Amerikanen zijn in Korea tot de tegenaanval overgegaan Op Soestdijk hangen twee paardenlioofdstellen aan de muur Militairen, padvinders, Indianen en Amerikanen brachten Irene geschenken WEERBERICHT Bloedige botsing tussen Ned. en Ind. militairen in Makassar Nederlands kolonialisme dient geliquideerd te worden" 89ste Jaargang MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 No. 27068 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Bepin van een zware stoot" taan over een nieuwe anti-tankgranaat va een a e stool beschikken waarvan ze evenwel een Amerikaanse mariniers en eenheden zeer zuinig gebruik zullen moeten ma- van de 25ste divisie zijn hedenochtend ken. daar het nieuwe wapen nog maar met steun van mare artillerie en in beperkte mate voorhanden is. tanks in de Zuidwestelijke sector bij Mé: deze granaat, die met 105 m m - Tsjindioe ccn grootscheeps offensief kanonnen wordt afgevuurd, kunnen begonnen. Amerikaanse woordvoerders volgens een officier van de betrokken noemden de actie „het begin van ccn dienstera, alle tot dusver bestaande ge- zware stoot". vechtswagens worden uitgeschakeld Jaarrapport van Trygve Lie 20-JARIG PLAN VOOR DE VREDE. De secretaris-generaal van de organi satie der V.N., Trygve Lie, zegt in zijn vijfde jaarlijkse rapport aan de alge mene vergadering, dat de hoofdoorzaak vari de huidige internationale crisis ge legen is in het feit, dat de grote mo gendheden er niet in geslaagd zijn vre desverdragen te sluiten met Duitsland en Japan. „De aanval van Noord-Koreaanse troepen op de republiek Zuid-Korea" was „de jongste en ergste crisis van een reeks gevaarlijke crises, die hoofdzake- lijk zijn ontstaan als gevolg van de m:s- I Verondersteld wordt, dat met deze gra- lukking om een collectief veiligheids- Gemoedelijke ontvangst Sinds Zaterdag hangt in Paleis Soestdijk een paardenhoofdstel aan de muur. Of beter: er hangen cr Uvee. Op een soort schildersezel han gende werden ze kort na elf uur het Paleis binnengedragen door ccn de legatie van het garderegiment Prin ses Irene met aan het hoofd majoor L. Th. F. J. S. van Embden, waarne mend commandant van het regiment. Het was het cadeau, dat dit leger onderdeel de jarige Prinses Irene aanbood. De 11 jaar geworden Prinses en haar ouckte zusje vlogen op het originele cïdeau at en bekeken het aan alle kanten. Ook de Koningin kwam er on middellijk bijstaan. „Het zijn twee paarden'noofdstellen" zei de Koningin. „Daar orofiteer jij maar van, Trix. .Natuurlijk" was "t antwoord., Irene kan toch niet met twee paarden hoofdstel en tegelijk rijden." Dat was een on tegenzeggelijk steekhoudend argument en- het instemmend knikje van Prinses Irene wees er duidelijk op. dat de heilt van het cadeau, zij het dan geen eigen dom van Prinses Beatrix zal werden, can toch zeker in blijvende bruikleen aan haar zal worden afgestaan. LUCHTSTRIJDKRACHTEN HADDEN DE PRIMEUR. De paarden hoofdstellen waren niet ce eerste cadeaux, die op Soestdijx vierden binnengedragen. Het ee^'st" aznbiedingsrecht viel ditmaal ten dee. aan de luchtstrijdkrachten, die namens alle strijdkrachten de gebruikelijke cassette met tafelzilver aanboden. Het was een warme dag en daarom h3d de Koningin besloten, dat de aan bieding der geschenken in de in de zon badende tuin achter het Paleis zou ge beuren. Kapitein vlieger W. de Vries van de vliegbasis Twente, adjudant-onderofli- cier vlieger-waarnemer W. J. Holswil- der van de „Transva" op Valkenburg, sergeant J. Reneynse van de vliegbasis Woensdrecht, korporaal P. van Heer- beek van de vliegbasis Leeuwarden en de dienstplichtig soldaat A. C. Munck van de vliegbasis Gilze Rijen boden de cassette aan. Maar zij zouden geen vaardige zonen van de luchtstrijd krachten zijn geweest, wanneer zij niet de enorme taart bij zich hadden ge had waarop een reusachtige Gloster Metoor van marsepein zweefde. Elf kaarsjes omkransten het gevaar te, waarop links de vliegersvink. rechts de waaraemersvink en daarboven het algemeen vliegerswapen in marsepein varen afgebeeld. MARIJKE WORDT KABOUTER. Na de militairen kwamen de pad- vindsters. Het was een groep van de Nederlandse Gidsenbeweging uit Heemstede, die thans in Soest kam peert. Prinses Irene stak haar rech terhand uit om de meisjes te begroe ten. „Ik zou maar een linkerhand ?evcn," zei de Koningin. Dat had Prinses Irene kennelijk in de ver- jaardaesstemming vergeten. Prinses Margriet schudde ook handen. Rechter. „Die weet van linkerhanden nog niets af." merkte de Koningin °P, die zelf prompt alle meisjes de linkerhand schudde. Het was een soort kabouterhuisje electrisch licht er in, dat de pad- IETS MINDER WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: veranderlijke bewolking met plaatse- luk enkele regen- of onweersbuien, k-wakkg tot matige veranderlijke wind en Iets minder warm. tOpgemaakt te 10 uur). 8 Augustus. Zon op: 5.ii uur; onder: 20.19 uur. Maan op: 23.56 uur. onder. 17.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 10 36 en 23.13 uur. vlndsters aanboden. Tonny Spierings, een 14-jarige padvindster uit Heemste de had het gemaakt en ze overhandig de het met de trots van een volleerd h u izenbou wk und ig e De Koningin en de Prins spraken enige tijd met de meisjes, waarbij de Vorstin vertelde, dat Prinses Marijke in de komende winter kabouter zal worden. GOUDEN APPEL EN GEVOLG. Nauwelijks had zij deze woorden uit gesproken of enig wild-west aandoen de kreten weerklonken. Vijf Indianen in de hun eigen klederdracht, met ve ren op ne beschilderde hoefden kwamen binnen. ,.Ik ben Apikwana" zei de Indianen- hoofdman tegen prinses Irene en hij haastte zich er aan toe te voegen: „Dat betekent gouden appel". De gouden ap pel en zjjn vier metgezellen waren des ochtends vroeg gestart uit het padvinderskamp in Ommen. Apikwana kruiste de handen voor de borst in een eerbiedige Indiansngroet. De stralende zon was een echte ver- jaarsverrassing voor Prinses Irene, die hierdoor in staat was hoor gasten in de tuin te ontvangen. De leden van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis, die op het ogenblik in Nederland vertoeven, woren naar Soestdijk gekomen om de prinses een boek oon te bieden (links boven). Namens het gehele Nederlandse leger bood een deputatie van de Lucht strijdkrachten een deel van de cassette oan, die pas over enige jaren com pleet zal zijn (rechts boven). Als Indianen geklede padvinders uit Ommen hadden voor de jarige een fles vuurwater" meegebracht (links onder). Ook de meisjespodvinders kwamen haar medepodvindster gelukwensen en schonken hoor een schemerlampje, in de vorm van een kabouterhuisje (rechts onder). aanbieden. Het waren leden van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis, die op het ogenblik in Nederland vertoeven. Met niet minder gemak dan hun rode breeders bewogen zij zich in de Paleis tuin. Zij hadden een doos waterverf- -- tubes bij zich ter compensatie van hun Hij haalae een indrukwekkend stuk oorspronkelijke geschenk, dat zich nog rv»r. omf»nr ie> \mr\run n 11 r, ttro o nro rj n 11 1 perkament te voorschijn, waarvan hy de in het Nederlands vertaalde India nentaal vlot en onbevangen voorlas. De gouden appel kondigde aan. dat hij en de zijnen het „ideale vuurwater" naar het Paleis brachten, bekend om zijn verkwikkende kracht. Het vuurwa ter bleek overigens een drank te zijn, waartegen de Bond van Geheelonthou ders niet het minste bezwaar zou kun nen hebben. Het is echter de vraag of de voorvaderen van Apikwana zich dagelijks met dezelfde drank laafden.... De Indianen beden de Koninklijke Familie hun uurwater aan en kregen ais tegenprestatie een glas limonade aangeboden. AMERIKAANS JEUGD RODE KRUIS. Op de Indianen volgden landslieden van hetzelfde continent, Amerika, die op hun beurt een geschenk kwamen op een mailboot ergens op de oceaan bevindt en pas over een paar dagen op Paleis Soestdijk zal arriveren. Prinses Irene en Prinses Beatrix ble ken hun Engels nog in genen dele vergeten te zijn! Zij dankten cle Amerikanen drie meisjes en jon gens voor het welkome geschenk. De Prins onderhield zich geruime tyd met de Amerikanen. „U treft het met het weer," zei hij. Het hier in de afgelopen dagen zo slecht geweest als in geen ander land mo gelijk is. Met uitzondering van En geland natuurlijk Toen kwam de bokkewagen. En daar mee de verjaardagsrit. Alle Prinsesjes klommen er in en onder de luide toe juichingen der Yankees verdween de jarige met haar zusjes in de uitge strekte tuinen achter het paleis. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Guerilla-aanval op K.L.- kamp aanleiding De spanning tussen Nederlandse en Indonesische strijdkrachten in en rond Makassar, die reeds gedurende enige dagen zeer hevig was geweest, is tot een uitbarsting gekomen. Er hebben bloedige botsingen plaats ge had. Naar Aneta van welingelichte zijde verneemt, zijn de ongeregeldhe den Zaterdagavond begonnen met een overval op het kampement van het Koninklijke Leger (kampement van oud KNIL-troepcn, die thans do K.L.-status hebben) door guerilla's. Hierop zijn de voormalige KNIL sol daten Zondagochtend tot de aanval overgegaan en „veegden Makassar schoon". Zondagochtend heeft een vliegtuig van de luchtmacht het mi litaire kampement van de lucht uit gemitrailleerd. Naar onbevestigde geruchten zou ook de stad Makassar van de haven uit bescnoten zyn. Onmiadeüü* na het bekend worden van de eerste berichten te Djakarta heeft de chef-staf kol. Simatcepang een- onderhoud gehad met de sultan van Djokja. Via radio Djakarta hebben gen.-ma joor J. A. Scheffelaer, de commandant der Nederlandse rayons in Indonesië en kolonel Simatoepang, chef staf van de APRIS, tot de Nederlandse en de Indonesische strijdkrachten een oproeD gericht „om alle vijandelijkheden om en in Makassar onmiddellijk te staken en verder zinloos bloedvergieten te voorkomen." Voorts is medegedeeld, dat generaal Scheffelaer en kolonel Sima toepang, alsmede de commandant van de A. P. R I S. in de Grote Oost, kolonel Ka- wilarang, vandaag te Makassar zouden aankomen „om voorlopige maatregelen te treffen." Radio Makassar en de PTT zender te Makassar zijn uit de aether, zodat het verkrijgen van nauwkeurige gege vens over het gebeurde belemmerd wordt. naat pantserplaten van 12 duim. d l van In een communiqué van het achtste ruim 30 cm., kunnen j.vorden doorboord leger wordt gezegd, dat „gevechten van minder belang van aanvallende aard" Een Zuid-Afrikaans escadrille jagers aan het Koreaanse front plaats hebben zai spoedig naar Korea vertrekken Zsj Een Amerikaans bataljon was door telt 16 vliegtuigen. 20 Augustus vertrekt Noord-Koreanen aangevallen en uit de een contingent van 4.500 Turkse troepen. posities langs het front, lopend" van het i v gebied van Taegoe naar het Noord-Oos- I ten van Tsjindjoe. verdreven. Verste. - „1 uivarrr,,, - tof :n Peking zou zyn en dat een com- worn en «1 de Ai^erikLnse Dosttles wêr"1 m'jnis:isch generaal met 300 000 man in den heroverd AmellkaanSe p0Slt,eS Wet opstand zou zijn gekomen, doch bevcs- Reuters correspondent aan het frontvonden deze berichten nog niet. meldt, dat nieuw uit Hawaii aangeko men eenheden en eenheden van h-t CHINESE NATIONALISTEN 25ste regiment een driedelige aanval in VALLEN SCHEEPSCONCEN- de richting van Tsjmdjoe maken. Een TR w pas, vijf k.m. ten Zuid-Westen van Tsjingjongi. waar de Noordelijken gis- Bommenwerpers en gevechtsvliegtui- teren een Amerikaanse aanval afsloe-1 gen van de Chinese nationalisten zijn gen en vier tanks vernietigden, diende i gisteren van Formosa opgestegen om als het uitgangspunt van de Amerl- i communistische schepenconcentraties kaanse aanval, in het centrum valt het1 aan de overliggende kust aan te vallen, vijfde „combat team" uit Hawaii aan in Volgens het Chinese nationalistiscns de richting van Pansong, 25 km. ten persbureau hebben zij meer dan 100 jon- Oosten van Tsjindjoe. De ..leathernecks" ken en andere lichte schepen vernietigd. vielen zwaar aan langs de kustweg van Kosong naar Satsjon. Amerikaanse ar tillerie vernietigde een Noordelijke een heid, die negen km. ten Westen ^an Waegwan gereed stond om de Naktong over te steken. Zuid-Koreaanse troepen ontdekten de Noordelijken en verzochten om artilleriesteun. Na de beschieting telde een Zuld-Koreaanse eenheid dc lijken van meer dan 500 Noord-Korea- nen. Een later Amerikaans communiqué verklaarde, dat een „Amerikaanse aanval volgens de plannen" verliep. Mustangs vielen Noord-Koreaanse vliegtuigen aan, vernietigden negen Jaks en beschadigden andere toestellen. De schade is daarmede gebracht op het verlies van 18 vernielde jachtvliegtuigen en 12 „waarschijnlijk" vernielde toestel len. Er werd voor het eerst een aanval op Namtsjong gedaan, waar de Noorde lijken, naar men gelooft, vliegtuigen verbergen. Er werden verschillende andere plaat sen met bommen bestookt. Of de Noord-Koreanen er In geslaagd zijn de Naktong over te steken, is een vraag. Een bataljon, dat er in geslaagd was, is door Zuid-Koreanen vernietigd. De verdere berichten zijn echter onsa menhangend. De Amerikaanse troepen zullen voor- Amerikaans superfort neergestort 17 DODEN, 50 GEWONDEN. Zaterdag is tegen middernacht een Amerikaans superfort, geladen met bommen en 36.000 liter benzine, kort nadat het van de luchtbasis Suisun in California was opgestegen, neergestort en ontploft. 17 personen kwamen om het leven, 2 worden vermist en 50 wer den gewond. Het toestel stortte neer op slechts 30 meter afstand van een woon wagenkamp. waar 200 gezinnen van le den der luchtmacht wonen. De bestuur der van het toestel en zijn plaatsver vanger kwamen er zonder ernstige ver wondingen van af. 10 van de 20 Inzit tenden kwamen om het leven. Twee an dere leden van de bemanning worden vermist. De andere 7 lijken, die men le voorschijn haalde, zijn waarschijnlijk van de brandweerlieden der luchtmacht, die door de ontploffing verrast werden toen zij te hulp snelden. De explosie sloeg een gat van 2 meter diep en 200 meter doorsnee in de grond De bewo ners van het kamp konden voor de ex plosie uit de gevaarlijke zone verwijderd worden. ATOOMBOM-SCHUILKELDERS ONDER NEW YORK. Een voorstel om voor twee milliard dollar schuilkelders tegen atoombom men onder de stad New York te bouwen, is door burgemeester O Dwyer bekend gemaakt. In vredestijd kunnen de schuilkelders als garages gebruikt worden. In militaire kringen op Formosa werd verklaard, dat de aanval een krachtiger luchtoffensief tegen „de communisti sche invasievoorbereidingen" Inluidt. SNELLERE OPLEIDING VOOR AMERIKAANSE DIVISIES. „Nieuwe onconventionele methoden" worden bij het Amerikaanse leger inge voerd om de opleiding te versnellen. ?o heeft generaal Mark Clark, het hoofd van het Amerikaanse veldleger meege deeld. Deze methoden maken het mogelijk een nieuwe divisie troepen in negen maanden in plaats van vijftien ge- Vechtsklaar te maken. stelsel in het leven te roeven, gebaseerd op universele aanvaarding". Lie verklaart verder, dat het „thans duidelijk moet zijn, dat de invoering van een stelsel der V.N- van collectieve vei ligheid zoals voorzien in het Handvest, slechts verwacht kan worden, Indien het voortspruit uit of gepaard gaat met een regeling van de conflicten om macht en positie, voortvloeiend uit de nederlaag van Duitsland en Japan". Wat betreft de kwestie van de Chi nese vertegenwoordiging in de V. N. laat Lie sterk doorschemeren, dat hij voo.-. stander is van een vertegenwoordiging van communistisch China Lie verklaart in zijn rapport nog, dat, wanneer eenmaal de vrede ln Korea is hersteld, het meer dan ooit belangrijk zal zijn, een nieuwe poging te doen om door overleg, bemiddeling en verzoening te geraken tot de oplossing van de ge schillen, die de wereld verdelen" en ons allen tot een derde wereldoorlog dreigen te veroordlen". Lie maakt bekend, dat hij zijn 20-jarig plan voor de vrede op de voorlopige agenda van de algemene vergadering heeft geplaatst ten einde dc V.N. nieuw leven in te blazen. Hy had het plan besproken met regerings leiders by zyn bezoeken aan Washing ton, Londen, Parijs en Moskou in het voorjaar. Dc noodzaak van een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der grote mogendheden zou groter zijn dan ooit, wanneer de V.N. er in geslaagd waren de vrede op Korea te herstellen. Het rapport van Lie bevat ten slotte een pleidooi voor het opvoeren van de levensstandaard in Azië e^ Afrika. Indonesische conclusie van Nieuw-Guinea-rapport Unieconferentie wellicht eerst in September Vóór zijn vertrek naar Djakarta, ten einde de Indonesische Regering het rapport van de gemengde Nieuw- Guinea Commissie aan te bieden, heeft mr Moh Yamin, Indonesisch lid van de commissie zijn visie op het betrokken vraagstuk gegevqn. Het Indonesische hoofdbestanddeel van het rapport is samengevat in een resumé van 25 punten, die tenslotte in één conclusie zijn weer te geven namelijk: het Nederlands kolonia- nisme dient ook in Nieuw-Guinea ge liquideerd te worden. Ondanks de meningsverschillen, aldus de heer Yamin, meen ik dat een oplossing wel degelijk te bereiken is langs de wesr van dc vreedzame onderhamle- neteligste pi.obleem hngen waartoe nog deze maand ol tt-;~ anders in September de tweede Unie- conferentie zal worden gehouden. Het rapport der gemengde commissie zal deze besprekingen tot basis dienen. De medewerking van de autoriteiten op Nieuw-Guinea loofde de heer Yamin zeer. Wat zijn persoonlijke indrukken be treft zeide de heer Yamin: „Mijn waar nemingen hebben mij gesterkt in de idee. dat zowel de bevolking van Irian als het land zelf volkomen Indonesisch zijn. Inmiddels is de Nederlandse Rege ring goed op weg er de koloniale ver houdingen te consolideren". Mr Yamin vergeleek het Iriaanse ge schil met de Koreaanse kwestie en met de moeilijkheden tussen Oost- en West- Duitsland. „Te weinig" zo zeide hij „beschouwt het Westen de vraagstuk ken van binnen uit. Indonesië. Korea en Duitsland zouden op dit ogenblik een heden zijn ware het niet. dat invloeden van buiten de eenwording in de weg staan". AUSTRALISCHE AGITATIE OF COMMUNISTISCHE DREIGING? Het conservatieve blad „Sydney Mor ning Herald" schreef Zaterdag dat de PRINSES ELISABETH VERWACHT VOLGENDE WEEK TWEEDE BABY. Van Buckingham Palace wordt verno men, dat Prinses Elisabeth de geboorte van haar tweede kind. dat de derde plaats ln de opvolging voor de Britse troon zal bezetten over een week ver wacht. Men verklaart ten paleize, dat het kind, zo het een meisje is, Anne zal ge noemd worden. OOST-EUROPESE SPIONNEN IN ZWEDEN. Communistische spionnen uit Oost- Europa worden Zweden binnen- en uit gesmokkeld als zeelieden van Poolse schepen, zo is door de Zweedse veilig heidspolitie bekend gemaakt. De spionnen, die te Stockholm. Go thenburg. Lulea of andere havens aan komen, doen hun werk soms gedurende het laden en lossen van het schip, als zij met de andere zeelieden van boord gaan, en soms lossen zij andere spionnc-n af, met wie zij van identiteitspapieren wisselen In andere gevallen, aldus de Zweedse politie, wenden de spionnen voor. dat zij vluchtelingen zijn en vragen zij asyl in Zweden. De helft van de Poolse zee lieden, die asyl hebben gevraagd, zijn spionnen gebleken. Australische Regering inlichtingen heeft ontvangen, volgens welke com munistische agenten een opstand voorbereiden op Nieuw-Guinea. Het blad zegt verder uit gezaghebbende bronnen te hebben vernomen, dat in de loop van de jongste maanden bui tenlandse agenten, zowel Europeanen als kleurlingen, Australisch Nieuw- Guinea zijn binnengedrongen. (Het is moeilijk, dit bericht naar waarde te schotten nu Australië op tal loze wijzen een vinger in de pap pro beert te krijgen in de oplossing van het Nieuw-Guinea-probleem. Het ingang doen vinden van de idee. dat het com munisme Australië bedreigt via Nieuw- Guinea zou internationaal gezien b.v. in Amerikaanse ogen een motief kun nen zijn, Australië die vinger in het der Nederlands Indonesische Unie te laten steken. Anderzijds is het allerminst onwaar schijnlijk dat het communisme ook de politieke moeilijkheden inzake Nieuw- Guinea op de gebruikelijke wijze zal uitbuiten. Red. LD.). 28 studenten, allen lid van de Wereld raad der Kerken, en afkomstig uit de Verenigde Staten, Engeland, Neder land, Zwitserland, Frankrijk, Denemar ken cn Duitsland zelf, helpen aan het herstel van het in de oorlog zwaar beschadigde Elizabeth ziekenhuis te Berlijn. Een groepje studenten bezig met het opruimen vari puin. Hulp na het plan-Marshall? Een hooggeplaatste zegsman heeft verklaard, dat de Koreaanse crisis er vele functionnarissen te Washington van heeft overtuigd, dat de Verenigde Staten na afloop van het plan-Marshall op grote schaal hulp aan West-Europa zullen moeten blijven verlenen. Overschakeling van Europa's produc tie-capaciteit op wapens zou de moge lijkheid tot exporteren verkleinen. On- der druk van een bewapeningsprogram zouden voorts de prijzen de neiging tot stijgen vertonen. In ambtelijke kringen gelooft men. dat deze nadelige gevolgen voor West-Europa, die de kloof tussen de dollars, die het verdient en die hec nodig heeft, verbreden, verdere finan ciële hulp van Amerika nodig zullen maken om Europa economisch sterk te houden en militair krachtg te maken. Westelijke Grote Drie half September bijeen? Volgens een bericht van de „New York Times" uit Washington zullen de minis ters van buitenlandse zaken van de V S., Engeland en Frankrijk op 13 en 14 Sep tember te New-York bijeen komen om een gemeenschappelijke politiek te be palen Inzake Korea en eventuele Rus sische agressie. De volgende twee dagen vergaderen de twaalf ministers van buitenlandse zaken van de Noord-Atlantische raad. Deze twee vergaderingen zullen onmid dellijk voorafgaan aan de opening van a» algemene vergadering der V. N. op 19 September. GELOOFSSTRIJD IN OOST- DUITSLAND. Zowel de R.K. als de Evangelische Kerk in de Sovjet-zone van Duitsland hebben gisteren van de kansel een her derlijk schrijven doen voorlezen, waarin een aanval wordt gedaan op de Oost- Duitse regering. De katholieke brief had betrekking op ce pogingen van de communisten uit de Oostelijke zone, priesters over te halen tot ondertekening van de „Stockholmse vredesoproep". Dr Otto Dibellus, bisschop van Berlijn en hoofd van de Duitse Evangelische Kerk. las In een overvolle kerk in de Sovjet-zone een herderlijk schrijven vnor. waarin ontkend won da', de kerk in Duitsland naar macht streeft, zoals de communisten verklaren.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1