Groenoords" vacantie - programma dubbel en dwars geslaagd TYPEN STENO Geen gezwerf langs de straat maar sport en spel Met een enkel woord van een handelsreiziger Neemt een voorbeeld aan de Deense portier ZATERDAG 5 AUGUSTUS (Van een onzer redacteuren). Kinderen kunnen heel aardig: zijn maar soms Geen weg is dan met hen te bezeilen! Zij laten moeder maar praten, zij lachen om boze blik ken van vader, en agenten die zUn zij vaak te slim af! Daar thuis geen of onvoldoende ruimte is om hun energie kwyt te raken, trekken zij de straat op. Een bal is gauw gevonden en ieder stukje straat kan ais voetbalveld dienen; altijd wonen er wel mensen in de buurt, die „gepest" kunnen worden, terwijl ruitjes steeds een niet te weerstane aantrekkings kracht uitoefenen op knapen, die met hun ziel onder de arm rondlopen. Gro0ts slotfeest op 23 Augustus Vooral thans, in de vacantiedagen, is het probleem hoe de kinderen bezig te houden van grote importantie. En dat werkelijk niet alleen omdat wij „grote mensen" dat „pesten" onaan genaam vinden, ook niet omdat die ka potte ruitjes ons het vel over het been halen, noch daar het voetballen overal en nergens ons irriteert, maar vooral daar het voor de kinderen zélf het beste is verreweg het beste dat zij niet van 's morgens vroeg tot in de avond uren op straat zwerven. Asphalt-jeugd", „schoffies", „straat- schendertjes", het zijn géén goede ter men voor de kinderen, die, door welke zijn, zodat onze stad ook niet gezegend is met portiers, die de kinderen bezig kunnen houden. Maar wel bestaat ln onze Sleutelstad de Buurt- en Speel tuinvereniging „Groenoord", welke niet alleen het gehele jaar door kinderen aantrekt in haar speeltuin de Ge meenteraad besloot onlangs nog haar terrein te vergroten maar voor de grote vacantie een aantrekkelijk en ge varieerd programma heeft opgesteld, waardoor de ongeorganiseerde jeugd een georganiseerde wordt. Hiervoor mag men niet anders dan zeer dankbaar zijn, vooral daar de kinderen, die zo gelukkig zijn mee te mogen doen en dat zijn er ruim 300! hun krachten nu niet ver knoeien aan allerlei baldadigheid. Groenoord B—Damping B 120. Noorderkwartier vrijgeloot. Donderdag a.s. zullen winnaars- en verliezers-ronden gespeeld worden. Men kan er verzekerd van zijn, dat op de grasmat de stukken er af zullen vliegen! Er zal zonder enige twijfel tot het uiterste gevochten worden om in het bezit te geraken van een der prachtige prijzen. Acht bekers, twee wisselbekers, twee lauwertakken en vijf medailles liggen klaar om aan het einde van de drie vacantie-weken uit gereikt te worden mèt de prijzen voor al de andere wedstrijden tij dens het grote slotfeest, dat op Woens dag 23 Augustus gehouden zal worden op de speeltuin „Groenoord". Gisteren werd door de oudsten (8 tot en met 14 jaar) een fikse wandeling ge maakt door de Staats-dennenbossen bij Noordwijkerhout. Het behoeft geen be toog. dat de kinderen dit reusachtig vonden GÉÉN WANKLANKEN GEHOORD. Komende week ziet. het programma er weer even aantrekkelijk uit als het af gelopen. Maandag hengelwedstrijden be nevens sport en spel en zweefvliegde- monstraties in de Leidse Hout (\velke Hollandse jongen stelt geen belang in het experimenteren met model-Vlieg tuigen?), Dinsdag een goede fietstocht, handbalwedstrijden en in de middag zwemdemonstraties in „De Zijl", Woens dag een wandeltocht en Donderdag als hoogtepunt- van de week de voetbalwed strijden, die de beslissing naderbij moe- omstandigheid dan ook, de straat tot speelterrein hebben. „Ongeorganiseerde jeugd", dat is de juiste kwalificatie. Daarom moeten vele mensen zich er voor spannen, dat Nederlands hoop en t.oekon\st de vacantiedagen vooral op prettige, gezonde en energie-absorbe rende wijze doorbrengt. „PORTIER UIT FILM „KINDEREN VAN DE STRAAT" BEGREEP HET! Wjj moeten trachten allen te han delen zoals de begrijpende portier- huisbewaarder uit de Deense film „Kinderen van de Straat", die hier onlangs vertoond werd. De portier zag, toen hy zyn dienst aanvaardde, een twintigtal brutale feitelijk hóógst brutale jongens en meisjes, die iedereen het leven zuur en ondragelijk maakten om de dood eenvoudige reden, dat zij niets anders te doen hadden. Die oude en met veel liefde voor kinderen gezegende portier wist de juiste snaar te raken: hy wekte hun belangstelling op voor knutselen, timmeren, schilderen enz. Binnen korte tijd waren die onhandel bare en ongelooflijk vervelende kin deren nu wel niet toonbeelden van deugd en netheid geworden wat oók weer niet alles genoemd kan worden maar toch knapen en meisjes, die hun vrije tijd niet meer op de straat doorbrachten, maar daar, waar zij j „geen kwaad" konden doen: in een j prettige werkplaats, zwoegend aan al-1 lerlei karweitjes. Nu kent Lelden niet woonblokken, -zoals er in Denemarken velo te vmden AGENDA MAANDAG. Oegsteeest (Laan van Oud Poel geest 13): Aandeelhoudersvergadering N.V. Handelsmii vJi. Sloos en De Jong 9 uur voorm.; Idem N.V. vh. Gez. Dlrks. 10 uur voorm, DONDERDAG. ZoeterwoudsewegBuitengewone aan deelhoudersvergadering N.V. Ned. Electro- laschmlj. 11 uur voorm., Jaarvergadering idem te 111 uur voorm DAGELIJKS. Den Haag (Gebouw K. en W.)Re vue „Den Haag leeft weer' 8 uur nam. BIOSCOPEN. Trianon „Het Jolige Weëuwtje" (18 J,). Zondag 2.15, 4 30. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2-30. 7 en 9.15 uur. Rcx ,,'t Is feest vandaag (alle 1.). Zondag 2.15, 415. 7 15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Lldo „Lied van het Zuiden" (alle 1.). Zondag 2 15. 4.15. 7 en 915 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9 15 uur. Luxor „IJscoman.Kijk uit!" (14 J.) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino ..Ha, die zeerover!" (14 J.). Zon dag 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 7 en 9.15 uur; 2.30 uur vacantie-matl- nee „Alleen op de wereld" (alle 1.). TKNTOONS'I ELI.INDEN. ENZ, Ryksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling van dieren. 105 uur; 's Zondags 1—5 uur (tot 13 S^demberl De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren van Bockel, D. C. den Haan, de Jager, Kors en Veldhuyzen. Te Oegstgeest door dr. LamenBaron, Telef. 21610. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Aug. 13 uur tot Zaterdag 12 Aug. 8 uur waargenomen door cie Apotheek Kok. Ra penburg 9. Te! :'.4ru7 en de Apotheek ..Tot Hulp der Monschheld". Hooigracht 43. Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegst- gcester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, Te lefoon 26274. Maandenlang heeft- de permanente vacantie-commissie onder de energieke leiding van de secretaris van het bestuur der Vereniging, de heer W. H. van der Linden, besprekingen gevoerd om alles goed en op tijd in kannen en kruiken te krijgen. Een huis-aan-huis collecte werd in de buurt gehouden om een deel van de benodigde fondsen bij elkaar te krij gen, terwijl verder met autobusonderne- mingen, directies van bedrijven en auto riteiten contact moest worden opgeno men, zodat niets spaak zou kunnen lopen. Een gemeentelijke subsidie zal aan het einde der vacantie verstrekt worden. Uitgebreid voetbal-tournooi MAAR LIEFST 17 PRIJZEN. Tot op de dag van gisteren is er niets spaak gelopen! Maandag werd er een zeer geanimeer de hengelwedstrijd gehouden In de Vliet, terwijl zij, die niet hieraan deelnamen, ln de Leidse Hout zich met sport en spel vermaakten. In de morgenuren van Dinsdag stond een hoogtepunt op het programma: een bezoek aan Avifauna te Alphen a. d. Rijn voor hen, die in het bezit van een fiets zijn. De leidsters t die lang geen lichte taak hebben, zo dat hen zeker lof toekomt vergaten bijkans op de kinderen te letten, zo moesten zij lachen om al die knaapjes en meisjes, die zioh uiterst vrolijk maak ten om de schone, fraaie, elegante en soms zonderlinge dieren, die te bewon deren waren. Donderdag konden de voetballers hun hart ophalen. Toen werd een uit gebreid tournooi uitgevochten op de velden van LDWS. Vele verenigingen namen deel aan dit geheel door „Groenoord" in elkaar gezette festijn. De uitslagen van de spannende wed strijden waren als volgt (gespeeld werd tweemaal een half uur) Afd. A. Marelita A—Vogelwijk A 1—2. Demping AR. de Watertoren A 06. Morschkw. AGroenoord A 010. Westerkw. ANoorderkw. A 61. Afd. B. Vogelwijk B—Morschkw. B 22 (Vogelwijk won na strafschop) Neen, Groenoord" heeft nog geen. zeepkist/es-wedstrijd/en op haar pro gramma staan. Deze Engelse jongetjes beoefenen de sport echter al met groot enthousiasme en ook in het Oosten van ons land zijn races met zeepkisten geen vreemd verschijnsel. Wie weet, of .Groenoord" niet vol gend jaar zulk een strijd op haar pro gramma zet l Het bouwen van de wagentjes is al een spannend werkje om van de race nog maar in 't geheel niet te spreken! ten brengen. Vrijdag ten slotte een auto tocht en een tocht naar het Katwijkse strand. Ongetwijfeld een programma, dat klinkt als een klok! „Wat hebben wij toch een „lol" ge had", zal zeker op ieders lippen liggen! Dat wethouder Van Schaick zeer enthousiast is over de activiteit van „Groenoord", Iaat zich gemakkelijk j raden. Mevrouw P. J. de GrootAan gevaren, die aan het hoofd staat van de 24 leidsters, is eveneens in haar nopjes: wanklanken hebben zich niet voorgedaan! En zo begint Maandag dus de tweede „Groenoord"-vacantieweek, welke nog door een derde gevolgd zal worden. Veel succes „Deense portiers"! ADVERTENTIE 10 vinger syst. blind rhytm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) 23 maanden klaar. Aanvang dagelijks Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Grote bosbrand in Frankrijk Duizenden Britse en Franse vacantie- gangers haalden ruimer adem toen brandweerlieden, die een wanhopige strijd voeren om vacantieoorden aan de Rivièra te behoeden voor een geweldige bosbrand, bekend maakten, dat zij de brand langs de kust gestuit hadden, hoewel hij elders nog woedde. Meer dan 5.000 troepen, dorpelingen brandweerlieden, met rode ogen van de rook en vermoeid door gebrek aan slaap, bestreden het vuur op het schier eiland Saint Tropez, ongeveer 60 km. ten Oosten van Toulon. De brandweer te Cavalaire deelde mede, dat uitbrei ding van het vuur naar de kust was tegengehouden, doch dat de toestand rond Grinaud en La Rayol, ten Westen van Saint Tropez, zich nog steeds ern stig liet aanzien, In de mijnbossen op de heuvels van Maures is door brand een schade ver oorzaakt van naar schatting 1.5 mil liard francs- Een oppervlakte van 1C.000 H.A. werd verwoest. Zes personen, die de brand hielpen bestrijden, liepen verwondingen op door exploderende granaten Deze waren door de Franse verzetsbeweging in de grond verborgen vóór de geallieerde landing in 1944. Twee geallieerde soldaten deserteren naar Oost- Duitsland Generaal Eisler, het hoofd van üe Oost-Duitse propaganda, heeft op een persconferentie in Oost-Berlyn twee ge allieerde soldaten geïntroduceerd, die asyl in de Russisohe sector hadden ge- zooht. Zy wei-den voorgesteld als de Ameri kaanse soldaat Robert Natzkakula en de Britse korporaal John Ceethwaller. De correspondenten van de westelijke bladen werden niet op de persconferen tie toegelaten. Ceethwaller verklaarde door de anti- Russische propaganda in de Engelse en Amerikaanse bladen tot zijn stap te zijn gekomen Een Britse militaire woordvoerder ver klaarde van mening te zijn dat de naam van de gedeserteerde Britse mili tair korporaal John Keith Waller is, die sinds Mei van dit jaar wordt vermist. Waller Is twintig jaar en ongehuwd. De Amerikaanse soldaat Robert Natz kakula is sinds ruim twee maanden ver mist. Hij werd gezocht door de Ameri kaanse militaire politie. - HU is negentien jaar en was in de laatste zes maanden van zijn verblijf bij de Amerikaanse bezettingstroepen drie maal door de krijgsraad gestraft en hij zou als „ongewenst element" naar de Verenigde Staten zijn teruggezonden, indien hy niet was gedeserteerd. Een Amerikaans officier, die Natzkakula goed kende, verklaarde: „Hy heeft bij ons nooit voor iets gedeugd en het zal „bij de anderen" net zo gaan". Tot, nu toe had zich slechts een geval van desertie van één militair der geal lieerde bezettingstroepen naar de Russen voorgedaan. Dit vond byna een jaar ge leden, eveneens te Berlijn, plaats, 'toen de Britse parachutist, Jack Stewart, de wyk nam naar.het Oosen. BIJEENKOMSTEN DER COMMU NISTEN IN WEST-DUITSLAND VERBODEN. In West-Dui tsland worden bhans maatregelen genomen om te verhinde ren dat de communisten de opdracht van de Oost-Duitse president \Vhhelm, Pieok, om in West-Duitsland „onrust td* zaaien door stakingen en sabotage der industriële bedrijvigheid", ten uitvoer leggen. In het kader van deze tegenmaatrege len heeft het hoofd van de politie te Hannover, Karl Brunke, op een pers conferentie medegedeeld dat hij drie door West-Duitse communisten voor heden te Hannover belegde byeenkom- sten heeft verboden, „daar hierdoor wanordelijkheden zouden kunnen ont staan, waardoor de openbare orde zou worden verstoord". „Allen, die een po ging zouden wagen om deze vergaderin gen toch te doen doorgaan, zullen ter plaatse worden gearresteerd". Aardbeving in Venezuela EEN HONDERD DODEN. Gemeld wordt dat de Venezolaanse stad El Tocuyo door een aardbeving ls getroffen, waardoor een honderd perso nen om het leven kwamen. El Tocuyo ligt in de staat Lara, on geveer 320 kilometer ten Westen van Caracas. Naar schatting is een tiende van de huizen vernield of beschadigd. Ook elders werden kleine bevingen ge meld Te San Christobal veroorzaakte de beving grote scheuren in de huizen, doch persooniyke ongevallen zijn niet gemeld. Uno-lied Daar de Uno wel een vlag, doch nog geen lied heeft, is de heer Harry Salice te Den Haag op de gedachte gekomen om hierin te voorzien. Hij heeft daarom de tekst voor een Unolied geschreven, dat de titel draagt: „The San Francisco Charter Song" en deze tekst heeft hy op muziek gezet. Het lied zal voor de gramofoonplaat worden gezongen door Henrlëtte Sala. De heer Saliohe zal deze plaat dan naar generaal Mc Arthur zenden en hy hoopt, dat het spoedig zó populair zal worden bij de manschappen die stryden onder de Unovlag, dat de Organisatie der Verenigde volken dit lied officieel zal overnemen. BINNENLAND. In de Jacob Marisstraat te den Haag ls een paard, dat voor een wagen gespan nen was, op hol geslagen De voerman was de 73-jarige F. P. H. K.. uit de Rijswykse- straat. Het paard rende ln de richting Yalllantlaan, zwenkte naar links en botste tegen een huis in de Jacob Marisstraat. Door de schok tegen de muur viel K., even als zyn naast hem zittende zoon, de 44- Jarige A. F. K wonende ln de Ferdinand Bolsstraat, van de bok. K. overleed ter plaatse, de zoon kreeg een snywond en een 8-Jarlge jongen liep schaafwonden op. De tentoonstelling „120 beroemde schilderijen uit het Kalser Friedrlch mu seum te Berlijn", die thans ln het Rijks museum te Amsterdam wordt gehouden trekt stygende belangstelling. Vandaag wordt er de 50.000ste bezoeker verwacht! Krachtens een beschikking van de Minister van Landbouw, Vlssery en Voed selvoorziening en van de Staatssecretaris van Economische Zaken, is het besluit al gemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941 thans ook bulten werking gesteld ten aan zien van de detailhandel in consumptie aardappelen, groenten en fruit en vis. Kapitein ter zee D. J. A. Westerveld ls met Ingang van 1 Augusutus benoemd tot hoofd van de Nederlandse militaire missie te Parys, als opvolger van de kapitein ter zee O. de Booy. Toen de 18-Jarlge schilder T. M. Kok voor de deur van zyn huis aan de Reep straat te Rotterdam een 2 c.M. granaaat vilde demonteren, ontplofte deze Van zyn linkerhand werden twee vingers en de dulmtop, van zijn rechter de top van de wijsvinger afgeslagen terwijl verder zijn linkeroog ernstig gewond werd. Hy ls ln een ziekenhuis opgenomen. Gistermiddag kwam de 38-jarlge auto handelaar F. Ozlnga te Sneek met zyn auto bij de onbewaakte tramoverwe? te Follega ln botsing met een juist passeren de goederentram. HU werd daarbij zwaar gewond en ls vrijwel onmiddellijk na de botsing overleden. De auto werd totaal vernield. Ter nagedachtenis van de burgers, die ln de Septemberdagen van 1944 vielen bij een poging om vernieling van de zeesluis door de Duitsers te voorkomen, zal op 20 September a.s. bij de Westsluls te Terneu- zen een monument worden onthuld, dat kon worden opgericht door middel van door de burgerij van Terneuzen byeen ge brachte gelden. BUITENLAND De Franse luchtvaartmaatschappij Air France" heeft enige nieuwe lucht- lynen geopend, die Parijs verbinden met zes Duitse steden, Dusseldorf, Berlijn Frankfort aan de Main, Hamburg, Mün- chen en Neurenberg. Elke vakbondsactie tot het steunen van de eisen der Italiaanse nUverheidsar- belders ls tot de maand September ver daagd. Het West Duitse ministerie van ver keer heeft de oprichting bekend gemaakt van een raad, welke van advies zal dienen bij de wederopbouw van de Duitse han delsvloot. Hugo Ehrllch, de hoofdredacteur van het centraal orgaan der communistische partij in West-Dultsland „Freies Volk", dat te Dusseldorf verschijnt, is door het hoofd bestuur van de party uit zijn betrekking ontslagen. Gisteren heeft een geweldige brand gewoed ln het centrum van Ballkesri, een stad van 40 000 inwoners in West-Turkije. Een wijk van 2000 winkels en gebouwen werd nagenoeg volledig vernield. Vier per sonen werden gewond. De Ver. Staten hebben aan de landen, die zijn aangesloten bij de voedsel- en landbouworganisatie der V. N. overtollige levensmiddelen aangeboden tegen lage .pryzen. Deze levensmiddelen zyn o.m.: ge droogde melk, gedroogde eieren, gedroog de bonen en erwten, boter, kaas en Mexi caanse vleesconserven. Radio Vaticaan meldt uit Boedapest, dat de Hongaarse regering heeft besloten, alle theologische faculteiten te sluiten. Hieronder vallen de R K leerstoel aan de universiteit te Boedapest, de protestantse te Debreczen en de evangelische. Het gods- dlenstonderwys zal ln de toekomst alleen door de kerken gegeven mogen worden. Ket parlement van India heeft zyn goedkeuring gehecht aan de door eerste minister Panolt Nehroe Ingediende motie waarin het werd verzocht ln te stemmen met de regeringspolitlek inzake Korea. 1 Wooid van bezinning We hebben in deze kolommen al eens de gelegenheid gehad te wy- zen op het stuk van Arthur Mil ler: .JDe dood van een handels reiziger". Het is door de Wage- ningse studenten opgevoerd en twee prominente toneelgezelschap pen hebben het al een tydlang cp hun repertoire. Wij geloven dat dit stuk Christen en niet-Chris- ten ter harte behoort te gaan. Toen ik het zag vroeg ik me voortdurend af: „Wat heeft het Evangelie hierover te 'zeggen?'' Het stuk behandelt de uitzichts loosheid en moeheid van vele dui zenden mensen van onze tijd. De mens ingepast in het gecatalogi seerde leven: zóveel inkomen zóveel kubieke meter woonruimte die en die uiterste inspanning om net-aan het. hoofd boven wa ter te houden. Faalt hij, dan volgt onherrcepeiyk een verzinken in het niet. De hoofdfiguur uit Millers stuk is 36 jaar lang by dezelfde fjrma als handelsreiziger werkzaam. Hy wordt oud het aantal orders dat hij bcekt, vermindert snel de Indruk die zyn persoonlijkheid maakt op de klanten wordt steeds minder, kortom. Willy Loman heeft afgedaan. Hij heeft duizen den kilometers langs de betonwe gen van zyn land afgelegd. Hy heeft geploeterd om zyn inkomen cp een dusdanig peil te houden, dat regelmatig de afbetalingen voor zijn huisje, voor zyn auto - voor zijn ijskast - voor zyn levensverzekering - voor de op voeding van zijn jongens, gedaan zot den wor den. En nu kan hij niet meer. Hy zit versuft achter het 5 tuur van zyn auto hel is gedaan met hem. Er komt een bewogen gesprek met de jonge patroon: Willy herhaalt alsmaar dat hy hem als kind in zyn armen gedragen heeft dat hij 36 jaar by de firma gewerkt heeft. Maar niets baat hy wordt ontslagen. Ete firma ja elgeniyk de hele samenleving kun nen zich niets meer aantrekken van één versleten mens. De ver- zakeiykte-kelharde maatschappy weet geen raad meer met hem, dus wordt hy afgeschreven. Dat ls het eerste, wat Miller wil zeg gen. En hy bedoelt met zyn stuk een teken aan de wand te schry- ven hy bedoelt ons te waar schuwen voor de grote gevaren die altyd weer opdoemen als het ma teriële de voorrang krygt, alle persooniyke verhoudingen dodend. Deze waarschuwing geldt zeker niet een deel van de wereld, zij geldt de gehele wereld. Het tweede wat de schryvervan dit stuk ons wil aanwijzen is dit: Willy Loman is de mens die e: steeds weer voor terugschrikt de huiveringwekkende werkelijkheid van zijn leven onder ogen te zien. Bij hem en zijn beide jongens, Happy en Bill breekt de zin voor de werkelykheid wel door —maar voortdurend weer vluchten zij in de roes. Loman zegt ergens: Ik bèn niet van het slag waarvan er dertien in het dozyn gaan, en jullie myn jongens zyn niet als iedereen jullie zult een pracht- toekomst krijgen. Loman ziet tel kens terug naar de dagen van vroeger, toen de deuren nog ge makkelijk voor hem opengingen, teen zijn jongens flinke, sportieve knapen waren. De vale plekken ln zijn leven zyn verhouding tot een andere vrouw het ooglui kend laten gaan van allerlei aper te oneeriykheden en fouten van zijn kinderen dringt hy weg uit zyn bewustzyn. „Ik heb gelyk ik ben niet als de rest ze kun nen me zo maar niet aan de kant schuiven." Het eind van het stuk is dat Loman zelfmoord pleegt om zijn zoons in het bezit te stellen van de levensverzekering-som. In de laatste nacht van zijn leven zaait hy groente ln zyn tuin. Een zie lige, verwarde man. Jammer dat we niets meer kunnen vertellen over de prachtige vrouwenfiguur in dit stuk, Llnda. Alleen één zin waarmee Linda de hunkering van de mens van nu typeert: „Hij wil alleen maar ergens een kleine haven binnen zeilen." Wat moeten wij als Christenen hiermee aan? Drie dingen moeten we grondig aanpakken. Ie. De werkelykheid onder ogen zien en het is nog altyd waar dat de laatste werke lijkheid ons gepredikt wordt door het Woord van God: De mens als radicaal verlorene, en God met Zyn radicale redding. 2e. Alle religiositeit alle z.g. geloof" zonder de wil en de daad die voeren tot de hoogst mogelijke sociale gerechtigheid is een ieeg en dood ding. 3e, Nimmer omzien naar het verleden als men er zich niet uit los gemaakt heeft. Altyd weer vooruit zién naar de door God gegeven toekomst en volhardend bezig zijn met de door hem ge geven taak van de dag. M. W. J. G. Communistische opmars naar Tibet aanstaande? Communistisch China ls van plan binnenkort naar Tibet op te rukken, aldus een verklaring van generaal Lioe po-tsjen, voorzitter van de com missie voor militaire aangelegenheden betreffende Zuid-West-China, die door het officiële nieuwsbureau van de Chinese communisten werd aange haald. Volgens Chinese waarnemers te Hong kong zou de verklaring betekenen, dat Peking zal handelen, terwdjl de Weste lijke mogendheden haar aandacht be paald hebben by Korea en Formosa! „Wanneer het land bevrijd zal zyn, aldus de generaal, zal de Tibetanen re gionale autonomie en godsdienstvryheid gegeven worden". De lama's zouden be schermd worden. De communisten zou den verder de bestaande gebruiken eer biedigen. Tibetaanse regeringsfunction- narissen zouden niet ontzet worden. Het Tibetaande leger zou gereorgani seerd worden als onderdeel van het Chi nese volksleger. DUPONT KRIJGT OPDRACHT IN VERBAND MET WATERSTOFBOM. Dupont de Nemours, de grote Ameri kaanse maatschappy voor de productie van chemische artikelen, is ingegaan op een verzoek .van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie om werk te verrichten voor de regering. De com missie verklaarde, dat de maatschappy nieuwe productiemiddelen zou ontwer pen, construeren en ln gebruik nemen voor materiaal, dat gebruikt kan worden in wapens of energiebronnen. De hier voor te bouwen fabriek zou van moderne constuctis zijn en de werkzaamheden daarin zouden nieuwe kennis verschaf fen, die de uitvoering van het program voor de atoomenergie zou bespoedigen. Naar verluidt zou de door Dupont te bouwen fabriek op een nog nader te bepalen terrein bestemd zyn voor de productie van de waterstofbom. Volgens de correspondent van de Dai ly Telegraph" is de te bouwen fabriek bestemd voor de productie van tritium, dat in een waterstofbom gebruikt kan worden. Wanneer de productie voor de waterstofbom overbodig wordt, aldus de correspondent, zullen de installaties kun nen worden aangewend voor de produc tie van plutonium, dat ook geschikt Ls voor vreedzame doeleinden. Rapport V .N .-commissie Nederlands leger in Indonesië opgeheven SINDS SOEVEREINITEITSOVER DRACHT 67.000 MAN VERTROKKEN. De Commissie der Ver. Naties voor Indonesië heeft gisteren verklaard, dat het Nederlandse leger in Indone sië is opgeheven. In haar rapport aan de Veiligheids raad zegt de Commissie, dat 26 Juli jl. de troepen, die afgevloeid zouden wor den bestonden uit 13.000 leden van de Kon. Landmacht en 17.000 leden van het KNIL. waarvan er 5000 naar Ne derland zouden evacueren en 12.000 in Indonesië zouden demobiliseren. Sinds de souvereiniteitsoverdracht op 27 De cember 1949 zUn ongeveer 67.000 man van de Kon Landmacht uit Indonesië vertrokken. Ongeveer 26,000 leden van het KNIL ziln opgenomen in de Apris, terwijl 18.750 in Indonesië zijn gedemo biliseerd en 3 250 naar Nederland zijn vertrokken, aldus het rapport. Vele Europeanen blijven thans in Indonesië ANGST VOOR GEVAAR LUWT. In Mei en Juni verlieten ruim 250) Europeanen Bandceng, waarmee he! totaal aantal gerepatrleerden in c* eerste helft van dit jaar op 66M kwam. Verreweg het grootste deel van deze gerepatrleerden wordt gevormd door militairen en gepensionneeröen. Onder deze laatste categorie bevin den zich velen, die inmiddels weer van gedachten veranderd zyn en - gezien de huidige situatie in Europa hun plannen voor dc terugreis hebben opgegeven. De mening, dal het in Nederland veiliger zou zijn dan in Indonesië, begint langzamer hand voor het tegendeel plaats l« maken. Tal van Europeanen hebben thans besloten hun werk in Indonesië voort I te zetten. De angst voor gevaar in In donesië in verband met de onzekere toestanden, begint te luwen. Over hel algemeen kan dan ook gezegd worden dat althans voor wat Bandoeng be treft het aantal repatriërende va derlanders niet zo byster groot is. Bij genoemd getal 6654 zyn de gewone ver lofgangers van het eerste halfjaar '50 inbegrepen. De groep verlofgangers wordt hoofdzakeiyk gevormd door plan ters en zakenlieden. Van deze catego rieën Ls practisch niemand definitie! gerepatrieerd. SPLITSING IN DE VAKVERENIGINGEN Volgens een mededeling van radio Dja karta hebben in Oost-Sumatra 4 vak verenigingen, met een totaal ledental van 150.000, zich afgescheiden van de Sobd. Onder de afgescheidenen bevinden dch ondememingsarbelders, o.a. van de HV.A.-bond. SOEKARNO WEER IN DJAKARTA President Soekarno is gisteren van zijn reis naar Makassar en Menado tf ruggekeerd. Bij aankomst deelde hy mede, öa. „het niet waar is. dat de Mlnahassa zou verlangen een twaalfde provincie van Nederland te worden. De Eenheids staat wordt daar over het algem^n toegejuicht". TWEE TERUGGEKEERDE COMMUNISTEN VEROORDEELD. Twee Indonesische communisten, di{ in Juli in het geheim Djakarta waren binnengekomen, werden gisteren toi- twee weken voorwaardelyke gevangenis straf veroordeeld. Het betreft Aldlt, die communlsfucn lid was van het parlement te Djokjs- dat na de oorlog onder Soekarno W' stand kwam, en Loekman. Zy zouden vorige maand zonder immigratiepaPie* ren als verstekelingen uit Hongkong naar Djakarta zyn teruggekeerd- zouden na de mislukte communistisch® opstand te Madioen in 1948 naar nei buitenland gevlucht zyn. MENIGTE SLOEG „TOVENAAR" DOOD. In de Desa Ranggeh in het district Kebontjandi werd door een sameuge; stroomde menigte een zekere S. stokslagen gedood. Volgens de 75 men sen. die zich by de politie meldden allen bekenden, dat zy deze man - den gedood, was S, een zogenaam0- „toekang santet". Dit Ls iemand, wie beweerd wordt, dat hy door del van geheime krachten in staat zijn mensen ziek te maken of MM'J- doden. S. zou reeds 20 slachten*- hebben gemaakt, terwyi er nog arK riek zouden zyn.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2