Spaans - Engels Kiespijn Raymond Westerling morgen naar Engeland EN DE MEESTER-EDELMAN In Korea gaat het thans beter Dr. Leidekker Kerkelijk Leven Radio-programma MAANDAG 21 AUGUSTUS Nieuwe aanval op Poesan wordt echter nog verwacht Het gaat beter in Korea! Mac Arthurs hoofdkwartier - meldde. „Het vijandelijke bruggenhoofd ten Westen van Jongsan werd opgeruimd en het gehele terrein ten Oosten van de rivier in deze sector is in handen van de 24ste divisie en van de 1ste Amerikaanse mariniersbrigade. Deze eenheden hebben hun stellingen ver stevigd en zuiveringsoperaties tegen de vijandelijke verzetsnesten uitge voerd. Tijdens die operaties werden aan de vijand zware verliezen toege bracht en een aanzienlijke hoeveelheid materiaal en uitrustingen, waaronder 13 artilleriestukken werd buitgemaakt. De aanvallende strijdkrachten van de eerste Zuidelijke divisie, versterkt door eenheden van het Amerikaanse leger, zijn op 19 Augustus opgerukt tot op 2 kilometer ten Noorden van Koemhwandong. Deze aanval stuitte slechts op een zwakke tegenstand van de vijand. Hij wordt met de steun van de luchtmacht voortgezet. „De tactische luchtmacht vernielde bij deze aanval twee pantserwagens van de groep, die in de naoht van 18 Aug. de stellingen van de strijdkrachten der V.N. had aangevallen. In dezelfde sector van het front heb ben elementen van de zesde Zuidelijke divisie in de streek van Hjorjong een aanval moeten afslaan. De vijand werd in zijn aanvankelijke stellingen terug gedrongen en de toestand werd gestabi liseerd". In de ochtenduren van 20 Augustus werden onze eenheden opnieuw aange vallen, doch de bevriende strijdkrachten, gesteund door eenheden van de tacti sche luchtmacht, beheersen de toe stand". aldus het legerberlcht. Zuid-Koreaanse eenheden hebben aan het Noordelijk front offensieve patrouil les ondernomen, ten einde het contact met de vijand te bewaren- De Zuid- Koreaanse „capitol"-divisie vordert ten Noorden en ten Westen van Kigye en ondervindt hierbij slechts geringe tegen stand. Voorts zjjn op 18 Augustus Zuid- Koreaanse mariniers, na een kort bombardement, te Tsjangpyongnl ont scheept. Zij hebben hierbij weinig of geen tegenstand ondervonden en tot 10 uur hadden zij de stad Tongyong veroverd na 200 vijandlijke soldaten te hebben gedood, gewond of krijgs gevangen gemaakt De luchtmacht blijft zeer actief en verricht tal van bombardementen. Volgens de schatting van een woord voerder van het Amerikaanse leger heb ben de Noord-Koreanen tot nog toe 50.000 man ln Zuid-Korea verloren. Drie weken geleden schatte hij him verliezen op 37 000 man. De totale Amerikaanse verliezen in Korea zouden niet meer bekend wor den gemaakt, totdat het voor de com munisten van geen waarde meer zou zijn hiermee op de hoogte te zijn. Volgens de bekendmaking van 7 Augustus bedroegen de veiliezën toen 2616 doden, gewonden en vermisten Een vliegkampschip en verschillende zware oorlogsschepen van de Ameri kaanse zesde vloot hebben Zaterdag plotseling de oefeningen met de En gelse vloot in de Middellandse Zee ge staakt en dit gebied op topsnelheid ver laten voor „andere verrichtingen". Volgens niet-officiële berichten koer sen de schepen naar het. Suez-kanaal, op weg naar Korea. De schepen worden niet met name genoemd, doch het is bekend, dat zich in de wateren bij Malta het grootste vliegkampschip ter wereld, de „Midway" (45.000 ton), het vliegkampschip ,.Le"y- te" (27000 ton) en de zware kruisers „Desmoines" en „Salem" (elk 17 000 ten) en de „Columbus" (16.000 ton» bevon den. Men gelooft in het hoofdkwartier van MacArthur, dat de Noord-Korea nen echter een nieuwe algemene aan val in de richting van Poesan voor bereiden. Ten Westen van Haman, slechts 16 kilometer van Hasan aan de hoofdweg langs de kust naar Poe san gelegen, zijn de Noordelijken weer tot de aanval overgegaan. Tegelijkertijd drongen Noordelijke pa trouilles voortdurend het gebied van Tsjandjoe binnen. In de zak van de Naktong en verder naar het Noorden bij Waegwan hebben de Noordelijken j hun geteisterde zesde ^ivisie zwaar ver sterkt en in de afgelopen 72 uur voort- j durend druk uitgeoefend. De voorbereidingen voor een aanval 1 op Poesan via Masan wekken de ver onderstelling, dat de Zaterdag vol tooide nederlaag van de Noordelijken in de zak van de Naktong niet de alge mene bedreiging voor Poesan langs de toegangswegen in het Noord-Westen heeft opgeheven, doch gisteravond scheen deze „zak" zelf wel gezuiverd te zijn van de laatste overblijfselen der vierde divisie. De Amerikanen hebben vaste voet op het hoge terrein, dat het dal van de rivier aan de Oostelijke oever beheerst. BRITSE INFANTERIE NAAR KOREA. Het hoofdkwartier van het commando in het Verre Oosten van het Britse Jeger heeft bekend gemaakt, dat on middellijk een afdeling infanterie. 2 ba taljons, van Hongkong naai Korea wordt gezonden. De eenheden te Hong kong zullen binnenkort vervangen wor- doen door een regiment van het eerste bataljon, dat op het ogenblik van Enge land naar Hongkong onderweg is, en door enkele Goerkha eenheden, die thans op Malakka worden opgeleid. Ook wordt een escadron gevechtswagens van Malakka naar Hongkong gezonden. De Britse afdeling telt 2000 man. Een Australisch bataljon zal zich bij de twee Britse voegen, aldus de Austra lische waarnemende premier, Fadden. De drie bataljons zullen het begin vor men van een strijdmacht van het ge menebest. MAC ARTHUR WAARSCHUWT NOGMAALS, i Generaal Mac Arthur heeft voor de derde maal de Noord-Koreaanse bevel- hebbers gewaarschuwd in verband met „weerzinwekkende wreedheden" iegens krijgsgevangen V-N.-militairen. Hij zei, dat er gedocumenteerde bewijzen zijn van ..vele gevallen, waarin dergelijke krijgsgevangenen, ontwapend en gebon den, op wrede wijze zijn vermoord door uw officieren en manschappen, die voor hun veiligheid verantwoordelijk zijn." De commandanten zouden voor deze misdaden tegen de menselijkheid ver antwoordelijk worden gesteld. De waarschuwing werd via de radio uitgezonden en op pamfletten gedrukt uitgeworpen boven gebieden, die in Noord-Koraanse handen zijn. Laat U toch niet langer zo plagen! ;Ga morgen naar de tandarts, maar 4 |verdrijf nu de pijn met één of t f twee# INTERNATIONALE SOCIALISTISCHE CONFERENTIE TE FRANKFORT. Gisteren is te Frankfort de eerste in- terrationale socialistische conferentie in Duitsland sinds 1933 geopend. Ruim 8 000 personen wonen deze conferentie bij o w. Salomon Grumbach (Frank rijk i. dr Fritz Sternberg (Amerika), Alfred Mozer (Nederland) en de Oos tenrijkse vice-president Adolf Scherf. Dr Sternberg verklaarde, dat de Ame rikanen in Azië en Europa moeten be wijzen. dat zij een vooruitstrevender politiek volgen dan de sovjets. Mczer, bestuurslid van de Partij van de Arbeid, gaf als zijn mening te ken- neen: ..Wij hebben de vrede lief, doch ons verlangen naar vrede wordt over troffen door onze vrijheidsliefde". Grumbach sprak zich uit voor opne ming van Duitsland in een Verenigd Europa. Hij verwierp echter de gedachte van een herbewapening van Duitsland omdat, naar hij vreesde, daardoor de Duitse democratie verstoord zou worden. In plaats van dr. Kurt Schumacher, die ziek is, voerde Erich Ollenhauer het woord. Een Verenigd Europa zou volgens hem slechts kunnen ontstaan, indien alle volkeren bereid waren een gedeelte van hun nationale souverelni- teit prijs te geven. Naar zijn mening kon Duitsland niet door hoge commis sarissen in een Europese Unie verte genwoordigd worden. Ff noemde „een nieuwe politieke en sociale orde" de beste verdediging. Verdere plannen nog onbekend Raymond Westerling zal morgen per vliegtuig uit Singapore vertrek ken. HU heeft passage geboekt voor Engeland en is in het bezit van een Nederlands paspoort met visa voor België en Spanje. Men verwacht, dat hU van Londen naar België zal gaan. Westerling zal door gewapende recher- oheurs naar het vliegveld worden ge bracht en wettig een vrij man zijn, zo dra het vliegtuig opstijgt. De politie zal voorzorgsmaatregelen treffen tegen mo gelijke demonstraties tegen hem op het vliegveld. Zijn plannen zijn onbekend»., doch naar wordt vernomen heeft hij aan zienlijke aanbiedingen gekregen voor zijn levenshistorie met filmrechten van Hollywoodse producers. Enkele Londen- se bladen hebben eveneens aanbiedin gen gedaan. Met het vertrek van Westerling is een einde gekomen aan een lange reeks ver wikkelingen waarbij het strafrecht en het internationale recht betrokken wa ren. Westerling moest twee kleine straffen uitzitten, een, omdat hij ongeoorloofd Singapore binnenkwam en een, omdat hij een Indonesische celgenoot eeh zo danige slag gaf, dat diens kaak brak. Na afloop van deze straftijden werd hij in hechtenis gehouden, totdait het Indonesische verzoek tot uitlevering was behandeld. Indonesië wenste zijn uitle vering. omdat het Westerling beschul digde van misdaden. In tegenstelling tot een verklaring van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken oordeelde het Opperste Gerechtshof van Singapore; dat de uit leveringsovereenkomst tussen Neder land en Engeland van 1898 niet van kracht was voor het pas gevormde In donesië Daarom gelastten de autoritei ten van Singapore Westerlings normale deportatie. Westerlings werd echter neg een tijd in hechtenis gehouden om de Indonesische regering in staat te stellen beroep tegen de uitspraak aan te teke nen. Opening Pax Romana Wereldcongres PAUS ROEPT OP TOT WEDERKERIG BEGRIP. Het Pax Romana Wereldcongres is gistermiddag te Amsterdam geopend in de aula van het Indisoh Instituut. 750 Vertegenwoordigers uit 27 landen in en buiten Europa nemen aan dit congres deel. In een boodschap tot de congressisten zegt de Paus. dat de taak van de stu denten en de intellectuelen op het ogen blik zwaarder is, dan zij ooit in de ge schiedenis is geweest. Het is daarom, dat de Paus de con gressisten opwekt in de vreedzame strijd voor de verdediging en verbreiding van de waarheid, volgens de eigen woorden van de Apostel „goed te doen ln één zelfde geest, gemeenschappelijk strij dende met een eensgezind hart voorliet geloof van het Evangelie, zonder u in iets te laten .beïnvloeden door de tegen standers". De Paus roept de congressisten op steeds overal daar aanwezig te zyn, waar het intellect komt te staan te genover de problemen van mens en natuur volgens de nieuwe vormen, waar deze zich ook mogen voordoen. De urgentie van de problemen, die aan onze huidige generatie worden gesteld, vraagt een samenwerking van alle op rechte geesten in wederkerig begrip. ADVERTENTIE AVIFAUNA. UNIEK IN DE WERELD Prima Restaurant AVIFAUNA Feeërieke avondverlichting een oase in Nederland FEUILLETON DE DOOD VAN Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 23) In de vestibule ontdoet Zopanje zich van zijn cape. Voor hU echter de trap opgaat, blijft hij een moment gespan nen staan luisteren. Beneden slaat een deur. Zou mevroutv Van Hem Hoor, weer kleppert de deur, zacht, nauwelijks hoorbaar. Zou mevrouw Van Hem de boel niet goed afgesloten heb ben? Het is de keukendeur, die aanstaat, Zopanje draait het lichtknopje om en staat aan opeens midden in het nette keukentje, voor een geopende deur. De rode tegels van het plaatsje steken hel der af tegen de drempel. In de glazen kast staan de pannen en busjes in ge lid. Peper, zout. koffie, thee en suiker, leest Zopanje. Rode pannen en rode busjes. Rood!..Wie liet de deur open? Zopanje .schudt zijn hoofd. De •deur werd niet opengelaten. Hij is opengedaan! Zouden het inbrekers zijn? Inspecteur Zopanje bekijkt de deur aan de binnen- en buitenkant, doch zijn geoefend oog bespeurt niet •het minste krasje. Geen inbrekers. Maar wat dan wel? Bestaat er ver band tussen deze openstaande deur en de schooldeur, die niet op slot was? De gedachte komt even onverhoeds bij Zopanje op als het voornemen de tuin in te gaan en verder te zoeken. Met een droge tik gaat het licht uit, de keuken is weer duister, Het kleine lichtschijnsel van de zaklantaarn gaat hem vooraf naar het poortje in de schutting. Het staat aanAls Zo panje het voorzichtig opent om het ter rein te verkennen, ziet hij op nauwe lijks tien meter afstand een gestalte, die zich in zijn richting begeeft Hij is nog niet opgemerkt! In de tuin kan hij zich echter niet verschuilen. Geen enkele struik is groot genoeg cm hem een schuilplaats te bieden. Over het grasveldje snelt Zopanje naar de keuken terug. Naast de glazen kast is een kleine nis. Achter het gordijn daarvan wacht hij gespannen af. De persoon die weldra binnen zal treden, doet niet de geringste moeite luidruchtigheid te vermijden. In de tuin knerpt het gnnt alsof er een compag nie soldaten over hen marcheert. In de stilte van de vroege nacht klinkt alles veel luider dan overdag. Ook op de te gels van het plaatsje houdt de persoon zich niet in cm het gerucht te vermij den. Het is een helder geluid. Dit zijn de voetstappen van een kleine vrouw, denkt Zopanje. Voor hij haar ook maar gezien heeft, is al zijn twijfel verdwe nen. Dit moet Mevrouw Van Hem zijn. Het is mevrouw Van Hem. Door een kijkgaatje in het gordijn ziet Zcpanje haar binnentreden. Ze heeft een zwart Gaberdine jasje aan, waartegen het zil verwit haar. zelfs bij het flauwe licht van de maan, afsteekt. De oude dame zucht zwaar, alsof ze hard gelopen heeft. Met korte driftige gebaren trekt ze de deur achter zich dicht en gren delt haar af. Daarna maakt ze Zopanje aan het schrikken door het licht aan te doen. Hij wacht een ogenblik zonder ademhalen af wat ze zal doen. Het gordijn opentrekken en zeggen; kom er maar uit, inspecteur, ik zag je allang? Doch zij wilde kennelijk de keuken slechts controleren op orde en netheid. Want onmiddellijk daarna draait ze t knopje weer om en verlaat het vertrek. De trap kraakt nog zacht na. als ze naar boven is gegaan. Daarna is het weer stil in het huis. stil. Voordat hij naar boven gaat, veegt inspecteur Zopanje eerst met een gret-s witte zakdoek het bezwete voorhoofd af. Na zijn laatste belevenissen in de H.B.S. is dit wel het laatste wat hij verwacht heeft. Mevrouw Van Hem midden in de nacht op pad! Hoe is dat te rümen met haar beminnelijk voor komen, met haar overdreven zorg voor het afsluiten van de buitendeuren, met haar kleine angst voot dieven en in brekers? En waarom, vraagt Zopanje zich in wanhoop af, waarom ging ze juist deze nacht op stap? Alsof de zaak al niet gecompliceerd genoeg is! Ofweet zij er meer van af dan hij denkt, dan hij vermoedt? Ls haar houding maar toneelspel? Nee, besluit Zopanje, dat kan niet, dat wil ik niet. Er zijn ten slotte grenzen. Ik mag de menselijke proporties niet uit het oog verliezen. Ik kan dan ook de bakker en de groenteboer wel verdenken. Er begint iets tot Zopanje door te dringen. Natüürlijk moet hij mevrouw Van Hem, de bakker, de groenteboer, de slager, de onderdirecteur, juffrouw Klaasje Bellen, de amanuensis, de con cierge, Dick Steeman en al die andere mensen in de stad verdenken. Alleen van zichzelf is hij zeker: hij is onschul dig. Die nacht slaapt Inspecteur- Zopanje slechter dan hij óóit tijdens zijn loop baan gedaan heeft. HOOFDSTUK VII Inspecteur, 't is zeven uur hoor! zegt een vriendelijke stem de volgende morgen met enige nadruk, staat U op? Zopanje bromt; Ja, mevrouw. Maar° na een slechte nacht overvalt hem nu eerst de slaap in volle omvang en hij is er zich maar half van bewust wat hij zegt. Onmlddelijk slaapt hij dan ook weer in en wordt om half acht wakker met het gevoel alsof hij de ge hele morgen verslapen heeft. Het weer is onveranderd. Op het raam zitten spetters van de motregen. Onder het aankleden laat Zopanje het oog glijden over de voorwerpen 'in de kamer. Op het- bureau ziet hij het lichtgroene boekje weer liggen. De vo rige avond heeft hij geen tijd meer kunnen vinden het door te bladeren. Hij weet echter wel zeker, dat het moeilijk, zeer moeilijk zal zijn. Zou iemand die niet deskundig is. er iets V2n begrijpen? Zou het diensten kun nen bewijzen bij het samenstellen van een vergif?Onwillekeurig denkt Zopanje aan Wijmans De onderdirec teur is zeer zeker deskundigDe man moet wel heel wat van vergiften afweten. Het is "haast ondenkbaar dat iemand als hij er -van ge'orulk zal ma ken, indien hij iemand doden wil. Hij zal immers direct verdacht worden. En toch. MaarZopanje gaat met de hand over het voorhoofder is nu iemand vergiftigd. Hij verdenkt Wijmans dan ook. hoewel iedereen zich in theorie het beekje had aan kunnen schaffen. Of men kon het althans uit de leeszaal lenen. Daar zal men het zeker hebben. Het houdt Zcpanje hoe langer hce meer bezig. Waar heeft hij het te vo ren gezien? Bij zijn boekhandel? Dat kan natuurlijk. Maar nee, hij zag het gisteren nog ergens liggen. Dat kan on mogelijk: bij zijn boekhandelaar geweest zijn. Daar is hij sinds vorige week Za terdag niet meer verschenen. Na lang piekeren weet hij het weer. Het was op het bureau van Leidekker. Er stond een tiental boeken, naast el kander, overeind gehouden door twee marmeren boekensteuners. Daar heeft Zopanje het tussen zien staan, maar er op dat ogenblik verder geen acht op geslagen. Zou Leidekker zoveel waarde aan het boekje gehecht hebben, dat hy het op zijn bureau gezet had? Of was dat puur toeval? Misschien, denkt Zopanje, misschien doe ik er niet ver keerd aan, als ik zo dadelijk eens ga kijken of het daar nog staat. Ik moet Wijmans toch ook neg iets vragen. (Wordt vervolgd) REGERING BOOD DINER TE NOORDWIJK AAN Namens de Nederlandse regering is in IHuis ter Duin te Noordwijk een diner laangeboden aan de officiële gedelegeer- I den bij het twaalfde congres voor toe- gepast strafrecht en gevangeniswezen, welk congres deze week in de Ridder zaal te Den Haag werd gehouden De minister van Justitie en mevr. Struicken de president van de Hoge Raad der Ne derlanden, mr dr J Donner en vele an dere hoge Nederlandse justi 'ie-autori- teiten en hun dames zat enbU dit diner aan. In toespraken gaven enige buitenland- se gedelegeerden uiting aan hun bij- zondere waardering voor ons land en voor de organisatie van het Congres, dat voor de eerste maal in 75 jaar in ons land werd gehouden. Het thans beëindigde congres was één van de grootste, welke tot dusverre ge houden werden. Ongeveer 120 regerings gedelegeerden uit 32 landen hebben er aan deel genomen. Namens H.M. de Koningin heeft de minister van Justitie in de Ridderzaal aan het eind van het 13e Internationale congres voor strafrecht- en gevangenis wezen de heer Sanford Bates uit New York medegedeeld, dat deze benoemd is tot Groot officier in de Orde van Oran- je-Nassau. REDDINGSDEMONSTRATIE TE SCHEVEMNGEN. Bygewoond door duizenden. Zaterdagmiddag zijn te Scheveningen grote reddingsdemonstraties gehouden door de mannen van de N.Z.HR.M., wel ke bijgewoond werd door duizende be langstellenden. Het meest spectaculaire gedeelte was het verschijnen van een hefschroéf-vldegtuig boven het Kurhaus. Het had opdracht gekregen van Valken burg op te stijgen om twee schipbreu kelingen van de roeireddingboot op te pikken. De toeschouwers rekten de halzen en zagen de vreemde meniekleurlge libel laag boven de reddingboot blijven han gen. Twee mannen werden achtereen volgens in een soort „broek" aan een uitgeworpen lijn, door middel van een lier in het vliegtuig, opgehesen en nau welijks vijf minuten later daalde het hef schroef vliegtuig boven het strand en sprongen de -schipbreukelingen" mon ter en opgewekt uit de cockpit. Het h^fschroefvliegtuig keerde daarna terug naar zee en leidde de „Arthur" naar de plaats waar de reddingboot „in nood verkeerde". Daarna verzamelden zich de reddingboten en yoeren naar de haven Scheveningse vrouwen en meisjes col lecteerden gedurende deze demonstraties ten bate van de N.Z.HJEt.M.. De op brengst zal gebruikt worden voor de aankoop van een -tractor, die in Scheve ningen dienst zal moeten doen. De kos ten van dit onontbeerlijke instrument bedragen f. 80.000 zodat er nog heel wat gecollecteerd moet worden, alvorens men het vereiste bedrag bij elkaar zal heb ben! ROTTERDAM AHOY 11A MILLIOEN De tentoonstelling Rotterdam Ahoy is thans reeds door meer dan lVi millioen belangstellenden bezocht. KRANIGE OUDE DAME! Joeg inbrekers de deur uit. In Arnhem is 's middags een roofover val gepleegd, waarvan de ruim 80-jarige mev.ouw van Eek die een herenmode magazijn In de Bakkerstraat heeft, het slachtoffer is geworden. Er kwamen twee jongemannen de zaak binnen, waar-van één een jas paste, die even wel te wijd was. Zij begaven zich daar na naar een kamer achter de winkel, waar een andere jas werd uitgezocht. Op een gegeven ogenblik wierpen zij dit kledingstuk over het hoofd van mevr. van Eek en trachtten zij haar geld af te persen, waarbij zy zich niet ontza gen het slachtoffer te slaan. Gelukkig was de oude dame voor geen kleintje vervaard en de dieven moesten uit angst voor ontdekking tenslotte de vlucht nemen. Illllllllllinilllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiin, De blijde verrassing! Wie zou dié nog haast in 'net laatst van Augustus verwacht hebben, vooral nadat De Bilt 's morgens zo pessimistisch was ge weest? Zó veel grauwe regendagen had deze zomer gebracht, zó veel te leurstellingen. zó veel ogenblikken, waarin we twijfelden, of er ooit nog eens een échte ouderwetse zo- mer-Zondag zou komen. Nü straalde daar gisteren onver wacht de zon, zó sterk en warm. alsof zii alle schade van de afge lopen tiid op éénmaal en haastig weer vergoeden wilde! En de verwonderde mensen, die zich alweer ingesteld hadden od de klamheid van de kilte, de vlagen van de wind of de stromen van de regen wisten eerst niet goed, hoe gauw ze zich aan die wanne zon moesten aanpassen. Maar het duurde niet lang. of de plannen waren gemaakt om nog van deze dag misschien de laat ste ware en wanne, zonnige „Zon dag" van het seizoen, naar diepste intensiteit en vermogen, te genie ten. Ze trokken naar buiten; naar de zee. naar bos en duin of naar het meer en verbaasden zich zonder ODhouden over deze volle, blinken de eelukszon. die maar glanzen bleef, lichamen en hart verwarm de en hun wezen omhulde tot aan haar bevreemdend mooie, gouden ondergang. Het was. alsof natuur en mens opleefdeu bij deze wel late. maar toch zo gulle en goede gave van boven. Zij bewees, dat de blijde verras sing nog atliid in het leven werke lijkheid kan worden. Zii gaf het besef, dat niemand verdrietig be hoeft te zijn. wanneer zijn vurige wensen tot nu toe niet in vervul ling gingen. Plotseling en niet- meer-verwacht komt dan die blijde verrassing en zii kan U onbeperkt het geluk brengen, waarom ge zo lang gevraagd hebt! FANTASIO. iNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiHi PREDIKBEURT VOOR DINSDAG. Katwijk aan Zee Geref. Gemeente: (Remisestraat)" 7.30 uur ds De Giert van Llsse. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Beester- j zwaag (2e pred.pl.) (vac. C W Wagenaar) J. Rlenstra te Engelum; te Grouw D, J. I Miedema te Tzummarum. Aangenomen naar Bergum (Fr.) A. Bur ger emer pred. te Luntëren die bedankte I voor Toibert; naar Twljzel G. B. Kruizin- l ga te Nieuwe Schans; naar Vorchten J. J. Wlnckel te Hoofdplaat. Bedankt voor Soest (vac. wijlen M. Ver kerk) N. den Oudsten te Alkmaar. Geref. Kerken Beroepen te Warns J. v. d. Mije te Loenen aan de Vecht. ADVERTENTIE Spec. opl. v. Emigranten Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65, LEIDEN, TEL. 26558 Ondernemin gsarbeiders op Java in staking ONGERUSTHEID IN OFFICIËLE INDONESISCHE KRINGEN. Voorzover tc Djakarta bij de directies van Cultuurmaatschappüen kon wor den nagegaan, werd gisteren op zo j goed als alle ondernemingen op Java gestaakt. De mogelijkheid bestaat, dat de stakingen zich spoedig uitbreiden over de andere eilanden. De minister van Arbeid voert 'hans besprekingen met het algeijieen Land bouw Syndicaat en met het bestuur van j de Sarboepri, (Vakvereniging van Ar- beiders in de cultures), doch is er nog niet in geslaagd de onderhandelingen tussen de partijen weer op gang te bren gen. Of politieke motieven bij de sta king een rol spelen, kan moeilijk vast gesteld worden. Op dit ogenblik ontbre ken hiervoor duidelijke gegevens. In officiële Indonesische kringen maakt men zich zeer ongerust over de staking, aangezien de gehele devie- zenpositie van het land afhankelijk ls van de export der ondernemingen. Zoals gemeld werd, zijn bij deze sta- king 700 000 tot 800.000 arbeiders be trokken. MR SARTONO VOORZITTER NIEUW VOORLOPIG PARLEMENT. Mr Sartono van de Partai Nasional Indonesia, die voorzitter was van het parlement der R.I.S., is gekozen tol voorzitter van het voorlopig Parlement van de Republiek Indonesia. VOOR DINSDAG AUGUSTUS. I 65). Panda had héél wat op zijn hart! Daar in de grote troonzaal kon hij steeds maar niet aan het woord komen, maar nu hij weer met Joris Goedbloed alleen was, in hun eigen kamers, nu wilde hij toch wel zijn hart eens luchten! Endaar kreeg hij nu ook de kans toe, want Joris sprak boos: „Wat bezielt u toch, man neke! Daar maaktet ge zojuist een ver heven ogenblik mee in het leven uws meesters, en gc zyt niet in het minst onder de indruk! Ik meende toch te mogen verwachten, dat ge zwijgend en eerbiedig alles in ogenschouw zoudt ne men maar neen! Ge staat daar en roept „ja - maar „Ja, maar riep Panda, „maar je bent ook gemeen! Je brengt een on schuldige in de gevangenis! Jij weet even goed als ik. dat Graaf Isen Grim de Gemaskerde niét is! Jij weet ook wel, dat j ij -zelf dat harnas in je koffer had' En jij stuurde me naar hem toe om hel hem te brengen! O zo! En nu gaat hij onschuldig de gevangenis in. en dat heb je gedaan omdat jij die beloning wilde hebben l" „Ventje, ventje nu toch!" sprak Joris vermanend. „Ge zyt geheel uitzinnig! Wat maakt het nu uit, of Isen Grim dc Gemaskerde is of niet? HU is in ieder geval een schurk, en de gevangenis is de juiste plaats voor hem. Ge hebt me roch zélf op die gedachte gebracht, toen ge me verteldet. dat hy uw taxitje ge- stolen had? Nietwaar? Nu ik er goed over nadenk, zie lk in. dat ik elgenlyk alle* alleen maar voor üw bestwil heb gedaan!" „Maar toch is hU niet de Gemasker de!" hield Panda vol. Hilversum I (402 M.) AVRO: 7.00 nieuws; 7.15 gr.muz.; VPRO: 7.50 dag- t opening; AVRO: 8.00 nieuws- en weer- berichten; 8.15 gr.muz.; 8 55 voor de vrouw: 9.00 gr.muz.; 9.30 waterstanden; 9.35 Bf.muz.; 10.00 morgenwijding; 10 15 musette-orkest; 10 50 voor de kinderen; 11.00 sopraan en plano: 11.30 voor de zieken 12.00 orgel en accordeon: 12.30 mededelingen: 12.33 voor het platteland 12.40 planoduo; 13.00 nieuws: 13.15 fi nancieel overzicht; 13 25 dansorkest; 14.00: pianovoordracht; 14.30 gr.muz.; 16.30 voor de kinderen; 17 30 lichte mu ziek; 18.00 nieuws: 18.15 pianospel: 18.30 metropole-orkest: 19.00 .hier is Londen" 19.05 gr.muz.; 19.15 gevarieerd program ma; 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten. 20.15 theaterorkest en soliste; 20.55 de keizer van Amerika", hoorspel; 21.20 lichte muziek, 21.55 buitenlands over zicht; 22.10 eed. „la Sonnambula". ope ra; 23 00 nieuws: 23,15 reportage: 23.35 24.00 gr.muz. Hilversum II (298 M.) KRO: 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek, 7.30 lichte muziek: 7.45 morgengebed en li turgische kalender: 8.00 nieuws en weer berichten; 8.15 gr.muz.; 9.00 voor de vrouw: 9.35 lichtbaken"; 10 00 voor de kinderen; 1015 Maastrichts stedelijk or kest; 11.00 voor de vrouw: 11.30 viool en plano; 11.50 godsdienstige causerie; 12.00 angelus; Ï2.03 gr.muz.: (12.30 12.33 mededelingen); 12 55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws: 13.20 lunchconcert: 14 00 „Ja. zo was 't....". klankbeeld: 15.00 zang en plano; 15.30 gr.muz.; 16 00 voor de zieken; 16.30 zie- kenlof: 17.00 voor de kinderen: 17.45 re- geringsuitzendlng. 18.00 er.muz.; 18 20 sportpraatje: 18.30 voor de strijdkrach ten; 19.00 nieuws: 19 15 actualiteiten; 19.25 dit is leven", causerie; 19 40 amu sementsorkest en solist; 20.00 nieuws; 20.05 er.muz: 2012 pianotrio: 20 45 ac tualiteiten; 20.55 kamerorkest en solist (in de Dauze: er.muz.); 22 00 vioolreci tal): 22.40 godsdienstige causerie en avondgebed: 23.00 nieuws: 23.1524.00 RT.muz. Lijn 3 distributienet 7 05: gram.. 7 30: kron.; 7.40 gymn 7.50: gram.; 8.05. concert; 9.10: verz.pr.; 10.00: gram.: 10.50. plano; 11.00: gram.: 11.30: concert; 11.48 Tlno Rossi; 12.00; gram.. 12.15 Two Piano- brothers,12.32: gram.; 12 45: Two Piano- brothers: 13.15: gram.; 14.00: concert; 15.00; operette concert; 16.00. verz.pr. 17.00: berichten; 17 10: dansmuziek: 18.00: voor de soldaten; 18.25: voor de duiven- liefhebbers; 18 30: voor de soldaten; 18.«. nieuws; 19.05: muziekfestival van Salz burg (Fidello)21.45: Moderne pianomu ziek; 2215: dansmuziek; 22.45: kwartet van Bocherlni; 23.05: Casinoconcert. Lijn 4 distributienet 7.25- Het Spa ork.; 7.50: Lift up your hearts. 8 10: con cert, 9.05: Casino progr.; 10 00: orgel. 10 30: ens. Davey; 11.00: lichte muzie*. 11.30: mil. drk.; 12.00 BBC Light Orclr. 12.30: Blue Hungarian Band; 13.00: OrK- Welr, 13.45: voor de kinderen; 14-W; BBC Schots ork.: 15.00: walsen; D Jj1. gram.; 15.30: Tea-Tlme; 16.00: Muse.w ork.; 16.30: BBC Welsh Orch.; 17.30- orge.. 18.00: pol ork 18.30. ork, Shadwell: HM, ork. muziek: 19.30: Hear my song; -O.w. Educating Archie: 20.30: Tuesday aerena«. 21.15: ork. Yorke. 22.15: Chappie Dan» to: 22.40: ork. Gibbons; 23.00 Sharon kwintet. 23.15: Mlchacloff en Mazurka or* AGENDA BIOSCOPEN. Trianon „De winkel van de boei' (alle 1.). Zondag 2.15. 4.30. 7.00 en 9» uur: overige dagen 2.30. 7 en 9.lo uuj- Rex ..Ontsnapping van Corregldor (14 J.). Zondag 2.15, 4.15 7.15 en/»9 uur: overige dagen' 2.30, 7.15 en 9 10 u' Lldo „De Inspecteur generaal" (#}J® 1.) Zondag 2 15. 4.15. 7 en 9.15 uur. overige daeen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor ..Soldaat Boem" (alle 1.) dag 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur: ove.8* dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. 9.15 Casino ..De Secretaresse van r heer" (alle. 1.). Zondag 4.45. 7 ?n uur; overige dagen 7 en 9.1o uu 2.30 uur speciaal jeugdprogramma, „Dustv Bates en de smokkelaar» (deel I). TENTOONSTELLINGEN, ENZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tejj* toonstelling van dieren. 105 uu 's Zondags l5 uur (tot 13 Septemof'1- De avond-, nacht- en Zondagsdienst W Apotheken tc Leiden wordt van Zatercaj 19 Augustus 13 uur tot Zaterdag Augustus 8 uur waargenomen door Apotheek Herding en Blanken. Högewoer" 171. tel. 20502 en Apotheek Rijst. Steen straat 35. tel. 20136. I Te Oegstgecst door de OegstgeesW Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26«J*«

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2