Ned. Regering neemt terugroeping Korlenaer „in ernstige overweging" Opdracht was echter plicht onder abnormale omstandigheden WEERBERICHT Hedenmiddag neemt in België prins Boudewijn de maclit over Amerikanen staan voor Tsjindjoe Noord-Koreanen voor Poliang Malik blijft in Veiligheidsraad hetzelfde spel spelen Nederlandse vrijwilligers kunnen naar Korea 89ste Jaargang VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 No. 27072 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Unci-advies voorgesteld van officiële zijde vernemen wij: In verband met het verzoek van de Minister-President der V.S.I .om Hr. Ms. „Kortenaer" van Makassar terug 'te roepen, heeft de Nederlandse Re gering door tussenkomst van de Hoge Commissaris te Djakarta geantwoord, dat dit verzoek onmiddellijk in ern stige overweging is genomen. Daarbij is ook nagegaan of het zenden van Hr. Ms. „Kortenaer" naar Makassar zonder voorafgegaan overleg met de VSI. in strijd is met de overeenkom sten der Ronde Tafel Conferentie. Wel stelt artikel twee der marine- o-ereenkomst vast. dat de Koninklijke Marine als Nederlands apparaat geen Nederlandse taak in Indonesië meer heeft, maar daarnaast dient, in dit ge val acht. geslagen te worden op artikel 8 van de overeenkomst betreffende de landstrijdkrachten. Dit artikel bepaalt nJ dat de onder Nederlands bevel «taande landstrijdkrachten in Indonesië positie hebben van gasten op het grondgebied van een bevriende regering, aan wie alle mogelijke faciliteiten wor den verleend. Het gebeurde te Makassar, n.l. het plotseling en zonder voorafgaande waarschuwing beschieten van kampe menten vvaarin dergelijke landstrijd krachten zijn gelegerd van de lucht-, land- en zeezijde, lijkt de Regering niet in overeenstemming met dit ar tikel. De positie van generaal-majoor Schef- felaar, die te zamen met kolonel Kawi- larang' met opdracht maatregelen te treffen tot staking van de te Makassar uitgebroken vijandelijkheden, in over leg met de Regering der V.S.I. naar Ma- kassar was vertrokken, baarde de Rege ring eveneens bijzondere zorg. Onder deze omstandigheden meende de Nederlandse Regering, dat, gezien het uitblijven van enig bericht van ge- neraal-majoor Scheffelaar en het voort duren van de vijandelijkheden. het di rigeren van de ..Kortenaer" als een op de Nederl Regering onder deze ab normale omstandigheden tegenover de K.L. en de Nederlandse burgerbevol king in Makassar rustende plicht moest vrr-den beschouwd. De Nederlandse Regering zal het toe juichen indien de omstandigheden het tnriaten Hr. Ms. „Kortenaer" zeer spoe- dic naar zijn basis te doen terugkeren. Zij zal daarover gaarne met de Rege ring der V.S.I. overleg plegen. Voor het geval bij de Regering der V.S.I. tegen bovenstaand standpunt bezwaren mochten blijven bestaan, stslt de Nederlandse Regering voor op korte termijn advies van de UNCI in Ie winnen over de vraag of de UNCI bet verblijf van Hr Ms „Kortenaer" te ^akassar, rekening houdend met alle boven geschetste omstandigheden, strijdig acht met geest en strekking van de R.T.C.-overeenkomsten". INDONESIË ACHT NEDERLAND TE WEINIG INGELICHT. Een woordvoerder van het Ministerie van Voorlichting der R.I.S. heeft gis teravond een verklaring afgelegd naar aanleiding van de eerder afgelegde Ne derlandse verklaring van Woensdag avond, welke voorafging aan bovenver melde verklaring In deze eerste Nederlandse verklaring kwam o.a de volgende zinsnede voor: Nadat er een tijdlang rust was en er geen klachten waren geweest over [et gedrag van deze militairen (te Ma- kassar).... enz." De woordvoerder van het Ministerie van Voorlichting der R.I.S. zegt daar omtrent o.a. het volgende: Deze uitlating werpt een scherp bcht op het wel zeer Slecht ingelicht rijn van Den Haag omtrent de toe- Mand te Makassar en in het bijzonder ten aanzien van de gebeurtenissen, die rich daar in de laatste tijd hebben voorgedaan Het is mogelijk, dat Den Haa? daardoor een totaal verkeerd beeld heeft verkregen van de toe stand te Makassar. Het tragische voor Ie Nederlandse Regering is, dat mo gelijk de Nederlandse Regering haar aatsle besluiten en stapoen op een "taal verkeerd beeld heeft eebaseerd. Hierdoor werden nieuwe moeilijkheden veroorzaakt, zoals het zenden van de ••Kortenaer". D? woordvoerder wijst er dan op. dat [r in de laatste weken bij het Mini- m!ilVan Defensle der R-I-S. voortdu- ba klachten zijn binnengekomen over e;- £?rïrag van de oud-militairen van NIL te Makassar. Dank zil het optreden, aldus deze woord- nuj van kolonel Kawilarang is het ïl eerder tot eei*uitbarsting gekomen ue gebeurtenissen te Makassar van ni?e maanden geleden. be' OVERWEGEND DROOG. .Wisselende en later wat toenemende bewolking, maar overwegend droog Zwakke tot matige wind. hoofd geluk tussen Zuid en Zuid-West. Iets inev tenvberaturen. Opgemaakt te 10 uur). 12 AUGUSTUS 5?n °P: 5.18 uur; onder: 20.11 uur. jjaan op: 3.08 uur; onder- 20.09 uur. Uur water te Katwijk te 2.27 en 14.54 PERS IN INDONESIË AFKEUREND. In de Nederlandse en Indonesische bladen in Indonesië wordt druk com mentaar geleverd op het zenden van de „Kortenaer" naar Makassar. De Indonesische bladen zijn unaniem ln hun verontwaardigde afkeuring van de maatregel. „De Nieuwsgier" schrijft o.a.: „Wij vinden het zenden van het schip een nogal riskante onderneming". „De Vrije Pers" te Soeraba ja schrijft o.a.: „Hel plotseling operationeel in zetten van een Nederlands oorlogs schip is op generlei wijze te rechtvaar digen, noch internationaal-rechtelijk, noch volgens de bepalingen van Ronde Tafel Conferentie. de De zaak lag zó, dat van generaal Scheffelaar gedurende 24 uur niets was gehoord. De Nederlandse Regering, be ducht geworden, dat de generaal iets overkomen was, heeft toen de „Kor tenaer" gezonden Onmiddelijk overleg hierover met Moh Hatta zou volgens het blad succes hebben gehad* „Zover wij kunnen zien, is er van Nederlandse zijde een grote blunder gemaakt. De re gering der RIS heeft het recht op Ne derlandse verontschuldigingen en de verzekering, dat zo iets niet meer zal worden herhaald," aldus „De Vrije Pers". BEVREDIGEND OVERLEG IN RUSTIG MAKASSAR. De situatie te Makassar was gisteren rustig, ofschoon de verhoudingen nog ietwat gespannen zijn en de bevolking nerveus is, zo verneemt Aneta van wel ingelichte zijde. Het stadsbeeld vertoont een normaal aanzien. Generaal-majoor Scheffelaar voert regelmatig besprekin gen met de plaatselijke commandant van de APRIS en men heeft de indruk, dat het overleg een bevredigend verloop heeft. Geheime atoompapieren grotendeels teruggevonden Speurders van Scotland Yard hebben gisteravond het grootste deel van de geheime papieren betreffende navor- sineswerk od het gebied van de atoom energie teruggevonden. Zij werden, zo als gemeld, gestolen uit een trein op het Eustonstation te Londen, toen een ambtenaar van het Britse ministerie van bevoorrading Dinsdag de tas, waar de papieren in zaten, drie minuten on beheerd liet. Na 48 uur ingespannen speurwerk van Scotland Yard. het Amerikaanse T.B.I. en de spoorwegpolitie werd een man aangehouden en het grootste deel van de documenten teruggevonden. De gestolen tas behoorde toe aan Frank Greenlees. die op weg was naar het regeringscentrum voor atoomonder zoek te Rislev in Lancashire. Hii had kort tevoren centra van atoomonder zoek in de Verenigde Staten bezocht. F. 30.000 PREMIE DER STAATSLOTERIJ. In de 510e Staatsloterij. 5e klasse, 17e lijst is op nr 2428 een priis gevallen van f. 1000.met premie van f. 30 000. Koning Leopold blijft in België Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Heden gaat België een nieuwe phase van zijn politieke geschiedenis in. Te half drie zal de kroonprins van het paleis te Brussel naar het parlement gaan, terwijl hem militaire eer zal wor den bewezen Voor de Verenigde Ka mers zal de prins in beide landstalen dc grondwettelijke eed afleggen, waarna hij staatshoofd geworden zal zijn. Om 19 uur zal de Vlaamse zender van Brussel een reportage over de plechtigheid uit zenden. en om 21 uur zal koning Leopold over de radio een boodschap tot de natie richten. Na de vergadering in het. parlement, zullen de voorzitters en -delegaties van de katholieke, socialistische èn liberale partij naar het paleis te Laeken gaan. Midden-sector veilig gesteld Gisteravond is een volledig Noorde lijk bataljon in een tangbeweging van twee Amerikaanse speerpunten, die vrezen in de richting Tsjindjoe, om sloten. Vooruitgezonden Amerikaanse patrouilles bevinden zich thans op ongeveer 5 km van Tsjindjoe, de vooruitgeschoven Noordelijke basis aan de Zuidkust. 32 km Noordelijker echter hebben de Noordelijken een tegenaanval ingezet tegen de 21ste Amerikaanse divisie vanuit hun bruggehoofd over de Nak- tong in de buurt van Poegong-ni. Volgens een communiqué van het achtste leger heeft de eerste Ameri kaanse cavaleriedivisie ten Noord westen van Taegoe het Noordelijk bruggehoofd over de Naktong bij Waegwan opgeruimd, waarbij 300 Noordelijken gedood en 20 gevangen genomen werden. Volgens Amerikaanse officieren is j een Noordelijke strijdmacht van 3.000 tot 4.000 man gereduceerd tot 200 man. Aan de Oostkust zetten de Noordelij ken bun offensief, na de herovering van Jongdok voort in de richting Pohang. De Zuidelijken verloren ter rein. Volgens de laatste berichten zijn de Noordelijken tot 5 km ten Oosten \an Kigic, dat veroverd werd, gevorderd. Pas aangekomen Amerikaanse troe pen benden in de omgeving van het station van Pohang de strijd met de Noordelijken aan. - Het hoofdkwartier van generaal Mac soeaeren om er in bijzijn van de kroonprins koning Leopold een boodschap van hulde en verzoening te overhandigen. Uit het debat, dat gisteren in de Se naat plaats vond en besloten werd met de goedkeuring van de machtsovername 121 senatoren stemden voor. 22 te gen en 23 blanco kwamen geen nieu we punten naar voren De socialist Rol- lin was zeer gematigd en ging zelfs zo ver te erkennen, dat men tegen de hui dige oplossing als bezwaar kan aan voeren. dat zij onder bedreiging van revolutie werd afgedwongen Roll in be treurde dit. Vele Vlamingen zijn diep gegriefd en aan de eenheid van het land werd een zware slag toegebracht. Naar wij gisteravond in politieke kringen vernamen, zal in de eerst ko mende dagen een ernstige poging wor den gedaan met medewerking van socialistische politici om de grote ver bittering in het Vlaamse land te ver zachten. Zo zou de regering nog voor de Vlaamse Ijzerbedevaart van 20 Augustus de credieten toestaan om het enkele jaren geleden opgeblazen IJzer monument weer op te bouwen. Aan lichte gevallen van politieke delinquen ten zou een gedeeltelijke amnestie wor den verleend. Morgen zal de regering Duvleusart haar ontslag indienen, en waarschijn lijk zal door Van Zeeland een geheel nieuw homogeen R.K. kabinet worden samengesteld. Althans voor de eerste tijd! Prins Boudewijn is gisteravond, aan de vooravond van zijn eedsaflegging tot luitenant-generaal benoemd, de hoogste rang, die het Belgische leger kent. Koning Leopold zal, na zijn over dracht van de koninklijke waardigheid, in België blijven. Hij zal zijn intrek ne men op een van de koninklijke land- Arthur deelt mede. dat tot nu toe 37 Noord-Koreaanse vliegtuigen op de grond cf in de lucht vernield zijn. De Amerikaanse luchtmacht heeft 36 toe stellen verloren. President Quirino van de Priilippij- nen heeft een gevechtsregiment, groot vijf duizend soldaten en officieren, ter beschikking gesteld van generaal Mac Arthur voor de strijd in Korea. Men verwacht te Brussel, dat de echt genote van de koning, de prinses van Ret ie, zich in de komende dagen in België bij hem zal voegen. Gevoig gevend aan het verzoek der Amerikaanse strijdkrachten op Korea am meer vliegtuigen naar dit gevechts- gebied te zenden, vertrok een 27.000- tons vliegkampschip met P-Si Mus tangs aan boord, onmiddellijk uit San Francisco met bestemming Japan. Acht dagen en zeven uur na vertrek kwam het vliegkampschip al bij een Japanse marine-basis aan. Dit was de snelste overtocht in de geschiedenis. Direct na aankomst begon men de Besluiten worden onmogelijk J^e gemaakt De Veiligheidsraad is gisteravond, j een uur voor het tijdstip, bepaald voor I de aanvang van de openbare zitting <acht uur Nederlandse tijd), in besloten Mustangs uit te laden. Het is gebleken zitting bijeen gekomen, om te pogen rlnt rV* Mustnnn* r/fi beste aevechis- I êen «Sosgng te vinden voor de moei- lykheden betreffende de procedure, die dat de Mustangs de beste gevecht: toestellen tegen de langzame Noord- Koreaanse toestellen met zuigermoto ren zijn. Tevens zijn de Mustangs bij uitstek geschikt om doelen op de grond aan te vallen. Het uitladen der Mustangs bij de marine-basis in Japan. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Plan Schuman 31 Aug. in behandeling ENGELAND DOET NIET MEE. Het Franse mmisterie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat de conferentie te Parijs van de vertegen woordigers van zes staten over het plan-Schuman, strekkend tot het onder gemeenschappelijk beheer brengen van de Europese steenkool en staalindus trieën, tot 31 Augustus a.s. is verdaagd. Op deze datum begint de laatste fase der onderhandelingen. In de afgelopen zes weken hebben de verschillende ter conferentie Ingestelde commissies vijftig bladzijden beslaande rapporten opgesteld, die door de ver tegenwoordigers van Frankrijk. België, Nederland. Luxemburg. Italië en West- Duitsland aan hun respectieve regerin gen zullen worden voorgelegd. In deze rapporten is een uiteenzetting gegeven van een schema over de ten uitvoer leg ging van het plan-Schuman, dat voor ziet in het instellen van een gemeen schappelijke volksvertegenwoordiging, een opperste gerechtshof en een raad van ministers der betrokken landen. In de rapporten zijn ook tot in bij zonderheden uitgewerkte maatregelen op financieel gebied opgenomen, die het in te stellen gemeenschappelijke hoogste gezagsorgaan moeten vergemakkelijken investeringskapitaal ter beschikking te stellen en gevestigde industrieën een andere bestemming te geven, indien dit I gedurende de periode van aanpassing j noodzakelijk wordt bevonden. In de rapporten der commissies wordt voorgesteld dat de deelnemende landsn één enkele markt voor de producten van hun steenkool- en staalindustrie zullen vormen, door douanerechten en contin- genteringen af te schaffen. Een speciale commissie, waarin ook vertegenwoordigers der vakverenigingen zitting hadden, heeft een afzonderlijk rapport opgesteld over vraagstukken be treffende de beschikbare arbeidskrach ten en lonen, waarbij in het bijzonder voorstellen zyn gedaan om tot een ver hoging van de levensstandaard in de betrokken landen te komen. REGERING VAN NIEUW-ZEELAND WIL DE DOODSTRAF WEER INVOEREN. De regering van Nleuw-Zeeland heeft vandaag een wetsontwerp ingediend om de doodstraf weer in te voeren, die de Labour-regerlng enkele jaren geleden afschafte. door Jacob Malik, vertegenwoordiger der Sovjet-Unie en voor de maand Augustus raadsvoorzitter, tijdens zijn voorzittersohap zijn opgeworpen. Ook secretaris-generaal Trygve Lie woonde de besloten raadszitting bij. Deze besloten zitting heeft ander half uur geduurd. Tijdens de zitting deel den de meeste gedelegeerden Malik mede. dat hij niet gedurende onbe paalde tijd kon voortgaan met het opwerpen van tot krakeel leidende geschillen betreffende de procedure, met het oogmerk een doelmatige be handeling van het Koreaanse vraag stuk door de raad onmogelijk tc ma ken. Doch Malik bleef onvermurw baar en verzekerde, dat zijn optreden in overeenstemming was met het Handvest. Vervolgens werd ove;gegaan tot dc openbare bijeenkomst van de Veilig heidsraad, die een half uur te laat be gon. Malik was weer voorzitter. Bij de opening van de vergadering verklaarde Malik, dat alle ter besloten zitting ver tegenwoordigde partijen hun oorspron kelijke standpunten hadden gehand haafd. Hij verklaarde verder dat de Veiligheidsraad in de toekomst meer besloten zittingen zou houden. Eerst verkreeg de vertegenwoordiger van het nationalistische China, dr Tsiang, het woord. Hij daagde voorzitter Malik uit te bepa.'en, dat een vertegen woordiger van de Zuid-Koreaanse re publiek door de raad zou worden ge hoord. Vervolgens sprak de gedelegeerde der Verenigde Staten, Warren Austin. Deze deed een felle aanval op het communistische imperialisme". „Bo ven de 38ste breedtegraad", aldus Austin, „heerst een staat van vol strekte duisternis. Het is tragisch te horen hoe de Noord-Koreaanse in strumenten van het communistische imperialisme door de Sovjet-Russi sche vertegenwoordiger in dc raad „vertegenwoordigers van 't Koreaan se volk" worden genoemd. Tragisch, omdat deze woorden worden gespro ken tot hen, die weten hoe snel in andere landen vaderlandsliefde en onafhankelijkheid werden verpletterd door ditzelfde communistische impe rialisme. Tragisch, omdat wij allen weten hoe in deze geknechte staten marionettenregeringen „aan het be wind" kwamen, die net zoveel vrijheid hebben als slaapwandelaars. De leden dezer regeringen kunnen adem halen, spreken en handelen, doch daarmede houden ook hun overeenkomst met andere menselijke wezens op, want een ziel bezitten zij niet. Voor zover de inlichtingen der Vere nigde Naties strekken, is het zeer goed mogelijk, dat de Sovjet-Russische strijd krachten nog steeds Noord-Korca be heersen De Verenigde Naties hebben getracht door de mist tc zien. die Noord j Korea omgeeft, doch vergeefs. Het dat zü hebben kunnen waarne men, is het geluid van een veel krach tiger stem. die van zeer ver, over step pen en bergen, tot hen komt. De Verenigde Naties zullen er nim mer in berusten, dat een aanvaller Korea op zijn gemak afslacht. De vrede, die de Sovjet-Unie voor Korea heeft voorgesteld, is die, waarbij het onschul dige slachtoffer ervan levenloos ter aarde ligt. Indien men wil, dat de ge meenschap van alle landen ter wereld door recht en orde zal worden beheerst, kan geen vergoelijking worden geduld van de weigering om de bevelen van de Veiligheidsraad, welke beogen de vre- desbreuk ongedaan te maken, op te volgen. De gehele wereld weet uit welke hoek het sein zou moeten komen, waardoor aan het oorlogskwaad een halt zou worden toegeroepen", verklaarde de Amerikaanse vertegenwoordiger. „Het is dus duidelijk", besloot Austin, „dat dc Verenigde Staten gekant zijn togen het Sovjet-Russische voorstel om vertegenwoordigers van zowel Noord- als Zuid-Korea voor de raad tc doen verschijnen, daar er geen we zenlijke Noord-Koreaanse vertegen woordiger zou verschijnen". Malik stelde voor. dat de raad nu onverwijld zou beginnen met de behan deling van het vraagstuk, dat hem het meest dringend voorkwam. namelijk „het protest van de Noord-Koreaanse regering tegen de „onmenselijke bom bardementen van de Amerikaanse lucht macht op de Koreaanse burgerbevol king". Malik bracht de terzake door de Sovjet-Unie ingediende resolutie, waar in wordt geëist, dat de Veili?heidsraad een einde aan deze bombardementen zal maken in herinnering. Austin verzocht de voorzitter eerst een beslissing te nemen over de uitnodi ging aan afgevaardigden van de Zuld- Koreaanse republiek, om de bijeenkom sten van de Veiligheidsraad bij te wonen. Malik antwoordde hierop, dat hy bij zyn standpunt bleef, dat het hem niet mogelijk is „dit met aandrang gedane ve-zoek van de vertegenwoordigers van de „Kwcmintang" en der Verenigde Sta ten in te willigen". Austin betwistte de voorzitter het rech „te beslissen, dat hij géén beslis sing zal nemen". Ook de Britse gedelegeerde, sir Glad- wyn Jebb, drong er bij Malik op aan hierin een beslissing te nemen. Malik bleef bij zyn standpunt, dat hij geen beslissing kon nemen Hij ver klaarde verder, dat de afeevaardigde der Verenigde Staten „de Sovjet-Unie belasterde". „Hel is onjuist", aldus Malik, „dat de Sovjet-Unie wapens zou leveren aan Noord-Korca. De wapens der Noord-Korcanen dateren nog uit de tijd, toen de Sovjet-Russische autori teiten met het militaire toezicht op Noord-Korea waren belast. In die tijd zijn ze aan de Noord-Koreaanse autoriteiten verkocht". Austin bleef er bij, dat de voorzitter zowel in woord als in daad een be slissing heeft genomen", welke thans wordt betwist, zodat over het genomen besluit moest worden gestemd. Malik bestreed dit. Hij riep Austin tot de orde en verzocht hem „zioh naar de voorzit- Geen bijeenkomst Oost-West ALDUS PRESIDENT TRUMAN. Op zijn wekelijkse persconferentie werd president Truman verzocht commentaar te leveren op de suggestie van Trygve Lie. secretaris-generaal der V. N., dat een bijeenkomst op hoog niveau tussen het Oosten en het Westen diende ge houden te worden om internationale vraagstukken op te lossen, in het bij zonder na afloop van de oorlog op Ko rea. De president verklaarde voorstan der te zyn van elke bijdrage tot de wereldvrede. Hij voegde er echter direct aan toe, dat het niet nodig was deze kwestie ter sprake te brengen, daar een dergelijke bijeenkomst niet zou worden gehouden. Eerder had Truman verklaard, dat de V. N. waren opgericht met het doel om internationale geschillen tot een oplos sing te brengen. Deze dienden dan ook in de V. N. behandeld te worden President Truman beschuldigde de Sovjet-Unie van het voeren van ob structie in de Veiligheidsraad. De president verklaarde, dat er vol ledige overeenstemming was tussen hem en generaal MacArthur en dat hij op timistisch was over de vorderingen van de V. N. op Korea. Op de vraag of de V. S. bereid waren gebruik te maken van hun luchtmacht en landstrijdkrachten evenals van de zevende vloot, bij de verdediging van Formosa tegen een eventuele invasie van de Chinese communisten, antwoord de Truman, dat hij geen vragen over dat onderwerp kon beantwoorden. De Nederlandse Regering over weegt om in aansluiting aan de uitzending van Hr. Ms. Evertsen. die op 4 Juli j.l. naar de Kore aanse wateren werd gedirigeerd, een compagnie mariniers en een compagnie legerstrijdkrachten ter beschikking der Verenigde Naties te stellen om deel te nemen aan de bestrijding der Noord-Kore aanse agressie. De uitzending zou geschieden op basis van vrijwilligheid. WESTDUITSE MINISTERS WENSEN SCHERPER ANTI-COMMUNISTISCHE MAATREGELEN. De ministers van Binnenlandse Za ken der Westduitse staten hebben te Bonn besloten, scherper maatregelen ter bestrijding van communistische ac tiviteit aan te bevelen. Rynland-Phaltz (Franse zone) Is be gonnen met de demonstratie van „vre- desstrijders", die de communisten Zon dag te Main; georganiseerd hebben, te verbieden VIERDE SOCIALISTISCHE PARTIJ IN ITALIË. De volksvertegenwoordigers Preti en Castellarin. behorend tot de socialisti sche partij van Saragat, hebben een vierde socialistische beweging gesticht, die ten doel heeft alle, afvallige ele menten van de andere drie socialisti sche partijen te verenigen. ter te schikken wat betreft de leiding van de debatten". De Cubaanse afgevaardigde, Alberto Alvarez, protesteerde onder applaus van het op de openbare tribune aanwezige publiek tegen de „vertragingstactiek' van de voorzitter en stelde de eis, dat de noodzakelijke beslissingen onverwijld zouden worden genomen Malik maan de het publiek tot kalmte aan. Daar niemand verder nog het woord wenste te voeren, is de bijeenkomst op voorstel van de voorzitter, tot van avond acht uur (Nederlandse tijd verdaagd. Zonder tot enige beslissing te zyn gekomen. No een geslaagde proeftocht arri veerde in de haven von Le Havre, het 50.000 ton metende Franse schip ..Libertè". De Libertèis het op twee na grootste passagiersschip ter wereld. 17 Augustus zal het de eerste reis ondernemen van Le Havre via Southampton naar New York. De ..Libertè" is geen nieuw schip. Het voer onder de naam .Europa" voor een Duitse maatschappij, doch bij een scheepswerf te St. Nazaire werd het Jgehee/ verbouwd.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1