Bonte belevenissen in het Om men se padvinderskamp PANDA EN DE MEESTER-EDELMAN Duitsland vormt te Straatsburg een probleem van de eerste rang Discriminatie dient te verdwijnen Tussen Impeesanen, Squaivs en Schotten Klompen in trek, maar niet als dagelijks schoeisel VERGADERING ORANJEBOOM BIER! Dr. Leidekker Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 9 Augustus 1950 Tweede Blad No 27070 (Van een speciale verslaggever). Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft een oplossing gevonden voor het probleem, dat geschapen was door het feit van West-Duitslands en Saarlands deelneming aan de advise rende vergadering van de Raad- Deze twee nieuwe leden beschikten niet over een vertegenwoordiging in het minis terscomité en hun positie in de Raad van Europa was dus van dien aard. dat :ij wel hun parlementariërs konden la ten spreken doch niet hun regeringen. Thans hebben de ministers, die namens de overige landen in het uitvoerende orgaan van de Raad zitting hébben, een voorziening getroffen waardoor deze twee „misdeelden" althans op de hoogte worden gehouden van het besprokene in het ministerscomité en bovendien kunnen worden uitgenodigd om de be raadslagingen der ministers bij te wo- i met een adviserende stem. Met het j op het feit dat het plan-Schuman een der hoofdbestanddelen van de agenda der adviserende vergadering zal zijn, is deze oplossing, hoezeer van discriminerend karakter ook, een stap vooruit ten aanzien van de mogelijkheid om iets te bereiken op het gebied van de Europese industriële een-wording, zoals het plan-Schuman die voor staat. Duitsland en het Saargebied zijn im mers zeer belangrijke partners in dit plan, en hun afwezigheid in het minis terscomité zou een schromelijke mis kenning zijn geweest van het feit dat „vrije Europese landen uit eigen wil en volkomen uit een oogpunt van doelbe wuste overtuiging van de noodzaak" in de Raad van Europa tot samengaan be sluiten. Dit besluiten immers doen de ministers en wanneer het plan-Schu man tijdens deze tweede bijeenkomst yan de Raad van Europa tot een prac- tische werkwijze zou kunnen worden omgevormd, zou dat slechts kunnen ge schieden met de vrijwillige medewer ving van de regeringen der deelnemen de landen, en niet over het hoofd van de regeringen van enkele dier landen heen. Het is nog niet duidelijk wie de ministers nu zullen uitnodigen om aan hun besprekingen deel te nemen. „Duitse en Saarlandse vertegenwoordi gers'' wordt er in de bekendmaking ge zegd. Deze zullen echter de regeringen dier landen moeten vertegenwoordigen en dus buiten de delegaties van de ad viserende vergadering moeten staan. Het is niet verwonderlijk dat uit het ministerscomité tenminste één stem het is niet bekend van welke nationali teit is opgegaan, die er voor pleitte, dat er nu eindelijk aan West-Duitsland eens een minister van buitenlandse za ken zou worden toegestaan. De minis ters zijn daar niet op in gegaan, doch deze ontwikkeling wijst er wel op dat de Raad van Europa gehandicapt wordt zowel in zijn ideeële beginselen, als in zijn practische werkwijze door een discriminatie, die wel is waar een uit vloeisel is van de status van enkele landen tengevolge van de oorlog, doch die aan de andere kant onverenigbaar moet worden genoemd met het streven om in West-Europa een door de natuur lijke loop der dingen aangewezen een heid in staatkundige vormen vast te leggen. De positie van West-Duitsland in West-Europa is dubbelzinnig, te dub belzinnig om niet herhaaldelijk aan stoot te geven. Het is een bezet land zonder veel politieke vrijheid en met een nog steeds aan banden liggende economie. Het zal misschien zeer bin nenkort wanneer de Amerikaanse voornemens ten uitvoer worden gelegd een zeer belangrijk partner zijn in de West-Europese wapenleveranties en dat alles kan wel door bezettende mo gendheden worden georganiseerd, zo lang men niet praat over „Europese geest" en „vrijwillige samenwerking" Juist deze twee eisen, die Straatsburg aan Duitsland stelt, doen aan het licht treden hoe ridicuul het is in een insti tuut als de Europese Raad een discrimi natie toe te passen. De bezettende mo gendheden hebben Duitsland niet ge dwongen het lidmaatschap van de Europese Raad te aanvaarden, en dc West-Duitse bondsregering heeft in vrijheid over het al of niet aanvaarden van de uitnodiging om naar Straatsburg haar parlementariërs te zenden, kunnen beslissen Doch toen zij een tijdlang aarzelde en zich terecht afvroeg of het niet te veel gevraagd was aan "de tot standkoming van een federatief West- Europa mee te werken zonder enig recht van meespreken over de proce dure daarvan, heeft men haar een ge brek aan „Europees besef" verweten. Thans wordt het duidelijk dat de noodgedwongen splitsing van Duitsland en het daaruit voortvloeiende uitstel van het vredesverdrag wel zeer funest werkt ten opzichte van de verwezen lijking der Europese saamhorigheid, waartoe de Duitsers in principe gaarne al was het maar uit alleszins te be grijpen verlangen naar zelfbehoud willen meewerken De Raad van Europa zijn doel. zijn principes, zijn streven en vooral zijn practische moeilijkheden en mogelijkheden wijzen nadrukkelijk in de richting van een grotere vrijheid voor Duitsland. Een vrijheid, die dit land tenminste de elementaire rechten ener zichzelf regerende natie schenkt. De verwezenlijking van het grote doel. dat Straatsburg zich gesteld heeft, zal niet tijdens deze zitting der assemblee tot stand komen wanneer niet in een of andere vorm tijdens deze reeks van bijeenkomsten het pleit voor Duitsland bij de geallieerden gewonnen wordt. Men kan het Europa's noodlot noe men dat het materiële heil van dit werelddeel steeds zo uitermate afhan kelijk is van Duitsland en dat het juist Duitsland is, dat steeds dit heil bedreigd en vernield heeft. Doch wanneer men in een instituut als de Raad van Europa de mogelijkheid heeft om dat Duitse gevaar te binden en dat Duitse belang voor Europa's welvaart te honoreren, dan zal men daar niet mogen aarzelen om te be ginnen met een moedige en welbe wuste poging tot volledige weder- inschakeling politiek en economisch van dat deel van Duitsland, dat nog aan de vrije Europese samen leving verbonden is. Het gevaar dat ook West-Duitsland die samenleving zal ontvallen is ver bonden met het gevaar van een derde wereldoorlog, doch het gevaar dat het reeds psychologisch aan de West-Euro pese samenleving ontvallen zal, voordat die oorlog uitbreekt, is allerminst denk beeldig Vele afgevaardigden bij de assemblee te Straa\sburg zijn van ge voelen dat de Raad van Europa met Duitsland staat of valt. Het verwelko men van West-Duitsland als gelijkbe rechtigde partner in de Europese sa menleving lijkt daarom de enige stap. die voorshands gezet kan worden, met voorbijzien van alle prestigekwesties. Natuurlijk heeft de Raad van Europa over deze aangelegenheid niet te be slissen, doch een krachtig gesteld advies van dien aard aan de bezettingsmogend- heden zou zijn uitwerking niet missen. Niet voor mets eist Straatsburg vóór alles „durf" en „grote lijn". Het zal In de omstandigheden, w aarin Europa op dit moment verkeert, zaak zijn voor dc afgevaardigden om deze eisen te verstaan. Oók waar het een vroegere vijand geldt. Het zou wel eens kunnen zijn, dat deze aangele genheid een van de verrassingen van Straatsburg wordt, tenzij men ook daar verzuimt gevoelsoverwegingen te laten wijken ten gunste van het grote doel dat men zegt na te streven. SOEKARNO NAAR DE PHILIlPFIJNEN Volgens een mededeling in radio Dja karta zal piesident Soekarno in Sep tember een bezoek brengen aan de Philippijnen, ter bespreking van vraag stukken van gemeenschappelijk belang voor Indonesië en de Philippijnen, In het bijzonder die betreffende de zee vaart. Regering chartert K.L.M.- vliegtuig VOOR VLUCHTEN IN NIEUW GUINEA EN NAAR PORT DARWIN. Gisteren is van Schiphol vertrokken de KLM Dakota PH. TCB, met bestem ming Biak op Nieuw-Guinea. Het vlieg tuig is daartoe gecharterd door de Ne derlandss Regering. Gezagvoerder is de KLM-piloot Warnink. De Regering heeft het toestel gechar terd voor het vervoer van bestuursamb tenaren in Nieuw Guinea. Voorts ligt liet in de bedoeling met deze Dakota vluchten te doen uitvoe ren tussen Biak en Port Darwin in Australië om zodoende een luclitver- binding tussen Nieuw Guinea en Ne derland via Australië tot stand te brengen. AUTO REED VAN DIJK. Chauffeur zwaar gewond. Gisteravond stortte een vrachtauto, bestuurd door de 27-jarige T. van Gel der uit Leeuwen te Wamel van de vijf meter hoge Waalbandijk. De chauffeur werd uit de cabine geslingerd en kwam onder de wagen terecht. Arbeiders, die per autobus van hun werk huiswaarts keerden wisten de auto op te lichten, waardoor de man uit zijn benarde po sitie kon worden bevrijd. In ernstige toe stand werd hij naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht. BEDRIJFSTELLING NAAR TOESTAND OP 16 OCTOBER. Onlangs deelden wij mede, dat het in het voornemen ligt, binnenkort een bedrijfstelling te houden. In het thans verschenen Staatsblad vindt men hier omtrent nadere regelen. De telling zal worden gehouden naar de toestand op 16 October a.s. Zij heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nij verheid, handel en verkeer, ongeacht of daarmede al dan niet het maken van winst wordt beoogd. Hertog in zeepkist maakte Impeesa tot stad Sedert enkele dagen is „Impeesa" een stad. Het was een plechtig ogenblik toen de Hertog van de Ommelanden In een open landauer van het prachtigste zeep kisten-type. getrokken door een snelle viervoeter van een bastaard-rashond en enkele fraai uitgedoste ridders voor de van hout opgetrokken poort van het dorp „Impeesa" in de buurt van Ommen stilhield. Omringd door de dorpelingen en het „gemene" volk schreed hij plech- tigiyk naar het rafelige touw, dat de toegang versperde. Met enige Sakerhets Tandsticktör stak hij het laatste num mer van de „walkie talkie", dat over het touw was gespannen, In vuur en vlam en daarmee was het dorp officieel toe gankelijk voor de hoge heren. Ontroerd luisterden de poorters naar de lange rede, welke de Hertog hield, deze lezende van een rol closet-papier. Hun heer vertelde wat de stadsrechten waren, er klonk gejubel en sindsdien ls Impeesa een stad. Tot 11 Augustus, dan zal er niets meer van over zijn. Want deze nederzetting is een ten tenkamp. Gebouwd door de padvinders uit Amersfoort, en neemt een deel In beslag van de 6000 hectare, waarop het Nationale Kamp van de Nederlandse padvinders in Ommen wordt gehouden. LANGADEMIG ETENS- CEREMONIEEL. De Impeesa-troep is een van de vele troepen, welke deelnemen aan het kamp van ongeveer 7000 padvinders. De naam is ontleend aan de bijnaam, welke Baden Powell verwierf van de Zoeloe's In Afrika tijdens de oorlog daar. Het schijnt zoveel te betekenen als „de nooit rust nemen de", verzekerde ons de Amersfoortse hopman, en onderwijl keek hij met spie dende blikken naar zijn jongens, die bezig waren een deel van de t-e bouwen toren omhoog te hijsen. Zo'n toren bou wen is pionierswerk, waarvoor de ver kenners het hout kunnen huren. Alleen hout en touw mogen bij de constructie te pas komen en meestal worden de kunstproducten na een dag weer afge broken. En dan slaan de jongens met nieuwe ijver aan een nieuw werk: de bouw van een vlot of van een brug. Er zijn zo ongeveer 350 troepen in het kamp en natuurlijk nog veel meer pa trouilles. Elke patrouille, welke bestaat uit een stuk of zes jongens heeft naast de tent een eet- en kookgelegenheid ge- ADVERTENTIE FEUILLETON DE DOOD VAN Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel li) Likker die motregen op mijn hoofd, dicht hy. Nog even bleef hij staan. Dan ging hij tevreden naar binnen om zijn koffertje uit te pakken. Stipt om twee uur was Zopanje weer C;P het bureau. Die middag begon zijn dienst. Commissaris Vink stelde hem aan het corps, speciaal aan in- spicteui Piet de Vries, zijn collega. Piet te Vries was een donkere kleine man ffiet sprekende ogen. - Je moet eens gauw komen kennis- -öiken met mijn vrouw, zei hij meteen, tal blij zijn als ze weer eens een -«uw gezicht ziet. Och, er gebeurt hier '4 weinig. Doorne is maar een gat, bow. Dat valt me anders nogal mee, jond Zopanje, als ik het vergelijk met Zevenbergen. Piet de Vries maakte een Etbaar van minachting. - O. dat dorp. Nee, geef mij de stad maar. De grote stad, wel te verstaan, *ant Doorne gaat ook voor een stad ®wr. Maar 't is een dorp, een groot corp Er gebeurt hier nooit eens iets wat meer dan een koeienverstand vergt .Piet de Vries trok een ongelukkig ge- maar 't ging hem niet goed af. a' werd een grimas, waardoor Zo- lJe in de laah schoot. - Maar wat zou je dan willen? m de Vries aarzelde even. - Nou, laat ik eens goed formule- r;n- Ja, ik zou een zaak willen oplos- l'J1. die wat ingewikkelder is dan die ;-«aaagse dingen, een zaak dus waar op hersenwerk aankomt. ,/hj wilde er nog verder over uitwei- maar op dat ogenblik ging de ;~«autelephoon. De Vries werd bij com- aasans Vink geroepen. Daar zul je het hebben, zei hij toen hij de kamer verliet. was toen bij halfvier. Inspecteur ?anje zat aan zijn bureau en fcracht- jen rapport op te stellen. ZUn ge- 2!» waren niet biJ zjÜn werk. Hij ei u aan de woorden van zijn colle- l Rij had het niet willen laten mer- maar hij verlangde er evenzeer w!r eens een belangrijke zaak op te aPpen. Niet om de promotie. Daar ny niet om. Nee, puur om de zaak de maatschappij een dienst ""Wijzen. Hij zuchtte en bedacht, dat t.,.nu wel gemakkelijk te wensen ls, Ur. dat daarom niet direct ge- -jjr, Bovendien zou er dan een mis- tar t ^ep'ee2d moeten zijn. 't Is toch ^tsoenlijk te wensen, dat er een gto d gepleegd zal worden, opdat hij j..-1 raven zal kunnen tonen. Maar misdaad toch al gepleegd :s .JWeur Zopanje zuchtte weer, ,Q met een ongeduldige beweging op en liep naar het fonteintje om wat water te drinken. Hij nam zich voor niet langer aan deze kwestie te denken, de stem verbaasd, ik wist niet beter of jij zat in Zevenbergen. Sinds deze middag ben ik hier maai- aan het werk te gaav. Hij wordt werkzaam. Maarwat is er gebeurd? nu eenmaal niet betaald om zijn tijd j Leidekker is vermoord, zei Stee- te verdromen. i man effen, volgens mij tenminste. Nauwelijks was hij weer gezeten, of Nee!! riep Zopanje uit. Een ogen de telephoon rinkelde. Dat was eigen- blik stond hij verstomd, maar onmid- lijk ongewenste stoornis, nu hij zich dellljk daarna kwam hij weer tot zich- voorgenomen had flink met zijn werk zelf. op te schieten. Toen Zopanje de hoorn van de haak nam, kon hij niet weten, dat er vandaag en overmorgen niet meer van werken aan het rapport zou komen. Politiebureau, zei hij vlak. U spreekt met de hogere burger school, inspecteur, hoorde hy zeggen. Er is hier its zeer ernstigs gebeurd. Kunt U onmiddellijk komen voor een onderzoek? Inspecteur Zopanje fronste zijn wenk brauwen. Deze stem kwam hem bekend voor. Wie is dat aan de andere kant van de lijn? Of verbeeldt hij zich, dat hij de stem kent. Even dacht hij na. Het verleden begon weer te leven. Voor hem in de vierde klas zit een blonde jongen met een ongelooflijk goed hoofd voor wiskunde. Later gin? hij studeren. Spreek ik misschien met de heer Steeman? Jazeker. Maar Wat is er gebeurd? JaSteeman aarzelde even. Je kunt het gerust zeggen, Dick. Je spreekt met Tem. We worden niet beluisterd. Even was er een pauze. Nee maar, ben jij daar, Tom, klinkt Ik ben over vijf minuten bij je, zei hij, voordat hij de hoorn op de haak legde. Even telefoneerde Zopanje over het bureaulijntje naar commissaris Vink. Die gaf zonder veel omhaal zijn goed keuring aan Zopanje's besluit de zaak in handen te nemen. Uit het kastje boven zijn schrijftafel nam de inspec teur het fototoestel mee. Misschien zou het nog te pas komen. Op een motor fiets van het bureau reed Zopanje naar het Oranjeplein. Het politiebureau ligt ongeveer een kilometer van de hogere burgerschool. Hij kan er gemakkelijk binnen vijf minuten zijn. Onder het rijden kan hij niet nala ten nog even aan het gesprek met Piet de Vries te denken. Misschien is dit de zaak waaraan Piet zich had willen wa gen. Gelijktijdig drong het pas goed tot hem door, wat Steeman gezegd had. Leidekker dood! Vermoord! Jaren ge leden was het zijn directeur, een streng mens, maar wel gezien bij zijn leerlin gen. Wat een drama anders, dacht Zo panje: directeur vermoord in zijn school. Wie vzou het gedaan hebben? Wie zou het gedaan hebben? 't Is vijf minuten over halfvier, als een motorfiets het Oranjeplein op komt ryden. Steeman, die met een horloge in zijn hand staat te wachten, begrijpt onmiddellijk dat dit inspecteur Zopanje is. In de hal drukken ze elkaar de hand. Precies op tijd, Tom. Ja, ik heb goed gereden, 't Is dan ook niet druk in de stad. Hij kijkt Steeman even aan. Je ziet een beetje bleek, Dick. Ik ben toch wel geschrokken, zegt Steeman langzaam. Samen lopen ze naar de directeurs kamer. Enig vermoeden? vraagt Zopanje gedempt. In het geheel niet. Natuurlijk zijn er hier wel personen, die me antipa thiek zijn en me daarom eerder ver dacht voorkomen, maar dat mag niet gelden. Onwillekeurig denkt Steeman aan de bleke dienstklopper. We zullen zien, zegt Zopanje, ter wijl hij de deur opendoet, Hier is het dus. I In het aangrenzende vertrek klinktn p-tm.muzlek7 VPRO zso nog het ratelen van de typemachine, dagopening: AVRO 8 00: nieuws en weer- De amanuensis en de concierge zijn berichten; 8.15: gram.muzlek; 8.55: voor de vrouw; 9.00: gram.muzlek. 9.30: water- .35: gram.muzlek; 10 00: mor- maakt, waarop dc samenwonende huis moeders in ons land met afgunst zouden kijken. Maar ja, er is in de bossen nu eenmaal meer ruimte dan in de huizen! Een padvinder pleegt niet te zeggen „smakelijk eten" wanneer men aan tafel gaat., want dat zouden de andere pa trouilles niet kunnen horen En er is juist enige rivaliteit tussen de verschil lende groepen over de vraag, wie het eerst klaar ls. Daarom wordt er een langademige ceremonie gehouden, welke vooral zeer luid en veelzeggend ls. opdat iedereen in de omtrek wete, dat pa trouille die en die de aardappels gaai- heeft. althans deze naar binnen gaat werken. De inwoners van Impeesa roe pen het volgende (we hebben het zo nauwkeurig mogelijk opgeschreven, maar 't kan zijn. dat het nog iets langer is»: hap. hap. hap. happerdehap bik. bik, bik; bikkerdebik éééééééét smakelijk! INDIANEN WAREN OP KRIJGSPAD. Wie een dag dooi het nationale kamp wandelt, doet een massa indrukken op. Vreemde indrukken vaak. Opeens bij voorbeeld, staat, hij tegenover een vrien delijk landhuisje, waarop met forse let ters is geschilderd „squaw shelter". Een vlugge blik in de herinnering brengt uw schrijvende dienaar Karl May weer voor de geest en hij beseft dat in dat huisje Indianenvrouwen moeten vertoe ven. Dat blijkt echter niet zo te zijn. Er wonen de akeela's. padvindersleid sters. die de zorg op zich genomen heb ben voor het ..restaurantwezen". Plotse ling staat ze dan ook voor ons. een blozende padvindster, gelijk een marke tentster met de negotie od een dienblad vóór haar Ze bleek een uitstekende ver koopster te zijn. want ze raakte twee doosjes sigaretten aar» ons kwijt, hoewel we in Ommen nèt een nieuw pakje hadden gekocht. De Indianen zelf zijn er ook! We hebben ze niet gezien mis schien waren ze op het krljgspad maar wel hun woningen. Als we het goed be grepen hebben dragen die vreemde, ron de, hoge tenten de naam van tee-pee. Ze zijn vreemd beschilderd. Afdrukken van berenklauwen en dergelijke dingen schrikken de bezoeker een beetje af. hoewel, als hij nog de moed vindt een blik naar binnen te slaan, hij een goede beloning krijgt. Een Indiaans bed blijkt te bestaan uit een geraamte van hout, waartussen boomsohors aan touwen Ls gespannen. Of er echt op geslapen wordt is een tweede BLAZENDE SCHOTTEN EN HOUTGESCHOEIDE ZWEDEN. De „officiële'' troep-mededelingen ple gen geprikt te worden aan een gelooide huid, zo zagen we het bij de Amersfoor- tersMaar ook bij de Schotten, van wie er 32 in het kamp zijn. Ze dragen lang niet altijd hun hei- geruite rokjes (skllts), maar te onzer ere hebben zij ze even aangedaan. ZIJ onthulden ons. dat zo'n rok een lengte heeft van12 meter. Ze worden om het middel geslagen en dan gesloten. Het grootste deel van de lengte gaat te loor in de massa plooien, die heel dicht op elkaar zitten en erg diep zijn. Er ls een massa aan te strijken, zodat ze bij het werk hun skllts maar liever niet aan doen. De kleuren en ruiten zijn bU ieder anders, want elk geslacht heeft zijn eigen patroon door de eeuwen heen. Jongens wier huis geen bepaalde ruit heeft, dragen de rok met het patroon van het district. Natuurlijk hoorde bij de ruit een doe delzak, dat ingewikkelde Instrument, waarvan de Schotse gasten op reis naar ons land er één hebben verloren. Dat be tekent een flink verlies, want een ..bagpipe" kost maai eventjes driehonderd gulden. Het bespelen is zo'n ingespannen bezigheid «men moet niet alleen blazen, maar ook adem inzuigen, daarbij "ook met de arm lucht in de pijpen persen), dat de gemiddelde Schot het niet langer dan tien minuten achter elkaar uit houdt. De Schotten bleken veel pleizler in het kamp te hebben, evenals trouwens de Zweden, die gistermiddag hun er kentelijkheid voor de uitnodiging van de Nationale Padvindersraad in daden hebben omgccet. Voor de kampeer boerderij hebben ze o.a. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, de voorzitter van de raad, de hoogste onderscheiding aan geboden. welke de Zweedse padvinders voor buitenlanders kennen. Het was een zilveren lelie, en de aanbieding ging gepaard met een Engels toespraakje, aangehoord door de Zweedse troep, wat onwennig in gloednieuwe, glimmend ge lakte. klompen staande. Het begrip „hout" voerde trouwens bij deze kleine plechtigheid geheel de boventoon, want aan de leiding van het kamp werd een houten paard aangeboden, rijk beschil derd met bloemen, en met de namen van de aanbieders. Het paard Ie, onge veer 75 centimeter hoog. woog 20 kilo en bleek een kenmerkend product te zijn voor de Zweedse provincie Dalarna. Dat dit „wooden horse" van de jongens op ..wooden shoes" dankbaar aanvaard werd, spreekt vanzelf. We verdenken de Zweden er echter wel van. dat ze na de plechtigheid de klompen weer gauw verwisseld hebban voor normale schoenen, want toen wc vroegen, hoe ze het schoeisel vonden, was het wat aarzelende antwoord: „Als het regent is het ln de nattigheid lek ker, maar het hout is wel heel hard aan je voeten!'' GELD MOET ER OOK ZIJN Zo'n nationaal kamp kost veel geld en hoewel de jonge deelnemers voor het verblijf in Ommen betalen, heeft men toch getracht nog op andere manieren geld bijeen te krijgen. Zo zal het pu bliek, dat een halve gulden neertelt om het kamp binnen te mogen, vooral zijn ogen moeten richten op de Brink, het grote marktplein in het kamp. dat spe ciaal voor de bezoekers is Ingericht. Daar vindt men naast het restaurant een groot aantal tenten, die Ingericht zijn als expositie-ruimte van grote fir ma's. Eén ding valt dadelijk op: de grote zorg. welke er aan besteed ls. Vooral tenten? waarin getoond wordt wat er op het gebied van handenarbeid e.d. is te bereiken, zijn de moeite waard. Hoog boven de tenten op de Brink rijst de totempaal uit. Een dikke stam, waarin afgrijselijkste koppen zijn gesne den. En wat verderop vindt men de in middels beroemd geworden klokketoren, staaltje van prachtig pionierswerk. ZIEKENZAAL HEEFT HET NIET TE DRUK. „Ga nu ook even kijken in het zieken zaaltje," zei de Amsterdamse vaandrig Frits Gerritsen, die een enthousiast be geleider bleek, toen we hem lachend voor de kampkrant, de Walkie Talkie, aan troffen. Leeg was de zaal zeker niet, want meer dan de helft van de aanwe zige bedden was bezet met overigens niet al te ziek uitziende padvinders. „Geen ernstige zieken", vertelde dr F. L. Oudendal, die hier met enige collega's de scepter zwaait en zijn padvinders- costuum reeds sedert 1908 draagt. De meesten hebben een beetje kou gevat, sommigen hebben wat keelpijn, maar ernstige gevallen zijn er niet. En ook de polikliniek er naast heeft geluk kig weinig bezoek. Drukker heef tmen het in de radio-tent, die afgesloten is met schrikdraad. Daar binnen is het een gezoem van Je welste, en onophoudelijk klinken daar vreemd? zinnen als „Hallo, hallo, hier ls drie Hendrik, hier drie Hendrik. Hoe ls het weerbericht? Hoe is het weerbericht? Over!" En het antwoord, dat aan de Walkie Talkie wordt gegeven, luidde ditmaal: „Temperatuur 17 tot 20 graden. Nu en dan opklaringen." Gelukkig waren die opklaringen er ook, toen des avonds het spel „Vreemde Ajuinen" aan het kampvuur werd opge voerd. VOOR DONDERDAG 10 AUGUSTUS elders in de school. Ze zijn hier niet blijven wachten. De stoel achter het bureau ls nog steeds met het witte laken bedekt. De auto van het Zieken huis #noet nog komen. (Wordt vervolgd) 55). Panda begreep helemaal niet, hoe dat harnas in het bezit van Joris Goedbloed was gekomen. Hij had im mers zélf gezien, dat Hertog Bruno het droeg! Maar Joris was niet van zins nog verder over die aangelegenheid te spre ken. „Komt, manneke, foei: hoe suffend staat gij daar!" sprak Joris. „Voort; zet uw leuk hoedje op. en breng dit harnas aan mijn geliefde neef Isen Grim. die daar buiten zo smartelijk de stonde der hulpe verbeidt!" „Ja maarbegon Panda, doch verder kwam hij niet, want Joris viel hem in de rede: „Gij hebt schoon ge lijk! Ik weet wat ge wilt zeggen. Neen noem de edele Isen Grim niet mijn naam! Wellicht zou het zijn hoogstaand karakter in verlegenheid brengen, zo hij de naam van zijn weldoener wist! Kom, Panda geen getreuzel, doe uw plicht'" En met die woorden duwde hij zijn schildknaap de deur uit. „Zeer vermakelijk", dacht hij bij zich- zelve, toen hij nu een ogenblikje alleen was. „Welk een uitgelezen gelegenheid om die ongemanierde Isen Grim eens een lesje te lezen! Haha!" Maar Panda wist helemaal niet, dat standen, 0 genwljdlng; 10.15: gevarieerde muziek; 10.50: voor de kinderen; 11.00: kamermu ziek. 1145: reportage; 12.00: amusements muziek 12.30: mededelingen; 12.33: „In "l spionnetje": 12.38: plano en orgel: 13 00: nieuws; 13.15: orkestconcert; 13.45: „u kunt het geloven of niet"; 13.50: gram. muzlek; 14 00 „groepsvestlglng ln het buitenland", causerie; 14.10: gram.muzlek; 14.30: plano en zang; 15.00: voor de zie ken; 16.00: muzikale causerie; 16.45: gram.muzlek; 17.00: voor de leugd; 17.50: regeringsuitzending; 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30: zang en plano; 19.00: voor de Jeugd; 19.10: cabaret; 19.25: gram.muzlek; 19.30: dansmuziek: 20.00: j nieuws: 20.05: actualiteiten: 20.15: gram. muzlek: 21.30: „het sprookje van arme Hans", hoorspel; 22.20: gevarieerde muziek; 23 00: nieuws; 23.15: sportactualltelten; 23.3024.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: gram.muzlek: 7.45: morgengebed en Htur- glsche kalender; 8.00: nieuws en weerbe richten. 8.15- gram.muzlek: 9.40: lichte muziek. NCRV 10.00: grammuzlek; 10.15: morgendienst; 10.45: koorzang; KRO 11.00: voor de zieken; 11 45: gram.muzlek; 12.00 angelus; 12.03: amusementsmuziek: 12.30: mededelingen; 12.33: lunchconcert. 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws en katholiek i nieuws; 13.20: gram.muzlek; 13.55: piano recital; NCRV 14.00: gram.muzlek. 14.45: voor de vrouw: 15.30: cello en plano. 16.00: bijbellezing: 16 45: vocaal ensemble, 17.00: l voor de Jeugd; 17.30; voordracht: 17.50: gram.muzlek; 18.15: „de stem van de Christelijke vakbeweging;": 18.30: voor de strijdkrachten: 19.00: nieuws en weerbe- Joris een gemene by-bedoeling had (.oen tïï??.n:,01Sn-Sii£,lïïl:m,« wii of i.l,nkrant, 19.50. nieuws. 19.55. symphonie— hij de Graaf het harnas wilde geven, orkest cn soiist; 21.00: „Germaanse voor- en dus volvoerde hy ernstig zijn op- namen", causerie: 21.20: amusements dracht. Hij ging het paleis uit. vond muziek: 22 00: vocaal kwartet. 22.15: bui- daar bij de muur de ongeklede Graaf I tenlands overzicht: 22.35. gram.muzlek; Isen Grim, en sprak waardig: „Hier 22.45: avondoverdenklne: 23.00: nieuws: hrpner ik 11 iptc nptc nm osti tp t-rplrVpn '23.15 24.00 gram.muzlek. Verz.pr.; 21.00 Gram.; 22.15 Olde Tyme Dance Orch.; 23.00 Gram. H)n 4 distributienet: 7.15 Gram.; 7.50 Lift up your hearts; 8.10 Cone.; 9.05 Gram.; 10.00 Verz.pr.: 10.30 Feuilleton; 10.45 Verz.pr.; 11.00 Samba ork.; 11.30 Negro spirituals; 11.45 Zlgeunermuz 12.00 Gram.; 12.20 Strauss; 12.30 v. d. Arbeiders; 13.00 Ork. Phillips; 13.45 v. d. kinderen; 14.00 BBC Northern Orch.; 15.00 Ork. Frecdman; 15.45 Nedcrl. caba ret: 16.00 West Vlaamse comp.; 16.15 London Studio Concerts; 16.45 BBC Schots Var. ork.; 17.30 Ultwlssellngs- progr. (Helsinki); 18.00 Ork. Cavlll; 18.30 Jamboree; 19 00 Gram,; 19.45 Causerie; 20.00 Casinoconc.; 20.30 Your song para de: 21.00 Gevar. muz.: 21.45 Zang; 22.15 Dansmuz.; 23.00 Rhythm, muz.; 23.15 Haw. Seren. breng ik u iets nets om aan te trekken. van iemand die onbekend wenst te blij ven!" Lijn 3 distributienet: 7 05 Oram 7 30 Gymn.; 7.50 Gram.: 8 05 Conc.; 9.10 Aha'" krPPt dP Graaf terwiil hil I Verzpr': 10 00 °rg'; 10 30 Re*ent °rch „Ana. Kreet ae uraai, terwijl nij n 00 Mrs Dale-S Dagboek; 11.15 Light van vreugde een luchtsprong maakte. Oroh 1200 Operette aria's; 12.15 Ork „Eindelijk! Nu ik moet zeggen dat saintal: 3.15 Gram: 1-4.00 Casinoconc.: het tijd werd dat Je plichtsgevoel terug- 1500 Gram.; 16 00 Casinoconc 17.10 keerde!" I Ens. Joe Heyne; 18.00 v. d. sold.; 19JO AGENDA DONDERDAG. Zoeterwoud8eweg: Buitengewone aan deelhoudersvergadering N.V. Ned. Electro- laschmlj. 11 uur voorm.; Jaarvergadering Idem te Hi uur voorm. DAGELIJKS. Den Haag (Gebouw K. en W): Re vue „Den Haag leeft weer' 8 uur nam. BIOSCOPEN. Trianon „Het Jolige Weeuwtje" (18 J.), Zondag 2.15, 4.30. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 eo 9.15 uur. Rex ,,'t Is feest vandaag (alle I.). Zondag 2.15. 4.15, 7 15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Lldo „Lied van het Zuiden" (alle 1.). Zondag 2 15. 4.15. 7 en 9 16 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Loxor „IJscoman.Kijk ultl" (14 J.) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9 15 uur. Casino .,Ha. die zeeroverl" (14 Zon dag 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen. 7 en 9.15 uur; 2 30 uur vacuntle-matl- nee „Alleen op de wereld" (alle l.). I BM (MINS I Kl.l.l N« iLN ENZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van dieren, 106 uur; 's Zonr1ae> 1—5 uur (Uit 13 Seiitember 1. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 5 Aug 13 uur tot Zaterdae 12 Aug 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok. Ra- 1 penburg 9. Tel 24807 en de Apotheek Tot Hulp der Mensehheld". Hooigracht 48 Tel 21060. Te Oegslgeest door de Oegst- geester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. T«- I lefoon 26274.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5