|ln Dillenburg herleeft roemruchte historie! Herdenkingsfeesten met de Oranjes als middelpunt Dr. Leidekker Radio-programma DONDERDAG 24 AUGUSTUS Russen winnen uranium De Britse inlichtingendienst te Ber lijn heeft een rapport opgesteld over de activiteit in Oost-Duitsland op het ge bied der uraniumwinning. Dit rapport mpldC, dat de Russen de winning van dit erts bijzonder stimuleren. In som mige gebieden zijn hele dorpen ont ruimd om plaats te maken voor mijn werkers. Overal wordt gezocht naar nieuwe vindplaatsen. Op zeer grote schaal worden arbeiders geworven. Vrij willige werkkrachten kunnen het werk niet af. Door politieke chantage of di recte economische dwang worden dui zenden mannen en vrouwen, getrouwd en ongetrouwd tot resp. 55 en 50 jaar naar de mijnen gezonden. In Meissen (Saksen) is een fabriek ingericht als bewaarplaats voor kinderen, wier. moe ders in de mijnen werken. Werklozen worden voor de keus ge steld: geen uitkering of in de mijnen. Soms wordt met intrekking der levens middelenkaart of met gevangenisstraf gedreigd. De arbeidsomstandigheden, aldus het rapport, zijn erbarmelijk en de zieken huizen zijn vol mijnwerkers, die of ziek geworden zijn of verwondingen hebben opgelopen. Op sommige plaatsen moe ten de mijnwerkers bijvoorbeeld tot aan c!e heupen in het water staan omdat de pompinstallaties niet aanwezig zijn. Er heerst ook longkanker door de lange uren. die men blootgesteld is aan radio activiteit en voort door het inademen van stof. Een van de treffende dingen is het hoge percentage meisjes en vrou wen. dat relatief voor het zware werk gebruikt wordt. Zij werken veeal onder ae grond en worden vrijwel voor alle werkzaamheden gebruikt, behalve voor het houwen. Zij leggen rails, duwen lor ries en helpen bij het bouwen van gan gen Boven de grond worden meisjes en vrouwen bij duizenden voor graafwerk zaamheden gebruikt. De accomodatie is voor haar primitief en vaak leven 30 tot 40 in een kleine kamer. Het werk Is in zo hoge mate versneld in de laat ste weken, dat men de normale veilig heidsmaatregelen heeft laten varen. T.U.C. contra Sovjet-Unie De algemene raad van het Britse vakverbond „Trade Union Congress" (acht millioen leden), heeft een ver klaring uitgegeven. waarin gezegd wordt, dat gebleken is, dat de Sovjet- Unie en de Kominform in alle landen, waar communistische partijen bestaan, deze partijen gebruiken als vijfde ko- lonne ten behoeve van het doel cm een wereldrevolutie tot stand te bren gen. Het gebruik van burgeroorlog, al dus de verklaring, in dienst van bui tenlandse politiek en agressie dient ver oordeeld te worden en men dient zich er tegen te verzetten. De Raad heeft besloten deze verkla ring aan de jaarlijkse conferentie van de T.U.C. ter goedkeuring aan te bie den. GEMENGD HUWELIJK IN ZUID-AFRIK A ONTBONDEN. De 38-jarige blanke Mohammedaan Neville Eldrid Bryant Orrnode en de 19-jarige niet-blanke Dorothy Jubelin, die volgens de Mohammedaanse ritus v/aren getrouwd, zijn door een recht bank te Kaapstad tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld wegens over treding van de „wet tegen immorali teit". De ten uitvoerlegging van. de straf is drie jaar uitgesteld, omdat de vrouw in verwachting was, doch het huwelijk is ontbonden. Toen Orrnode vroeg, of dit beteken de, dat hii ziin vrouw niet meer mocht zien. zei de rechter: „u kunt haar be zoeken. doch u moogt geen omgang met haar hebben". Algemene spoorwegstaking in Amerika afgekondigd Amerikaanse spoorweglieden hebben thans de staking in het gehele land afgekondigd, ingaande te 6 uur plaat selijke tijd op Maandagmorgen. Zulks, nadat de onderhandelingen over loonsverhoging en korter werktijden waren mislukt. Ongeveer 300.000 man is bij de sta king betrokken. Zij eisen een 40-urige werkweek voor hetzelfde loon, dat zij voor een week van 48 uur kregen en het personeel op de treinen eist loons verhoging. SLECHTS GERINGE GEVECHTS ACTIES IN KOREA. Van het front in Korea is weinig nieuws. Noord-Koreaanse aanvallen wor den echter verwacht. Canadese marinestrijdkrachten heb- ben twee landingen uitgevoerd op eilan den voor de Zuid-Koreaanse kust. Zij werden, uitgevoerd door manschappen van de torpedobootjager „Athabaskan". Het industriecentrum Tsjongjoen aan de Oostkust van Noord-Korea is op nieuw gebombardeerd door een Ameri kaanse torpedoboot jager, die granaten afvuurde op de ijzerfabrieken, haven installaties en rangeerterreinen. De aangerichte schade wordt zeer I groot geschat. De branden werden op 15 km van de kust waargenomen. De stad is omstreeks 20 Augustus drie da gen achtereen bescheten en door super forten gebombardeerd. Andere vlooteenheden beschoten doe len in Zuid-Korea, waaronder troepen concentraties te Hcenghae ten Noorden van Pohang. Hoenghae werd geheel ver woest. Churchill's zoon Randolph, die als correspondent voor de Daily Telegraph in Korea ls, werd door een splinter van een Noord-Koreaanse mortiergranaat in het been gewond, toen hij met Ame rikaanse patrouilles uit Noord-Koreaans gebied over de Naktong terugkeerde. De patrouilles hadden twee uur lang verkenningen uitgevoerd achter de Noord-Koreaanse linies, doch bij hun terugkeer over de rivier werden zij ont dekt en beschoten. Een scherf van een mortiergranaat trof Churchill in het onderbeen. Een Amerikaanse correspondent. Frank j Emery die Churchill vergezelde, werd J op drie plaatsen gewond. AARDSCHOKKEN IN CENTRAAL- AZIE HOUDEN AAN. I Radio New Delhi meldde gisteravond een nieuwe aardschok te Dibrugorh, in het uiterste Noord-Oosten van Assam Er zouden ongeveer 5 millioen personen dakloos geworden zijn door de reeks aardbevingen in Assam, welke de vo- rige week begonnen. Behalve het ver lies van duizenden stuks vee. dat in de overstromingen na de aardbevingen werd weggespoeld, is bouwland met zand overdekt, waardoor waarschijnlijk uitgebreide schade aan te velde staan de gewassen is toegebracht. De aard bevingen hebben meer vernielingen aangericht dan de aardbeving in 1897. EERSTE AMERIKAANSE TANKS VOOR WEST-EUROPA. Ambtenaren van het Amerikaanse de partement van defensie hebben mee gedeeld, dat de verscheping van Ameri kaanse tanks naar West-Europa deze week begint met het laden van onge veer 20 middelzware tanks voor Frank rijk. Een woordvoerder zei, dat deze zending spoedig zou worden gevolgd door andere voor Nederland. België en Noorwegen. De meeste tanks zullen Shermans zijn, met 76 m.m. geschut, af komstig uit legervoorraden en weer in goede conditie gebracht. Westerling naar Brussel. Westerling, die gisteravond te Caïro is aangekomen is nog dezelfde avond om elf uur niet naar Londen, doch onverwacht naar Brussel doorgevlo gen, waarbij hy volgens Reuter ver gunning heeft gekregen. Zijn reisge noot is de heer John Thiessen, die Westerling's „rechterhand" genoemd wordt. De Egyptische regering beschouwde ziin verblijf in Egypte als „onge wenst". Hii stond onder controle dei- autoriteiten tot ziin vertrek. Westerling's echtgenote hoopt zich spoedig bii haar man te voegen. De drie kinderen bevonden zich nog in Indonesië en wel bii haar ouders in Soekaboemi. De kinderen is de toe stemming geweigerd om te vertrekken. Beroepsvervoercongres te Amsterdam Gistermiddag is in Krasnapolsky te Amsterdam het derde beroepsvervoer congres van de nationale organisatie voor het. beroepsgoederen vervoer Weg transport (N.OB.) gehouden. De mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen zeide, dat een veel vuldig overleg tussen beide polen, die zich bezig houden met het vervoer no dig is opdat men elkaar leert begriipen en kennis neemt van beider standpunt. Met de mededeling, dat ziin departe ment de tekortkomingen, die er be staan. zal pogen weg te nemen, ver klaarde de minister het congres voor geopend. Hierna hield de heer M W van Lindt van Erk een voordracht getiteld ..De veilige koers", waarin hii de fac toren besprak, die van invloed zijn op de prijsvorming in het beroepsgoede- renvervoer over de weg. Voorts werd de nieuwe, zo juist verschenen, tarie- vengids van de N.O.B.' besproken, als onderdeel van het algemeen onder werp: het tariefvTaagstuk. OVERDRACHT COMMANDO REGIMENT STOOTTROEPEN. „De geest is Ideaal". Gistermorgen is op het exercitieter- ivin van de Isabella-kazerne te 's-Hsr- togenbosch het commando over «het re giment stoottroepen door kolonel C. Walraven overgedragen aan luitenant kolonel Berenschot. Kolonel Walraven heeft twee jaar het commando over het jonge regiment ge voerd. De geest in het regiment noem de de scheidende commandant ideaal. Hij roemde tevens het sterke sociale getcel van de officieren en manschap pen van deze eenheid. Overste Beren schot nam het vaandel uit de handen van kolonel Walraven over, Na een ge lukwens aan de nieuwe commandant en een woord van dank aan krlonel Walraven bfj mende van Kolcne! Pe ters namens gsneraal-majoor Sitsen was de plechtigheid ten einde. BOOMKWEKERSDAG IN NAARDEN. Exportpositie is thans goed. Uitgaande van de Federatie van boomkwekersverenigingen werd gisteren in Naarden een landelijke boomkwe- kersdag gehouden. Ongeveer 200 boom kwekers, voornamelijk uit Boskoop, mid den-Nederland en van de katholieke organisaties uit het- Zuiden des lands, waren naar het oude kweekcentrum Naarden gekomen, waar zij in de nieu we Burgerzaal van het Raadhuis offi cieel door het gemeentebestuur werden ontvangen. Na een openingswoord van burge meester Visser, zeice de voorzitter van de groep midden-Nederland, die de ontvangende vereniging was, de heer C. A, van Rossem, het te betreuren, dat de kwekerij-oppervlakte in Nederland door de stadsuitbreiding van 200 tot 75 hectare is ingekrompen. De voorzitter van de federatie, de heer J. van Esch uit Vught, hield een inleiding over de organisatie en overheidsbemoeiing, waarna de directeur van het bedrijf schap voor Sierteeltproducten, de heer J G. H. Orbaan, een lezing hield over de economische toestand in de boom kwekerij. vooral in verband met het streven naar liberalisatie. De export positie in ons land is thans goed. vooral in verband met de vrijlating van de export naar Duitsland, aldus spreker. Na de vergadering bezochten de kwe kers enkele kwekerijen in Naarden en omgeving. TWEE WONINGEN VERBRAND IN GRONINGEN. Kindje kreeg brandwonden. Een defect kooktoestel veroorzaakte vanmorgen omstreeks 7 uur in Gronin gen brand in de woning van de heer H. Mol erna in de Tolhuisgang. Het vuur greep snel om zich heen en kreeg ook vat op het naastgelegen huis. Beide woningen gingen verloren. Een aantal postduiven van de heei M. kwam in de vlammen om. Esn kindje van 2'j jaar, dat. in een kinderwagen lag te slapen, kreeg brandwonden. Het moest naar het ziekenhuis worden overgebracht, PRINS BERNHARD NAAR LANDDAG „STEUN WETTIG GEZAG". Prins Bernhard zal een gedeelte van de Landdag „Steun Wettig Gezag" bij- wcciesiv die op 2 September a/.s. te Dordrecht wordt gehouden. Verder zullen die dag aanwezig zijn de minis ters dr W. Drees en F. G. C. J. M. Teu- lings. de Staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, generaal mr H. J. Kruis, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, de Commis sarissen der Koningin in de provincies Utrecht, Overijssel en Noord-Brabant I en de waarnemende commissaris ln I Zuid-Holland, mr. E. J. M, H. Bolsius. (Van onze speciale verslaggever in West-Duitsland) Nogal afgelegen van de grote Duitse verkeerswegen ligt in het stille Nassause het oude stadje Dillenburg, zo genoemd naar de Dill, die ln dit jaargetijde slechts weinig water door de steenachtige bedding voert. De on- wetende automobilist, die door dit land rydt, merkt al gauw dat hem hier een speciale verrassing wacht. Hij passeert de „Oraniën-Hütte en als hij wil tanken, leest hij op het bedrijf de naam: Oraniên-garage. Als hij hier over ingelicht wil worden, treft hij het dan meteen, want de garagehouder blijkt in zijn vrije tijd een groot geschiedkundige te zijn. die haarfijn de lotgevallen van zijn stad en het leven van haar meest illustere ingeze tene: Willem van Oranje, de schepper van de Nederlandse staat, kent. Ja, eens was Dillenburg ..Mittelpunk-t der Weltgeschlchte". Dat was in de ja ren 15581572, toen deze op het slot, welks bouwvallen de stad beheersen, de afgezanten van voorname Europese sta ten ontving en diplomatiek de bevrij ding van de Nederlanden van het Spaanse juk voorbereidde. Nu nog. in den jare 1550. leeft en bloeit de beroemde linde, waaronder Willem, van de jacht terugkerend in 1558 met de afvaardiging uit de Neder landen sprak, die hem verzocht de lei ding van de volksopstand op zich te j nemen. Wel is de aanblik van deze linde, waarvan de stam nu voor een groot gedeelte uit cement, bestaat, vrij pover, maar de boom staat er nog en reageert op de kringloop der seizoenen. Met Herr Decker, de garage-houder, hebben we het ook in een ander op zicht getroffen. Hij is één van de or ganisatoren van het grootste feest, dat Dillenburg waarschijnlijk ooit in zijn geschiedenis heeft opgezet. Op 20 Sep tember 1344 verleend? de Duitse keizer Lode wijk de Beier Dillenburg de stads rechten en de 600ste verjaardag daar van wil men op 2 3 en 6 September op grootse wijze vieren. In het middelpunt van het feest staat hoe kan het ook anders in deze stad. waar altijd Oranjes over hebben ge waakt? de opvoering van een spel over een Oranje-gebeurtenis en wel uit het j-aar 1559, toen onder veel pracht en praal tegelijk twee zusters en een broer van Willem van Oranje in het huwelijk traden. In Nassau is in brede kring altijd ijve rig „Heimatkunde" bedreven en zo was het niet moeilijk een man te vinden, die een levendig historiestuk daarover ver vaardigde dat zich tegelijk aan de fei ten houdt Willem van Oranje kon bij het huwelijk zelf niet aanwezig zijn. Dringende zaken hielden hem in de Nederlanden. Maar hij stuurde een ge- ADVERTENTIE AVIFAUNA. UNIEK IN DE WERELD Prima Restaurant AVIFAUNA - Feeërieke avondverlichting een oase ln Nederland DE DOOD VAN Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 26) Zopanje herinnert zich het gesprek van de vorige avond. Wijmans zal geen directeur worden. Maar waarom Ella Vlietema die illusie ontnomen? Ik sta mijn tijd te verpraten, zegt ze. En opeens is ze weer verdwenen. Vlug staat inspecteur Zopanje op. Hij heeft na zitten denken over de ge beurtenissen van de vorige avond. HU hoorde een deur bonzen.... Naast de boekenkast is een deur. De deur van een kast. Maar het is ondankbaar dat het die deur was. Zopanje loopt er naar toe en opent haar. Het ls een ge wone kast met planken. Er liggen heel wat schriften en veel paperassen. Als de man zich in deze kast verscholen heeft gehouden, moet hij zich twee of drie keer opgevouwen hebben. En dan moet het nog een klein manneke zijn geweest. Nee, dit is wel een onmoge lijkheid. Zopanje legt zijn elleboog op de vierde plank en steunt zijn hoofd er tegen. Dat is een geliefkoosde houding van hem. Zo denkt- hij na ..- Doch •tol lang nadenken komt hij niet. On der zijn gewicht beginnen de planken langzaam achteruit te wijken. Verbaasd neemt Zopanje zijn elleboog terug en begint te duwen. Langzaam wijkt de kast achteruit. De deur van de directeurskamer heeft Zopanje op slot gedaan. Hier kan hij geen pottenkijkers gebruiken. Dlck Steeman heeft dit uur les en de andere mensen, die in de directeurs kamer iets te doen hebben, moeten dan maar ondervinden, dat hij vandaag voor hen gesloten is. Zopanje kijkt in het gat achter de kastplanken. Beneden hem is de bo venste trede van een trapje. Daaronder is het donker. Zal hij naar beneden gaan? Zopanje pakt zijn lantaarn en 'beschijnt de ruimte voor en onder hem. Het trapje leidt recht naar beneden. Daar ziet hij tegels en veel stof. Dat moet de kelder zijn. Voorzichtig daalt Zopanje naar beneden af. De kastdeur heeft hij dichtgetrokken. In de linker hand houdt hij zijn zaklantaarn vast en in de rechter zijn revolver. Men kan nooit weten voor wat voor verras singen men komt te staan. De kelder is groot. Hii moet wel on der de hele school doorlopen. Het is een prachtige/bergruimte; als zodanig wordt hij dan ook benut. Langs de wanden liggen grote stapels oud pa pier. schriften, cijferlijsten en al de do cumenten, die men op een school wèl enige tijd wil bewaren, doch evenzeer kwijt zijn. Het is een mooie schuil plaats, als men een goed plaatsje op- joekt. Door enige kleine vensters tchijnt wat licht naar binnen. Als Zo- ^Dje zijn zaklantaarn uitdoet, kan hij FFTTTTTFTON tQch nog behoorlijk zien. Even blijft rj-'UAJj hij staan. Zonoer enig gerucht is hij het trapje afgedaald, zodat de man, die zich ook in de kelder bevindt, hem niet gehoord heeft. In de rechtervleugel van de school kei der bevindt zich een wat meer af gesloten ruimte. Vandaar komt enig gerucht tot Zopanje. Hij hoort iemand lopen. Het is alsof de man iets zoekt. Even loopt hij en dan blijft hij staan. Dat gaat zo vijf, tien minuten door totdat de man te voorschijn komt. Zopanje moet zich zacht omlaag la ten zakken om niet gezien te worden. De man loopt regelrecht naar een deur aan de andere zijde van de kelder. Hij opent- die en doet de zaklantaarn, die hii bij zich had, uit. In het volle dag licht dat door de geopende deur bin nenvalt, ziet Zopanje het eerst een bril met ronde glazen en dan een bleek ge zicht, Het is Van Brussel, de concierge. Als hy de deur achter zich dichtge trokken heeft, klimt Zopanje het trap je op. Als hij weer in de directeurska mer staat, hoort hü voetstappen in de gang. Hij opent de deur! Daar loopt Van Brussel. Kom eens even hier, Van Brussel, zegt Zopanje op barse toon. Wat is er van Uw dienst, inspec teur? Ik wil dat je me de uitgang van de kelder even wüst. Even schrikt Van Brussel, doch met een glimlacht hü en keert zich om. Dat is deze kant uit, inspecteur. Ze lopen door de gang naar de Oost zijde van de school. Achter het gym- nast-ieklokaal loopt de gang iets om laag, Voor een groene deur blijven ze staan. Verboden tcegang staat er op. Dank je, zegt inspecteur Zopanje tot de concierge, je kunt wel gaan. Van Brussel gaat schoorvoetend weg, alsof hü het betreurt niet met de in specteur mee naar binnen te kunnen gaan, Zopanje echter treedt niet bin nen Hij loopt enige meters terug. Daar Ls een zijgang en aan het einde daai'- van bevindt zich een buitendeur. Als I hü hem opent. Is hij aan de achterzijde i van de school. Hier staan de fietsen I van de leerlingen in. büna onafzienbare rekken. Van deze plaats af heeft hij I het uitzicht op de achterkant van Me- vrouw Van Hems woning. Zonder voel inspanning kan hü zijn balcon onder - scheiden, Het rechter gordün van zijn kamer heeft hij in de haast dicht ge- j laten. Zcpanje dcet een kleine pas naar I voren. Hy tuurt en tuurt. Het is net alsof het gordün bewogen wordt, alsof iemand ln zyn kamer is en er tegen aan loopt. Ongeduldig haalt hij zijn schouders op. Hoe kinderachtig van hem! Natuurlijk is dat mevrouw Van j Hem, die zijn bed opmaakt, of iets neerlegt, ofnu ja, het kan hem niet schelen wat ze er dcet. I Het is maar een sombere plaats hier. j Zelfs Zopanje voelt dit na enige ogen blikken. Hij loopt het gebouw weer in. Voor de kelderdeur blijft hü staan. I Verboden toegang leest hij nog eens op I het bordje. Een wonder dat er niet ón der. staat: artikel 463 Wetboek van Strafrecht-, denkt hy grimmig. Net als of dit helpt. Men gaat er toch te pas of te onpas in. Dat is vannacht wel gebleken. En wat deed Van Brussel er? De man vqerde iets in zyn schild. Dat is zeker. Wat deed hij schichtig! Vreemde zaak, meent Zopanje ten slotte. Om ongeveer halfelf rijdt Inspecteur Zopanje op zijn motorfiets het- Oranje plein af. De leraren, die hun lokaal aan de vporzy-ae van het gebouw heb ben, küken naar buiten als ze het mo torgeronk horen. Ze zien een man in burgerkleding c-p een motorfiets. Ze kunnen niets vermoeden. Alleen Stee man en meneer Sevenaer kijken hem peinzend na. Zou hy het al weten? Doch de les eist- hun volle aandacht. In hun denken wordt- de dood van dr Leidekker tydelijk op de achtergrond gedrongen. Op weg naar het gemeentelyk zie kenhuis, herinnert. Zopanje zich opeens weer, dat Wijmans naar hem gevraagd heeft Na zyn bezoek aan dokter Van den Brandt zal hij de onderdirecteur even zyn opwachting gaan maken. Dokter Van den Brandt heeft net een onderhoud met zijn assistent, als inspecteur Zopanje wórdt aangediend. De dokter is lykschouwer en politie- arts; hy houdt dan ook niet van tal men Zopanje wordt direct binnenge laten. De politie-arts steekt een hoofd beven de inspecteur uit. (Wordt vervolgd) zant. Toen deze aan Juliana van Stol- Dr J. A. Nederbragt gaat heen als ambassadeur. ZIJN INDRUKKEN OVER ISRAËL. Dr J. A. Nederbragt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Israël, vertoeft op het ogenblik voor het voeren van besprekingen in het vaderland. Deze vitale, 70-jarige di plomaat zal half October van dit jaar zyn carrière afsluiten. Tot zyn opvol ger is jhr mr M. P. M. van Kamebeck, tijdelijk zaakgelastigde te Karatsji, benoemd. Gevraagd naar zijn indrukken over de economische relaties tussen Israël en Nederland zeide dr Nederbragt, dat- deze goede vooruitzichten bieden. Weliswaar lijdt het economische leven in Israël onder een depressie, mede omdat dit land door tienduizenden immigranten voor grote problemen wordt gesteld, maar er wordt energiek aangepakt. Op het gebied van luchtverkeer speelt de KLM er een belangrijke rol met de vaste dienst op Lydda en de verbinding AmsterdamMünchenRomeLydda Teheran. De KNSM onderhoudt gere gelde scheepsverbinding. Philips heeft in de jonge staat een fabriek gevestigd, die reeds uitbreiding zal ondergaan. Nederlandse verzekeringsmaatschappijen hebben er vestigingen. Handel en bank wezen onderhouden nauwe relaties tus sen beide landen. Leveranties van Fries fokvee, dat met het inheemse vee goe de kruisingen oplevert en verdere afzet van Nederlandse producten als aard appelen, zuivelproducten, maken Israël een niet onbelangrijke handelspartner voor ons land. Nederland heeft in het nijvere, energieke Israël veel goodwill, aldus dr Nederbragt. 68). Panda had geluk (zoals we de vorige keer gezien hebben). Hy vond een losse plank in de kast, waarin Joris hem had opgesloten, en achter die plank was een donkere ruimte, en ln die ruim te kwam een luchtkoker uit. Een mooie, frisse, rondé luchtkoker. Panda luister de, en hoorde, dat er een geluid van stemmen door die luchtkoker kwam. „Ik moet proberen me daardoor naar beneden te laten zakken" dacht hij. „Ik kom vést wel ergens uit...." Intussen was de rechtszitting al in volle gang- Graaf Isen Grim stond tus sen twee soldaten in, en hü was ge kleed ln zün nachthemd, want natuur- lijk had Hertog Bruno Intussen het har nas terug gekregen. En Joris Goedbloed had op vlugge en sierlüke wüze zün ge- tulge-verklaring afgelegd. De Koning zat aan een hoge tafel, tussen Hofmaarschalk Bellino en de Schrijver Martinus ln; die twee had den byzondere rechters-pakken aange trokken voor die gelegenheid. „Hm ahum", begon de koning. „De schuld van Graaf Isen Grim is ten volle aan getoond! Ahum! Wij zullen hem een voorbeeldige straf gevenIs er mis schien nog iemand, die iets ten gunste van deze schurkachtige graaf wil zeg gen?" Dat zei de Koning natuurlük alleen maar voor het mooie, omdat het zo hoorde. Hij geloofde geen ogenblik dat er nog iemand zou zyn, die iets ten gunste van Graaf Isen Grim wilde zeg gen en hü schrok dan ook onzet- tend, toen een beetje benauwde, maar duidelijke stem antwoordde: „Ja! Ik!" Aller ogen wendden zich verbaasd naar boven want waar was die stem van daan gekomenen wat zagen zy daar? Daar hing_Panda omgekeerd uit de luchtkoker! Knap werk van Panda! En nog maar nét op tyd! VOOR VRIJDAG 25 AUGUSTUS. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: gram.muziek: 8.00: nieuws en weerberichten; 8 18: gram,muziek. 8.50: voor de vrouw; 9 00: gram muziek; (9 30 9.35: waterstanden); VPRO 10.00: „thuis", causerie, 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: Zweedse volksdansen; 10.30; voor de vrouw; 10.45: bas en piano; 11.00: voor dracht; 11.20: grnm.mulzek; 11.30: ge varieerd programma; AVRO 12 00: orgel en zang; 12.30: mededelingen; 12.33: sport- praatje: 12.50: gram.muzlek, 13.00 nieuws; 13.15: theaterorkest; 14.00 voor de vrouw. 14.20: gram.muzlek; 15.00: boekbespreking; 15.20: disco-causerie; VARA 16 00 gram. muzlek; 16.30: voor de Jeugd; 17 00: gram. muzlek; 18.00: nieuws; 18.16: felicitaties: 18.50: gram.muzlek: 19.00: „denk om de bocht"; 19.15 gram muziek; VPRO 19.30: „als gemeente bijeen", causerie; 19.55: be richten 20.00: nieuws; 20.05: boekbespre king; 20.10: gram.muzlek; 20.25: „gelo vige realisten causerie: VARA 21.00 ver zoekprogramma; 21.35: ,-Eramy". hoorspel; VPRO 22.00: buitenlands overzicht; 22 15: verzoekprogramma: 22 40; avondwijding: VARA 23.00: nieuws; 23.15—24.00- gram. muzlek. Hilversum II (298 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: fram.muzlek; 7.45: een woord voor de dag; .00: nieuws en weerberichten; 8 15 ge wijde muziek 8 45. gram.muzlek; 9.15: voor de zieken; 9.30: gram.muzlek: 10.30: morgendienst- 11.00- pianorecital; 11.30: amusementsmuziek; 11.55: gram.muzlek; 12.30: mededelingen; 12.33: klein koor: 13.00; nieuws: 13.15 kamerorkest en solist; 14.00: populaire muziek; 14.40- voordracht; 15.00: strijkkwartet; 15.25: gram.muzlek; 15,40: voordracht. 16.00; concertgebouw orkest en soliste: 16 35; gram.muzlek: 17.00: wetenswaardig allerlei; 17.30: Friese causerie: 17.45: „het evangelie ln Espe ranto"; 18.00: vocaal ensemble; 18.15: net CMB-kwartlertJe: 18.30- voor de strijd krachten; 19.00: nieuws en weerberichten; 19.15: regeringsuitzending: 19.35 radio- krant; 19.50: nieuws; 19.55: symphonie- concert, (20.3020.50: „welke naam krijgt ons kind?", causerie); 21.20: „het Edlng- burah festival"; 21.30; amusementsmuziek: 22 00: vocaal kwartet: 22.15 gram.muzlek: 22 30: philharmonlsch orkest." koor en so listen: 22.45: avondoverdcnklne: 23.00' nleuws: 23.1524.00: gram.muzlek. H|0 3 distributienet 7 05: gnm,J 7.30: kron.. 7.40- gymn.; 7.50: gram 8.C5J concert; 9.05: ll,chte muziek: 10.00 en Mus. 11.00: Southern Serenade Orctv. 1130: „The Oscar Lampe Trio"; 12.00: berg werd voorgesteld, zeide deze opeen gegeven moment; .Oranje heeft de on- rust. van de wereld. Het. is al lang ge- leden dat hij in onze wouden jaagde en hier in Dillenburg de mooiste dro- men van zijn leven verkwistte. Hier droeg hy nog zijn jongenshart als een kaars ln beide handen." Deze woorden geven heel goed de ge voelens weer waarmede ook de tegen woordige Dillenburger. die trots is op zijn Heimat, aan de grootste zoon van zijn stad terugdenkt. Het Festplel is het hoogtepunt van Dillenburgs stadsjubileum. Daarvóór zal zich echter een lange bruidsstoet door de straten van deze. door de oorlog geheel gespaarde, karakteristieke stad bewegen. 600 personen, gekleed in 16e eeuwse cos tumes. die büna allemaal voor de ge legenheid moesten worden gemaakt, om dat ook de pruikenmaker in Duitsland zwaar onder de bombardementen heeft moeten lüden, en voor zover zy over genomen konden worden tot uit Zuid- Beieren gehaald moesten worden, nemen daaraan deel. Verder 300 paarden en wa gens. Als by'zonderheid moge worden vermeld, dat een gravin uit de omge ving. die over een eeuwenoude garderobe beschikt, de verleiding niet heeft kun nen weerstaan, zelve in de stoet mee te rijden, een oorspronkelijke manier om door de mot bedreigde kleren eens te luchten. NAAR MIDDELEEUWSE TRANT De stad zal weer geheel in een middeleeuwse stad worden herschapen. En er is reden om aan te nemen dat dit overtuigender zal gebeuren dan in Damstad. De oude stadspoor ten zullen herryzen en op alle straten en pleinen zal het in de goede rin middeleeuws toegaan. Ook de lands knechten zullen niet ontbreken, maar ons is verzekerd, dat zij hun emplooi als zéér tydelük zien. Nederlandse autoriteiten in Duitsland zien in de Dillenburger stadsfeesten de beste ge legenheid. die zich totnutoe heeft voorgedaan om Nederland en Duits land weer ongedwongen tot elkaar te brengen. Uit Nederland zal ook een officiële vertegenwoordiger komen om de feestelijkheden by te wonen. In Dillenburg verheugt men zich daarover, want daar herinnert men zich maar al te goed, hoe in 1933 Koningin Wilhelmina naar Dillenburg zou komen om aan de herdenking van de 400ste ge boortedag van haar grote voorzaat luis ter bij te zetten, maar op het laatste moment door de politieke toestand in Duitsland moest afzeggen Men vond het daar niet alleen in het algemeen jam mer. Er was ook een speciale reden. De naburige stad Her born, die overigens het volgend jaar haar 700-jarig stadsjubi leum herdenkt, had haar de glans, die zo'n hoog bezoek zou verlenen, misgund en stak haar voldoening over het uit blijven daarvan niet onder stoelen of banken. Maar dit. behoort zo tot het leven in een Duitse Heimat en moet men ook niet te ernstig opvatten. Ook nu heeft Herborn Dillenburg aangeboden om haar voor de Septem berdagen een'zending parapluies te doen toekomen Men zou kunnen zeggen: ,Was sich liebt das neckt sich". Ook in Herborn liggen de herinne ringen aan de Oranje-Nassaus trouwens voor het grüpen. MINISTER RUTTEN SPREEKT OVER HET HOGER ONDERWIJS. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr F. J. Ta. Rutten, zal Vrijdag 25 Augustus te 19 15 uur, in de radiorubriek „Verkla ring en Toelichting" (Hilversum II golflengte 298 m) spreken over: ..Het hoger onderwüs en de gewyzigde inter nationale omstandigheden". gevar. muziek; 12.32: Trio Fontaine; 1315. Gerd Mertens; 14.00: gram.; 15.00: operette- en filmmuziek; 16.00: kamermuziek; 17-iu. dansmuziek; 18.00: v. d. soldaten; 19-3U- Edinburgh Festival; 20.35; Feux d Artmce. 20.46: Le Pèle mèle en vacance: 2i io; gevar. muziek; 22.15: dansorkest: Z2.«. „Die Moldau" v. Smetana 23 05: NoordK muziek: 23.30: dansmuziek. I.ijn 4 (listribiitiedienst 7.15: Tipjca ork.; 7.50: Lift up your hearts concert; 9,10: verz.pr 10.00: orgel; lü.Ju New Organolians; 11.00: vioolsonate van César Franck. 11.30 London Phllh Oren- 12 00. ons refreintjes-album: 12 30: voo de arbeiders; 13.00: ork. Roy; 13.45. yoo de kinderen; 14.00 BBC opera ork 15""; ork Preager; 15.30. voor de soldaten; lo.«; Filmay Licht ork.. 16.15: verz.pr n gram.: 17.30: orgel; 18.00: Kurzaal orke-t. 18 30: Here's Howard: 18.4-5: Londens licnt ork.; 19.30: Henry Wood Prom. Conc- IBeethoven-progr.); 21.00: Summer sno time, 21.30: muz. ln miniatuur: There and Back; 22.20: ork. Temple; 2j.w. plano; 23.15; orgel. AGENDA BIOSCOPEN. Trianon „De winkel van de (alle U. Zondag 2.15 4.30. 7.00 en 9 3 uur: overlee daeen 2.30 7 en 9.1o uur. Rex „Ontsnapping van Corregldor (14 J). Zondair 2 15 4 15 7.15 en 5 uur: overlee daeen 2.30. 7.15 en 94° Lldo „De Inspecteur generaal" J8]'? 1.) Zondae 2.15. 4 15. 7 en 9 15 uur. overlee daeen 2.30 7 en 9.15 uur. l,u\or .Soldaat Boem" (alle 1.). dae 2 30, 4 45 7 en 9 15 uur: over»* dagen 2.30 7 en 9.15 uur. Casino „De Secretaresse vaD mllD; heer" (alle 1.) Zondag 4.45 7 en 915 Vtur: overige daeen 7 en 9.15 uur* 2.30 uur speciaal leugdDroeramnia.( „Dustv Bates en de "smokkelaars (deel I). TENTOONSTELLINGEN, ENZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van dieren, 10—5 u" 's Zondags 1—5 uur (tot 13 Septemö*''- De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken te Lelden wordt van ZaterasK 19 Augustus 13 uur tot Zaterdag lugustus 8 uur waargenomen door apotheek Herding en Blanken. Hogewoer 171 tel. 20502 en Apotheek Rijst, Steen Straat 35 tel. 20136, Te Oegstgeest door de OegstgeesW* Apotheek. Wllhelmlnapark 8, tel. 2027*-

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2