FILMS West-Duitsland wil deelnemen aan Europees leger DE KERK TUSSEN OOST EN WEST (II) 1 Landbouw mag geen pakdragende ezel zijn VAN DEZE WEEK: Met een enkel woord ZATERDAG 26 AUGUSTUS Actie in Oost-Duitsland. Het hoofd der Duitse delegatie te Straatsburg, von Brentano. zei, dat de Westduitse republiek tegen herbewa pening is, maar het als haar recht en haar plicht ziet, deel te nemen aan de defensie van Europa. Wy kwamen naar Straatsburg, zei hy. om nationale denkbeelden door Europese te vervan gen. Van de vorming van een Duits leger onder Duits bevel kan geen sprake z(jn. Wy zouden niet weten, wat wy er mee moesten doen. Maar wy .zyn bereid onze economische krachten en zo nodig ook onze man kracht ter beschikking te stellen van een Europees leger onder een geza- j ^,^°men,^j00r president ^Pieck^ Grote- meniyk politiek gezag. vrede nodig om ons economisch vijfja renplan te volvoeren, maar dat is niet. naar de zin van de Amerikaanse oor logshitsers". De roep Ami" (Yankee ga naar huis) zou in West-Duitsland zo lu:d worden, dat de Amerikanen gedwongen zouden worden naar „hun gouden Westen" te rug te keren. Andere sprekers herhaal den dit in allerlei toonaard. Voor de openingsvergadering van het congres werd een parade gehouden van twee uur langs de „Unter den Linden" en de „Lustgarten". Leden van arbei dersorganisaties en de Oost-Berlijnse Jeugd namen hieraan deel Zij werd af- WEST-DUITSLAND GAAT VOORRADEN VORMEN. Naar de regering van de Westduitse Bondsrepubliek heden bekend maakte, staat zij toe. dat er in West-Duitsland een voorraad goederen, hoofdzakeiyk grondstoffen en levensmiddelen, wordt aangelegd, die gelukstaat met een in voer van drie maanden, alvorens de i prijzen op de wereldmarkt nog verder j stijgen. De bedoeling van deze maat- regel is de Westduitse economie voor de naaste toekomst te verzekeren van een voldoende en ononderbroken aanvoer. De deviezen, die voor dit doel zullen worden beschikbaar gesteld zullen on geveer voor de helft worden besteed aan agrarische producten en voor de rest aan industriële goederen. De aankopen zullen geschieden met volledige inachtneming van de lopende •handelsverdragen, de E.C A.-toewijzin gen en de Europese be-tallngsunie. De waarde van de Westduitse invoer is de laatste tyd reeds aanzienlijk ge stegen. In Juli werd voor 225 mlllioen dollars ingevoerd, vergeleken met voor 188 millioen dollars in Juni jl. De Oost-Duitse premier Otto Grote- wohl herhaalde by de opening van het congres van het „Duitse nationale front" de verklaringen van Oostduitse vommunlstische zijde, dat de Westelijke geallieerden hun recht op een ..wettige bezett'ng" van Duitsland had den verloren door hun .schendingen" van de overeenkomst van Potsdam. „De propaganda van de Westerse mogend heden dat wij een invasie van West- Duitsland in de zin hebben is een leu gen", aldus Grotewohl. „Wij hebben wohl en leden van de raad van het „Na- tlgpaaL Front", geflankeerd door offi- C^en van de Oost-Duitse volkspolitie. Het congres keurde resoluties goed, die „de on'menseiyke terreurbombarde- menten" van de Amerikanen op Korea en de vrijlating van oorlogsmisdadigers veroordelen. Zware brand in textiel fabriek. TWEE TON SCHADE TE ENSCHEDE. Gisteravond is brand uitgebroken In de spanraamafdeling van de Tex tielfabriek der N. V. Blijdenstein en Co. te Enschede. In een minimum van tijd greep het vuur om zich heen en stond een gedeelte van het gebouw, waarin zeer brandbaar ma- j P- S. van 't Haaff. by de opening van teriaal was opgeslagen, in vlammen, Aan blussen viel niet meer te den ken. De spanraamafdeling, waar kost bare machines stonden opgesteld, werd volkomen vernield. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt meer dan twee ton. Voor het bedrijf, waar 130 man werkzaam is. betekent deze brand een ernstige handicap. STROPER IN GRENSGEBIED NEERGESCHOTEN. Gistermorgen is onder de gemeente Hoge en Lage Mierde in de bossen aan de Belgische grens, zekere B., die daar vermoedeiyk aan het stropen was, door een ambtenaar van de Nederlandse rijkspolitie neergeschoten. B.. afkom stig uit het in de nabijheid gelegen Ravels in België, is aan de gevolgen overleden. INTERNATIONALE POSTZEGEL TENTOONSTELLING IN 1952 Ter gelegenheid van de „Eerste Ne derlandse postzegelherdenking" in 1952 zal in dat jaar ün 1852 was de ver schijning van deze eerste zegel) een grote en grootse internationale postze geltentoonstelling in ons land worden gehouden, zo deelde de voorzitter van de Eond van Verenigingen van Neder landse Postzegelverzamelaars, de heer 'het Philatellstencongres te Groningen mede. Deze expositie in 1952 zal een plllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiin,,^, Woord van bezinning De heer Louwes verklaart Amerikaanse minister van marine over „vrede door kracht. De Amerikaanse minister van marine. Francis Metthews, heeft te Boston ge zegd, dat de Verenigde Staten zich be reid moeten verklaren desnoods een oorlog te beginnen om ae potentiële vijand tot vreedzame samenwerking te dwingen De Verenigde Staten hebben nog nooit het zwaard getrokken, voordat zy werden aangevallen", zo zeide hij, „doch het is mogeiyk, dat wy ons ge noodzaakt zullen zien deze pacifisti sche politiek te wyzlgen". Een politiecorps der V.N. EEN AMERIKAANSE RESOLUTIE Zestien Amerikaanse senatoren en vijftien democratische en republikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden zullen by de Senaat en het Huls een resolutie indienen, strekkende tot de oprichting van een „Politiecorps der V. N", samengesteld uit vrijwilligers, aangeworven in de kleine landen, met het doel tegen de agressie te stryden". De democratische senator Sparkman zei, dat de resolutie ten doel heeft ,.te antwoorden op de toenemende verzoe ken. die tot de Verenigde Staten wor den gericht om Europa uit de handen van Malik's veto te redden en talrijke Amerikaanse levens te sparen, door honderdduizenden vrijwilligers uit de gehele wereld, die wensen deel te ne men aan de strijd tegen de communis tische agressie in Korea en elders, on der het gezag van de politie der V. N. bijeen te brengen". FINSE REGERING KRIJGT MOTIE VAN VERTROUWEN Het vijf maanden oude Finse coalitie kabinet van Kekkonen heeft een motie van vertrouwen gekregen in zyn beleid ten aanzien van de lonen en pryzen. De motie werd aangenomen met 101 tegen 85 stemmen. Bij een voorgegane geheime stemming was de verhouding 99 tegen 78, De regering had Donderdag een loon- en prysstop aangekondigd in antwoord op een ultimatum van het so ciaal-democratisch vakverbond, dat de regering voor de keus stelde van een loonsverhoging of een staking. De vak verenigingen moeten thans hun eisen intrekken of het besluit van de rege ring negeren. De bond had met staking aan het einde van deze maand gedreigd. AGENDA ZONDAG: SchouwburgAccordeola met Lou Bandy, S uur. BIOSCOPEN. Trianon „Voor wlen de klok luidt" (18 J.). Zondag 2.00. 5.00 en 8.15 uur; overige dagen 2.15 en 8 00 uur. Rex .Mijn held" (alle 1.). Zondag 2.15, 4 15, 7.15 en 9.16 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 u. Llilo Romance ln Rln" (alle 1.) Zon dag 2.30, 4.15, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Weekend ln Havana" (18 J.). Zondag 2.30. 4 45. 7 en 9 15 uur; ove rige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Casino „Zamba en de Jungle Prins" (14 J.). Zondag 4.45. 7 en 9 15 uur: overiee dagen 7 en 9.15 uur; 2.30 uur speciaal Jeuedprogramma: ..Dusty Ba tes ontmaskert de smokkelaars" (laatste deel). TENTOONSTELLINGEN, ENZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde; Ten toonstelling van dieren. 10—5 uur: 's Zondags 15 uur (tot 13 September) De Zondagdlenst der Hulsartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen. De Graaff, De Jager, Jasperse en Veldhuyzen Te Oegstgeëst door dr. H. Varekamp. tel. 21916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 26 Augustus 13 uur tot Zaterdag 2 Septem- Drlesum. Mare 110 en de Zulder-Apotheek. ber 3 uur waargenomen door Apotheek Van Jammenschanswcg 4. Te Oegstgeest door de Oegstgeester ^■theek, Wllhelmlnapark 8. Waarom concurrentie- moeilijkheden op wereldmarkt. De heer H. D. Louwes, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité. heeft het standpunt van dit comité inzake het Nederlandse loon_ en prijsbeleid uiteengezet op een vergadering van het hoofdbestuur. Geconstateerd wordt, dat door de gestegen kosten van levensonderhoud er opnieuw spanningen ontstaan zyn rond het loonvraagst.uk. In de Stichting van de Arbeid wordt een Intensief overleg gevoerd, op welke wyze men deze spanningen zal kunnen opheffen. Wie de vryheid wil, aldus spr., moet niet bang zijn voor de consequenties van die vrijheid: wisselende pryzen. In het algemeen is de landbouw steeds be reid geweest met een systeem van sterke prijsregulering aceoord te gaan. Uiterste waakzaamheid van de zijde van de landbouw biyft echter geboden om te voorkomen, dat men de uitweg zoekt in de richting, waar in men zc vroeger zo vaak heeft ge zocht: de landbouw tot pakdragende ezel van de samenleving te maken, aldus de heer Louwes. De vraag dringt zich op, aldus de voorzitter van het K.N.L.C.. waar het nu aan ligt, dat wij zulke grote moei- ïykheden ondervinden bij de concur rentie op de wereldmarkt. Wanneer hier een oplossing gezocht moet worden, zal niet de aandacht in de eerste plaats op onze landbouw moe ten worden afgeleid- Er komen enige andere belangryke vragen naar voren: a. Werkt ons distributiestelsel te duur?; b. zyn onze sociale voorzienin gen te hoog opgevoerd?; c. werken onze industrie en scheepvaart als ge heel zó efficiënt, dat zy de concur rentie met andere soortgelyke indus trieën in het buitenland aan kunnen? De gehele situatie van ons loon- en prUsbeleid. zoals dat zich in Nederland aan ons voordoet, wettigt o.i. dete vra gen te stellen. Allen die bij de oplos sing op een of andere wyze betrokken zijn, zullen goed doen er ernst mee te maken. Ten aanzien van de positie van de landbouw moet in dit verband in het byzonder worden opgemerkt, dat: a. De tuinbouw voor een belangrijk deel afhankelijk is van de prUsvorming der vrije markt en thans als geheel zeer slechte tyden doormaakt. b. De landbouw zeer betrouwbare DE „RECHTEN VAN DE MENS" TE STRAATSBURG AANGENOMEN. De uit 15 landen bestaande consulta tieve assemblee van de Raad van Eu ropa" heeft een conventie betreffende de rechten van de mens aangenomen en besloten een Europees hof van Jus titie op te richten om de conventie uit te voeren Alle aanwezige afgevaardig den 110 in getal stemden voor. De conventie gaat nu ter goedkeuring naar het ministerscomité. kostprijsgegevens ter beschikking stelt. c. Berekeningen over de verdeling van het volksinkomen een aanwijzing schij nen te geven, dat de landbouwbevol king niet haar evenredig aandeel in het volksinkomen ontvangt. d. Er alle reden is om aan te nemen, dat de geschoolde landarbeider hoog ge classificeerd moet worden. Op grond van deze overwegingen moet met klem gesteld worden, dat de hui dige spanningen.tussen lonen en pryzen niet ontladen mogen worden ln de richting van de landbouw, want als er Iets schort aan de concurrentie-positie dan ligt dat elders, pldus vatte de heer Louwes de opvattingen van het Kon. Nederl. Landbouw Comité samen. onderdeel vormen van de tentoonstelling Honderd Jaar postwezen", die door de directeur-generaal van de Posterijen zal worden georganiseerd. NAMEN DER ZES AMERIKAANSE FREGATTEN, Van de serie van zes fregatten, die de Kon. Marine van de Amerikaanse Ma rine overneemt, zijn thans Hr Ms, „Van Amstel" en „de Bitter" in Nederlandse dienst gekomen. In afwachting van de overdracht van de overige vier, hebben deze schepen nu hun namen ontvangen. Zij zullen heten ..Dubois", „van Ewijck", „de Zeeuw" en „van Zijll". <De Ameri kaanse namen waren „Gust-afson", ..Stem", „O'Neill" en „Eisner"). Alle fregatten zullen dus namen dragen van vroegere zeevaarders die zich in 's lands dienst byzonder onderscheiden hebben. HULPACTIE VOOR SLACHTOFFERS WINDHOOS Het Comité voor hulpverlening aan de slachtoffers van de windhoos, dat onder leidihg staat van mevr. W. A. Boot—Colijn, echtgenote van de burge meester van Ede, wil zyn actie zo ver mogelijk uitstrekken en zowel in als buiten de gemeente een beroep doen op de naastenliefde van allen, die niet door het onheil getroffen weiden. Het co mité verzoekt ons mede te delen, dat gelden voor hulp aan Harskamp ge stort kunnen worden op girorekening nummer 187877 ten name van J. J. G. Boot. burgemeester van Ede. AMBASSADEUR Dr. VAN ROYEN NAAR AMERIKA VERTROKKEN „De Nederlandse export naar Ame rika dient opgevoerd te worden en daar aan zal ik mijn volle kracht geven". Dit verklaarde de nieuw benoemde ambas sadeur te Washington, dr. J. H. van Royen, die gistermiddag, vergezeld door zyn gezin met de .Hieuw Amsterdam" naar Amerika is vertrokken. Dr. van Royen verklaarde ten slotte o.a. vertrouwen te hebben, dat Amerika de moeilijkheden met Korea volgens de regels van het gezonde verstand zal op lossen. „Voor wien de klok luidt!" Het leven als hel en hemel. Trianon Wanneer# een film met Ingrid Bergman in roulatie is, loopt het storm! Zo ook nü: Hemingway's „Voor wien de klok luidt", (For whom the bell tolls) het bekende boek van deze beroemde Amerikaanse auteur over een episode uit de Spaanse burgeroorlog, in de mee slepende en nauwgezette regie van Sam Wood, een technicolorfilm in zuivere kleuren en bewogen-schilderachtig, trok een ouderwets-overweldigende belang stelling. Een grote en tevens grootse film, oer-sterk en imposant In de uitbeelding en van een romantische vervoering, die alle records slaat! Een romantiek, waarin men in de 20ste eeuw misschien niet meer zou ge loven, doch waaraan het publiek zich laaft, als aan het water uit een bron, na eindeloos smachten. Gary Cooper en Ingrid Bergman zijn de hoofdfiguren uit die romantiek: een ideaal liefdespaar, schoon men zich de figuur der vrouw Spaanser en warm- bloediger kan denken. Daarnaast is dan die strijd om de „brug": de brug moet verdwijnen en de Republikeinen met Gary Cooper als de „Engelsman" Roberto in het cen trum zorgen evveor, dót het gebeurt! En hóe gebeur; t: de scène, waarin de brug uiteindelij':, na eindeloze voor bereidingen, springt, is onvergeteiyk. Zij is, gelyk ook alle figuren in dit spel dat zijn. van een dramatische en hevi ge kracht. Een climax zonder weerga, wellicht nog overtroffen door de vlucht der Re publikeinen op hun paarden, nadat „het" gebeurd is: één voor één moeten zij door een spervuur der Nationalisten breken en zij doen het met de dood voor ogen. Maar Roberto wordt getroffen en blijft alleen achter. De mateloze liefde voor Maria is echter in zijn hart: een liefde, die geen einde kent, gelyk de ADVERTENTIE DE WERELD AVIFAUNA. UNIEK Prima Restaurant AVIFAUNA Feeërieke avondverlichting een oase in Nederland liefde van Maria voor hém tot in de dood zal duren. Deze strijd in de bergen, gedragen door een verfent idealisme van de „En gelsman", toont, onder de vele anderen, hog de formidabele kracht van de zi geuner-leider Pablo en van diens vrouw Pilar: twee figuren, waarnaar ge ge concentreerd blijft kijken, omdat ze de macht bezitten U volledig in een wel haast hypnotische ban te houden. Ge leeft met al hun zekerheden en onzekerheden mee, met hun vertwijfe lingen, spanningen en moed, hun som berheid en hun geloof en neemt vol komen aan, dat het in deze Spaanse burgeroorlog dikwyis zó en niet anders gegaan is: een adembenemend en schok kend leven. met ontzagwekkende hoog te- en dieptepunten, tot mogelyk de vrede van de dood daarop volgt In het bijzonder zijn wij ook getrof fen door de bijzonder pakkende, zich harmonisch aansluitende muzikale il lustratie, met het zoetvloeiende liefdes motief, die zich nergens te sterk op de voorgrond dringt. Een film, die U doet beseffen, dat het leven tegelijkertijd een hel en een hemel kan zijn! Weekend in Havana Show en liefde rond een casino. Luxor Havana, de betoverende hoofdstad van het suiker-eiland Cuba, werd door een eenvoudig New Yorks winkelmeisje uitgekozen om er enige onbezorgde dagen door te brengen. Een scheepvaartmaatschappijwelke onder haar vice-presidenten John Payne telt, mocht de (vele) chèques leveren, daar zij (uiteindelijk) zo gelukkig was op een schip, dat nabij Florida aan de grond liep. een rondreisje te maken, zodat zij een fikse schadeloosstelling eiste daar haar vacant ie waar zij .Jaren" voor gespaard had! in het water gevallen was. Winkelmeisje Alice Faye trok dus, vergezeld door vice-president John Payne, in glorie naar Havana, met zich meevoerend stapels koffers, by wijze van spreken uitpuilend van de koste lijkste toiletjes. (Wat moet overigens een winkelmeisje in New York ultzón- derlijk veel verdienen om zulk een gar derobe aan te kunnen schaffen!) Alice nam haar intrek in de „presi dentiële" vertrekken van het duurste en fraaiste hotel waar toevallig Leonie Kinskey emplooi ha'd als bell-boy terwijl John zioh tevreden mocht stel len met een enigszins eenvoudiger ver trek. Het feest is dus voor haar èn de toe schouwers van „Wèekend in Havana" begonnen Het (denkbeeldige) doek gaat op: Carmen Miranda verschijnt, getooid met haar op een na uitbundigste hoed (de uitbundigste komt een half uurtje later) en zingt in rap Spaans een vrij ondeugend liedje. Zó druk zijn haar ma nualen dat men angst kry.gt, dat zü Sprekend over de spanning tus sen Oost en West heeft de Zwitser se theoloog Karl Barth niet ver- zuimd de dieper liggende wortels van het conflict op te graven Het gaat aan belde kanten om 'n sociale! politieke en economische visie die niet slechts een theorie is. maar een geleefde Ideologie. Het Westen verwijt het Oosten dat het een eenzijdig materialistische opvatting van de mens heeft, dat het meent dat alle levensproblemen opgelost zijn als de vragen van productie en consumptie beantwoord ^ijn. Het Westen meent dat de mens nog niet goed is als het radicale socialisme is doorgevoerd. De door Rusland geleide massa heeft vol gens een bepaald recept voor deze socialistische orde te strijden, zonder dat er ruimte gelaten is voor persoonlijk denken, spreken en doen. In de strijd voor een z.g. gerechtigheid wordt het individu, of liever de persoonlijkheid, ver stikt en de groei van de nameloze massamens bevorderd. Verder treft het Oosten het verwijt dat men alle methoden van propaganda, agitatie en terreur toepast. In- plaats van God is ds woeste de mon van de Russische idee van vooruitgang gekomen. - Het Oosten antwoordt het Wes ten met het volgende: Uw geeste lijke en morele opvatting van de mens is onoprecht. Bij U in het Westen is de mens ook. en in de eerste plaats, economisch wezen, bij U draait het ook om productie en consumptie en het gaat bij U om het geld. het blinde anonyme kapitaal, om rendement en ver meerdering. TJ bent degene die de massamens kweekt. Uw democra tie is louter formeel en uw vril- heid van drukpers, van spreken, van partijvorming Is slechts schijn omdat gil geregeerd wordt door het- bankwezen. Uw godsdienst, zo verwijt, het Oosten het Westen, is een verwijzing naar de hemel, een verzorgilng van de Innerlijke mens, terwijl de sociale nood. de uitwendige omstandigheden U niet of onvoldoende ter harte gaan. Nu meent Barth dat we ons te hoeden hebben voor het makkelijk en oppervlakkig horen naar be paalde leuzen en een „overtuigd positie kiezen aan een van beide kampen. Hy meent dat wil als christenen moeten weigeren ons hart te verpanden aan een van de beide fronten. De zaak van het Westen iz niet de zaak van God en evenmin de zaak van het Oosten. Onze weg^ als Christenen kan slechts «een derde weg zijn. Hij wijst er ens op dat het nationaal- socialisme, 10 .15 jaar geleden geen eerlijke en verontrustende vraag aan ons kon zijn. Toen moest de kerk partij kiezen en zich verzet ten. Nu moet de kerk een ruimte 1 tussen de beide machten innemen en onvervaard het woord Gods spreken dat rotte plekken aan 1 weerszijden aanwijst. Hij meent 1 dat wii onze vrijheid misbruikt 5 hebben om economische crises te hebben laten opkomen voedsel werd vernietigd terwijl er honger I was. De methoden van de Rus- 1 sen zijn inderdaad onmenselnk I vaak maar eveneens waren de daden van het Westen hard en het hart verstokt. Wij kunnen en mogen de verwijten van hét com- munisme niet naast ons neerleg- gen. Intussen vertegenwoordigt het I Oosten niet een antichristelijke macht maar een a-christelijke, Het is open en bloot een godde- loze aangelegenheid. De houding 5 van de kerk daartegenover kan I nooit zijn de vorming van een po- litiek front, maar kan slechts ziin een blij volharden en onver- Aschrokken belli den. De kerk heeft ^het Evangelie uit te dragen en is niet in de eerste plaats geroepen de wereldbeschouwing en moraal van het Westen te verdedigen. Ds Westerse Christenheid is ver- deeld. zij slaagde er niet in de 5 vrede te bewaren en evenmin was zij in staat de gerechtigheid te doen zegevieren. Waar zullen we dan de moed vandaan halen om als het „Christelijke" Westen geestelilk-politiek en misschien straks militair een kruistocht te organiseren? Geen kruistocht, I maar „het woord des kruises"! Het woord van Góds oordeel en Góds redding voor ólle partijen. Ten slotte hebben we onze posi- tieve bijdrage te leveren tot de opbouw der Europese volkerenge- meenschap. Rechtvaardige opbouw van Europa is de beste afweer van 1 het communisme. Het lied van f toorn en haat moet tot zwijgen worden gébracht. Zij die zich ge- rechtvaardigd weten door het bloed van Jezus Christus, kunnen niet anders dan een honger hebben naar de gewone aardse rechtvaar- digheld totdat het Rijk van God komt. Het Oosten vecht voor de gerechtigheid maar de vrijheid sterft en het Westen zoekt de vrijheid te bewaren, maar heeft nog altijd moeite met de gerech- tigheid. De kerk moet aan het werk van de opbouw. Hier in West-Europa in de ons gelaten ruimte. In het Westen treedt de kerk in voor hetgene dat hier vergeten wordt, in het Oosten ver- wachtend dat het evenzeer zo ge- beurt. De kerk moet doen wat zij kan voor de opbouw van een Euro- e pa. dat de derde weg gaat tussen de machten van Oost en West die beiden van het rechte geloof heb- ben afgezien. M. W. J. G. I •llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirn BINNENLAND BIJ de Tweede Kamer ls ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 21 December 18.61, Staatsblad no. 129 houdenden regeling van de samenstelling en dc bevoegdheid van de Raad van State. Het wetsvoorstel houdt ln het maximum aantal leden van de Raad van State te brengen op 14. De Apeldoornse politie heeft in arrest gesteld de 44-jarlge vroedvrouw wed. M. v., die in Apeldoorn haar praktijk uit oefent ZIJ heeft bekend, ampullen met verdovende middelen, ln hoofdzaak mor phine. te hebben ontvreemd ten nadele van het Juliana- en het Sint Liduina- zlekenhuis. De vrouw verklaarde dat zij de morphine voor eigen gebruik aanwendde. Gistermiddag is te Kaatsheuvel offi cieel een aanvang gemaakt met de uit voering van het plan tot uitbreiding van het natuurpark ,.De Efteling", dat een oppervlakte van 75 HA zal beslaan. Onder de directie van het bestuur van de Stich ting Natuurpark ..Efteling" zal het werk worden uitgevoerd naar ontwerp en onder leiding van de Nederlandse Heide Maat schappij met subsidiering van de D.U W. Het ligt ln het voornemen Hr Ms Kortenaer". een thuisreis te laten maken waarbij behalve havens van Nleuw-Gulnea ook nog enige buitenlandse havens zullen worden bezocht. BUITENLAND Een Dakota van de Britse luchtmacht ls ln de staat Kelanta (Malakka) ln het oerwoud neergestort en ln brand gevlogen. Men vreest, dat de elf inzittenden zijn omgekomen. De achtste Juwelendlefstal van deze maand is gisteren aan het licht gekomen te Enghein-les-Balns, bij Parijs, waar door Inbraak Juwelen ter-waarde van 1.300.000 francs uit de flat van een zekere Georges Char flay zijn gestolen. Van de nieuwe Noorse buitengewone defensiebegroting ten bedrage van 250 mlllioen kronen zal een bedrag van on geveer 190 mlllioen kronen worden be stemd voor de strIJdJcrachten. De eerste conferentie over de Zweedse verdediging waaraan verscheidene ministers en leiders van politieke partijen deelna men, de communisten uitgezonderd, is gisteren te Stockholm gehouden. Op 5 September zal een nieuwe bijeen komst worden gehouden. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft 26.900.000 dollar toegewezen voor steun aan de,verder te ontwikkelen gebieden. De Belgische politie heeft een beroep gedaan op een anonyme briefschrijver, die verklaarde de moord op de communistische leider Lahaut te hebben gezien, om zich te melden. De rechter van Instructie, die zich met de zaak bezig houdt, verklaarde een ano nyme brief te hebben ontvangen van Iemand, die zelde het nummer te weten van de auto, waarin de aanvallers weg reden. Professor Farago. de directeur van het Hongaarse micro-biologische Instituut, die met vier anderen op 11 Juni was gearres teerd wegens het veroorzaken van de dood van tien kinderen door misdadige onacht zaamheid, zou in de gevangenis aan een hartaanval gestorven zijn, nadat hij een geschreven bekentenis had ondertekend, Rivvard Pruun ls als voorzitter van de Estlandse schaakclub ontslagen, omdat hij .de club tot een nest van burgeriyke nationalisten heeft gemaakt en niet de moeite heeft genomen de leden politiek te scholen". Ook zijn verschillende ministers van de Sovjet-republiek Estland wegens „burger lijk nationalisme" ontslagen. De Cubaanse politie heeft bij een razzia op het gehele eiland vele commu nisten en communistisch gezinden gear resteerd en het bedrijf van het communis tische sportweekblad „American Deportlva" geslote». zichzelf verwond met haar centimeters lange dof-rood gelakte nagels! De kle.urryke wervelwind draait ver volgens naar Cesar Romera, die in deze film zyn uiterste best doet een geboren gokker te zyn (die het liefst andermans geld verspeelt in het casino), een slechte manager voor Carmen en een aasgier voor Alice. Hy blijft een gokker en geld-jager, Carmen vindt een nieuwe manager, Alice een toekomstige echtgenoot, ter- wyi John zijn verloofde verliest. Dit ongetwijfeld op het ware leven geïnspireerde verhaaltje is het kader, waarin zich de show en de liefde af speelt. Alice Faye zingt een drietal keren met" haar specifieke het hart onstuimiger doen kloppende timbre „Tropical magic, strange fascination", Cesar biykt naast het inpalmen van schone en (soms ver meende) rijke vrouwen ook nog niet on- verdlensteiyk rumba te dansen, terwyi John zijn charme vergroot door zyn bril niet op te zetten. Tenslotte nog dit: zij, die er iets voor voelen een uiterst charmante wyze te leren voor het dansen van de rumba, moeten niet vergeten een weekeinde naar Havana te gaan Romance in Rio Kleurrijke strelingen voor oog en oor. Lido Mevrouw zet een valletje op voor haar man: niet zy, maar een een voudig meisje vertrekt onder haar naam en op haar kosten omstreeks haar der de huwelyks-verjaardag naar Zuid- Amerika. De nieuwe secretaresse van manlief werd wat alte veroverings zuchtig gevonden, zodat zy wel eens op slinkse wijze een oogje in het zeil wil de houden De echtgenoot meent ech ter, dat zyn ega met vooropgezette be doelingen hem er van wil weerhouden ook naar Zuid-Amerika te trekken. Hij huurt dus een detective om na te gaan of zijn vrouw niet al te ondeugend wordt in het zonnige Zuiden. De speurder op zyn beurt bedriegt zUn opdrachtgever (naar hij denkt) door hals over kop verliefd te worden op de vrouw, die hij moest schaduwen. De vijfde in het spel is een miskend pianist, die dag in dag uit pogingen aanwendt om het huwe lijksbootje in te stappen met het een voudige meisje, dat overigens haar 40 per week verdient met zingen in nacht7 clubs. Nummer zes, die in dit web van intriges past, is de „grote baas" van de zaak. waarvoor het hart van de ach terdochtige echtgenoot. zó warm klopt, dat hij telkenjare zijn huwelijksdag doorbrengt met werken, terwijl zijn vrouw hunkert naar een vry uitbundige verstrooiing. Een vrij eenvoudig gegeven dus! Jack Garson zorgt voor de humor door als detective op te treden. Don DeFore trekt verongelijkte gezichten als de vermeende bedrogen echtgenoot. Szoke Sakall laat als intrigent en „grote baas" zijn omvanerijk. figuur bewonde ren. Oscar Levant rookt sigaretten in serie, daar dat nu eenmaal bij zijn type van pianist past, Janls Paige speelt de dure wantrouwende vrouw, terwijl ten slotte Doris Day vele meeslepende lied jes zingt. De Zuidamerikaanse sfeer van deze geschiedenis is natuuriyk niet zo over- duidelyk en de hotels zouden ook in Florida kunnen staan, zodat flitsen van Brazllië's hoofdstad, beelden van een schilderachtige markt, Zuidamerikaanse types en Zuidamerikaanse muziek en zang voor de couleur locale moeten zor- j gen. Het uiteindelyk resultaat: een s*®el- lige show-film vol afwisseling en kleur rijke klanken. I Zamba en de Jungle Prins Wéér een gorilla Casino De theaters in onze goede Sleutelstad hebben zich de laatste tijd niet onbetuigd gelaten wat betreft he: vertonen van films, waarin een al of niet geweldig grote gorilla een der hoofdrollen vervulde. Met enige trucjes werd de in een gorilla-huid gekropen acteur vergroot, zodat men de Natuur verrykte met e-en waar monster: gruwe lijk van uiterlijk, gezegend met een hart van goud echter. Kleine kinderen wer den door hem niet verscheurd, noch ver pletterd. doch liefdevol verpleegd; lief tallige jongedames hadden de macht met een enkel gebaar of een enkel woord de reus te weerhouden van gruweldaden.. Prachtige kost voor min of meer avontuurlijk aangelegde geesten en men sen. die een neiging tot temmen" be zitten! j In „Zamba en de Jungle Prins" 'de Zuid Amerikaanse Samba heeft overi gens niets met die Prins te maken) kan men dan weer eens zyn hart ophalen aan een gorilla, die een kle'n jongetje adopteert. Dat ventje. Tommy is zijn naam, kwam in de wilde jungle terecht daar het. vliegtuig, waarin hij rustig met z(jn moeder naar Naïrobië reisde, plot seling in brand geraakte. Met parachutes wisten Tommy en moeder Jenny zich te redden. De wind zórgde er echter voor. dat zij elkaar uit het oog verloren. Fantastische avontu ren beginnen nu voor het ventje, dat met een gorilla verder door het leven gaat. Een expeditie, uitgezonden om Tom my te zoeken, heeft vele jaren werk om het verloren schaap te vinden, zodat Jon Hall gelegenheid te over heeft zich als kind in de wildernis thuis te gaan voelen. Natuuriyk keert alles ten slotte ten goede, zodat niet warme tranen van verdriet geplengd behoeven te worden omdat een mensenkind in de jungle ten onder- ging Appricieert men het genre, dan valt het moeiiyk zich te vervelen bij „Zamba en de Jungle Prins". In de middaguren voor de kinderen het laatste en spannende deel van de vervolgfilm over Dusty Bates; hij weet de smokkelaars te ontmaskeren! Mijn held Meester-spion tegen wil en dank. Rex Ten tijde van de Amerikaanse burgeroorlog werkte Red Skelton ah manusje van alles in een hotel, gele gen in de Noordelijke stad St Louis. Over en weer wordt zwaar gesioionneerd zodat Red op zijn eentje aan het speu ren trekt en zuiver by toeval ach ter de identiteit komt van de gevaar lijkste spion van de Zuidelijken. D® omstandigheden leiden er daardoor tos, dat hij als Noordelijk spion wordt uit gezonden naar het Zuidelijke kamo i.n de vermomming van de gevaarlijke Zui delijke spion. Zijn onhandigheid in alles, ziin stug werkende hersenen, zijn verbluffende stommiteiten en zijn stupiditeit zijn eI verantwoordelijk voor dat hii de ge vaarlijke opdracht goed volbrengt Een wonder, dat slechts op het witte doek kan geschieden en niet in de wer kelijkheid! Het verhaaltje zélf is feitelijk in het geheel ,niet belangrijk. De dwaasheden van Skelton moeten „Mijn held" dra gen. en dat doen zij ook wel. Naast een beetje spanning daar is er dus volop gelegenheid n« gezicht in een vrolijke Dlooi te trekkea Kortom. „Mijn held" is een wel 1*» dwaas geh««L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2