Laatste Berichten STADSNIEUWS Fiscale recherche ontdekt omvangrijke effectensmokkel Reeds 11 personen in arrest gesteld Regeringsverklaring van het Belgische kabinet Pholien Officiële publicatie RECHTZAKEN Beurs van Amsterdam DONDERDAG 17 AUGUSTUS Machinefabriek Den Holder in nieuw gewaad 60ede WENSEN VAN GEMEENTE EN BEDRIJFSLEVEN. A211 het Delftse Jaagpad is als eer- ,.3 aebouw in het uitbreidingsplan Zuid-West de nieuwe machinefabriek L. den Holder gebouwd en tiidens de touw langzamerhand in gebruik geno- cen Nu de verplaatsing van het Gal- £?*ater naar het fraaie nieuwe com- plex is voltooid, hebben op uitnodiging de directie enige verteeenwoordi- yan de gemeente, onder wie de «thouders Van Schaik. Jongeleen en jMenken en de gemeentesecretaris mr j. Bool. en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, waaronder de voorzitter v-n de Kamer van Koophandel, de heer JGJVerhey van Wijk. een be zoek aan de fabriek gebracht, in de cantine werden de genodigden Kalkom geheten door de heer Den Holder, die in een korte toespraak uit eenzette waarom de verplaatsing een noodzaak werd toen het aantal en de «nïang der orders geleidelijk steeg. Talrijke besprekingen zijn met het ge meentebestuur gevoerd, alvorens een reschikte plaats voor de vestiging van de nieuwe fabriek gevonden was. Wet houder Jongeleen heeft zich daarbij voor de fabriek zeer verdiënsteliik ge- m?.3kt, en spr. zeede hem dan ook in het bijzonder dank. naast, de woorden vz.n waardering die hij richtte tot al- ha die aan voorbereiding en uitvoering v.m de verplaatsing hun krachten heb- trii gegeven. Als bliik van dank iegens het gemeentebestuur bood sor. de ge meente een schilderijtje aan.voorstel lende de opbouw van de fabriek, ge milderd door Walter Bosch. Door loco-burgemeester wethouder Van Schaik werd dit geschenk in een fcorte toespraak dankbaar aanvaard, waaraan spr. de beste wensen voor de toekomst van het bedrijf verbond. Wethouder Jongeleen sprak vervol gens over de prettige samenwerking en c? vruchtbare besprekingen, die aan c? nieuwe fabriek ten grondslag lieaen. Het ls een levensbelang voor' Leiden, cat de industrie wordt uitgebreid, en daarom heeft de gemeente alle krach ten gegeven om ook dit bedrijf groter levensvatbaarheid te geven. Daarbij behoort-ook gedacht te worden aan de Industrieweg die reeds in een verge vorderd stadium van voorbereiding is. Nog dit jaar zal een voorstel in de gemeenteraad worden behandeld, om enkele honderden meters van de nieuwe fabriek een nieuwe trekvaart- brug te bouwen, waarmede een di recte verbinding met het centrum van de stad zou worden verkregen. De aanvaarding van het Leidse me- fenplan garandeert de beschikking over voldoende zand voor verdere ten uitvoerlegging van het uitbreidings plan Zuid-West. JBinnen niet te lan ge Hid kan de zandwinning worden aangevangen. Na een rondgang door de fabriek en de vertoning van een film over de ver- Dlaatsing van het bedrijf sprak nog de voorzitter van de Kamer van Koop handel. die gelukwensen uitsprak be nevens waardering voor wat dank zii certig jarig vakmanschap, durf. ener gie en doorzettingsvermogen tot st^nd is sekomen. Cursus verzorging van kamerplanten en snijbloemen. De belangstelling voor de onlangs door ons aangekondigde cursus in de verzorging van kamerplanten en snij bloemen, uitgaande van de Kon, Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde afd. Leiden, en de Leidse Bloemistenpa troons eh '-winkeliers, blijkt zó groot, dat reeds as. Maandag met de lessen ten aanvang kan worden gemaakt. Wet houder Van Schaik heeft zich bereid verklaard een kort inleidend woord te tpreken. Bij voldoende animo zal een tweede cursus worden opgezet. Het doorgaan van een dergelijke cur sus in Katwijk is reeds zeker. dr mr f. GOSSES BENOEMD TOT LECTOR. Bij Koninklijk besluit van 8 Augustus 1950 is voor de studiejaren 19501951 to: en met 1954—1955 benoemd tot lec tor in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de internationale en politieke geschiedenis van de nieuw ste tijd. dr mr F. Gosses, wetenschappe lijk hoofdambtenaar (conservator) bij de bibliotheek van deze universiteit. ADVERTENTIE Burgerlijke Stand van Leiden geboren Jacoba Susanna, d. van M. A. Monteba 'a S. Buis; Cornelia Jannetje Alida. d. '*a H, J. den Haan en C. Oudwater. Margaretha Olga Veronica, d. van P. B. Groenveld en J H. Zandvoort; Joseph R.'dlnand Marie, z. van J J. Dingjan en l M. j h. Kupers; Teuntje. d. van T. kranenburg en L. Rademaker; Johanna Maria Cornelia, d. van C. A. Karremans en A- E. Zoetemelk; Engelbert Joseph Maria. *.van E. J. Bouwmeester en G. C. A. Grein: u'ühelmina, d van J W de Water en W. Gressle; Johannes Gerardus Maria. z. van J G. van Steljn en J. J W. van Kempen. Maria Odllia Catharlna, dr van J. C. jan der Salm en J. P Kroft; Cornells hnatius Maria, zn van C A Velthuis en M. van Bon; Johannes Petrus Frede- hkus, zn van F. van der Klauw en W. yitteman; Johanna Cornelia Maria dr tel p. van Egmond en A C. M. Tijssen; Adrlana Helena Johanna Margarethn Ma- tla' dr van D. Stouten en j. Schlagwein. gehuwd. W. Blok Jm en C. var, Wijngaarden J. L. van den Broek Jm en H. M. Bruijn Jd; G van Distel Jm cn H. A. M. «rmsen jd; J. J. Dijkstra Irr en Al. Hoek ig Jd; j. g. van der Es Jm en M. T •"Manen Jd; K. Ie Febre Jm en A. A. de woot jd; s. Heemskerk jm en A. F. W. nippo jd; A. L. van Hémeri Jm en B. L. van Berge Henegouwen jd; G. van i. 3n gesch. en O. Krom Jd; A. Kamp- jm en E Holswildee Jd. C. J. La- krjeer jm en L. Boom Jd; J. Massaar ueon- en H Boon Jd; W W. J. Mulock oouwer Jm en R. E. Hofstee Jd; A. van tn en c Azler wed.; P S. Cival Jm E- H. J. Kempers "Ju OVERLEDEN. B Blaauw wed. Van Foppen 80 Jr; C. Duijn, man 39 Jr; M M Loos dochter dagen. „J- C van den Eshof. huïsvr. van Van Soekarno nogmaals over Nieuw-Guinea „NEDERLANDS GEZAG SLECHTS VOOR EEN JAAR ERKEND1' Soekarno zeide voorts in zijn rede over Nieuw Guinea men zie elders dat Indonesië dc RTC-overeenkomst, waarbij bepaald werd, dat de kwestie Nieuw-Guinea binren een jaar zal worden geregeld, nog in acht neemt, maar dat na 1950 geen der partijen nog gebonden zou zijn aan die be paling. „Het gezag van de Nederlan ders de facto over Nederlands Nieuw- Guinea wordt alleen voor dit jaar erkend. Indonesië beschouwt de kwestie Nieuw Guinea als een onrechtvaardigheid, die moet worden hersteld", aldus Soekarno. die vervolgde „Ik vrees, dat de Neder landers nog niet beseffen, dat dit voor ons een punt van het grootste belang ls". „Het is een kwestie van „kolonialis me'.' of geen „kolonialisme", van „kolo nialisme" of „onafhankelijkheid". „Een deel van ons land wordt nog door de Nederlanders gekoloniseerd en wij aan vaarden dit niet. Soekarno deed ten slotte een beroep cp de „welwillendheid van de hele we reld om de nationale aspiraties van Indonesië niet te belemmeren". BESCHULDIGINGEN AAN NEDERLAND. Sprekend over de „moeilijkheid om het kolonialisme in Indonesië te liquideren", beschuldigde Soekarno het Nederlandse leger en het KNIL ervan de coup Westerling, de opstand te Makassar en de affaire Ambon te hebben aangewakkerd". Moreel is de Nederlandse regering verantwoordelijk voor deze moeilijkhe den, wij kunnen aantonen, dat het volk van Ambon in het geheel niet het zo genaamde zelfbeschikkingsrecht wenst Het verlangt slechts verlost te worden van de terreur, die door de soldaten van het voormalige KNEL op haar wordt uitgeoefend", aldus de president. Na de rede van Soekarno defileerden ongeveer 200.000 personen langs zijn tribune. Zij voerden spandoeken met zich mede, waarop leuzen stonden ge schreven. waarin de aansluiting van Nieuw-Guinea werd geëist, en waar in de nieuwe Eenheidsstaat werd be groet. „Grote Beer" en „Johan van Oldenbarnevelt" gearriveerd Vanmorgen om half acht lag het Ne derlandse troepentramsportschip „Grote Beer" in Amsterdam voor de kade. Een half uur later kwamen de eerste man nen van de G-brigade, behorende tot het 6e bataljon van het garderegiment de loopplank af. ojn. begroet dooPmr W. F. Schokking, Minister van Oorlog. In totaal kwamen 739 man met de „Grote Beer" thuis. Vanmiddag arriveerde de „Johan van Oidentoarnevelt" met 1850 passagiers, waarbij 266 leden van het personeel der Kon. Marine met hun gezinnen. Ook bevonden zich aan boord de led-en van het Radio Philharmonisch Orkest uit Djakarta. „GRUNNEN" VRAAGT TONEEL STUKKEN. Door de algemene vereniging „Grun- nen" ls een „tóneelschrijfwedstrijd" uitgeschreven. De stukken moeten hoofdzakelijk in het Gronings zijn geschreven en spelen in de stad of de provincie Groningen. Er moeten ten minste drie bedrijven zijn en met de opvoering moet een hele avond gevuld kunnen worden. Het aan tal spelers mag niet minder dan vijf en niet meer dan 12 bedragen. De jury wordt gevormd door het hoofd bestuur van „Grunnen". AANMELDING VRIJWILLIGERS VOOR KOREA. Tot twaalf uur vanmiddag hadden zich in totaal 1308 vrijwilligers aange meld voor de beide compagnieën, die de regering ter beschikking van de Ver enigde Naties wil stellen voor de strijd op Korea. STAKENDE RAADSLEDEN Burgemeester heeft geen woning. Bij de tc Kaatsheuvel-Loon op Zand gehouden raadsvergadering waren ver schillende leden niet aanwezig. Vijf leden hadden een schrijven ingezon den waarin zij te kennen gaven geen enkele vergadering meer te zullen be zoeken zolang de kwestie van woon ruimte toewijzing voor de oud-burge meester en zijn familie niet is opgelost. Volgens deze brief zijn B. en W. niet genegen aan de oud-burgemeester en zijn familie enige voorrang te geven by hun vestigingsmoeilijkheid. In de Raad zou over deze kwestie niet mogen wor den gesproken. I>e voorzitter gaf te kennen, dat voorrang niet kan worden gegeven en vordering alleen wordt toegepast bij noodgevallen of als dit bij huisvesting van een Rijksambtenaar van hoger hand wordt geëist. STUDIEGROEP „FRUITTEELT" NAAR AMERIKA. Zaterdag as, zal. onder auspiciën van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening binnen het kader van het technische hulppro gramma van de E.C.A., een studiegroep op het gebied van de fruitteelt naar de Ver. Staten vertrekken. De groep, die tot einde November in Amerika zal blijven .bestaat uit de he ren ir A. W. v. d. Plassche, directeur van de Tuinbouw, ir J. Bos. redacteur van het weekblad „De Fruitteelt" en adviseur van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie. M. Paardekoper van het Centraal Bureau van de tuinbouw veilingen in Nederland en ir W. van Soest, Riikstuinbouwconsulent uit Goes. Voor de fruitteelt in ons land zal dit 1 bezoek van grote waarde kunnen ziin. De reis van de studiegroep „fruit teelt" beoogt een iuist inzicht te ver krijgen in de wiize waarop in Amerika fruit, voornamelijk appelen en peren, wordt geplukt, gesorteerd, verpakt, se- koeld-bewaard. in andere producten verwerkt en door telers, pakstations, verwerkingsindustrie enz. wordt ver handeld. Daartoe zullen onder meer bezoeken aan gespecialiseerde bedrijven en aan groot- en detailhandel worden gebracht. 50 der Amsterdamse havenarbeiders staakt NORMALE WERK GAAT TOCH DOOR. De havenstaking te Amsterdam heeft zich uitgebreid. Volgens opgave van het stakingscomité zijn thans 2500 stakers ingeschreven. Men mag dus aannemen dat ongeveer 50% van de Amsterdamse havenarbeiders het werk hebben neergelegd. Dit heeft echter geen ander gevolg gehad tot nu toe dan dat het nor male werk zij het met vertraging voortgang kon vinden. Het aantal vaste arbeiden' dat staakt is nog steeds zeer gering. Het aantal stakende bouwvakarbeders is sedert gisteren niet toegenomen. Het aantal stakers is thans volgens opgave van E.V.C. en Uniebonden 2000. Van de ziide van de Uniebonden werd verklaard, dat ongeveer 500 hiervan beschouwd moeten worden als „ge dwongen" stakers. Zij ontvangen dan ook een uitkering uit de kassen der uniebonden. De staking der stratenmakers is sta- tionnair. Amerikanen in aanval bij de Naktong De 24ste Amerikaanse divisie, ver sterkt door de mariniers, die uit de sector van de Zuidkust zün terugge trokken, is bü het aanbreken van de dag opgetrokken in het kader van het reeds vier dagen durende tegen-offen sief, waarmee men 20.000 of meer Noord-Koreanen uit de zak bij de Naktong wil drijven. Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger is de eerste Zuid-Koreaanse divisie na het zware bombardement van gisteren op de Oos telijke oever van de Naktong in het gebied van Waegwan bijna 2% kilome ter opgetrokken. Dit communiqué spreekt van „een-sterke aanval" bij d« Naktong op de Noordelijken. Om acht uur plaatselijke tijd is te vens een gecoördineerde aanval inge zet op het bruggenhoofd der Noordelij ken ten Zuid-Westen van TsJangjong. DE AARDBEVING IN INDIA. De aardbeving van Dinsdag heeft in boven-Assam volgens de eerste officiële schatting bijna 8 millioen gulden scha de aangericht. De belangrijkste schade werd geleden in Noord-Lachimpoer. Djorhat en Pasighat. Meer dan 2.000 gebouwen werden vernield. Naar ver luidt kwamen vijf personen om het leven. DE LIBERALE MINISTERS TREDEN UIT GRIEKSE REGERING. De liberale ministers zullen uit de Griekse drie-partijenregering treden, aldus heeft Sophocles Venizelos, leider der liberale partij, te Athene bekend gemaakt. WEER DRIE WEIGERAARS. Naar U.P. meldt, zijn drie hoge amb tenaren van de Poolse ambassade te Washington afgetreden. Zij weigelden naar hun land terug te keren. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE LUIK. De uitslag van de stayerswedstrijd luidt: 1. en wereldkampioen: Lesueur (Frankrijk) 1 uur 25 min. 9 sec; 2 Pronk (Nederland) op 875 meter; 3. Seres (Frankrijk) op 1050 meter; 4. Htlmann (Zwitserland) op 3 ronden; 5. Michaux (België) op 3 ronden; 6. De Best (Nederland» op 3 ronden; 7. Fro- sio (Italië) op 6 ronden; 8. Besson (Zwitserland) op 9 ronden. VOORSCHOTEN Gouden Jubileum Morgen nerdenkt de heer N. Bak- huyzen, Rapenburg 5 te Leiden, het feit, dat hij 50 jaren werkzaam ls bij de N.V. Zilverfabriek „Voorschoten" alhier. IN DE OLIE Gisternacht heeft de politie L v. L. uit Oegstgeest ingesloten omdat hij dusdanig in de olie was, dat van open bare dronkenschap sprake was. Ook j. j. E. uit Lelden had enkele borrels gedronken, maar hij had zich bovendien zodanig opgewonden tijdens een discussie met andere cafébezoekers, dat hij in volkomen overspannen toe stand op de Leidseweg werd aangetrof fen. Nadat dr Kuypers hem gekal meerd had, ls hij met zijn verloofde naar zijn woning in Leiden overge bracht. TERAARDEBESTELLIN G P. KAAIJK Onder buitengewoon grote belangstel ling had gistermiddag de begrafenis plaats van wijlen de heer P. Kaaijk op de Ned. Herv. Begraafplaats alhier. Toen dev lijkstoet op de begraafplaats arriveerde, hadden de leden van de vrijwillige brandweer, die in tenue wa ren gestoken, zich aan beide zijden van de ingang opgesteld en brachten stram in de houding een laatste groet aan hun overleden commandant. Nadat de familie en belangstellenden zich om de geopende groeve geschaard hadden, trad burgemeester C. j. v. d. Hoeven als eerste spreker naar voren om namens het gemeentebestuur en als hoofd van de brandweer de heer Kaaijk te herdenken. Spr dankte de overleden comman dant voor zün werk in het belang van de gehele gemeente verricht en /oer zijn onstekende leiding en het vesti gen van een goede geest onder de leden van het corps. Spr. besloot zijn rode met woorden van troost tot de nabe staanden. Vervolgens sprak de heer' mr E. He ringa namens de Prov. Z.-H. Brand- weerbond en herdacht de heer Kaajjk o.m. als lid van de commissie van negen. Nadat de heer S. W. Hagedoorn, Commandant Brandweer te Leiden, de overledene als collega had herdacht en de heer B. Hoogwerff Kroon namens de Koningin Wilhelmina Vereniging, het werk van de heer Kaayk als secre taris had gememoreerd, besloot as M. den Boer de droeve plechtigheid met het voorlezen van 2 Timotheus 4 vs 7, ■waaraan hij een troostwoord verbond voor de nabestaanden. Namens de familie sprak de heer J. N. de Graaff een woord van dank voor de betoonde belangstelling. Tal van Nederlandse deelnemers aan de eerste te Chicago gehouden Interna tionale Industriële Jaarbeurs hebben zeer goede resultaten geboekt. Vooral Edammer kaas ls uitstekend verkocht. Een der ex posanten had na afloop van de eerste dag reeds al zijn onkosten door orders gedekt. Orders voor Nederlandse artikelen werden geplaatst In Cuba, Venezuela. Mexico. Peru, Trinidad, Canada, Australië, Perzië en de Ver. Staten. (U.P.).* jknten. 63 Jaar, S. A. Di' -tv ^ijzer. éi jaar; A. Mldderiiam, wedn. èl" P. G, Donker, man, 60 Jaar; C. van Duijn. zn.. 37 Jaar. AFSLUITING WEDDESTEEG. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Weddesteeg tot en met Zaterdag 19 Augustus a.s., voor alle rij verkeer zal zijn afgesloten. Handhaving der democratie In de verklaring die de nieuwe Bel gische homogeen-katholieke regering Pholien hedenmiddag in Kamer en Se naat zal afleggen, wordt allereerst ge zegd, dat .de regering het programma van de CVP-regering Duvieusart ge heel overneemt. De nieuwe regering stelt er prijs op nogmaals te bevestigen, dat haar aan dacht er in het bijzonder naar zal uit gaan de tot dusver door de werkne mers bereikte vooruitgang op sociaal gebied te verstevigen. Wat de koningskwestie betreft, ver klaart de nieuwe regering dat zij, over eenkomstig de door de vorst tot uit drukking gebrachte wens, de koninklij ke Prins haar loyale medewerking zal verlenen. De regering brengt hulde aan de grootmoedigheid van de kening, die het bewijs heeft geleverd slechts het wel zijn van het vaderland op het oog te hebben. De regering is vastbesloten de bin nenlandse orde, ,,die zo ernstig in ge drang is gekomen tijdens de laatste weken", te verstevigen en vraagt hier toe de medewerking van al degenen, die bezorgd zijn om de binnenlandse vrede en de eerbiediging van de rechten van de mens. De regering zal de nodige schikkin gen treffen om onder alle omstandig heden de openbare orde te handhaven. Maatregelen zullen genomen worden om de vrijheid van arbeid daadwerke lijk te waarborgen, de werking der openbare diensten te verzekeren en de economische uitrusting te allen tijde te beschermen De wettelijke bepalingen ter uitvoering van deze maatregelen zullen aan het parlement ter goedkeu ring worden voorgelegd. In de regeringsverklaring wordt ver der onderstreept, dat de internatio nale toestand belangrijke inspannin gen vereist in verband met de more le, economische en militaire weer baarheid van het land. De regering zal in het kader van haar internationale verplichtingen haar po litiek van openbare werken herzien en het parlement uitnodigen alle maatre gelen te treffen, die zich op militair gebied voordoen. Deze maatregelen zul len worden verwezenlijkt op de wijze, die onlangs door de eerste minister in het vorige kabinet, Duvieusart, werd uiteengezet. In de regeringsverklaring wordt ver der betoogd, dat de regering vastbe sloten is de vrüe werking van de parlementaire democratie te bescher men. De wettelijke bepalingen ter uit- voering van deze maatregelen zullen aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. De meerderheid I en een regering voortkomend u;t deze meerderheid heeft het tot haar plicht, haar maatregelen af te stem men op de belangen der gehele volks gemeenschap. De minderheid moet vrij haar aan deel in de leiding van het politieke leven kunnen nemen door stipt haar recht op contróle van en critiek op de regering uit1 te oefenen Zowel de meerderheid als minderheid moet op roerige methoden verwerpen en allen moeten samenwerken aan de verwe zenlijking van het regeringsprogramma. De verklaring wekt tenslotte de be volking op tot eendracht en eensge zindheid. (Speciale berichtgeving) Naar wü vernemen is de fiscale re cherche op het spoor gekomen van een omvangrijke effectensmokkel, in verband waarmede Dinsdag j.l. te Den Haag niet minder dan elf personen zijn gearresteerd. Het zouden hier ef fecten betreffen, welke afkomstig zijn uit in de oorlogsjaren ondergedoken bezit, welke na de bevrijding te voor schijn zijn gekomen, maar niet, zoals was voorgeschreven, waren geregis treerd. Deze effecten worden regelmatig uit ons land gesmokkeld om via België naar Amerika te worden getransporteerd, waar het verhandelen van niet-geregis- treerde effecten aan geen beperkende maatregelen is onderworpen. De inder tijd zo geruchtmakende Schallenberg- affaire heeft aan de activiteit van de organisaties, welke zich met deze smok kelarijen bezig hielden en die zeer wijd vertakt zijn, een einde gemaakt. Althans zo scheen het, maar sinds enkele maan den beschikte de recherche, zowel hier te lande als in het buitenland, over ge gevens, welke er op duidden, dat de handel in deze waardepapieren weer was opgeleefd. Een bepaald spoor werd gevolgd en zo kon men Dinsdag jJ. toeslaan. De eerste arrestatie vond plaats ln een café te Den Haag. Het bleek dat men een goede slag geslagen had en het resultaat was, dat nog tien personen in arrest konden worden gesteld. Het smokkelen geschiedde met alle denkbare transportmiddelen. Ds goed ingerichte organisaties hadden voor hun duistere practijken mensen ingescha keld. die zawel werkzaam waren bij lucht- en stoomvaartmaatschappijen, als bij de spoorwegen. Men mag aannemen, HET VOORSTEL VAN CHURCHILL VOOR EEN EUROPEES LEGER. De Europese raadgevende vergadering zal slechts de politieke aspecten van Churchills voorstel voor een Europees leger bespreken, zo is vandaag in de commissie voor algemene zaken van de Europese assemblee met 196 stem men besloten. Volgens de statuten van de Raad van Europa is discussie over defensie- vraagstukken in de eigenlijke zin niet toegestaan. Het comité van ministers heeft echter de assemblee vrijgelaten om de politieke gezichtspunten van de Europese defensie te behandelen. De oppositie tegen een uitvoerige bespre king van Churchills voorstel kwam voornamelijk van de officiële Britse La- bour-afgevaardigden, gesteund door Noorse, Deense en IJslandse vertegen woordigers. REYNAUD VRAAGT: VERSTERKING DER FRANSE DEFENSIE. In een persoonlijke brief aan de Franse premier Pleven schreef Rey- naud, voorzitter van de commissie van economische aangelegenheden van de Raad van Europa: „Sinds de openlijke agressie weer haar intrede in deze we reld heeft gedaan, is er veel tijd ver loren gegaan. Hij zeide te hopen „dat de Franse regering van ganser harte de motie van de Raad van Europa zal ondersteunen, waarin op de schepping van een Euro pees ministerie van Defensie wordt aangedrongen, hetwelk in overeenstem ming is met de Franse zienswVj-ze." Wijzende op het feit, dat de militaire dienstplicht in Engeland aanmerkelijk langer is dan in Frankrijk, dringt Reynaud er verder bij de Franse rege ring op aan, alle mogelijke maatrege len te nemen om een beter gebruik van de in Frankrijk voorhanden zijnde wapenen te waarborgen door de dienst plicht in het land te verlengen. Reynaud zei, dat deze maatregel ge combineerd zou kunnen worden met een verbetering van de Franse natio nale radio-omroep, die geen moment langer gebruikt mag worden door „even tuele vijanden", die het moreel van het Franse volk wensen te ondermijnen om het een neg gemakkelijker prooi voor agressie te maken. (UP.). RUSSISCHE GOEDEREN UITGEBANNEN. De grote Amerikaanse scheepvaart maatschappij „United States Lines" heeft thans voor al haar schepen een verbod uitgevaardigd tot het aan boord hebben van in de Sovjet-unie vervaar digde goederen. Dit is de eerste maat schappij, die een dergelijke maatregel neemt. dat de smokkel zich niet beperkte tot effecten alleen, ook juwelen en geld, afkomstig van hen, die in de oorlog zijn gedeporteerd en hun bezittingen aan anderen toevertrouwden, vonden hun weg naar het buitenland. De elf gearresteerden moeten niet gezien worden als de hoofdfiguren der smokkelcomplotten. Zij fungeren slechts als contactmensen. Dc feite lijke leiders zün, omdat zü geen vaste domicilie hebben, moeilük te grijpen. De waarde van het gesmokkelde, dat slechts ten dele is achterhaald, loopt in dc millioenen guldens. Door deze arrestaties er zün er nog meerdere te verwachten komt het onderzoek naar de gedragingen van de op zo ge heimzinnige wüze om het leven ge komen RUksduitser Schalienberg weer in een nieuw daglicht te staan. Zoals men weet, hebben noch politie noch justitie volledige klaarheid in deze zaak kunnen brengen. Tot de arrestanten in deze zaak be hoort de secretaris van de „Derby" speelclub te Scheveningen de 55-jarige G. van H.. die door zijn vereniging uit zijn functie ontzet is. De vereniging distancieert zich van deze kwestie. FAMILIEBERICHTEN. (Ontleend aan andere dagbladen) Geboren: Pleter zn van Slngelenberg- Van der Meer, Utrecht: Hanz Ernst, zn van Van Lohulzen-Sandtmann. Makassar; Arent Daniël, zn van Meyjes-Breed, Am sterdam; Karei Jan. zn van Tusenlus- Eygenraam. Overschle; Marjolein, dr van Martens-Ter Wee, Amsterdam; Edward Jan, zn van De MeesterDc Boer; Nelly Ingrld. dr van Kobllzek-Kooyman. Arn hem; Tessa Corlnne, dr van Zeiter-Dek kers, Bergen (N.H.). Getrouwd: M. v. Irsen en T. Kroezen, Rotterdam; M. Scheltema. en L. Breet. Hil versum; G. Mlcliels en A. Szper. Overleden: L. Noë 80 Jr. Den Haag; G. F. Krebs, Amsterdam: mej. I Beljn, 45 jr» Amsterdam, mej. J. L. v. Lennep 60 Jr, Amsterdam: B. Mensen 61 Jr. Rotterdam; A. den Boer 81 Jr. Rotterdam; J. E. v. Brakel 67 Jr. Baarn; B. Kalkman 31 Jr, Slawi-Tegal (Java). HAAGSE RECHTBANK. „DAT ZEGT IEDEREEN!" De raadsman van een nachtwaker uit Leiden vond, dat zijn cliënt verduiste ring had gepleegd, doch de Officier noemde het diefstal en eiste er acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief voor. Overigens maakte de kwalificatie van het feit niet veel verschil, zo oordeelde de Officier, want het feit zelf was ernstig genoeg voor een zware straf Verdachte was n 1. wa ker in de Zilverfabriek te Voorschoten, waar hij koper en andere stukken me taal had gestolen Ergerlijk vond de Officier dit geval ook, omdat verdachte allerminst uit nood heeft gehandeld, doch alleen om geld voor drank te krijgen. Volgens verdachte was het de eerste maal, dat hij diefstal had gepleegd, toen dit ontdekt werd, doch de presi dent merkte op: „Dat zegt iedereen die betrapt wordt". De raadsman die een juridisch betoog hield, pleitte vrijspraak subs, clementie. Uitspraak op 29 Augustus. scheepsberichten. ABBEDIJK 16/8 v. Reclfe-Rlo de Ja neiro, New-York/Z.-Amerlka; ALKAID 17 /8 te Bremen v. Narvik; ALTAIR 16/8 p. Flnlsterre. Rotterdam-Santos; AMSTEL- LAND 16/8 p. Flnlsterre. Amsterdam/ Z.-Amerika; AMSTELSTAD 16/8 v. Mar- sellle/Genua. Amsterdam/Indonesië; BA- RENDRECHT 16/8 140 m. W.Z.W. Cape- I claer, Aruba 'Liverpool; BLOEMFONTEIN 16,8 v. Mombassa, Belra/Amsterdam; I CALTEX LEIDEN 16/8 v Suez. Rastanura Pernis; CALTEX THE HAGUE 16'8 p. I Gibraltar. Rastanura/Pémls; CALTEX PERNIS 16/8 p. Casquets, Rastanura/Rot- terdam; CERAM 16/8 v. Madras, Rotter dam/Calcutta; CALTEX UTRECHT 16/8 v. Palermo. Rastanura/Pemls; DUIVEN- DRECHT (t.) 16/8 dwars Las Palmas, La gos/Hamburg; ESSO DEN HAAG 17/8 p. Dungeness. Aruba/Pernls; ETREMA 16/8 te Swansea; HERS ILIA 16/8 te Willem stad v. Guanta, Amsterdam/Maracalbo; MOLENKERK 16/8 te Port Said, Brisbane /Rotterdam; MAASKERK 17/8 te Lagos v. Lome, A'dam/Duala; MELISKERK 15/8 v. Hongkong, Rotterdam/Kobe; NIEUW AMSTERDAM 168 630 m Z.W. Cape Race. New-York/Rotterdam; ROEPAT 16/8 te Soerabaja (dok); RIJNLAND 17/8 v. Rio de Janeiro n, Vltorla, Rlogrande do Sul/ Amsterdam; SAMARINDA 16/8 v. San Francisco n Portland (Or.); STAD MAAS TRICHT 16/8 te Casablanca v. Genua; STENTOR 16/8 te Lissabon, Absterdam/ Middell Zee; TAWALI 16/8 dwars Singa pore, Djakarta/Amsterdam; UTRECHT 16 78 van Lorenzo Marques/Kaapstad; WA TERMAN 16/8 v. Menado/Makassar; ZUI DERKRUIS 168 v. Soerabaja/DJakarta. passagiers- en' troepenschepen. (Van en naar Indonesië) BORNEO, 17/8 te Belawan, A'damDja karta; BANTAM 16/8 v. Port Said, DJa- karta-R'dam; CELEBES. 16/8 v. Port Soedan. DJakarta-A'dam; KAMERLINGH ONNES, 16 '8 p. Guardaful. Djakarta R'dam; MODJOKERTO 17/8 te Belawan, I Djakarta-R'dam; ORANJE 16/8 v. Sin gapore Adam— DJaka-ta; CAMERONIA 17 '/I verw. blj Mlnlkroy. DJakarta-A'dam; GROOTE BEER 17/8 te A'dam v. DJa- karta; WILLEM RUYS 16/8 170 m. Z.O. Mlnlkoy, DjakartaR'dam; TABINTA 17 I /8 p. Ouessant, DjakartaA'dam. MARKTBERICHTEN GOUDA, 17 Aug. Kaasmarkt. Aange voeld 280 partijen. Eerste kwaliteit met .RIJksmerk: f2.032.12; tweede kwaliteit met RIJksmerk f. 1.952 02 extra zware kwaliteit tot f. 2.30. Handel 'kalm. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 17 Augustus '50 INTERNATIONALE WAARDEN GEVRAAGD. De beurs toont deze week vrijwel het zelfde beeld. De stemming is vast, voor al voor Olies en Scheepvaartpapieren. Olies waren ongeveer drie punten ho ger. Een ander internationaal fonds, dat vandaag een behoorlijke avance maakte, was Unilever, die van 213,A tot 217 steeg. De industriemarkt was ove rigens slechts weinig veranderd. Dit geldt ook voor de twee andere grote internationale fondsen, Aku en Philips. Op de Scheepvaartmarkt waren Scheepvaart Unies vast en verbeterden ruim vier punten, Evenals gisteren wer den aandelen Müller in een open hoek verhandeld; de koers was 1513/4 (1503/8). De cultuurmarkt had een zeer traag verloop, waaraan de uitlatingen van president Soekarno inzake Nieuw Gui nea niet vreemd waren. De voornaam ste soorten waren amper prijshoudend. De beleggingsmarkt was stil en on veranderd. De Amerikaanse sector toonde iets meer activiteit op licht ver hoogde prijzen. Donderdag 17 Augustus ACTIEVE OBLIGATIES. Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3V4 100^ 100% Ned. '47 3 97% 97A Dollar-Ing. '47 3 96% 96% Investeringscert. 3 97% 97% Ned. p. 1962 4 m.b.3 98,'4 98 Indlë '37 A 3 V 94 Grootboek '48 3 96A 96% ACTIEVE AANDELEN 3ult. Hand en Ind. B. 57% 55 Nat. Handelsbank 89% 89 Ned. Handelmij141 141 A.K.U180% 179% Lever Br213% 217% Philips 224% 225 Wilton Feyenoord 145 147% Kon. Olie 293% 296% Amst. Rubber 132% 132% Dell-Bat. Rubber 109% 107 Holl. Amer. lün 155 156 Kon Ned. Stoomboot 131 132% Ned. Scheepv. Unie 139% 143% H.VA118% 118 Java Cult60% 61 Dell Bat. Mü100 100 Dell MU112% 113% Senembah 97% 96% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en em. Leningen Adam 1947 (3%) 3 99% 99 Den Haag 1947 I 3 101% R'dam 37 1 UI 3% 100% 100% tndustr. Obligaties Lever's Zeep Mij 3% 102fJ 103% Kon. Petr. Mjj 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credietinstellingen Amsterd. Bank 162 163% Rotterd. Bank 170 171 Twentsche Bank 170% 171 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 293% Rott. Droogd. Mü 283 287", Zwanenb. Organon 173% 171% Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mij.. 101% 101% Internatio 157% 157% Albert Heyn 190 190% Ned. Mü Walv. Vrt. 90% 87 Spoorwegen Dell Spoorw Mü Amerik. fondsen 30% Anaconda Shell Union 34 A 48 35A 49Vi Fondsen uit Lelden en omgeving. (Aandelen) V. K. 16/8 Holl Constructie.... 240 B Int Kunststof! Ind 84 87 Kon Ned Edelmet 76% Pref w.a. idem 87% Kon. Ned. Grofsm... 119 119% Textiel Gebr v Wük 144% 144% Leidsche Woisplnn 181 181% Tieleman en Dros 98 G L 98 Ver Touwfabrleken 132 Pref. idem 127 - L&h&d DatuCult. mü 45 L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3