De Engelse kring te Straatsburg is nu gesloten Ned. Autobus bij Grenoble verongelukt Met een enkel woord MAANDAG 14 AUGUSTUS Zal „politieke autoriteit" worden aanvaard? (Speciale berichtgeving) Churchills rede in de Europese as semblee is louter en alleen gewijd ge veest aan een onderwerp, dat merk waardig genoeg, statutair buiten de competentie van de assemblee valt of liever gezegd: viel. Want er is tot nu tce door bijna alle sprekers over Europa's defensie georeerd, en Churchill hakte de knoop door met te verklaren •dat de assemblee dit onderwerp blijk- ibaar aan zich getrokken heeft en dat men deze uitbreiding van de advise rende bevoegdheid eenvoudig als een „fait accompli" zal hebben te aanvaar den. Dit laatste met een betekenisvol glimlachje in de richting van de mi- nlsterabank, waar de voorzitter van het ministerscomitè, de Ierse minister Mc Ride, toegeeflijk terug glimlachte. Men kan het toejuichen dat de as semblee aldus blijk geeft van een door tastend zelfbewustzijn, aan de andere kant is deze ontwikkeling gevaarlijk voor de koers der discussies en beslui ten. De rede van Churchill was er reeds een voorbeeld van: geen woord over politieke eenheid, geen zinsnede gewijd aan de mogelijkheid van een drastische stap in de richting van een Europese politieke autoriteit, doch slechts gruw zame schilderingen van het militaire gevaar uit het Oosten, van de militaire zwakte van het Westen en van de mo gelijkheden ener Russische overheer sing. En daaraan toegevoegd suggesties tot een Europese militaire krachtsin spanning, neergelegd in een motie, door Churchill zelf ondertekend, die voor stelt over te gaan tot de onmiddellijke vorming van een verenigd Europees leger, onderworpen aan een Europese democratische leiding en opererend in j volledige samenwerking met de Ver. 1 Staten en Canada. Churchill heeft verder de nadruk ge- legi op zijn overtuiging dat de vorming van eer Europees parlement trapsge wijs tot stand zal moeten komen. Voordat hij zijn speech begon, ver klaarde de Engelse liberaal lord Lay- ton ondubbelzinnig het hierin met zijn conservatieve en labourcollega's eens te zijn. „De tijd voor een Europees parle ment is neg niet gekomen," zei-de Lay- ton. „doch wij beschouwen dit niet als een devies tot niets doen." De Engelse kring is nu dus gesloten! Er is geen twijfel meer over het feit i dat alle Engelsen te Straatsburg het roerend eens zün ten aanzien van de methode der Europese samenwerking. Churchill vertolkte de ^Engelse ziens wijze ten aanzien der militaire samen werking, MacMillian had reeds eerder met zijn hervormd Schuman-plan de ifidustriële en economische Engelse voornemens vertolkt. Het is en blijft echter de grote vraag hoe de Engelsen zullen reageren, wanneer het er op aankemt een beslissing te nemen te genover de vastberaden voorasmens van een aantal Westeuropese staten om over te gaan tot onmiddellijke aan vaarding ener politieke autoriteit. Het is en blijft mogelijk dat hun voorstel len, zowel de economische als de mili taire, bruggen zullen blijken waarover Van Zeeland in België kabinetsformateur Paul van Zeeland, minister van Bui tenlandse Zaken in het demissionnaire Belgische kabinet, is door Prins Bou- dewijn benoemd tot kabinetsformateur Dsze heeft de opdracht aanvaard en heeft de pers medegedeeld, dat hij on middellijk een aanvang zou maken met zijn consultaties. Van Zeeland was de derde politieke persoonlijkheid op wie de koninklijke Prins een beroep deed de regeringscrisis op te lossen. Eerst verzocht de Prins Segers, dë minister van Verkeerswezen, als kabinetsformateur te willen optre den, doch deze weigerde „om persoon lijke redenen". Ook de minister van Staat De Schrijver weigerde en wel „cm gezinsredenen". Allen behoren tot de C.V.P. Etienne de le Court, advocaat-gene raal bij het Brusselse hof van beroep, is benoemd tot kabinetchef van de koninklijke Prins. Hij behoort tot geen enkele politieke groepering. Onze Brusselse correspondent telefo- neerd ons hedenochtend: De socialistische Peuple publiceert vanochtend een lijst van vermoedelijke ministers van van Zeelands kabinet in wording, welke ministers allen behoren tot de radicale koningsgezinde vleugel der C.V.P. Het blad noemt deze rege ring een provocatie, daar van Zeeland in de koningskwestie steeds alle ver zoeningspogingen zou hebben gesabo teerd. Men verwacht, dat van Zeeland hedenavond zijn kabinet aan de prins zal vooretellen. TSJECHOSI.OWAAKS VLIEGTUIG IN WEST - D UITSLAND GELAND. Een tweemotorig Tsjechoslowcaks transportvliegtuig met vier passagiers een echtpaar en hun twee zoons is Zaterdagavond op een vliegveld in de Buurt van Aibach (Beieren) geland. Volgens het bericht gelooft men. dat de passagiers de bemanningen gedwon gen hebben naar Duitsland te vliegen Het Ts.jechoslowaakse consulaat-gene raal te Muenchen verklaarde, dat het vliegtuig landde doordat het gebrek aan benzine had. Het vliegtuig, dat niet beschadigd is. wordt bewaakt door Duitse en Amerikaanse militaire poli tie. VERKLARING VAN REPUBLIKEINSE SENATOREN. Vi^r republikeinse leden van de Ame rikaanse senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen Wiley, Smith. Mic- kenlooper en Cabot Lodge, hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij de re- geringspolitiek ten aanzien van het Verre Oosten critlseren. Zij zeggen, dat door deze politiek Rusland werd uitge nodigd „te grijpen wat het kon in China, Korea en Formosa". Zij eisen, dat de regering onmiddellijk stappen doet „om het initiatief en de kracht voor de totstandbrenging van een durende vrede te herwinnen". Op een speciale zitting van de assem blee der V.N. diende het vetorecht in de Veiligheidsraad te worden beperkt. Aan de „onduldbare militaire zwakheid van de vrije wereld" moest met spoed een einde worden gemaakt. Senator Arthur Vandenberg heeft de verklaring niet getekend. Hfj was door ziekte verhinderd aan de actie deel te nemen. Hü had de tek-~f van de ver klaring wel gezien en zich ermede ac- coord, verklaard. 'Wó-. zij, aarzflend weliswaar, zullen komen naar het punt waar een deel der nati onale souvereiniteit moet worden gede poneerd en door een aantal andere regeringen dan reeds gedeponeerd zal zjjn.- Vooraanstaande Nederlanders zegs lieden te Straatsburg blijven in deze laatste mogelijkheid geloven. De zeer overtuigend klinkende uitlating der Duitsers niet te .zullen meedoen in een verenigd Europees defensief front voor aleer de Europese politieke autoriteit een feit zal zün, werkt in dit opzicht natuurlijk zeer stimulerend. Wanneer men de Engelse methode van zich uiten hier in Straatsburg ana lyseert, komt men tot de conclusie dat er een zekere lijn zit in de wijze, waar op zü ten aanzien van de verschillende aspecten der Europese samenwerking van hun overtuigingen blyk geven. Toen Churchill zijn rede beëindigd had, trok een stoet Franse studenten uit Straatsburg en omgeving het plein '■r>r. in.ie ou, de Europese vlag met zich meedra gend. voor een betoging om de as semblee aan te sporen „niet te aar zelen, niet te praten, maar te doeh wat de volken van West-Europa bo ven alles verlangen: West Europa verenigen tot een sterk, eendrachtig en onverbrekelijk geheel. Weg met de Europese grenzen!'1 Het was een spontaan en inspirerend gebaar, dat opnieuw dg aandacht der gedelegeerden terugtrek naar het grote doel, waarvoor zij gekomen waren en dat door de beslommeringen wellicht enigszins in het vergeetboek dreigde te raken. Oostenrijker heeft invloed in Tibet MAAR IIIJ ZAL NIET VEEL KUNNEN DOEN. Heinrich Harrer, een 38-jarige Oostenrijkse technicus en skieleraar, die nooit, een militaire opleiding heeft gehad, is thans „de sterke man" van het uit 10 000 man bestaande Tibetaan se leger, „in feite met middeleeuwse wapens bewapend", aldus zijn brieven naar huis. Harrer was een van Oostenrijks beste skie-ers en bergbeklimmers. In 1938 huwde hij Lotte Wegener, de dochtei van de bekende Pool-onderzoeker, van wier vader hü de smaak voor ontdek kingsreizen te pakken kreeg In 1939 nam hü deel aan een expeditie in het Himalajagebergte, doch toen de oorlog uitbrak, werd hij in Brits-Indië geïn terneerd. Hij wist met drie kameraden te ontsnappen en trok naar het Noor den. Twee jaar zwierf hij langs de Tibe taanse grens.Een van zijn kameraden werd door bandieten aan de Tibetaanse grens vermoord, doch de ander en Har rer bereikten Assa. de hoofdstad van Tibet Harms Kameraad verdiende zün brood door wegen naar Westers voor beeld aan te leggen, terwijl hij zelf vriendschap sloot met een minister, ge naamd Tsarong Deze, aldus de brieven, staat bekend als modern denkend. De Oostenrijker begon met het ontwerpen van tuinen en werkte als sportleraar en fotograaf, doch langzamerhand won hij meer invloed. Hij stelde een modern industrialisatie plan op teneinde de kloof tussen het volk en de heersende klasse te overbruggen. Onder meer be reikte Harrer, dat de uitvoer van ruwe wol beperkt werd en de wel in eigen spinnerijen gesponnen wordt. De armoede \ormde naar zyn oor deel een vruchtbare voedingsbodem voor de werkzaamheden van een vy'fde communistische kolonne. Harrer had thans invloed op de Dalai Lama en hü had hem overreed diplo matieke missies uit te zenden om bü Westelijke mogendheden om militaire hulp te verzoeken. Tibet werd thans be dreigd door de Chinese communisten. Harrer poogde echter Tibet tegen agres sie te versterken. Uit Hongkong blijven geruchten ko men over een Chinese opmars naar Tibet, doch enige bevestiging ontbreekt Engelse conservatieven en liberalen in actie ZIJ WILLEN BIJEENKOMST PARLEMENT. Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De oppositie heeft de Engelse regering verweten dat zij door de langdurige ver daging van het parlement in de huidige omstandigheden een psychologische fout heeft gemaakt. Churchill, wiens rede te Straatsburg reeds een alarmsignaal was, wil vóór alles de Engelsen het besef bijbrengen dat er crisis heerst, hetgeen de regering, volgens hem heeft nagelaten. Daarom heeft Churchill in een brief aan Attlee, verzocht het parlement binnen een week of tien dagen, bijeen te roepen. Hij wordt daarbij gesteund door de liberale leider Clement Davis, die reeds eerder critiek heeft uitge oefend op het lange zomerreces. Degenen, die op onmiddellijke actie aandringen, onderstrepen het gevaar, dat elke aarzeling betekent dat men in de kaart van Stalin speelt. Attlee houdt in zijn antwoord aan Churchill nog een slag om de arm. Toen het parlement uiteen ging, ver klaarde hij reeds, dat de regering een cventueél verzoek van de oppositie om het reces te onderbreken, op zijn me rites zou bestuderen. Het besluit tot verdaging was genomen, nadat de kwestie nauwkeurig was bestudeerd. Volgens Attlee verzuimt Churchill thans een bijzondere reden te noemen waarom het parlement eerder dan de reeds door de regering vervroegde datum zou moeten bijeenkomen. Verwonderd vragen sommigen zich af, of Attlee buiten de realiteit staat. Dat is echter natuurlijk niet het ge val; maar Attlee pleegt nu eenmaal de dingen, ook in tijden van crisis. ,zo on opvallend mogelijk te doen. ook om pa niek te voorkomen, Hy mist echter de zin voor het dramatische, welke Chur chill zo eigen is en die hij natuurlijk laat gelden. Het is ook begrijpelyk dat Labour er zich tegen tracht te verzetten, dat Chur chill thans kennelijk zoveel mogelijk het initiatief in eigen handen wil nemen De Daily Herald sputterde vanochtend reeds tegen het voorstel om een Euro pees leger te vormen, omdat het alle andere plannen Weer overboord gooit- en tot vele maanden vertraging zou leiden. Overigens heeft de regering natuurlijk tüd nodig om de wetgevende maatrege len op defensiegebied voor te bereiden. Maar daarop behoeft niet te worden ge wacht omdat het Lagerhuis tot dus verre onvoldoende aandacht aan de we reldgebeurtenissen heeft besteed, het geen nu aldus het blad kan wor den goedgemaakt indien Churchill's ver zoek wordt ingewilligd. Winston Churchill heeft zün zomer - vacantie te Biarritz uitgesteld. Hy werd daar dit weekeinde verwacht, maar heeft zün kamers afgezegd. De uitwerking om de atoombom RAPPORT VERSCHENEN. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft een boek van 400 pagina's gepubliceerd over de uitwerking der atoombom. Hierin wordt om. gezegd, dat het niet moeilijk zou zün schuil kelders te construeren, die mensenle vens zouden besehermen, zelfs recht streeks onder het punt van ontplof fing van een atoombom.' De helft van het aantal doden te Hirosjima w'as omgekomen ten gevolge van brand en de hitte van de ontploffing en mogelijk drie kwart van alle doden en gewonden hadden hun lot hieraan te wijten. Voor rekening der radio-activiteit kwam ten hoogste 15% van het aantal ongevallen. De vernietiging zou absoluut zyn ln een cirkel met een straal van 800 me ter, met als middelpunt het punt, ge legen loodrecht onder de plaats van ontploffing van de bom op een hoogte van 600 meter (deze hoogte zou het grootste effect bieden). Verder zou ln een gebied met een straal van 1600 m zware schade worden toegebracht, zo als het instorten van gebouwen en „ruit- en kalkschade" zou tot een ge bied met een radius van 12 km optre den. Schadelijke radio-actieve werking over de gehele wereld tengevolge van een ontploffing verwerpt de commissie geheel en al. Hiervoor zouden raw ge schat. een millioen atoombommen no dig zijn. hetgeen een practische onmo gelijkheid is, aldus het rapport. Inmiddels heeft de voorzitter van de Raad van samenstellers van het boek. Kirsc'nfelder, verklaard, dat de commis sie door „protccolair" optreden de ver- schünlng heeft vertraagd. Het werk aan atoomprojecten werd vaak ver traagd door jaloersheden over vol machten en maatregelen, welke kenne lijk voortkwamen uit het uitoefenen van politieke druk. WEST-DUITSE STATEN NEMEN MAATREGELEN TEGEN HET COMMUNISME. Alle elf West-Duitse staten zullen by- zondere commissies instellen „voor de verdediging van de grondwet tegen de communistische bedreiging van de vei ligheid", zo is in regeringskringen te Bonn meegedeeld. Verder zal* een onderzoek worden in gesteld naar de bronnen, waaruit de communistische strydfondsen komen. Men geloGft, dat een groot deel van deze gelden afkomstig is van-adverten ties, die door grote industriële onder nemingen in communistische bladen geplaatst worden als een soort „verze kering" tegen het gevaar, dat voor deze ondernemingen zou dreigen bü een com munistische overheersing van West- Duitsland. Verder wordt in regeringskringen meegedeeld, dat de oplaag van de ver boden communistische bladen ongeveer 30.000 bedroeg. De „Neue Volkszeltung". die te "Dortmund verscheen, had echter een oplaag van 102.000 exemplaren per dag. In totaal zijn reeds 70 „rode" bladen voor 3 maanden verboden. 36 INZITTENDEN KREGEN GEEN ERNSTIG LETSEL. 25 KM ten Zuid-Oosten van Gre noble (Frankrijk) is bij het dorpje Saint Pierre de Mesage Zaterdagmor gen een bus met Nederlandse pel grims verongelukt. 36 inzittenden allen uit Eindhoven werden liicrby gewond, doch gelukkig geen van allen ernstig. Het ongeluk gebeurde te kwart voor acht. Volgens de ene lezing reed de bus een der 'gevaarlijkste Alpenwegen af. waar bii een zeer scherpe bocht de remmen braken. De chauffeur trachtte de macht over het stuur te behouden, doch de bus draaide twee maal om ziin as en kantelde daarop van de weg. Ge lukkig was de helling van de greppel minder steil dan de andere in dit ge bied. Volgens bii de firma Arnold van Diik te Eindhoven, aan wie de bus be hoorde. binnengekomen berichten ech ter, is de bus langs een rots geschuurd en toen omgeslagen. Dank zii de schaapherders, die in de nabiiheid hufi kudden hoedden, kon een half uurna het ongeluk eerste hulp I worden geboden. De autobus vervoerde een groep per- j sonen uit Woensel, bii Eindhoven, van Rome naar ons land. Zij was oorspron- keliik afgehuur ddoor een groep van 15 personen. Deze groep is ten slotte uit- gebreid tot 35 personen, bi] wie een geestelijke. Met de chauffeur mee wa- I ren dus 36 personen ln de bus. I De chauffeur was de 35-jarige heer J. van Agt uit Eindhoven, die slechts j een ontwrichte elleboog kreeg. Me.i. Willy van den Broeck. een der inzittenden heeft aan een United Press j correspondent o.a. meegedeeld, dat I alle passagiers zich kalm hielden toen de bus van de weg afgleed „Het ee- I beurde a'lemaal zo sriel dat ik niet wist wat te doen", zeide zij. „Ik zat ach terin met miin zuster Toos. toen de chauffeur zich omdraaide en ons toe riep: ..Houdt ie vast". „Bijna op het zelfde ogenblik dat hij dit gezegd had. snoof ik de geur van rook op en daar na zag ik iets door de vloer omhoog komen. Ik weet nog steeds niet wat er gebeurd is. ofschoon men ons gezegd heeft dat de remmen vastzaten. De be stuurder heeft prachtig werk gedaan door de bus nog in zijn macht te hou den. toen we van de weg afgleden. Wij gleden ter linkerzijde van de tvee af en werden vervolgens in een sloot ge smakt". zeide me.i. van den Broeck. „Wij werden eerst naar links geslingerd, daarna naar rechts. Iedereen hield zich zeer kalm. Alle ogen waren op de chauffeur gericht, toen hii poogde de bus tot stilstand te brengen. De remmen werkten blijkbaar niet. Daarna vlogen wij met een klap tegen iets op Ik denk dat het een boom in een greppel is ge weest. anderen zeiden dat het een rots blok was geweest. Zodra wij stilstonden, werkten degenen die zich het dichtst bii het portier bevonden, naar buiten en begonnen de anderen naar buiten te helpen. ,,Door de eeuwen trouw" richt zich tot regering INZAKE REPATRIËRING UIT AMBON. De Stichting „Door de eeusQ per rol grootste en de beste! NIEUWE BRITSE DEFENSIE PLANNEN? De „Sunday Chronicle" meent te we ten. dat de chefs van het Britse mili taire departement een plan hebben uit gewerkt om drie millioen manschappen in drie maanden op te leiden. Voorts zou een plan tot industriële mobilisatie wor den overwogen, alsmede een verlenging van de dienstplicht tot twee of twee en half jaar. Volgens het blad zou Engeland over wegen in de volgende 12 maanden 6 spe ciale divisies waaronder 2 pantserdivi sies. gesteund door een tactische lucht macht van 1000 toestellen, in het leven te roepen voor de verdediging van West- Europa. Hierdoor zou de totale bijdrage van Engeland tot de verdediging van West-Europa in totaal 14 divisies om vatten. 12-JARIGE JONGEN MET ZWEEFVLIEGTUIG TE PLETTER GEVALLEN. Bii vliegdemonstraties in de buurt van Zuerlch brak het toestel van de bekende Zwitserse zweefvlieger Sieg- bert Maurer op een hoogte van duizend meter. Maurer heeft tot het laatste I ogenblik getracht om de veiligheids- gordel van een 12-jarige jongen, die hii als passagier bii zich had. los te maken. Dit gelukte echter niet snel I genoeg en Maurer moest per valscherm I het toestel verlaten, om althans zijn I eigen leven nog te kunnen redden. Hii kwam er met een gebroken been af. De jongen viel met het toestel te pletter. ERNSTIGE TREINRAMPEN. Meer dan 30 doden. De sneltrein CalcuttaNew Delhi is ongeveer 40 myl ten Oosten van Bena res op een stilstaande goederentrein gereden en ontspoord. Vier wagons werden van de spoordam geslingerd, van welke er een gedeeltelük in water, afkomstig van een overstroming, te recht kwamen. 23 personen zün om het loven gekomen en 200 raakten gewond. Men denkt aan sabotage. Minstens tien personen zijn om het leven gekomen en een zeventigtal ern stig gewond bij een botsing tussen twee treinen met arbeiders in een voorstad van Rio de Janeiro. Op de plaats van de ramp is een verschrikkelyke ravage aangericht. De slachtoffers lagen over al tussen de wrakstukken bekneld. AMERIKAANS INDUSTRIEEL NAAR ONS LAND. De Amerikaanse industriële deskun dige Henry Dreyfuss is door het Ne derlandse ministerie van Economische Zaken uitgenodigd om op te treden als adviseur van Nederlandse industriëlen, j De heer Dreyfuss zal op 4 September I naar ons land vliegen en een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht. R.I.S. verzoekt uitstel van Westerling's deportatie j Officieel is te Singapore meegedeeld, j dat de officiële raadslieden van de I R.I S. van hun regering de instructie hebben ontvangen een verzoek in te dienen tot uitstel van deportatie van Westerling. Dit besluit van de Indonesische re gering is er op gericht zich er van te verzekeren, dat Westerling in Singa pore zal worden vastgehouden, totdat het beroep, dat door de R.I.S, tegen de uitspraak van het Opperste Ge rechtshof is aangetekend, in behande ling komt. 'Twee moorden op onderneming „Pasar Datar" Zaterdagmorgen is een employé van I de onderneming „Pasar Datar" in het gebied van Soekaboemi door vier ge wapende Indonesiërs in uniform op het terrein van de onderneming vermoord Tevens werd een chauffeur om het leven gebracht. WICHELROEDELOPER VOND BEGRAVEN KOPER EN TIN. De wichelrcdeloper Hulsegge uit Gorssel is er Zaterdagmiddag in geslaagd in een tuin te Noordwük een collectie koperen en tinnen voorwerpen op te sporen, die daar negen jaar geleden in bezet- tingstyd was begraven. De eige naar en toenmalige bewoner van het huls woont thans te Rotter dam. Doordat in de tuin, waar in oorlogstijd een schuilkelder was in gericht, veranderingen zijn aange bracht, kon hij de plaats niet meer terugvinden, De heer Hulsegge heeft hem thans ongetwyfeld goede uitkómst gebracht! BINNENLAND Te Amsterdam wordt de 13-Jarige Jongen Robbie Karman vermist. Op 7 -Augustus is hij door een groepsleider van het padvinderskamp te Ommen wegens onhandelbaarheid naar Amsterdam ge zonden. Daarna is hü tot 10 Augustus te Almelo geweest, waarna hij naar Ommen terugkeerde, waar de Jongen het kamn gesloten vond. Tot nu toe Is hij nog nlet ln Amsterdam teruggekomen. Verschenen Is' de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer omtrent het ontwerp van wet hou dende een interimregeling voor de Neder landse Antillen. De heer Hendrik Adriaan Hooft, de nieuwe Nederlandse gezant in Luxemburg, ls Zaterdag ontvangen door de Grootherto gin van Luxemburg aan wie hij zijn ge loofsbrieven overhandigde. Zaterdagavond had in de Tweede Rosestraat te Rotterdam een ongeval plaats, waarvan de 50-Jarlge P. v. Roon uit Puttershoek het slachtoffer is geworden. De man wilde op een tram van de RTM stappen, die zeer- langzaam reed. Door een misstap kwam hij tussen de eerste en tweede wagen terecht en geraakte voor de wielen van de tram. De ongelukkige werden belde benen verbrijzeld. Direct werd hü naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar hij gisterochtend ls overleden. Een aantal officieren en onderoffer- cleren der luchtdoelartlllerie van de Ne derlandse, Belgische en Deense strijdkrach ten, die sedert 1 Juli door 14 Amerikaanse specialisten worden opgeleid ln de artille rie-school te Brasschaet bij Antwerpen, zullen van 16 tot 19 Augustus a.s. oefenen jp he. schletterre!:: nabij Ermelo. Deze oefening past ln het kader van het weder zijds militair hulpprogramma. Gistermorgen werd brand ontdekt in de boerderij van de landbouwer H van 't Erve te Apeldoorn, die zo goed als geheel afbrandde. Slechts een klein deel van de inboedel, alsmede het vee kon worden be houden. De schade wordt op.circa f. 45.000 geraamd en ls slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. De oorzaak kon niet wor den vastgesteld. Wel heeft een aantal Jongelui op de hooizolder geslapen, doch zij ontkennen ten stelligste vuur te hebben gemaakt, hetgeen hun ook vooraf met nadruk was verboden. BUITENLAND Op 15 Juli waren er ln India 6340 personen, die zonder proces gevangen werden gehouden, krachtens de wet op preventieve hechtenis, zo heeft de Indiase minister van binnenlandse zaken Patel, in het parlement verklaard HIJ wekte de In druk. dat het voornamelijk communisten betrof. Het onder Panamese vlag varënde tankschip Sullys HUI heeft per radio medegedeeld, dat het zestien overlevenden aan boord heeft van het 441 ton metende Franse schip „Le Violent" uit Bayonne, dat als een brandend wrak was aangetroffen ter hoogte van Hadramaut (Zuld-Arabië Duizend mensen, wier woningen be gin vorig jaar door overstromingen op Ceylon waren vernield. z(]n Zaterdag op nieuw daklcos geworden door een grote brand, die de voor hen gebouwde hutten alle verwoestte. Volgens het Franse persbureau AFP zijn uiterst geheime documenten uit een hefschroefvllegtulg van de Amerikaanse marine, dat Vrydag in de baal van Fama- gusta (Cyprus) stortte, opgehaald. Men tracht thans het toestel te bergen. De Sone, een zyrivier van de Ganges (India) is bulten haar oevers getreden en heeft meer dan honderd dorpen onder water gezet. Ook de stad Bihta, 40 KM ten Westen vs,n Patna, is geheel overstroomd. Een Russische straaljager is nabü Rossau (Brandenburg) neergestort. De twee inzittenden waren op slag dood. 12.000 textielarbeiders te Bombay zijn ln staking gegaan ln antwoord op een socialistische oproep tot staking van on bepaalde duur over de kwestie van een gratificatie. Zes van de zestig fabrieken zijn gesloten, doch de door de regering erkende organisatie van textielarbeiders, die zich tegen de staking verzet, heeft de meerderheid der arbeiders (250.000) over reed aan het werk te bhjven. Gisteren zijn twaalf leden, onder wie de algemene secretaris, van de (uiterst rechtse) Franse nationale partij gearres teerd. Deze arrestatie houden verband met een vorige week door een groep Jongelui gepleegde inval ln de kantoren van het communistische weekblad ..Action", waar bij materiaal werd vernield en het perso neel bedreigd. Zestien personen zijn gedood en 20 gewond bij een veldslag van een gehele dag tussen militairen en politie enerzijds en een bende onder leiding van de Span jaard Narclso Lozano. die de streek van Laresolana ln de Mexicaanse staat Jalisco terroriseerde. Lozano en acht van zijn bendeleden, drie soldaten, twee politie mannen en twee Jongens, die toegekeken hadden, werden gedood. De Australische premier, ls ln Japan aangekomen. Verwacht wordt, dat hü vijf dagen ln Japan zal blijven. Zaterdag heeft Churchill te Nancy een krans gelegd bij het monument voor gevallen Franse verzetsstrijders op een heuvel bij de stad. Duizenden stonden langs de weg opgesteld toen de oude oor- j logslelder door de bevlagde straten reed. I Op het stadsplein sprak hij de menigte toe nadat hij bij een plechtigheid ln het stad- j huls de sleutels van de stad ln ontvangst I had genomen. I TRAGISCHE DOOD VAN NEDERLANDSE V AC ANTIEG ANGER De 58-jarige Hendrik Mens uit Ca- pelle aan de IJssel, is in het ziekenhuis te Compiègne (by Parijs) overleden zonder tot bewust.zü'n te zijn gekomen, nadat men hem naakt gevonden had in een rivier. Zijn lichaam vertoonde geen sporen van geweld; wel was het ln staat van uitputting. Hij werd reeds sedert 2 Augustus vermist in Bonneuil-en- Valois, waar hy met zijn vrouw op va- cantie was. De politie zocht hem met behulp van speurhonden, nadat men enkele van zijn kledingstukken had gevonden. NOODLOTTIGE VAL UIT RAAM. Zaterdagmorgen is de 25-jarige J. Roolvink, uit Hengelo, die te Enschede by de familie G. aan de Haaksberger straat logeerde, uit een raam gevallen en op slag gedood. R. legeerde in een kamer met een zeer lage vensterbank. Op zeker ogenblik hoorden de bewoners hem in zyn kamer lopen, waarna bui ten een doffe slag klonk. Het slachtof fer is vermoedelijk tegen de lage ven sterbank gelopen, gestruikeld en uit het raam gevallen Onmiddellijk nadat men de slag hoorde gingen de bewoners kijken, doch de ongelukkige bleek toen reeds te zy'n overleden. TE Z ANDVOORT TRIBUNE INGESTORT. Twee lichtgewonden Gistermiddag omstreeks 3 uur had tij dens de nationale zeekisten-wedstrüd te Zandvoort een vrij ernstig ongeval plaats. Tijdens de prijsuitreiking bij de gereglementeerde klasse stonden onge veer 30 mensen op de stelling, waarvan daan de wagentjes afreden Juist toen de derde prijs zou uitgereikt worden, zakte de helft van de stelling ineen, waardoor 30 personen tussen balken en planken terechtkwamen. Zij hadden een val van 2\'2 meter gemaakt. De 12-jarige A. P. C. de Rooy uit de Bilt liep een gebroken neusbeen en een hersenschudding op, terwijl de 51-jarige mevrouw W. Buring-Ficke uit Amster dam een kniewond opliep. Na een half uur konden de wedstrü- den voortgezet worden. WAARDEVOLLE GIFT VOOR ZUIDERZEE-MUSEUM. Reddingboot No. 6 uit Noordwyk Zee. Het Zuiderzee-museum te Enkhuizen I is een belangryke aanwinst rijker. Door j de directeur van de Kon. Noord- en I Zuid-Hollandse Redding Maatschappy. i de heer De Booy is n.l. een complete roei-reddingboot aan dit museum ge schonken Het is boot nr. 6. afkomstig uit Noordwijk aan Zee, welke werd ge- gebouwd in 1907 en reeds tal van goede diensten heeft geboden ln tijden van nood. Ook de gehele inventaris zoals rie men, zwemvesten, reddinggordels etc. zullen worden toegestuurd Dat deze waardevolle gift niet- open armen werd ontvangen; spreekt vanzelf 1 trouw" deelt mede. dat zij in een ie. legram ..de regering heeft gewezen c de verplichting, de militairen van htj voormalige KNIL na hun ontsla; t, laten repatriëren naar de plaats, wuj zij zich wensen te vestigen". De status van militair van de K neemt deze verplichting niet weg, a'.- genoemd telegram, dat voortgaat: 'jjj Ambonnese militiaren van het KNIL j Makassar zullen in een nóg afschud.' lijker positie komen indien zij naar fc» worden overgebracht." Demobilisatie van militairen van hé voormalige KNIL betekent, dat zij o7- wapend worden en dus machteloos zo;, len zy'n tegen op Java ongetwijfeld verwachten zgn. guerilla-aanvallen" De Stichting vraagt van de regeknz handhaving van de krachtige houdi? van de Hoge Commissaris door de Air,, bonnezen te laten terugkeren naar hü geboortegrond, waardoor „de re-gjriir zal kunnen bewijzen, dat het haar ems- ls met de handhaving van het zelfbe- schikkingsrecht". Relletjes te Amsterdam PUBLIEK CONTRA DE POL1IIE. Zaterdagavond is het in de Binaea Oranjestr. nabij de Haarlemmerdijk"-: Amsterdam tot een vrij ernstig ver tegen de politie gekomen. Op een' gegeven ogenblik waren tiental agenten doende de bevrydla? van een arrestant door een mensznni'. nlgte van bijna 300 personen te voo'- kernen. Hierby zijn enkele rake klao- pen uitgedeeld. Een van de agentéc kreeg een bloedende wond, doordat hj door een steen in de hals werd gera>'-- De aanleiding tot dit alles was e=; vechtpartij tussen enkele beruchte tv. pes uit deze buurt. Hiervoor werd as sistentie ingeroepen en toen twee aser- ter. met een auto ter plaatse arriveer den. keerden de vechtenden zich t^jec een agent. Deze werd bij de keel ge- grepen en zijn leven werd bedreigd D; politie arresteerde de aanvaller en slo-; hem in de politiewagen op,, waarop he: publiek de auto trachtte te overmees teren. Van beide zijden rukten verster kingen aan en tenslotte waren f'ea agenten bezig de auto, die inmlddïs door de omstanders onklaar was ge- maakt, te verdedigen tegen 2 i s<; opgeschoten jongens en hun aanhar* Tenslotte gelukte het de agenten dj auto te starten en de arrestant oo bureau af te leveren. Ook gisteraverd was het rumoerig op de Haarlems:- dyk. Wilde staking te Rotterdam VAN LOSSE HAVENARBEIDERS. Gisteren is op een vergadering v een zich noemend actie-comité v havenarbeiders te Rotterdam, vaar ongeveer 600 man tegenwoordig waren, met grote meerderheid besloten i vanochtend een staking te proclame ren en aan de aanneemlokalen via de havenarbeidsreserve de losse arbei ders te bewegen niet aan het werk (t gaan. Inderdaad is aan dit besluit uitv«- nng gegeven met het gevolg, dat er vat- ochtend in de Rotterdamse haven eea staking is uitgebroken, die buiten de bonden om gaat. Zij omvat de grote meerderheid der losse havenarbeider terwijl een klein deel van het aants vaste arbeiders zich bü hen aangesloten heeft. De inzet van de staking is een loonsverhoging van 10 De scheepvaartvereniging Zuid heel! een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat deze ..wilde' staking dobr de meerderheid der haven arbeiders als onverantwoordelyk van di hand wordt gewezen. Amsterdam zonder taxi's CHAUFFEURS IN STAKING. In verband met looneisen is lijders een vergadering van taxi-chauffeurs le Amsterdam besloten tot staking ove: te gaan. Geëist wordt een basisitfc van f. 36.— per week, verder 2C< cantietoeslag en toezicht op het dienst rooster. Gisteren reden sedert het middag geen taxi's meer. Alleen voor zil ver veer waren nog wagens beschikbaar. :s Morgens waren nog 20 wagens md chauffeurs in loondienst en enkele on dernemers zelf uitgereden, maar tegen, halftien verdwenen zij van de straal. Een aantal „eigen" rijders, die om streeks elf uur uitreden, bleven gedeel telijk tot het middaguur op de weg- N» dit tüdstip was de taxi uit het stads beeld verdwenen als gevolg van ver scheidene molestaties van chauffeurs De stakingsleiding heeft echter nis- gedeeld, dat zü de molestaties sterkste afkeurt en voornemens i» maatregelen hiertegen te treffen, Chauffeur viel uit rijdende auto DRIE GEWONDEN. Op de Ryksweg VelsenAmsterdam even voorbij de Velserpont is Zaterdag middag een chauffeur van een beste!- auto, die een openwaaiend portjer wilde grijpen, uit de wagen gevallen en do* het achterwiel overreden, De sloeg vervolgens tweemaal over de k® waardoor ook de belde andere inzitten den, een vader en zoon, uit de iuto werden geslingerd. De vader kwam co der de auto terecht, maar had, benrt* een shock en twee hoofdwonden, slcctns schaafwonden aan armen en benen. D* zoon had een lichte hersenschudding kregen, terwijl de chauffeur ook UWJ maar schaafwonden aan armen en oe nen had. Allen konden, na verbonden 3 zijn. naar hun woningen in Anisterai- worden vervoerd. De materiële schoof15 aanzienlyk. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII|[>C EEN DURE PIJP! In verschillende dorpen heeft men nog ouderwetse politieverordenin gen! Zo bevat die van de genieei- Aalten een artikel, waarin wordt bepaald dat personen, die zich OP de openbare weg bevinden met ee° brandende püp. welke niet is voor zien van een dop. een boete kun nen krygen van f 5— Toen een der raadsleden Zatw* lag in de vergadering va vroede vaderen van Aalten hier een opmerking over maakte verklaard de burgemeester, dat het toch ffel tijd werd een nieuwe verordening I te maken UlllUUlUlUllllllllllllllllllllllllllllllllllllimUiUlllllllllil"111''

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2