveiligheid bij de belegger is en de over het algemeen vaste stemming op de aandelenmarkt duidt er trouwens wel op. dat bij velen de neiging bestaat obli gaties in aandelen om te zetten. Hoezeer wij overtuigd zijn dat de Ne derlandse regering alles in het werk zal stellen om een scherpe waardevermin dering van het geld. te voorkomen, me nen wij toch dat uitsluitende belegging in obligaties ook voor liefdadigheids verenigingen en dergelijke onder de te genwoordige omstandigheden niet ver antwoord is en gedeeltelijke belegging in aandelen, met name in dc z.g. inter nationale aandelen als Koninklijke, Le- verbrod, Philips, een grotere mate van veiligheid biedt. Weliswaar wordt het effect van een waardedaling van het geld bij de bedrijven door fiscale hef fingen, dividendbeperking, etc. vermin derd. tenslotte zal toch de innerlijke waarde van aandelen bij een verder gaande inflatie meer kans hebben zich te handhaven dan die van geldvorde ringen. Zelfs in een rijk land als Amerika zien we. gelijk hierboven uit het indexcijfer van Moody bleek, de koopkracht van het geld verminderen en de vrees voor in flatie toenemen, hetgeen reeds tot een discontoverhoging credietbeperking) geleid heeft, een maatregel, waartoe men, als bekend, ook 'in Denemarken reeds de toevlucht heeft moeten nemen. Men zal in deze tijd goed doen zich voor een angstpsychose te wachten en zich te realiseren dat absolute zeker heid voor het bezit in deze wereld thans minder dan ooit te vinden is. Maar dat de belegger zich anderzijds rekenschap geeft van de factoren, welke, in tegenstelling met voorheen, of in veel sterkere mate, de waarde van het geld beheersen, zal men hem niet euvel kunnen duiden. Met de vleetvissers ging het niet rooskleurig. (Van onze deskundige medewerker) Op het gebied van de trawlvissery op verse vis deden zich deze week geen bij zondere evenementen voor. De aanvoe ren waren van zeer beperkte omvang en als gevolg daarvan bewogen de prij zen zich op een behoorlijk peil. Vooral voor verse makreel bestond er een ge rede vraag, evenals voor schelvis. De tongpryzen bleven ongewijzigd. Bij de haringtrekkers gingen zeer goede resultaten uit. Vooral vorige Zaterdagavond werden door enige schepen uitzonderlijk goede vangsten gemeld. De aanvoeren van verse ha ring waren beduidend en vooral gedu rende Maandag en Dinsdag vond een groot gedeelte haar bestemming in de pufschuit. Op grond van het handels verdrag met Tsjecho-Slowakije kon Woensdag een begin worden gemaakt met de export naar dit land, wat op de marktpositie een gunstige invloed uitoefende. Het onderhavige kwantum is wel is waar van beperkte omvang, maar er rijn onderhandelingen aan de gang over een veel grotere hoeveel heid en mochten deze resultaat ople veren, dan zou de verse haringmarkt voor een langere periode een beter aanricht krygen. De reders en handelaars te IJmuiden hebben elkaar blijkbaar op dit punt ge- RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren ((1116 jaar) vijf, dc klei neren (711 jaar) drie goed oplos singen. Naam, leeftijd en adres onder dc raadsels. Op de enveloppe de aanduiding „Raadsels". Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Duco v. Weerlee). Mijn eerste deel is een dapper per soon uit de middeleeuwen, mijn tweede deel een groot gebouw. Mijn geheel is een plaats in Zuid-Holland. II. (Ingezonden door Willy Jansen) Hier volgt een verdraaid spreekwoord. Nee ettor lepap ni eö damn, takam la teh veag tiruf et dansch. III. (Ingezonden door Willy Vavier) In de hokjes komen zowel horizon taal als verticaal dezelfde woorden te staan. De woorden betekenen: 1. le vensmiddel; 2. jongensnaam; 3. tegen stelling van rijke; 4. een ander woord voor paar. IV. (Ingezonden door Gual Juynboll) Mijn geheel is een spreekwoord van 37 letters. 7. 24. 3 is een delfstof; 31. 19. 21, 33 een soort zeilschip; 34, 24, 11, 34, 19, 13 niet recht: 9, 37, 13 betekent smal: 26. 2. 4, 1, 25, 17 betekent: bedwingen, tam maken; 20 21. 33, is een groot schip uit de Bijbel; 18, 27, 5. 6. 23, 30, 28 zijn grote rozen; 26, 20, 19. 35 bete kent: niet mals; 14, 15. 16. 17 een ogen blik; 35. 37 is een voegwoord; 8. 9, 10 een lidwoord; 22, 12, 32, 29 een' vorm van het werkwoord doen. V. (Ingez. door Willy van Kempen) Verborgen dierennamen. 1. Ah, onder de kast ligt de bal. v 2. Hij ging op aardappelen uit. 3. Ik koop oesters. 4. Wat zegt Mimi er van? 5. Nee. Bob, eerst, daarna Piet. 6. Het orgel is al een week stiik. VI. (Ingezonden door Connie de Nie) a. Wie kent een nagel, die nooit ge knipt wordt? b.Wie heeft wel tanden, maar geen mond? VII. (Ingezonden door Els Teebaal) Welk beroep oefenen deze heren uit? 1. C. E. Tenreicil. 2. H. M. Olserseetco. 3. D. M, I'trounoera. 4. M. S. Et-eranpion. 5. G. E. Lokemrohra. VIII. (Ingezonden door Tineke Blom) Ik zit vaak op een jurk. Haal je een letter van mij af, dan ben ik een meer in Zuid-Holland. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Zo, ik ben weer boven water. Jullie ook, hoop ik? Boordevol vacantie-ver- halen, bruinverbrand? Nu, zet je maar gauw aan het schrijven, want ik wil na tuurlijk graag over jullie vacantiedagen horen. Het weer was wel erg ongestadig deze zomer, maar er zijn nog genoeg mooie dagen geweest om te genieten, van zon. zee en strand, bos en duin En heb ben jullie, als het regende, aan ons raadselhoekje gedacht en nieuwe raad sels. ofkruiswoordraadsels in el kaar gezet? Ook daarnaar ben ik be nieuwd. Deze week krijgen jullie weer 8 ge wone raadsels, om „op gang" te komen. Daarnaast hebben jullie dan tijd voor een lange brief. De volgends keer, in September dus, beginnen we aan een nieuwe prijsraadsel-ronde van vier we ken. Dan zijn we ook in elk geval weer compleet, omdat volgends week de scho len beginnen. Mijn hartelijke dank aan Elly Brandt. Joke van Driesten. Joke Vollenga, Willy Rjjnhant, Riet Soliouten, Teuni van Wei- zen. voor de mooie onsichten. die ik van hen mocht ontvangen. Van hen west ik dus alvast, waarheen zij ge weest zijn. Voorts aan Hero v. d. Lin den voor de mooie zeetekening, waar mee hij mij de laatste keer vóór de va- cantie verraste. En aan zijn broertje Peter, die het kampeerterrein voor mijn ogen toverde. Nu dus weer aan het oplossen, met vernieuwde lust, nietwaar? Ik verwacht vele oplossingen, enbrieven er bij! Tot volgende week. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadselt.ante, Mevrouw M. J. BOTERENBROOD vonden en daar valt veel goeds van te verwachten. Men is er van overtuigd, dat de noteringen aangepast dienen te worden bij de wereldmarktprijs en deze is thans niet hoog. De hoofdzaak is, dat het bedrijf voortgang kan hebben om door deze ongunstige periods heen te komen. Voor de gezouten trekharing blijft een gezonde vraag bestaan, vooral voor het licht gezouten product. De bewer king aan boord is daarbij van grote be tekenis en afgaande op de marktsfeer blijkt de haring van Katw.trekkers in een goede reuk te staan. De haringtrek- kerij voor de loggers, welke de vangst aan boord zouten/ loopt op Zaterdag 2 Sept. af. Na Maandag 4 Sept. a.s. mag geen gezouten trekharng mesr aangevoerd worden. De bereikte resulta ten dezer categorie waren dit jaar niet onvoordelig. Verreweg de meeste sche pen zullen op de vleetvisserij overscha kelen. tenzij de verse haringprijzen d,e voortzetting van de trekkerij aantrek kelijk maken. Bij de vleetvissers gaat het de laat ste tijd namelijk niet al te best. De vangsten lopen sterk uiteen en voor de vleetmaatjes bestaat lang niet zo veel interesse als voor de trekharing. Vandaar dat de prijzen ook beduidend lager liggen, in tegenstelling met vorig jaar. Dc Combinaties hebben hun taak voor dit seizoen weer volbracht en de vloot valt weer in afzonderlijke eenheden uiteen. De prijzen voor de gezouten haring blijven vrijwel onveranderd. De vraag naar maatjes uit het binnenland is tot nog toe goed geweest en ook naar het buitenland werd weer een hoeveelheid afgezet. Inmiddels zijn de onderhande lingen' met West-Duitsland weer ingezet, een opvang-afrparaat voor de vleetha- ring staat op stapel, kortom het viss - bedrfjf ontplooit weer die activiteit, wel ke er toe moet bijdragen om de teelt tot een goed einde te brengen. FEUILLETON DE DOOD VAN Oorspronkelijke Nederlandse i+>man door Olivier van Brakel 28) Ik zal maar weer in bed gaan liggen. De bel gaat heel even over. Dat heeft Zopanje dan toch geleerd. Voor de zieke maakt hij zo weinig mogelijk gerucht. De zieke? Zou Wijmans werkelijk ziek zijn? Toen hij naar boven keek. zag Zopanje met zijn scherpe ogen iemand achter het gordijntje staan. En wie kan dat anders dan de onderdirecteur zijn geweest? - Maar als hij op de ziekenkamer komt, ligt Wijmans zo rustig onder de dekens, dat Zopanje aan zijn ogen begint te twijfelen. Dag meneer, zegt hij, ik Zopanje voelt zich altijd wat onzeker in de nabijheid van zieken. Dag inspecteur, ik heb gevraagd of U even wilde komen. Wijmans spreekt zacht, maar zeer k^'En hier ben ik, zegt inspecteur Zopanje lakoniek. Hier bent U. Wijmans pauseert even. Ik heb U iets te zeggen, vervolgt hij dan. Gisteravond heb ik U dit niet verteld. Ik begrijp niet goed waarom niet. Nee. Want het is toch gebeurd. Inspecteur, ik heb dr Leidekker vergiftigd. In de deuropening staat mevrctuw Wijmans. In haar handen houdt ze een blaadje, waarop twee koppen staan. In de één is warme melk. in de andere koffie. Hij ijlt, zegt ze kalm, alstublieft, inspecteur, drink U eens wat om van de schrik'te bekomen. Wijmans ligt met gesloten ogen ach terover op het kussen. Zopanje zit op de slaapkamerstoel. Voorlopig drinkt hij koffie. Waarom arresteert U mij niet? vraagt de ohderdireoteur zacht. LaM me eerst m'n koffie even uit drinken, wil Zopanje aanvankelijk zeg gen, doch hij bedenkt zich en spreekt: U bent ziek. U kunt nu niet mee gaan. 'Bovendien bent U te zwak om te vluchten. Ja. ik ben te zwak om te vluchten. Mevrouw Wijmans gaat bij het bed staan. Kom, drink eens wat Leo. Maar meneer Wijmans wil niet. drin ken, Zopanje voelt dat 4ilj hier" weg moet gaan, indien hij de zieke nog niet meer wil opwinden. Hij staat op. Eén vraag houdt hem echter te zeer bezig om er over te kunnen zvÏÏjgen. Was U gisteravond in de H.B.S., meneer? Ja. zucht Wij mans, ik was in de &B.S HU ijlt zegt mevrouw Wijmans weer, nadat U bij ons bent geweest, is hij meteen daarop naar bed gegaan. Zopanje verlaat de ziekenkamer. Dag inspecteur, zegt Wijmans, ik zal niet weglopen. Dat is ook beter van niet meneer, antwoordt Zopanje, we weten U toch wel te vinden. Beneden in de gang zegt mevrouw Wijmans: Ik hoop niet dat U nog terugkomt, inspecteur. Uw bezoekjes winden nem in hoge mate op. Het is funest voor hem. Ze is er zelf zenuwachtig van. Als mijn plicht het niet gebiedt, zal ik di" huis vermijden, zegt inspec teur Zopanje, voorlopig mag Uv; man het huis niet verlaten. Wat? U wil toch niet betveren, dat U mijn man verdenkt. Nou nog mooier. Het gepraat van een ijlende neemt U toch niet ernstig op? Ik denk alles en niets, mevrouw. Bewijzen, dat hij onschuldig is, zijn er nog niet en tot zolang Maar inspecteur, nogmaals: mijn man Is ziek. Een zieke kan ook een bekentenis afleggen, mevrouw. Ondertussen hoep ik dat het verdere verloop van het on derzoek mij in het ongelijk stelt. Maar ik m&g deze mogelijkheid niet uitslui ten. Gisteravond was hij toch immers ook niet in de H.B.S. Het één sluit het ander niet uit mevrouw. Er behoeft geen verband te bestaan tussen de moord op dr Leidek Inspecteur Zopanje ziet het gezicht van mevrouw Wijmans grauw vertrek- ken. w Maar maakt U zich niet bezorgd voor de tijd, stelt hij gerust, misschien vinden we nog een ander. Wie weet hce spoedig. deren ais boven En wat gaat er niet een ras^ uit van deze stille kamer. Dat mevrouw Van Hem praat, stoort hem niet Haar stem is zacht en prettig om naar te luisteren. Kwart over één doet Zopanje een merkwaardige ontdekking. Al lezende Doch Elizabeth Wijmans is niet tot I bespeurt hij op bladzijde 44 een wollen vrolijker gedachten te brengen. Als Zo- i rode draad van 2 centimeter lengte, panje door de deur naar buiten is ge- Eén der lezers van het boekje dr gaan, moet ze haar ergernis ergens op i Leidekker misschien meet hem er koelen. Hardhandig doet ze de deurbij toeval ingelaten hebben. Het is achter -hem dicht. Wat denkt zo'n in- nauwelijks denkbaar, dat het draadje specteurtje wel! er bij wijze van boekenlegger is inge- Na veelvuldige pogingen wil de mo- i legd. torfiets het nog niet doen, zodat Zo- i Met zijn vergrootglas onderzoekt Zo panje door de regen naar huis meet i panje de draad nauwkeurig. Mevrouw lopen. Van Hem is in de keuken Anoers zou Als hij niet beter wist, zou hij den- J ze wellicht vragen waarom <fe msoec- ken dat mevrouw Wijmans hier de teur zoveel belangstelling neeft voor hand in had, bij wijze van wraakne- I een simpeie draad van enkele cenbimc- ming. J te.rs. Het onderzoek brengt hem schter HOOFDSTUK VIII I niets verder Wat merkt men op aan 'een kleine wollen rode draao.3 W:e zal Mevrouw Van Hem loopt bedrijvig NEDERLANDSE WERKGEVERS NAAR AMERIKA. Gisteren is een delegatie uit de bestu ren van het Verbond van Nederlands Werkgevers en het Centraal Sociaal Werkgeversverbond met de „Nieu*. Amsterdam naar Amerika vertrokken Voor het Verbond van Nederlands Werkr ers maken van deze delegatie deel de voorzitter, de heer T. j. Twjjnstra, en de leden van het dage lijks bestuur ir M. H. Damme, tevens voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, i# C. van Loon ir E. L. C- Schiff Jr., alsmede de alge meen secretaris ir S. H. Visser en de secretaris mr Th van der Meer. terwijl namens het Centraal Sociaal Werkge vers Verbond tevens de heren ir J. van den Berg, lid van het bestuur en nar Ch. E. J. Maitland, secretaris, de reis meemaken. De delegatie zal ongeveer 14 dagen in Amerika vertoeven en in de eerste plaats contact zoeken met de werkge versorganisaties. Op het programma staan voorts bezoeken aan verschillende fabrieken en een ontmoeting met de heer Hoffman, leider van de ECA 15 jaar oude moord opgehelderd. VROUW VERGIFTIGDE HAAR MAN. Vijftien jaar na het plegen van een moord is deze door nauwkeurig speuren van de Leeuwarder recherche tot. op lossing gekomen. Op 15 Juli 1935 over leed nl. te Leeuwarden zekere J. W. in zijn woning achter de Hoven. Daar de huisdokter afwezig was, werd door diens plaatsvervanger het vereiste at test betreffende de doodsoorzaak afge geven. Zes kinderen uit het gezin zijn thans nog in leven. Een van deze kin deren. een meisje, is gehuwd met zekere L.. die toendertijd gedetineerd was. Tegen deze L. had de weduwe van J. W. wel eens losgelaten, dat de overle dene „naar de andere wereld geholpen was", maar hij hield dit steeds onder zich. De recherche liet evenwel niet los en t-oen zij langzamerhand een draad in handen kreeg, werd de weduwe ter dege aan de tand gevoeld met het ge volg, dat zij ten slotte bekende haai man te hebben vergiftigd. De vrouw is ter beschikking van de Justitie gesteld. VERGUNNINGEN VOOR WOON SCHEPEN. Het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting vestigt er de aan dacht op, dat ingevolge de wet op woonschepen en woonwagens voor het gebruik van een woonschip een schrif telijke vergunning is vereist, af te geven door of n&mens de Commissa ris der Koningin in de desbetreffende provincie. Andere vergunningen zijn niet vereist. De regeling, waarbij goedkeuringen werden afgegeven door bemiddeling van de vakgroep kleinscheepsbouw, is ver vallen. ROND DE VEEMARKT Ofschoon de aanvoeren op de ge- bruiksveeafdelingen in het bijzonder, deze week flink wat groter waren cm de voorgaande week. bleef de prijsver houding tot voorheen nog vrijwel onver anderd hoog. Wel werd door kopers al les in het werk gesteld om door lage:» biedingen de markt wat te drukken, doch uiteindelijk werd toch nagenoeg alles weer prijshoudend geruimd Er is een maal enorm veel gras in de we'den en daar drijft momenteel voor een groot gedeelte de gehele handel op. Op de slachtveeafdelingen kan men hetzelfde ervaren. Ook hier heeft men om de zelfde reden de prijzen in feite vrijwel in de hand. Men biedt niet meer dan dat men wil missen want alles wat men aan mager materiaal er voor terugmoet kopen, moet ook weer zeer duur wor den betaald. zod3 r geen haast wordt gemaakt met het afzetten van het voor radige slachtvee. De aanvoeren waren dan ook nog slechts een fractie ruimer dan de vorigs week. We noteerden vcor de 1ste kwaliteiten nog tot ongeve:-: f.3.per kg, 2de roorten f2.60f. 2.75 3de soorten f.2.20—f 2.40 per kg ge slacht gewicht. De afloop was evenwel iets lager ook hier op de Leid;; markt werden de laatsten vooral niet gemakkelijk meer vergocht. Er is nogal veel buitenlands slacht vee aan de markt en dat heeft toch wel enige invloed. De stierenmarkt liep voor de sla cht-s tieren ook wat lager af. We noteerden van f. 2.35f.2.40 per kg geslacht. Voor het buitenlandse vee.d ook van zeer goede kwaliteit is. werd van f.2.25—f.2.42% tot aan f. 2.45 per kg geslacht betaald. De kalverenmarkt bleef zeer duur. Vooral de nuchtere slacht en fokkalve- ren werden weer duur betaald Vette kwaliteiten van f. 1.90f.2.30f.2.40 per kg. levend gewicht en nuchtere van f. 50f. 75.- per stuk. Fokkers van f-70— f. 110- per stuk. Graskalveren werden er heel wat mee: aangeboden; waardoor de handel wat tager verliep. De prijzen iets flauwer f.160f. 3.00 extra beste f.3.50 per stuk. Met het wolvee ging het weer heel goed. De nogal flinke aanvoeren wer den vlot geplaatst, met zeer vas^p prij zen. We zagen de vette lammeren - veel voor export verkopen V3n f.55- tot aan f. 85.- per stuk toe. Scnapen f. GO—f.115.- per stuk. De varkensmarkt is duur ingezet, doch liep op het einde der week iets terug. Voor levering op volgende week werd voor fijne slachtvarkeris f. 2.20—f 2.22 per kg geboden Biggen en lopers ruim aangeboden, zeer kalme vraag en niet geheel prijs houdend De paardenmarkt was ook in de loop dezer week even flauwer gestemd. VOOR ZONDAG 27 AUGUSTUS. Hilversum I (402 M.) VARA: 8.00 nieuws en weerberichten: 8.15 postdui- venbcrlchtcn; 8.20 sr.muz.; 8.30 voor de tuin: 8.40 voor militairen; 9.10 postdui- venberlchten: 9.15 verzockprogramma: 9.45 geestelijk leven", causerie; VPRO voor de kinderen; 10 20 dameskoor; IKOR: 10.30 doopsgezinde kerkdienst: AVRO 12.00 theater-orkest: 12.30 voor aan j de Jeugd: 12.40 mannenkoren; - 13.00 -v trouwens enige waarde hechten van ae huiskamer naar de keuken. Ze 1 een dergelijke vondst? Niettemin brengt nieuws en weerberichten; 13.15 musette- ruimt de koffietafel af. Nu en dan het Zopanje aan het peinzen. De .draad herin- S5£? SJ? Z2Ti6, mT is van een afkomstig. Van 5Sr%4.30 'wVSSiSmte- weldra moet ze ervaren aat deze el- wat voor kledingstuk? Het is te betreu-i orkest en solist. (In de pauze: fiim- aers is met zijn gedachten. Hij zit in ren dat hij zo weinig van kleren af j praatje). 16.30 sportpraatje; VPRO: een gemakkelijke stoel bij het raam te weet. Nu althans. Te voren heeft hij! J&ï**1#.1k.e. Xs?1 1I40 hifk^taiSnUS!S?ln«mb<,^e' T7°i" 1 er al,tÜ* Wè' bij ^varen is de wol van *S£g3& 7s 00 sportf isn^nieuws en nij aanstalten maakte om naar zijn een trui, -van een das? Van een man- sportuitslagen; 18.30 cabaret; 19.00 dis kamer te gaan, zei mevrouw Van Hem; nen- of een vrouwenkledingstuk? Wie cussle: 19.30 phi 1 harmonisch orkest: Gaat U tcch hier zitten. Het.geeft' droeg de vorige dag iets roods? Had *Tr~~- de kamer zoiets huiselijks. Aan juf- dr Leidekker misschien iets roeds aan? frouw Klaasje Bellen heb ik tussen oe Zopanje weet het niet. Allerlei vragen midoag niet) veel gezelschap. Ze blijft I gaan hem door het hoofd. De wonder- 1 nameihx altijd over. Op dit vriendelijk lijkste mogelijkheden overweegt hij. kor en het nachtelijk bezoek van een I aanbod meest Zopanje wel ingaan. persoon aan de H.B.S. Al is dat na- I Waarom zou hij ook weigeren? Het 1 i-uurlijk niet zeer waarschijnlijk. boekje— kan hij hier evengoed besta- (Wordt vervolgd) AVRO; 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15 „Martha" opera: 21.50 ..Helder ziende aan het diner", hoorspel; 22.45 twee piano's; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gr.muz. Hilversum II (298 m.) NCRV: 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15 gr.muz 8 30 morgenwijding; 9.15 gr.muz.: KRO 9.30 nieuws en waterstanden; 9 45 gr. muz'; 9.55 hoogmis; 11.30 gr.muz 11.40 orkestconcert: 21.15 apologie: 12.35 gr. muz.; 12.40 lunchconcert; 12.55 repor tage; 13.00 nieuws, weerberichten en ka tholiek nieuws; 13 20 lunchconcert; 13.35 ..uit het bock der boeken"; 13.50 kamerorkest en solist; 14.35 „katholiek overleg": 15.00 cello en piano; 16.00 gr. muz.; 16.10 „katholiek thuisfront over al"; 16.15 reportage: 16.30 lof; IKOR: 17.00 protestantse kerkdienst; NCRV: 18.30 voor de strijdkrachten; 19.00 vo caal kwartet; 19.15 „viermaal Ik", cau serie: 19.30 nieuws. sDortuitslagen en weerberichten: KRO: 19.45 actualiteiten; 19.52 boekbespreking: 20.05 gr.muziek; 20.12 gevarieerd programma; 22.45 avond gebed en liturgische kalender; 23.00 nieuws; 23.15 sportpraatje; 23.2024.00 cram.muzlek. VOOR MAANDAG 28 AUGUSTUS. Hilversum I (402 M.) AVRO: 7.M nieuws; 7.15 gr.muz.; 8 00 nieuws en weerberichten: 8 15 gr.muz 8 55 voor (e vrouw; 9.00 gr.muz.; 9.30 waterstanden: 9.35 gr.muz.; 10.00 morgenwlldlng; 10 h amusementsmuziek: 10.50 er .muz: lUv ..op de uitkijk": 11.15 orgelconcert: 11.45 gr.muz.; 12.30 mededelingen 12.33 „ln 't spionnetje"; 12 38 pianospel! 13.00 nieuws; 13.15 metropole-orkc- 13.50 gr.muz.- 14.00 „wat caat er 0:11 :n de wereld?", causerie;, 14.20 ..de Jonker boer" zangspel: 15 25 orgelconcert; 15.« causerie over diepvrlesbedrilven: 16.W gr.muz.; 16.30 ..musicalender": 17.30 v:# de padvinders; 17.45 gr.muz.: 18.W 70). Al heel spoedig stond Panda te genover de Koning, en nu mocht hij vertellen wat hij te vertellen had, zon der dat iemand hem in de rede kon val len. „Zeg het dan maar eens, ventje", drong de Koning aan. „maar doe het vlug, want de beul is al voor Graaf Isen Grim besteld, en die kan lk niet te lang laten wachten!" „Nou, kijk, Sire", begon Panda zenuw achtig, „u moet weten dat ik taxi-chauf feur was van de taxi waar Graaf Isen Grim en Hertog Bruno in reden. En ik was er zélf bij toen de Gemaskerde hen beiden beroofde! Nou.... enneen als Graaf Isen Grim de Gemaskerde was, dan kon hij zichzelf toch niet be roven, hè? En Hertog Bruno was er zelf bij. en die weet het ook!" „Wel, Hertog?" vroeg de Koning koel tjes. Nu Hertog Bruno kreeg een rode kleur van verlegenheid, want die was dat helemaal vergeten. „Nu hij het zegtstotterde hij„jana tuurlijkdaar was ik'bij... maar... maar dan is Isen Grim niet de Gemas kerde r Hjn 3 distributienet 8.05: gram .15: gram.; 9.20: Apéritief; 9.30; vrol. muz.. 10.00: Casinoniuzlek; 11.00: gevar. muziek; 11.30: orgel; 11.35: „Requiem" van Mozart door het Muziekfestival "te Salz burg; 12.35; trio Lamote; 13.15: trio Blanc; 13.30: v. d. soldaten; 14.00: „La Bohème", opera van Puccini; 16.15: gevar. muziek; 17.00: symph. muziek; 17.-55: sport; 18 00: piano; 18 25: gram,; 1830: mil. ork.; 19.30 „Radio Mozaïek": 21.30: act.; 21.45: gram.; 22.15: verzpr.; 23.05: gevar. muziek. I.ijn I distributienet 8.00: plano; 8 20: ..Ranchers": 8.40: ork. Leger des Hells; 9.10: Macpherson; 9.30: ..Combined Stoll Theatre Orch."; 10 30: ork. Billy Cot ton; 11.00: gram 11.15: Zondagmorgen zonder zorgen; 12.00: gram.; 12.30: verz.- pr.; 13.30: lichte muziek; 13.45: Educating Archie; 14.15; gram.; 15 15: „Sing Song"; 15.45: „Big Bill's Prairie Round up"; 16.00: BBC Opera ork. en -koor; 17.00- piano muziek van Beethoven 17.15: Much bin- dins In the Marsh; 17.45: Top Score: 18.30; gram.; 19.00: Amadeus kwartet: 19.45. Grand Hotel: 20.30: Community singing: iiro.-nv»! "m«aiAn „n,,,. ...i...,, 121.00: werken vafi Chabrier; 22.15: Mac- IJL moe^en ze allcs mete-n I pherson: 22.45: ork. Levan; 23.15: BFN Tlioator ork. „Daar lijkt het op!" knikte de Koning. „Maar ik zie nog niet in. hoe Graaf Isen Grim dan aan dat harnas is geko men!" „Dat kan ik óók uitleggen", zei Panda. Isen Grim stond druk en triomfantelijk te knikken, maar Joris Goedbloed schud de bedroefd het hoofd. „Die moderne jeugd toch", mompelde hij verdrietig. .Geen geheimpje kunnen zc meer be- varen! Altijd verklappen 1" nieuws: 18.15" gr.miiz.; "18.30 filmpro gramma: 19.00 orkestconcert; 19.40 muz.: 19 55 nieuws; 20.00 Deens om roeporkest. koor cn soliste. In de pur;: „het wereldcongres voor dlcrenbescr.er- ming"; 21.15 „de sterkste liefde", hoor spel: 22.35 er.muz.; 23 00 nieuws; -J*3 24.00 gr.muziek. Hilversum II (298 m.) NCRV: 101 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek: - gr.muz.7.45 een woord voor de ck" 3 00 nieuws en weerberichten; 815 Rf; wijde muziek; 8.45 marinierskapel: 9I! voor de zieken; 9.30 gr muz.: 10.30 mor gendienst; '100 gr.muz.; 11.20 v00rclh 11.40 tenor en Diano; 12.10 gr.muz-: mededelingen; 12.33 orgelconcert; nieuws: 13.15 mandolinemuziek; 13 gr.muz.; 14.00 voor de Jeugd; 14.30 con- certgebouworkest; 15 00 sextet; 15.31 viool en piano: 16.00 bijbellezing; vocaal ensemble: 17.00 voor de klndcrea 17.15 populaire muziek. 17.45 regering- uitzending; 18 00 orgelconcert; 18.30 u-.r de strijdkrachten; 19.00 nieuws: l?'3 pianoduo: 19.35 gr.muz.: 19.40 radio- krant; 20.00 nieuws: 20.05 gr.muz.: 20.« „de Raad van Europa te Straatsburg 21.05 Groninger orkestvereniging cn 11ste; 21.35 „appèl van de Duitse kers 21.45 Utrechts stedelijk orkest, koor solisten; 22.45 avondoverdenking; nieuws; 23.1524.00 gr muziek. Lijn 3 distributienet 7.05; gra®.-, 7.30: kron.; 7.40: gymn.; 7 50: gram: 8W' concert; 9.05: gram.; 10 00: Ménage Musique; 1045* gram.; 11.25; Zoals U n» graag hoort; 12.00: Langs pleinen en grac° ten; 12.20: omr. ork.; 12.40: omr. orx-. 13.15: Those were the days; 13.55 cricke 14.00: gevar muz.; 15.00: granv; l3^.- gevar. muz.: 16.00: Caslnoprogr.; 17.10- Eloward; 18 00: ork. Mackey; 18.30: w"; sold.; 19.30; Pioneers of Rhythm; 20V-; gram.; 20.30; Mozart: 2100 act.; - J-'3; Plectrum-kwartet; 21.30- gram.: 2i«; Plectrum-kwartet (vervolg): 22.15: gram- 23.05: kamerorkest v. Rome. Lijn 4 distributienet 7.15: ork bury; 7.50: Lift up vour hearts; 8.10. cert; 9.10: verz.pr.: 10 00: orgel; lo-3"- mil. ork; 11.00: ork. Dean: 11.30: NIC"* Philharm. Trio; 12.00: gram.; 13.00. w ork.; 13.45: v. d. kinderen: 14.00: W North Orch.; 15.00 operettemuziek; lev; gram.; 16.30: fantasie'->rncr.- 1 «.45: «ran-; 17.11V dansmuziek: 18.00: v. d. soloat 18.20: v. d. arbeiders; 18 45: Follies ol "7 air; 19.30: Henry Wood Prdmenade (werkftn van Baehv on- verz.pr-' -J Music for Millions; 22.15: There and 22.20: ork. Heath: 23 00: Leslie V»" kwintet; 23.15; Muted Strlnp.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6