I Engeland gaat bewapening versnellen Amerikanen in Korea nog altijd onder zware druk ten weMaaA voo» U* haatl ZWARTKOP Voorlopig verslag „Kinderbijslag kleine zelfstandigen" Nieuwe voorstellen en ernstige bezwaren Met een enkel woord 13 jarige Bertha Hertog in Singapore gelrouwd Kans op terugkeer thans definitief verkeken! DONDERDAG 3 AUGUSTUS Tegenoffensief bracht geen succes Het communiqué van het achtste Amerikaanse leger meldt, dat op 2 Augustus en in de nacht van 2 op 3 Augustus over de gehele linie gewerkt werd aan een consolidatie van de ver dedigingslinie der V,N. In de buurt van de rivier de Naktong werd teruggetrok ken op goed verdedigbaar terrein. Ver- keersbruggen werden vernield op strate gische punten van wegen, die ten Noord Oosten van Tsjindjoe naar de door de troepen van de V.N. bezette gebieden voeren. In het Zuiden (deed een van de Ame rikaanse eenheden gisteren een uitval tot binnen vijf k acht k.m. van Tsjind joe. Des avonds trok deze eenheid zich "op zijn oorspronkelijke positie terug. Iedere eenheid houdt voeling met de vijand om op de hoogte te blijven van zijn positie. De enige plaats waar het offensief hardnekkig wordt voortgezet is het ge bied van Jongdok Hier rukte de Zuid- Koreaanse derde divisie, gesteund door artillerie, oorlogsschepen en luchtmacht, op naar de stad, waaruit zij op krachtig vijandelijk verzet stiet. De stad werd herovérd en de Zuid-Koreanen drongen verder 5 K.M. op. Twee Britse kruisers namen militaire doelen te Mokpo twee uur lang onder vuur, Verkenningen wezen uit, dat aan zienlijke schade was toegebracht aan een olieraffinaderij. Verder werd om, schade aangelicht aan een fabriek, spoorwegenempla cementen, haveninstal laties en pakhuizen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie v. landsverdediging verklaarde op een persconferentie te Washington, dat de situatie in Korea „over de gehele linie beter wordt". Doch hij voegde hieraan toe, dat de toestand „nog steeds ernstig is en dat het dwaasheid zou zijn van enige andere opvatting te getuigen". Uit de jongste berichten van het front blijkt duidelijk, dat de Noord- Koreanen alles op alles zetten in hun staat naar Poesan. Zij hebben hun doel echter nog niet kunnen bereiken en zij zijn er niet in geslaagd te verhinderen, dat verse Amerikaanse troepen en bij behorende uitrusting in Korea zijn ge land", aldus de woordvoerder. In de gevechten, die gisteren op een afstand van ongeveer twintig kilo meter ten Oosten van Tsjindjoe zijn geleverd, hebben de Amerikanen voor de eerste maal middelzware gevechts wagens ingezet. De Noord-Koreanen reageren hierop door, eveneens voor de eerste maal, anti-tankgeschut in stelling te brengen, waarmede zij alle wegen konden bestrijken. Minstens twee Amerikaanse middelzware tanks en één pantserwagen werden vernield. De Amerikaanse gevechtswagens wisten een stuk anti-tank-geschut en vermoedelijk één Noord-Koreaanse tank buiten gevecht te stelleh. De Amerikaanse troepen hadden bij het aanbreken van de dag in het ge bied ten Oosten van Tsjindjoe een te genoffensief Ingezet, doch zij moesten na hardnekkige en langdurige strijd weer op hun uitgangsstellingen terug vallen. Aan de Amerikaanse troepen in deze frontsector is opdracht gegeven „tot elke prijs stand te houden". De tegenover de vijand verre in de min derheid verkerende Amerikaanse ver dedigers werden versterkt met de gis teren gelande mariniers, die bij hun landing uitriepen „Mac(Arthur), we are back" (wij zijn er weer MacArthur). Het bevel om „tot elke prijs stand te houden" werd gegeven nadat het Amerikaanse tegenoffensief geen ter- re -n winst had opgeleverd. Een der aan vallende Amerikaanse colonnes is door een overweldigende vijandelijke over macht, afgesneden. De aanvallende Amerikaanse militai ren hadden vooral te lijden van het vuur van z.g. „burp"-geweren, in de Sovjet-Unie vervaardigde en ruw af gewerkte lichte machinegeweren, waar mede een snel vuur kan worden afge geven en die een zeer grote uitwerking hebben bij gevechten op korte afstand. De op hun oorspronkelijke stellingen terugtrekkende Amerikaanse troepen voerden een aantal krijgsgevangenen mede. Ook hadden zij Noord-Koreaan se uitrustingstukken buit gemaakt. De meeste krijgsgevangenen zijn tussen 16 en 21 jaar. zy waren in allerhande uniformen, waaronder ook Japanse, ge kleed. Sommigen hunner droegen bur gerkleding, doch zij waren voorzien van militaire identiteitsbewyzen. De Amerikaanse troepen hebben gis teravond Koemtsjon, in de centrale frontsector, ontruimd, nadat zy de plants in vlammen hadden doen op gaan. OFFICIEREN PLEGEN ZELFMOORD. Een hoge Amerikaanse officier, ver bonden aan het hoofdkwartier van ge neraal MacArthur in Korea, deelde mede, dat verscheidene Noord-Koreaan se officieren zelfmoord hebben ge pleegd, toen zy in handen der Ameri kanen dreigden te vallen. Hy verklaar de, dat de Amerikanen tot nu toe vier Noord-Koreaanse tweede luitenants hebben gevangen genomen, doch geen enkele officier van hogere rang. De Amerikanen zouden vooral gaarne een commandant van een Noord-Koreaanse gevechtswagen gevangen hebben geno men, doch by de twee of dirie gelegen heden. dat dit. waarschynïyk was, pleegden de besrokken vy'andelijke tankcommandanten zelfmoord. Luitenant-kolonel John Michaelis, commandant van een regiment van de 25ste Amerikaanse divisie infanterie in Korea, verklaarde In een te Washington gehouden radio-rede, dat de Noord- Koreaanse militairen even goed vechten als de Duitsers deden, doch dat hun artillerie beter is dan het Duitse ge schut was. TURKIJE STELT EEN REGIMENT TER BESCHIKKING. Volgens een bericht van radio-Anka ra heeft de Turkse minister van Oor log bekend gemaakt, dat Turkije voor bereidingen treft om een regiment naar Zuid-Korea te zenden. Er zal overleg worden gepleegd met het opperbevel van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea over de aard der mede te nemen uitrusting. AMERIKAANSE LEGERHONDEN NAAR KOREA. Het. Amerikaanse leger zal legerhon- den naar Korea zenden, waarschijnlijk om een einde te maken aan de infiltra tie van Noord-Koreaanse guerillastrij- ders door de Amerikaanse linies. Handhaving economische stabiliteit Onze correspondent te Londen telefo- neerde ons heden: De Engelse regering zal binnenkort een zeer belangrijke aankondiging doen over de versnelling van de bewapening. Aangezien het Lagerhuis op reces is, zal Attlee waarSchynlyk door de radio hier over een verklaring afleggen als aanvul ling op zyn Zondag gehouden rede. De Engelsen weten Intussen al dat de uit breiding van de militaire uitgaven op vele extra millioenen zal komen te staan. De reeds genoemde 100 millïoen zyn niet meer dan een eerste termen. In dien de strijdkrachten op oorlogs sterkte zouden moeten worden ge bracht, zal voor het leger alleen een extra-bedrag vereist zijn van tussen de 600 millioen en de 1 milliard pond. Uit betrouwbare bron wordt echter vernomen dat het Britse plan, dat thans in overleg met de Ver. Staten wordt opgesteld, er van uit gaat dat er nog géén algemene oorlog op han den is. Er wordt daarom naar ge streefd een evenwicht te Verkrijgen tussen de verhoogde militaire kosten en wat nodig ls voor de instandhou ding van de vredes-economie. De grondslag van de Engelse, zowel als de Atlantische politiek, is immers, dat economische stabiliteit, even nood zakelijk is voor de militaire kracht van het Westen als de wapens zelf. Dit neemt niet weg dat de nieuwe bewape ning een ernstige terugslag zal hebben op de binnenlandse levensstandaard, op de kapitaalsbelegging en op de buiten landse betalingsbalans. Beperkte omschakeling van de pro ductie is het minste dat kan worden verwacht. Luxe artikelen zullen zo Oost-Duitse regering poogt gewezen Duitse marine officieren aan te werven VOOR „ZEEPOLITIE". Sinds verscheidene weken pogen wer vingsagenten van de Oost-Duitse rege ring gewezen Duitse marine-officieren over te halen tot dienstneming bii de pas gestichte „marine-afdeling" van de Oost-Duitse volkspolitie. Een gewezen kapitein-ter-zee (kolo nel) van de Duitse marine deelde een vertegenwoordiger van Reuter mede. dat agenten van de Oost-Duitse regering hem en verscheidene zijner kameraden hebben genoogd tot dienstneming over te halen. Toegezegd werd: hetzelfde sa laris als zii bil de voormalige Duitse vloot genoten, het verstrekken van hoogst gewaardeerde distributie-kaarten in de Oost-Duitse zone en financiële hulp aan de gezinnen der betrokkenen. De Oost-Duitse agenten bleken uitste kend op de hoogte te ziin van de le vensomstandigheden der door hen be naderde voormalige Duitse marine-offi cieren. De Oost-Duitse wervingsagenten deel den de voormalige Duitse marine-offi cieren ook nog mede dat zii. alvorens litse ,.z< den ingedeeld gedurende verscheidene en wezenrentetrekkers, weken „politiek zouden worden ge schoold". „Tot dusverre hebben zii nog geen dwazen bereid gevonden om zich te laten inlijven", verklaarde deze voor malige Duitse kapitein-ter-zee. Acheson tegen Amerikaanse lening aan Spanje ALTHANS VOLGENS GEKOZEN METHODE. Op ziin wekelijkse persconferentie heeft Dean Acheson. de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, ver klaard. dat hij gekant is tegen het. door de Senaat aangenomen amendement op een begrotingswet, waarbii de regering toestemming wordt gegeven om aan Spanje een lening van 100 millioen dol lars te verstrekken. Hii merkte op. dat hi1 niet gekant is tegen het verstrekken van een lening aan Spanje als zodanig, doch dat hil bezwaar heeft tegen het door de Senaat aangenomen amende ment. waarbii een dergeliike lening wordt, voorgesteld. De Amerikaanse re gering zo zeide hii. Is in het verleden steeds gekant geweest tegen dergeliike amendementen en haar standpunt ln deze ls nog steeds niet gewijzigd. Acheson verklaarde, dat de regering haar houding ten aanzien van het ver strekken van een lening aan Spanle her haaldelijk heeft duidelijk gemaakt, Hii zette uiteen, dat de Export-import bank over voldoende fondsen beschikt om le ningen te verstrekken. Er ziin ook geen politieke bezwaren tegen een lening aan Spanje doch er ziin economische moei lijkheden en het ligt in het vermogen der Spaanse regering om deze te over winnen, aldus de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. ECONOMISCHE CONTROLE MAATREGELEN IN AMERIKA. De commissie van de Amerikaanse Senaat voor het bankwezen heeft een voorstel goedgekeurd om automatisch rantsoenering en contróle op prijzen en lonen in te voeren, indien de kosten van levensonderhoud zouden sty gen tot een nader, door de commissie te bepalen, punt. Met 12 tegen een stem werd het voor stel goedgekeurd om president Truman noodvolmachten te verlenen om derge- ïyke maatregelen te treffen naar eigen goeddunken. goed als zeker binnenkort voor het' grootste deel uit de winkels verdwy- nen.*> Auto's en radiotoestellen zullen waarschijnlijk tot de eerste slachtof fers behoren. De toestand vereist eveneens vertraging van de bouw van openbare werken. De regering zal echter alles doen om de bouw van woningen te beschermen. Nieuwe financiële bystand van Ame rika voor Europa, waarvan Engeland vermoedelijk het leeuwendeel zal ont vangen, is in het plan vercalculeerd. De nieuwe dollars, die dc Engelsen zullen ontvangen, zullen echter voor een belangrijk deel door hen ter be schikking worden gesteld voor de be wapening der kleine West-Europese landen. De schok, ook van de als onvermyde- ïyk beschouwde belastingverhoging, zal alleen door grotere krachtsinspanning in de industrie kunnen worden opge vangen. k Q Shampodör Een nieuwe Köpenickiade SOVJET-RUSSEN BEDROGEN. De niet-communisten van Berlyn VERSCHERPING VAN DE AMERI KAANSE EXPORTCONTROLE. Naar vernomen wordt, treft het Ame rikaanse departement van handel voor bereidingen om de exportcontróle-voor- schriften te verscherpen op materialen, die nodig zijn voor de productie van wapenen op grote schaal. De minister van handel zal binnenkort nieuwe ma terialen toevoegen aan de ïyst van 600 goederen, waarvoor exportvergunningen nodig zyn. Deze maatregelen zullen na tuurlijk niet gelden voor de Marshall- landen. Amerikaanse functlonnarlssen hebben medegedeeld, dat in de afgelopen vyf maanden byna tweehonderdduizend ton wapenen en militaire voorraden aan be vriende regeringen zijn geleverd. In de komende maanden zou dit cijfer waar- schijniyk vertwee- of drievoudigd wor den. van zullen nog lang nalachen over een grap, die een van hen onlangs heeft uitgehaald. Hoewel zij over het alge meen een diepgeworteld respect heb ben voor de politie, zouden zij de „da der" van dit geval graag een plaatsje gunnen in een of andere erehal. Een 35-jarige man, een zekere Gott fried Lanka heeft de communisten n.l. een poets gebakken en dit nog wel ge heel alleen. Een lange en magere West-Berlijner viel in handen van gnuivende en grin nikende West-Beriynse politie-agenten. Hy werd gearresteerd op verzoek van Oost-Beriynse autoriteiten, die hem be- schuldigden van oplichting, en bulten zichzelf van woede waren. Volgens de politie-agenten is er het volgende gebeurd: Een paar dagen voor de grote Pink- ster-byeenkomst van de vrije Duitse jeugd op 28 Mei zat Lanka een kalen der door te bladeren, tot plotseling zyn oog viel op een advertentie van een ;ivolks"-likeurstokery ln de Russische sector van Berlijn. Hy kreeg een inge ving, greep naar de telefoon en belde de stokery op. Op een enigszins autoritaire, hoge toon vertelde hy, dat men sprak met kameraad Litke van het centraal secre tariaat van de socialistische eenheids partij. De mensen van de drankfabriek waren hogeiyk onder de indruk. Zoudt u 2500 flessen schnapps kunnen leveren voor de Pinkster-domonstxa- tie'> vroeg Lanka, alias Litke. „Maar natuurlijk", was het antwoord. „Dan bel ik nog wel om de levering nader met u te bespreken." Lanka-Lltko haastte zich naar de Rus sische sector en bestelde daar in een drukkerij briefpapier met indrukwek kend briefhoofd. Toen hij dit in han den had, maakte hij er een officieel paperas van, belde de stokerij op voor de „laatste instructies" en zond een vrachtauto naar de fabriek om de lading op te halen. De truck was te klein voor alle 2500 flessen, maar de directie van de fabriek stond grootmoedig een vrachtauto af voor het vervoer en de drank werd ten slotte naar een adres in de Amerikaanse sector gereden. Vervolgens verkocht Lanka de gehele lading in yitempo voor drie Westmarken per fles. Waarom de West-Berlüners het meeste lachen en waarover de communist-en het meest versetoord zijn, is, dat Lanka's klanten „kameraden" uit de Russische sector waren. (United Press). Verschenen is het voorlopig verslag van de Commissie van Voorbereiding uit de Tweed? Kamer welke voor de behandeling van het wetsontwerp ..Noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen" is benoemd. Hieraan ontlenen wy, dat leden zich afvragen, waarom de regeling niet by het eerste kind een aanvang kan ne men Zy komen voor de uitvoering van deze wet tot een benodigd bedrag van f, 8.500.000.—. De regering komt ln de Memorie van Toelichting op een bedrag van f. 15 000.000.—. Nu de regering blijkbaar bereid is om voor de „kinderbijslag aan zelfstan digen" een bedrag van 15 millioen gul den beschikbaar te stellen en de voor gestelde regeling volgens hen een veel ADVERTENTIE BESTE EMMIE. Ik ben er nu wel achter: er is géén ding te bedenken in een huishou den of 't wordt beter schoon door Snel. Vaten, vloerkleden, babykleertjes, wol, zijde, sanitair. noem op wat je wilt. Snel maakt 't helder én mooi. Snel is onmisbaar! JE LIEN. P.S. Makkelijk, dat je het lege flesje weg kunt gooien, Geen ge zeur met statiegeld! geringer bedrag vereist, zyn zy van mening, dat er binnen de grenzen van het bedrag van 15 millioen gulden een regeling getroffen zou kunnen worden, die enigszins tegemoet komt aan de leemten, welke het ontwerp huns In ziens bevat. Zij zouden daarom zodanige wijzi gingen ln het wetsontwerp willen be pleiten, dat: 1. de inkomensgrens zal worden ge bracht op minstens f. 3-000; 2. voor alle kinderen beneden 16 Jaar van de in aanmerking komende zelf standigen kinderbijslag wordt ver leend en derhalve met het oplopen van de inkomensgrens niet telkens de kinderbijslag voor een kind komt te vervallen en ook bijslag zal worden verstrekt over het eerste en tweede kind; 3. het oplopen der inkomensgrens van f. 100 zal worden gebracht op f. 200; 4. de uitkeringen zullen worden be paald op 32 en 37 cent inplaats van op 23 en 28 cent. Waar de zelfstandigen geen enkele sociale voorziening genieten behalve die op grond van de „Noodwet Ouder domsvoorziening", dus niet van over heidswege verzekerd zijn tegen ziekte, ongeval, invaliditeit of ouderdom, komt een aanzieniyke verbetering van de voorgestelde regeling deze leden aller minst onredelijk voor. Verscheidene leden hebben tegen de BINNENLAND. Voor een nlet-offlcieel bezoek arri veerden vanmorgen in de Rotterdamse Parkhaven 4 Franse Aviso's (patrouille vaartuigen), n.l' de „Meuse", de „Oise", de „Somme" en de „Isére". Majoor Harjono zal morgen naar ons land vertrekken, waar hij als militair attaché aan het Hoge Commissariaat van Indonesië te Den Haag zal worden ver bonden. Tevens zal hy optreden als ver tegenwoordiger van het Indonesische ml» nisterle van Defensie. Ten gevolge*van de zeer grote vraag naar luchtpassages over de Atlantische Oceaan, zal de K.L.M. van 30 Augustus t/m. 22 September a s. negen extra-retour vluchten van Amsterdam naar New-York uitvoeren. - Verschenen ls het voorlopig verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet, houdende een Interimregeling voor de Nederlandse Antillen. - Verschenen ls het voorlopig verslag dér Eerste Kamer over het ontwerp van wet, houdende regelen nopens de huur- pryzen van onroerend goed en de be scherming van de huurders. Onder enorme belangstelling ls gis teravond op bet Verploegh Chasse-piem te Vlaardlngen het oorlogsmonument 1940 1945 onthuld. De Senaat van het korps adelbor- I Het staatsgerechtshof te Llberec ln sten der Kon. Marine heeft het initiatief Noord-Bohemen heeft 30 personen op be- schuldlging van splonnage, hoogverraad Verschenen ls het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet bii de Oost-Duitse kzepnoiitle'-' ti' wnT ^ot wijziging klnderbyslagwet en kinder- Öe U,tSe voor invalldlteits-, ouderdom*- i wezenrentetrekkers. Archibald Currle is de 28ste Juli be ëdigd als Landsmlnlrter van Financiën van Suriname, op welke datum als zoda nig eervol ontslag ls verleend aan de heer Jaques Drlelsma. genomen- voor een „Western Union mee ting". waaraan, behalve de Nederlandse, 10 Britse. 15 Franse eri 4 Belgische adel borsten zullen deelnemen, zy zullen van heden tot 7 Augustus in ons land vertoeven. Op 15 Augustus a.s zal het 40 Jaar geleden zijn, dat de voorzitter van de K.R.O., prof dr J. A. A. M. Kors, tot priester werd gewijd, Gisteren ls een rechtstreekse radlo- telefoonverbindlng tussen Amsterdam en Hollandla (Nieuw-Gulnea) openge steld. De verbinding ls geopend op elke Woensdag van 14 tot 16 uur Nederlandse tyd. Op de te Amsterdam gehouden con ferentie der Internationale Federatie van Onderwijzers- en Lerarenverenigingen ls een voorstel van de Australische afge vaardigde betreffende de totstandkoming van wereldeenheid ln het onderwijzers- beroep verworpen. Als teken van protest hebben de Australische delegatie en een deel van de Franse dolegatle de confe rentie verlaten. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers zal op 9 Sep tember a.s. een lustrumcongres worden gehouden in de Houtrusthallen te Den Haag. Nederland en Indonesië enerzijds en Tsjecho-Slowaklje anderzijds hebben gis teren te Praag een nieuwe handelsover eenkomst ondertekend. BUITENLAND. Alle 30.000 leden van het technisch en administratief personeel van de United Africa Co in Nigeria, een dochteronder neming van „Lever Brothers" en de grootste Europese combinatie ln West- Afrlka, zijn een staking begonnen om loonsverhoging, premlevry pensioen, va- cantietoeslag, een werkweek van 37 uur en een overwerkregellng. voorbereidingen tot moordaanslagen veroordeeld tot lange gevangenisstraffen. In alle grote havens van Nieuw- Zeeland liggen de werkzaamheden stil als gevolg van een staking van havenarbei ders. De New-Yorkse politie heeft giste ren. na een kortstondige vechtpartij, enige honderden communistisch gezinde demonstranten, die een verbod tot het houden van een „vredesbetoglng" in New- York negeerden, uiteengedreven. De po litie verrichtte zes arrestaties. Een delegatie, die verklaarde 16 millioen esperantisten over de gehele we reld te vertegenwoordigen, heeft ln een petitie de Verenigde Naties verzocht het gebruik van esperanto als wereldtaal te bevorderen. Tot de ondertekenaars be horen dr W. Drees, president Vincent Aurlol en bisschop Beran. Het bestuur van de Internationale mljnwerkersbond, dat te Stockholm ls bljengekomen. heeft zijn Instemming be tuigd met het plan-Schuman. In de reso lutie wordt het voorbehoud gemaakt, dat het plan volledige werkgelegenheid en eenmaking van de arbeidsvoorwaarden dient te waarborgen. Naar vernomen wordt zullen de Scandinavische ministers van buiten landse zaken aan het einae van deze maand te Reykjavik (IJsland) blleenko- men voor een gedachtonwlssellng als voorbereiding van de algemene vergade ring der V.N. ln September. Kardinaal Luigi Lavttrano ls te Rome. in de leeftiid van 76 jaar. over leden. Door zijn overly den ls het aantal nlet-vervulde plaatsen ln het college van kardinalen op 17 gebracht. De bemanning en de 22 passagiers van het Bristol-vllegtuig. dat Zaterdag op een vlucht van Parijs naar Ramako ln de Algerynse woestyn ls neergestort, zijn allen omgekomen. Advocatenbrief kwam „te laat" Bertha Hertog het 13-jarige Neder landse meisje, dat ingevolge de beslis sing van het Hof van Appèl te Singa pore by haar Maleise pleegmoeder, Aminah, moet bleven, is Dinsdag avond in het geheim gehuwd met de 21-jarige Maleise onderwijzer Mans- sor Abibi. Vernomen wordt, dat Bertha pas 24 uur voor de huwe- welijkscci'emonie aan haar toekom stige echtgenoot werd voorgesteld. Men had haar me degedeeld, dat het huweiyk zou ver hinderen, dat de beslissing van het Hof van Appèl door 'n beroep van haar ouders in Neder land ongedaan ge maakt zou worden. De dertienjarige leeftfjd is de huw bare leeftijd voor Maleise meisjes op Malakka. Bertha's pleeg moeder Aminah, verklaarde gister ochtend, dat zy een brief had ontvan gen van advocaten, die de Nederlandse consul-generaal te Singapore verte genwoordigen, waarin werd ge- eist, dat Bertha ter beschikking zal worden gesteld van de Consul-Gene raal. ,;De brief kwam enige uren te laat". „Myn" kind is nu gelukkig en veilig getrouwd!..., zo zeide Aminah. „BESCHAAFDE" WERELD? Het bericht over dit huweiyk verna men de ouders Hertog te Bergen op Zoom, voordat het in ons land alge meen bekend werd. Tevoren was de heer F. Houtman, vertrouwensman van de familie en gemeenteraadslid van Bergen op zoom, telefonisch van dit feit op de hoogte gesteld, zodat hij de gelegenheid kreeg de ouders van deze gebeurtenis, waarmee weer nieuwe moei- ïykheden worden geschapen, op de hoogte te brengen. Hy koppelde daar aan echter de mededeling vast, dat er eveneens een bericht uit Singapore was gekomen, luidende, dat Aminah, de „pleegmoeder" Bertha ter beschikking van de Nederlandse consul moet hou den. Daarmee kon de voor de ouders toch wel erg harde mededeling, wat worden verzacht De familie Hertog is het laatste jaar wel zwaar beproefd! Thans is de ouders de zwaarste slag toegebracht! „Ik zie mijn kind nooit weer terug", was opnieuw dereactie van mevrouw Hertog, wier gezondheidstoestand met de dag afneemt en die de laatste maan den als het ware alleen heeft geleefd op de hoop haar dochtertje terug te zullen krijgen En vader Hertog vroeg zich vertwij- Bertha Hertog met haar echtgenoot" Manssor Abibi. feld af, hoe zoiets in een beschaafde wereld mogelijk is! ZIJ HEBBEN NOG ANDERE KINDEREN.... Bertha Hertog verklaarde tegenover journalisten „thans ln myn eigen om geving, onder myn eigen volk" te zyn, „Waarom willen myn ouders mij nog hebben? Zij hebben nog vele andere kinderen om zich over te bekommeren", aldus Bertha. f Zij is van plan met haar echtgenoot naar de staat Trengganoe te gaan om vrienden op te zoeken, by wie zij tij dens de Japanse bezetting verbleef. Daarna hoopt zy naar Singapore terug te keren, waar zij dan onderwys in het Engels en de Mohammedaanse gods dienst zal krijgen. Ongeveer 60 personen waren te gast op het bruiloftsfeest. opzet van dit wetsontwerp ernstig be zwaar. Zy erkennen, dat er tal van zelfstan digen zyn, wier sociale positie zeer moeilijk is. zy zijn ook van oordeel, dat getracht moet worden hier hulp te bieden. Naar hun gevoelen kan dat evenwel op meer doeltreffende wyze ge schieden, dan thans door de regering wordt aanbevolen. De zelfstandige positie van de hier- bcdoelde groeien brengt aldus deze leden mede, dat zij in wezen niet geholpen worden door hun uit 's Rijks kas een zeker bedrag ten goede te doen komen, maar alleen door voorwaarden te scheppen, welke het mogelijk maken, dat zij zich bij inspannende arbeid een behoorlijke economische en sociale positie kun nen verschaffen. Dit Is in het alge meen ook het gevoelen van belang hebbenden zelf. Voorzover de indiening van dit wets ontwerp gezien moet worden aldus deze leden in verband met het stre ven, de zelfstandigen in de sociale-ver- zekeringswetgeving op te nemen, be treuren zy het, dat de regering niet begonnen is met de ouderdomsverzeke- ring. Deze leeft véél sterker onder de belanghebbenden, heeft voor hen ook veel meer betekenis en is, naar het al gemeen gevoelen, veel gemakkelyker te verwezenlijken. 5 REDUCTIE OP VOORSCHOT- PREMIËN ONGEVALLENWET. Het 'bestuur der Rijksverzekerings bank deelt ons het volgende mede: Door de StaatsseCrétaris van Sociale Zaken is op grond van het bepaalde ln artikel 40, lid 2, der Ongevallenwet 1921 besloten over 1949 'een reductie op de voorschotpremiën te verlenen van 5 De bydrage voor de Ongevallenwet 1921 over genoemd jaar bedraagt derhalve 95 van de voorschotpremie over dat jaar. Uiteraard geldt deze regeling alleen voor die werkgevers, die aangesloten zyn by de rijksverzekeringsbank. HORECAF-TENTOONSTELLING R.A.I. GEBOUW. De Internationale Hotel-, Restau rant-, Café tentoonstelling ter gele genheid van het 60-jarig bestaan van Horecaf wordt van 29 September tot 8 October aa. in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw gehouden. Beschermheer van deze tentoonstelling is Z.K.H. Prins Eernhard. Ere-voorzitters zyn; prof. dr J. R. M. v. d. Brink, minister van Econ. Za ken, dr Henry Kurighui Chang, deken Corps Diplomatique, E. Graeffe, am bassadeur van België, A. CoTlart, bui tengewoon gezant van Luxemburg, Clarence E. Hunter, hoofd van de E.C.A.. missie, dr J. E baron de Vos van Steenwyk. Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, en mr Am. J. d'Aillv, burgemeester van Amsterdam. PAK SLAAG VOOR DE KINDEREN?.. Vele ouders van scholieren stellen prijs op een pak slaag, niet voor zich zelf. maar voor hun spruiten! Dat was een verrassende openbaring op een con tactavond, die gehouden is voor ouders en leerkrachten van de Bernhard school te Paramaribo. Verschillende ouders gaven, met by- val van anderen, te kennen het öp prijs te stellen wanneer hun kroost, waar het nodig is, een pak slaag van de onder wijzer krijgt. Deze opmerkingen werden gemaakt n.a.v. een aanschryving van Overheids wege. dat lijfstraffen niet mogen wor den toegediend. Koningin bewonderde Moerheimse bloemenpracht EN DE WONDERROOS „HAPPINESS". HM. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Koninklijke kwekery „Moerheim" te Dedemsvaart. Onder leiding van de directie en in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel werd een korte rondgang door een ge deelte der kwekery en gemaakt en een modeltuin bezichtigd. Koningin Juliana, de directieleden van „Moerheim" en een 60-tal genodig den verzamelden zich hierop in een der grote schuren van het bedrijf, waar een expositie van prachtige bloemen was in gericht, waarover de Koningin haar grote bewondering uitsprak. Twee dochters van de directeuren de heren Ruys boden Koningin Julana een boeket rozen aan, genaamd „Happiness" de wonderroos van de Franse rozenkwe* ker Meilland. H.M. tekende het gasten boek van „Moerheim", waarna nog een 16-tal gasten aan haar werden voorge' steld. Daarop vertrok H.M. met gevolg naar Balkbrug, waar Koningin Juliana door twee leerlingen van scholen te Balkbrug, namens de bewoners van Balkbrug en Oud-Avereest, bloemen aangeboden kreeg. ADVERTENTIE Zuurbrand op Uw maag kunt ge blussen - in even weinig tyd als ge 'n lucifer uitblaast Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo gewild. Maak er een vaste gewoonte van, altijd een paar Rennies bij U le steken, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de hand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig ver pakt één voor één en ge kunt ze Onopvallend innemen gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. En ze zijn nog smakelijk bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies Vandaag nog. Mogelijk komen ze U morgen te pas. BEWAKING ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De heer A. G. Smijter uit Schevenin- gen, zich noemende ,,een der tnirijke werklozen in Nederland", heeft een brief gericht t,ot de ministers van So ciale Zaken, van Verkeer en Waterstaat en van Wederopbouw en Volkshuisves ting, waarin hy' het voorstel doet, een deel van de werklozen toezicht te laten uitoefenen op de totdusverre onbewaak te overwegen. Volgens hem maakt bet bedrag dat hiermee gemoeid zou zijn, niet veel uit op het totale bedrag, dat jaariyks voor steun aan werklozen worat uitgegeven. VOGELPEST IN TWENTE BREIDT ZICH UIT. De vogelpest in Twente breidt zich nog voortdurend uit. Nu werd weer een geval van vogelpest geconstateerd in- Daarlerveen, terwijl In Borne, waar reeds een piuimveebedrijf was besmet, thans vogelpest is uitgebroken bi een andere pluimveestapel. In totaal werden in Twente niet minder dan 3000 kippen in verband met de vogelpest verbrand.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2