Grotere inspanning voor militaire defensie noodzakelijk Drie divisies moeten steeds paraat zijn Militaire plannen worden aan herziening onderworpen WEERBERICHT Groot Engels bewapeningsprogram Nieuwe Sovjet-nederlaag in Y eiligheidsr aad 59ste Jaargang VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950 No. 27065 Officieel deelt de Regeringsvoorlichtingsdienst het volgende mede: De Nederlandse regering is van oordeel, dat Nederland zich met de andere landen van het Noord Atlantische Verdrag groter inspanning zal moeten ge troosten nu de ontwikkeling van de internationale toestand een snellere opbouw van het defensiesysteem der vrije wereld noodzakelijk maakt. Met het oog hierop worden de militaire plannen, zoals deze zijn uiteengezet in de nota in zake het Defensiebeleid aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan een herziening onderworpen. Hierbij stelt de regering zich allereerst ten doel uit de reeds in de afge lopen jaren voldoende geoefende militairen de mankracht beschikbaar te krij gen, waaruit drie divisies kunnen worden gevormd. Het ligt niet in het voornemen deze thans in actieve dienst op te roepen, maar wel zodanige maatregelen te treffen, dat zij, indien nodig, op korte ter mijn kunnen worden gemobiliseerd. Voor het paraat zijn van deze mankracht is aanvulling van de bewapening noodzakelijk. Hiervoor zal een oplossing kunnen worden gevonden door de %omenwerking der landen van het Atlantische verdrag. Maatregelen zullen worden genomen om ook in Nederland de productie voor verdedigingsdoeleinden op te voeren. INSCHAKELING DER INDUSTRIE VOOR DEFENSIE-DOELEINDEN. Verschillende landen van het Atlan tisch Pact, zijn onder invloed van de gebeurtenissen in Korea, overgegaan tot een gedeeltelijke omschakeling van hun industrie op oorlogsproductie. Dit doet de vraag rijzen, hoever de Militaire Voorzieningsraad van het Atlantisch Pact met zijn werkzaamheden inzake de productieverdeling van wapentuig is gevorderd, en in welke mate de Neder landse industrie dienstbaar is te maken aan defensie-doeleinden. Van welingelichte zyde vernemen wij hieromtrent geen der landen van het Atlantisch Pact geheel op oorlogspro ductie kan overschakelen zonder zijn vi edesproductie in het gedrang te bren gen. De snellere bewapening, die op het ogenblik noodzakelijk wordt geacht, eist bovendien zulke enorme sommen, dat productie-concentratie door productie- verdeling zeer gewenst wordt, aange zien daardoor zowel sneller als goedko per kan worden gefabriceerd. Het is verder duidelijk, dat een land, hetwelk de productie van bepaalde defensie-be hoeften krijgt toegewezen, door de in komsten daarvan niet onaanzienlijk wordt tegemoet gekomen in zijn defen sie-uitgaven. Welk aandeel nu kan de Nederlandse industrie hebben bij het produceren van defensie-behoeften, zowel voor de Nederlandse strijdkrachten als voor die van de partners in het Atlantisch Pact? Men is van oordeel, dat dit aandeel zeer belangrijk zou kunnen zijn, indien de mogelijkheden van de Nederlandse industrie ten volle worden benut, een voorwaarde, die echter nog niet is ver vuld. Financiële en budgetaire beperkingen zijn de oorzaak, dat de regering de ont wikkeling van de industrie onvoldoende financiert. In tot oordelen bevoegde kringen wordt evenwel een kentering in deze situatie noodzakelijk geacht. Het voort duren van deze toestand zou ons land uitsluiten van leveringen aan het bui tenland, waardoor dan weer een niet te verwaarlozen bron van inkomsten zou worden gemist. De noodzakelijk geachte financiële steun voor de ont wikkeling der industrie zou wellicht kunnen worden geput uit de tegen- waardenfondsen van de Marshallgel- den. Ook de gelden, die in het kader van het militaire hulpprogramma door Amerika ter beschikking worden ge steld, kunnen hiervoor worden ge bruikt. De Nederlandse industrie kan met uitzondering van het zware en zwaar ste materiaal zeer veel behoeften van de eigen strijdkrachten en van de bondgenoten dekken. Daarenboven kan deze industrie be langrijk werk verrichten bij de repa ratie van voertuigen, vliegtuigen, wa pens, enz. alsmede op het gebied van dc scheepsbouw. De technische capaciteiten en de productiemogelijkheden zjjn dan ook zeker aanwezig en zouden in grotere mate kunnen worden benut, wanneer de gelden hiervoor ter beschikking zouden komen. Weinig nieuws uit Korea In het 199ste communiqué van Mac Arthur wordt medegedeeld, dat een Amerikaans regiment gisteravond een Noordelijke aanval ten Oosten van Tsjindjoe, 90 km. van Poesan, heeft af geslagen. Schermutselingen deden zich voor ten Zuid-Oosten van Andong. In het gebied van Jongdok is de toe stand niet veel veranderd. Verkenningen brachten aan het licht, dat de Noordelijken rondom Taerjon een aanzienlijke concentratie opbouwen, ook is melding gemaakt van grote aan voer per spoor en met convooien in het door de Noordelijken bezette gebied Ten Noorden van de haven Jongdok vuurden marine-eenheden, die de ope raties te land steunen, op troepencon centraties en artilleriestellingen der Noordelijken. Aan de Zuidkust werden militaire doelen getroffen in Jangjang, Sokoeso- ni en Tsjoeminjin. Eenheden van de Zuidkoreaanse marine blijven, in sa menwerking met Amerikaanse vlooteen- heden, dicht onder de kust patrouil leren. Vlooteenheden aan de Westkust ver scherpten de blokkade van de Noorde lijke scheepvaart om de aanvoer over zee te beletten. Op het schiereiland Ongdjin werd een batterij door een patrouillerende torpedobootjager der V N. tot zwijgen gebraoht. De tactische luchtmacht vernietigde 12 locomotieven en beschadigden er 7. Verder werden spoorwegemplacementen in het onlangs ontruimde Koemtsjon gebombardeerd. In het gebied van Seoel werd de pontonbrug ten Zuiden van de stad opnieuw gebombardeerd. Getrof fen werden nog een brandstofdepót, een radio-station en een easfabriek. Generaal Walton Walker, bevelheb ber van de Amerikaanse landstrijd krachten op Korea, heeft een „volledig onderzoek" gelast naar het verlies van drie Sherman-tanks in de Maandag ge leverde slag bij Tsjindjoe, in verband met vermoedelijke constructiefouten. TOEWIJZINGEN VOOR ECONO MISCHE HULP AAN HET BUITENLAND GEHANDHAAFD. De Amerikaanse Senaat heeft een vermindering van 10% goedgekeurd voor alle posten van het algemeen wetsont werp voor de toewijzingen, die geen be trekking hebben op de landsverdedi ging. De hieruit voortspruitende besparing wordt geraamd op 525 millioen dollar. Met 45 tegen 40 stemmen werd ten slotte besloten de toewijzingen voor de economische hulp aan het buitenland niet te verminderen. Net door de Waalwijkse kunstschilder Theo von Delft vervaardigde portret von H.M. Koningin Juliana, dat zo juist gereed gekomen is. Dit schilderij is bestemd voor de Sta tenzaal der Provinciale Staten van Noord-Brabant. BIJNA OVERAL DROOG. pe Bilt verwacht tot morgenavond: wisselend bewolkt, bijna overal droeg ^r. In het binnenland een vrij koude rfent met tijdelijk zwakke wind en Mer en daar mist. Elders meest mati- te wind, geleidelijk krimpend naar ^uia-West en iets hogere temperatu res. (Opgemaakt te 10 uur). 5 AUGUSTUS. Zon op: 5.07 uur: onder: 20.24 uur. Maan op: 2239 uur; onder: 13.46 uur (u.K.). ^Hoogwater te Katwijk te 7.41 en 20.01 nummer bestaat uit zes pagina's. DE WONINGNOOD IN EUROPA. Twaalf millioen gezinnen in elf Euro pese landen hebben nieuwe huizen no dig, aldus een rapport, dat de commis sie voor sociale vraagstukken aan de Raad van Europa heeft voorgelegd. Bovendien zijn nog 9.501.000 nieuwe woningen nodig om de wantoestanden, die voor de oorlog op woninggebied heersten, op te heffen. Bij een twee maal zo grote jaarlijkse woningbouw als voor de oorlog zullen deze landen naar het oordeel van de commissie 6 jaar (Zweden) tot 154 jaar (Griekenland) nodig hebben om het woningprobleem op te lossen. Schattingen voor andere landen zijn: Nederland: 24 jaar. België: 30 jaar. Engeland en Noorwegen: 7 jaar en De nemarken 9 jaar. Te Londen is gisteravond een bewapeningsplan van 3.400.000.000 pond sterling (34 milliard) gulden bekendgemaakt. Het plan. dat een periode van drie jaar omvat, is voor en deel afhankelijk van meer Amerikaanse hulp. Het nieuwe program zal het deel van het Britse nationale inkomen, dat voor defensieve doeleinden wordt besteed, van 7.4 procent tot 10 procent verhogen. De Britse defensiebegroting omvat voor het lopende begrotingsjaar 780.000.000 pond sterling, waaraan echter vorige maand 100 millioen pond is toegevoegd. In het Britse memorandum wordt erop gewezen, dat het nieuwe bcwa- peningsprogram het Britse volk aanzienlijke opofferingen zal kosten. Het zal het economisch herstel van het land vertragen en de verbetering van de levensomstandigheden, waarvoor de Engelsen sinds het einde van de oor log hard gewerkt hebben, uitstellen. f. 34 milliard Engeland heeft de Verenigde Staten meegedeeld, dat het niet in staat is ziin productieve hulpbronnen in zo grote mate voor defensieve doeleinden aan te wenden als de Verenigde Staten geen financiële bijstand verlenen. In het memorandum wordt de om vang van de verlangde Amerikaanse hulp niet genoemd, doch de geuite ver wachting. dat zii Engeland in staat zal stellen kosteloos bij te dragen tot de bewapening van de West-Europe se lan den, duidt erop, dat de Amerikaanse bijdrage groot dient te ziin. Een groot deel van de Amerikaan se hulp zou in de Verenigde Staten worden besteed voor de aankoop van machines en grondstoffen, doch En geland wil vrii zijn om de rest elders te besteden. Het nieuwe program zal Engeland bijna weer op voet van oor logseconomie brengen. Volgens het memorandum is het program het grootste, dat kan worden uitgevoerd zonder over te gaan tot het dirigeren van arbeiders naar bepaalde industrieën en het requireren van fa brieken. Engeland is tevreden over de hoe veelheid manschappen en reservisten voor ziin strijdkrachten Sinds Juni 1945 ziin ongeveer een millioen mannen voor de militaire dienstplicht geoe fend. Bovendien zijn er in Engeland meer dan vier millioen oudere mannen, die hun militaire opleiding in de vorige oorlog hebben ontvangen. De Britse regering acht het daarom het noodzakelijkst zich te concentreren op de productie van nieuwe wapens en andere uitrusting, die voor de verdedi- gine nodig is. Het memorandum wijst uit. dat vol gens het nieuwe program jaarlijks ge middeld meer dan 1100 millioen pond sterling voor de defensie zal worden uitgegeven. Regeringdeskundigen wijzen erop. dat de sterke verhoging van de defensie uitgaven onder meer tot gevolg hebben dat het land terugkeert naar de sober heidsstandaard. die in ae afgelopen maanden geleidelijk is opgeheven. Men is van mening, dat Engeland zal verzoeken om het leeuwenaandeel van de Amerikaanse hulp aan West- Europa. Een regeringswoordvoerder verklaar de. dat men van mening is. dat er op het ogenblik eeen dringende noodzaak bestaat om tot bijzondere maatregelen ter bestrijding van de inflatie over te gaan. De publicatie van het memorandum volgt op een serie bezoeken van de Amerikaanse ambassadeur aan de Brit se premier Attlee Voordat het memorandum naar Amerika is gezonden, heeft de leider van de oppositie. Winston Churchill, inzage ervan gehad. COMMENTAAR VAN TRUMAN President Truman heeft tegenover de pers verklaard, dat hii zeer was in genomen met het nieuwe Britse bewa- neningsprogram. Hij zeide te hopen, dat alle Ameri kaanse bondgenoten hetzelfde zouden doen. ANDEREN VOLGEN. In Rome is vernomen, dat Italië de verwachting koestert, een van de eer ste landen te ziin. die Brits oorlogs materiaal zal ontvangen. Dit zou. naar men gelooft, vooral nodig ziin voor de Italiaanse vloot, die krachtens het vredesverdrag is beperkt tot een ton nage van 67300 Italiaanse fabrieken beginnen reeds met de vervaardiging van 100 vamoire- straalvliegtuigen met Britse licentie. De Italiaanse regering publiceerde verleden week. geliik bekend, plannen om hét Italiaanse leger uit te breiden tot aan de in het vredesverdrag ge stelde limiet van 12 volledig uitgeruste divisies Men verwacht in Kopenhagen, dat de Deense regering Dinsdag a s. een heffing-ineens ten behoeve van de de fensie aan het parlement zal voorstel len. welke naar niet-officiël? schattin gen ongeveer 250 millioen kronen zal moeten opbrengen. Panama „in staat van waakzaamheid" De Panamese regering heeft een re solutie aangenomen, waarbij het land in „staat van waakzaamheid" gebracht wordt en „alle nationale faciliteiten ter beschikking van de V. N. worden ge- isteld", met Inbegrip van vrijwilligers voor Korea. De president, dr Arias, heeft in een radio-boodschap alle Panamezen om hun medewerking verzocht „op dit ogenblik van internationale crisis". DE LENING AAN SPANJE. Ook president Truman heeft zich uit gesproken tegen het door de Senaat aangenomen amendement op de begro tingswet voor het plan-Marshall, waar bij de regering gemachtigd wordt aan Spanje een lening te verstrekken van 100 millioen dollars. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat dit amendement niet in de begrotings wet thuishoort, en zeide, dat niets Spanje ervan behoeft te weerhouden om de Export-import bank te Washington om een lening te verzoeken. Wanneer Spanje voldoende onderpand kan bie den, zal het een lening kunnen verkrij gen, zo verklaarde de president. H.K.H. Prinses Irene, die morgen haar elfde verjaardag zal vieren. Groente in massa naar de mestvaalt De onverkoopbaarheid van groenten begint op de veiling te Venlo enorme afmetingen aan te nemen. Niet min der dan 80.000 kg. spekbonen haalden eergisteren de minimumprijs van 14 cent niet en gisteren lag dit quantum nog hoger. In de komende weken zullen de aanvoeren nog stijgen. De gang van zaken wordt veroorzaakt door afzetmoeilijkheden naar Duits land. Gisteren liepen 110.000 kg augurken van de grove-sortering, die de 8 ct. per kg. minimumprijs niet konden halen, door de klok. Alleen de fijnere sorterin gen zijn nog verkoopbaar, maar ook slechts tegen de minimumprijs. Men vraagt zich in kringen van han del en tuinderij met bezorgdheid af waartoe dit moet leiden, want de augur kencampagne begint pas. En binnenkort kunnen aanvoeren van ongeveer een millioen kg. per dag op de Venlose vei ling verwacht worden. GRIEKENLAND WIL GAARNE TOE TREDEN TOT HET ATLANTISCHE PACT. Generaal Piastiras, de Griekse minis ter-president en minister van Buiten landse Zaken, heeft een vertegenwoordi ger van Reuter te Athene medegedeeld, dat de Griekse regering haar vertegen woordiger bij het ministerscomité van de Raad van Europa. Politis, heeft op gedragen zich terdege op de hoogte te stellen van het verloop van alle bespre kingen van de Raad over de samenwer king in het kader van het Noord-Atlan tische verdrag. „De wens van Grieken land om dit verdrag ook te kunnen on dertekenen werd reeds tot uitdrukking gebracht door zijn aanvrage om het lid maatschap der Atlantische Unie. die werd gedaan bij het tot stand komen van het Atlantische Pact. Tot nu toe ls Griekenland echter niet in de gelegen heid gesteld, toe te treden. Sovjets blijven echter V.N. lichamen boycotten Op de bijeenkomst van de Veiligheids raad van gisteravond heeft sir Gladwyn Jebb (Engeland) het eerst het woord gevoerd. Hij verzocht voorzitter Malik de kwestie van agressie in Korea als eerste punt op de agenda te zetten, waarna zo nodig over de door de Sov jet-Unie te berde gebrachte punten (de vertegenwoordiging van China in de raad en de „vreedzame regeling" van de Koreaanse kwestie, gestemd zou kun nen worden. Malik herhaalde, dat de oorlog in Ko~ea is begonnen met een dooi- de V.S gesteunde agressie door Zuid- Korea en verklaarde, dat de Sovjet- Unie zal vasthouden aan'de door hem voorgestelde agenda en alle tegenge stelde voorstellen zal verwerpen Hij eiste onmiddellijke erkenning van de Chinese volksrepubliek. De raad kan niet wettig functlonneren zonder deel neming van de Chinese volksrepubliek" Malik eindigde zijn rede van 35 minuten met de verklaring, dat de door de Vei ligheidsraad aangenomen resoluties in zake Korea een schending vormen van het Handvest, geen wetskracht hebben en door de Amerikaanse delegatie ge dicteerd zijn in een poging om „de sporen van de aanval" te bedekken. Malik haalde nog een foto van John Foster Dulles, adviseur van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. te voorschijn, omringd door Ame rikaanse officieren in een loopgraaf aan de 38ste b eedtegraad in Korea. „Ik vraag mij af, of enig lid van de raad soms denkt, dat zij in deze loopgra ven viooltjes aan het plukken waren Dulles en de Amerikaanse officieren waren in gesprek over de strijdvaardig heid der Zuid-Ko-eaanse legers". Malik noemde deze foto „een bewijs dat de Amerikaanse agressie lang geleden is voorbereid" en brandmerkte Dulles als een der „voornaamste oorlogsophitsers" De Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin beschuldigde Malik van „een algehele en schaamteloze ver draaiing der feiten, getuige de ervarin gen van de commissie der V.N ter plaatse en de vrijwillige steun, die de raad van 53 leden-sta ten heeft ontvan gen" Malik antwoordde, dat Austin zich te buiten ging aan ..hysterisch ge bral, een bewijs, dat de V.S. geen aat- woord hebben op de argumenten der Sovjet-Unie". Met 8 tegen 1 stem en 2 onthoudin gen werd besloten de Amerikaanse motie betreffende „de agressie in Korea" als eerste punt op de agenda te nemen. Voor de V.S.. Engeland, Frankrijk, nationalistisch China, Egypte, Noorwe gen. Equador en Cuba. De Sovjet-Unie stemde tegen en India en Joego-Slavië onthielden zich. De stemmen slaakten over het Rus sische voorstel om de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging op de agenda te plaatsen. Voor stemden Engeland. India. Noorwegen, de Sov jet-Unie en Joego-Slavië. Egypte onthield zich. Voorzitter Malik verklaarde terstond, dat de stem van de Chinese nationa listische gedelegeerde ongeldig was én het voorstel derhalve aangenomen was. Hij werd er evenwel aan herinnerd, dat j zeven stemmen voor goedkeuring nodig 1 zijn. De uitslag van de stemming over het Russische voorstel om een „vreedzame regeling" van hot Koreaanse conflict te bespreken waartegenover dc V.S. hnn motie betreffende „agressie" stelden was zeven stemmen tegen drie voor en één onthouding (Joego- Slavië). Voor stemden dc Sovjet- Unie, India en Egypte. RUSLAND ZET BOYCOTT DER ANDERE ORGANEN VAN DE V.N. VOORT. De Sovjet-Unie heeft de boycott van de militaire staf-commissie "der Ver enigde Naties voortgezet. Generaal Skliarof, dis deze maand voorzitter zou zijn, is niet verschenen. Ondanks Maliks terugkeer in de Vei ligheidsraad verklaarden functionnaris- sen te Lake Success, dat geen tekenen erop wijzen, dat de Sovjet-Unie de boycott van de andere organen der Verenigde Naties zal staken. Toen Malik na de vergadering van de Veiligheidsraad naar zjjn bureau terugkeerde, werd zijn auto van achte ren aangereden door een andere wa gen. De achterbumper var. zijn aut® werd afgerukt. Hij kreeg zelf geen let sel. Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1